Так, переходимо до основної теми нашої розмови.
Що означає оцей скадновимовляємий термін «імагинативна рескрипція».
Це терапевтична техніка, в якій людина уявляє або “переживає” минулі травматичні або значущі події в своїй уяві, з метою перезапису цих спогадів в більш здоровий спосіб.
Це дозволяє змінити негативний емоційний заряд, пов’язаний з минулим, і створити новий, позитивний досвід. Частіше за все, ми перезаписуємо досвіди, які досі впливають на нас, і в котрих ми дуже інтенсивно відчували покинутість, несправедливість, провину, сором, тощо.
Ви спитаєте мене - а як це взагалі можливо: взяти і перзаписати свій спогад?
А я відповім - завдяки нашому мудрому і неперевершено функціонуючому мозоку.
Парадокс в тому, що для нашого мозку дійсно не так важливо, чи є подія реальною, чи вона створена в уяві. Коли ми уявляємо або згадуємо щось, мозок активує ті ж нейронні шляхи, що й під час реального переживання цієї події. Це і дає можливість “перезаписати” наші спогади і змінити емоційні реакції, пов’язані з ними.
Якщо прямо зараз ви заплющете очі і згадаєте якусь щасливу подію або вашу кохану людину, причому згадаєте дуже детально, з запахами, відчуттями в тілі, і спостереженнями яка тоді була погода (якщо це подія) - ви відчуєте в середині тепло і, скоріше за все, не усвідомлюючи цього - почнете посміхатись.
Так само і навпаки. Я нещодавно розповідала друзям про супер неприємний досвід аварії, що зі мною сталася ну років 8 тому, якщо не більше - і поринаючи все більше і більше в спогади я прям на рівні тіла відчула, що в мене заклякли м’язи, як від сильного стресу і прям відчутно погіршився настрій. Хоча це був просто спогад.
Так от, який механізм цього процесу?
1. Активація нейронних шляхів:
• Коли ми згадуємо або уявляємо якусь подію, активується відповідний нейронний зв’язок, пов’язаний з цим спогадом, включаючи роботу амігдали, гіпокампа та інших ділянок мозку. Це відбувається як у випадку реальних спогадів, так і при створенні нових сценаріїв в уяві.
2. Реконслідація спогадів:
• Спогади не є статичними; кожен раз, коли ми їх згадуємо, вони стають лабільними (рухливими) і можуть бути змінені. Це означає, що ми можемо “перезаписати” старий спогад, додаючи до нього новий контекст або емоційний зміст. Наприклад, якщо ви уявляєте себе в ситуації, де ви отримали підтримку, якої не вистачало в реальному житті, мозок може прийняти цей уявний сценарій як нову реальність.
3. Формування нових емоційних реакцій:
• Завдяки процесу реконслідації, нові емоції, які ви переживаєте під час уявлення зміненого сценарію, можуть стати частиною вашого спогаду. Таким чином, негативні емоції, які раніше асоціювалися зі спогадом, можуть бути замінені на більш позитивні або нейтральні, що може ДУЖЕ впливати на ваші подальші реакції.
І, взагалі, з часом і практикою нові нейронні зв’язки, що відповідають за змінений спогад, стають сильнішими. Це означає, що коли ви знову думаєте про ту ж ситуацію, ви стаєте менш схильними відчувати ті самі негативні емоції, оскільки мозок тепер зберігає оновлений, менш травматичний або навіть позитивний спогад.
Соуу, як робити цю вправу.
Взагалі її можна робити і без фото, але коли я давала це завдання на групі, бачила, що з фото процес занурення відбувається трошки простіше. Необов’язкове мати саме те фото, що було зроблено в тому віці, коли була травматична подія, достатньо, щоб ваше фото просто асоціювалася з цим періодом.
Підготовка
1. Знайдіть дитяче фото: виберіть фотографію, на якій ви зображені в дитинстві. Бажано, щоб це було фото з періоду, коли відбувся спогад, який ви хочете перезаписати, або ж просто фото, яке викликає у вас сильні емоції.
2. Створіть для себе комфортне та безпечне (це прям вкарй важливо!) середовище: Знайдіть спокійне місце, де вас точно ніхто не буде турбувати. Можливо, вам буде зручно запалити свічку, включити тиху, спокійну музику або тримати поруч щось, що створює почуття безпеки.
Порядок дій
Крок 1: Активуйте спогад