Сербский язык (Ижица) @izhicaa Channel on Telegram

Сербский язык (Ижица)

@izhicaa


Твоё окно в мир сербского языка.

Анонимные вопросы: https://t.me/questianonbot?start=1067200916h

Созвездие Ижица

Сербский: https://t.me/izhicaa
Руски: https://t.me/izhitsaaru
Црквенословенски: https://t.me/izhitsaacsl
Грчки: https://t.me/izhitsaagr

Ижица (Russian)

Добро пожаловать в канал "Ижица"! Здесь вы найдете увлекательные статьи, интересные книги, и многое другое, связанное с русской письменностью и литературой. Наша миссия - просветить и вдохновить наших подписчиков через красоту русского языка и его историю. Название канала "Ижица" отсылает к древней русской букве, которая символизирует наше стремление к знанию и культуре

Кто мы? Мы - сообщество русских языковедов, писателей, и просто ценителей русской культуры. Наши статьи и материалы позволят вам глубже понять русский язык и его особенности. Мы предлагаем обзоры книг, интересные факты о русской истории, идеи для творчества на родном языке и многое другое

Что такое "Ижица"? Это не просто канал в Telegram, это путь к пониманию истоков русской культуры, красоты и глубины русского языка. Присоединяйтесь к нам, чтобы окунуться в мир слова и культуры, который мы с удовольствием разделим с вами. Подпишитесь на наш канал "Ижица" и станьте частью нашего увлекательного путешествия по просторам русской письменности!

Сербский язык (Ижица)

09 Feb, 18:49


ЈОШ МАЛО О ВАШАРУ

Сама реч вашар долази из мађарског језика (мађ. vásár). Раније се често користила и реч из грчког језика с истим значењем ― панађур (грч. πανηγύρι). Словенска реч сајам употребљавала се равноправно с ове две стране речи, али се временом сајам више везује за „трговински“ облик вашара. Још једна словенска реч која се користи и за вашар је сабор.

Неки од већих вашара у Србији су:
Шабац — 21. септембар, Мала Госпојина
Ваљево — 2. август, Илиндан
Крушевац — 7. април, Благовести (а такође и за Малу Госпојину и Илиндан)
Краљево — 12. јул, Петровдан
Јагодина — 9. август, Свети Пантелејмон
Ниш — 27. септембар
Рума — сваки 2. и 3. дан у месецу

#букварсрпства

Сербский язык (Ижица)

08 Feb, 07:02


https://youtu.be/JJ2eBvtaJqI

У нас новый ролик в новом формате. 🙂

Сербский язык (Ижица)

07 Feb, 20:10


Сви су били погружени у размишљање. Петар Александрович Тихмењев, налактивши се на деблењак, гледаше у даљину. Сви су били заузети екватором. „И, шта кажете, Петре Александровичу, прекорачисмо и екватор ― велим ја ― ускоро ћемо бити на Рту добре наде!“ ― „Да ― одговори, дубоко уздахнувши и равнодушно гледајући на смарагдну површину воде ― то је заиста врло пријатно… А има ли тамо квасца?“ Може ли се усрдније бавити испуњавањем својих обавеза, колико год да су оне свете, као што је, на пример, обавеза набавити храну за другове? Доброћудни Петар Александрович! Одједном његове очи засјаше необичним сјајем, те ја помислих да је видео екватор. Испружи и руку. „Опет је неко јео банане! ― узвикну, негодујући ― мора бити да је Зелени, он је синоћ дежурао“. Ноћу су воће качили због свежине на палубу, а до јутра је увек недостајао један део. Тихмењев је проводио строга испитивања, али осим лукавих осмеха, никада ништа није успео да расветли.

~ „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров ~


Подлинник в комментариях

Сербский язык (Ижица)

04 Feb, 14:10


ВАШАР

Вашар је код Срба од давних времена био најважније и најмасовније друштвено окупљање поводом неког верског празника, на градском или сеоском тргу, где се трговало и забављало.

Сабор се одвијао поред цркве или манастира на дан црквене славе села, града или манастира и трајао је 2–3 дана. Некада су сабори и вашари били главна друштвена дешавања.

Настали у средњем веку служили су чвршћој вези између владара и поданика, а после, под туђинском влашћу, служили су очувању слободарског духа.

Људи се на вашару окупљају да продају и купе стоку, потрепштине, занатску робу, поклоне и сл, да се забаве, такмиче у неком надметању, да момци упознају девојке и обрнуто, да заиграју у колу, да се људи сретну, попричају...

Вашари се у неким местима одржавају скоро сваког месеца, али су најзначајнији они који се одвијају једном годишње, најчешће везани за црквене празнике. Највећи број вашара одржава се у лето или у рану јесен.

#букварсрпства

Сербский язык (Ижица)

31 Jan, 19:58


https://youtube.com/live/Cl3tPDsxk00?feature=share

Ко није заспао, а расположен је за разговор, ту сам! 😁

Сербский язык (Ижица)

28 Jan, 15:47


Межъязыковой омоним на сегодня – 'своевременно'.

Међујезички хомоним за данас је 'својевремено'.

🇷🇺 своеврéменно – 'на време, у право време, правовремено'
Услышав о наступлении магнитной бури, вы сможете своевременно принять меры для спасения.

🇷🇸 својèвремено – 'в свое время; когда-то; тогда, в то время'
Својевремено сам ја трчао по 20 км дневно, а сада једва ходам.

Примечание:
Ударение в слове својèвремено литературное. В разговорной речи чаще можно услышать вариант с ударением на слоге -вре- својевремено.

