⚡️Energy Lawyer⚡️

@energylawyerua


Все про енергетику з точки зору права

Співробітництво - @trokha

⚡️Energy Lawyer⚡️

19 Oct, 07:00


Energy: Weekly the Best

Найцікавіше із новин про енергетику

🔹Брудний бізнес. Коли природний газ стає шкідливішим за вугілля Детальніше

🔸Чому запропоновані НКРЕКП прайс-кепи не вирішать проблем в енергетиці? Детальніше

🔹Трейдер для ОПЗ. Хто допоможе українському виробнику добрив повернутись на експортні ринки. Детальніше

🔸«Епіцентр Дженерейшн» зможе торгувати електроенергією з Європою. Детальніше

🔹Як регіони починають опалювальний сезон? Детальніше

🔸БРСМ займеться видобутком газу. Детальніше

🔹Є альтернативний законопроєкт щодо обʼєднання ринків електроенергії. Детальніше

⚡️Energy Lawyer⚡️

15 Oct, 15:03


Чому запропоновані НКРЕКП прайс-кепи не вирішать проблем в енергетиці?

Нещодавно Нацрегулятор з енергетики провів слухання щодо перегляду прайс-кепів, або граничних цін, на ринку електроенергії. Сам Регулятор необхідність перегляду прайс-кепів пояснює тим, що це дозволить забезпечити стабільний імпорт електроенергії під час дефіциту взимку.

Але пропозиція Регулятора виглядає, м’яко кажучи, дивною. НКРЕКП пропонує збільшити прайс-кепи у денні години – з 11 до 17, коли навпаки в енергосистемі іноді буває надлишок електрики. А для вечірніх і нічних годин, коли може виникати дефіцит – прайс-кепи міняти не збираються.

Водночас майже всі представники енергетичної галузі в один голос кажуть, що прайс-кепи треба скасувати, або хоча б прирівняти їх до європейського рівня. Зокрема, представники і теплової, і "зеленої" генерації виступили за встановлення прайс-кепів на рівні європейських. Тоді як постачальники електроенергії взагалі за їх повне скасування. Тільки таким чином Україна зможе взимку стабільно імпортувати електроенергію з Європи.

Прайс-кепи дуже шкідливі. Від них не виграють ні споживачі, ні виробники електроенергії. Вони перешкоджають вільному імпорту електрики, коли ціна в Європі вище ніж в Україні. Також через них формуються борги в енергетиці.

Я вкотре повторю, що треба відмовлятись від радянських практик та зменшувати вплив держави на енергетику. Енергетичним ринкам потрібна подальша лібералізація, бо вільний ринок електроенергії допоможе посилити енергетичну безпеку України.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

12 Oct, 07:00


Energy: Weekly the Best

Найцікавіше із новин про енергетику

🔹Піке ціни РДН: причини/наслідки Детальніше

🔸Позиції учасників ринку щодо прайс-кепів на ринку електроенергії. Детальніше

🔹Аналіз законопроекту щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання в частині визначення понять несанкціонованого відбору електроенергії. Детальніше

🔸Укренерго і новий голова. Які зміни/баланси/очікування Детальніше

🔹Аналіз законопроекту щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання. Суперечність з Кримінальним кодексом. Детальніше

🔸Транзит російської нафти зріс на 37% - до 1,06 млн т у вересні. Детальніше

🔹Зміни в топ-менеджменті ДТЕК. Детальніше

🔸Суд Укрвугілля з Центренерго на півмільярда. Детальніше

⚡️Energy Lawyer⚡️

11 Oct, 17:23


Аналіз законопроекту щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання 11301-д (Частина 2)

Голова Комітету з питань енергетики та ЖКП Верховної Ради України разом з іншими народними депутатами вніс законопроект про внесення змін до Закону України “Про ринок електричної енергії" щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання (реєстраційний номер 11301-д від 18.07.2024 року). 21 серпня 2024 року Верховна Рада України прийняла його за основу.

Цей законопроект містить чимало норм, тому аналіз його розділю на декілька частин (дописів).

