Яна про Літературу 🫡 @lovingbooksandart Channel on Telegram

Яна про Літературу 🫡

@lovingbooksandart


Привіт! Тут ми говоримо про літературу і її творців, розшукуючи цікаве і забуте в архівах, спогадах і на полицях з пилюкою.

Реклама і т.д. – @yanaforeveryoung

Яна про Літературу 🫡 (Ukrainian)

Вітаємо у каналі 'Яна про Літературу 🫡'! Тут ми обговорюємо літературу і її творців, розшукуємо цікаве і забуте в архівах, спогадах і на полицях з пилюкою. Якщо ви цінуєте книги та мистецтво, цей канал чекає саме на вас! Ми ділимося цікавими відомостями про книжки, письменників та їх твори. Запрошуємо вас долучитися до обговорень та пошуку нових літературних перлин разом з нами. Крім того, ви завжди можете звернутися до адміністратора @yanaforeveryoung для реклами чи будь-яких інших питань. Приєднуйтесь до нас і розширюйте свій світ літератури разом з 'Яна про Літературу 🫡'!

Яна про Літературу 🫡

20 Nov, 19:49


Посольства закрились, ядерка летить, світ вибухає — але книжечка на ніч за розкладом. Сьогодні починаю читати книжку Максима Беспалова «У пошуках Єви». Це розлогий есей і родинна сага в одному флаконі про понад сто років української історії з усієї її буремністю, непередбачуваністю і втраченою памʼяттю, яку слід відновити.

Замовити можна тут.

Книжка вже потрапила до довгого списку премії Шевельова 👀

Яна про Літературу 🫡

18 Nov, 15:00


🔥Переконана, що й без політичної кар’єри Вінстон Черчилль увійшов би в історію, як талановитий письменник. Читаю його спогади про Другу світову й дивуюсь, наскільки цікавим і захопливим можна зробити текст такого доволі повільного темпу.

🤌
У процесі цього читання помандрувала шукати цікаве про Черчилля як письменника. 

👀 Одним з його досягнень як автора є Marlborough: His Life and Times — чотиритомна біографія Джона Черчилля, першого герцога Мальборо, прямим нащадком якого є Вінстон Черчилль. Дід прем’єр-міністра був сьомим герцогом Мальборо. 

💪Написанню такої великої праці сприяли «десять років пустелі». Так називають період з 1929 по 1939 роки, коли Черчилль не мав посади в уряді й дотримувався надто непопулярних поглядів на статус Індії і майбутню велику війну, тож на хід справ не впливав і подався знову в письменництво. 

🤓 До майбутньої праці про першого герцога Мальборо підійшов серйозно: найняв талановитого молодого дослідника Моріса Ешлі, який допомагав збирати інформацію і писати. Втім, це не означало для Черчилля неробство: він все ще писав близько двох тисяч слів на день, а найнятий парубок працював на півставки.

👁️ Поки він проводив дні у родовому йменні Мальборо — Блейнгемському палаці — шукаючи матеріали, Черчилль відпочивав у Штатах і Канаді. Коли повернувся, то відправив Моріса до Відня за текстами вісімнадцятого століття, а сам взявся дописувати останній том своєї епопеї про Першу світову війну. 

😊 Черчилль і Ешлі здружились: майбутній прем’єр цінував розум і старанність молодого помічника, але терпіти не міг його соціалістичні погляди. Представляючи Моріса одному фельдмаршалу, Вінстон сказав:

«He's a terrible socialist, but he's an awfully nice man».

🤪З політичною позицією парубка пов’язана ще одна оказія. Поки начальник мучився від проблем зі здоров’ям по поверненню зі Штатів, Ешлі продовжував збирати матеріали. Один архів, до якого він завітав, належав герцогу Портлендському.

😎 Шокований аристократ поспішив наскаржитись Черчиллю на хлопака з «дуже передовими ідеями», на що отримав відповідь:

«Сподіваюся, мій молодий чоловік не завдавав собі неприємностей дурницями. Однак вони не є перешкодою для його компетентності як історичного дослідника». 

🙂Після публікації першого тому Ешлі покинув роботу з Черчиллем, щоб побудувати власну кар’єру історика. Масив архівних паперів, віднайдених помічником, був настільки великим і глибоким джерелом для написання наступних трьох, що Вінстон найняв асистента, який жив би з ним і займався впорядкуванням усього цього добра. 

