«Укрнафта», Shell і шляхетний невідомий
Отже, це відбулось швидше, ніж очікувалося. Shell таки вирішила продати український бізнес. І не властиво швидко це зробила.
Другий цікавий нюанс – секретність. Як з’ясувалося сьогодні, процес стартував у середині літа, й відтоді витоку інформації не сталося. Погодьтеся, у наш час це складно уявити. Кажуть, що навіть топменеджмент українського офісу Shell, найімовірніше, до сьогодні був не в курсі.
Здивувала й «Укрнафта». Уявіть, кожне таке рішення треба узгоджувати з акціонерами й наглядовою радою. Все це було зроблено у стислі терміни і, як я зрозумів, неодноразово. Хто володіє темою, оцінить пілотаж.
Що ще цікавого?
Основне питання – ціна. Через конфіденційність угод наразі її не розголошують. Але вона у будь-якому разі засвітиться у звітності або «Укрнафти», або «Нафтогазу». Моя оцінка майже не змінилась, за винятком нюансу, що до 10 АЗС перебуває на окупованих територіях. Також треба врахувати необхідність витрат на ребрендинг, бо Shell свій бренд забирає. Отже, гадаю, сума за 51% в СП «Альянс Холдинг» становить $40-50 млн.
Сьогодні «Укрнафта» дала зрозуміти, що претендентам на 49% СП, які збирається виставляти Фонд держмайна, ловити нічого. Власник 51% фактично одноосібно ухвалює всі рішення. Думаю, «Укрнафта» щось символічне запропонує ФДМУ, але не більше.
У результаті $40-50 млн піде на 51%, ще $25-40 млн – на ребрендинг. Нехай ще $10 млн відкупних заплатить ФДМУ. За $70-100 млн «Укрнафта» отримає десь 120 сучасних комплексів. Це дуже хороша ціна. Окупність може становити до 5 років. «Укрнафта» вже заявила, що залучить кредитні кошти (банки стоять у черзі), тобто фінанси компанії взагалі не зазнають дискомфорту й будуть й надалі працювати на раніше заплановані проекти.
Тож «Укрнафта» дуже зміцнить позиції на ринку й додатково загострить конкуренцію. Shell давно не сприймали як конкурента, бо вона торгувала за максимальними цінами, тоді як програвала у маркетингу, тобто у боротьбі за клієнта. Такий собі ідеальний конкурент.
«Укрнафта» ж провадить дуже агресивну цінову політику й нарощує маркетингові й сервісні програми. Відповідно з розширенням покриття цей вплив зростатиме, зокрема у економсегменті ринку як найбільш масовому.
Крім того, «Укрнафта» фактично відкрила полювання на корпоративних клієнтів, передусім державного сектору (на ринку багато хто вважає це принциповою позицією або навіть неофіційною урядовою програмою). Збільшення покриття посилить ці можливості.
Але була у всьому цьому ще одна непомітна деталь, яка й вирішила долю цієї угоди.
Насправді після першого етапу цього закритого тендеру (так, це був закритий конкурс з кількома претендентами, яких визначила Shell) пропозиція «Укрнафти» була другою. І тоді продавець звернувся до цього невідомого переможця з проханням дозволити розкрити «Укрнафті» його пропозицію. Держкомпанії дали 48 годин на те, щоб вона або покращила свою пропозицію, або змирилась із поразкою. Корецький шанс не змарнував, компанія запропонувала аналогічну ціну «+1 копійку».
Не зовсім зрозуміло, навіщо цей невідомий пішов на такий крок, але це дуже шляхетно. Таких на паливному ринку небагато.
А що Shell? Дехто переживає через інвестиційний імідж країни тощо. Хочу заспокоїти: виходити з ринків чи продавати активи – це буденність для глобальних компаній. Shell виходила з багатьох, в тому числі європейських країн. Нещодавно ВР продала свою мережу у Туреччині й пішла з величезного ринку. Що таке для Shell із її 12 000 АЗС по всьому світу якісь 132 АЗС в Україні?
Про відсутність якогось негативного тла кажуть і топи «Укрнафти», які взаємодіяли з колегами у рамках угоди.
Протягом останнім трьох років дивуватися доводилось неодноразово, але ця подія змушує дивуватися знову. «Укрнафта», яка ще два роки тому не мала ніякої суб’єктності, оскільки була частиною імперії «Привату», тепер бореться за мережу світового гіганта й перемагає. А вона ж навіть бензовоз не могла собі купити, не те що мережу АЗС!!!
Цікаво змінюється реальність.
https://www.facebook.com/share/1FcoUBUqfJ/