Цінові обмеження на ринку електроенергії руйнують економіку України
Сьогодні в НКРЕКП відбулися відкрите обговорення так званих прайс-кепів на ринку електричної енергії. Кожне таке обговорення - це перетягування канату між великими споживачами електричної енергії та її виробниками. Перші хочуть, щоб обмеження ціни були і були на якомога нижчому рівні, другі - щоб були підвищені на, як мінімум, економічно обґрунтований рівень, або взагалі зняті, як в Європі.
Прайс-кепи мають використовуватися для запобігання аномальному зростанню ціни на ринку електроенергії. І саме з такою ідеєю вони існують в країнах ЄС та запроваджувались на самому початку функціонування нового ринку електроенергії в Україні в 2019-му році. Бо тоді було лячно перед зміною моделі, яка працювала більше 20-ти років, і незрозуміло як працюватиме нова.
Пройшло вже 5 з половиною років,як працює новий ринок, а інструмент, який використовувався для запуску ринку, став інструментом регулювання цього самого ринку. Зламана основа ринкових взаємовідносин - вільне ціноутворення і балансування ціни шляхом попиту та пропозиції. Замість цього є Регулятор, який сам вирішує, яка ціна має бути, тим самим порушуючи баланс між учасниками ринку (що, до речі, є порушенням основної функції Регулятора, закладеному законодавством). Тому і ринок у нас умовний - ціна дуже часто, якщо не постійно, бʼється у стелю цінових обмежень (прайс-кепів) і ринок перебуває в стані стагнації.
Якщо до великої війни з росією наслідком такого державного регулювання була відсутність розвитку генеруючих потужностей (бо вони просто працювали на рівні покриття своїх операційних витрат і не заробляли на модернізацію та розвиток) та відсутність інвестицій в енергетику (крім ВДЕ, які отримували “зелений” тариф), то під час війни (зруйнована генерація) наслідком такої недалекоглядної державної політики є вже відсутність самої електроенергії.
Зруйновані теплоелектростанції відновлювати потрібно 5-10 років, якщо взагалі буде доцільність їх відновлювати. Будівництво розподіленої генерації, на жаль, залишилось лише лозунгом. Про утопічність ідей будівництва нових атомних блоків не говорив лише лінивий. А на цьому тижні міжнародні партнери публічно відхрестилися від цього, і Верховна Рада, в свою чергу, навіть зняла з розгляду законопроект про будівництво блоків на ХАЕС.
В таких умовах єдиним порятунком споживача є імпорт електроенергії. Але, за умови наявності цінових обмежень на ринку електроенергії України нижчих, ніж ціна на суміжних європейських ринках, комерційний імпорт є недоцільним - бо ніхто не буде купувати дорожче, щоб продавати дешевше.
Великому споживачу Уряд дав можливість прямого імпорту, і, відповідно, безперебійного живлення. А от малий і середній бізнес, аби вижити переходить на генератори, виробництво електроенергії на яких коштує в 4-5 разів вище ринкової. Відповідно, зростає ціна на їх товари чи послуги. Вже зростає вартість мобільного звʼязку, наприклад, та навіть перукарень.
Таким чином, НКРЕКП, нібито намагаючись захистити споживача, робить нам всім ведмежу послугу. Бо питання вже не стоїть скільки коштуватиме електроенергія. Питання стоїть чи буде вона взагалі, і чи буде працювати економіка країни.
👉ПІДПИСАТИСЯ НА КАНАЛ👈