100 років тому, о 21:00 год., 2 листопада 1924-го, надзвичайна сесія Подільського губернського суду оголосила вирок — визнати винним за трьома статтями УК УССР, та присудити до вищої міри покарання отамана Хмару шляхом розстрілу.
Сесія під головуванням начальника Подільського Губ.відділу ГПУ Ізраїля Лєплєвского, а також в складі Іванова Харитонова, та прокурора Бомаш, другий день розглядала справу отамана Хмари. Отаман Хмара, справжнє ім'я Семен Харченко, підполковник Армії УНР, був схоплений шляхом спецоперації і зради навесні 1924 року.
Ввечері 2 листопада після показухи судилища, товаріщі большевики уставшиє, пішли на вечерю, яку оголосили як "нараду". Набивши черева, о 21-ї годині оголосили вирок Герою України Хмарі.
Деякі подробиці залишив нам Ю.Горліс-Горський в своїй книзі «Отаман Хмара. З таємниць ГПУ». Про затримання Хмари чекістами та перші їх розмови, а також суд. Нижче їх приводжу:
Отаман Хмара закурив сигаретку і розлігшись на м’ягкому «графському» кріслі, вижидаючи дивився на чекістів.
Лєплєвскій з натугою здобувся на «приємний вираз» лиця.
– Як вам, товариш Харченко, важко балакати по-російськи – то можете балакати по-українськи. Розуміти ми розуміємо, але балакати нам лекше по-російськи, бо ми, бачте, ще тільки «українізуємося»…
Присутні з «милостивими» посмішками підтверджуюче кивнули головами.
Лише Петерс підняв заперечуючи руку.
– Пєррєпрашую! Я уж україзовался на всє сто отсотков. По первай категоріі іспит сдал!..
...На допиті Хмара старається давати ясні, точні відповіді. Говорить по-українськи... Коли член суду товаріщ Харітонов запитав:
– “Чи визнаєте себе винним?”,
Хмара відповів:
– “Юридично так, але політично ні”. На питання Харітонова, чи ідейно боровся проти радвлади, відповів:
–“Так, безумовно”.
Далі Хмара сказав, що був проти політичної лінії радвлади в справі національного питання, «особливо щодо українців»... І далі:
– “Народ я безумно люблю...”
В останньому слові Хмара сказав таке:
– “Я селянин, який знає історію поневолення українського народу. Мені Україна дорога, якою б вона не була. Хай би і монархічною...”
– Я чоловік, – закінчив Хмара, – який не заслуговує на розстріл.