«Назавжди-назавжди».
Ділюся з вами думкою про ще один новенький (у прокаті) український фільм. Про зав’язку коротко. На дворі дев’яності, головна героїня Тоня переводиться до нової школи, де знаходить друзів. Ми ще мусимо довідатись, чому дівчина покинула попередню школу та як складеться життя у новому колективі.
Почну з хорошого — картинка. Мій великий уклін всім, хто працював над нею, адже то є справжнє мистецтво в усьому: від композиції до світла й обраної кольорової гами. Закладений візуал настільки правдивий, але при цьому кінематографічний, що хочеться роздрукувати чи не кожен кадр, повісити на стіночку й роздивлятись. Можу навіть сказати: на «Назавжди-назавжди» слід сходити заради естетичного задоволення, навіть окупає частину сюжетних прогалин. Та не всі.
Намагаючись сумувати свої знання про героїв після фільму, я зрозуміла: не знаю про них майже нічого. Отримані відомості про кожного можна сумувати в два, у кращому випадку, три речення. Нам неодноразово дають зачіпки, за якими, здавалось би, має слідувати занурення у бекграунд/психологію персонажа, але ця стежка веде у нікуди.
Журік, Жмурік чи Зек от ніяк не вписується своїм типажем зовнішності у ландшафт цього фільму й роль, яку йому намагаються нав’язати. Журік виглядає ніби вийшов за лавандовим лате на Золотих, слухаючи при цьому в навушничках Сабріну Карпентер. Окей, я дещо перебільшила для зрозумілості, але його обличчя й образ ніяк не поєднується. Можливо, це не так впадало би в очі, якби його кращим другом не був Саня з такою трушним, маскуліним лицем.
Спершу я дивилась усе це з зацікавленням. Та стався момент, після якого сюжет втратив для мене сенс (далі спойлер). Журік і Тоня в стосунках. На дачі в парубка у пари стається перший раз, а на наступний ранок приїжджає Саня з поганою новиною. Його зустрічає Тоня, бо Журік кудись пішов. Дівчині вистачає кількох хвилин агресивної розмови з Саньком, щоб пристрасно почати зраджувати свого хлопця і, не втрачаючи ні секунди, зайнятись сексом просто на кухні. Журік повертається з пакетом печива, за яким ходив у сільський магазин, майже застукавши двох.
Чому? Які для цього були причини в головної героїні? Додам, що Саньок десь п’ятнадцять хвилин хронометражу тому намагався при ній згвалтувати однокласницю, що виявилась «стукачкою» на Журіка. І Тоня, побачивши це НА ВЛАСНІ ОЧІ й маючи такий самий травматичний досвід, вирішує переспати з цим хлопцем. Що до цього спонукало? Зазвичай нам принаймні показують період проблем, складнощів у стосунках, який стає спусковим гачком зради. Тут — абсолютно нічого подібного.
З цього моменту наслідки, з якими Тоня стикається через це, перестають викликати у мене співчуття. Зрада, а ще й безглузда, не змушує пройматися почуттями до головної героїні. Сам фільм ніяк не хоче заглиблюватись у мотиви дівчини, залишаючи її та інших персонажів пласкими фігурками.
Наступне невдоволення — суцільна суб’єктивщина, але хочу поділитись.
Чи не кожен фільм про підлітків (і цей теж) перетворює їхні репліки на порожні, однотипні й шаблонні розмови ні про що. Герої за весь час «Назавжди-назавжди» майже і не говорять нормально, спілкуючись фразами-філлерами.
Дивлячись на цю картонність, я згадувала розмови на балконах підліткових тусовок на квартирах. Ми стояли, мерзнули по кілька годин, але між нами схоплювався такий емоційний і душевний зв’язок, що ми продовжували говорити далі. Про навчання, про майбутнє, про дитинство, про свої переживання, про перші закоханості й про сумніви в собі, які шалено гризли тоді. Ми не викладали думки складними пасажами, але говорили про сутнісне для нас. Невже такі цінні спогади вивітрюються, коли дорослішаєш? Невже забувається, а уява про підлітків скочується до рядків про сігі, касєту, попсу й стукачів?
«Назавжди-назавжди» — дуже гарний візуально фільм. Та й по всьому.