#межъязыковыеомонимы

Сербский язык (Ижица)

25 Jan, 14:38


❤️🔤🔤🔤🔤🔤🔤🔤🔤❤️

1️⃣Ударный слог
2️⃣Долгие и краткие ударения
3️⃣Долгие ударения (восходящее и нисходящее)
4️⃣Долгие ударения (дополнительное объяснение)
5️⃣Краткие ударения (восходящее и нисходящее)
6️⃣Сопоставление ударений
7️⃣Заударная долгота
8️⃣Расставление ударений
9️⃣Практика произношения
1️⃣0️⃣Практика произношения (+ звук Л)
1️⃣1️⃣Практика произношения (+ звуки Ж, Ш и Ц)
1️⃣2️⃣Практика произношения (мягкие согласные)
1️⃣3️⃣Практика произношения (+ звуки Ч и Џ + сличение ударений)
1️⃣4️⃣Практика произношения (+ звуки Р и Н + сличение ударений)

📱 Разблокировать все уроки за 2 000 ₽ в месяц

❤️Отдельное спасибо подписчикам: Andrey Logvinov, medievist, Тимур Кушуков, Igor Novikov, Eugene Butusov, Olga Surkova, Александр и yurkai 😀

Сербский язык (Ижица)

22 Jan, 21:17


Желаем вам спокойной ночи с песней из южной Сербии (г. Вране и его окрестности).

Старинная любовная песня на диалекте крайней южной части Сербии.

Текст песни:

ПЕТЛОВИ ПОЈЕВ
Петлови, мори, појев,
Морава ѕьмни,
пуштај ме, злато моје,
да идем!
Па тој су, море, петлови,
петлови, льжови.
Легај ми, злато моје,
крај мене!

В тексте появляются два звука, которых нет в литературном языке. Это ѕ [дз], звонкий напарник звука [ц], и ь [ə] – голос среднего ряда среднего подъема.

https://www.youtube.com/watch?v=4IvvNxQCVpA

#сербская #музыка

Сербский язык (Ижица)

20 Jan, 19:24


ХРАСТ

За многе старе народе дрво је било симбол космоса, света који их је окруживао. Тако су и код Словена многа дрвета сматрана светим – липа, леска, храст. Храст је био повезан с култом словенског бога громовника Перуна и крај њега су се вршили разни ритуали.
С примањем хришћанства некима од обичаја дат је хришћански садржај. Тако је "свето дрво" – храст, запис, постало дрво у које се урезује крст. Запис је велико дрво, заштитник места, под њим се читају молитве, држе народни зборови, оно се никада не сече. У турско време запис је служио уместо цркве – под њим се служила литургија. С храстом је повезан и обичај сечења бадњака пред Божић.

#букварсрпства

Сербский язык (Ижица)

20 Jan, 14:23


Многие из вас спрашивали, есть ли в сербском редукции в разговорном языке. Я внимательно слушал окружающих и вашему вниманию предлагаю три предложения с их буквальным произношением. Попробуйте перевести их на русский. 😁

1️⃣Ждидемо?
2️⃣Шјест?
3️⃣Нещћамсе.

Удачи!

Ижица

07 Jan, 06:48


БОЖИЋ

Један од највећих празника у хришћанском свету јесте Божић.
Божић је у ствари рођење Новог Света, дан који историју дели на два дела.
Господ је на земљу дошао скромно, јер није дошао да влада људима, него да им служи и да их научи да служе једни другима.
Реч Божић представља умањеницу од речи Бог — мали Бог, тако су Срби тепали Богу Који је настао од Духа Светога и Дјеве Марије. Божић је народни назив за празник Рођења Господа Исуса Христа или на црквенословенском Рождества Христова.

Христос се роди, браћо и сестре!

#букварсрпства

Ижица

06 Jan, 16:21


БАДЊАК

Бадњак је грана храста коју домаћин куће на Бадњи дан уноси у кућу. На Бадње вече бадњак се запали на огњишту, као што су некад пастири у Витлејему наложили грање да огреју новорођеног Христа и Богородицу. Пламен бадњака преображава Стари завет, али и паганску религију предака, у светлост Новог завета. На Бадње вече се унесе и слама, као она слама у пећини у којој се Христос родио.

Бадње вече је вече уочи Божића. Оно је крај божићног поста и врхунац ишчекивања доласка Спаситеља.

Срећно Бадње вече свим нашим пратиоцима!

#букварсрпства

Ижица

05 Jan, 20:56


Никола, как корректнее усиливать слово хвала

👉 Хвала пуно! Хвала лепо! Хвала најлепше! Хвала од свег срца! Најискреније хвала!

Твоя ссылкa для вопросов:
t.me/questianonbot?start=1067200916v

Ижица

03 Jan, 18:18


ЗАДУЖБИНЕ

Задужбинарство код Срба има дугу традицију. Обичај да се "за душу" подигне црква посебно су неговали српски владари Немањићи, али и властела. Манастири, владарске задужбине, и данас су оно највредније што постоји у српским земљама. Традиција задужбинарства такође је негована у 19. и у првој половини 20. века, када су имућни Срби, трговци, адвокати, банкари подизали грађевине и поклањали их за опште добро. У то доба су подигнуте најлепше и најзнаменитије зграде у Београду: Коларчев Народни универзитет, Капетан-Мишино здање, задужбина Николе Спасића, задужбина Симе Игуманова итд. Оне су део наслеђа који су завештали познати и мање познати Срби са свешћу да је за њихов успех и добробит у животу заслужан и народ из ког су потекли. Задужбинарство представља снажну свест о важности заједнице и о месту сваког појединца у њој.

#букварсрпства

Ижица

01 Jan, 16:52


📔 Плодови землѥ (Кнут Хамсун) 🌲

#србскословенска #читанка

Ижица

29 Dec, 16:34


Межъязыковой омоним на сегодня 'целина'.

