ХРЕЩЕННЯ
Минає тридцять років, і Іван Хреститель починає свою проповідь. І в цей же час приходить до людей, стає відомим Ісус. На картині А. Іванова «Явлення Христа народу» бачимо, як Ісус приходить, щоб хреститися від Іоанна у Йорданських водах. Іван каже Йому, що недостойний, що йому самому потрібно христитися в Ісуса, а не хрестити Його. Ісус відповідає: «Залиш тепер; бо так треба нам виконати будь-яку правду». Залиш і роби. Залиш і дій. Хрещення як ритуал (по-грецьки баптисма - «обмивання», «обмивання») був відомий і до Христа, і до Іоанна Хрестителя, але цей ритуал був необхідний тільки для язичника. Якщо язичник хотів стати іудеєм, перед обрізанням йому потрібно було хреститися, тобто піддатися ритуальному обмиванню.
Саме слово «хрещення» до слова «хрест» жодного відношення не має, але в слов'янській мові ці два слова, не пов'язані одне з одним, стали позначатися через спільний корінь. Тому що, повторю, слово «хрещення» по-грецьки – баптизма («обмивання»), а «хрест» – ставрос, що означає «дерево»; латинською «хрещення» – baptisma, а «хрест» – crux; la croix французькою означає «хрест», le bapte^me – «хрещення». Іоанна називають Хрестителем не через те, що він озброєний хрестом, а тому, що здійснює хрещення, обмивання. По-французьки Іоанн Хреститель – Жан Баптист, тому що робить bapte^me. Не знаючи цього, скульптор І. П. Віталі зобразив Предтечу з хрестом. І на картині А. Іванова він теж, на жаль, із хрестом у руках. Оскільки обмивання було необхідне лише для язичника, який хотів стати іудеєм, то, коли Іван Хреститель здійснював цей ритуал над юдеями, це здавалося їм чимось ганебним. Адже в очах благочестивого іудея язичники – це як собаки, свині та взагалі носії усілякого бруду. І він, Предтеча, ставить їх, дітей та онуків Авраама, на одну дошку з язичниками!
Але тут приходить Христос і ставить в один ряд із язичниками Себе. Ось що таке хрещення Ісуса у Йорданських водах. Він не просто юдей за тілом, і не просто син Давидів; Він, у якому повнота Божа перебуває тілесно, ставить Себе в один ряд з язичниками, з людьми, яких і за людей не вважають, – вони для юдеїв, можливо, навіть гірші за тварин. Слово ке'носіс означає «опуститися до дна», «стати поруч із найменшими, найбруднішими». Ісус саме це робить. І саме тоді над Ним розкриваються небеса і Бог виявляє Себе людству у всій повноті. Саме тому свято Хрещення Господнього називається також Богоявленням.
«Дух у вигляді голубині» – читаємо ми у слов'янському тропарі цього свята. В Євангелії Дух Божий є не у вигляді голуба, як сказано в Синодальному перекладі, а у вигляді голубки (у грецькому тексті вжито слово перистера' – жіночого роду, і в латинському перекладі у блаженного Ієроніма те саме – columba, жіночого роду). Цілком ясно, що Дух Божий – Руах Елохім – може бути лише жіночого роду, бо на івриті це слово – жіночого роду. Тому, коли в грецькому тексті Євангелія Дух позначається іменником жіночого роду, це ніби продовження Старого Завіту, це логічно з нього випливає. Це Дух, який мера'х ефо'д, «парив над світом», подібно до того, як ширяє над гніздом голубка. Саме це дієслово ми зустрічаємо в Біблії на перших сторінках книги Буття: «І Дух Божий, – сказано у Синодальному перекладі, – ширяв над водою». Дієслово ефод - дуже рідкісне в івриті. Воно вживається, коли треба сказати про птаха, який ширяє над гніздом, не злітаючи високо і не опускаючись, не сідаючи на нього. Це, звісно, може робити лише птах, який висиджує яйця, самка.
«І Дух Святий, як голубка, ширяв над водою», – так треба було б виправити текст Синодального перекладу.
У той час, коли Дух Святий є у вигляді голубки, хмара осяяє цю сцену, «і був голос з хмари, що говорив: Це Син Мій Улюблений, у Якому Моє благовоління». «у Якому Моє благовоління…» – він про еудокіа – «Якого Я люблю». Я вже казав, що грецьке слово еудокіа – це «любов Божий».