Записки_від_Чмута @chmut_taras Channel on Telegram

Записки_від_Чмута

@chmut_taras


Записки від Чмута (Ukrainian)

Записки від Чмута - це канал на Telegram, який присвячений творчості українського письменника Тараса Чмута. Тут ви знайдете цікаві вірші, оповідання, та інші твори від цього талановитого автора. Чмут Тарас - відомий своєю глибокою філософією та витонченим стилем письма. Цей канал створений для шанувальників літератури, які цінують мистецтво слова та люблять читати якісні твори. Приєднуйтесь до каналу 'Записки від Чмута' і отримуйте щодня дозу натхнення та задумів від великого українського письменника!

Записки_від_Чмута

08 Dec, 20:41


Понад 300 000 000 грн на прокачку ППО🚀

Так, саме стільки ви вже зібрали на проєкт «Повернись живим» та Нова пошта, аби оборонці українського неба швидше передавали інформацію про рух російських ракет і дронів. Далі — мобільні вогневі групи чи зенітні ракетни комплекси ПвК «Центр» перетворюватимуть їх на брухт. А значить — берегтимуть життя сотень і тисяч українців.

❗️Наш збір на фінішній прямій — більш ніж 90% від необхідної суми проєкту акумульовано. І вже дуже скоро ми покажемо чергову партію допомоги, яка посилить воїнів ППО.

Тож закликаємо вас зробити собі найкращий святковий подарунок — внесок у міць тих, хто берегтиме наш спокій зимніми вечорами!
Донат на ППО можна зробити за посиланням👉 https://novaposhta.ua/zapakuy_nebo/

‼️Якщо ж ви користуєтеся «Новою поштою», то долучитися до проєкту просто: купуючи лімітоване пакування, а також — використовуючи поштомати.

Памʼятайте — маленьких донатів не буває🫶

Запакуймо небо — прокачаймо нашу ППО!

Фонд «Повернись живим»

Записки_від_Чмута

21 Nov, 16:08


«Наша мета – не забезпечити кожного солдата, а витратити гроші так, щоб це вплинуло на хід війни. Вкладена гривня має дати максимальний результат», – каже директор «Повернись живим» Тарас Чмут в інтерв'ю головному редактору Forbes Україна Борису Давиденку в проєкті «Країна героїв».

Із лютого Фонд зібрав для війська понад 5 млрд грн благодійних пожертв. За весь минулий рік – близько 20 млн грн.

«Прийшла війна, і всі захотіли допомогти. Пішли до тих, кого знали, кому довіряли, – говорить Тарас. – Це результат роботи команди – від інструкторів і менеджерів, які працюють із військами, до логістів, закупівельників, юристів, бухгалтерів. Нас знають як фонд компетентної допомоги армії, тому що ми професійно займаємось цим 8 років».

Фонд готувався до великої війни заздалегідь, розповідає директор:

«Ми давали військам не тільки те, що потрібно тут і зараз. А й займалися проєктами, які посилювали обороноздатність держави у випадку повномасштабної війни. Минулого року брали участь у створенні і розвитку Сил територіальної оборони, модернізували протиповітряну оборону Сухопутних військ. Ми надавали радянській техніці нових можливостей за рахунок дооснащення бойових машин і створювали пункти управління. Це зменшило час від моменту виявлення цілі до пуску з 15 хвилин до однієї. Витрачали на це десь 30% нашого бюджету. В перші дні війни ці кошти окупилися в 20 тисяч разів. Ми вклали кілька мільйонів гривень, а один збитий російський літак – це десятки мільйонів доларів».

Про сценарії кінця війни і на що б «Повернись живим» витратив мільярд доларів, а також про проєкт, яким особливо пишається керівник воєнного напрямку Андрій Римарук – дивіться в інтерв’ю👇
https://www.youtube.com/watch?v=0pZip6Qc7ME&ab_channel=ForbesUkraine

Записки_від_Чмута

12 Oct, 15:05


«Розпад росії на окремі суб’єкти без ядерного статусу — єдиний вихід, коли ми зможемо спокійно видихнути», — говорить директор «Повернись живим» Тарас Чмут у програмі OK TALK.

