Минулий допис відкрив нову браму до аду, під назвою
Відчуття різниці.
Не секрет, що шумоізоляція, підвіска та навіть салон авто впливають на відчуття швидкості.
Не заважаючи на однозначні висновки тестів, люди здібні знаходити відчутну перевагу там, де її немає. Будь то керамічні вальниці, OSPW лапки, чи камери TPU. По усім цим факторам разом узятим, можна заощадити, але трішки більше рівня похибки поверметра. Й навпаки, те що здається вам зупиняє, хруст вальниці чи тертя диску, насправді майже ніяк не впливає на швидкість.
Взагалі, яку різницю може відчути людина?
Нещодавно, ми проводили змагання, де перші 10 хв людина звикала до конкретної потужності, а потім 10 хв мала підтримувати цю потужність. Чим більш досвідчені були велосипедисти, тим більша точність була (не дивно) але навіть тоді вона в середньому складала більше 3% , а загалом близько 7-8%. Й це, в однакових лабораторних умовах, без зупинки (на станку).
Якщо провести цей тест через день, майже впевнений що навіть досвідчені не зможуть тримати ту саму потужність що вчора, з похибкою менше 5%.
Інша помилка яку роблять, це аналізуючи зміну середньої швидкість. Навіть з прив'язкою до поверметра, ці данні не в умовах закритого трека, не мають ніякого сенсу. Середня швидкість вітру в Києві біля 7-9 км/год, невелика його зміна може призвести до значної зміни середньої швидкості за тою самою потужністю. Одна та сама ділянка на 0.4 км , по який катає моя дружина, була подалена за один той самий час з макс різницею у 20% потужності (81, 90, 94, 97, 85 ват) , на одному тому самому велосипеді.
Так чому всі ці штуки відчуваються?
1. По перше, плацебо. Ви очікуєте покращення, тому бачите його там, де його немає, майже немає, чи він непомітний. Як наприклад зміна змазки у втулках🤣.
Сліпий тест може показати зовсім інші результати.
2. Суб'єктивне сприйняття через тактильні, акустичні та візуальні зміни. Як ї з шумоізоляцією машини, відчуття швидкості змінюється й на велосипеді. Диск гальмівний який ледве торкається колеса, може видавати неприємний звук, але при цьому зменшувати вашу потужність навіть не на вати, а на долі ват. При цьому людина може сприймати це як дуже значну втрату, у декілька відсотків.
Той самий приклад може бути з пилом який потрапив на ролик чи вальницю. Тести показують, що навіть майже вбитий підшипник каретки, з хрустом, все рівно забирає до пару ват додаткової потужності (<1%). Но майже гарантовано, що ви будете відчувати це як значну втрату.
3. Відчуття легкості. Дійсно, розігнати колесо з меншою вагою відчувається трішки інакше. Тільки справа в тому, що навіть 500 грам заощаджень на колесах не дадуть результату більшого чим похибка поверметра (1.5%) й це за умовою що ви будете постійно розганятися. На більш менш лінійний рух, тобто повсякденне тренування, це вплине майже ніяк, якщо не їдете в 10% підйом. Але навіть в такий підйом, 500 грам економії маси дасть перевагу приблизно 1 ват з 200 ват (0.5%). Тобто майже нічого.
Висновок.
Орієнтуватися на суб'єктивні відчуття, це дуже погана стратегія. Навіть якщо ви досвідчений велосипедист, та впевнені що на вас не впливають різні ефекти, такі як плацебо. Як не крути, ви майже завжди будете заручником суб'єктивного сприйняття.