Лікар Дубровський @likar_dubrovskyi Channel on Telegram

Лікар Дубровський

@likar_dubrovskyi


Практикуючий лікар-інфекціоніст зі стажем понад 10 років. Аспірант інституту фізіології ім. Богомольця. Медичний блогер. Ветеран війни. Засновник DubrovskyClinic.

Лікар Дубровський (Ukrainian)

Лікар Дубровський - це канал у Telegram, який належить практикуючому лікарю-інфекціоністу зі стажем понад 10 років. Окрім своєї роботи в медичній галузі, він також є аспірантом інституту фізіології ім. Богомольця, медичним блогером та ветераном війни. Засновник DubrovskyClinic, він ділиться своїм досвідом, знаннями та порадами з підписниками каналу. На каналі ви знайдете корисні статті, поради щодо профілактики захворювань, новини зі світу медицини та багато іншої корисної інформації. Приєднуйтесь до каналу, щоб бути в курсі останніх тенденцій у галузі медицини та отримувати цінний досвід від досвідченого лікаря!

Лікар Дубровський

20 Nov, 17:26


🤗 Залишаю ці чудові фотографії на згадку про сьогоднішній день. Попри небезпеку, тривоги та відчай, життя буде продовжуватись, адже в нас росте нове сильне покоління.

Ці дітки писали нам листи, підтримували на фронті. Сьогодні мав можливість особисто подякувати щирим дітлахам й провести з ними гарну зустріч.

🇺🇦 Віримо в краще та робимо все, що в наших силах!

Лікар Дубровський

18 Nov, 07:51


▪️ В суботу їду на Житомирщину, в славнозвісне місто Бердичів, на запрошення читачів провести творчу зустріч. Вже пройшов майже рік з моменту видання книги, втім питання, які ми піднімали ще в 2022-2023 роках залишаються вкрай актуальними…

▪️ Запрошую всіх на відверту розмову.

▪️ Дякую всім жителям Бердичева за проявлену небайдужість. Перегортаючи сторінки нашої реальної сучасної історії, ми не тільки віддаємо належну пам’ять ветеранам, які боронили й боронять досі наш палаючий кордон, але й шукаємо вихід з глухих кутів та порятунок від розпачу…

📍 Бердичів, вул. Вінницька, 10.
🕛 23.11.2024. 12:00

👍🇺🇦 До зустрічі!

Лікар Дубровський

15 Nov, 14:48


🩻 Запалення легень протягом століть було страшним прокляттям, поки випадкове відкриття пеніциліну не змінило хід медицини.

🩺 Сьогодні лікування стало рутинним завдяки везінню та вийняткової спостережливості Флемінга, яка врятувала мільйони життів. А далі науковці вже підхопили цю естафету та створили різноманіття різних антибактеріальних препаратів.

▪️ Здавалось би все, питання закрито. Однак, досі робиться маса помилок, які добряче ускладнюють перебіг запалення легень. Пневмонія залишається однією із основних причин інфекційної смертності.

▪️ Нещодавно був Всесвітній день боротьби з пневмонією. Тому важливо знати ці моменти.

1. Сама перша помилка, це, звичайно, самовільно призначати собі антибіотик. Начебто не викликає сумнівів, що при бактеріальній інфекції легень вони необхідні. Але насправді, по-перше, не кожен кашель це вже одразу пневмонія (паніку ніхто не відміняв). По-друге, значну частку займають вірусні та атипові пневмонії, й по-третє, є антибіотики, які наразі майже НЕ ПРАЦЮЮТЬ, а є навпаки інші – з групи резерву, які дуже гарно працюють, втім краще їх не чіпати та залишити на крайній випадок. Антибіотики має призначати виключно лікар.

2. Із-за першого пункту витікає другий: строки лікування. Запалення легень не лікується 3-5 днів. Навіть гайморит не лікується пару днів. Пневмонія – серйозне захворювання. Порушення схеми лікування грозить потім повним переліковуванням та/або антибіотикорезистентністю в подальшому.

▪️ Це із серйозних зауважень. Тепер більш побутові, симптоматичні, втім не такі очевидні.