Међујезички хомоним за данас је 'целина'.

🇷🇺 целинá – 'ледина'
Отец на тракторе с утра пашет целину.

🇷🇸 целина – 'целое; целость; целостность'
Последње четири песме овог песника чине једну целину.

#межъязыковыеомонимы

Ижица

28 Dec, 10:32


Всем приятњих выходњих! 😁

Ижица

27 Dec, 15:53


СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Прва српска престоница био је Рас, чији се остаци налазе у близини Новог Пазара, у Рашкој области. Србија се у време Стефана Немање називала Рашком, а Рас је дуго био престоница Немањића. Касније се центар српске државе померио ка Косову, тако да су цареви Душан и Урош столовали у Призрену, да би цар Душан касније преместио престоницу у Скопље. Престоница Лазара и Лазаревића био је Крушевац, а касније — Београд. Тридесетак година уочи пада под Турке престоница Србије је био град Смедерево. Престоница Милоша Обреновића је у времену од 1818. до 1839. био Крагујевац, који је у 19. веку био и културни центар Србије. Од проглашења Србије за аутономну кнежевину 1839. године па до данас, титулу главног града носи Београд.

#букварсрпства

Ижица

27 Dec, 09:26


Никола, привет!
Ты как-то говорил, что язык это звуки. Можешь подробнее развернуть эту мысль, почему именно это важно? Даже говорящий/слышащий человек может выучить другой язык по тексту, общаться с другими носителями в текстовом чате, научиться сленгу и так далее, без необходимости проговаривать вслух.
Может ли быть твоя точка зрения сербоцентричной? (стереотипически будем считать, что серб лучше 10 раз позвонит, чем напишет сообщение, ведь так?)
Если представить нас спустя сотню тысяч лет и мы, допустим, умеем общаться телепатически, куда делись или во что перешли эти самые звуки, основы языка?


Привет!
👉 Язык — это звуковая одежда мыслей. Письменность — это одежда языка, сотканная из видимых символов. Нет возможности послушать — почитай.
А что касается телепатического общения: так мы до сих пор умеем это делать, только наше восприятие в разы ухудшилось. Молитвенное общение, например, никуда не исчезло. Благо у многих осталась возможность понимать чувства и ловить настроение окружающих.

Задать вопрос: https://t.me/questianonbot?start=1067200916v

Ижица

24 Dec, 20:13


Одна новая и сегодня очень актуальная песня. Про то как организованная преступность в виде нынешней сербской власти безнаказанно делает все, что хочет. Это первая песня с нового альбома, который в основном говорит о наболевших и требующих немедленного решения проблемах сербского общества. На данный момент опубликованы три песни с клипами и титрами на сербском языке.

Полный текст в комментариях.

https://www.youtube.com/watch?v=hKZsURc6QLo

#сербская #музыка

Ижица

21 Dec, 18:59


☄️ 🙂🙂🙂🙂🙂 🇬🇷

Са ове објаве можете приступити свим до сада објављеним часовима:
⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
1–3 4–7 8–9 10–11 12–14 15 16 17 18 19 20–21 22 23 24 25 26 27–28 29 30 31 32

Καλή επιτυχία στις σπουδές σας!

Ижица

21 Dec, 17:51


🎶🇷🇸 Музыкантам будет интересно! 😄

📔 Граматика, Српски језик за 1. разред гимназија и средњих школа
Ауторке: Др Душка Кликовац, Мр Љиљана Николић

Ижица

21 Dec, 14:59


УШЋЕ САВЕ У ДУНАВ

Београд има јединствен положај – на ушћу реке Саве у Дунав.
Сава је дугачка 945 км и била је права југословенска река: извире у Словенији, протиче кроз главни град Хрватске, Загреб, а највећим делом свога тока представља природну границу између данашњих Хрватске и Босне и Херцеговине. Последњих 207 км тока протиче кроз Србију и улива се у Дунав у Београду.
Уз београдске савске и дунавске обале пружа се и 16 ада – речних острва – од којих су најпознатије Велико ратно острво, Циганлија и Грочанска ада. Велико ратно острво (на слици), смештено на самом ушћу, у прошлости је представљало важну стратешку тачку за освајање Београда, а данас је природни резерват ретких птичјих врста и оаза природе у срцу града.

#букварсрпства

Ижица

20 Dec, 15:59


Све спава, све ћути. Без обзира да ли сте први пут овде, видите да ово није тек привремени одмор, награда за делатност, већ мртви, непробудни спокој, видите да се призор никада не мења. На свему стоји печат сувоће и беспоштедне жеге. Дођете ли кроз годину дана несумњиво ћете опет видети исти песак, исте палме на броју, црнце и црнкиње, исте колибе, исто плаво небо с белом нијансом пламена, које умртвљује и жеже све што се не крије негде у клисури, у сенци литица када нема кише, а ње овде нема и по неколико година заредом. И то исто сунце пробуди овде живот из самог камена када тропски пљусак барем на неколико сати натопи земљу. Ужасна је та вечна тишина, вечна ћутња, вечни сан усред неизмерне водене пустиње. Бесконачне воде се овде протежу попут бесконачних афричких песака, кроз које се ужурбано прокрада караван, бојећи се да га жеђ не затекне у том безводном пространству. Овде ужурбано клизи по глаткој површини вода брод, бојећи се бонаце, а с њом и жеђи и глади.

~ „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров ~

Ижица

17 Dec, 19:50


Урок номер 4️⃣0️⃣ уже доступен!

