Андрій Ярмак - особистий блог @yarmakandriy Channel on Telegram

Андрій Ярмак - особистий блог

@yarmakandriy


Глобальний погляд на агробізнес, агро експорт та інші цікавинки

Андрій Ярмак - особистий блог (Ukrainian)

Андрій Ярмак - це особистий блог, який пропонує глобальний погляд на агробізнес, агроекспорт та інші цікавинки. Ярмак - відомий український експерт у галузі сільського господарства, який ділиться своїми знаннями і досвідом з аудиторією. На цьому каналі ви знайдете цікаві статті, аналітику, інтерв'ю та інші корисні матеріали з агробізнесу. Ярмак підходить до кожної теми з уважністю та професіоналізмом, розкриваючи найважливіші аспекти аграрної галузі. Приєднуйтесь до каналу "Андрій Ярмак - особистий блог" (yarmakandriy) і дізнавайтеся більше про сучасні тренди та інновації у сільському господарстві!

Андрій Ярмак - особистий блог

23 Dec, 08:00


Незернові інвестиції

Написав коротенький блог про незернові, а точніше про плодоовочеві 🫐🥭🧅🍉 інвестиції. Які сегменти є найбільш трендовими зараз в світі.

Матеріал не стосується жодної країни окремо, але всіх одночасно.

Я показав продукти та/або продуктові сегменти, по яких відмічається найшвидше зростання глобального попиту. Відповідно, інвестиції в них також можуть бути цікавими.

Але, звичайно, в Україні дуріани не ростуть, хоча «ду..ів» нажаль, як і всюди, немало. Отже, повторюся, що інформація є глобальною. Якщо говорити окремо для кожної країни, то ситуація буде інша. І все це актуально станом прямо на зараз.

Читати можна 👉 тут

Андрій Ярмак - особистий блог

22 Dec, 15:09


Демографічні причини економічної кризи Китаю та чим це загрожує нам

Чимало сказано й написано про економічні проблеми Китаю, про стрімко зростаючи борги та також про бульбашку з нерухомості. Але мало хто згадує, що одна з причин (хоч і не головна) цих проблем полягає в неймовірно поганій демографії.

Колись найбільш населена країна світу, зараз демонструє стрімкі темпи скорочення населення і не менш стрімкі темпи його старіння. Вважається, що зараз в Китаї 1,4 млрд. населення, але окремі соціологи, що займаються демографією, вважають, що ця цифра є значно завищеною. Наприклад вчений Yi Fuxian оцінує населення в 1,28 млрд. Інший вчений Cai Yong не дає оцінок але показує на прикладах як сильно комуністичні боси завищують населення країни, а Huang Wenzheng оцінює населення Китаю в 1,28 млрд. станом на 2023 рік.

Більшість прогнозів таких організацій як Світовий Банк або ARMO прогнозують зменшення населення Китаю протягом 25 років на 150-200 млн. Тобто кожен рік населення Китаю буде зменшуватися на 6-8 млн., тобто кожного року мінус одна Австрія чи Швейцарія чи Сербія.

Оскільки протягом 35 років в країні була політика «Одна сім’я – одна дитина», то китайці робили дуже багато абортів. Причому аборт робили в тому випадку, якщо УЗД показувало, що народиться донька. Отже, зараз в Китаї фактично немає кому народжувати, бо дуже мало жінок. Це зараз справжній рай для молодих дівчат, бо китайські хлопці готові на все, щоб знайти собі дружину.
Ще цікавіше подивитися на структуру населення. Відсоток пенсіонерів в Китаї зріс з 9,7% в 2013 році до 15,4% в 2023 році. Ще 16% населення не досягли 15 років. Якщо брати працездатний вік теоретично з 15 років, то вже зараз третина населення в непрацездатному віці, а якщо додати сюди людей з 15 до 18% - до більше третини. Але темпи зростання непрацездатного населення просто вражаючі – очікується що за кілька років працюючих буде менше, ніж тих, кого вони мають утримувати.

А може імміграція? Ніт – Китай є однією з країн, куди дуже рідко люди їдуть жити. Більше того, імміграція є негативною – більше людей їде з Китаю, ніж переселяється туди.

А тепер про економіку. Житла в Китаї набудовано, за різними оцінками, приблизно на 1,5-2,0 млрд. людей. Окремі оцінки сягають 4 млрд, але я в них не дуже вірю. В нерухомості зараз до 29% ВВП країни та 70-80% заощаджень її мешканців. Якщо населення падає, то попит падає і мають падати ціни. І їм, м’яко кажучи, є куди падати, бо ціни на житло в Китаї зараз просто космічні.
І уряд старається їм підтримувати, як і девелоперів, які є де-факто банкрутами. Але це заганяє Китай в ще більшу кризу і збільшує борги країни. Національний борг Китаю значно більший по відношенню до ВВП ніж борг США. І його структура, на відміну від структури боргу США, де значна частина належить федеральному уряду та держструктурам штатів і приватному бізнесу, структура боргу Китаю досить загрозлива.

При цьому комуністичний уряд Китаю з авторитарним управлінням давить підприємництво і збільшує частку неймовірно неефективного держсектору економіки.

Саме тому я не вірю в будь-яке зростання чи відновлення в Китаї. Але його економічні проблеми боляче вдарять по всіх. При цьому найменше – по США, а найбільше по русні та ірану. Значно більше ніж США постраждає від цього ЄС. Адже відсоток торгівлі з Китаєм у США вдвічі менший, ніж у ЄС, а у сруських та Ірану він дуже високий. Звичайно, Україна також відчує це на собі і прямо і опосередковано. І я сподіваюся, що Китаю не дадуть швидко впасти, а нам потрібно шукати інші точки зростання, окрім поставок сировини диктаторським режимам.

Андрій Ярмак - особистий блог

07 Aug, 17:03


Найкращі💰 інвестиції, це не нерухомість, акції чи земля!

Мій попередній допис 👆 про аналіз імовірності глобальної кризи призвів до низки уточнюючих питань від моїх знайомих. Я вирішив написати відповідь в новому блозі, бо це може бути цікаво багатьом. Як то кажуть – це не фінансова порада, а лише моя особиста точка зору.

Цей допис на тлі гарячої фази війни може не сподобатися багатьом, але питання особистих фінансів та інвестицій в цих умовах стає ще більш важливим. Адже перемагати без грошей значно важче, ніж з грішми.

Отже, найкраща інвестиція просто зараз – це дрони для бригад ЗСУ. Якщо раз на тиждень кожен з нас закине всього по 40 грн на дрони (філіжанка кави!), то це дозволить знищити приблизно 1500 окупантів. Там зараз Стерненко на щось дуже гарне збирає, але вирішуйте самі кому донатити – головне донатьте тим, кому довіряєте, бо це дійсно дозволяє змінювати хід війни.