3. Багатьом здається, що при пневмонії треба постійно лежати в ліжку. Це не так. Легень, притиснуті вагою тіла, гірше вентилюються, й запалення прогресує. При пневмонії рекомендують навпаки, менше лежати в одному положенні, робити різні дихальні вправи, масажі, в ліжку часто перевертатись й лежати більше на здоровому боку.

4. Інший момент, про який треба сказати, це відхаркувальні. Щоб не було плутанини: є ліки «від кашлю», є «для кашлю». При запалені легень стоїть задача розріджувати мокроту та сприяти її відходу. Тому препарати, які пригнічують кашльовий рефлекс протипоказані. При запаленні сам по собі кашель ми не прибираємо, а навпаки, робимо його ефективним (продуктивним).

5. Пиття рідини дуже важливе. Це сприяє розрідженню мокротиння, зменшенню інтоксикації, збереженню балансу й покращенню роботи серця. Але мова йде про саме пиття, а не крапельниці. Вливати в вену розчини, тим паче осмотичні, вкрай небезпечно. Є ризик спровокувати набряк легень й різко погіршити стан хворого. Тому при лікуванні пневмонії крапельниці зазвичай і не застосовуються, або в дуже помірній кількості, під суворим наглядом, якщо треба антибіотик чи інші ліки вводити в/в.

6. Для легень важливе свіже, чисте повітря. Тому провітрювання, зволоження повітря в кімнаті хворого є таким же необхідним, як і медикаменти. Також треба пам’ятати про сатурацію й при потребі надавати кисневу підтримку. Це значно покращує прогноз та виживання.

🩻 І на останок пару слів про діагностику. Звісно, що рентгенографія є класичним дослідженням. Але не треба забувати, що показовою вона стає не раніше 5-7 дня від початку захворювання. І обов’язково треба повторювати рентген через 7-10 днів лікування, для моніторингу. Гарною альтернативою, щоб зменшити променеве навантаження, є УЗД легень, яке абсолютно безпечне та також чудово допомагає виявляти запалення на ранніх стадіях.

👍 Бережіть себе і не хворійте! А при потребі завжди звертайтесь!

Лікар Дубровський

11 Nov, 07:10


🌀 Людина завжди шукає чарівну таблетку. Від усього. І коли настає неприємна пора занедужання, звертається з надією до лікаря, аби той дав цю «чарівну» пігулку. Однак, зазвичай чує просте «попийте чаю з лимоном та відлежіться» й ображається.

▪️ Людство давно шукало відповіді на ці питання, й у своїх пошуках заходило в самі незвичайні, навіть шокуючі, експерименти.

▪️ Втім, якщо замислитись, чи ті калини-малини взагалі лікують?

🌏 Шлях від стародавньої медицини до сьогодення:

https://dubrovskyi.com.ua/blog/magiya-likuvannya-zastudy/

Лікар Дубровський

08 Nov, 16:55


🌿 Надія. Це єдине слово, яке зараз невпевнено завмирає на устах. Коли кожен день страшні новини про смертельні обстріли, казна що твориться на політичній світовій арені, гризня та сварки всередині країни грають на руку ворогу та все більше ослаблюють воюючу Україну… Все частіше чутно від відомих осіб та аналітиків, що Україну врятує лише диво…

Зустрівшись сьогодні з старшокласниками, надія та віра в диво стала трохи міцнішою. Нове покоління, яке загартоване під обстрілами та постійною небезпекою, позбавлене ілюзій та рожевих окулярів, неймовірно сильне та розумне. Діти задають питання, від яких мурашки по шкірі й дивуєшся, як же рано вони подорослішали… Їхні очі світяться силою та впевненістю, вони думають далеко наперед й головне, що зараз їх турбує, це: «що нам зробити, аби допомогти фронту все витримати й перемогти? »

🌿 Можливо, це саме ті люди, які пізніше зможуть навести лад та привести Україну до розквіту. Надія є. Дай Боже тільки це побачити…

Лікар Дубровський

04 Nov, 08:53


🥼 На минулому тижні мав цікаву консультацію. Звичайний класичний мононуклеоз у підлітка, де в скаргах трохи збільшена печінка, затяжна втома, невеличка температура та яскраві позитивні свіжі антитіла. Нічого особливого, втім маму та самого хлопця хтось добряче налякав, надавши масу дивних настанов та порадивши БАДи на декілька тисяч гривень.

