Схожість ринку сьогодні з Nifty Fifty
Nifty Fifty це період, коли переважала віра в голубі фішки, переважно це були large cap компанії з високим ростом прибутків. Інвестори вважали ці компанії buy and hold forever. Як ми зараз можем бачити forever не трапилось і ніхто про них вже не памʼятає, пройшло 50 років і за цей час памʼять стирається і люди починають знову шукати the next big thing. Що важливо розуміти якість бізнесів залишилася на +- тому самому рівні, але компанії зі списку потрапили під суттєву переоцінку вартості і на початку 70-х середня просадка сягнула -50%, багато з компаній стали свідками спаду на 70-90%.
Щоб порівняти ці два ринки я взяв топ 50 найбільших компаній з індексу S&P500 відкинув фінансові та комунальні, керуючись тим, що бути в S&P500 це дійсно досягнення і більшість бізнесів присутніх там є гарними, а багато суперовими. 72% компаній, що потрапили у цей список мають мінімальне значення повернення на проінвестований капітал - 15%, більшість вище 20%, велика частка, що має показник у розмірі 30%, а також потрапили і ті, у котрих цей показник сягає 50-100%. Світ дійсно змінився, сьогодні бізнеси набагато краще. В Nifty Fifty середній показник був на рівні 15-20%, в той час коли такі показники є мінімум для теперешніх Nifty-Fifty компаній.
Все це стало можливим завдяки зміні особливостей багатьох бізнесів, а також появі нових, що потребують менше капіталу для ведення операційної діяльності. Це значно підвищило рентабельність і компанії можуть інвестувати більшу частину коштів в розширення.
Тому якщо коротко, сьогодні і 50 років тому це історії, котрі суттєво відрізняються в якості бізнесів, вони майже в два рази краще, ніж їх предки, якщо порівнювати суто кількісно.
Я не люблю показник P/E для порівняння вартості, він в більшості випадків є оманливим і я рідко його використовую у своїй практиці, але його дуже легко знайти і більшості аудиторії він буде зрозумілий, бо він простий, як пробка. Це кількість років, потрібна для того, щоб компанії змогла окупити поточну капіталізацію при умові, що прибуток компанії залишатиметься на тому самому рівні.
І ось тут дійсно, вже деяка схожість проявляється. Сьогодні середній P/E таких компаній - 37. У Nifty Fifty було 38. Якщо ще не перевищили ті рівні, то вже близько наблизились. Можна зробити дисконт на те, що бізнеси все таки в 1.5-2 рази краще, ніж тоді і повне повторення ситуації грубо приведе нас до діапазону 57-74 P/E аби точно стверджувати, що так - ось еквівалентна вартість тоді і сьогодні.
Але, чесно кажучи, такі числа мені здаються занадто оптимістичними, хоча з чим Бог не жартує, можливо дійсно ми станемо свідками такого злету. Звісно це груба оцінка, бо характеристика бізнесу не обмежується 1-2 показниками і потрібно брати до уваги некількісні показники, але все таки погодьтеся, що навіть кількісне порівняння вже дає нам певний орієнтир. Додаю список Nifty Fifty тоді і сьогодні та їх P/E, що брав до розрахунку.