РАЦІОН ДЛЯ ЗДОРОВИХ ГРУДЕЙ
від Oksana Skytalinska
✴️ На днях у мене була розмова із пані Татьяна Татарчук, відомою професором гінекологом, і вона сказала, що в Україні, у звʼязку з війною просто катастрофічна ситуація: 29% запущеного раку молочної залози!
✴️ 29%!
✴️ Рак молочної залози, переважно, дуже добре піддається лікуванню і повністю виліковується.
✴️ Але за однієї умови -- якщо його вчасно виявити.
✴️ І вкрай погані прогнози, якщо запустити.
Ставте ❤️ і читайте далі.
ЖІНОЧІ ГРУДИ -- не лише красиві і потрібні для продовження роду, але і те, що ї потоібно перевіряти, щоб жити.
ЧОМУ?
❗️Бо рак грудей -- це найчастіший тип раку у жінок. Існує багато його варіантів, більшість яких піддаються лікуванню за умови ранньої діагностики.
В Україні сьогодні -- день боротьби з раком молочної залози. А у світі весь жовтень проходить кампанія про інформування, фактори ризику, діагностику та історії перемоги цієї хвороби.
🌀Всесвітній фонд дослідження раку (WCRF)/Американський інститут дослідження раку (AICR) підрахували, що з 13 найпоширеніших видів раку, 29% випадків можна було б запобігти, лише дотримуючись здорового способу життя, а саме: не курити, бути щодня фізично активними, підтримувати нормальну вагу та збалансовано харчуватися.
🌀Їжа може захищати від розвитку раку, а може і бути причиною. Нездорове харчування, у поєднанні зі спадковістю, екологією, стресами впливає на виникнення різних видів раку. Оскільки Ви не можете на 100% бути впевненими у своїх генах, краще не ризикувати.
ЇЖА, ЯКА МОЖЕ СПРИЯТИ РОЗВИТКУ ПУХЛИН
🍰Високоглікемічна їжа.
Цукор та солодощі, солодкі напої сприяють виділенню інсуліну та стимулюють рецептори інсуліну в тканинах молочної залози і створюють сприятливі умови для росту змінених клітин. Тому намагайтеся замість солодощів вживати ягоди.
🍕Надмір насичених жирів у раціоні.
Навіть здоровий насичений жир, якщо його занадто багато, сприяє розвитку гормонозалежних пухлин. Жирне мʼясо вживайте вкрай рідко, салямі -- ніколи.
🧁Транс-жири. Вони є у магазинних солодких і солоних продуктах, таких як плитки шоколаду, шоколадна глазур, цукерки з помадками, розсипчасте печиво та печиво з кремовими начинками, упаковані закуски. Вони підсилюють запалення та інсулінорезистентність.
🍷Зловживання алкоголем.
Хоча червоне вино і містить захисні сполуки, такі, як ресвератрол, їхній вміст і корисний вплив менший, ніж ушкоджуюча дія на тканини молочної залози.
🥩Оброблене м’ясо (сосиски, ковбаси) містить гетероциклічні аміни, нітрозосполуки та поліциклічні молекули, які є потенційними канцерогенами.
🏐Ожиріння.
Створює надзвичайно сприятливий фон для розвитку раку молочної залози. Ожиріння пов'язане із хронічним в'ялопротікаючим запаленням.
Жирові клітини виробляють запальні молекули, які циркулюють у всьому організмі, пригнічують імунну систему і роблять її неспроможною знищити ракові клітини.
Цьому сприяє і гіпоксія (дефіцит кисню), внаслідок чого в скупченнях жирових клітин виникають ділянки некрозу і ці токсичні речовини з током крові циркулюють в організмі.
При ожирінні жирова тканина виділяє багато різних гормонів, які спричинюють інсулінорезистентність, впливають на регуляцію почуття голоду та ситості, можуть стати однією х причин цукрового діабету 2 типу.
😩 СТРЕС і стресові життєві події, негативні емоціїї спричинюють вироблення великої кількості кортизолу, який порушує чутливу регулицію між нервової та ендркринною системами, веде до пригнічення імунної системи.
ХАРЧОВА ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
🐟 Омега-3 жирні кислоти
Морська риба, риб’ячий жир, морепродукти, насіння льону, горіхи та яйця (жовтки). Мають протизапальний ефект.
🍓Поліфеноли. Ягоди (калина, горобина, чорниця, смородина) та фрукти (грейпфрут, шкірка яблук). Містять клітковину та кольорові пігменти, які захищають ДНК клітин молочної залози від ушкоджень вільними радикалами.
🫘 Рослинний білок. Сочевиця, квасоля, зелена стручкова квасоля, горох. Містить менше насиченого жиру, багатий поліфенолами та розчинною клітковиною.
🌱 Ростки броколі.