📝 1968 року Ешлі видав працю «Черчилль як історик», у якій аналізує підхід письменника до дослідження й вивчення історії. У автобіографічному вступі про нього Моріс пише:

«Він очікував, що людина буде важко працювати, але й не на чверть так важко, як працював сам».

🔥 На Ешлі його літературний штаб не обмежувався: на постійній основі працювали інші випускники Оксфорду й півдюжини секретарів, два з яких лишались до третьої ночі — саме тоді Черчилль творив найбільш продуктивно. Навіть ті з помічників, хто був на роботі допізна, мали прийти вчасно — о 8:30 ранку того ж дня! 

😊 У спогадах на Черчилля за це ніхто не гнівається: те, що він працював у такому ж темпі, певно, змушувало притлумити незадоволення, адже вся команда робила воістину масштабну історичну працю. 

Яна про Літературу 🫡

15 Nov, 19:59


Хотіли би побачити тут огляд на «Божевільних»?

🤓Натякніть доступними вам засобами.

Яна про Літературу 🫡

15 Nov, 13:00


🤍 Що читають королівські особи?

Я обожнювала Кейт Міддлітон змалечку. Задумалась: «Що читає одна з улюблених королівських персон?»

🔥З фото впізнаються:

«Чуття й чуттєвість», «Нортенгерське аббатство», «Менсфілд-парк» Остін,
«Буремний перевал» Емілі Бронте,
«Тесс із роду дʼЕрбервіллів» Томаса Гарді,
«Міддлмарч» Джордж Еліот, «Холодний дім», «Різдвяна пісня» Діккенса,
The Sonnets and a Lover's Complaint Вільяма Шекспіра,
«Портрет Доріана Грея» Вайльда,
«Собака Баскервілів» Шерлока Голмса,
і «Одіссея» Гомера.


🤌 Та це не все. У 2016 Кейт розповіла, що закінчила «Дівчину в поїзді». Папараці також бачили її з романом «Клуб любителів книжок та пирогів з картопляного лушпиння» — про молоду письменницю Джулієт, що, шукаючи сюжету для нової книжки, довідається про таємний клуб, а життя зміниться назавжди. Українською виходила у Vivat.

Також Кейт помічали з книжкою When God was a Rabbit.

👆Звісно, члени королівської родини небагато говорять про книжки, адже це напрямок роботи Камілли, про що писала ТУТ!

Яна про Літературу 🫡

12 Nov, 20:24


У мене з відомих тільки вищим силам полетів ноутбук під час перегляду нового «Холостяка», тому ні з навчання, ні з роботи я нічо робити не можу 🥲

Щоб не сидіти тривожно без діла й не гризти себе за це, вирішила трошки розповісти про останнє прочитане/куплене. (Діліться у коментарях своїм теж)

Перше фото. Купила на вихідних у Сенсі художку від Черчилля «Савролу» і дослідження Ґульнари Бекірової про півстоліття опору кримських татар. Випадково взяла з полиці й прочитала 40 сторінок одним ковтком. Вирішила придбати. Коштувало всього ≈ 230 гривень.

Друге фото. Дочитала перший том спогадів Черчилля про Другу світову й конспектую (посміхаюсь, бо знаю, що вийде смішна фотографія. власне, я була права). Ввела практику виписувати головне й цікаве з нехудожньої літератури в кінці літа й поки дотримуюсь цього!

Третє фото. Почала читати «Піяння півнів, плач псів» Войцеха Тохмана про життя Камбоджі після геноциду й не тільки. Маю її з автографом.

Яна про Літературу 🫡

11 Nov, 14:00


🤍 Писати біографії на книжковий сайт буває дуже цікавою роботою, адже змушує зазирнути до життів тих письменників, на яких зазвичай не звертаю уваги.

🤌 Так, шукаючи інформацію про Желязни, автора «Хронік Амбера», я зауважила цікавий факт. Навіть після того, як Роберт отримав дві премії Nebula, якими нагороджують за заслуги у фантастичній літературі, він не покидав своєї роботи в офісі Адміністрації соціального забезпечення в Балтіморі. 

👀 Ще у шість років Роджер зрозумів, що хоче писати. Малий читав оповідання й подумав: він міг би повестись з героями інакше й краще. З персонажами міфології, якою хлопчик захоплювався, теж провадив такі розумові експерименти. 