Частина 1 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/556

Окремо слід звернути увагу, що несанкціонований відбір електричної енергії за своєю правовою суттю є крадіжкою товару, яким є електрична енергія. Статтею 188-1 Кримінального кодексу України передбачено такий вид протиправної дії, як викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання. Так, відповідно до ст. 188-1 Кримінального кодексу України, викрадення гарячої або питної води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання без приладів обліку, результати вимірювання яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків (якщо використання приладів обліку обов'язкове), або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, якщо такими діями завдано значної шкоди, карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони завдали шкоду у великих розмірах, караються позбавленням волі на строк до трьох років. Примітка. Шкода, передбачена цією статтею, визнається значною, якщо вона в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а у великих розмірах - якщо вона в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Отже, пропонована норма суперечить існуючій нормі Кримінального кодексу України.

Таким чином, на нашу думку, законодавцю слід чітко розмежувати поняття «викрадення електричної енергії» та «несанкціонований відбір електричної енергії» у разі, якщо таке розмежування можливе, а також визначити вид та міру юридичної відповідальності за вчинені дії.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

10 Oct, 14:43


Аналіз законопроекту щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання 11301-д (Частина 1)

Голова Комітету з питань енергетики та ЖКП Верховної Ради України разом з іншими народними депутатами вніс законопроект про внесення змін до Закону України “Про ринок електричної енергії" щодо застосування алгоритму розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання (реєстраційний номер 11301-д від 18.07.2024 року). 21 серпня 2024 року Верховна Рада України прийняла його за основу.

Цей законопроект містить чимало норм, тому аналіз його розділю на декілька частин (дописів).

Проектом закону пропонується ввести новий термін: несанкціонований відбір електричної енергії. Так, відповідно до пропонованої норми, несанкціонований відбір електричної енергії – відбір електричної енергії за відсутності укладеного та діючого договору про постачання електричної енергії, або у разі самовільного під’єднання до електричних мереж оператора системи передачі або розподілу та/або з пошкодженими приладами обліку електричної енергії або поза охопленням приладами обліку споживача.

Також пропонується доповнити ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» пунктом 21, відповідно до якого правопорушенням на ринку електричної енергії є несанкціонований відбір електричної енергії.

Слід звернути увагу, що відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», до правопорушень на ринку електричної енергії відносяться крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Таким чином існуюча норма, закріплена п. 4 та пропонована є частково дублюючими, а частково – взаємовиключними. На мою думку, їх слід привести у відповідність.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

05 Oct, 07:00


Energy: Weekly the Best

Найцікавіше із новин про енергетику

🔹Скільки газу в ПСГ? Детальніше

🔸Викрадення та несанкціонований відбір електроенергії: чи є різниця? Детальніше

🔹Енергетичний бізнес хмельницької родини корупціонерів. Детальніше

🔸З біржі - за грати: як регулятори полюють на енергетичних шахраїв. Детальніше

🔹Гарпок розрахувався. За які періоди? Детальніше

🔸Як Рінат Ахметов шукає щастя на Заході і хоче заробити на європейській енергетиці. Детальніше

🔹Степан Козицький про плани буріння та видобутку в Західнадрасервіс. Детальніше

🔸Плавучим електростанціям бути Детальніше

🔹Зареєстровано законопроєкт по інтеграції ринків. Детальніше

🔸Диференціація тарифів на розподіл вимагає наукового обґрунтування та нормативного врегулювання. Докладніше

⚡️Energy Lawyer⚡️

04 Oct, 13:57


Викрадення та несанкціонований відбір електроенергії: чи є різниця?

Відбір електричної енергії за відсутності укладеного та чинного договору про її постачання або у разі самовільного під’єднання до оператора системи пропонується позначати новим терміном «несанкціонований відбір електричної енергії», який уважатиметься правопорушенням на ринку.

Чи є різниця між поняттями “викрадення” та “несанкціонований відбір” електроенергії з правої точки зору, а також розгорнутий аналіз законопроекту №11301-д читайте на сайті Національної асоціації адвокатів України за посиланням 👉http://surl.li/rpbljw

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

04 Oct, 10:46


Диференціація тарифів на розподіл вимагає наукового обґрунтування та нормативного врегулювання

НКРЕКП може ухвалити будь-яке рішення про уніфікацію класів, навіть зовсім економічно необґрунтоване.

Питання диференціації тарифів на розподіл за класами напруги вимагає налагодження діалогу між бізнесом та регуляторними державними органами та пошуку шляхів науково-технічного обґрунтування та нормативно-правового врегулювання вказаного питання.

