Антологія Брехні / VoxCheck @voxcheck Channel on Telegram

Антологія Брехні / VoxCheck

@voxcheck


Офіційний канал проєкту VoxCheck.

Знайшли помилку? Є пропозиція? Пишіть сюди: @voxcheck_feedbackbot

Антологія Брехні / VoxCheck (Ukrainian)

Антологія Брехні / VoxCheck - це офіційний канал проєкту VoxCheck. Якість і достовірність інформації - основна мета цього каналу. Тут ви знайдете аналіз та факт-чекінг різноманітних новин та подій.

Хто такий VoxCheck? Це команда професіоналів, які відстежують інформацію та перевіряють її на достовірність. Вони прагнуть до того, щоб кожен читач міг бути впевнений у тому, що отримує правдиву та достовірну інформацію.

Якщо ви виявили помилку у матеріалах або у вас є пропозиція щодо змін, не соромтеся писати сюди: @voxcheck_feedbackbot. Ваші коментарі допоможуть покращити якість роботи каналу та зробити інформацію навіть більш достовірною. Приєднуйтесь до каналу Антологія Брехні / VoxCheck, щоб бути в курсі останніх новин та перевірених фактів!

Антологія Брехні / VoxCheck

21 Nov, 12:54


Коли йдеться про Свободу і Гідність, українці виходять на Майдан.

21 листопада у День Гідності та Свободи ми згадуємо, як довели світу, що готові боротися за свої права. Так само як у 2004-му під час Помаранчевої революції. І у 2014-му – під час Революції Гідності.

За майбутнє України Герої Небесної сотні віддали життя. Під час Революції Гідності загинули 104 активісти, більшість – у лютому 2014 року. Також постраждали 2 442 людини, з них 1 721 цивільний.

Попереду ще боротьба за справедливість – судові процеси проти винних в убивствах та інших неправомірних діях. Про них зокрема інформує Адвокатська дорадча група. Як нелегко дається справедливість, нам розповідав журналіст та фотокореспондент Станіслав Козлюк, який висвітлює ці судові засідання.

Про затягування правосуддя і фейки навколо Майдану – у цій розмові.

Антологія Брехні / VoxCheck

20 Nov, 17:00


🔵 Що дієвіше у боротьбі з російською дезінформацією – технології чи єдність однодумців? Відповідали в.о. керівниці VoxCheck Валерія Степанюк та заступниця виконавчого директора ГО «Вокс Україна» Світлана Сліпченко в інтервʼю угорському виданню 444.

Основні тези розмови:

▪️Один з основних наративів рф — «Україна – неспроможна держава». Його таргетують на різні аудиторії в США, Європі, росії.

▪️Використання штучного інтелекту. З одного боку, завдяки ШІ дезінформацію стало легше ідентифікувати – зазвичай вона неякісна. З іншого боку, її стало і легше продукувати. Росія вже є своєрідним мас-маркетом фейків.

▪️Когнітивні упередження. Ми у спростуваннях маємо не лише подавати докази брехні і маніпуляцій, а й враховувати соціальну психологію. Адже підтверджувальне упередження добре працює у випадку негативних емоцій. Ми схильні вірити в негатив і сприймати інформацію так, щоб вона підтверджувала наші власні припущення.

▪️Масштабний інформаційний вплив. Окрім державних каналів рф, значну роль у поширенні дезінформації відіграють телеграм-канали та блоги. Це дозволяє маніпулювати широкою аудиторією через так званих «незалежних» інформаторів.

▪️Роль місцевих медіа. Регіональні журналісти відіграють важливу роль у боротьбі з дезінформацією. У невеликих містах довіра до друкованих місцевих ЗМІ може бути набагато більшою, ніж довіра до національних телеканалів. Навчання їх фактчекінгу та медіаграмотності — важливий крок у зміцненні інформаційної безпеки країни.

▪️Перевірка інформації та роль фактчекінгу. Фактчекери та незалежні медіа стали невіддільною частиною протидії російським фейкам. Вони не лише спростовують неправдиві тези, але й допомагають підвищувати рівень медіаграмотності серед населення.

@VoxCheck

Антологія Брехні / VoxCheck

20 Nov, 15:32


​​Без паніки, лише факти

Закриття посольств, чутки про чергову «суперзброю» росії — все це призвело до масової паніки в українських соцмережах. Розбираємось, що сталося насправді:

▪️Посольства США, Італії, Іспанії, Греції сьогодні тимчасово призупинили роботу. Офіційний привід — повідомлення про можливу повітряну атаку 20 листопада. Водночас у представництві ЄС у Києві продовжили роботу без змін.

