Децентралізація @deceua Channel on Telegram

Децентралізація

@deceua


Децентралізація (Ukrainian)

Децентралізація - це Telegram канал, який присвячений поширенню інформації про процес децентралізації в Україні. У ньому ви знайдете актуальні новини, аналітику та інтерв'ю з експертами з цієї галузі. Канал створений для тих, хто цікавиться реформами в Україні та бажає бути в курсі подій. Тут ви дізнаєтеся про реалізовані проекти, досягнення та виклики, з якими стикається держава у процесі децентралізації. Приєднуйтесь до каналу, щоб отримувати свіжу та об'єктивну інформацію про важливі зміни в Україні!

Децентралізація

20 Nov, 11:04


​​Аналіз місцевих бюджетів за 9 місяців 2024 року

Як війна та бюджетні новації вплинули на місцеві бюджети, читайте у розлогому аналітичному матеріалі Ігоря Онищука, експерта шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні».

Загалом, за словами експерти, місцеві бюджети демонструють стабільність з переважно збалансованими показниками доходів і видатків...

Уся аналітика є за посиланням: https://decentralization.ua/news/18931

Децентралізація

20 Nov, 07:07


​​Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування

Ігор Онищук, експерт шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні», проаналізував, які ресурси в документі передбачені для місцевого самоврядування.

Експерт, зокрема, зазначає, що у Державному бюджеті на 2025 рік враховано низку важливих норм, спрямованих на підтримку органів місцевого самоврядування:

🔸збереження єдиного податку на місцях
🔸збереження 64% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО)
🔸збереження реверсної дотації для прифронтових громад

Загалом, у 2025 році ресурс місцевих бюджетів зросте, порівняно з 2024 роком, на 15% - з 285,1 млрд грн до 327,7 млрд грн.

Більше - у матеріалі: https://decentralization.ua/news/18930

Децентралізація

19 Nov, 16:04


​​Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація) має стабільно високий рівень підтримки серед населення України.

У 2024 році 77% опитаних (у 2022 році – 76,5%) вважають, що реформу потрібно продовжувати і передавати більше повноважень та ресурсів територіальним громадам.

Про це свідчать дані восьмої хвилі всеукраїнського соціологічного дослідження «Багаторівневе врядування в Україні в умовах широкомасштабного російського вторгнення», яке у вересні-жовтні цього року провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Дослідження проводилося на замовлення Ради Європи в рамках Програми «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» у співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Результати цьогорічного соціологічного дослідження презентували 18 листопада у Києві.

Основні висновки дослідження, відеозапис та цитати учасників презентації, а також текст повного дослідження є за посиланням: https://decentralization.ua/news/18928

Децентралізація

19 Nov, 14:23


​​Як Агенція регіонального розвитку Сумщини перетворює виклики прикордоння на можливості для громад. Інтерв’ю з Віталієм Расторгуєвим

Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними партнерами, можуть стати важливими інституціями, які ефективно втілюють завдання регіональної політики в Україні. Зараз вони в процесі розвитку, який переплітається з низкою складних проблем. Однак, завдяки сприянню Швейцарсько-українського проєкту UCORD, низка агенцій не лише підтримує громади у складний час, а й формують стратегії розвитку, здатні інтегрувати європейські практики у відновлення та економічне зростання регіонів.

У межах серії інтерв’ю з представниками АРР, яку започатковує портал «Децентралізація», директор АРР Сумської області Віталій Расторгуєв розповідає про роботу своєї команди, виклики прикордонного регіону та підтримку, яку забезпечує проєкт UCORD:
https://decentralization.ua/news/18927

Децентралізація

19 Nov, 13:29


​​❗️На Вінниччині обговорили, як втілити реформу профільної середньої освіти, аби забезпечити дітей правом вибору та рівним доступом до якісної освіти у старшій школі

14 листопада у Вінниці відбулося громадське обговорення реформи профільної середньої освіти, яка передбачає вибір учнями профілю навчання та предметів відповідно до їхніх інтересів і майбутніх планів. Головна мета таких зустрічей — долучити громади до напрацювань законодавчих змін і спільно визначити, якою має бути мережа закладів профільної середньої освіти в регіоні.

Серед учасників обговорення були представники Міністерство освіти і науки України, Швейцарсько-український проєкт DECIDE, Вінницька обласна державна адміністрація, голови громад та керівники відділів освіти.

Міністр освіти Оксен Лісовий наголосив на важливості реформи:
🔹Сьогодні українцям потрібна освіта, яка підготує їх до життя в країні майбутнього, за яку ми сьогодні боремося. Адже це війна — за систему цінностей. У ній людська свобода і можливості — основоположні.Тому такою важливою є реформа старшої школи. Адже вона дасть можливості учням обирати свій освітній шлях, а отже, своє майбутнє🔹

Заступниця міністра освіти Надія Кузьмичова розповіла про принципи роботи майбутніх академічних ліцеїв та організацію освітнього процесу в них:
🔹Реформа передбачає посилення субʼєктності учнів — вони зможуть формувати свою траєкторію навчання. У них буде три рівні вибору. Це вибір профілю навчання, предмети якого вивчатиме поглиблено; вибір предметів і курсів у межах профілю, щоб ще більше поглибити вивчення профілю; а також вибір предметів і курсів поза профілем — щоб дозволити нелінійність навчання, адже учень може цікавитися і сферами, які не входять в обраний профіль. Наприклад, учень, який вчиться на біотехнологічному профілі, може обрати такі профільні курси як промислова математика, комбінаторний аналіз, а також позапрофільні — історію підприємництва, правознавство для життя тощо. МОН уже почало комунікацію з авторськими колективами для того, щоб вони готували навчальні програми до різних курсів за вибором, щоб зробити освіту більш учнеорієнтованою🔹

