Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі @pro_travy Channel on Telegram

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

@pro_travy


Корисні і цікаві відомості про лікарські рослини, їх вирощування та використання. З різних питань пишіть @Orisman777

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі (Ukrainian)

Ласкаво просимо до каналу "Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі"! Цей канал є відмінним джерелом корисних та цікавих відомостей про лікарські рослини, їх вирощування та використання. Тут ви знайдете багато цікавого матеріалу про рослини, які можуть стати корисними для вашого здоров'я та добробуту. Ви дізнаєтеся про різноманітні методи вирощування лікарських рослин як у природному середовищі, так і на вашому власному городі. nЯкщо у вас виникли будь-які питання або ви бажаєте ділитися своїм досвідом, не соромтеся писати @Orisman777. Приєднуйтесь до нашого каналу, щоб дізнаватися більше про дивовижний світ лікарських рослин!

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

07 Jan, 20:20


АМЕРИКАНКА В АМЕРИЦІ

Трішки інформації, як вирощують ехінацею на Батьківщині, в Америці, де вона природно зустрічається в деяких штатах.

Зазвичай, її вирощують фармацевтичні компанії для себе, компанії, які спеціалізуються на вирощуванні розсади на продаж, та квітникарські розсадники, що реалізують сортовий матеріал для озеленення.

Для фармацевтичних цілей найбільш поширений розсадний спосіб, коли молоді рослини висаджують на гряди з мульчуванням. Гряди спеціально формують, а розсаду висаджують розсадопосадковими машинами. Все технологічно, з мінімумом ручної праці, ще й органічно сертифіковано.

#ехінацея

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

06 Jan, 20:20


ПРО "ДРУЖНІ" І "НЕДРУЖНІ" ВІДНОСИНИ

Існує дуже цікава наука - алелопатія, яка вивчає хімічний вплив одних організмів на інші. Рослини здатні виділяти навколо себе рідкі, газоподібні сполуки, які негативно чи позитивно впливають на інші рослини, мікроби в грунті, хвороби і комахи, навіть людину.

Якщо знати ці нюанси, можна керувати в природі і на городі шляхом підбору компонентів, щоб створити певну агрономічну конструкцію.

Наприклад, біля капусти садити чорнобривці, які виділяють ефірні олії, що відлякує шкідників.

Читайте і експериментуйте...

#алелопатія

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

05 Jan, 20:46


ГІСТЬ З ГІМАЛАЇВ

Можливо, хто думає, що на Гімалаях окрім гір і снігу, мало що є. Сьогодні представляємо вам достатньо новий вид ожини, який в дикому вигляді зустрічається саме в тих суворих регіонах.

Цей вид ожини, завдяки своїм оригінальним плодам-кістянкам, що зовнішньо нагадує суниці, стрімко поширюється світом.

Вже виведено сорти як харчового, так і декоративного направлення. Невибаглива, оригінальна, смачна - все це викликає попит у аматорів та охочих здивувати сусідів.

#ожина

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

04 Jan, 20:20


ЯК ВИКОРИСТОВУЮТЬ ОЖИНУ

Зрозуміло, що перш за все ожину вирощують як вітамінну ягідну культуру. Її можна вживати у свіжому та переробленому вигляді. Способів переробляння достатньо багато: про них можна написати книгу.

Сами простий спосіб - заморожування: потім можна вживати протягом усього сезону. Так само роблять при продажі ягід великими партіями.

Перероблення із цукром - варення, джеми, желе та ін.

Вино та настоянки із ожини - смачний і незвичайний продукт.

Окрім харчових цілей - декоративні властивості, особливо під час цвітіння. До того ж колючі стебла - прекрасна природна огорожа.

#ожина

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

02 Jan, 20:20


ОЖИНА... І БАГАТО ІНШИХ

В саду на городі "живе" багато рослин, які ми звикли сприймати виключно як плодові, ягідні, малопоширені, овочеві та ін.