Я думаю, варто втрутитись й прокоментувати.

Отже, що ж таке мононуклеоз, і чому підлітки стають його улюбленою «цільовою аудиторією»? Які цікаві особливості приховує цей герпес й як правильно діагностувати та лікувати цю хворобу.

🧐 Поїхали!

Інфекційний мононуклеоз – від паніки до розуміння особливостей співіснування та поведінки з герпесами

Лікар Дубровський

02 Nov, 10:30


👍 В мою скарбничку додалось ще дві наукові статті.

🩺 Намагаюсь балансувати між практикою та науковими дослідженнями, щоб знаходити відповіді на непрості питання та загадки. Надіюсь, що відтепер лікування вірусних захворювань антибіотиками буде зустрічатись все рідше й рідше.

🩺 Прагну робити медицину цікавою, зрозумілою та для всіх доступною.

👍 Завжди радий прийти Вам на допомогу! Всім здоров’я!

High level of RNA HAS2-AS1 in the buffy coat of a patient blood sample is a more informative prognostic marker of COVID-19 clinical course compared to the level of hyaluronic acid in plasma

Hyaluronan in lung, in plasma as pathogenic and prediction factor of acute respiratory distress syndrome: A systematic review

Лікар Дубровський

26 Oct, 09:59


🔎 Моє дослідження продовжується. Лише за останній тиждень зібрано 4-ри зразка крові пацієнтів із аутоімунними захворюваннями у яких помилково було виставлено хворобу Лайма. Витрачено масу коштів на дорогі імуноблоти, зайві зусилля та нерви. А насправді, ніякого Лайму немає…

Питання гіпердіагностики хвороби Лайма є дуже актуальним й точно має бути розглянутим офіційно й стати загальновідомим для всіх лікарів.

▪️ А поки продовжуємо набирати групу та накопичувати дані для подальших публікацій.

▪️ Запрошую АБСОЛЮТНО БЕЗКОШТОВНО прийняти участь та допомогти здійснити цей задум. Для дослідження потрібні пацієнти з підтвердженим діагностованим будь-яким АУТОІМУННИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ (псоріаз, аутоімунний тиреоїдит, системна склеродермія, ревматоїдний артрит, васкуліти тощо).

▪️ Для бажаючих прийняти участь в дослідженні треба прислати на мою робочу пошту: 📩 [email protected] 📩 АНКЕТУ з коротким описом історії хвороби (скільки хворієте, які прояви, коли та ким виставлено діагноз) та підтверджуючі офіційні медичні документи.

👍Бережіть себе!

🇺🇦 Наперед дякую кожному! Розвиваймо вітчизняну медицину та науку разом!

Лікар Дубровський

25 Oct, 06:37


📖 Випадково мені в руки попала гарна книжка. Про сім днів війни піхотинців на початку 2022 на Харківщині. Деталізація, жива відверта мова, емоції, сміливі думки вголос… Хто хоче зрозуміти й відчути піхотинця в окопі, кому цікаво, як воно там, життя “на нулі”, – дуже раджу познайомитись з «Сьома днями в українському пеклі».

🇺🇦 Україна має знати своїх героїв, знати свою історію. Бо ми, українці – найкраща нація в світі. Принаймні, притомна її частина. Про МСЕКи, хабарі та корупцію навіть говорити немає бажання. Це теж Україна. Але інша. За яку соромно й боляче. Хочеться вірити, що Світло таки переможе темряву, в усіх її проявах. Бо без віри ми приречені на поразку...

🇺🇦 Слава Україні. Автору вдячніть за відвертість.

Лікар Дубровський

22 Oct, 17:07


🩺Кожний лікар має використовувати такий інструмент в практиці, як інтуїція. Звісно, так само як і кожен лікар може помилитись, в тому числі із-за цієї самої хибної інтуїції. Ось тобі й дилема. Адже випадки бувають іноді геть не прості.