Менеджерка проєкту DECIDE Валентина Полторак підкреслила важливість співпраці з громадами:
🔹За підтримки Проєкту DECIDE уже проведено 9 громадських обговорень реформи в регіонах України. Це був непростий діалог, але ми всі розуміємо, що учні, які сьогодні вчаться у 7 класі, у 2027 році підуть навчатися у 10 класи або професійні коледжі. І від того, як ми підготуємося до змін сьогодні, — залежить якість освіти, яку отримають наші учні в майбутньому, і наскільки вони зможуть реалізувати свій потенціал. Тому Проєкт DECIDE на запит Уряду створив майданчик для діалогу, щоб громади висловити свою позицію, запропонувати зміни, стали активними учасниками етапу стратегування впровадження реформи. На таких майданчиках ми шукаємо спільні рішення, які будуть сприяти реалізації змін. Від результатів цього діалогу багато в чому залежить успіх реформи старшої школи як в цілому в Україні, так і в кожній конкретній області🔹

У Вінницькій області заплановано створити 156 закладів старшої профільної освіти. Кількість учнів, які потенційно навчатимуться в академічних ліцеях і професійних коледжах у 2030 році становить приблизно 53 400.

Цей процес потребує узгоджень, співпраці та врахування особливостей кожної громади для забезпечення якісного профільного навчання в старшій школі.

За результатами обговорення 52,5% учасників зазначили, що розуміння «правил» впровадження реформи стали зрозумілішими. 71,1% — планують мати академічний ліцей у громаді, ще 2,6% — хочуть обласний ліцей на території своєї громади. Окрім цього, 27,8% опитаних готові розглянути можливість створення ліцею на умовах співробітництва з іншими громадами, якщо їх громада не зможе мати власний академічний ліцей.

Наступна зустріч відбудеться 21 листопада у Кропивницькому

Більше: https://decentralization.ua/news/18926

Децентралізація

19 Nov, 10:20


​​Прогрес чи регрес? Як Європейська Комісія оцінила стан справ щодо врядування та регіональної політики в Україні та що порекомендувала робити далі

Про це - у матеріалі Юрія Третяка, керівника Центру згуртованості та регіонального розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства», та Тетяни Безгіної, помічниці народного депутата України:
https://decentralization.ua/news/18925

Децентралізація

18 Nov, 16:19


​​Аналіз реверсної дотації на 2025 рік: експертний огляд

У контексті активних обговорень Державного бюджету на 2025 рік Ігор Онищук, експерт шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні», провів аналіз основних показників системи вирівнювання та механізму реверсної дотації.

Це питання є предметом активних дискусій. Великі громади виступають за збереження реверсної дотації у своїх бюджетах, вважаючи її необхідною для підтримки стабільності. Водночас, менші громади, які через воєнний стан та втрату податкових надходжень внаслідок передислокації бізнесу, не здатні самостійно стабілізувати фінансове становище, підтримують пропозицію, що міститься у Бюджетній декларації на 2025-2027 роки та в Законі України «Про державний бюджет України на 2025 рік». Згідно з цією пропозицією, реверсну дотацію слід вилучити і направити ці ресурси на збільшення обсягів базової дотації для громад, які найбільше потребують фінансової підтримки...

Експертний аналіз є за посиланням: https://decentralization.ua/news/18921

Децентралізація

18 Nov, 13:36


​​«Кластери Відродження» - конкурс грантів від проєкту UCORD з бюджетом у 1,5 мільйони швейцарських франків

Проєкт UCORD оголосив конкурс грантів «Кластери Відродження», спрямований на підтримку культурних партнерських ініціатив для стимулювання регіонального розвитку.

До участі запрошують заявників партнерських ініціатив з пілотних областей проєкту – Вінницької, Волинської, Одеської, Сумської, Тернопільської та Хмельницької.

Умови - за посиланням: https://decentralization.ua/news/18919

Децентралізація

18 Nov, 08:44


Перші 25 громад стали партнерами програми Polaris

25 громад з 11 областей вже стали партнерками шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні»:
🔸10 громад за напрямом «Освіта на місцевому та регіональному рівнях»
🔸15 громад за напрямом «Розвиток інституційної спроможності інституту старост».

Набирає обертів реалізація підтримки Програми – експерти відвідують громади для проведення перших консультацій, розпочалися перші тренінги, триває підготовка до наступних етапів співпраці.

Всі громади-партнерки отримають експертну підтримку у впровадженні змін, спрямованих на підвищення ефективності управління та покращення послуг для мешканців.

Більше: https://decentralization.ua/news/18917

Децентралізація

14 Nov, 08:12


​​‼️ Структура ОМС: порядок внесення змін

Відеоурок від Програми USAID DOBRE роз’яснює алгоритм дій ОМС за необхідності внесення змін до їх структури та штатів залежно від того, чи утворено на відповідній території військову адміністрацію населеного пункту, а також особливості попередження працівників про зміни істотних умов їх праці та вивільнення під час дії воєнного стану.

🔸 Законодавче підґрунтя структури та штатів в ОМС.
🔸 Алгоритм дій внесення змін до структури для ОМС, де не утворено ВА НП.
🔸 Особливості діяльності ОМС у разі утворення ВА НП.
🔸 Алгоритм дій внесення змін до структури для ОМС, де утворено ВА НП.
🔸 Особливості процедури попередження працівників про зміни істотних умов праці під час дії ВС. 
🔸 Порядок вивільнення працівників під час дії ВС.


Переглянути відеоурок можна тут: https://decentralization.ua/news/18901

Децентралізація

13 Nov, 11:57


​​Аналіз проекту Державного бюджету на 2025 рік, підготовленого до другого читання

9 листопада Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради України проект Закону про Державний бюджет України на 2025 рік.

Ігор Онищук, експерт з питань місцевих бюджетів шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні», виділив основні норми та показники із доопрацьованого Урядом законопроекту: https://decentralization.ua/news/18903

Децентралізація

13 Nov, 09:57


​​Програми Європейської комісії, доступні українським громадам

Програми ЄС фінансують проєкти у таких сферах, як освіта, охорона навколишнього середовища, соціальні послуги, культура.

