🇮🇩 Саміт АСЕАН у Лаосі 2024 року
Саміт АСЕАН 2024 року, який відбувся минулого тижня у В’єнтьяні, Лаос, є ключовою платформою для діалогу між країнами Південно-Східної Азії та великими світовими державами. Під головуванням прем’єр-міністра Лаосу Сонексая Сіфандоне саміт приймав учасників з десяти країн-членів АСЕАН, США, Китаю, Японії та інших ключових гравців.
🗣 Цьогорічний саміт відбувся на тлі значних політичних змін у Вашингтоні та Джакарті. Наближення президентських виборів у США вносить невизначеність; потенційне переобрання Дональда Трампа може посилити протекціоністську політику, ще більше дестабілізуючи регіон. А Камала Гарріс поки що не висловила чіткої позиції стосовно регіональних проблем в ПСА.
🗣 До того ж, інавгурація новообраного президента Індонезії Прабово Субіанто 20 жовтня може змінити фокус АСЕАН. Так, є ознаки того, що Прабово може взяти курс, який буде менш прозахідним, ніж курс його попередника Джоко Відодо. Наприклад, Китай був першим пунктом призначення Прабово після його перемоги на виборах.
🇪🇺 Європейський Союз, представлений Президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем, також мав значне представництво на саміті.
🇺🇸 Адміністрація Байдена залишається відданою зміцненню зв’язків з АСЕАН, піднявши рівень відносин до Всеосяжного стратегічного партнерства. Основні досягнення включають:
- Продовження Угоди про співробітництво з регіонального розвитку між США та АСЕАН до 2029 року
- Проведення других морських навчань США та АСЕАН у 2025 році
- Формалізація співпраці в галузі охорони здоров'я через діалог міністрів охорони здоров'я, що проводитиметься кожні два роки
- Запуск Центру кліматичних рішень США-АСЕАН для підтримки екологічних ініціатив
🇨🇳 Китай продовжує посилювати свій вплив у Південно-Східній Азії, зокрема в Південно-Китайському морі, де він чинить тиск на Філіппіни та інші країни. На саміті було підкреслено проблеми, з якими стикається АСЕАН у формулюванні єдиної відповіді на дії Китаю, особливо з огляду на різні рівні залучення та підтримки серед держав-членів. Примітно, що Китай представляв прем’єр Лі Цян.
За словами уряду Сінгапуру, також було завершено переговори щодо розширення зони вільної торгівлі між АСЕАН і Китаєм, яка охоплює митні процедури, ланцюжки поставок, конкуренцію та захист споживачів, а також нетарифні бар’єри.
🇮🇩 Як головуюча держава, Лаос прагнув зберегти регіональну єдність і уникнути суперечок, незважаючи на напруженість, що виникла навколо Південно-Китайського моря. Президент Філіппін Фердинанд Маркос-молодший, зокрема, не втратив нагоди, щоб звинуватити Пекін у домаганнях у цих спірних водах.
💬 У заяві АСЕАН, країни закликали до зміцнення довіри, яка могла б «зменшити напруженість і ризик нещасних випадків, непорозумінь і прорахунків» у Південно-Китайському морі. Блок "з нетерпінням чекає швидкого укладення ефективного та істотного" кодексу поведінки, який "відповідає міжнародному праву", включаючи конвенцію ООН, йдеться в заяві саміту.
🇰🇷 Також цікаво, що Південна Корея та АСЕАН оголосили у В’єнтьяні, що вони встановили всеосяжне стратегічне партнерство, яке сприятиме розвитку співпраці оборонної промисловості та сприятиме зміцненню можливостей АСЕАН у сфері кібербезпеки.
🇲🇲 Примітним є те, що на саміті була представлена правляча хунта М'янми, що викликало критику з боку деяких інших країн АСЕАН. У спільній заяві, країни АСЕАН привітали ініціативу Таїланду провести неформальні переговори щодо М’янми і гуманітарної ситуації в країні пізніше цього року.
🇨🇳 Шо в Китаї?