📱 https://boosty.to/izhitsaa/posts/5eb54bd5-7f40-4b8f-8d05-1a8b225182ef?share=post_link

Ижица

15 Dec, 10:38


Да ли је реч ваздух настала од речи сав-дух

➡️ Не, настала је од предметка ваз- (= уз-) и корена -дух-. Пошто је искориштен књижевни облик ваз- уместо народног уз-, јасно је да се ради о црквенословенском посредовању. Обична народна истозначница је реч зрак.

Ижица

15 Dec, 09:24


ПОБЕДНИК

Победник, симбол Београда, кип мушкарца с мачем и соколом, тријумфално стоји на београдској тераси, окренут према Панонској равници, из које су вековима стизале многе војске. Победник је дело познатог хрватског и југословенског вајара Ивана Мештровића, и настао је у част победе Србије у Балканским ратовима 1912–1913. Било је предвиђено да буде постављен на Теразијама у склопу монументалне фонтане, али је због неслагања грађана (мушкарац на споменику је представљен обнажен) и финансијских потешкоћа постављен на Калемегдану на високом стубу, и то тек 1928. године, на десетогодишњицу пробоја Солунског фронта.

#букварсрпства

Ижица

14 Dec, 15:23


По этой ссылке можете задавать анонимные вопросы. Ответы на самые интересные из них я опубликую на странице. 🙂

👇👇👇
https://t.me/questianonbot?start=1067200916h

Ижица

13 Dec, 10:59


Нашёл в сети такой текст:

Учение подобно смертоносному червю, касаясь не только плоти, но и самой души, оно — моль, поедающая не только кости, но и разум, постоянный палач, не ребра рассекающий, но разрушающий даже и силу души, непрерывная ночь, беспросветный мрак, буря, ураган, тайный жар, сожигающий сильнее всякою пламени, война без перемирия, болезнь, затемняющая многое из воспринимаемого зрением.

Сразу возникло лёгкое недоумение. Потом хотелось перечитать, а там в начале стоит слово уныние. Всё стало на свои места. 😄

Всем приятной пятницы! Всех Андреев с именинами!

Ижица

09 Dec, 20:37


КАЛЕМЕГДАН

Калемегдан је највећи београдски парк, а уједно и највећи културно-историјски комплекс. Пре него што је крајем 19. века претворен у парк, плато око тврђаве служио је као војна осматрачница. Сама тврђава подигнута је у 1. веку као палисада (утврђење од зашиљених дебала), да би затим прерасла у римско, касније византијско војно утврђење. Тврђава је у 14. и 15. веку била срце српске престонице, да би касније служила као турско и аустријско утврђење. Сваки владалац тврђаве оставио је свој траг на њој, данас су највидљивији остаци из аустријског, турског, те времена српске Деспотовине. Калемегдан је сложеница од турских речи кале "тврђава" и мегдан/мејдан "већи простор у граду, трг, вашариште, место где се воде двобоји". Београдска тврђава имала је и спољни бедем, који је пролазио кроз данашњи центар града (једна од капија била је код данашњег Народног позоришта).

#букварсрпства

Ижица

07 Dec, 15:11


Сегодня межъязыковой омоним будет 'быстрый'.

Данас ће међујезички хомоним бити 'бистар'.

🇷🇺 быстрый – 'брз'
Он всегда ходил быстрым шагом.

🇷🇸 бистар – 1. 'прозрачный'; 2. перен. 'умный, проницательный'
Мој крај био је препун бистрих потока и букових шума.
Овај мали и није баш много бистар.

Замечание:
В русском языке есть слово быстрина 'место быстрого течения в реке', которое объединяет в определенной мере русское и сербское значение.

#межъязыковыеомонимы

Ижица

02 Dec, 20:14


Этим вечером песню для подписчиков нашего канала споет Предраг Живкович – Тозовац (1936–2021), легендарный певец и композитор народной и фолк-музыки.

Песня, о которой будем говорить, называется Јеремија (пали топа) (Иеремия стреляет из пушки). Эта песня появилась в 1972 г. и сразу произвела определенную волну реакций югославских властей, вместе с другими песнями на пластинке. О чем говорит песня и почему так случилось?

В песне упоминается сербский воин из Первой мировой, артиллерист Иеремия Крстич, которого встречаем и в других песня Тозоваца с той же пластинки (Ја сам ја, Јеремија, Јеремијино коло). Песня поет о славных боях сербской армии в начале Первой мировой и о поражении Австро-венгерской армии.

Что же тогда не понравилось властям социалистической Югославии? В это время были запрещены песни, в которых пели о "классовых врагах социализма", о национализме, о побежденных в гражданской войне и т.п. Но по сути, все песни, которые пели о нашем славном прошлом и имели в себе хоть какую-то национальную идею не приветствовались. Еще Тозовац на обложке пластинки появился одетый в форму сербского солдата времен Первой мировой.

Когда появилась эта пластинка, многим "совестным" коммунистам песня показалась слишком "сербской", поэтому сам Тозовац должен был укрыться на какое-то время за границей, пока буря не утихнет.

По возвращении в Югославию, он успешно продолжил свою карьеру; наверное благодаря его популярности, все прошло без больших последствий.

