Крах фондового ринку і крипти – нова глобальна криза чи ні і що це означає для України?
В 2008 році ми не зреагували на те, що в США почав валитися індекс S&P500. Бо далеко і які там у нас акції!
Але наслідки були значними: найгірша глобальна рецесія з часів Великої Депресії, яка призвела до зубожіння та втрати частини заощаджень мільйонів українців. Тоді і євро взагалі було під загрозою як валюта.
Зараз темпи падіння ще вищі! Почалося це кілька днів тому, але причини зовсім інші. Отже, чи можливі настільки ж жахливі наслідки чи це тимчасове явище?
Відразу до причин. Одна з головних, на думку аналітиків, це така штука як «carry trade», що можна перекласти як «трансвалютне інвестування» (переклад мій, не бийте, якщо вже є кращі). Що це таке?
Японська йена багато років поспіль була зручним інструментом для трансвалютного інвестування. Облікова ставка там була від’ємною або нульовою, тому інвестори брали йену в кредит в Японії, міняли її на долар США, і інвестували долар в фондові ринки або крипту.
Оскільки дохідність інвестицій в індексні фонди в США була не менше 9-12% на рік, то заплатити 0,3-0,5% річних японському банку за кредит не було проблемою. Але тут сталася несподіванка – Банк Японії раптово різко підняв ставку рефінансування до 0,25% - найвищий рівень за багато років. Ніби не проблема, але це призвело до циклічного процесу: для виплати кредитів тепер треба було більше продавати акцій та крипти, що давило на фондові ринки та криптовалюти. Але це також означало, що треба більше купувати йен.
Отже, відразу зріс попит на йену, укріпивши її курс відразу на 8%. А це означає, що всі ці 10% вже «тютю» тільки за рахунок курсу і вищих ставок. А значить продавати треба ще більше, бо борги повертати треба. То ж почався панічний розпродаж активів , що штовхало ринок далі вниз. Інфлюенсери підігрівають паніку і цикл продовжується.
Другий фактор різкого падіння ринків – побоювання щодо зниження темпів економічного зростання чи навіть рецесії в США (вважаю що вони поки що досить безпідставні, хоча дзвіночки є) та заяви неадеквата Трампа, який говорить, що змусить Тайвань платити за захист від Китаю. І це притому, що США гарантували захист Тайваню, коли погодилися визнати комуністичний Китай. Це дуже негативно вдарило по акціями високотехнологічних компаній, передусім Nvidia.
Третя причина – це нерішучість ФРС США в питаннях регулювання ставки рефінансування. Вони відверто прогавили момент після ковіду і не змогли втримати інфляцію, і зараз від них очікували зниження облікових ставок, але вони цього не зробили.
Четверта причина – переоцінка акцій великих компаній. Розрив між великими компаніями і середніми в капіталізації зростав кілька років поспіль. Ринок зростав за рахунок еплів, гуглів, амазантів та тесл з нвідіями. В результаті, більшість цих компаній були настільки переоціненими, що зараз потрібна корекція до більш реальних цифр.
П’ята причина – ШІ-бульбака (штучний інтелект, який є дуже переоціненим). Інвестори проводять паралелі з бульбашкою доткомів 2000 року. Але я не дуже погоджуюся з цим. Так, ШІ, можливо, переоцінений, але це зовсім не те саме, що доткоми, бо ШІ генерує реальні доходи. В ШІ є одне обмеження, яке робить його розвиток не настільки швидким, як багато хто думає, але про це треба робити окремий допис. Тому так, він переоцінений, але не більше ніж акції провідних компаній на ринку.
Отже, на мою думку, практично всі причини, що зараз є на ринку не можуть вважатися критичними і непереборними. Можливо щось ми не знаємо і не бачимо. Можливо ще кілька тижнів буде тривати зниження, але це не буде, більш за все, крахом як в 2008р.
Тому для України, як на мене, критичних наслідків ця криза не буде мати. Але, як то кажуть, точно спрогнозувати можна тільки те, що вже відбулося.Бережіть себе і не потрібно робити емоційних різких рухів, якщо у вас є крипта або інші активи.