Більше читайте в моїй колонці на сайті gmk.center 👉 http://surl.li/kpyrmf

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

28 Sep, 07:00


Energy: Weekly the Best

Найцікавіше із новин про енергетику

🔸Наступного тижня буде розпочато регуляторну процедуру по прайс-кепам. Детальніше

🔹Стратегічне партнерство з Америкою - бути? Детальніше

🔸Початок бізнес сезону в енергетиці відзначився початком серйозних судових спорів. Детальніше

🔹Пілотний аукціон Гарпоку - коли? Детальніше

🔸Хто купив 5 спецдозволів на користування нафтогазовими родовищами? Детальніше

🔹Ще один виробник електроенергії з ВДЕ позивається до росії. Детальніше

🔸 34 млрд грн боргу. Детальніше

🔹Український національний комітет Міжнародної торгової палати  (ICC Ukraine) провів круглий стіл «Диференціація споживачів електричної енергії  за класами напруги». Детальніше

⚡️Energy Lawyer⚡️

27 Sep, 16:00


Український національний комітет Міжнародної торгової палати  (ICC Ukraine) провів круглий стіл «Диференціація споживачів електричної енергії  за класами напруги»

У заході взяли участь Президент ICC Ukraine, Володимир Щелкунов, член Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг ВРУ Андрій Жупанин, представники великих виробничих підприємств, бізнес-асоціацій (Федерація роботодавців України, Укрцемент, Національна асоціація видобувної промисловості України та інші), представники операторів систем розподілу, наукових установ (НТУУ «КПІ», Інститут енергетики та автоматики НУБіП).

Всі учасники зійшлися на думці, що ідея уніфікації тарифів на розподіл за класами напруги, яка була ініційована раніше, не має під собою ніякого обґрунтування. Вирішили, що для уникнення майбутніх можливих необґрунтованих рішень органів державної влади, що можуть  зашкодити споживачам потрібно зробити дві речі:

1. Підготувати наукове обґрунтування поділу споживачів за класами напруги.

2. Прийняти зміни до Закону Украніи «Про ринок електричної енергії», якими закріпити класи напруги, критерії їх визначення та принципи тарифоутворенням.

Для реалізації зазначених кроків вирішили створити робочу групу на базі ICC Ukraine у складі представників органів державної влади (за їх згодою), бізнесу та наукових установ.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

24 Sep, 13:32


Початок бізнес сезону в енергетиці відзначився початком серйозних судових спорів.

Минулого тижня стало відомо, що ДП «Гарантований покупець» подало позов до Енергоатому. Предмет спору став борг НАЕК щодо оплати ПСО по населенню, в результаті чого Гарпок недоотримав 14,4 мільярдів гривень.

Насправді до цього все йшло. Адже Енергоатом давно обіцяє погасити борг, але поки динаміка майже непомітна.

Можливо цей позов Гарпоку якось упорядкує пріоритетність завдань для НАЕК тоді, коли весь ринок чекає на погашення боргів компанією.
Разом з тим, якось непомітно пройшла новина про позов НЕК «Укренерго» до Регулятора. Там справа стосується затвердження послуги «Укренерго» щодо послуги з ВДЕ за 2022 рік. А саме за період з березня по серпень.

Цей позов є досить дивним, оскільки НЕК не мав жодних претензій до розміру послуги, тоді коли її розрахував Гарантований покупець, погоджувало саме НЕК, а фінально затверджував Регулятор. Чому претензії з’явились саме зараз і чому компанія демонструє свою непослідовність – питання відкрите.
Якщо ж говорити про потенційні наслідки цього спору, якщо його виграє позивач, то це обернеться новою хвилею боргових проблем на ринку електроенергії. Простіше кажучи, Укренерго отримає можливість піти до Гарпоку та вимагати від нього повернення 0,8 мільярдів вже сплачених по послузі з ВДЕ коштів та не виплачувати 5,6 млрд, які нараховані, але ще не сплачені.

В результаті, виробники з ВДЕ не лише не отримають ці 5,6 мільярдів, а ще й будуть вимушені «повернути» сплачені їм 0,8 мільярдів. Або ж цю сплачену суму їм зарахують як погашення боргів за вироблену електроенергію з ВДЕ в інші періоди.

Об’єднує ці два позови те, що вони безпосередньо впливають на галузь зеленої енергетики. І якщо перший може покращити ситуацію з боргами в галузі та дати поштовх до будівництва нових потужностей, то другий позов, який я описав, на рівному місці відкриває нову проблему, яка активній розбудові ВДЕ тільки заважатиме.