👆Перший раз Желязни отримав гроші за історію, коли йому було п’ятнадцять чи шістнадцять років. Це був текст для письменницького конкурсу. 

🫡 Ще підлітком письменник почав підходити до питання своєї творчості серйозно. Дізнавшись якомога більше про сторітелінґ (як би ми це назвали зараз), він зрозумів, що має мало досвіду для створення глибокої історії. Роджер постановив почекати до часів дорослішання. Усі свої шкільні роки він читав наукову фантастику й пообіцяв у коледжі покинути цей жанр. Вирішив, натомість, більше читати й вчити віршів. 

🔥 У 25 він вперше продав оповідання для публікації. Селе Ґолдсміт купила текст. Того року, протягом кількох місяців ця жінка надрукувала перший твір Пірса Ентоні, Томаса Діша й Урсули Ле Ґуїн. Згодом автори погоджувались у тому, яка уважна пані натрапила на них. 

🤓 Заборону самому собі на читання улюблених книжок було знято: Роджер прочитав десять науково-фантастичних романів і взявся методично надсилати свої історії за власноруч складеним списком журналів — від високооплачуваного до найдешевшого. 

😎 Письменник пообіцяв не робити нічого надто амбітного, адже було для автора лише навчанням. Минуло кілька років і Желязни презентував публіці свій перший роман This Immortal. Роджеру не сподобалась би така класифікація, адже у наступні роки він змішував романи й оповідання, фентезі й фантастику. Не хотів підпадати під якусь класифікацію. 

🤍 Весь цей час письменник працював на повну зайнятість. Чоловік пообіцяв собі, що залишатиметься на посаді, доки його заробіток від написання не зрівняється з грошима від роботи держслужбовцем. Коли це сталося, Желязни злякався й залишився в офісі Адміністрації соціального забезпечення в Балтіморі ще на рік. 

Це був 1969 рік. Желязни мав дві премії Nebula і дві — Г’юґо. 
Але не мав одразу достатньо рішучості, щоб покинути державну роботу. 

❤️‍🔥 Коли створюєте щось поза роботою і відчуваєте — це ваше покликання; то продовжуйте. На все свій час. 

Яна про Літературу 🫡

08 Nov, 16:05


2/2
І другий цікавий факт.

Донна Тартт знайома з Кендіс Бушнелл — авторкою колонок, що слугували основою для серіалу «Секс і місто», а сама жінка стала прототипом Керрі Бредшоу.

Авторка «Таємної історії» була запрошена на вечірку на честь «Щоденників Керрі Бредшоу» у 2010 році, але є спільні фото жінок і на інших заходах.

Не знаю як для вас, а для мене ці письменниці походять з настільки різних літературних бульбашок, що навіть уявити не могла їхнього знайомства взагалі.

Яна про Літературу 🫡

05 Nov, 15:01


1/2

Нещодавно дізналась два цікавих для себе факти про Донну Тартт.

Найбільше її читають у Нідерландах. Люди там просто обожнюють письменницю — і це не перебільшення.

Її «Таємна історія» продалась у Нідерландах тиражем у 770 тисяч примірників, а чисельність населення складала тоді 15.9 мільйонів.

«Маленький друг» дебютував саме нідерландською мовою і за перший тиждень було продано 150 тисяч примірників. Коли Донна прибула до країни, то зрозуміла масштаби фан-бази у цій країні: човнарі з каналів махали їй, а студенти вибігали з пабів за письменницею.

«Вони також не знають, чому їм так подобаються мої книги. Інтерв'юери запитують у мене відповідь. (…) що я можу зрозуміти, це те, що нідерландці є хорошими читачами, які багато читають, і вони дуже логічні люди. Мої книги, як правило, мають логічну послідовність подій. Але справжня відповідь така: я не знаю», — каже Донна Тартт.

(Фотографії з презентації Донни Тартт у Нідерландах)

Яна про Літературу 🫡

02 Nov, 15:01


Надґризане, покинуте, неоголошене прочитане.

Розповідаю про книжки, якими ще не ділилась тут. 

🤌 «Блудний метеор» Наталі Кобринської.

Не зустрічала ще збірки, в якій кожне оповідання тримало рівну планку якості й цікавості. Тексти Кобринської не стали винятком: найбільше я вподобала “Виборець”, “Судильниці”, “Душа” і “Полишений”.