Перейдемо до аналізу наступних видів інвестицій. Чи варто купувати акції і що це дає? Зараз з України можна легально купити акції міжнародних компаній і фондів. Як це робити і т.п. – багато інформації в мережі. Я скажу лише, що я б на місці тих, хто не є профі в галузі інвестицій не купував акцій індивідуальних компаній. Якщо є можливість заощаджувати і ви хочете це робити на фінансових ринках, то краще взяти будь-який ETF S&P-500 фондового ринку США і додавати регулярно, наприклад раз на місяць чи квартал, туди однакову суму грошей, скажімо по 200 доларів. Середня дохідність по цих фондах від 8 до 12% на рік. Це дуже непогано. Але будуть роки в мінус і є певний шанс втратити частину заощаджень.

Якщо почати це робити з 20 років, враховуючи досвід попередніх 60 років руху цього індексу, то вийти на пенсію з накопиченнями понад $1,5 млн. доларів вже в 50 років, відкладаючи всього по 200 в місяць. Звичайно, дуже важливо почати рано, бо якщо вам 40, то тут вже є великий ризик, що ваше бажання піти на пенсію співпаде з обвалом чи корекцією ринку, що з’їсть дохідність. Не важливо який дохід у вас – 10-20% мінімум відкладаємо і інвестуємо.

Нерухомість – основний напрямок інвестицій українців. Але вона буває різна. Нежитлова, як правило, вигідніша за житлову, але там є багато ризиків і можливих додаткових інвестицій. Житлова в Україні – це постійні гойдалки. Але загалом, нерухомість в Україні дасть вам чисту віддачу значно гіршу, ніж акції в США в довгостроковій перспективі. І ні, нерухомість де ви проживаєте – це не інвестиція – це дах над головою. І з фінансової точки зору орендувати завжди вигідніше, ніж купувати своє житло.

Нерухомість за кордоном, а точніше в ЄС. В кожній країні свої нюанси. Скажу за Італію – не робіть цього. Одна з найгірших країн для інвестицій в нерухомість. Окупність інвестицій – ніколи. Іспанія – трішки краще, але теж далеко не Україна. Якщо коротко, то в Україні навіть зараз окупність інвестицій в нерухомість в Києві чи Львові краща, ніж в будь-якій країні ЄС. В більшості країн це також не дає права на проживання, не говорячи про громадянство.

Земля с.г. призначення – я про це робив допис – почитайте тут. Можливо ситуація дещо погіршилася зараз, але це дійсно й далі дуже цікавий напрямок інвестування коштів.

Інвестиції для дітей. На мою думку, це найгірше, що ми можемо для них зробити. Варто інвестувати не для дітей, а в дітей. В їх навчання і розвиток, і їх бажання заробляти гроші самостійно. І це інвестиції мають бути не стільки в грошах на навчання, як в часі, що ви можете їм приділити.

Якщо діти будуть знати, що ви їм забезпечили все що їм потрібно, то ви просто вб’єте їхні стимули розвиватися, рухатися вперед, вчитися, працювати. Це будуть не дуже щасливі люди. Вони будуть просто чекати, коли все це перейде у їхню повну власність. Знаючи багато сумних історій про дітей багатих людей і дуже мало гарних історій, я нікому не раджу цього робити.

Є ще інвестиції в себе. Це також дуже цікава і широка тема, але про це іншим разом.
Бережіть себе і інвестуйте гроші та час розумно!

Андрій Ярмак - особистий блог

06 Aug, 09:19


Крах фондового ринку і крипти – нова глобальна криза чи ні і що це означає для України?

В 2008 році ми не зреагували на те, що в США почав валитися індекс S&P500. Бо далеко і які там у нас акції!

Але наслідки були значними: найгірша глобальна рецесія з часів Великої Депресії, яка призвела до зубожіння та втрати частини заощаджень мільйонів українців. Тоді і євро взагалі було під загрозою як валюта.

Зараз темпи падіння ще вищі! Почалося це кілька днів тому, але причини зовсім інші. Отже, чи можливі настільки ж жахливі наслідки чи це тимчасове явище?

Відразу до причин. Одна з головних, на думку аналітиків, це така штука як «carry trade», що можна перекласти як «трансвалютне інвестування» (переклад мій, не бийте, якщо вже є кращі). Що це таке?

Японська йена багато років поспіль була зручним інструментом для трансвалютного інвестування. Облікова ставка там була від’ємною або нульовою, тому інвестори брали йену в кредит в Японії, міняли її на долар США, і інвестували долар в фондові ринки або крипту.

Оскільки дохідність інвестицій в індексні фонди в США була не менше 9-12% на рік, то заплатити 0,3-0,5% річних японському банку за кредит не було проблемою. Але тут сталася несподіванка – Банк Японії раптово різко підняв ставку рефінансування до 0,25% - найвищий рівень за багато років. Ніби не проблема, але це призвело до циклічного процесу: для виплати кредитів тепер треба було більше продавати акцій та крипти, що давило на фондові ринки та криптовалюти. Але це також означало, що треба більше купувати йен.

Отже, відразу зріс попит на йену, укріпивши її курс відразу на 8%. А це означає, що всі ці 10% вже «тютю» тільки за рахунок курсу і вищих ставок. А значить продавати треба ще більше, бо борги повертати треба. То ж почався панічний розпродаж активів , що штовхало ринок далі вниз. Інфлюенсери підігрівають паніку і цикл продовжується.

Другий фактор
різкого падіння ринків – побоювання щодо зниження темпів економічного зростання чи навіть рецесії в США (вважаю що вони поки що досить безпідставні, хоча дзвіночки є) та заяви неадеквата Трампа, який говорить, що змусить Тайвань платити за захист від Китаю. І це притому, що США гарантували захист Тайваню, коли погодилися визнати комуністичний Китай. Це дуже негативно вдарило по акціями високотехнологічних компаній, передусім Nvidia.

Третя причина – це нерішучість ФРС США в питаннях регулювання ставки рефінансування. Вони відверто прогавили момент після ковіду і не змогли втримати інфляцію, і зараз від них очікували зниження облікових ставок, але вони цього не зробили.

Четверта причина – переоцінка акцій великих компаній. Розрив між великими компаніями і середніми в капіталізації зростав кілька років поспіль. Ринок зростав за рахунок еплів, гуглів, амазантів та тесл з нвідіями. В результаті, більшість цих компаній були настільки переоціненими, що зараз потрібна корекція до більш реальних цифр.

П’ята причина – ШІ-бульбака (штучний інтелект, який є дуже переоціненим). Інвестори проводять паралелі з бульбашкою доткомів 2000 року. Але я не дуже погоджуюся з цим. Так, ШІ, можливо, переоцінений, але це зовсім не те саме, що доткоми, бо ШІ генерує реальні доходи. В ШІ є одне обмеження, яке робить його розвиток не настільки швидким, як багато хто думає, але про це треба робити окремий допис. Тому так, він переоцінений, але не більше ніж акції провідних компаній на ринку.

Отже, на мою думку, практично всі причини, що зараз є на ринку не можуть вважатися критичними і непереборними. Можливо щось ми не знаємо і не бачимо. Можливо ще кілька тижнів буде тривати зниження, але це не буде, більш за все, крахом як в 2008р.

Тому для України, як на мене, критичних наслідків ця криза не буде мати. Але, як то кажуть, точно спрогнозувати можна тільки те, що вже відбулося.Бережіть себе і не потрібно робити емоційних різких рухів, якщо у вас є крипта або інші активи.