Нашим громадам важливо активно використовувати такі можливості.

У цьому матеріалі - добірка програм від Європейської комісії, підготовлена експертами Програми «U-LEAD з Європою»: https://decentralization.ua/news/18900

Децентралізація

12 Nov, 10:41


​​❗️Як громадам ставати регіональними полюсами зростання

Щоб мати ресурси для забезпечення необхідних на рівні держави витрат і підтримки регіонів і громад, які найбільше постраждали від російської агресії, Україні варто сподіватися не лише на міжнародну підтримку, а й на власні сили.

Експерти впевнені, що для розвитку своєї економіки частину доступних ресурсів Україні варто спрямовувати у ті точки, де може бути досягнутий ефект мультиплікації. У цьому і полягає ідея полюсів зростання, яка зародилась у повоєнній Франції і яку тою чи іншою мірою наслідує низка підходів і у сучасній європейській політиці.

У цьому матеріалі - про те, як ідея регіональних полюсів зростання може бути застосована в Україні зараз і на майбутнє: https://decentralization.ua/news/18896

Децентралізація

12 Nov, 09:52


​​21 листопада відбудеться тренінг на тему: «Окремі питання благодійної та гуманітарної допомоги, яка надається на користь територіальних громад»

Організовує тренінг Проєкт USAID/Ukaid SOERA (Діяльність у рамках реформи державних підприємств України).

Представників органів місцевого самоврядування та військових адміністрацій ознайомлять з порядком отримання, обліку та ефективного використання благодійної та гуманітарної допомоги. Учасники дізнаються, як належним чином організувати процес отримання допомоги, особливості її обліку, можливості отримання безоплатної допомоги ОМС, оцінку переданого майна, а також відображення цих операцій у бюджетній та фінансовій звітності.

Особливу увагу буде приділено останнім змінам у законодавстві, а також типовим помилкам, яких припускаються фахівці під час роботи з гуманітарною та благодійною допомогою. Також буде представлено практичні приклади бухгалтерського обліку отриманої допомоги.

Під час тренінгу розглядатимуться такі питання:
🔸
Нововведення у законодавстві щодо гуманітарної допомоги.
🔸Типові юридичні помилки, яких допускаються фахівці ОМС та військових адміністрацій у роботі з гуманітарною та благодійною допомогою для громад, та поради для самоаналізу.
🔸Обов’язковість обліку благодійної та гуманітарної допомоги.
🔸Можливості для ОМС з отримання благодійної чи гуманітарної допомоги.
🔸Особливості бюджетного та бухгалтерського обліку благодійної та гуманітарної допомоги.
🔸Відображення отриманої допомоги у звітності.

Спікери тренінгу: Віра Козіна та Тетяна Станкус, консультантки з управління активами Проєкту SOERA

Для участі у тренінгу, будь ласка, зареєструйтесь за посиланням: https://decentralization.ua/news/18890

Реєстрація триває до 20 листопада 2024 року, до 10:30

Децентралізація

11 Nov, 09:33


​​Чи хочуть ОМС адмініструвати місцеві податки і збори

Про результати соціологічного дослідження і висновки експертів - у колонці Яніни Казюк, докторки наук з державного управління, професорки, експертки з питань публічних фінансів та місцевого самоврядування Центру політико-правових реформ: https://decentralization.ua/news/18892

Децентралізація

11 Nov, 07:41


​​Як новозбудований завод сухих будівельних сумішей запалив надію на розвиток і добробут Обертинської громади

5 листопада у селі з промовистою назвою Хотимир Обертинської громади Івано-Франківської області урочисто відкрили завод сухих будівельних сумішей, власником якого є міжнародна група компаній з понад 350-річною історією. Сума інвестицій, вкладених у Хотимирський завод, склала близько 11 млн євро.

Голова Обертинської громади Віктор Хамут розповів «Децентралізації», чому ці інвестиції прийшли саме до його громади, і як підприємство, де працюють понад 50 місцевих жителів, дозволило всій громаді з оптимізмом дивитися у майбутнє: https://decentralization.ua/news/18891

Децентралізація

08 Nov, 12:22


❗️Безбар’єрне суспільство: головні події та корисні ресурси

Розповідаємо про зміни та події, які відбулися минулого місяця в ході реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.

У цьому матеріалі - добірка актуальних новин і ресурсів, які можуть бути цікавими органам місцевого самоврядування: https://decentralization.ua/news/18886

Децентралізація

07 Nov, 12:41


❗️Єдиний податок має залишатись в громадах

Народний депутат Віталій Безгін вважає, що вилучення єдиного податку з місцевих бюджетів матиме «нищівні наслідки в умовно несприятливих сільських громадах».

🔹Про яку категорію громад ми говоримо? Про сільські громади, що віддалені від значних логістичних коридорів та наразі не мають на своїй території потужних підприємств. Зараз таких громад 432🔹, - зазначив народний депутат.

Він вважає, що вилучення податку значно вплине на бюджети цих громад, а отже матиме і суттєвий негативний вплив на надання на території таких послуг, як, наприклад, адаптація і підтримка ветеранів.

🔹В розумінні державних бюджетів воєнного часу загальна цифра в приблизно 9 млрд грн не виглядає чимось астрономічним, але для наведеної вище категорії громад - це 22% надходжень 🔹, - сказав Віталій Безгін.

Проти вилучення навіть частини єдиного податку з місцевих бюджетів офіційно виступили також усі всеукраїнські асоціації громад.

Децентралізація

07 Nov, 11:49


‼️ Із 1 січня 2025 року набувають чинності зміни у бухгалтерському обліку бюджетних установ

На що звернути увагу фінансистам та бухгалтерам бюджетних установ – читайте у роз'ясненні експертів з питань місцевих фінансів Програми USAID DOBRE.