▪️ Звернувся на пропускник лікарні молодий чоловік, із дивною скаргою: що в нього щось лазить під шкірою. Я скептично підняв очі, й пацієнт одразу зрозумів, що йому не вірять.

- Лікарю, ви не дивиться на мене, як на божевільного. Я відчуваю, що в мене під шкірою якийсь хробак повзає.
- Давно?
- Пару днів. Воно дуже свербить. Ось я навіть покажу де.

На шкірі тильної частини стопи дійсно було видно почервонілу ламану лінію, але чи то сам пацієнт розчухав, чи щось там є – як дізнатись?

- Ви десь були? Подорожували?
- Так. Місяць прожив в Тайланді. Не думайте, що я вигадую. У моєї дружини теж саме.

Що ж його робити, подумав я… Як перевірити, а може це якийсь психічний розлад у пацієнта…

▪️ Нещодавно в лікарні стався схожий випадок. Бабуся лежала одна в ізольованому боксі й скаржилась, що по ночах їй заважає миша. Ніхто по-справжньому не звертав на ці скарги уваги, адже ніяких щурів чи мишей в відділенні ніколи не було, й подумати про таке було б дивним. Втім пацієнтка не припиняла просити з цим щось зробити, й лікуючий лікар вже всерйоз подумав про виклик психіатра й призначення антигалюциногенної терапії. Аж раптом під час прибирання санітарка побачила в кутку ледь помітну дірку на стику плінтуса й стіни, куди проворно шмигнула сіра миша…

🫢 Жінка виявилась цілком здоровою, а лікарю прийшлось переглянути свої упередження…

▪️ Так от, дивлячись на чітку нерівну червону лінію на шкірі верхньої частини стопи, я вирішив покликати на допомогу чергового хірурга. Молодий лікар поставився до питання з увагою. Зібравши анамнез, оглянувши пацієнта підтвердив, що це дійсно може бути якийсь тропічний гельмінт й треба прямо зараз вскривати. Подзвонив відповідальному хірургу за дозволом, але… Старший хірург відмовив. Сказав що ми таким не займаємось, не маємо права, й щоб чоловіка перевели в Олександрівську лікарню, яка спеціалізується на тропічних захворюваннях. Насправді він просто НЕ ПОВІРИВ, вирішив не шукати проблем й поскоріше здихатись від пацієнта…

Стоїмо ми разом з молодим хірургом, сумно розуміючи, що такий цікавий випадок вислизає з рук…

В останню секунду я попросив дозволу пацієнта взяти його телефон та подзвонити через годинку, дізнатись чим все завершиться. Цікавість просто була неймовірна: псих він чи дійсно там хробак під шкірою…

🫢 Уявіть собі емоції, коли через годину я побачив фото... Тоненького маленького гельмінта, якого хірурги дістали з-під шкіри мандрівника. В той же день точно такого же дістали з ноги його дружини…

▪️ Це виявився тропічний гельмінт, назву якого дізнатись нам не судилось. Тоді я вкотре зробив висновок, що хоча й пацієнти часто брешуть, інтуїція лікаря – велика сила та корисний інструмент. Та й краще за замовченням вірити людям. Щоб не попадати в такі незручні ситуації.

▪️ На щастя для пацієнтів, такі екзотичні випадки у нас бувають вкрай рідко. Зазвичай гельмінти наших широт не такі небезпечні, але й хоча дуже розповсюджені, легко лікуються та діагностуються. Головне, здогадатись та правильно зорієнтуватись, що далі робити.

ℹ️ В нашій клініці є пакет обстеження на гельмінтів, який включає необхідний перелік аналізів для постановки діагнозу та мою онлайн консультацію після отримання результатів.

ПАКЕТ АНТИПАРАЗИТАРНИЙ

👍 Не хворійте! А при незрозумілих симптомах не спішіть все списувати на психіку й звертайтесь до лікарів.

👍 Всім здоров’я!

Лікар Дубровський

20 Oct, 15:38


🍂 Як восени менше хворіти?