Разом з тим, їх лікарські властивості вражають, особливо якщо розглядати з погляду постачання мікроелементів, ферментів, вітамінів та ін. необхідних для нашого організму речовин.

Лікарі рекомендують в сезон вживати свіжі плоди і ягоди регулярно і в достатній кількості, щоб наш організм накопичив необхідний запас на зиму.

#ожина

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

01 Jan, 20:20


БУТИ СТІЙКИМ — ЯК ДУБ, І МУДРИМИ — ЯК ЗМІЯ

У китайській астрології змія вважається найзагадковішою і наймогутнішою твариною. Тому, коли плазун впливає на певний рік, це завжди період потужних трансформацій, нових викликів та самопізнання.

Китайська мудрість говорить, що це буде рік довгострокових планів і стратегічних дій. Тому дуже важливо виважено підходити до будь-якого свого рішення, завжди покладатися на інтуїцію.

Дуб є символом мужності та сили в Україні. Ще здавна було заведено вишивати юнакам на сорочках дуби, щоб молодик виріс здоровим та впевненим у собі.

Також високо цінувались дубові меблі. Вважалось, що міцний сон на дубовому ліжку неодмінно зробить тебе непереможним.

Дуби - це дерева-довгожителі. Саме тому вони так часто асоціюються з мудрістю та довголіттям. 

Усім нам мудрості і стійкості в 2025 році!

#дуб

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

31 Dec, 20:20


Вітаю з Новим роком!

Бажаю, щоб майбутній рік приніс нам стільки радощів, скільки днів у році, і щоб кожен день дарував нам посмішку і частинку добра.

Нехай усе, що ми планували, обов'язково збудеться: усе те, що хотіли почати, - почнеться, а що хотіли закінчити - закінчиться. Миру і надії!

Нехай наступного року ми всі станемо щасливішими та добрішими, а світ відкриє нам нові двері!

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

30 Dec, 21:45


В кожній країні, народності є історично обумовлені традиції відзначати Новий Рік та рослини, які символізують це свято.

Традиція зустрічати Новий рік із ялинкою має давнє коріння і походить із поєднання язичницьких та християнських звичаїв.

У багатьох язичницьких культурах вічнозелені дерева, такі як ялина, сосна чи ялівець, символізували життя, здоров'я і родючість. Їх прикрашали під час зимового сонцестояння (21–22 грудня), щоб відзначити перемогу світла над темрявою. Вважалося, що такі дерева захищають від злих духів і приносять удачу.

У древніх германських і скандинавських племенах існувала традиція прикрашати дерева плодами, стрічками та свічками на честь бога Одіна, щоб він приніс щастя та добробут у новому році.

Зараз новорічна ялинка є одним із найвідоміших символів святкування Нового року у багатьох країнах світу.

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

29 Dec, 20:20


НЕ ТІЛЬКИ ЛІКАРСЬКА

Куркума відома не тільки лікарськими  властивостями і харчовим використанням в світі. 

Окремі види набули поширення як високодекоративні культури для озеленення територій.  В своїх рідних країнах їх вирощують як багаторічні культури. У нас вони вимерзають, тому щорічно викопують, і на кшталт жоржини, на зиму поміщають у підвал. Є досвід вирощування в домашніх умовах. Коли квітують - суцвіття мають декоративний вигляд і довго цвітуть.

#куркума

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

28 Dec, 20:20


РІЗНОМАНІТТЯ КУРКУМИ

Видів куркуми, які використовують в харчовій промисловості,  як лікарську рослину і технічну культуру, - декілька. У себе "вдома" їх вирощують або збирають в природі. 

До речі, в наших умовах їх також можна вирощувати. У відкритому грунті - як однорічну культуру, в теплицях чи на підвіконні - більш тривалий термін.  Але ж якість (властивості) будуть відрізнятися від  природних умов.

#куркума

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

27 Dec, 22:19


АВСТРАЛІЙСЬКИЙ ДОСВІД ВИРОЩУВАННЯ ЕХІНАЦЕЇ

Варто зауважити, що Австралія займає провідне місце у світі з вирощування органічної продукції. Тому агротехнології достатньо розвинуті і використання органічних практик поширено для багатьох культур, в т.ч. і лікарських.