Полный текст в комментариях.

https://www.youtube.com/watch?v=R7bdUCZIdlg

#сербская #музыка

Ижица

30 Nov, 20:10


🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩

🤩 слово со странной приставкой, у которого в русском есть однокоренной синоним
🤩 разговорную форму сослагательного наклонения
🤩 существительное женского рода в родительном падеже
🤩 уменьшительный суффикс
🤩 две разные по структуре формы будущего времени

Ижица

30 Nov, 19:28


ДЕСПОТ СТЕФАН ЛАЗАРЕВИЋ

Стефан Лазаревић (1377―1427), син кнеза Лазара и кнегиње Милице, владао је Србијом у тешким временима после очеве погибије у Косовској бици, најпре као кнез, а од 1402. као деспот*. Мудром владавином и непревазиђеном војничком вештином, деспот Стефан је од вазалне кнежевине Србије начинио пребогату деспотовину, у којој су цветале привреда, уметност и култура. За овај просперитет првенствено је било заслужно рударство, односно производња сребра. Град Ново Брдо на Косову, у коме се налазио истоимени рудник, био је у то време већи од Париза. У Србији су налазили уточиште учени монаси и уметници који су бежали пред Турцима, цветала је књижевност. Деспот је и сам остао познат по песми Слово љубве, коју је написао свом брату Вуку. Деспотова задужбина манастир Ресава (Манасија) представља круну моравског стила у архитектури, а од запуштеног градића Београда деспот је начинио модерну утврђену престоницу, проширивши га десетоструко.

#букварсрпства

Ижица

29 Nov, 11:55


Тачно кроз недељу дана после шетње на Мадеири, такође у недељу, угледасмо разбацана на далеком растојању по обзорју велика и мала острва. Она која су била даље чинила су се тамноплава, друга, ближа ― мрка. Најближе, Сантјаго, стајало је као огромни комад црвене глине. Све смо се више приближавали, те је маса постајала јаснија, литице су се разликовале једне од других, и читав призор острва се указао пред нама када смо на миљу и по од њега бацили сидро. [...]
Здесна литице, слева литице, а међу њима урезана у брда долина, што се завршава пешчаном обалом о коју ударају таласи. [...] По једној од њих иде узбрдо поплочани пут према Праји. Испод пута, ближе мору, у некаквој клисури међу стенама крије се трава ― или се барем тако чини с брода. На обали, у једном кутку под литицама, види се зграда и колибе. Остатак обале међу стенама је сав пуст, низак, само гомиле песка на којем расте кржљави низ кокосових палми. Како је све то укупно узев тужно, оскудно, голо и спаљено!

~ „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров ~

Ижица

25 Nov, 22:17


ЈОШ МАЛО О БЕОГРАДУ

У светским енциклопедијама је забележено да је Београд највише пута разаран и обнављан град, град са највише великих битака које су се одвијале око њега и за њега: чак 115! Београд је једина европска престоница која је бомбардована после Другог светског рата и до краја 20. века: бомбардовала га је НАТО авијација од марта до јуна 1999.

ИМЕНА БЕОГРАДА
Сингидун(он) – келтско име града
Сингидунум – романизовано келтско име
Белград – словенско име се први пут помиње 878. године
Alba Graeca – латинизовано име града
Fehérvar – мађарско име
Weißenburg – немачко име
Castelbianco – италијанско име
Βελιγράδι – грчко име
Dar Ul Jihad – османлијско име (значи Кућа рата)

#букварсрпства

Ижица

23 Nov, 18:32


🔤🔤🔤🔤🔤🔤🔤
преведите на српски (для русскоговорящих: обратите внимание на глаголы)

🔤🔤🔤🔤🔤🔤🔤
переведите на русский

Ижица

22 Nov, 19:16


БЕОГРАД

Београд, престоница Србије, једини је европски главни град који лежи на обалама двеју великих река. Сматра се да је насељен већ око 7000 година. Прву познату тврђаву на том месту подигли су Келти у 3. в. пре Христа (Сингидунум), а затим су је запосели Римљани. Од 6. века Београд насељавају Словени – они су му и дали садашње име. Око њега су се до 13. века борили Мађари, Бугари и Византија, све док га није преузео српски краљ Драгутин. После смрти цара Душана преузимају га Мађари, па деспот Стефан Лазаревић, који је 1405. Београд прогласио својом престоницом. Потом га поново заузимају Мађари, па Турци, а у српске руке се вратио током Првог српског устанка 1806., а коначно је ослобођен 1867. У време Првог светског рата пао је под немачку окупацију, као и у време Другог светског рата. Београд је био и престоница заједничке државе Јужних Словена, Југославије, од њеног оснивања као Краљевине СХС 1918. године до распада 1991.

#букварсрпства

Ижица

22 Nov, 18:58


🇷🇸Нова рубрика на нашем каналу! ♨️

🇷🇺 Новая серия публикаций на нашем канале!

❗️БУКВАР СРПСТВА❗️

Објављиваћемо кратке приче о појмовима који чине и обележавају српски народ.

Будем публиковать краткие истории о понятиях, определяющих сербский народ.

Надахнуће за ове објаве нашли смо у књизи Српски код (Ненад Илић, Анастасија – Весна Илић, Ивица Живковић).

#букварсрпства

Ижица

19 Nov, 16:00


Сегодня в качестве межъязыкового омонима у нас будет глагол 'журить'.

Данас ће нам као међујезички хомоним послужити глагол 'журити'.

🇷🇺 журить – 'благо грдити, корити'
Я журил его, зачем он много пьёт, зачем живёт не по средствам и делает долги.

🇷🇸 жýрити – 'спешить'
Седи још мало ако не журиш.

#межъязыковыеомонимы

Ижица

16 Nov, 15:54


Ћирилица, Луцијан Братуш

Ижица

13 Nov, 18:46


Сегодняшний пост про музыку не будет совсем про музыку, а про стихи.

Стихи эти написал один из самых великих сербов ― Петр II Петрович Негош (Петар II Петровић Његош) ― и посвятил их другому великому сербу ― Георгию Петровичу – Карагеоргию (Ђорђе Петровић – Карађорђе), вождю Первого сербского восстания. Заглавие этих стихов ― которые в первом издании были напечатаны вместе с самым известным произведением Негоша «Горным венцом» (Горски вијенац) ― «Посвящение: Праху Отца Сербии» (Посвета: Праху Оца Србије). Стихи были написаны 30 лет после убийства Карагеоргия, в 1847 г.