◾️У розмові з президентом компанії «Київстар» Олександром Комаровим він розповів, завдяки чому Україна переможе у війні і як довго ще триватимуть активні бойові дії. Як Фонду вдалося зібрати 300 мільйонів гривень за один день і масштабувати свою діяльність у сотні разів. З якими викликами зіткнулися держава та волонтери 24 лютого.

«Армія виросла до 700 тисяч чоловік. Тепер потреба у раціях, наприклад, сягає сотень тисяч одиниць. А ми купуємо тисячами — і це більше, ніж Міноборони», — каже Тарас. І додає, що аналітичний відділ «Повернись живим» працює зокрема на системний вплив у секторі безпеки й оборони. Мета — не просто ввезти тисячу тепловізорів, а вибудувати процедуру, за якою держава робитиме це.

❗️Про те, чому не зменшуються потреби війська і як Фонд вирішує, кому і чим саме допомагати. Про конкуренцію і співпрацю між волонтерськими організаціями. І про нові масштабні унікальні проєкти «Повернись живим» — дивіться у відео👉 bit.ly/3Mx9jVa

Записки_від_Чмута

16 Aug, 08:11


«Напівперемоги бути не може».

Хто і як в Україні готувався до повномасштабного вторгнення, про битву за Донбас і контрнаступ на Півдні, а також про те, як купити Bayraktar TB2🛩 і який фільм нагадує ринок зброї — в детальному і чесному інтерв’ю директора Фонду Тараса Чмута для УП👉https://cutt.ly/DXdTpnb

Записки_від_Чмута

13 Aug, 08:33


Від ударних БПЛА до безпілотного винищувача🔥

Халук Байрактар — генеральний директор турецької військової компанії Baykar, яка існує майже 40 років і спеціалізується на виробництві ударних безпілотників.

Директор «Повернись живим» Тарас Чмут поспілкувався з гендиректором турецької військової компанії Bayrak Халуком Байрактаром, зокрема, про перспективи співробітництва наших країн і про відкриття в Україні заводу з вироблення ударних БПЛА Bayraktar TB2 та Bayraktar Akıncı, а також нового безпілотного винищувача Bayraktar Kizilelma (Під час відео інтерв‘ю Халук Байрактар називає цей винищувач Bayraktar Golden Apple. — Ред.).

Подробиці👉https://youtu.be/R3Q4EL3J9xk

Записки_від_Чмута

03 Aug, 17:40


Партнерство, яке наближатиме нашу перемогу🔥

Команда «Повернись живим» рада оголосити, що тепер має потужного та дружнього до України партнера — турецьку компанію Baykar, виробника легендарних ударних безпілотників Bayraktar TB2 та Bayraktar Akinci.

Директор Фонду Тарас Чмут сьогодні, 3 серпня, підписав з генеральним директором Baykar Халуком Байрактором Меморандум про подальшу співпрацю і партнерство.

Деталі цієї дуже важливої та продуктивної зустрічі ми розкривати не можемо, адже добрі справи та масштабні проєкти люблять тишу🫡

Та запевняємо, команда «Повернись живим» вас приємно здивує, а окупанти палатимуть.

Головне — підтримуйте армію разом із нами. Компетентна допомога нашим захисникам — найкраща інвестиція у власну безпеку та перемогу України🔥💪

Дізнатися детальніше про зустріч можна за посиланням👇

https://savelife.in.ua/materials/news/povernys-zhyvym-i-baykar-pidpysaly-memor/

А долучитися до справи тут: https://savelife.in.ua/donate/

Фонд «Повернись живим»

Записки_від_Чмута

01 Aug, 18:08


Останнім часом все рідше даю якісь короткі коментарі в ЗМІ, віддаючи перевагу нормальній компетентній розлогій розмові. Коли можна детально пояснити позицію, почути аргументи та змісти.

Минулого тижня мав чудову розмову з Олег Базар для Лівий Берег - LB.UA — про війну, роль та місце волонтерства, майбутню перемогу, світовий ринок зброї та як першими вдалося купити «Байрактар»?

Вийшло доволі добре)

Дивитись тут 👉 https://youtu.be/AxAzy8EQfUM

Записки_від_Чмута

20 Jun, 09:09


Минулого тижня Австралія розпочала передачу чергової партії, хоч і не численної, але потрібної нам бронетехніки — цього разу 14 модернізованих БТРів М113AS4.

