🗣 Зі словом «оратор» пов’язано багато стереотипів. У когось виникне образ мудреця зі Стародавньої Греції, який виступає в амфітеатрі, хтось здригнеться, уявивши мотиваційних спікерів, хтось згадає про нудні лекції в університеті, хтось — про популярні конференції TED. Проте всі ми тією чи іншою мірою оратори — ми спілкуємося, розповідаємо про свої ідеї колегам, друзям і близьким, багато хто проводить презентації та готує доповіді. У книзі «Одкровення оратора«Скотт Беркун ділиться накопиченим за 15 років публічних виступів досвідом і розповідає про те, що робити зі страхом виступів, як правильно підготуватися, на що насамперед звернути увагу, що робити, якщо публіка налаштована вороже.
📚 Кілька ідей:
✅ Щоб виступати, вам не потрібно говорити ідеально. У багатьох публічних особистостей були проблеми, які, здавалося б, мали б завадити їм виступати публічно, але не завадили. Так, у Лінкольна був високий і тонкий голос, у Дарвіна й Черчилля були мовні дефекти.
✅ Хвилювання перед виступом — хороший знак. Для виступу потрібні сильні емоції, адже саме вони змушують нас діяти, фокусувати увагу.
✅ Ваша аудиторія може багато чого пробачити, але вона навряд чи пробачить вам погану підготовку. Як писав Марк Твен: «Потрібно понад три тижні, щоби підготувати хорошу коротку промову експромтом».
✅ Оратору важливо розуміти, що керує людьми, які приходять на виступ. Вони хочуть дізнатися щось нове, приходять за натхненням, нетворкінгом або розважитися, а можливо, їх просто змусив роботодавець. Потрібно дуже постаратися, щоб не зуміти задовольнити хоча б одну із цих потреб. Навіть якщо ви не вирізняєтеся особливими талантами, за допомогою підготовки ви зможете дати вашій аудиторії щось корисне, задовольнивши одну або кілька із цих потреб.
✅ У процесі виступу створюйте і знімайте напругу. Для цього — озвучуйте проблему, яка хвилює слухачів, а потім пропонуйте рішення.
✅ Пам’ятайте, що у своїх виступах ви не можете дати вичерпну інформацію — вони й не для цього існують. Тому вам не потрібно намагатися провести всебічний аналіз проблеми. Люди приходять на виступи в пошуках осяяння, щоб дізнатися щось нове, побачити відому проблему з нового ракурсу.
📌 Більше корисних ідей прочитайте або прослухайте в дайджесті.