Ітак, локус контролю це наше суб’єктивне сприйняття/пояснення подій, що відбуваються з нами, і те, що ми вважаємо їх рушійною силою (умовно - це ми живемо життя чи життя живе нас). Він вимірюється за шкалою «інтернальності-екстернальності» або ще можна сказати - від “внутрішнього” до “зовнішнього”.
Іншими словами, це переконання про те, чи залежать результати наших дій від того, що ми робимо (орієнтація на внутрішній контроль), чи від подій поза нашим особистим контролем (орієнтація на зовнішній контроль).
Тепер більш докладно:
Внутрішній локус контролю
Люди з внутрішнім локусом контролю вірять, що їхні успіхи та невдачі в основному залежать від їх власних дій і рішень. Вони схильні брати на себе відповідальність за свої досягнення і невдачі, що, як правило, підвищує їхню мотивацію і самоповагу. Наприклад, якщо така людина отримує підвищення на роботі, вона вважатиме, що це сталося завдяки її важкій праці та здібностям, а не через те, що так карта лєгла, зірки зійшлись і карма спрацювала.
Зовнішній локус контролю
Люди з зовнішнім локусом контролю схильні вважати, що їхні успіхи та невдачі є результатом зовнішніх обставин, таких як удача, випадок або дії інших людей. Вони можуть мати відчуття, що мають мало впливу на своє життя. Наприклад, якщо така людина провалюється на екзамені, вона може звинувачувати викладача, невдалу екзаменаційну тему або що хтось позаздрив і наврочив, та і батьки могли б кращого репетитора знайти. Одним словом - все що завгодно, тільки не власну підготовку.
Як це впливає на наше життя?
Дослідження кажуть нам про те, що люди з внутрішнім локусом контролю, як правило, краще справляються з труднощами, більш проактивні та краще адаптуються до змін. Вони часто проявляють вищий рівень самодисципліни та досягають більшого успіху у своїх починаннях. Вони не бояться труднощів, тому що є опора на себе та свої здібності, вони не бояться помилятися, починати щось з нуля. Я б це пов’язала з життєвим наративом «зі мною все ок, я живу життя, контролюю те, на що маю вплив, приймаю те, на що мій вплив не розповсюджується».
Така концепція дуже допомагає протидіяти невротичний тревозі - це тревога за ті речі, що, або малоймовірно що стануться, або ті на які ми на маємо рельного впливу.
Але, при цьому, дуже добре розуміти зону свого впливу і не боятися проявляти себе.
Це як з особистими кордонами, іноді нам здається, що наша відповідальність один раз сказати та очертити наш особистий кордон, все інше вже зроблять люди, котрим ми про це сказали. Але дійсність така - кордони встановлюються не один раз, вони встановлюються стількі разів, скільки потрібно, щоб вони почали стояти.
З іншого боку, люди з зовнішнім локусом контролю можуть відчувати безпорадність і частіше зіштовхуються з проблемами, такими як тривога та депресія. Вони можуть мати менше мотивації досягати своїх цілей, оскільки вважають, що їхні зусилля мають невеликий вплив на кінцевий результат.
І якраз тут зʼявляється дуже багато простору для магічного мислення.
І це ок, якщо людина має в цьому опору і вона підштовхує її до дії, але це не ок, якщо це мислення призводить до життєво-пасивної поведінки.
Як формується локус?
Більш докладно я напишу у другій частині, але якщо стисло - у психіатрії є таке поняття «велика тріада», це фактори впливу на формування людини.
Вони включають в себе - психо, біо, соціальні фактори.
Психологічні фактори: емоційна складова, досвід раннього дитинства, тривожні або депресивні стани у дитини.
Біологічні фактори: генетика, спадковість, нейрохімія мозку, вплив захворювань чи травм голови.
Соціальні фактори: це все що стосується впливу родини, друзів, оточення, виховання, освіти, умов життя, релігії, достатку родини, культурних особливостей, доступ до розвиваючого середовища і інше.
У другій частині напишу про те, що з локусом робити в дорослому віці, якщо ви хочете його посунути в бік внутришнього, розкажу більше про виховання і як ми можемо допомогти дітям будувати внутрішній локус і про те, як травматичні події можуть впливати на нас і втрату внутрішніх опор і також зміщати локус у зовнішню площину.