Андрій Ярмак - особистий блог

14 Jul, 05:05


Якщо раніше, можливо, були хоч маленькі сумніви у людей щодо перемоги Трампа, то тепер їх точно немає.

Андрій Ярмак - особистий блог

06 Jul, 10:38


Війни за… пісок – чому це реальна перспектива вже на найближчі роки?

Я нещодавно писав про можливу гарячу війну за воду між Єгиптом, Суданом та Ефіопією. Якщо не читали, то 👉 ось посилання І якщо тема війн за воду не є сюрпризом, то війна за пісок – це здається нонсенсом, чи не так? Але це цілком реально, і ось чому.

Після води, пісок – це другий найбільш споживаний природний ресурс нашої Планети Земля! Зараз вже кілька країн ввели повну заборону на експорт піску!


Чому? Зараз поясню.

Спочатку про те, де потрібен пісок:
1. Будівництво всіх видів житла, комерційних споруд і т.п.
2. Виробництво скла
3. Металопрокат (для форм, куди заливають рідкий метал використовують пресований пісок)
4. Дороги та доріжки і навіть сам асфальт
5. Для видобутку нафти та газу (гідророзрив)
6. Електроніка – для виробництва напівпровідників
7. Фільтрація води
8. Харчова промисловість (особливо в сипучих продуктах, куди додається продукт переробки піску для того, щоб вони не затверділи і лишалися сипучими)
9. Кераміка
10. Виробництво сонячних панелей та інших виробів з кремнію
11. Косметика, і навіть в вашій зубній пасті є діоксид кремнію, який отримують в процесі переробки піску.
12. Розширення територій – наприклад Сінгапур імпортує шалені кількості піску з інших країн, щоб засипати море і збільшувати територію своєї країни. І він в цьому не одинокий.

Але, скажете ви, піску ж навалом всюди!!! Та сама Сахара! Або Емірати з Саудівською Аравію – там же купа піску!!!

Але не все так просто. Емірати та Саудівська Аравія – це найбільші імпортери піску в світі. Причому везуть його переважно з далекої Австралії!

З усіх напрямків використання піску, найважливішим є будівництво. І для цього не підходить пісок з пустелі, бо він занадто дрібний внаслідок повітряної ерозії і не буде тримати цемент. Тому для будівництва потрібен пісок з долин річок. Для більшості інших потреб підходить переважно саме цей від піску.

‼️І тут ми підходим до головного – щорічно темпи будівництва наростають, бо кількість людей зростає. А от запаси піску, який легко видобувати, різко зменшуються. Зараз вже все частіше, потрібно копати шахти для видобутку потрібної якості піску, що значно здорожує найдешевший раніше елемент будівництва.

Це погані новини для вартості будівництва і це погані новини для тих країн, де немає достатніх запасів власного піску. В Україні піску чимало, і навіть був експорт раніше. І це гарні новини (знаю, їх зараз не так багато).

Тримайтесь і бережіть себе ❤️, а також цінуйте наш річковий пісок!

Андрій Ярмак - особистий блог

28 Jun, 09:30


Трішки дуже поганих новин про політику та енергетику...

Вчорашні дебати кандидатів в президенти США стали справжньою катастрофою для демократів і особисто Байдена. Маючи всі козирі в рукаві, знаючи що буде говорити трамп, бо він нічого нового не сказав, працюючи на про-демократичному майданчику CNN на власних умовах, і щоб так сісти в калюжу?!! Це дійсно треба постаратися! 😱

І це не останній ляп за останній час.

Те, що трампа визнали винним в суді, нажаль, теж зіграло проти демократів. Адже більшість дійсно незалежних правників відкрито визнали процес, як мінімум "дивним", а як максимум - політичним переслідуванням. Фактично з трампа зробили жертву.

Отже, мушу визнати, що зараз лише чудо може зробити президентом будь-якого демократа. У Байдена шансів майже не лишилося. Прошу вважати мій попередній прогноз неактуальним, з врахуванням цих нових факторів. Зараз трампа можна вже оголошувати президентом.

А трамп-президент - це надзвичайно погано для України.

Друга погана новина - я пробував зрозуміти баланси в енергосистемі України. І поки що я не розумію, як її можна збалансувати. Звичайно багато інформації є закритою, але певні приблизні параметри можна зрозуміти. Якби не було нових ударів, і то, теоретично це було б можливо, але відключення лишилися б. А враховуючи нові удари...

А це означає, що є проблеми не тільки з теплом і світлом, але й з Інтернетом. Це дійсно дуже погано для всіх галузей. Це надзвичайно погано для економіки в цілому.

На рівні людському, найкраще рішення зараз - це сонячні панелі, LiFePO4 накопичувач з інвертором + старлінк. Але для цього потрібен власний будинок + мінімум 200-300 тис. грн інвестицій.

Це приблизно так, що ми постійно думали, що ця зима була дійсно найважчою, а потім прийшла наступна...

Вибачайте за песимізм, дуже сподіваюся, що я помиляюся.

Андрій Ярмак - особистий блог

20 Jun, 11:30


Про мінімальні експортні ціни на зерно - що це нам дасть?

Я обіцяв не критикувати уряд України під час повномасштабної війни, але його економічна політика інколи просто відверто лякає. Я не слідкую ретельно за ринком зерна, але коли почув про мінімальні ціни - навіть не повірив.

Почитав - бачу, що мій добрий знайомий Михайло Соколов є радником Міністра АП (правда міністра ж ніби й далі немає?) і пояснює дуже заспокійливо для бізнесу, як буде діяти цей механізм.

Цитую Михайла. "Ми використовуємо метод 5% процентиля. Тобто беремо 5% від усіх контрактів, які були укладені за найнижчими цінами, і вираховуємо з них середню ціну. І отриманий результат додатково дисконтуємо на 10%. Таким чином, ця мінімальна розрахована ціна буде нижчою за середньозважену"

Логічне питання, якщо ми вже беремо 5% найменших і ставимо все менше, то навіщо цей механізм взагалі потребен?! Пригадую, як ми з Михайлом боролися проти подібної державної дуристики у вигляді цінових регулювань, тому дуже здивований що він зараз це пояснює так, ніби він може його підтримувати.

Скажу дуже просто - немає жодного прикладу в історії, коли механізм державного регулювання цін (а впровадження мінімальної експортної ціни якраз і є одним з варіантів подібних механізмів), призвів до будь-яких позитивних наслідків для держави, ну, можливо, крім випадків регулювання монополій.

Ці витівки держави ускладнюють і без того непросте життя виробника зерна України, який вже два роки спрацював в мінус. Вони погіршують інвестиційний клімат. Вони відлякують інвесторів (ясно, що їх зараз і так немає). Це призводить до втрат для всіх без виключення. Єдині, хто можеш з цього мати якийсь зиск - це чиновники.

Буквально вчора був яскравий приклад як працює подібна ініціатива на овочах та фруктах в Узбекистані. Ось лінк, кому цікаво.

Сподіваюся, що цю дурницю відмінять швидко.