З приходом осені активувались поради, що терміново всім нам треба їсти побільше фруктів та овочів (яких все менше якісних), частіше мити руки з милом (наче, раніше цього не потрібно було робити), уникати сукупчення в приміщеннях (мерзнути на вулиці?), виганяти всіх з офісів та провітрювати все на світі ну і, звісно, кажуть, що настала пора заливатись вітамінами, особливо якогомога скоріше почати приймати вітамін Д.

▪️ При чому на питання, а що: за два тижні всі вітаміни з нас вимило, вітамін Д розчинився кудись й ми геть такі беззахисні? – відповіді не дають. Ви приймайте, бо так треба, інакше всі будуть хворіти…

▪️ Втім, якщо трошки зупинитись й подумати головою, причини осінньої захворюваності дуже прості. Справа не в дефіциті вітамінів. Й за 2-3 тижні нікуди вітамін Д не подівся. Все у нас нормально. І віруси не звалились раптом всі з неба, наче чекаючи якогось наказу. Просто стало ХОЛОДНО!

❄️ Після спеки організм ще не встиг перебудуватись. Із-за похолодання має змінитись наша поведінка. Ви ніколи не звертали увагу, що +5-7 восени сприймається набагато холодніше, ніж весною? Це відбувається із-за адаптаційних можливостей судин людини. Після зими ми набагато краще вміємо керувати процесами тепловіддачі й берегти своє дорогоцінне тепло.

❄️ Із-за тривалого холоду організм швидше виснажується, погіршується кровообіг на периферії та слизових, падає опірність імунної системи до патогенів.

❄️ Небезпеку холод зазвичай несе навіть не на вулиці, а вдома, поки ще немає опалення. Навіть локальне опалення однієї кімнати, а не всієї квартири, може зіграти із судинами злий жарт. Перепад температур між кімнатами не дає організму як слід адаптуватись.

▪️ Так банально? Просто вдягатись? Так. Але це те, на що ми реально здатні самі впливати й така поведінка дуже ефективно підвищує опірність організму інфекціям. Без маркетингових рекламних пігулок та недоказового «підвищення імунітету» казна чим.

💪 Також саме зараз час дістати з балкона гантелі, які покрились пилюкою, та фізичними вправами покращити кровообіг та обмін речовин, загартовуючи організм. Повірте, там включається все – і судини, і гормони, і нейромедіатори, а слідом й активізується імунна система. А на додачу, активні заняття спортом дуже ефективно допомагають боротись з осінньою хандрою. Адже стрес – один з найпотужніших механізмів, які руйнують наш імунний захист. Зміна циркадних ритмів, зменшення тривалості сонця та тепла доказово пригнічують наш настрій. І з цим ми теж здатні боротись.

👍 Я не проти вітамінів. Але треба ставитись до всього спокійно й не робити з них панацею. А вітамін Д приймати тільки під лабораторним контролем та за призначенням лікаря. Вітамін Д – це не вітаміни. Це ліки. Передозування шкідливо для організму.

👍 Не хворійте! Всім тепла та здоров’я!

ℹ️ Cold exposure and immune function:

ℹ️ Hypothermia, immune suppression and SDD: can we have our cake and eat it?

Лікар Дубровський

18 Oct, 16:37


📩 На крайній зустрічі із читачами до нас із хлопцями підійшла жінка – вчителька – та передала мені в руки цілу охапку дитячих листівок. Щирих, сповнених добрих слів листівок із привітаннями від 5-ти класників. Тоді на фестивалі була метушня, купа народу й галас, й я не встиг ні нормально поговорити, ні запитати, чому саме нам, що це за дітки та як віддячити за такий прояв тепла та уваги…

Вже в спокої, вдома я уважно прочитав кожну листівку… Вони адресовані всім військовим, які досі, в жахливих умовах стримують палаючий кордон, захищаючи наш тил. Маленькі діти розуміють та відчувають іноді краще за дорослих, що існує «інший», болісний та страшний світ, і яка ціна спокою в мирних містах. Написані дитячим почерком, прості фрази врізаються глибоко в серце та навертають на невеселі думки.

