Початок нового року приніс чудові новини від заокеанських друзів для нашого флоту — США дозамовили ще два багатоцільові катери Mark-VI для ВМС ЗС України 🔥
30 грудня, Міноборони США оголосили про використання опціону на ще два корпуси до вже замовлених шести й підписали відповідну угоду з терміном реалізації до березня 2026 року. Таким чином, Україна отримає два + шість + два катери. І того 10 новозбудованих корпусів за кошти МТД. Перші два катери очікуються до кінця 2022 року, з подальшим отриманням по два корпуси на рік.
Ціна за додаткові катери складає 25 556 452 $ (~698 млн грн). Це умовно ~12,8 млн $ (~348 млн грн) за один.
Багатоцільові катери Mark-VI призначені для патрулювання прибережних морських акваторій, захисту об‘єктів інфтраструктури та робити із Силами спеціальних операцій. Спроєктовані світовим лідером у виробництві малих платформ, компанією SAFE Boats International, для флоту США, де несуть службу з 2015 року.
Особливістю катерів є здатність діяти у відкритому морі, висока швидкість (до 45 вузлів залежно від версії), висока маневреність та насиченість сучасними технологічними засобами управління, розвідки, навігації та зв’язку (C4SI). Катери увібрали в себе багаторічний досвід бойових операцій флоту США та ССО а також останні наукові досягнення!
Повна водотонажність складає 72 тони (проти 54 т у МБАКа та 179 т у «Айленда»). Довжина — 25,8 м, ширина — 6,2 м, осадка — 1,2 м. ГЕУ дизельна, у складі двох двигунів MTU 16V2000M94 які працюють на два водомети. Дальність ходу при 25 вузлах сягає 860 миль (1390 км)! Катери здатні довгий проміжок часу витримувати швидкість у понад 35 вузлів. Екіпаж, залежно від версії, складає 8-10 осіб, з можливістю додаткового комфортного розміщення ще стількох же осіб десанту чи ССО.
Озброєння, зазвичай, складається з 1-2 25/30-мм стабілізованих дистанційно керованих бойових модулів, двох морських установок Sea PROTECTOR MK50 (CROWS ІІ) з 12,7-мм кулеметами та до шести ручних установок з 7,62/12,7-мм кулеметами чи 40-мм гранатометами Мk-19 залежно від потреб та версії катеру.
Додатково може розміщуватися доглядовий човен, або декілька малих човнів для доставки на берег груп спеціального призначення, розрахунок БПЛА RQ-20 Puma (чи аналога) дистанційно керований підводний протимінний комплекс з групою водолазів-саперів тощо.
Також, передбачається можливість розміщення на катерах легких протикорабельних ракет AGM-176B Griffin, Brimstone Sea Spear чи їм подібних.
У ВМС України Mark-VI посилять можливості Сил спецоперацій та, щонайважливіше, наш потенціал на Азовському морі. Потреба України складає мінімум 12 одиниць, а оптимальна — близько 20 і більше (для 801-го Центру, 73-го Центру ССО, двох баз, загону водолазів-саперів тощо).
«Марки» — це той потенціал який хотілося б отримали від малих броньованих катерів проєкту 58155 «МБАК» та 58503 «Кентавр-ЛК», але їх річкове коріння, малі габарити та низька якість виготовлення не дозволили ВМСУ закрити завдання у прибережних водах (до 50 миль від берегу). Ну що ж, будемо виправляти це завдяки підтримці США!