Переглянути розʼяснення: https://decentralization.ua/news/18882

Децентралізація

07 Nov, 09:45


❗️Програма Polaris запрошує представників громад Чернігівської та Київської областей на тренінг «Актуальні підходи до процесів відновлення громад: інклюзивність та залучення населення»

Про що говоритимуть на тренінгу:
🔹Які документи та стратегічні підходи мають супроводжувати процеси відновлення;
🔹Чому важливо враховувати гендерні аспекти та інтереси жителів;
🔹Які інструменти залучення можна використовувати для інтеграції громадськості в планування та реалізацію проєктів відновлення;
🔹Як місцеві органи влади можуть сприяти громадському контролю за відбудовою.

Від кожної громади запрошують двох спеціалістів місцевого самоврядування: координатора процесів відновлення (соціально-економічний розвиток, стратегічне планування) та спеціаліста зі зв’язків з громадськістю.

Дата і час: 26 листопада, з 09:30 до 18:00, м. Київ

Як зареєструватись: https://decentralization.ua/news/18879

Децентралізація

06 Nov, 16:22


❗️Вакансія! "Фахівець(чиня) із підтримки політики" у Програму Polaris "Підтримка багаторівневого врядування в Україні"

Заявки приймаються до 24 листопада.

Детальна інформація: https://decentralization.ua/news/18880

Децентралізація

06 Nov, 13:25


❗️ОМС як замовник у будівництві при отриманні донорської допомоги для спорудження будівель та споруд

Обсяг благодійної допомоги збільшується для відбудови від різних донорів, в громадах збільшився попит на кваліфіковані консультації з питань містобудівних процесів для відбудови. Експерти Програми USAID DOBRE підготували відеорозʼяснення про те, чи може благодійник, окрім фінансування, бути ще й замовником будівництва, чи потрібно і хто повинен забезпечити додержання вимог містобудівного законодавства під час здійснення заходів з будівництва та яка відповідальність у разі недотримання чи не забезпечення вимог закону.

🔸Поняття «Замовник будівництва»
🔸Хто може виконувати функції Замовника будівництва
🔸Донорська організація як Замовник будівництва
🔸Відповідальність ОМС за недотримання містобудівного законодавства
🔸Хто є помічниками у замовника будівництва з будівельного процесу

Відеорозʼяснення є тут: https://decentralization.ua/news/18877

Децентралізація

06 Nov, 09:54


❗️Якщо Україна виконає все, про що йдеться у Звіті Європейської Комісії за 2024 рік , це тільки посилить нашу державу

Таку думку висловила народна депутатка, голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Лариса Білозір у своїй колонці на порталі "Децентралізація".

Детальніше про це: https://decentralization.ua/news/18875

Децентралізація

05 Nov, 10:15


❗️Вакансія "Лідер(ка) тематичної команди "Фінансова децентралізація" у Програму Polaris "Підтримка багаторівневого врядування в Україні"

Заявки приймаються до 27 листопада та будуть розглядатися по мірі надходження.

Детальна інформація - за посиланням: https://decentralization.ua/news/18871

Децентралізація

05 Nov, 08:33


❗️Відеороз’яснення про підготовчий етап процесу розробки місцевих планів управління відходами

Під час тренінгу від експертів Програми USAID DOBRE мова йшла про таке:

🔸Що таке місцевий план управління відходами і чому він важливий?
🔸Які вимоги до розробки таких планів передбачені законодавством?
🔸Етапи створення місцевих планів управління відходів.
🔸Як сформувати кластер при розробці Місцевого плану управління відходами?
🔸Як провести аналіз поточної ситуації поводження з відходами у вашій громаді?
🔸Очікувані результати від затвердження плану управління відходами.

Переглянути відеороз'яснення можна тут: https://decentralization.ua/news/18872

Децентралізація

04 Nov, 15:15


❗️ Програма USAID DOBRE оголошує набір учасників на навчання за унікальною програмою з підвищення кваліфікації «Стійкість у публічному управлінні. Підготовка до відновлення територіальних громад»

До участі запрошують працівників органів місцевого самоврядування з досвідом роботи не менше одного року.

Переваги навчальної програми:
🔸акредитація в Національному агентстві України з питань державної служби (НАДС);
🔸онлайн-навчання у другій половині дня;
🔸майстер-класи в Кракові (Польща) протягом тижня (орієнтовний період - з 24 до 28 березня 2025 року);
🔸можливість отримати електронний сертифікат, згенерований на порталі управління знаннями НАДС;
🔸отримання сертифікату про проходження навчання від Малопольської школи публічної адміністрації.

Більше: https://decentralization.ua/news/18869

Децентралізація

04 Nov, 14:43


❗️Як територіальним громадам повернути земельні ділянки, вкрадені рейдерами?

Децентралізація та земельна реформа нарешті дала можливість громадам повноцінно використовувати землю для свого економічного розвитку: продавати земельні ділянки на аукціонах, передавати їх в оренду, проектувати та будувати соціально важливі об’єкти. Проте виявилося, що значна частина земель вже була комусь передана. Як громадам знайти ресурс для розвитку та повернути ці землі?

Проєкт «Земля без корупції», що реалізується юридичною компанією MORIS за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО, пропонує покрокову інструкцію для громад: https://decentralization.ua/news/18867

Децентралізація

04 Nov, 13:56


❗️Європейська Комісія рекомендує Україні запровадити обґрунтовані збори за адмінпослуги

Про це йдеться у документі Європейської Комісії «Звіт в межах розширення ЄС 2024».

🔹Для стабілізації місцевої податкової бази Україна має досягти прогресу в забезпеченні справедливого розподілу ПДФО на користь муніципалітетів, де фактично проживають платники податків, удосконалити реєстри нерухомості, розширивши таким чином базу оподаткування на місцевому рівні, та запровадити обґрунтовані адміністративні збори за надання послуг на місцевому рівні🔹, - йдеться у звіті.