Фактично це півтори мотопіхотні роти (або дві роти по 7 машин).

М113AS4 це австралійська версія модернізації легендарного американського транспортера. З 2007 по 2012 рік було поліпшено 171 машин версії М113А1. З них 43 — бойові, а 128 — у якості допоміжних (БРЕМ, БММ, КШМ та транспорта версії). Модернізація включала встановлення нового двигуна MTU 6V199TE на 350 к.с., нової трансмісії з додатковим опорним катком, посилене бронювання корпусу (тримає влучання 14,5-мм куль з КПВТ) та посилений протимінний захист, заміну засобів зв‘язку, навігації та нічного бачення. Бойові версії отримали закриту башту з 12,7-мм кулеметом М2HB-QCB.

М113 — один з наймасовіших у світі гусеничних БТРів, який з 1960-х років експлуатується в десятках країн по всьому світу. Сьогодні це один з основних типів техніки які нам передають партнери для компенсації втрат у бронетехніці. Чому саме він? Бо їх багато є по світу, вони прості, надійні та виводяться з активної експлуатації через заміну на більш сучасні типи техніки.

Для України отримання значної кількості М113 це можливість не лише компенсувати втрати війни, але й пересадити новостворені бригади з вантажівок та пікапів на «броню» — з хоч якимось захистом (краще радянських БТРів) та озброєнням. І потреба в таких машинах вимірюється тисячами одиницю. І отримати їх реально.

Записки_від_Чмута

29 Apr, 10:47


За кожним кроком нашого Фонду стоять конкретні люди — ветерани й цивільні, які присвячують своє життя перемозі України у війні.

Зазвичай у фотопроєктах медіа подають героїв сухо та коротко: ім‘я, вік, посада, цитата. Але Reporters вирішили змінити підхід: про команду «Повернись живим» розповідає журналістка і комунікаційниця, яка особисто знає кожного з тих, хто зображений на портретах.

Насправді Фонд — це далеко не 13 осіб. Але ці 13 — ті, кого вдалося зазнімкувати, й ті, про чиї історії можна зараз говорити: https://pzh.reporters.media

Записки_від_Чмута

08 Jan, 12:04


Навіть маленька Хорватія 🇭🇷 вирішала оновити свою бойову авіацію, а Україна й досі не вийшла хоча б на рівень публічних переговорів.

25 листопада, вже минулого року, між Парижем та Загребом було підписано міжурядову угоду на купівлю 12 багатофункціональних винищувачів Dassault Rafale у версії F3R зі складу Повітряних сил Франції. 10 бортів будуть одномісними а два - спарками. Фактично, повноцінна ескадрилья.

Очікувана вартість контракту складає 999 млн € з ПДВ (~31 млрд грн). Це умовно 83,250 млн € за борт (~2,580 млрд грн). Термін реалізації - до 2025 року, при цьому вісім бортів будуть передані в 2024 році а решта в 2025-му.

Окрім самих літаків, які мають бути не старіше 10 років та пройти відновлення перед відправкою, у вартість угоди входить навчання персоналу, технічна підтримка на три роки, наземний тренажер, наземне обладнання, ЗІПи, а також "базовий" комплект неозвученого озброєння.

Історія з заміною наявного авіапарку, а це ще радянські винищувачі МиГ-21бис тягнеться з 2015 року. Перший тендер оголошений в 2017 році на 12 бортів завершився обранням Ізраїльської пропозиції зі вживаними винищувачами F-16C/D Barak (Block 30) за 493 млн $. Серед інших претендентів були США з новими Lockheed Martin F-16V Block 70/72, Греція, зі вживаними F-16C/D, Швеція з новими Saab JAS-39C/D Gripen та Південна Корея з KAI FA-50. Утім, цю угоду заблокували США (як першочерговий власник ізраїльських бортів).

