Rapsų aliejus: geras, blogas ir bjaurus - spręskite jūs -Lisa O'Gorman, CEC
8 rapsų aliejaus pavojai sveikatai: Ne toks sveikas aliejus, kokiu jus įtikino
Apr 27, 2018 pagal Carly Fraser
LiveLoveFruit.com
Paskutinį kartą atnaujinta: 2019 m. spalio 27 d.
Rapsų aliejus praktiškai užėmė maisto perdirbimo pramonėje populiariausio aliejaus vietą. Nesvarbu, ar tai būtų majonezas, traškučiai, ar salotų padažai, rapsų aliejus paprastai yra pirmasis, antrasis ar trečiasis ingredientas sąraše. Deja, rapsų aliejaus keliamas pavojus sveikatai yra kur kas didesnis, nei mums buvo įteigta.
Taigi, jei nėra jokių realių priežasčių naudoti rapsų aliejų sveikatai, kodėl jis taip plačiai naudojamas maisto pramonėje? Kaip ir dauguma priežasčių, dėl kurių vieni ingredientai naudojami labiau nei kiti - kaina. Rapsų aliejų auginti ir nuimti jo derlių kainuoja labai pigiai. Be to, jį labai lengva auginti dėl genetinių modifikacijų ir dėl to, kad prie jo nesiartina vabzdžiai.
Pirmą kartą rapsų aliejus buvo sukurtas XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje kaip natūralus aliejus. Tačiau 1995 m. Monsanto sukūrė genetiškai modifikuotą rapsų aliejaus versiją. Iki 2009 m. daugiau kaip 90 proc. kanadietiško rapsų aliejaus pasėlių buvo genetiškai modifikuoti (1).
Kas yra rapsų aliejus?
Rapsų aliejus buvo pateiktas rinkai žmonėms vartoti XX a. šeštajame dešimtmetyje, tačiau ne daug žmonių norėjo jį vartoti dėl stipraus skonio ir nepatrauklios spalvos.
Tuo metu mokslininkai ėmė atrasti, kad eruko rūgštis, viena iš pagrindinių aliejuje esančių riebalų rūgščių sudedamųjų dalių (daugiau kaip 50 %), kenkia širdies audiniui. Maždaug tuo pačiu laiku alyvuogių aliejus buvo pradėjęs skintis savo kelią rinkoje. . Taigi, ką prekybininkai padarė su rapsų aliejumi? Žinoma, pakeitė jo išvaizdą! Atlikus atrankinę selekciją ir kruopščią rinkodarą, rapsų aliejuje dabar buvo mažai eruko rūgšties, daug oleino rūgšties (kaip ir širdžiai naudingame alyvuogių aliejuje), daug omega-3 riebalų ir neutralus skonis. Rapsų pavadinimas buvo pavadinimu canola (terminas can kilęs iš Kanados, o ola - aliejus). Berods pranzūziškai rapsai vadinasi Huina de colza.
Nors rapsų aliejus buvo reklamuojamas kaip sveikatai palankus aliejus, turintis mažai sočiųjų riebalų ir esantis omega-3 riebalų rūgščių šaltinis, jis labai toli nuo to. Rapsų aliejus yra ne tik genetiškai modifikuotas, bet ir labai perdirbtas ir rafinuotas, o tai skatina dideles organizmo sveikatos problemas.
Rapsų aliejaus pavojai sveikatai
Rapsų aliejus nėra toks sveikas aliejus, kokiu jus įtikino. Rapsų aliejus kelia tiek daug pavojų, kad kiekvienas sveikai mąstantis žmogus turėtų nuo jo laikytis atokiau. Štai tik kelios priežastys, kodėl rapsų aliejus daugiau niekada neturėtų įžengti į jūsų namus.
1. Rapsų aliejus yra hidrintas aliejus
Jei jis nėra "šalto spaudimo" arba "ypač tyro", aliejus laikomas rafinuotu. Šis procesas apima rafinavimą kaustinėmis medžiagomis, balinimą ir nuriebalinimą - visi šie procesai susiję su aukšta temperatūra arba cheminėmis medžiagomis, kurios kenkia žmogaus organizmui. Paskutinis, bet ne mažiau svarbus yra dezodoravimo procesas. Kadangi rapsų aliejuje yra daug omega-3 riebalų rūgščių, veikiamas deguonies ir aukštos temperatūros jis lengvai genda ir įgauna nemalonų kvapą. Standartinio dezodoravimo proceso metu pašalinama didelė dalis omega-3 riebalų rūgščių, paverčiant jas transriebalų rūgštimis.
Jei vartojate bet kokį augalinį aliejų, kuris perdirbimo metu oksiduojasi dėl karščio, tai savo organizmo audinius taip pat veikiate oksiduotais ar gendančiais produktais. Tai prisideda prie degeneracinių ligų ir lėtinio uždegimo.
2. Genetiškai modifikuotas produktas
Beveik visas rapsų aliejus gaminamas iš genetiškai modifikuotų augalų. Daugiau kaip 90 % viso rapsų aliejaus pagaminama iš genetiškai modifikuotų augalų. Nors genetine modifikacija pavyko sėkmingai sumažinti eruko rūgšties kiekį, ji taip pat padidino oleino rūgšties kiekį.