Клімат Австралії змушує масово використовувати вирощування на грядах із штучним чи натуральним мульчуванням (плівка, папір, сіно, пластик), а також крапельне зрошення в критичні періоди. Розсадна технологія займає провідне місце.

При вирощуванні на узбережжі звичайним є застосування мулу як джерела органіки. #ехінацея

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

26 Dec, 19:39


ВИРОЩУВАННЯ ЕХІНАЦЕЇ В НОВІЙ ЗЕЛАНДІЇ

Грунтово-кламатичні умови в новій Зеландії різноманітні, але сприятливі для вирощування багатьох лікарських рослин. Саме тому там розроблені цільові державні програми для підтримки місцевих виробників. 

В цілому вирощування зосереджено на невеликих площах. Але технології застосовують прогресивні, що дозволяє отримати не тільки високі врожаї, але й якість продукції.

Нетиповим для лікарських рослин є вирощування ехінацеї в гідропонній культурі. Зазвичай такі технології застосовують переважно для маржинальних культур, бо це пов'язано із штучним контролем середовища. Можливо, рівень автоматизації і економічні моделі дозволяють вирощувати її таким способом.

#ехінацея

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

25 Dec, 19:59


ЕХІНАЦЕЯ В ФІНЛЯНДІЇ

Фінляндія, мабуть, одна із північних меж вирощування ехінацеї в промислових умовах. 

Головні фактори, що обмежують її ріст і розвиток, це низькі температури взимку та сума позитивних температур. Перший фактор забезпечує виживаність рослин, а другий - впливає на урожай, а більше на якість продукції.

Найбільш ефективним методом визнали вирощування розсади з насіння, що надалі забезпечує майже 100% успішність вкорінення.

Заслуговує на увагу спосіб висадки розсади в гряди, які формують вище рівня ґрунту для більш ефективного прогрівання весною.

#ехінацея

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

24 Dec, 21:13


ЕХІНАЦЕЯ В СЛОВЕНІЇ

На мій погляд, чим цікавий досвід Словенії? 
По-перше. Вирощують культуру виключно розсадною технологією. Це те, про що ми зараз тільки опановуємо, там, в Словенії вже було 35 років тому! 
По-друге. Перед усім, вирощуванням займаються виключно фармацевтичні компанії для власних цілей і власних препаратів. Це нормальна практика для більшості виробників.
По-третє. Вирощують переважно в певних локаціях, де відповідні грунтово-кліматичні умови, які найбільш підходять культурі.

#ехінацея

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

19 Dec, 20:11


СВІТОВІ АГРОТЕХНОЛОГІЇ

Почнемо із ехінацеї.
Із 9 видів цього роду в Україні інтродуковані 3 види: е. пурпурова, е. бліда та е. вузьколиста.

В Америці та Німеччині ще в 30- х роках минулого століття почали випускати медичні препарати із ехінацеї, це спонукало до детального вивчення не тільки фітохімії роду Echinacea, але й інтродукції та вирощування в культурі.

На сьогодні ехінацею вирощують до 70 країн світу, в тому числі Німеччина , Америка, Канада, Австралія, Нова Зеландія, африканський континент, країни ЄС, ну і звичайно, Україна.

В залежності від розвитку технологій та грунтово – кліматичних умов місцевості в кожній із країн склалася своя технологія вирощування ехінацеї. Про це далі буде...

#ехінацея

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

17 Dec, 20:42


СВЯТИЙ ПОРОШОК

В зимовий період наш організм потребує уваги, особливо тим, хто схильний до сезонних захворювань. Тримати себе в тонусі допоможе куркума. Це не наша рослина, її походження Індія, де вона і росте у дикому вигляді і здавна використовується. За її цілющі властивості назвали "святим порошком".