Після цього відбувся новий тендер. На листопад 2020 року серед пропозицій були: США з Lockheed Martin F-16V Block 70/72, знову ж Ізраїль з тими ж F-16C/D Block 30 але вже з модернізацією, Швеція з новими JAS-39C/D Gripen та Франція зі вживаними Rafale F3R. У фінал вийшли американці та французи, які й перемогли - їх пропозиція виявилася дешевшою з відстроченням оплати до 2026 року. 28 травня 2021 року було остаточно оголошено переможця.

Що стосується Повітряних сил Хорватії, то їх основу складають вісім вже згаданих радянських винищувачі МиГ-21бил, які зі скандалом та штрафними санкціями, в 2013 році відновлювала Україна. З нашого боку угоду супроводжував Укрспецекспорт (входив до Укроборонпрому). Безпосереднім виконавцем робіт був Одеський авіаційний завод. Також є 12 протипожежних літаків Air Tractor AT-802A/F та Canadair CL-415 та близько 40-ка різних вертольотів. Загальна чисельність Повітряних сил до 3000 осіб.

Сумно, але, здається, через п'ять років Хорватія матиме потужніші Повітряні сили аніж "найсильніша армія Європи" в обличчі України.

📌 #ПроЦіни - серія текстів присвячена вартості сучасного озброєння у різних країнах. Її мета виключно ознайомча/просвітницька, без якогось заклику купувати/не купувати Україні ті чи інші системи. Ключове - це усвідомити скільки коштує сучасне озброєння.
Проєкт бюджету Міністерства оборони України на 2022-й рік передбачає виділення 133,5 млрд грн (~4,908 млрд $).

Записки_від_Чмута

03 Jan, 22:13


Початок нового року приніс чудові новини від заокеанських друзів для нашого флоту — США дозамовили ще два багатоцільові катери Mark-VI для ВМС ЗС України 🔥

30 грудня, Міноборони США оголосили про використання опціону на ще два корпуси до вже замовлених шести й підписали відповідну угоду з терміном реалізації до березня 2026 року. Таким чином, Україна отримає два + шість + два катери. І того 10 новозбудованих корпусів за кошти МТД. Перші два катери очікуються до кінця 2022 року, з подальшим отриманням по два корпуси на рік.

Ціна за додаткові катери складає 25 556 452 $ (~698 млн грн). Це умовно ~12,8 млн $ (~348 млн грн) за один.

Багатоцільові катери Mark-VI призначені для патрулювання прибережних морських акваторій, захисту об‘єктів інфтраструктури та робити із Силами спеціальних операцій. Спроєктовані світовим лідером у виробництві малих платформ, компанією SAFE Boats International, для флоту США, де несуть службу з 2015 року.

Особливістю катерів є здатність діяти у відкритому морі, висока швидкість (до 45 вузлів залежно від версії), висока маневреність та насиченість сучасними технологічними засобами управління, розвідки, навігації та зв’язку (C4SI). Катери увібрали в себе багаторічний досвід бойових операцій флоту США та ССО а також останні наукові досягнення!

Повна водотонажність складає 72 тони (проти 54 т у МБАКа та 179 т у «Айленда»). Довжина — 25,8 м, ширина — 6,2 м, осадка — 1,2 м. ГЕУ дизельна, у складі двох двигунів MTU 16V2000M94 які працюють на два водомети. Дальність ходу при 25 вузлах сягає 860 миль (1390 км)! Катери здатні довгий проміжок часу витримувати швидкість у понад 35 вузлів. Екіпаж, залежно від версії, складає 8-10 осіб, з можливістю додаткового комфортного розміщення ще стількох же осіб десанту чи ССО.

Озброєння, зазвичай, складається з 1-2 25/30-мм стабілізованих дистанційно керованих бойових модулів, двох морських установок Sea PROTECTOR MK50 (CROWS ІІ) з 12,7-мм кулеметами та до шести ручних установок з 7,62/12,7-мм кулеметами чи 40-мм гранатометами Мk-19 залежно від потреб та версії катеру.

Додатково може розміщуватися доглядовий човен, або декілька малих човнів для доставки на берег груп спеціального призначення, розрахунок БПЛА RQ-20 Puma (чи аналога) дистанційно керований підводний протимінний комплекс з групою водолазів-саперів тощо.

Також, передбачається можливість розміщення на катерах легких протикорабельних ракет AGM-176B Griffin, Brimstone Sea Spear чи їм подібних.

