2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣
Що найбільше закарбувалося в пам’яті у 2024-му? Обстріли, бої, загиблі герої. Руйнування, які здавалися нескінченними. Іноді ловиш себе на думці, як наша нація може стільки витримувати? Мабуть, у нас розвинулася дуже сильна захисна реакція мозку, щоб впоратися з негативом і не зламатися.
Та водночас було й інше. Було життя, відновлення, робота над законопроєктами, які мають змінити майбутнє країни, було єВідновлення, підтримка ВПО, планування з громадами якісної відбудови через наші програми комплексного відновлення (ПКВ). Це був рік боротьби не лише на передовій, а й у тилу — за закони, за права, за реальні зміни.
Звісно, не все вдалося. Але це лише означає, що попереду ще більше роботи, ще більше рішень і ще більше можливостей для змін. Та серед того, що зробили можна сміливо відзначити:
✅ Показники єВідновлення за 2024-й, річниця роботи якої якраз припала на цей рік. Майже 80 тисяч сімей отримали компенсації на ремонти власних домівок на загальну суму біля 8,5 млрд грн. Видано біля 13 тис сертифікатів на купівлю нових домівок, з яких 5 тисяч реалізовано на 9 млрд грн. Згадую, що на початку 2024-го ми з тодішнім очільником Мінвідновлення Олександром Кубраковим мріяли, що програма за рік охопить щонайменше 1 млн українців та фінансування загальмувало. Хотілося б, щоб ненадовго.
✅ Фінансування програми єВідновлення. Пріоритети держбюджету на 2025 рік — це оборона, але завдяки спільному донесенню позиції та розумінню важливості програми, країна має 4 млрд грн у бюджеті на 2025 рік та ще 15 млрд грн для ВПО на виплати за знищене житло. Новорічний подарунок для щонайменше 30 тисяч наших співгромадян, які не лише втратили житло, але й стали переселенцями у власній державі. Величезна вдячність за це Президенту України Володимиру Зеленському.
✅ Законопроєкт №7283 щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування, який надає громадянам механізми впливати та контролювати місцеву владу. Документ підтримав парламент та він ще не став Законом. Втім десятки громад (Суми, Полтава, Бердичів, Рівне, Славутич та ін) імплементували його норми, змінивши свої статути. Велика вдячність усім, хто рухає ці зміни та, зокрема, Максиму Лацибі.
✅Закон України «Про публічні консультації» №3841-IX визначає стандарти державної політики при ухваленні рішень органами місцевого самоврядування через залучення громадськості та проведення публічних консультацій. Робота над законом, який вступить в дію через 12 місяців після закінчення воєнного стану, тривала понад 10 років. Це праця великої команди включно з моєю колегою Аліною Загоруйко, яка провела десятки обговорень для того, щоб довести проект до ухвалення в сесійній залі.
✅ Законопроєкт №11440: механізм реєстрації права власності на нерухоме майно без доступу до бюро технічної інвентаризації (БТІ), якщо майно не було внесено до ДРРП. Законопроєкт, над яким працювала група народних депутатів, включно зі мною та Ігорем Фрісом . Та безперечною лідеркою цих змін стала Ольга Оніщук з ГО «Поверни своє». Цей законопроєкт значно спрощує доступ до програми єВідновлення у випадках, коли втрачено не лише житло, але й паперові документи, а БТІ знищено чи перебуває в окупації.
✅Законопроєкт №11028, який забезпечить більше справедливості для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Він передбачає пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна за програмою єВідновлення для певних категорій ВПО. Тут слід відзначити роботу Павла Фролова, Максима Ткаченка, Сергія Козира за постійну та активну роботу в контексті допомоги нашим ВПО.
✅ Розробка законопроєктів «Про основи житлової політики» та «Про основні засади відновлення України». Обидва законопроєкти є надзвичайно важливими для України. Для того щоб вони стали грамотно вивіреними законодавчими документами, вони пройшли кілька етапів публічних консультацій за підтримки наших колег з Програми USAID РАДА: наступне покоління спільно з ГО «Інститут Республіка». Дякуємо за допомогу!
✅єВідновлення та єОселя обʼєдналися у Дії: сертифікат за компенсаційною програмою можна буде використати як перши