Час покінчити з «бусифікацією»
Весною цього року почало діяти нове мобілізаційне законодавство. Були введені підвищені штрафи, встановлені обмеження на керування транспортними засобами тощо. Все, аби прибрати співробітників ТЦК з вулиць і зробити мобілізаційні процеси більш цивілізованими та впорядкованими.
Але цього не сталося. Це пов'язано з тим, що сама система, яка здійснювала мобілізацію, опирається і не готова до внесених змін. Ключове, що мало б зняти будь-які прояви бусифікації — це злиття реєстрів. Реєстром «Оберіг» володіє Міноборони, і воно отримало можливість оперувати значно більшою персональною інформацією про військовозобов'язаних після злиття реєстрів. Вони мали можливість аналізувати той шар персональної інформації, щоб чітко розуміти, кому надсилати повістки в першу чергу. А потім вже розбити інформацію про військовозобов'язаних на певні категорії, щоб закривати питання мобілізації на тому рівні, який визначений ставкою Верховного Головнокомандувача.
Аналіз цієї інформації мав би використовуватись для того, щоб робити своєчасне оповіщення військовозобов'язаних, які б приходили до ТЦК, проходили ВЛК, а потім визнавалися придатними чи ні. Але знову — цьому опирається система.
Питання мобілізації через ТЦК, схоже, вважається більш простим рішенням. Влітку Міноборони тріумфально сповіщало про те, що у нас понад 5 мільйонів громадян оновили свої персональні дані, коли на це відводилося 60 днів. Якщо п’ять мільйонів оновили персональні дані, то наявної інформації вистачає, щоб не продовжувати протиправні дії ТЦК.
Я категоричний противник уявних простих рішень, тому що вони, як правило, не дають результату. Колись президент звільнив всіх очільників ТЦК через виявлену публічно корупцію, але це не призвело до результату.
Нам потрібна реформа ТЦК. Варто перекладати питання оповіщення під час дії воєнного стану і мобілізації на органи місцевого самоврядування. ТЦК потрібно виводити з підпорядкування Міноборони і Генштабу. Цивільних мають мобілізовувати або оповіщувати цивільні. Для цього мають працювати відповідні відділи в органах місцевого самоврядування, які розуміють за своєю реєстровою базою, хто в них є військовозобов'язаний.
Маючи комунікацію з реєстром "Оберіг" через Міноборони, вони можуть доводити відповідні показники згідно з їхньою інформацією щодо наявності цих людей в області, регіоні, громаді. І в такий спосіб, не відбувається дискредитація військових, тому що саме це, з моєї точки зору, сьогодні роблять ТЦК. Це ведмежа послуга для довіри до військових, до армії.
Яким чином все має відбуватися далі? Далі люди після проходження ВЛК спрямовуються до навчальних центрів, і вже там рекрутингові агенції окремих родів, сил і навіть бригад ЗСУ укомплектовують свої підрозділи.
А зараз ми ще в такому хибному варіанті пострадянщини, коли у нас військові з поліцейськими патрулюють, зупиняють, забирають, заштовхують в бусики.
Це проблема Міноборони, яке отримало «Оберіг» з такою кількістю персональних даних і не знайшло алгоритму донесення оповіщення до військовозобов'язаних, щоб припинити ці патрулювання на вулиці.
Чи робляться якісь законодавчі ініціативи щодо припинення «бусифікації»? Так у нас існує законодавство, де чітко прописано, що такі дії є протиправними. Його просто потрібно дотримуватись.
Чому президент чи міністр оборони у своїх виступах про це не говорять, не звертають увагу? Бо це «bad case», негативна історія, яку ніхто не хоче коментувати.
📝Народна депутатка від фракції «Європейська Солідарність», членкиня парламентського комітету з нацбезпеки і оборони Ірина Фріз