Тому баталії навколо цих справ будуть чудовим маркером того, чи збирається держава взагалі вирішувати проблему величезного дефіциту потужності в енергосистемі, який в найближчі роки можна зменшувати виключно завдяки будівництву зеленої генерації.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

24 Sep, 07:02


Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати - ICC Ukraine 27 вересня 2024 року об 11:00 запрошує на Круглий стіл «Диференціація споживачів електричної енергії за класами напруги».

До участі у заході запрошуються органи державної влади (Комітет з питань економічного розвитку та Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної Ради України, Міністерство економіки України та Міністерство енергетики України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), представники бізнесу та наукових установ.

Метою заходу є налагодження діалогу між бізнесом та регуляторними державними органами щодо питання класу напруги споживачів електричної енергії, пошук шляхів науково-технічного обґрунтування та нормативно-правового врегулювання вказаного питання.

Захід проводитиметься у змішаному форматі – офлайн та онлайн на платформі Zoom.

Якщо Ви бажаєте взяти участь у заході – просимо зареєструватися за вказаною формою https://forms.gle/YZPAND3BLL7EB7sx5

⚡️Energy Lawyer⚡️

14 Sep, 07:00


Energy: Weekly the Best

Найцікавіше із новин про енергетику

🔸Експорт російського газу буде припинено Детальніше

🔹Про енергокораблі не забули. Детальніше

🔸Аналіз законопроекту про спрощення приєднань до електричних мереж 11392 щодо терміну дій технічних умов. Детальніше

🔹Чи буде запущено ЗАЕС? Детальніше

🔸Компанія брата Шурми позивається у суді до росії. Детальніше

🔹Перша угода cPPA в Україні. Детальніше

🔸Який енергомікс у країн-сусідів? Детальніше

🔹Аналіз законопроекту про спрощення приєднань до електричних мереж 11392 щодо замовника будівництва мереж. Детальніше

⚡️Energy Lawyer⚡️

13 Sep, 14:42


Аналіз законопроекту про спрощення приєднань до електричних мереж 11392 (Частина 6 та висновки)

Голова Комітету з питань енергетики та ЖКП Верховної Ради України разом з іншими народними депутатами вніс законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). 21 серпня 2024 року Верховна Рада України прийняла його за основу.

Цей законопроект містить чимало норм, тому аналіз його розділю на декілька частин (дописів).

Частина 1 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/539
Частина 2 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/541
Частина 3 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/543
Частина 4 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/545
Частина 5 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/546

Також потребує обґрунтування застосування вартості обрахунку авансу плати за потужність саме у валюті євро в той час, коли щороку НКРЕКП затверджує ставки приєднання до електричних мереж у гривні. На мою думку, було б більш доцільно визначати відсоток від ставки за приєднання у вигляді авансу.

Зважаючи на викладений вище правовий аналіз вважаю, що проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року) має бути допрацьований з урахуванням викладених зауважень.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

10 Sep, 10:04


Аналіз законопроекту про спрощення приєднань до електричних мереж 11392 (Частина 5)

Голова Комітету з питань енергетики та ЖКП Верховної Ради України разом з іншими народними депутатами вніс законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). 21 серпня 2024 року Верховна Рада України прийняла його за основу.

Цей законопроект містить чимало норм, тому аналіз його розділю на декілька частин (дописів).

Частина 1 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/539
Частина 2 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/541
Частина 3 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/543
Частина 4 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/545

Законопроєктом-11392 пропонуєтся доповнити ч. 8 ст. 21 Закону України «Про ринок електричної енергії», відповідно до якої, замовник послуги з нестандартного приєднання з проєктуванням замовником лінійної частини має право бути замовником робіт з проєктування обладнання електричних мереж, будівельномонтажних, пусконалагоджувальних робіт лінійної частини приєднання та/або робіт зі створення потужності. У такому разі замовник на підставі отриманих технічних умов на нестандартне приєднання з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання забезпечує розроблення та узгодження з оператором системи розподілу проектної документації на будівництво електричних мереж лінійної частини приєднання та/або робіт зі створення потужності, забезпечує виконання будівельномонтажних та пусконалагоджувальних робіт щодо будівництва електричних мереж лінійної частини приєднання та/або робіт зі створення потужності.