Як же хочеться, щоб нове покоління не бачило всього цього, щоб жило та дорослішало в квітучій та незалежній Україні. Але скільки всього ще потрібно для цього зробити…

І коли читаєш про черговий корупційний скандал, про безбожне розкрадання, ослаблення, засилля несправедливості та відвертий саботаж, розумієш, який же ще довгий та складний шлях треба пройти Україні, аби стати справді єдиною, сильною та впевненою в собі нацією…

Втім, нове покоління дивує, заспокоює та налаштовує на позитив. Це ростуть нові українці, сильні, загартовані та виховані вже в інших реаліях. Їм випала невесела доля вчитись під час ракетних тривог, чекати з невимовним сумом своїх батьків та вірити, що все буде добре. Але це робить їх сильнішими та, я в це вірю, кращими та достойнішими за багатьох із старого покоління…

🙏 Я написав цей пост, щоб особисто подякувати діткам їм за добрі слова й привітання. Ваші листи не загубились, вони будуть обов’язково передані побратимам, будуть зберігатись та нести частину тієї історії, в якій ми всі зараз живемо.

🇺🇦 Слава Україні!

Лікар Дубровський

12 Oct, 05:36


Вийшла повна версія інтерв’ю:

https://youtu.be/bCO4nlnemew

Працюємо та віримо в краще! 🤝🫡

Лікар Дубровський

09 Oct, 04:44


🌍 Вам ніколи не спадало на думку, завдяки чому ми всі такі різні? Взагалі, чому світ такий різноманітний? Адже могло б бути геть по-іншому. Були б всі як хробаки чи равлики. І було б нам щастя. Але ж ні – все таке ускладнене й завжди рухається у напрямок несхожості.

Загальновідомо, кожна клітинка нашого тіла несе в собі повний набір генетичної інформації про весь наш організм. Що клітинка мозку, що клітинка шкіри на кінчику пальця – всі однаково ховають в своєму ядрі повний генний архів, як будувати наше тіло. Але всі клітини знають, що робити й працюють, не плутаючись. Більше того, всі клітини якимсь дивом різні. І до всього цього, ні для кого не є секретом, що лише 2% нашого геному працює на це різноманіття, синтезуючи відповідні білки. Що роблять інші 98% генів?

▪️ Довгий час вони вважались сміттям, з незрозумілим призначенням. Нащо ж все інше?

Починаючи з 1993 року, завдяки двом вченим – Віктору Ембросу та Гері Равкану, це непорозуміння почало зникати. І за свої неймовірні відкриття, зараз у 2024, вони отримали Нобелівську премію.

Щоб людина була людиною, а не хробаком чи равликом, треба деякі гени включати, інші виключати. Деяким давати можливість синтезувати білки, інші блокувати. Цей складний процес роблять різні фактори.

▪️ Але неймовірним проривом в розуміння процесів ідентифікації живих істот було саме відкриття мікроРНК.

Мікро РНК – це дрібні короткі ниточки РНК, які вміло блокують непотрібні гени й направляють розвиток клітини в потрібному напрямку. Саме вони, разом з відкритими пізніше довгими некодуючими РНК, є складовими цього «сміттєвого величезного геному» та регулюють процеси генного синтезу.

▪️ Сьогодні ми знаємо, що існує більше тисячі генів для різних мікроРНК у людини. Сприйняття світу докорінно змінилось, відкриваючи нові можливості для діагностики та лікування. Адже порушення регуляції мікроРНК викликає багато різних патологічних процесів, таких як діабет, порушення слуху, численні серцеві хвороби, а також онкологію. І останні десятиліття активно йде вивчення мікроРНК в цьому контексті для глибшого розуміння та пошуку ліків.

🏆 Отже, Нобелівська премія з фізіології та медицини за 2024 рік - Віктор Емброс та Гері Равкан. За відкриття мікроРНК та механізму регулювання генів.

😉 Світ стає більш зрозумілим. І це прекрасно!

ℹ️ Першоджерело: Нобелівський комітет з фізіології та медицини:

Як дослідження маленького хробака призвело до великого прориву

11,681

subscribers

303

photos

21

videos