Рід Куркума  достатньо велика, найбільше використовується куркума довга, або куркума домашня.  Іноді пишуть, що куркума та імбир - це одне і теж саме. Це не так. Ці рослини відносяться до однієї родини, але види зовсім різні.

Абсолютно перевірено - що куркума впливає на імунітет і підвищує опірність організму до хвороботворних мікробів і несприятливих факторів. Тому сезонний курс куркуми - справа потрібна.

#куркума

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

13 Dec, 22:23


"ДРУГ" АГРОНОМІВ

Осот польовий відноситься до найбільш поширених і шкідливих бур'янів зони Лісостепу. Основна причина - швидке розмноження і складна боротьба. Він успішно розмножується насінням з летючкою, які вітром можуть переноситися на кілометри і не втрачають схожість до 5-8 років. Не меншу проблему викликають коренепаросткова коренева система, яка здатна швидко відновлюватися, коли зрізають рослини під корінь. Замість однієї рослини виростає цілий кущ.

Якщо використовувати осот як лікарську рослину, то збирати треба не в полях, де застосовують пестициди, а в природних ценозах.

#осот

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

11 Dec, 22:26


ПРИРОДНИЙ ГІРЧИЧНИК

Гірчак - однорічна рослина родини гречкові. Висотою до 50-70 см., квітки зібрані у колосоподібні суцвіття зеленуватого, рожевого кольору, які обвисають під власною вагою. Під осінь стебла червоніють, що є характерним для гречкових. Росте поодиноко, але більше куртинами.

Сировину збирають на початку цвітіння. Зрізують верхівки до 50 см. Висушують у притінку або в сушарках. Фітохімія різноманітна, містить багато вітамінів (особливо К) та мікроелементів. Пекучий смак надає глікозид, що міститься в траві.

Окрім лікарських властивостей, застосовують свіжу траву у харчові промисловості, а також для виготовлення золотистої, жовтої, сірої фарби. Свіжу траву можна з успіхом застосовувати замість гірчичників

#гірчак

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

10 Dec, 21:21


ЕХІНАЦЕЯ І ОРГАНІЧНЕ ЗЕМЛЕРОБСТВО

Чисті продукти вимагають "чистих рішень" в контролі за хворобами, шкідниками та бур'янами. Тому пестициди не проходять, і дослідники шукають нові підходи. Одне із направлень - лікарські рослини і їх речовини. Найбільш відомий і популярний приклад - піретрум. Спочатку був емпіричний досвід, потім наукові дослідження, нарешті - масове впровадження у виробництва. І сьогодні піретрум вирощують і використовують в усьому світі.

"Дійшли руки" і до ехінацеї. Ви самі можете почитати, що її сполуки тільки на початку вивчення. Сподіваюсь, згодом будут випускати нові безпечні препарати для біологічного землеробства.

#ехінацея

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

06 Dec, 21:48


ГІРЧАК ПРОТИ ГІДРАСТІСУ

Гірчак перцевий можна легко знайти в природі на заливних луках, біля води, де він росте поодиноко, а більше - куртинами. Як розпізнати: на його листках є характерна темна пляма. А ще - пекучий смак.

 Здавна його використовували завдяки кровоспинної дії трави. Понад 100 років тому основними ліками для населення, а особливо - для військових, слугували лікарські рослини. І кровоспинні рослини були надзвичайно актуальними, особливо коли армія воює. З цієї мети в Канаді закупали рослину гідрастіс. Звичайно, знахідка "місцевої" трави з аналогічними властивостями було актуальним для військової медицини.

#гірчак

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

05 Dec, 20:52


ЕСПАРЦЕТИ В УКРАЇНІ

Аграрії давно знайомі із еспарцетами і вирощують на полях для різних потреб. Хто для кормів, хто для поліпшення ґрунтів. Популярна рослина у бджолярів, в органічних господарствах. 

З лікувальною метою збирають траву під час цвітіння та викопують кореневища.