По-перше, у тексті законопроєкту з’являється визначення «створення потужності», яке наразі в Законі України «Про ринок електричної енергії» та/або інших законах або підзаконних актах відсутнє. Тому не є зрозумілим, про які саме роботи йде мова і що може бути в такому випадку предметом договору.

По-друге, наділення правом замовника бути замовником будівельно-монтажних та посуко-налагоджувальних робіт з будівництва електричних мереж породжує право власності на збудовані мережі. Нагадаємо, що саме велика кількість абонентських мереж, які з’являлись після приєднання об’єктів до електричних мереж, стало основною причиною змін до законодавства в електроенергетиці та газових мережах у 2012-му році, після яких оператори систем розподілу/передачі надавали послугу з приєднання, а право власності на новозбудовані мережі набували саме оператори систем, а не замовники.

Тому, на мою думку, внесення таких змін створить проблеми з питанням прав власності на збудовані та/або реконструйовані інженерні мережі, та, як наслідок – створить проблеми у їх експлуатації.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

09 Sep, 11:59


Аналіз законопроекту про спрощення приєднань до електричних мереж 11392 (Частина 4)

Голова Комітету з питань енергетики та ЖКП Верховної Ради України разом з іншими народними депутатами вніс законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). 21 серпня 2024 року Верховна Рада України прийняла його за основу.

Цей законопроект містить чимало норм, тому аналіз його розділю на декілька частин (дописів).

Частина 1 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/539
Частина 2 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/541
Частина 3 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/543

Законопроєктом-11392 пропонується внести зміни до ст. 21 Закону України «Про ринок електричної енергії», а саме додати норму, відповідно до якої, технічні умови на приєднання, які є додатком до договору про приєднання, є чинними не більше трьох років з дня їх видачі незалежно від зміни замовника.

Перш за все, слід відмітити, що у Законі України «Про ринок електричної енергії» відсутнє визначення поняття «технічні умови». Таке визначення є у Кодексі систем розподілу, затверджений постановою НКРЕКП № 310 від 14.03.2018 та у Кодексі системи передачі, затверджений постановою НКРЕКП № 309 від 14.03.2018, що є підзаконними актами. Так, відповідно до вказаних підзаконних нормативно-правових актів, технічні умови на приєднання - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта замовника, заявленого до приєднання до електричних мереж, які повинні відповідати його розрахунковим технічним і технологічним параметрам та меті приєднання (виробництво, розподіл, споживання електричної енергії) та є невід'ємним додатком до договору про приєднання. Також слід відмітити що Закон України «Про ринок електричної енергії» не містить визначення терміну «договір приєднання».

Тобто технічні умови не є самостійним документом, а є невід’ємним додатком до договору приєднання.

Таким чином, на мою думку, законодавцю слід внести визначення «договір приєднання», «технічні умови» до Закону України «Про ринок електричної енергії», а також, у разі визначення строку дії технічних умов не більше 3-х років – врегулювати строк дію договору приєднання, додатком до якого є технічні умови.

Також слід відмітити, що запропонована законопроєктом-11392 норма суперечить діючій нормі, закріпленій у ч. 7 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої, технічні умови є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника або підприємства, установи та організації, які надали такі технічні умови. Зміни до технічних умов можуть вноситися тільки за згодою замовника.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

07 Sep, 07:00


Energy: Weekly the Best

Найцікавіше із новин про енергетику

🔸Бінго у Кабміні. Детальніше

🔹Зміни в НЕК Укренерго Детальніше

🔸Аналіз законопроекту про спрощення приєднань до електричних мереж 11392 Детальніше

🔹Суд у Гаазі заарештував частку газпрому в нідерландській компанії. Хто позивач? Детальніше

🔸Інституції чи культ особи: справа Кудрицького як лакмусовий папірець якості державного управління Детальніше

🔹Як скоротився імпорт електроенергії у серпні? Детальніше

🔸Що кажуть учасники ринку про закупівлі газових установок. Детальніше

🔹Хто сидітиме у наглядовій раді державного енерготрейдера? Детальніше

⚡️Energy Lawyer⚡️

03 Sep, 13:07


Інституції чи культ особи: справа Кудрицького як лакмусовий папірець якості державного управління

Навмисно нічого не писав, поки крутилися інтриги навколо звільнення Голови НЕК “Укренерго” Володимира Кудрицького до завершення цієї історії. Відразу скажу, що мій допис - про право, а не про чутки, думки, емоції. Я нікого цим постом не підтримую і навпаки - не опускаюсь до безпідставних звинувачень на кшталт “все заради контролю фінансових потоків” (бо нема в мене таких підтверджень, навіть опосередкованих).