Андрій Ярмак - особистий блог

16 Jun, 07:00


​​#Petrodollar - «Саудівська Аравія не продовжила 80-річний договір про купівлю нафти в доларах США» - що це означає і де правда?

Останнім часом стрічки новин міжнародних та національних газет та журналів, також соцмереж рясніють інформацією про Petrodollar Agreement (договорі про нафтодолари) між США та Саудівською Аравією, який, ніби, Саудівська Аравія вирішили не продовжувати. Це, за словами авторів, підірве позиції долара США в світі і знецінить цю валюту.

Коротко: повна брехня і дурня. Якщо не цікаво, можете далі йти займатися своїми справами. Якщо цікаво, детальніше нижче.

1. Такого договору ніколи не існувало. Як мінімум ніхто ніколи його не бачив і про нього не було жодних офіційних повідомлень. Так само як не було й повідомлень про не продовження того, чого не існує.

2. Долар США є основною резервною валютою світу. За останні 10 років долар, незважаючи на аномально високу доларову інфляцію, укріпився до всіх без виключення інших валют світу.

3. Саудівська Аравія, яка має одні з найбільших золо-валютних резервів світу, 94% резервів в іноземних валютах, і майже всі ці «валюти» - це долар США. Відповідно, вони чи не найменше з усіх країн світу зацікавлені в ослабленні долара.

4. Саудівська Аравія експортує лише близько 17% нафти до Китаю, хоч це і імпортер номер 1. Припустимо, що вона погодиться брати оплату в юанях, що автоматично означає вищий рівень ризику. Але далі в рейтингу експортерів йдуть переважно країни, які погодяться платити виключно в доларах. Ну є там Індія, але важко собі уявити, щоб саудити захотіли гратися з рупіями 😊

5. Саудівська Аравія, точніше її безпека, повністю залежить від США. В мусульманському світі релігійна ненависть між різними течіями ісламу значно більша, ніж між мусульманами і не мусульманами. Гроші люблять безпеку. Шейхи не самогубці, і не будуть ризикувати безпековими угодами з США, хоч інколи відносини у них з США дійсно псуються.

6. Саудівська Аравія постійно генерує великий торгівельний профіцит. Найбезпечніше вкладення цих грошей – це боргові папери США або інших надійних країн. Китай до таких не відноситься, хоч і має шалені внутрішні борги. Відповідно, їм потрібен лише долар, а не юані, щоб мати можливість задіяти ці кошти і зберегти їх.

7. Транзакції в доларах найпростіші, найдешевші і найбезпечніші порівняно з будь-якою іншою валютою. Відмовлятися від них добровільно можна, але це не дуже розумно. Але це вже не важливо порівняно з факторами, наведеними вище.

Отже, не існує жодних пертодоларів і тому немає жодних загроз тому, чого не існує.

#петродолар #долар #СаудівськаАравія #США

Андрій Ярмак - особистий блог

15 Jun, 07:01


Частина 2 Війн за воду (початок в попередньому дописі)

Судан

Ця країна входить до числа найбільших за площею в світі і має населення приблизно таке саме, як в Україні за кількістю.

Зараз Судан виступає єдиним фронтом з Єгиптом в цьому конфлікті. Але проблема в тому, що козирі зараз всі у Ефіопії. Ну або арабським країнам доведеться дуже багато грошей витратити, щоб вони й далі виступали разом.

Варіантів тут багато, але арабські країни далеко не єдині в своїй позиції – наприклад ОАЕ займає позицію нейтральну.

Я думаю, що з Суданом Ефіопія зможе укласти мирну угоду, якщо дати їм електроенергію по дуже привабливій ціні. Але перемовини далекі від завершення.

Стан на зараз

Дамба фактично збудована на 95%. Тривають роботи з обладнання електростанції (це займе чимало часу) і вже наповнюється водосховище. Єгипет пропонував, щоб його наповнювали майже 20 років, але ціль Ефіопії – наповнити протягом 3х років.

Що це означає для України?

Хто є найбільшим експортером пшениці до Єгипту? Московія. На другому місці до початку повномасштабного була Україна. Але й зараз переважно приватний бізнес імпортує з України, а держкорпорація Єгипту – від москалів. Але москалі фактично тримають Єгипет на надзвичайно важливому гачку – на гачку дешевої пшениці. Без цього гачка, у них буде менше важелів впливу.

Відповідно, абсолютно нікому не вигідно, щоб в Єгипті відбулася дестабілізація, але найбільше це невигідно русні.

Варіанти розвитку подій.

Дамба побудована, домовитися не вдалося. Єгипет різко скорочує власне виробництво. Тут вже не зрозуміло, що будуть робити – скорочувати вирощування пшениці чи овочів з ягодами та фруктами? Все залежить від рішень політиків. Але в будь-якому разі – це шалена дестабілізація.

Другий – починається війна за воду. Я думаю, що цей сценарій буде реалізувати складно без коаліції з Суданом та/або Еритреєю. В будь-якому разі, далекобійними ракетами з території Єгипту бомбити дамбу – на мій профанський погляд не буде ефективним, навіть якщо у них є такі ракети (а там понад 1200 км). Крім того, тут вже, незважаючи на стратегічну важливість Єгипту для США та арабського світу, думаю, що на нього натиснуть і не дадуть піти на це.

Отже, Єгипту буде непереливки найближчими роками. Знову можливі заворушення, зміни влади і т.п. І це для нас не дуже добре, бо це важливий ринок. А от вплив Ефіопії в Африці буде зростати, і варто до цієї країни приглядатися.

‼️ Також додам, що це лише перша ластівка можливих війн за воду. Зараз в Центральній Азії виникають передумови для подібних конфліктів.

Надія людства лише в швидшому здешевленні та поліпшенні технологій опріснення води. І там є певні прориви та надії завдяки відновлюваній енергії. Але про це, можливо, я якось напишу окремо.

Момент лише в тому, що далеко не всі країни мають вихід до моря...

Андрій Ярмак - особистий блог

15 Jun, 06:47


Війна за воду між Єгиптом, Суданом та Ефіопією – наскільки це реально і як це впливає на Україну? (частина 1)

Відразу скажу, що я працював і в Єгипті і в Ефіопії, хоч і небагато. Але певне особисте враження про країни маю, а також про їхню бізнес-культуру, бізнес-клімат та агробізнес.

Трішки передісторії.

З 1929 по 1959 роки Єгипет та Судан уклали ряд угод про те, скільки води з Нилу кому гарантується, щоб порівну розділяти ці потоки. В цей час ніхто серйозно не розглядав Ефіопію, тому вона ніколи не брала участі в цих перемовинах, не говорячи вже про інші країни, які також мають відношення до потоку води в Нілі, а саме Кенія, Танзанія та Уганда.

В 1950х США робили попередню оцінку проекту будівництва дамби на території Ефіопії, але тоді це питання було чисто теоретичним. Проект назвали Grand Ethiopian Renaissance Dam (Велика Дамба Відновлення Ефіопії) або скорочено GERD. Також її називають Гребля Тисячоліття або Хідаська Гребля.