Нагадаємо, актуальною проблемою сьогодення громад і їхніх структур – Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) є недостатня компенсаційність адмінпослуг та відсутність чіткого законодавчого регулювання питань адміністративного збору.

Вихід із ситуації – ухвалення законопроекту «Про адміністративний збір» (№4380). Проте цей законопроект чекає своєї черги в парламенті вже 3,5 роки.

Більше: https://decentralization.ua/news/18866

Децентралізація

04 Nov, 07:02


❗️НАДС спільно з НАЗК, Організацією економічного співробітництва та розвитку за підтримки проєкту USAID та UK International Development «Сприяння доброчесності у публічному секторі» (Pro-Integrity) організовують серію вебінарів з питань доброчесності в Україні.

Їх мета – ознайомити цільову аудиторію, в тому числі представників ОМС, з 13 принципами публічної доброчесності (відкритість, лідерство, етична поведінка, запобігання конфлікту інтересів, запобігання ризикам, залученість всього суспільства й участь, тощо), підходами та інструментами їх практичного застосування.

Перший вебінар відбудеться 6 листопада 2024 року.

Сьогодні - останній день реєстрації!

Деталі: https://decentralization.ua/news/18864

Децентралізація

02 Nov, 14:31


❗️«У постійному діалозі та координації». Олексій Кулеба провів зустріч з лідерами місцевого самоврядування

Проходження опалювального сезону, співпраця з міжнародними партнерами, участь місцевого самоврядування у роботі над Планом посилення внутрішньої стійкості України, ініційованого Президентом України. Ці та інші питання обговорили на спільній зустрічі в Києві Віцепрем’єр-міністра – Міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби та голів територіальних громад.

🔹Починаємо новий формат роботи з громадами – у постійному діалозі та координації (…) Один з пріоритетів Міністерства – підтримка фронтових та прифронтових громад. При цьому тилові області мають розвиватися та допомагати тим населеним пунктам, які страждають від російських атак. Разом з громадами маємо розвивати таку співпрацю – на основі згуртованості та взаємодопомоги🔹, - повідомив Олексій Кулеба.

Більше: https://decentralization.ua/news/18863

Децентралізація

01 Nov, 11:56


❗️ Передача в оренду земель водного фонду на земельних торгах: результати та кращі практики

Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» проаналізували стан передачі в оренду земельних ділянок у комплексі з розташованими на них водними об’єктами через проведення земельних торгів (аукціонів) за період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2024 року.

Також експерти навели декілька позитивних прикладів успішного проведення земельних торгів: https://decentralization.ua/news/18859

Децентралізація

01 Nov, 07:53


❗️Нові каталоги можливостей для громад та бізнесу: листопад 2024

Команда SURGe підготувала щомісячну добірку можливостей для залучення позабюджетного фінансування, спрямованого на відновлення та розвиток громад і бізнесу.

У листопадовому випуску зібрано:

🔸близько 40 можливостей для громад;
🔸близько 30 можливостей для бізнесу
від міжнародних та донорських організацій, що працюють в Україні.

Завантажити каталоги можна за посиланням: https://decentralization.ua/news/18857

Децентралізація

01 Nov, 06:20


❗️Децентралізація: найважливіше за жовтень

На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підбиває підсумки місяця, що минув. Говоримо про важливі рішення, які ухвалив Уряд чи Парламент, або які набули чинності, а також про події та обговорення, на які органам місцевого самоврядування варто звернути увагу чи долучитися до них.

Найважливіші події жовтня зібрали тут: https://decentralization.ua/news/18856

Децентралізація

31 Oct, 12:47


❗️ Найпоширеніші помилки при проведенні публічних закупівель і рекомендації, як їх уникнути: на що звернути увагу уповноваженим особам

Програма USAID DOBRE відібрала 24 ТГ, для яких експерти з фінансового управління оцінили відповідність проведених закупівель чинному законодавству. Дослідження охопило широке коло питань проведення закупівель, зокрема їх планування, визначення предмета закупівлі, оприлюднення звітів про укладені договори, проведення процедур відкритих торгів, встановлення вимог до учасників, проведення спрощених закупівель тощо.

Найпоширеніші помилки, яких припускаються уповноважені особи, і рекомендації, як їх уникнути, експерти узагальнили в звіті про результати аналізу публічних закупівель.

Завантажити документ можна тут: https://decentralization.ua/news/18853

Децентралізація

25 Oct, 15:18


​​Всеукраїнська Асоціація ОТГ запропонувала закріпити 64% ПДФО громадам на постійній основі з наступним підняттям до 75%

Фінансова стабільність і незалежність громад – це основа успішної децентралізації влади в Україні. В умовах війни та економічних викликів питання формування місцевих бюджетів стає ще більш актуальним. Всеукраїнська Асоціація ОТГ відіграє ключову роль у захисті фінансових інтересів громад, постійно лобіюючи їхні позиції на рівні державної політики. Однією з найважливіших ініціатив Асоціації є закріплення 64% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) за громадами на постійній основі з поступовим підвищенням до 75%.

У цьому інтерв'ю Олександр Корінний, голова правління Всеукраїнської Асоціації ОТГ, голова Новоукраїнської міської територіальної громади Кіровоградської області, розповідає про виклики та можливості, що стоять перед громадами, а також про те, як Асоціація працює над посиленням фінансової спроможності місцевого самоврядування
https://decentralization.ua/news/18825

Децентралізація

25 Oct, 13:18


​​Як зміна зарахування ПДФО за місцем проживання платника може підтримати місцеві бюджети – готується дослідження

Експерти готують дослідження впливу на місцеві бюджети зміни зарахування ПДФО за місцем проживання платника. 24 жовтня дискусійну панель на цю тему провели Програма «U-LEAD з Європою» разом з Програмою Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні».