Якщо спрощено розділити періоди творчості письменниці на Феміністичну Кобринську, Антивоєнну Кобринську й Містично-психологічну Кобринську, то найбільше я вподобала останню. Є щось у цих сюжетах особливо глибоке й пронизливе, чого мені не вистачало в інших. 

❤️‍🔥 «Жінки їхніх чоловіків. Старі люди» Софії Андрухович. 

Захопливе нерозбірливе божевілля, яке достатньо химерне й зрозуміле водночас для продовження читання. Це такий поток мистецтва й енергії життя, що просто занурюєшся у цю подорож з головою. Не варто змушувати себе розбирати весь символізм і алюзії, коли це й так розкішний читацький досвід. 

🐑 «Погоня за вівцею» Харукі Муракамі. 

Цю книжку я успішно закинула. З минулого разу читання Муракамі перестав мені подобатись абсолютно.

Сюжет такий: якийсь мужчина використав вівцю у рекламі на замовлення, а інший мужчина дуже таємничо й загадково викликає його у своє розкішне дивне помешкання, бо він проти використання випадкового зображення з вівцею.

О боже, як все химерно і як мені начхати на причини цього! Знаючи ставлення автора до жінок, я впевнена: там би слідувало пояснення про те, як ця тварина нагадує чоловіку його першу дружину чи щось таке. Відклала цю книгу геть і мені зовсім не соромно. 

🙏 «Сад відпливає» Іди Фінк. 

Її “Подорож” я купила колись у поїздці до Львова в років дванадцять і прочитала, поки ми їхали додому. Сюжет не пам’ятаю, але було щось таке пронизливе, відверте й оголене в цій книзі, що я запам’ятала її назавжди.

Збірка оповідань не справила такого враження й нагадувала однакові варіації на тему пережитого. Прочитала половину текстів. Якщо мені переказати зміст якогось з них, то я назву всі інші, перш ніж доберусь до правильного: все воно одноманітне й очевидне. 

💋«Ідентичність» Мілана Кундери. 

Прочитала за вечір і знову згадала, чому так люблю цього автора. Я би сказала, що ця його річ — найменш кундерівська з усіх інших за прийомами й манерою, але від того не менш принадна. Хочете познайомити близьку людину з творчістю Кундери? Почніть з цього й тоді знайомство пройде, ймовірно, добре. 

🔥«Хто ти такий» Артем Чех. 

Болісне й талановите читання про війну, її наслідки, дев’яності й бідність. Ностальгійне настільки, що може навіяти ностальгію навіть на тих, хто у той період навіть не жив. Прочитала за два вечори й покинула нечитуна, навіяного мені книжкою, що була до Чеха. 

А що з останнього прочитаного у вас?

Яна про Літературу 🫡

02 Nov, 09:44


Сьогодні в мене найбадьоріший ранок за все життя, бо почався з прильоту у мій будинок.

Ви, мабуть, вже бачили його в новинах - прилетіло в мій поверх, але в іншу квартиру 💔

Тож повертаюсь до вас з проханням трохи задонатити на збір на ППО, бо це неймовірно важливо🙏

Збір 🖇 https://t.me/sashas_reads/3286

Банка 🖇 https://send.monobank.ua/jar/74rz9MW1hs

Він майже завершений, та якщо вийде більше, всі кошти перекажу фонду, зайвими вони точно не будуть.

Дуже всім дякую і бережіть себе🙏

Яна про Літературу 🫡

30 Oct, 12:00


🤍🤍🤍 Отака моя стаття вийшла в блозі Vivat. Дещо фантазую, раджу книжки, які, можливо, прийшлися б до душі героїням серіалу «Секс і місто».

Читайте тут!

А ще зазирайте до нас у блог
: там багато тематичних цікавинок, експлейнерів, добірок і новин 👀

Яна про Літературу 🫡

30 Oct, 09:47


Яна про Літературу 🫡 pinned «🤍 Здійснила свою маленьку мрію: створила невеличкий канал про британську королівську родину! З дитинства любила королівську родину й періодично поверталась думками до створення такого каналу. І от, наважилась! Доєднуйтесь.»

Яна про Літературу 🫡

28 Oct, 14:17


Невеличка відпустка. Подружилась з ще однією вуличною кішкою. Почала читати спогади Черчилля про Другу світову.

Що читаєте ви?

3,577

subscribers

695

photos

23

videos