В 2011 році, Ефіопія почала її будувати. І з тих пір конфлікт постійно наростає, і зараз вже починають відверто говорити про сценарії атак на греблю, передусім з боку Єгипту. Більшість країн Близького Сходу, Африки та США задіяні в пошуку компромісу. Ефіопія обіцяє багатьом дешеву електроенергію, що працює, але переважна більшість мусульманських країн на боці Єгипту та Судану. Це якщо дуууже коротко.

Що дає ця гребля Ефіопії?

По-перше її запуск відразу подвоїть виробництво електроенергії Ефіопії, що дасть шалений поштовх ВВП, який і так зростає досить швидко.

По-друге, це дозволить різко збільшити площу поливних земель, і, відповідно, сільгоспвиробництво. Це дуже важливо, адже Ефіопія має величезний дефіцит води – країна (основна частина) знаходиться на висоті понад 2 тис метрів, і дощовий сезон триває всього близько трьох місяців, після чого дощів майже немає ніколи.

По-третє, що дуже важливо, ця гребля дасть Ефіопії шалений вплив в регіоні. Адже вже зараз країна уклала попередні контракти на постачання дешевої електроенергії в сусідні країни, щоб заручитися їхньою підтримкою в конфлікті. А це потужний гачок, на якому вони будуть після запуску (ми це знаємо на прикладі газу) тримати цілу низку країн. А влада, як відомо, є найбажанішим результатом для багатьох.

Єгипет - які його позиції в цій ситуації?

Єгипет – країна банкрут. Див про це в попередньому блозі.

Єгипет має понад 150 млн населення, і кожний рік до них додається близько 2 млн нових мешканців.

Єгипет – найбільший імпортер пшениці в світі, який старається зменшити залежність, розширюючи площі поливних земель у себе. Вони дійсно їдять багато хліба, і ціна хліба там – це найважливіший фактор перемоги на виборах. Відразу згадуємо, що це вже прямо впливає на Україну.

Єгипет має ряд мега-проектів з розширення використання води Нилу для зрошення пустелі. Почитайте про Проект Тошка або Синайський мегапроект.

Єгипет не бере гроші за воду з фермерів – про це навіть згадувати не можна нікому, бо вода – це подарунок Аллаха! (Якщо так, то чому вони сперечаються з Ефіопами – не зовсім зрозуміло 😊 - Аллах дав, Аллах взяв ). Відповідно ефективність водокористування в Єгипті дуже низька.

Вже зараз в дельті Нилу відбувається швидке засолення ґрунтів, бо потік води настільки ослаб, саме тому, що Єгипет все більше води забирає на зрошення і для потреб населення, що вода з Середземного моря заходить в підземні водоносні горизонти, витискаючи воду прісну.

Отже, Єгипту дійсно є що втрачати. Більше того, Єгипет не готовий змінювати свої підходи до водокористування.

Продовження в частині 2.

Андрій Ярмак - особистий блог

14 Jun, 07:00


Наскільки страшний BRICS, що ним лякають Америку?

Останнім часом в соцмережах дуже багато вкидів від псевдо-експерті про те, що долару тепер точно капут, що БРІКС вводить власну валюту, що Туреччина приєднується до них і виходить з НАТО і інша дурня.

Далі можете не читати, якщо немає часу – це дійсно дурня. Якщо цікава аргументація, то поясню максимально коротко і просто.

Хто не знає, що таке БРІКС, ось з Вікі. БРІКС (англ. BRICS - скорочення від Brazil, Russia, India, China, South Africa) - міждержавне об'єднання дев'яти держав: Бразилії, Росії, Індії, КНР, Південної Африки, ОАЕ, Ірану, Єгипту та Ефіопії. Іншими словами, щось типу G7.

Чому спільна валюта БРІКС – це абсолютно нереально?

Можете собі уявити уніфікацію законодавства та економік Ефіопії та Ірану? Можете собі уявити, що такі диктатури як Іран чи оркостан віддадуть частину суверенітету для створення спільної валюти і відмовляться від своєї? Подивіться як важко управляти Євро, де дуже близькі за культурою, способом управління та економіками, а також географією країни, де-факто делегували частину суверенітету для створення спільною валюти.

Чому БРІКС – це збіговисько без майбутнього?

Єгипет – країна банкрот. Живе за рахунок дотацій від США і нафтоносних арабських країн, яким Єгипет цікавий лише як джерело потенційного м’яса для війни. За останні два роки єгипетський фунт знецінився більш ніж втричі. Цілком імовірно, що найближчими роками Єгипет почне війну ще з одним членом БРІКС – з Ефіопією. Якщо не знаєте чому, то почитайте про дамбу «Хідасе» - якщо цікаво, дайте знати, напишу про це більше.

Іран – країна, де щорічно виникають революції. Рівень життя щорічно падає, і влада від диктаторської верхівки вислизає. Крім того, іранців ненавидить весь інший арабський світ (ага, вони разом в БРІКСі з ОАЕ та Єгиптом 😊). Такі ось партнери.

Індія – країна перемігшої демагогії та популізму. Інвестиційний клімат відсутній. Ефективність всього = 0. Всі, хто пробував щось там побудувати, швидко збирають звідти манатки і тікають. Нагадаю також, що багато років поспіль Індія та Китай мають суперечки щодо кордонів і торгівельні війни.

ПАР – маю там чимало знайомих. Всі вони говорять, що маючи там бізнес чи власність продати її можна лише за безцінь. Все деградує і ситуація постійно погіршується для бізнесу. Інвестори тікають. Колись дуже багата і успішна країна поступово перетворюється на типу країну Субсахарської Африки. І на горизонті експропріація власності та землі у білих.

Бразилія . Сучасний президент країни – малоосвічений примітивний комуніст, який ненавидить бізнес і капіталізм. Все, що він вміє робити, це роздавати гроші, які беруть в борг. Відповідно, інвестиційний клімат погіршується, борги ростуть, валюта країни девальвує. Все як завжди у комуняк.

Про Китай та русню написано вже багато. Тому не зупиняюся. Про ОАЕ – треба писати окремо.

Тепер весела історія про вихід з НАТО Туреччини та вступ до БРІКС.

Заява Туреччини про «бажання вступити до БРІКС» викликала екстаз на болотах. Але БРІКС – це навіть не організація – це щось типу конференції. Жодних зобов’язань у неї немає. Виходити для цього з НАТО не потрібно.

НАТО надає Туреччині шалені дотації щорічно- мільярди доларів. Тому Туреччина, яка де-факто є теж країною банкрутом, і зараз залежить виключно від допомоги США та інших країн НАТО, ніколи не вийде з НАТО. Нагадаю, що за останні менше ніж 4 роки, турецька валюта знецінилася в 7 раз!

Висновки


В результаті ми маємо набір країн-лузерів, які мають шалені проблеми з економічною стабільністю. Більшість цих країн мають на чолі диктаторів або лідерів, які довели свою нездатність будь-що створювати. Відповідно, коли бачите чергові заяви про шалені успіхи БРІКС та загрозу від них комусь там – просто ігноруйте цю дурню.