До обговорення долучилися представники Верховної Ради, Міністерства фінансів, Міністерства економіки, експерти та народні депутати.

Експерти провели моделювання для оцінки впливу зміни механізму зарахування ПДФО на податкову спроможність територіальних громад, що базується на використанні офіційних даних та результатів репрезентативного опитування мешканців громад.

Зараз близько 40% ПДФО йде не до тих громад, де працюють платники, а це посилює нерівність: 70% громад залишаються дотаційними.

Експертне моделювання показує, що зарахування ПДФО за місцем проживання може підвищити надходження в 90% громад і зменшити кількість дотаційних муніципалітетів до 55%.

Найближчим часом експерти планують опублікувати текст дослідження і моделювання для більш широкого обговорення.

Більше: https://decentralization.ua/news/18822

Децентралізація

25 Oct, 06:50


​​Вакансія! Експерт(ка) з міжнародної співпраці в програму Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» (2024-2028)

Експерт(ка) з міжнародної співпраці – це посада в тематичній команді «Міжнародна муніципальна співпраця», яка складається з трьох довгострокових консультантів та додаткового короткострокового допоміжного персоналу. Ця команда працюватиме над зміцненням спроможності та розширенням можливостей українських громад і їхніх асоціацій для участі в міжнародній діяльності, насамперед на рівні ЄС, та розвитку довгострокових відносин з партнерами з ЄС.

Реченець подачі заявок: 25 листопада 2024 року.

Деталі: https://decentralization.ua/news/18819

Децентралізація

24 Oct, 13:38


​​Вакансія! Експерт(ка) з інтеграції перспектив ветеранів у роботу муніципалітетів в Україні у програму Polaris

Експерт(ка) відповідатиме за розробку стратегій та реалізацію ініціатив, які враховують досвід і потреби ветеранів у підтримці, що надається Програмою громадам України.

Реченець подачі заявок: 18 листопада 2024 року.

Детальний опис вакансії: https://decentralization.ua/news/18818

Децентралізація

24 Oct, 13:06


​​Особливості проведення інвентаризації в період дії воєнного стану

Програма USAID DOBRE підготувала відеороз’яснення.

Для кого? Представників органів місцевого самоврядування та військових адміністрацій, які проводять річну інвентаризацію в період дії воєнного стану

Що у відеорозʼясненні? Практичні поради щодо того, як організувати роботу з проведення інвентаризації за відсутності членів інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальних осіб, щодо особливостей проведення інвентаризації в період дії воєнного стану на окупованих територіях та територіях, де ведуться активні бойові дії

Відео можна переглянути тут: https://decentralization.ua/news/18817

Децентралізація

23 Oct, 15:22


​​Державна регіональна політика України: важливі уроки недалекого минулого або Як не треба робити

З вересня 2024 року державною регіональною політикою України (ДРП) опікується нова владна команда. Бажаючи їм успіхів, конструктиву та збалансованої співпраці з експертною спільнотою країни, варто також нагадати про необхідність інвентаризації поточного стану справ та деяких відверто невдалих дій попередників за період з грудня 2022 до вересня 2024. Зокрема, йдеться про Закон «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік щодо використання коштів державного фонду регіонального розвитку» (№9165).

Уся історія прийняття цього закону є гарною ілюстрацією того, як не треба робити.

Більше - у колонці Сергія Максименка,
консультанта з питань публічної політики та її інституційного забезпечення, державної регіональної політики, багаторівневого врядування, євроінтеграційної політики: https://decentralization.ua/news/18808

Децентралізація

23 Oct, 12:06


​​❗️25 жовтня о 10:00 розпочнеться вебінар Програма DOBRE «Особливості проведення закупівлі енергоносіїв на 2025 рік»

Під час вебінару експерти Програми USAID DOBRE з питань публічних закупівель допоможуть, розібратися у таких питаннях:
🔸особливості проведення публічних закупівель електричної енергії;
🔸особливості проведення публічних закупівель природного газу на 2025 рік;
🔸запитання учасників, які будуть поставлені під час реєстрації та вебінару.

Для участі у вебінарі необхідно зареєструватись за цим посиланням до 10 години 24 жовтня 2024 року: http://surl.li/dmrkwa

Лінк на приєднання до ZOOM буде надіслано на електронну адресу, вказану під час реєстрації напередодні вебінару.

Децентралізація

23 Oct, 09:56


​​Візьміть участь в опитуванні щодо проблем законодавства з відновлення та розвитку громад

Академія праці, соціальних відносин і туризму за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» проводить опитування представників органів місцевого самоврядування для визначення основних прогалин (проблем) у законодавстві, що регулює роботу органів місцевого самоврядування.

Мета опитування — виявити ключові виклики, з якими стикаються громади під час планування та реалізації заходів з відновлення, та надати пропозиції для вдосконалення законодавчої бази.

Участь в опитуванні дозволить:

🔸виявити правові проблеми та труднощі, з якими стикаються громади;
🔸запропонувати законодавчі зміни для покращення механізмів відновлення та розвитку;
🔸сприяти підвищенню ефективності використання ресурсів для відновлення громад.

Результати опитування будуть взяті за основу для дослідження прогалин муніципального законодавства українськими вченими-юристами. Найкращі дослідження презентують на Х Всеукраїнській науково-практичній конференції «Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості» та подані на розгляд ключових зацікавлених сторін на національному рівні.

Щоб вчені-юристи своєчасно формували основні напрями дослідження прогалин (проблем) муніципального законодавства, візьміть участь в опитуванні до 03 листопада 2024 року: https://decentralization.ua/news/18810

Отримана інформація допоможе зробити процеси відновлення більш ефективними та прозорими, а також сприятиме створенню дієвих правових механізмів для підтримки розвитку громад в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення.