▪️ У соцмережах (і від українців, і від росіян) неслася панічна атака: від повідомлень про обстріл з усіх ракетних носіїв до чуток про нову «суперзброю» рф — міжконтинентальну балістичну ракету РС-26 «Рубеж». Причому ніде не уточнювали джерело новини. Повітряні Сили ЗСУ чи інші відомства не повідомляли про подібну загрозу.

▪️ГУР заявило про російські вкиди: українцям масово розсилали повідомлення нібито від імені ГУР про масштабний обстріл.

❗️Що варто пам’ятати? Загроза обстрілів існує завжди, адже росія не збирається припиняти агресію. Утім, про атаки ворога треба дізнаватися з перевірених джерел, а не анонімних чи російських каналів.

Не ігноруйте повітряні тривоги, дбайте про безпеку — не лише фізичну, а й інформаційну. А як перевіряти новини про війну, ми писали вчора.

@VoxCheck

Антологія Брехні / VoxCheck

19 Nov, 13:05


​​Як перевіряти новини про фронт?

За 1000 днів великої війни українці звикли до військових новин. Але ніхто не застрахований від «ворожок», військових псевдоекспертів чи російських вкидів.

Щоб захиститися від неправдивих новин, запитуйте:
Хто поширив? Перевірені медіа, військові відомства, OSINT-аналітики заслуговують на більшу довіру. Анонімні джерела — на значно меншу довіру. Російські — на жодну довіру.
Що поширили? Якщо в новині нема посилань на джерела, повідомлення збігається з російськими наративами, проходьте повз цю новину.
Факти чи емоції? Якщо пояснюють не фактами, а емоціями («все пропало», «який жах»), вами маніпулюють. У перевіреній новині не буде емоційного «навантаження».
Оригінал чи підробка? Фото могли відредагувати або вирвати з контексту, відео — «креативно» змонтувати. Найпростіший шлях перевірити — зворотний пошук у Google. Завантаживши фото, ви побачите, коли раніше постили зображення і в якому контексті.

Кого VoxCheck радить читати:
▪️Мілітарний — військове медіа з новинами, блогами, коментаря експертів про фронт.
▪️DeepState — OSINT-спільнота, щодня публікує зведення з фронту та оновлює мапу бойових дій.
▪️Oryx — портал, де на основі відкритих джерел підраховують втрати техніки на війні та кількість зброї, переданої Україні.
▪️«Повернись живим»: крім фонду, у ПЖ є аналітична організація, часто перебіг війни коментують Тарас Чмут та Микола Бєлєсков.

@VoxCheck

Антологія Брехні / VoxCheck

19 Nov, 11:22


1000 днів повномасштабного вторгнення. Понад 10 років боротьби. Україна вистояла, попри всі сумніви. Щодня наш народ героїчно протистоїть державі, що перевищує нас у розмірах у чотири рази, демонструючи світу приклад стійкості та мужності.

Ми дякуємо кожному, хто захищає нашу землю, і вшановуємо пам’ять тих, хто віддав життя за незалежність. 🙏

Цього дня нагадуємо про важливі матеріали на нашому сайті, які допоможуть краще зрозуміти дії ворога, ситуацію в світі та як не стати жертвою ІПСО.

Росія намагається відновити своє геополітичне значення, сіючи хаос. Ігнорування призведе світ до поразки.
Що мають робити цивілізовані країни, щоб зупинити останню імперію Європи.
Які країни надають Україні військову підтримку і чому це коштує союзникам набагато менше, ніж здається.
Як розпізнати псевдоекспертів, що коментують війну і мобілізацію.
Типові вкиди напередодні російських наступів, поради, як не стати жертвою ІПСО та що читати.
Міфи про відключення світла і тарифи.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!

Антологія Брехні / VoxCheck

19 Nov, 10:08


Таймлайн важливих подій за 1000 днів повномасштабного вторгнення

Ворог планував взяти Київ за три дні. Однак попри невтішні прогнози, вже 1000 днів Україна тримає оборону і дає відсіч ворогу. Згадаймо найважливіші дати та події, які сталися за цей час.

Антологія Брехні / VoxCheck

18 Nov, 18:45


Перемога Трампа на президентських виборах у США, а також контроль республіканців над Конгресом додали непевності щодо майбутньої підтримки України.
У картках розповідаємо, чого очікувати від нинішньої адміністрації та від чого залежатимуть рішення після інавгурації Трампа.