Андрій Ярмак - особистий блог

13 Jun, 07:54


Курс срубля вже сягає 200 – що вібувається, і чому може вирости крипта

Вчора мало хто звернув увагу на закриття мосбіржі – основного майданчика для встановлення офіційних курсів валют на болотостані. Сьогодні мої колеги з ЦА звернули мою увагу на те, що вже де-які банки виставляють курс продажу долара 200 дерев’яних за долар. Питають що це, вже все чи все нормалізується.

Поясню як я це бачу, бо продовжую моніторити ситуацію.

Америка ввела санкції проти мосбіржі і кількох інших організацій, що відповідають за функціонування курсу іноземних валют на москальщині. Дедоларізацію, про яку так мріяли лапті, виходить, вони без Америки зробити теж не зуміли 😊

Але без жартів, чому курс в де-яких банках сягає 200? Все це тимчасово – банки просто хочуть зберегти валюту, дочекавшись інструкцій від центробанку, ну й трішки заробити на панікерах. Але суть в тому, що встановити ринковий курс без мосбіржі буде нереально.

Вже зараз русня дозволила обмінні транзакції напряму без біржі. Це було в 90х. Отже, маємо відкат в ефективності років на 30. Але це також грає на руку, як вони думають, руснявій владі. Адже фактично Центробанк може поставити будь-який курс, хоч 1 до 1 з доларом.

Тому, на мій погляд, наступні кроки будуть такі:
1. Офіційний курс адміністративно встановлять десь на рівні 90
2. По цьому курсу реально купувати продавати долар ніхто не буде. А от купувати будуть, бо існує правило обов’язкового продажу 80% валютної виручки.
3. Фактично, буде ринковий курс, але він буде непрозорий і розмитий – як домовишся. І буде він десь в межах 100-120. Це при сьогоднішніх реаліях.
4. Зросте вартість обміну, тобто буде рости зазор між курсами купівлі і продажу - це додатковий податок на бізнес за ризики.
5. Тобто, експортерів фактично обкладають додатковим податком в 20-25%. А може й 30% - важко зараз точно передбачити.

Ніби ж круто для руснявої влади, більше грошей на війну? Чи ні?

Теоретично так, а фактично експортери будуть робити все можливе, щоб валютну виручку не показувати. Експорт буде падати. А імпорт буде зростати, бо подібні додаткові податки – це завжди удар по місцевому бізнесу. Відповідно, підприємства, хто не в військовій галузі, будуть зачинятися. А це мінус до податкових надходжень.

В цілому це запустить ще цілий ряд неприємних та незворотних процесів в економці москалів.

Чому може зрости біткоїн та інша крипта?

Справа в тому, що значна частина крипти світу – це русняві гаманці. Очевидно, що багато зараз будуть заганяти активів в крипту. Навіть великі гравці.

Крім того, фактично єдиний реальний курс буде найближчим часом – це курс срубля до USDT. От на нього й потрібно буде орієнтуватися.

Інфляція

Про інфляцію не варто забувати - це те, чого найбільше боїться путлєр. Нещодавно я трішки слухав голову центробанку лаптєстану – це було дуже весело. Зацініть, наприклад, фразу «дезінфляція стала на паузу». Але коротко кажучи – облікова ставка буде зростати, кредити подорожчають, і, при цьому, інфляція теж неодмінно зросте.

Це буде штовхати москалів в злидні. Знаю, баби будуть гнати своїх алкашів на війну, бо інакше голод. Але в цілому тренди дуже позитивні.

Обіцяю знайти час розповісти про глобальніші тренди найближчим часом. Там дуже цікаво. Купа новин по Китаю, Туреччині, Брікс (яких я називаю Фрікс) і тому подібному. А головне про те, чому недалекі араби так стараються для русні (тримають ціни на нафту) і чому це не спрацює.

Андрій Ярмак - особистий блог

29 Mar, 07:43


Польща – Україна: погляд з боку переговірників

Переговорив з кількома людьми, що два дні тому брали участь в переговорах щодо агроекспорту з України до Польщі. Не буду навіть згадувати, що зустріч організувати було неймовірно складно – Україна її хотіла, а Польща вперто уникала конструктивного діалогу.

Відразу зауважу, що у мене немає бажання щось негативне говорити про Польщу, бо для мене це дуже близька країна, де я маю багато друзів.
Отже, можливо ви вже читали, як пройшла зустріч. Процитую Українську плодоовочеву асоціацію спочатку, а потім вже дам менш дипломатичні оцінки учасників.

«…відсутність конструктивної позиції з боку деяких польських колег та неоднозначну і візуально дивну поведінку заступника міністра сільського господарства Польщі, пана Міхала Колодзєйчака, відомого своїми провокаційними висловлюваннями в бік України та організатора блокування кордону. Залишається лише здогадуватися про причини такої поведінки пана Міхала, який часто виходив з кімнати, був знервований та неконтрольовано рухав кінцівками».

Говорять, що адекватних людям з делегації Польщі було очевидно соромно за цього Міхала. Кажуть, що він поводився як людина, яка приймає заборонені речовини або просто як хвора людина з вадами розвитку. Крім того, всі його аргументи були на кшталт: «В 17му році українці порушили умови Гадяцької унії, тому з ними взагалі не можна домовлятися». Також, фактично, він дозволяв собі ножиські гасла.

Я точно знаю, що українська делегація готувалася до зустрічі профейсійно і оперувала конкретними цифрами, причому з польської статистики. Знаю тому, що до мене зверталися колеги за уточненнями кілька разів. У відповідь аргументи польської сторони виглядали так: «Ми вам у війні допомагаємо, а ви нам валите ціни на зерно», що показує повну відсутність розуміння чиновниками високого рівня базових принципів ціноутворення.

Я давав в одному з попередніх дописів цифри – ціни на зерно є низькими на глобальному рівні, і заборона імпорту зерна з України взагалі жодним чином не позначається на внутрішніх цінах в Польщі. Більше того, поляки могли в цьому переконатися минулого року, адже вони заборонили імпорт з України і ціни після цього ще більше впали.

Скажу ще одне – і теж про це кілька разів писав – Польща імпортує з України переважно корми для тварин. Вона є дефіцитною країною по кормовому зерну – завжди імпорт цих продуктів у них перебільшував експорт на 3-4 млрд. доларів США. А от експорт молока і м’яса, де ці корми використовуються – це один з основних джерел доходів для агробізнесу Польщі. Тому Польща має бути зацікавленою в дешевих кормах.

Ще одна цитата від УПОА: «Водночас українська сторона дякує польським колегам, головам асоціацій, передусім пані Моніці Пʼятковській, Голові Палати зернових та кормів Польщі, за конструктивний діалог та підтримку пропозицій української сторони». І це ще раз підтверджує мої слова – профі в галузі кормів та зерна розуміють реальну ситуацію і зацікавлені в безперебійній торгівлі з Україною.

Отже, коротке резюме – домовитися не вдалося, але через день після зустрічі пішли більш позитивні сигнали від Польщі, оскільки з іншого боку на них тисне Єврокомісія. Порушувати законодавство ЄС безкінечно не вийде. Не виключаю, що фріка-Махала більше не будуть включати в подібні групи для переговорів.