Децентралізація

23 Oct, 06:17


​​Агломерації – це про відновлення і розвиток територій, про вищий рівень співпраці громад задля підвищення стандартів якості життя людей

Під час першого форуму агломерацій, що відбувся 17-18 жовтня у Львові, лідери місцевого самоврядування - представництво українських та європейських агломерацій, експертної та міжнародної спільноти, урядовці та народні депутати обговорили виклики і можливості на шляху розвитку агломерацій в Україні.

Лейтмотивом форуму стала думка, що великі агломерації в Україні сформовані історично, вони вже давно є точками економічного зростання і стануть основними двигунами повоєнного відновлення, розвиток такої співпраці підвищить стандарти якості життя в громадах агломерацій і тих, на кого їхній вплив поширюється.

Тому і громади, і державна влада мають бути зацікавлені у тому, щоб співпраця в рамках агломерацій була більш ефективною, мала всебічну підтримку і отримала нарешті законодавче підґрунтя.

Цитати, фото і відео з Форуму зібрані тут: https://decentralization.ua/news/18807

Форум відбувся в рамках проєкту «Зміцнення доброго демократичного врядування у Львівській агломерації», що впроваджується Асоціацією «Львівська агломерація» за грантової підтримки Ради Європи у межах Програми «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні».

Децентралізація

22 Oct, 15:13


​​Як трьом громадам вдалося встановити рекорд і закохати в читання тисячі жителів: покрокова інструкція

11 жовтня 2024 року Горохівська і Рожищенська громади, що на Волині, та Рожнятівська громада, що на Прикарпатті, встановили національний рекорд — прочитали найбільшу кількість книг з місцевих бібліотек. До рекорду долучилося 3227 жителів трьох громад і прочитали аж 31 384 книги.

Вражає не стільки сам факт рекорду, а те, як ці три громади змогли спільно залучити до читання стільки своїх жителів.

Як їм це вдалося, читайте у матеріалі Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»: https://decentralization.ua/news/18806

Децентралізація

22 Oct, 07:46


​​Робота в системі АІКОМ: записи вебінарів

Як ефективно керувати даними через систему АІКОМ. Зібрали в одній публікації записи усіх вебінарів від Швейцарсько-українського проєкту DECIDE про роботу в системі.

Також у матеріалі посилання на:
🔸всі інструкції та гайди
🔸інструкції для представників закладів освіти
🔸відеоінструкції
🔸 відповіді на запитання, що ставились під час вебінарів

Нагадаємо, наступний вебінар відбудеться 23 жовтня о 15:00 і стосуватиметься оновлення даних у системі АІКОМ про заклад і працівників.

Ознайомитися з записами вебінарів і матеріалами до них можна тут: https://decentralization.ua/news/18803

Децентралізація

21 Oct, 16:29


​​Стартувала урядова ініціатива для оперативного інформування українців про опалювальний сезон

В Україні триває підготовка до опалювального періоду 2024–2025 років. Задля оперативного інформування про його перебіг запустили сторінки у соцмережах під назвою «Штаб згуртованих громад».

На них розміщуватимуть таку інформацію:

🔸новини щодо підготовки громад і регіонів до опалювального сезону
🔸поради й інструкції на випадок надзвичайних ситуацій
🔸оперативну інформацію про відключення у разі обстрілів
🔸рекомендації під час опалювального сезону

Отримувати новини можна, підписавшись на сторінки «Штабу згуртованих громад»:
Facebook: http://surl.li/jhubeb
Telegram: http://surl.li/bjcsba
Whatsapp: http://surl.li/lmxxoj
Viber: http://surl.li/ittpdb

Децентралізація

21 Oct, 14:35


​​Мінсоцполітики разом з партнерами презентували посібник з комунікацій для Центрів життєстійкості

Посібник «Як ефективно комунікувати про програму життєстійкості у вашій громаді» дає інструменти для інформування про послугу з формування життєстійкості.

У ньому зібрані практичні рекомендації та відповіді на питання, з якими щодня зіштовхуються команди Центрів життєстійкості:
🔸як обрати дієві інструменти комунікації
🔸як працювати з кризовими ситуаціями, міфами та упередженнями про ментальне здоров’я
🔸як формувати культуру турботи про свій психологічний стан

Посібник вже доступний для завантаження: https://decentralization.ua/news/18800

Він був розроблений Мінсоцполітики спільно з агропромхолдингом Astarta-Kyiv, Благодійний фонд "Повір у себе" та комунікаційною агенцією Newsfront Сommunications.
Проєкт є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров‘я Ти як? Першої леді Олена Зеленська.

Децентралізація

21 Oct, 12:47


​​❗️Громади запрошуються до участі у проєкті з підвищення компетенцій у сфері соціальних послуг

Представництво Фонду міжнародної солідарності розпочинає набір вмотивованих громад для участі у проєкті «Підтримка децентралізації: підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг. Випуск ІІ».

Мета проєкту – допомогти громадам комплексно вирішити соціальні проблеми, спираючись на аналіз, стратегічне планування, проєктний підхід, а також на досвід польського самоврядування у забезпеченні якісних соціальних послуг.

Результатом проєкту стане створення громадами-учасницями Багаторічних планів вирішення соціальних проблем та реалізація їхніх власних проєктів, які мають допомогти втілити створені плани.

Що пропонують громадам:

🔸навчання інструментам аналізу, стратегічного планування та проєктного менеджменту для розробки довгострокових планів та реальних проєктів, які сприятимуть вирішенню соціальних проблем у громаді
🔸підтримку у проведенні комплексного дослідження стану соціальної сфери громади
🔸консультаційний супровід розробки Багаторічних планів вирішення соціальних проблем
🔸вивчення досвіду реалізації соціальних планів під час навчального візиту до Польщі.

