Нововведення в процес бронювання працівників
Постановою Кабінету Міністрів України №1332 “Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час” від 22 листопада 2024 року запроваджено низку важливих змін у процес бронювання військовозобов’язаних, оновлюючи підходи до визначення критично важливих підприємств, умов анулювання бронювання та створення сучасної цифрової платформи.
Ці нововведення мають на меті забезпечити баланс між економічною стабільністю та виконанням військового обов’язку громадянами України.
Відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану для отримання статусу критично важливого підприємства передбачено чіткі критерії, які спрямовані на забезпечення прозорості та об’єктивності цього процесу.
Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади, за погодженням з Мінекономіки та Міноборони.
Також внесені зміни в критерії розміру нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників:
державні та комунальні підприємства, установи й організації, а також господарські товариства, де держава чи громада володіє більше ніж 50% акцій (або 100% через інші підприємства), повинні забезпечити зарплату, що за останній квартал не менша за середню у регіоні за IV квартал 2021 року (за даними Держстату), що підтверджується відповідною довідкою.
заробітна плата на підприємствах, в установах і організаціях за останній квартал має бути не менше мінімальної зарплати по країні, помноженої на 2,5. Це підтверджується відповідною довідкою, наданою підприємством, установою чи організацією. Виняток становлять державні та комунальні підприємства, установи й організації, а також господарські товариства, де держава або громада володіє понад 50% акцій (часток) чи 100% через інші підприємства.
Бронювання військовозобов’язаних, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.
У списку військовозобов’язаних зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через релігійні переконання відмовились від номера і мають відмітку в паспорті); строк дії відстрочки. При формуванні списку отримуються дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів про загальну кількість військовозобов’язаних у державному органі, критично важливих підприємствах та установах, які мають відстрочку або переведені на спеціальний облік, на основі даних реєстру застрахованих осіб. З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань отримуються: повне найменування юридичної особи та її підрозділів, код ЄДРПОУ, місцезнаходження, прізвище, ім’я, по батькові керівника та кінцевого бенефіціара, а також реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (за відсутності номера через релігійні переконання).
Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично
Кількість військовозобов’язаних, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі і відповідно до закону підлягають бронюванню, крім військовозобов’язаних може становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.