Я декілька разів бачився і спілкувався з Володимиром ще до великої війни. Він справив на мене враження людини зацікавленої в своїй роботі, чесної. Це було видно по його очах, які не бігали туди-сюди. Але допис, повторюсь не про нього, а про систему державного управління і ставлення суспільства в цілому та енергетичної спільноти до його звільнення.

Спочатку давайте розберемось з тим, звідки взагалі взялась ініціатива звільнити пана Кудрицького. В ЗМІ пишуть, що таке рішення було прийнято на Ставці Верховного Головнокомандувача. Дивно, адже згідно ст. 8 Закону України “Про оборону України”, Для забезпечення стратегічного керівництва Збройними Силами України, іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами в особливий період може створюватися Ставка Верховного Головнокомандувача як вищий колегіальний орган воєнного керівництва обороною держави у цей період. Яке відношення має Ставка до управління НЕК “Укренерго”, якщо її функціями є керівництво військовими формуваннями та правоохоронним органами - не зрозуміло. Більше того, якщо подивитися на персональний склад Ставки 👉 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/72/2022#Text - то там немає нікого від енергетики.

Далі, давайте розберемось з наглядовою радою НЕК “Укренерго”. Якщо виходити з того, що Кудрицький дійсно припустився помилок, які призвели до його звільнення, то питання - куди ж дивилась наглядова рада? Чому наглядова рада не відреагувала на такі помилки, що аж Ставці Верховного Головнокомандувача довелося втручатися? А якщо помилки не було - то чому тоді наглядова рада виконала вказівку Ставки і звільнила Кудрицького? І як взагалі було оформлено таке доручення від Ставки до наглядової ради, зважаючи на функції Ставки, про що написано вище?

І нарешті давайте розберемось з самим Кудрицьким. Як пишуть у ЗМІ, наглядова рада НЕК Укренерго звільнила його ще вчора ввечері. Вже пройшла майже доба, а сам Володимир Кудрицький мовчить. Чому? Я припускаюсь двох варіантів: або він згоден зі своїм звільненням - згоден, що його звільнили за діло. Тоді навіщо було всі ці листи і пости підтримки писати, якщо людина сама не висловлювала свою позицію. Якщо ж він не згоден з рішенням наглядової ради - тоді виникають інші питання: чому не заявляє про своє незаконне звільнення, не каже, що оскаржить його до суду тощо. Якщо не згоден і проковтне - значить є такою ж частиною системи.

При всій моїй повазі до Володимира Кудрицького, я не вірю, що робота в НЕК “Укренерго” раптом обвалиться. Що прийдуть туди погані люди, виженуть всіх хороших і почнуть грабувати системного оператора. Я вважаю, що нам потрібно будувати інституції в країні, які б діяли прозоро. Щоб не було важливо призвіще керівника - а лише результати діяльності.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

⚡️Energy Lawyer⚡️

02 Sep, 15:24


Аналіз законопроекту про спрощення приєднань до електричних мереж 11392 (Частина 2)

Голова Комітету з питань енергетики та ЖКП Верховної Ради України разом з іншими народними депутатами вніс законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності (реєстраційний номер 11392 від 02.07.2024 року). 21 серпня 2024 року Верховна Рада України прийняла його за основу.

Цей законопроект містить чимало норм, тому аналіз його розділю на декілька частин (дописів).

Частина 1 тут 👉https://t.me/EnergyLawyerUA/539

Законопроєктом-11392 пропонується внести зміни до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яким поширити дію цього Закону на суб’єктів господарювання, діяльність яких підлягає державному регулюванню Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями.

В пояснювальній записці до законопроєкту-11392 жодним чином не зазначено яким чином такі зміни сприятимуть меті законопроєкту. Крім того слід відмітити, що такі зміни порушують принцип рівності усіх суб’єктів перед законом, закладений у Конституції України та численних міжнародних договорах, ратифікованих Верховною Радо України.

👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈

1,560

subscribers

84

photos

9

videos