Facebook pašalintas Ramūno Aušroto komentaras:
PSO Sveikatos Asamblėjoje ryškėja konsensusas dėl PSO Pandemijos konvencijos ir Tarptautinių sveikatos taisyklių (TSPT) keitimo.
PSO Pandemijos konvencijos atžvilgiu yra sutariama, jog derybos dėl PSO konvencijos yra neužbaigtos. Iš 34 PSO Pandemijos konvencijos projekto straipsnių yra pasiektas susitarimas dėl 17, dėl kitų 17 - tik iš dalies. Todėl yra linkstama pratęsti TDO (tarptautinio derybų organo) įgaliojimus toliau derėtis PSO Pandemijos konvencijos, vadovaujantis principu, jog “niekas nėra sutarta, jei dėl visko nėra sutarta”.
Šalių narių nuomonės išsiskiria dėl to, ar pratęsus TDO mandatą reiktų atnaujinti derybas dėl visų PSO konvencijos straipsnių, ar tik dėl tų, dėl kurių iki šiol nėra sutarimo. Pirmąjį variantą siūlo JAV, Brazilija, antrąjį variantą palaiko ES ir Afrikos šalys, kurioms naudingas pasiektas susitarimas dėl prieigos - naudos mechanizmo.
Planuojama PSO konvenciją priimti specialiojoje PSO Sveikatos asamblėjos sesijoje, kuri turėtų įvykti iki šių metų pabaigos. Tą numatantį rezoliucijos projektą pateikė 47 Afrikos regiono šalys.
Dauguma PSO Sveikatos Asamblėjos delegatų išreiškė nusistatymą finalizuoti TSPT pakeitimų procesą šioje PSO Sveikatos asamblejoje, iki sesijos pabaigos. Tą liudija ir užegistruotas atitinkamos rezoliucijos projektas, kurį pateikė Prancūzija, Indonezija, Kenija, Naujoji Zelandija ir JAV, atstovaujančios visus šešis PSO regionus. Konsensuso susiformavimą lėmė tai, jog PSO Sveikatos Asamblėjai buvo pateiktas PSO Biuro parengtas TSPT pakeitimų paketas, kuriame neliko didžiausią rezonansą keliančių nuostatų, susijusių su PSO institucinės galios stiprinimu, pvz. galimybės PSO teikti šalims narėms privalomus įsakymus. TSPT pakeitimų projekte pabrėžiama, jog tiek laikinos, tiek nuolatinės PSO rekomendacijos, kurias gali priimt PSO Generalinis sekretorius pagal TSPT 15 ir 16 straipsnius, yra Šalis nares “neįpareigojantis patarimas”. Projekte išlieka JAV pasiūlytas TSPT įgyvendinimo ir atitikties komitetas, tačiau jo funkcijos apribotos iki patariamųjų ir įgyvendinimo kontrolės, akcentuojant, jog jis veikia sutarimo būdu ir neturi jokių baudžiamųjų galių.
Afrikos šalių pritarimą TSPT pakeitimams lėmė finansiniai sumetimai. TSPT taisyklėse atsirado lygybės (equity) nuostata, numantanti šalių narių vienodas galimybes naudotis atitinkamais sveikatos priežiūros produktais nepriklausomai nuo šalies narės finansinių galimybų, taip pat buvo pasiūlyti tai užtikrinantys PSO finansavimo instrumentai.
Tačiau tai, kad TSPT paketas gerbia šalių narių suverenumą dar nebūtinai reiškia, jog esami pakeitimai nepablogina tų šalių narių piliečių interesų ar nepažeidžia jų pamatinių teisių. Valstybės suverenumo atstovavimas ir valstybės piliečių interesų atstovavimas nėra tapatus dalykas. Apie pamatines žmogaus teises ir būtinybę jas užtikrinti PSO Sveikatos asamblėjoje nekalbėjo niekas.
Kinijos, Naujosios Zelandijos pavyzdys parodė, jog valstybės, motyvuodama kova su pandemija, gali būti linkusios ignoruoti ir pažeisti pamatines žmogaus teises. Akivaizdu, jog TSPT pakeitimai nebuvo orientuoti į tai, jog PSO šalių narių piktnaudžiavimo šioje srityje būtų mažiau.
Štai Vokietijos atstovas PSO Sveikatos Asamblėjoje džiaugėsi, jog į TSPT pavyko įtraukti skaitmeninę tarptautinio vakcinacijos pažymėjimo formą, kaip vieną iš galimų tarptautinių sveikatos dokumantų (iki šiol galiojusios taisyklės numatė tik popierinę tokio pažymėjimo formą). Taigi, jeigu pvz. ES sumanys vėl įvesti skaitmeninį vakcinacijos pažymėjimą, TSPT taisyklės tokios praktikos niekaip neribos.
PSO Sveikatos asamblėja ketina priimti TSPT taisyklių pakeitimus nepaisant to, jog jie nebuvo pateikti PSO šalims narėms likus keturiems mėnesiams iki PSO Sveikatos asamblėjos pradžios, kaip yra reikalaujama pagal TSPT 55 straipsnį. Todėl kyla klausimas, ar PSO Sveikatos asamblėjoje esantys šalių narių atstovai turi reikiamus įgaliojimus šalių narių vardu derėtis TSPT pakeitimų ir juos priimti.