Та нам потрібно зрозуміти головне – в агробізнесі зараз найкраща інвестиція – це підтримка ЗСУ. Саме розблокування портів завдяки де-факто знищенню флоту русні в Чорному морі, дало більше грошей для агробізнесу, ніж будь-яка інша подія за минулий рік. Так, ціни на зерно лишалися низькими і не всі це відчули, але гляньте на мій допис від 21 березня з обережним прогнозом на відновлення цін.

Бережіть себе і підтримуйте ЗСУ!

Андрій Ярмак - особистий блог

22 Mar, 20:24


КаДеБісти за 20+ років нічого нового не вигадали.

Та які там 20, за всі роки існування совку!

Взагалі навіть не цікаво далі дивитися - все розвивається настільки передбачувано і беззмінно.

Андрій Ярмак - особистий блог

22 Mar, 13:37


👉 Де Україні брати #гроші?

Не потрібно ігнорувати навіть дрібні можливості.

Маленький приклад - овочі. В сезоні 2022/23 Україна їх імпортувала, витрачаючи валюту навіть на такі позиції, як 🧅 цибуля чи 🥕 морква. Бо лапті вщент зруйнували основні регіони виробництва.

Сезон 2023/24 - йде експорт, ціни значно нижчі. Як це оцифрувати? Дуже просто і дуже точно - різниця в ціні.

🔥 Знаєте скільки Україна (споживачі) зекономила за сезон? Ок, він ще не закінчився, але оціночно приблизно буде стільки.

❤️ 30 млрд. грн! І це абсолютно реальні гроші! І це приблизно стільки, скільки країна заробила від транзиту москєвського газу за рік або вдвічі більше, ніж експорт всіх овочів та фруктів за найкращий сезон експорту!

Детальніше 👉 за цим посиланням

Андрій Ярмак - особистий блог

21 Mar, 18:08


Ціни на зерно – чи є надія на відновлення і як на це впливає Україна?

Знайомі агровиробники активно шукають альтернативу зерну, бо воно дуже дешеве. Дійсно, індекс цін на зернові ФАО зараз найнижчий за останні 3,5 роки – нижчим він був останній раз в жовтні 2020 року. Приблизно така ж ситуація по цінам на рослинні олії.

Для України зерно, олійні культури та олії – це основа експортної виручки. Відповідно, це дуже неприємна ситуація для економіки України. Але ситуація в новому сезоні може змінитися, і ось чому…

Всі вже зауважили, як успішно Україна виводить з ладу переробку нафотопродуктів на болотах. Відсотки називати не буду – їх циркулює чимало. Варто лише згадати, що навіть минула посівна далася їм непросто. Тоді заводи зупинялися, бо переробка стала невигідною (там демферна схема, але зараз не про це). Цю проблему вони вирішили, але ось проблему вирішити швидко не вийде.

Зараз лапті активно створюють мобільні групи полювання за дронами навколо НПЗ, за зразком українського досвіду. Що з цього вийде – побачимо. Можливо наші змістять акцент атак, а може навпаки – посилять їх на НПЗ. Але цікавий факт – це чутки про те, що русня зараз домовляється з імпортерами своєї нафти про давальницьку схему – тобто буде вивозити нафто на переробку і ввозити нафтопродукти.

Все це дуже важливо, бо це мінус від руснявого бюджету, дефіцит якого в лютому був майже повністю вичерпано. Курс срубля нервово танцює поблизу 100, а два великих партнери русні – Туреччина та Єгипет, різко девальвували свої валюти в черговий раз. Лаптєголовим також доведеться це робити, бо вибори вже позаду і далі закручувати пружину немає куди.

Але повернемося до зерна. В багатьох країнах світу площі знижуються, бо виробництво стає невигідним. Дешеве зерно призвело до зростання його споживання, в тому числі й на біоетанол, бо нафта лишається в міру дорогою. У нас, а також у русні буде суттєве зниження посівних площ, а значить і знизиться пропозиція, в той час, я споживання продовжує зростати. Як правило інерція споживання впливає на ринок мінімум ще протягом одного сезону.

Тому я вважаю, що існує висока імовірність відновлення цін на зерно в новому сезоні, і не поспішав би аж так різко знижувати площі. Тим більше що в портах нарощуються обсяги прямого експорту.

Андрій Ярмак - особистий блог

11 Mar, 10:03


Частина 3. Початок вище в перших двох частинах

Але давайте на хвилинку уявимо, що Трамп програв вибори. Що це може означати для України?

Загроза громадянської війни в США?

Так, є така загроза, адже упорті трампісти – це, переважно, недалекі і озброєні люди, якім особливо немає чого втрачати. Їх відносно небагато, але історія показує, що невеликий відсоток радикалів можуть змінювати хід історії. Але будемо сподіватися, що обійдеться.

Тоді питання номер 2 – чи дозволить це розблокувати допомогу для України. Тут, доречно додати, питання, чи зможе Україна протриматися аж до цього часу…

Я вважаю, що поразка Трампа призведе до того, що він опиниться у в’язниці – аж занадто багато зібралося доказів його злочинів.

І тому я майже впевнений, що всі, хто підтримував Трампа, почнуть швидко дистанціюватися від нього.

Майк Джонсон, який є спікером Палати представників і активно блокує допомогу Україні, першим перефарбується. Я трішки почитав про нього – це абсолютно безпринципна, жадібна та самозакохана особистість, яка прикривається високими гаслами та набожністю, але на ділі показує протилежне.

А якщо все-таки переможе Трамп?

Думаю, що це буде дуже погано. Слова Орбана після зустрічі з Трампом це підтверджують. Трамп розповів Орбану, що його план дуже простий – жодної копійки для України і жодної копійки для захисту Європи. Типу, якщо Європа хоче захищатися – нехай це роблять за власний рахунок. І він це точно реалізує, бо я впевнений, що русня його тримає на гачку.

Те, що це буде означати величезні проблеми для економіки США та значне послаблення позицій країни в світі - це тема для окремого допису.

І тут варто звернутися до бізнес-історій Трампа. Абсолютна більшість його проектів з тріском провалилися і він де-факто, а також де-юре, був банкротом неодноразово (точніше не він особисто, а його проекти). Економісти порахували, що, аби Трамп не чіпав мільйони, які йому лишив батько, а просто вклав їх до індексного фонду, він би зараз був в рази багатшим ніж навіть ті брехливі цифри, що він озвучує.

На певному етапі його провальної бізнес-кар’єри, у Трампа з’явилися контакти з руснею, і саме тоді діла пішли в гору. Думаю, що саме вони переконали його почати політичну кар’єру. Але це вже моя власна думка і певна спекуляція, бо я не маю жодних твердих доказів цього.

В той же час, просто співставте факти - останнє з гучних банкрутств Трампа Trump Entertainment Resorts сталося в 2009 році (до цього було ще 5). Це співпадає з часом, коли Трамп приєднується до республіканської партії і тоді ж ціни на нафту в світі починають знову швидко зростати, і русня жиріє від нафтодоларів.

Якщо ви не знали, то Трамп кілька разів змінював партії – він був і демократом (так!!!) і незалежним і двічі чи тричі республіканцем. Що власне ще раз підтверджує, що він «свій» для інших безпринципних людей.