Стихи читает известный актер Данило Лазович.

https://www.youtube.com/watch?v=jJx8gRooQCc

Полный текст и перевод на русский в комментариях.

#сербская #музыка

Ижица

10 Nov, 13:02


*сънъ
🇷🇸сан
🇧🇬сън
🇲🇰сон
🇷🇺сон

*въшька
🇷🇸вашка
🇧🇬въшка
🇲🇰вошка
🇷🇺вошка

*вънъ
🇷🇸ван
🇧🇬вън
🇲🇰вон
🇷🇺вон

*дьнь
🇷🇸дан
🇧🇬ден
🇲🇰ден
🇷🇺день

Ижица

09 Nov, 16:38


Море… Овде сам први пут схватио шта значи „сиње“ море, а до сада сам о томе чуо само од песника, између осталих и вас. Плава боја тамо, код нас на северу представља празнично одело мора. Тамо оно има и друге боје ― Балтичко море је жуто, друга мора зелена, такозвани аквамарин. Ево коначно видим и плаво море какво никада нисте видели. То није благо одозго обојена вода, већ густа сафирна маса, подједнако плава и на сунцу, и у хладу. Човек се не може уморити наслађујући се раскошним сјајем боја на необухватном воденом пољу што нас окружује.

~ „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров ~

○ Перевод в комментариях

Ижица

07 Nov, 09:40


Како је латински Антибарум (Antibarum) постао српски Бар (град у Црној Гори)?

1️⃣ прасловенске гласовне промене
ан ➡️ ѫ (носно о)
и ➡️ ь (изразито кратко и)
ум ➡️ ъ (изразито кратко у; овде: на месту падешког наставка)

Антибарум ➡️ Ѫтьбаръ

2️⃣ српске гласовне промене
ѫ ➡️ у
ь ➡️ 👎 (губитак у ненаглашеном слогу)
ъ ➡️ 👎 (губитак у ненаглашеном слогу)

Ѫтьбаръ ➡️ Утбар ➡️ Удбар (једначење по звучности)
Затим следи преосмишљавање: Удбар се у говору доживљава као: у Дбар (у + кога? шта?: идем у Дбар).
Дбар ➡️ Бар (губљење сугласника, јер је незгодно за изговор)

🇷🇸 Бар

А зашто се град уопште звао Антибарум? 🤷‍♂️ Претпоставка: преко мора је италијански Бари (анти + Бари).

Упореди:
🇮🇹 Antivari
🇦🇱 Tivar(i)

➡️ Историја српскохрватског језика, Иван Поповић
(стр. 1⃣2⃣9⃣)

Ижица

06 Nov, 20:19


🇦🇹 Следећи називи места у Аустрији воде порекло из прасловенског језика.
💡 Покушајте да одгонетнете њихове називе и да их повежете са савременим српским речима.
Покушајте да решите све, па тачан одговор свих загонетки проверите притиском на осенчено поље.

1️⃣ Ferschnitz, *berzьnica, Бр(иј)езница
2️⃣ Edlitz, *jedlica, Јелица
3️⃣ Fladnitz, *blatьnica, Блатница
4️⃣ Feistritz, *bystrica, Бистрица
5️⃣ Liesing, *listьnikъ, Лисник
6️⃣ Streimlingberg, *strmьnъ berg, Стрми бр(иј)ег
7️⃣ Agonitz, *jagodьnica, Јагодница
8️⃣ Golling, *golьnikъ, Голник (Голи бр(иј)ег)

➡️ Историја српскохрватског језика, Иван Поповић (стр. 9⃣4⃣)

Ижица

05 Nov, 20:31


2️⃣1️⃣ Изучаем сербский язык

🎬 Повторение грамматики после первых трёх недель обучения

📱 Остальные уроки доступны здесь: https://boosty.to/izhitsaa

Ижица

05 Nov, 15:48


🔤🔤🔤🔤🔤🔤 🔤🔤🔤🔤🔤🔤

На слици видите руску азбуку пре 1918. године.

Савремено стање:
І, Ѣ, Ѳ, Ѵ
Й, Ё

Наравно, слова 🌼и су постојала и раније, али нису увек била уврштена у преглед азбуке, пошто су често сматрана само подврстама слова ☺️ и .

Ижица

04 Nov, 19:16


Вы уже не раз сталкивались с сербскими словами, которых в русском языке нет. Многие из них чисто славянские, хотя их не встретишь за пределами южнославянской области. Попробуйте перевести на русский некоторые из них.

🔤🔤🔤🔤🔤🔤🔤🔤
🔜🔜🔜🔜🔜🔜🔜🔜
газити, лош, канити, кућа, смоква, опанак, веђа, лубеница, цревља, глоба, образ, рт

Ижица

03 Nov, 12:55


Зашто глагољица није имала кси и пси? 🤓

Познато је да глагољица има мање слова од ћирилице. Зашто кси и пси нису били уврштени у прву азбуку, док друга грчка слова јесу?
Разлог лежи у чињеници да се у тадашњем словенском језику спојеви /кс/ и /пс/ нису ни могли изговорити, будући да словенских речи са њима нема. Немогућност изговора ових грчких спојева се објашњава законом отвореног слога, по ком би између ова два гласа морао доћи барем полугласник: пьс, пъс, кьс или къс.
Међутим, нестанак полугласника у слабом положају је омогућио несметан изговор ових спојева, тако да су слова накнадно додата у каснију ћирилицу.