У ВМС України Mark-VI посилять можливості Сил спецоперацій та, щонайважливіше, наш потенціал на Азовському морі. Потреба України складає мінімум 12 одиниць, а оптимальна — близько 20 і більше (для 801-го Центру, 73-го Центру ССО, двох баз, загону водолазів-саперів тощо).

«Марки» — це той потенціал який хотілося б отримали від малих броньованих катерів проєкту 58155 «МБАК» та 58503 «Кентавр-ЛК», але їх річкове коріння, малі габарити та низька якість виготовлення не дозволили ВМСУ закрити завдання у прибережних водах (до 50 миль від берегу). Ну що ж, будемо виправляти це завдяки підтримці США!

Записки_від_Чмута

13 Dec, 15:49


Поки Україна боїться підступитися до питання переозброєння бойової авіації, Румунія скуповує вживані американські Ф-16 і не комплексує.

Минуло тижня стало відомо, що Бухарест планує купити 32 літаки F-16AM/BM (Blok 10/15) зі складу Королівських Повітряних сил Норвегії, яка планує їх вивести з експлуатації до кінця цього року замінивши на Ф-35.

Очікувана вартість угоди - 454 млн € без ПДВ (~13,620 млрд грн). При цьому 354 млн € (~10,620 млрд грн) підуть безпосередньо на літаки. Тобто, сам літак коштує ~ 11,063 млн € (~332 млн грн). Решта 100 млн € підуть на матеріально-технічну підтримку, супутнє обладнання, тех обслуговування двигунів а також модернізацію, які проведе США на потужностях Aerostar Bacau.

ℹ️ Фактично контрактна вартість одного борту складає ~ 14,188 млн € (~425,6 млн грн) ℹ️

Норвезькі Ф-16AM/BM закуплені в 1980-1989 роках у кількості 72-х бортів (у майбутньому докупили ще 2 борти). Літаки належать до першого покоління винищувачів Blok-10/15, але 54 з них пройшли модернізацію за програмою MLU M6.5.2. Дана модернізація включає розширення функціоналу, виправлення виявлених "дитячих хвороб" та експлуатаційних проблем а також суттєве розширення бойових характеристик, а саме:
- інтеграція нового озброєння: JASSM, JDAM, EGBU-12, SDB, AIM-120D та AIM-9X;
- інтеграцію передніх стійок BRU-67, пілонів та адаптерів;
- оновлення протоколів Link-16;
- оновлення програмного інтерфейсу AN/AAQ-14 LANTIRN;
- оновлення системи AN/ALR-56M;
- оновлення навігації та GPS;

На сьогодні у складі ВПС Румунії вже перебуває 17 екс португальських літаків F-16AM/BM. Таким чином, загальна к-ть винищувачів складе 49 бортів які повністю замінять наявні винищувачі МіГ-21 LanceR A/В/С які складають основу ПС Румунії останні два десятиліття.

Окрім Португалії та Норвегії, Румунія відправляла запити на придбання вживаних Ф-16 до Бельгії, Данії, Нідерландів та Греції.

Ще раз. Румунія, країна НАТО та ЄС, країна з значно потужнішою економікою та ВВП аніж ми, не соромиться купувати літаки 80-х років випуску для експлуатації в найближчі 10-15 років. І ці літаки врази потужніше всього що є в Повітряних силах України та здатні прийняти бій з літаками Росії (у першу чергу завдяки сучасному озброєнню).
То чого чекаємо ми? Допоки радянські Су та МіГи остаточно не стануть на прикол через відсутність запчастин та двигунів? А аварійність виросте настільки, що льотчики будуть всіляко відмовлятися літати? Чи хтось дійсно думає, що радянська зброя 80-х років здатна протистояти російській зброї 2010-х років? Та навіть одна ескадрилья тих же норвезьких Ф-16АМ MLU M6.5.2. має більший потенціал аніж всі наші Повітряні сили!

То чого чекаємо? 16 млн $ за літак - це дешевше корветів, це дешевше "Петріотів", це дешевше втрат від майбутньої окупації ще третини країни чи економічних наслідків від російського ракетно-бомбового удару по нам...

Чого чекаємо?