Учасниками проєкту можуть бути територіальні громади:

🔸які не брали участі у проєкті Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні «Підтримка децентралізації: підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг» у 2023-2024 рр.
🔸які не знаходяться в зоні бойових дій та не є тимчасово окупованими
🔸розташовані на відстані не менше 50 км від лінії бойового зіткнення або державного кордону України з рф
🔸загальна чисельність населення яких становить не більше 60 тисяч осіб, щонайменше 30% з яких проживають у сільській місцевості.

Переходьте за посиланням та заповнюйте анкету. Заявки прийматимуть до 04 листопада: https://decentralization.ua/news/18799

Децентралізація

21 Oct, 09:41


​​❗️30 жовтня о 10:30 розпочнеться тренінг на тему: «Компенсація та оцінка збитків для комунальних підприємств» від проєкту SOERA

Під час тренінгу будуть розглянуті такі питання:

🔸класифікація та місце втрат комунальних підприємств в загальній структурі збитків завданих рф
🔸різновиди оцінок, їх призначення і функції
🔸вимоги до оцінок, що виконуються для визначення збитків комунальних підприємств
🔸процедура замовлення послуг з оцінки комунального майна, вимоги до оцінювачів та рецензування звітів з оцінки
🔸проведення оцінки при примусовому відчуженні або вилученні майна в умовах правового режиму воєнного стану
🔸компенсаційні механізми, що доступні комунальним підприємствам. Шляхи отримання компенсації

Спікерка тренінгу - Світлана Щелкунова-Гончарська, консультантка Проєкту SOERA.

Для участі у тренінгу, будь ласка, зареєструйтесь за посиланням: https://decentralization.ua/news/18795

Реєстрація триває до 29 жовтня 2024 року до 10:30. Після реєстрації ви отримаєте підтвердження участі та посилання на доступ до навчальної сесії.

Децентралізація

18 Oct, 12:15


​​У Лановецькій громаді Тернопільської області стартував унікальний проєкт підтримки місцевого бізнесу

У Ланівцях офіційно стартувала програма фінансової підтримки місцевого бізнесу, розроблена в межах Програми USAID DOBRE. Відтепер підприємці, які зареєстровані на території громади та відповідають визначеним умовам, можуть розраховувати на грошовий грант для свого бізнесу з коштів місцевого бюджету.

Більше: https://decentralization.ua/news/18789

Децентралізація

18 Oct, 07:28


​​Агенції регіонального розвитку: міфи і реальність

Швейцарсько-український проєкт «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD розвінчує міфи про агенції регіонального розвитку.

Агенції регіонального розвитку в Україні поступово набувають ознак ефективного інструменту впровадження регіональної політики та відіграють важливу роль у підтримці розвитку регіонів. Проте навколо їхньої діяльності все ще існує багато міфів та непорозумінь.

Тож цей матеріал - спроба розвіяти деякі з хибних уявлень та поділитися реальними прикладами того, як агенції стають дійсно важливими гравцями у процесі розвитку українських областей, сприяючи їхньому економічному, соціальному та інноваційному зростанню.

Увесь матеріал є тут: https://decentralization.ua/news/18788

Децентралізація

18 Oct, 06:22


​​❗️Тернопільська ОВА та Програма Ради Європи працюють над пілотним проектом з удосконалення моніторингу рішень ОМС

Удосконалення системи моніторингу рішень органів місцевого самоврядування та системи координації виконання завдань – пілотний проект, над яким працює Тернопільська обласна військова адміністрація спільно з Програмою Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні».

Про це повідомив В'ячеслав Негода, голова Тернопільської обласної військової адміністрації під час презентації основних напрямів стратегії розвитку регіону.

Напрацювання, випробувані на практиці, запропонують викласти в нормах законопроекту №4298 «Про внесення змін до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні».

Більше: https://decentralization.ua/news/18787

Децентралізація

17 Oct, 12:41


​​❗️Розпочався конкурсний відбір громад Київщини для участі у проєкті з визначені пріоритетів у відновленні

Асоціація міст України спільно з Вестмінстерською фундацією за демократію (WFD) оголошують конкурсний відбір для українських громад Київської області на участь у проєкті, який сприятиме визначенню стратегічних / операційних пріоритетів проєктів для відновлення громади з метою створення передумов для успішного демократичного розвитку пілотних громад у рамках програми «Демократичне відновлення України».

Чому варто долучитись до проєкту?

Проєкт передбачає відбір трьох пілотних громад для співпраці в межах Київської області та підписання меморандуму про співпрацю щодо надання підтримки у визначенні та реалізації пріоритетних для громади проєктів відновлення. Крім того, для кожної громади буде проведено: аналіз стратегічних документів громади, що стосуються відновлення, дві онлайн та одну офлайн зустрічі із залученням громадськості (ВПО, людей похилого віку, ветеранів, бізнесу, молоді тощо) для визначення пріоритетних проєктів відновлення громади, а також відбір щонайменше трьох пріоритетних проєктів відновлення для кожної пілотної громади.

У подальшому за підтримки WFD будуть надані експертні послуги із сприяння залучення фінансуванні:

🔸консультаційні послуги з питань фандрейзингу;
🔸написання проєктних заявок;
🔸оплата підготовки техніко-економічних обґрунтувань.

За підтримки WFD передбачається візит голів пілотних громад до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії для налагодження двосторонньої співпраці між органами місцевого самоврядування обох країн.

Під час відбору перевага надаватиметься громадам з кількістю населення до 50000 мешканців, які належать до територій відновлення, згідно з критеріями, визначеними Постановою КМУ «Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад» від 18 липня 2023 р. № 731.

Для участі у конкурсному відборі до 27 жовтня 2024 року заповніть анкету за посиланням: https://forms.gle/5qGLq9TTcNVM9BPx7

Децентралізація

17 Oct, 10:21


​​Президент підписав Закон «Про публічні консультації»
(законопроєкт №4254)

Закон забезпечує право на участь в управлінні публічними справами, визначає правила проведення публічних консультацій, їхні терміни, форми та принципи.

Більше: https://decentralization.ua/news/18783