Ижица

01 Nov, 21:50


📱 https://boosty.to/izhitsaa/posts/7f992b44-0ea9-4538-a746-30fdc1d5d1c5?share=post_link

🇬🇷 Ко чека, дочека! 😊

После дужег прекида се враћамо грчком. Почели смо са петом недељом обуке, што приближно одговара почетку 🔤2️⃣.

Милош има бољу камеру.
Нема празног хода, снимак је обрађен.
🎙 Идући пут ће мој микрофон бити мало гласнији.

Ижица

31 Oct, 16:00


🇷🇺➡️🇷🇸

Глаголы ощущать и осећати не однокоренные, но они помогают запомнить правильный вариант.

Ижица

31 Oct, 14:07


Межъязыковой омоним на сегодня – 'пресный'.

Данашњи међујезички хомоним је 'пресан'.

🇷🇺 прéсный – 1. (о води) 'сладак, пијаћи'; 2. (о храни) 'незачињен, бљутав, безукусан'; 3. прен. 'досадан, незанимљив'.

В оазисе стоит резервуар с пресной водой.
Блюдо было довольно пресное.
Разговор вышел очень пресный
.

🇷🇸 пресан – 'сырой, неиспеченный'

Да ли ваља јести пресну храну?

Замечание:
В русском и сербском языках прилагательное пресный/пресан совпадает в значении 'бездрожжевой/бесквасан (о тесте)'.

Дальние родственники этого славянского прилагательного — нем. frisch (откуда и серб. диал. фришак 'свежий'), анг. fresh.

#межъязыковыеомонимы

Ижица

30 Oct, 14:51


Также ❤️ читайте обязательно как 🌿🌿, чтобы и следующую гласную было слышно:

на улици : на улитси
из улице : из улитсе
реченица : ретшенитса

Ижица

30 Oct, 14:50


Если у вас до сих пор проблемы с сербской ❤️, попробуйте на её месте читать 🌿🌿:

човек : тшовек
учити : утшити
ручни : рутшни
испричати : испритшати

Ижица

30 Oct, 09:50


🇷🇺🇷🇸
🇷🇸➡️🇷🇺

Ижица

29 Oct, 10:48


🇷🇺➡️🇷🇸
🇷🇸➡️🇷🇺

Ижица

27 Oct, 20:13


📱 https://boosty.to/izhitsaa

6️⃣0️⃣ подписчиков
3️⃣7️⃣ роликов

Всем огромное спасибо за поддержку! 😊

Ижица

27 Oct, 13:14


Воскресенье, в Сербии прекрасная осенняя погода, пора послушать и прекрасную сербскую музыку!🙂

Сегодня послушаем песню под названием Соколови, сиви 'тићи (Соколы, серые птенцы). В песне поют о Югославской армии в Отечестве (ЮАвО) и ее комаднующем Драголюбе Драже Михаиловиче. ЮАвО во время Второй мировой была одним из двух движений сопротивления в Югославии. В ее рядах боролись в основном офицеры официальной Югославской армии, которые после ее капитуляции в 1941 г. не хотели смириться с таким положением дел, а продолжили партизанскую борьбу против нацистских оккупантов и их пособников.

Полный текст в комментариях.

#сербская #музыка

https://www.youtube.com/watch?v=e27r1skmEfQ

Ижица

25 Oct, 09:52


Я лишний раз убедился, что из глагольных времён в русском есть только настоящее. Попробуйте переспорить. 🤭

Ижица

24 Oct, 08:21


🗺 Распространєност южнословенских єзика на Балкану и у околини

Ижица

22 Oct, 20:09


🇷🇸 Даљи развој прасловенског *tj у Македонији
🇷🇺 Дальнейшее развитие праславянского *tj в Македонии

Ижица

20 Oct, 19:40


Горе је, пак, небо било слободно од облака и отуда су, као из отвора̄ каквог осветљеног храма, трепереле миријаде светила у свим дугиним бојама, како не трепере звезде код нас никада. Како страсно и врело светле ― чини се је од њих овако топло ноћу! Та вечно разиграна слика неба, која као да нешто говори на непознатом језику, никада не може досадити очима. Изађеш ли из кабине на пола сата да удахнеш ноћни ваздух, остаћеш да стојиш укипљен два-три сата, не скидајући поглед с неба ― једино ако се очи невољно саме склопе од умора. Памтиш обличја ближих сазвежђа, гледаш преливање тих зелених, плавих, крвавих светила, да би затим поглед утонуо у ружичастој пучини Млечног пута. Све желиш докучити на шта ли подсећа то треперење, какав се смисао крије у тим тајанственим и неразумљивим речима? И одеш, не објаснивши ништа, али одеш у некаквом думану промишљања, а наредног дана жудно гледаш опет.

~ „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров ~

○ Перевод в комментариях

Ижица

17 Oct, 08:58


Оказывается, что в сербском есть слово оплата. 😄 Как думаете, что это такое? Попробуйте отгадать, используя дополнительное объяснение на картине.

Ижица

15 Oct, 17:26


А теперь прокомментируем немножко злободневную тему.

В Черногории наконец-то решили опубликовать результаты переписи населения 2023-ого года. Почему пришлось ждать так долго? Я ничего не скажу, судите сами судом праведным. 😄

Я знаю, что многие из вас интересуются диалектами, и поэтому я в комментариях оставлю часть карты диалектов, на которой видно, что в Черногории всего лишь два диалекта: восточногерцеговинский (жёлтый) и зетско-рашский (оливковый).

Ижица

13 Oct, 19:41


Межъязыковой синоним на сегодняшний вечер – 'шуга'.

Вечерашњи међујезички синоним је шуга.

🇷🇺 шугá – 'ситан, растресит лед, помешан с водом'
Вчера ещё по Дону шла шуга.