Отже, якщо Трамп не переможе – то йому кінець і багато неприємних для трампістів фактів може вийти в публічний простір. Думаю, що це дуже бажаний для нас сценарій.

Дякую, невже дочитали аж сюди?

Тримаймося і бережіть себе!

Андрій Ярмак - особистий блог

11 Mar, 10:02


Частина 2. Початок вище.

І тут в електоральному полі з’являється Трамп.

Коли я вперше почув про його бажання балотуватися, я подумав що це жарт. Я за багато років до цього почав цікавився його бізнес-діяльністю, і для мене Трамп лишався прикладом невдахи-шахрая, який за абсолютно дивним збігом обставин і далі лишався на свободі. Комічна особистість і типовий невдаха.

Поки що немає твердих доказів правдисті інформації, що знайдений тест на IQ Трампа під час його першого року навчання у Військовій академії Нью-Йорка (NYMA), де результат 73 (значно нижче середнього). Але багато науковців, на підставі аналізу виступів Трампа, говорять, що це схоже на правду, бо він дійсно постійно говорить такі дурниці, які не сказав би навіть школяр 10-12 років. Його мова також не є послідовною, він робить багато помилок в словах, плутає факти і, коли пише, навіть зі допомогою орфо, робить це на диво неграмотно.

Але коли Трамп вийшов на сцену у якості кандидату, і почав з високих трибун говорити ті самі дурниці, теорії змови та речі, про які люди з низьким IQ раніше говорили тільки на кухні, він завоював ці серця на завжди. І немає значення що він говорить – вони розуміють і відчувають, що це «свій хлопець», він такий самий як вони, і він їх не підведе, а вони його.

Та не потрібно забувати про те, що партія GOP завжди була партією успішних і багатих підприємців, яким подібні заяві дуже неприємні. Більше того, будь-якій розумній людині буде ніяково і гидко думати, що у них президентом є таке створіння.

І якщо в 2016 році вони проголосували за Трампа, сподіваючись, що він перестане нести дурню і викривлятися, ставши президентом США, а також тому, що Гіларі Клінтон була просто неприйнятним для республіканців кандидатом в принципі, то вже на наступних виборах Трамп програв з тріском «ніякому» тоді Байдену.

Що відбувається зараз в США?

Американці тримають свої заощадження в цінних паперах. Індекс Доу Джонса зараз на 44% вищий, ніж за часів Трампа! Більше того – він є рекордно високим.

Отже, Байден допоміг багатим американцям розбагатіти так, як ніхто до цього, хоча Трамп погрожував, що обрання Байдена призведе до краху ринку цінних паперів.

І врешті до того, чому, на мою думку, а Трампа немає особливих шансів виграти ці вибори:

🔥 1. Байден за 4 роки значно зміцнив економіку США, піднявши свою репутацію відносно до виборів 2020 року.
🔥 2. Дуже багато республіканців відверто гидує Трампом, тому вони або взагалі не підуть на вибори, або проголосують за Байдена, причому де-хто з них про це заявив вже публічно.
🔥 3. На праймеріз не голосували звичайні люди, а ті, хто боїться за свою шкіру та кар’єру в партії, тому вони віддали голоси за найбільш імовірного кандидата, тим більше, що Трамп їх відверто залякував.
🔥 4. Прошарок упоротих реднеків сягає приблизно 25-30% виборців-республіканців, що підтримують республіканську партію, тому вагатися за кого голосувати буде дуже велика частина їхніх виборців, в той час як демократи монолітно підтримають Байдена.
🔥 5. Обидва кандидати вважаються однаково старими, тому цей фактор нікому з них не дає переваги.


Я тут не бачу жодної причини, яка дозволить Трампу перемогти. Але я не політолог і не живу в США, тому я можу помилятися.

Продовження в частині 3 👇

Андрій Ярмак - особистий блог

11 Mar, 10:01


Чому Трамп програє вибори Байдену? Лонгрід в кількох частинах.

Аналізуємо причини і наслідки, а також передісторію популярності Трампа та його цільову аудиторію.

Я вважаю, що у Байдена є дуже гарні шанси знову виграти президентські перегони в США. Навіть кращі, ніж в 2020 році.

Ні, перепрошую, краще буде сформулювати інакше – будь-хто інший з кандидатів нетрампістів від республіканців легко переміг би Байдена, але Трамп, дуже імовірно, програє ці вибори. Я поясню, як завжди, спираючись на факти, почавши з передісторії зростання популярності Трампа, а ви вже самі зробите висновки – бо можливо в чомусь я все-таки помиляюся. Ну а потім вже, що це означає для України.

👉 Отже, на кого опирається Трамп на виборах і звідки взялися ці виборці.

Потрібно повернутися до 1972-1974 років, до знаменитого Уотергейту, коли республіканський президент Річард Ніксон спалився на прослуховуванні головного офісу демократичної партії США. Тоді республіканська партія була близька до повного краху і знищення. Врятувала партію настільки ж геніальна, як і цинічна ідея одного з політологів – він звернув увагу на значний прошарок населення США, який майже ніколи не голосував на виборах і вирішив вивчити цих людей, їхні проблеми, щоб знайти способи залучення їх до голосування.

Виявилося, що це білі люди з невисоким рівнем доходу і, в більшості випадків, з дуже невисоким рівнем IQ. Це так звані «реднеки» - «червоношиї». Не голосували вони тому, що республіканці тоді вважалися певною елітою, представниками багатих американців, які старалися зробити багатих ще багатшими.

Демократи ж були занадто ліберальними для цих виборців, яким не подобалося те, що урівнювали в правах людей всіх кольорів, походжень, віросповідань і т.п., бо вони, радше, мали консервативний погляд на всі ці зміни і противилися їм.

Після цього, республіканці зрозуміли, що вони можуть легко перетягнути цих виборців на свій бік і почали підігравати консервативності цих людей. Вони почали в своїх програмах озвучувати ці невдоволення, приправлені, інколи, теоріями змови, і хоча це не було мейнстрімом, але цього було достатньо, щоб зачепити за живе реднеків. Саме тоді почалося зрощування рухів різних організацій нацистсько-расистського нахилу з республіканцями, які продовжували себе називати GOP. Але, не мій погляд, вони вже тоді втратили моральне право називатися так, бо з еліти почали перетворюватися на право-популістську силу.

Отже, республіканців врятували люди з низьким рівнем IQ, але частина їх і далі не голосувала, бо все ж-таки більшість кандидатів від республіканців були представниками політичної еліти, говорили занадто правильно, вживали занадто розумні і незрозумілі терміни, і лишалися чужими для простого реднека (значна частина яких, до речі, були фермерами).

Продовження в частині 2 👇

Андрій Ярмак - особистий блог

08 Mar, 12:37


Друзі, це відео від Дмитра Кулеби, стане в нагоді тим, хто спілкується з іноземцями.

P.S. Наступного тижня спробую поділитися цікавою інформацією по США. Перепрошую за мовчання.

Андрій Ярмак - особистий блог

01 Mar, 13:58


Пруть... вмирають... і далі пруть...

1,184

subscribers

21

photos

4

videos