ЗНИЩЕНЕ РІЗДВО
Зміни на окупованих територіях Луганської та Донецької областей.
Звісно ж ОРДЛО святкує Різдво Христове 7 січня, разом з московським патріархатом.
Почну з того, що до 2014 року, коли на Донбас повернулися українські символи, я маю увазі не державність, а відновлення історичних спогадів, культури, історії, коріння, на Луганщині почали водити Козу, святкувати Маланку та Василя, проводити Вечорниці.
Згадую, як мої діти ходили у дитсадок й там влаштовували вечорниці. Дитсадок ми вибрали україномовний та ще й театралізованим ухилом, тому ви навіть не уявляєте, як це було чудово. Батьки рядилися у чортів, діти були янголятками та зірочками, ми робили вареники з передбаченнями, співали колядки…
На Свят вечір діти колядували. Почали робити костюми, Різдвяну Зірку. А яку кутю вигадували, щоб ні в кого такої не було. Й тертий мак, й збитий мед, й домашні цукати (Східна Луганщина мала свою візитівку, цукати та мед з кавуна, цукати з кабачків) й родинні рецепти.
З року у рік якість святкування та рівень автентики зростали. Й кутя перестала бути однотиповою, й колядки йшли чередою від сучасних до переданих бабусями. Й співати почали у родинах. Бабусі, які українки, а не привезені у часи срср з усіх закутків росії, просто сяяли. У 2010-му, якщо не помиляюсь, на Луганщині відновили встановлення дідуха.
Інколи я думаю, що нам для проростання й відновлення свого коріння, для його відчуття у критичній більшості людей, не вистачило часу. Я це бачила по дітям, школам, дитсадкам. Коли моя старша дитина йшла у дитсадок, була лише одна україномовна група та й то не у кожному дитсадку. А ось, коли у дитсадок пішла друга, то це вже була одна російськомовна група у кожному дитсадку, як й 1 російськомовний клас у школі.
Батьки свідомо вибирали україномовне навчання дітям, бо вважали, що за мовою майбутнє. Батьки свідомо вибирали україномовне святкування Різдва, бо це було магічно, красиво, модно та щось таке, від чого текли сльози. Я часто бачила, та й сама плакала, від дитячих голосів, які співали українські колядки.
В цьому році вперше у соцмережах ОРДЛО дорослі почали тему обговорення якості святкування Різдва.
Діти без посмішок, злі погляди, невдоволені «оплатою» куті. Без колядок, без посмішок, без веселощів та вертепів. Просто зайшли, сунули під ніс вариво з рису чи перловки, з накришеними туди цукерками чи з варенням, дуже часто у брудному посуді…
Люди почали питати, як так сталося, що зникла магія Різдва. Зникло свято. Залишилось заробляння грошей бо багато дітей навіть лаяли господарів за цукерки, та вимагали грошей.
Люди дивувалися, як це так, а де колядки (цікаво, що слово «колядки» «новороси» вимовляють українською). Де вертеп. Де хоч би віршик від колядників.
Здивувалися, що на росії немає старовинних колядок, а «радуйся, земле», виключно українська колядка.
Здивувалися, що на росії лише матерні та соромицькі «колядки».
Здивувалися, що на росії немає традицій святкування Різдва. Ну, сарафан, кокошник та ряжені у циганів та ведмедів, це ж не Різдво, це й на День міста, й на День шахтаря, й на перенесення мощів якогось там святого, й на день росії.
Дуже гнітили похмурі обличчя дітей. Злі їх погляди. Цікаво, а що хочуть люди, які самі виховують дітей у ненависті, ницості, як справжніх росіян?
Зараз в ОРДЛО по навчальних закладах спустили вказівку підготувати святкування Китайського нового руку. Люди в ОРДЛО збентежені, бо ж святкування Різдва у навчальних закладах не проводять, а Китайський новий рік буде святкуватися масштабно й це вже тенденція з 2022 року.
Окупанти знищили в ОРДЛО культурно-історичний пласт. Спочатку це було смішно, в цю гру заміни українського на кокошники грали майже усі, бо ж це патріотично. Зараз люди залишилися без коріння, без історії, без чогось такого, від чого текли сльози, коли на порозі з’являлася зграйка дітлахів, змурзаний чорт, білий янгол у пуховому платку, які несли Різдвяну Зірку, яскраву, заквітчану новорічний дощиком й починали співати…