🇷🇸 шуга – 'чесотка'
Крпељ шугарац преноси шугу.

#межъязыковыеомонимы

Ижица

09 Oct, 09:57


https://www.youtube.com/watch?v=jQ2IoSEfasI

Свима који воле словенске језике, а разумеју француски (или могу да читају енглески), топло препоручујем овај канал! 😊

Всем, любящим славянские языки и понимающим французский (или читающим на английском), настоятельно рекомендую этот канал! 😊

Ижица

08 Oct, 17:33


В Сербии недавно приняли закон, по которому со следующего года, после больше, чем десятилетнего перерыва, возвращается обязательная служба в армии. Пока она будет длится только 2,5 месяца, но и это лучше, чем ничего.

А вот раньше служили намного больше: год, полтора года, два года. У сербского народа военная служба и защита страны считались исключительной честью и священным долгом. Служба считалась очень важным событием в жизни молодого человека и перед отъездом обычно организовывали т.н. „испраћај у војску (диал. тоже испратница)“. Иногда это выглядело почти как свадьба, иногда просто семья, родственники и соседи провожали под музыку будущего солдата.

Песню Мој Милане, јабуко са гране (Мой Милан, яблоко мое) часто пели именно в такие моменты, особенно девушки, которые провожали своих парней. На видео видно, как выглядело прощание с сыном в 1976 г. в деревне Ново Ланиште недалеко от г. Ягодина.

Полный текст в комментариях.

#сербская #музыка

https://www.youtube.com/watch?v=KgfSRQc1ipE

Ижица

07 Oct, 18:59


🇷🇺
пьсъ
сънъ
дьнь

🇷🇺
песъ➡️пес➡️пёс
сонъ➡️сон
день

🇷🇸
пьсь➡️пас
сьнь➡️сан
дан

🌹🌹

правило 🇷🇺
ь ➡️ е
ъ ➡️ о

правило 🇷🇸*
ь ➡️ а
ъ ➡️ а

*В сербском языке ь и ъ не повлияли на твёрдость / мягкость предыдущей согласной.
*У српском језику ь и ъ нису утицали на тврдоћу / мекоћу претходног сугласника.

Ижица

05 Oct, 17:14


Када смо сели у чамац наш брод је био на око пет врста од нас; он се цео дан те приближавао обали, те удаљавао од ње. Сада су се једва видела једра. Дувао је северни ветар, умерено јак, али равномеран. Било је топло; северна хладноћа није допирала до обала Мадеире. Све сам гледао назад на острво, јер сам желео да га заувек урежем у сећање. У међувремену је мрак брзо падао. Облаци су се пели до врха планине, затим одједном обнажавали њен врх, да би га потом опет скривали. Чинило се да ће почети олуја, али ништа се није десило ― облаци су се само играли с планином. Окренуо сам се ка Мадеири последњи пут ― била је сва огрнута облацима, као каквом мантијом, као да се завеса спустила на тај величанствен призор. Иза нас далеко остао је тамни обрис, а испред нас, већ прилично близу, видео се други тамни обрис ― наш брод.

~ „Фрегата Палада“, И. А. Гончаров ~

○ Перевод в комментариях

Ижица

03 Oct, 15:26


🇷🇸 Како смо дошли до тога да инструментал једнине изгледа исто у мушком и женском роду

1️⃣➡️2️⃣ носни самогласник задњег реда се претвара у У
2️⃣➡️3️⃣ губи се неслоговно И између самогласника
3️⃣➡️4️⃣ О преузима дужину у двогласу, а У губи слог
4️⃣➡️5️⃣ неслоговно У се претвара у В
5️⃣➡️6️⃣ В прелази у сродан глас М

🇷🇺 Как мы пришли к тому, что творительный единственного числа выглядит одинаково в мужском и женском роде

1️⃣➡️2️⃣ носовая гласная заднего ряда превращается в У
2️⃣➡️3️⃣ теряется неслоговая И между гласными
3️⃣➡️4️⃣ О получает долготу в дифтонге, а У теряет слог
4️⃣➡️5️⃣ неслоговая У превращается в В
5️⃣➡️6️⃣ В превращается в похожий звук М

Ижица

03 Oct, 08:37


Сегодняшний межъязыковой синоним – 'застава'.

Данашњи међујезички хомоним је 'застава'.

🇷🇺 застáва – 1. ист. 'контролни пункт на улазу у град'; 2. војн. 'караула, одред граничара'; 3. војн. 'предстража'
Перед въездом в город стояла застава.
Пограничную заставу построили высоко в горах.
На рассвете отряды встретили передовые конные заставы.


🇷🇸 зâстава – 'флаг'
Српска застава завијорила се над ослобођеном вароши.

#межъязыковыеомонимы

Ижица

30 Sep, 14:00


Во время Второй мировой войны, на территории оккупированной немецкими нацистскими войсками Югославии, было сформировано марионеточное государство хорватских нацистов-усташей. Совсем скоро было принято решение об уничтожении сербского народа на его территории: треть надо убить, треть перевести в католичество, а треть расселить.

Самое ужасное и мрачное звено этой системы был концлагерь Ясеновац, в котором чудовищным образом были убиты сотни тысяч сербов. Здесь написана одна из самых тяжелых, грустных и мученических страниц всей сербской истории.

Песня Теци, реко (Теки, река) представляет собой памятник нерукотворный всем мученикам, пострадавшим в концлагере Ясеновац.

Полный текст песни в комментариях, в клипе добавлены и русские субтитры.

#сербская #музыка

https://www.youtube.com/watch?v=7NJEKE9zdk8

1,501

subscribers

230

photos

6

videos