Мед з еспарцету має оздоровчі властивості - покращує кровообіг та зміцнює капілярні судини. Це надзвичайно важливо, особливо для людей поважного віку.

Бджолярі запевняють, що мед зміцнює імунітет та посилює потенцію.

І красива, і корисна!!!

#еспарцет

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

04 Dec, 20:20


ФІТОХІМІЯ АРНІКИ

Можна зробити висновок, що хімічний склад арніки досить різноманітний. Заготовляють переважно кошики, які збирають на початку цвітіння. Це період, коли довгі язичкові квітки орієнтовані вгору. Їх зрізають без квітконоса. На кожній рослині залишають по одному - два кошики для забезпечення насіннєвого розмноження.

Сушити рекомендують при температурі до 60 градусів. Часто квітколоже уражене личинками і яйцями комах, тому рекомендують короткотривале нагрівання при більш високої температури.

#арніка

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

01 Dec, 20:20


ЕСПАРЦЕТ НА ПОЛЯХ І ЛУКАХ

Еспарцет почали використовувати достатньо давно. В деяких джерелах є відомості про його вирощування на Закавказзі ще в Х ст. Достеменно відомо вирощування еспарцету у Франції ще в 15 ст. як пасовищної рослини. Позитивно, що на відміну від інших бобових, тварини можуть їсти траву в зеленій масі. Крім того, агрономи знають, що еспарцет відновлює родючість грунтів.

Еспарцет не отримав широкого застосування як лікарська рослина. Однак мед, отриманий з цієї рослини, калорійний, довго не зацукровується і володіє лікувальними властивостями.

У народній медицині використовують траву або коріння еспарцету.

#еспарцет

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

30 Nov, 20:52


КРАСА НАШИХ КАРПАТ

Гадаю, про арніку гірську багато хто чув. Рослина дуже цікава і лікарська. В літературі можна знайти багато історій та легенд про її цілющі властивості. Подейкують, що арнікою вилікували Данилу Галицького. Правда, від чого — немає відомостей. 

Проте, рослина в Україні зростає локалізовано, переважно в Карпатах та деяких локаціях Житомирщини (спірне питання). Вона вважається рідкісною, був період, коли була внесена до Червоної книги. Наразі ботаніки вважають, що надання статусу червонокнижної рослини рослині не потрібно і заготівля у природі не зробить шкоди популяції.

Арніка — рослина декоративна, стає популярною на присадибних ділянках. Таким чином, кожний має можливість виростити і лікуватися нею.

#арніка

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

28 Nov, 20:20


ХІМІЧНИЙ СКЛАД ТА ВИКОРИСТАННЯ ХВИЛІВНИКА

Фітохімія хвилівника досить різноманітна, це можна прочитати вище. Але деякі компоненти досить не ідентифіковані і вивчаються.

Заготівля сировини влітку та восени. Траву - в період цвітіння рослини. Зрізають верхівки стебел до 30 см. Зібрану траву використовують свіжою (товчуть листя) або сушать в затінку або в придатному приміщенні з вентиляцією. Корені виконують восени, після достигання насіння. Його обтрушують від землі, миють у холодній воді і сушать у теплому приміщенні або у сушарках.

#хвилівник

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

27 Nov, 20:41


ХВИЛІВНИК: ЛІКАРСЬКИЙ, АЛЕ ОТРУЙНИЙ

Цю рослину часто можна побачити біля озер, річок, особливо на піщаних грунтах. Навіть у місті я бачив куртину хвилівника на клумбі замість квітів😂. якщо ви не впевнені її впізнати - понюхайте. Неприємний запах - характерна ознака для цього виду.

Незважаючи на свою ‼️ОТРУЙНІСТЬ ‼️, використовується вже багато століть в народній медицині. На сьогодні застосування обмежене. Близькі види і різновиди хвилівника іноді висаджують як красиву ліану для вертикального озеленення садів і присадибних ділянок.

#хвилівник

Трави життя | Лікарські рослини в природі і на городі

25 Nov, 20:20


ПЕРСТАЧ БОЛОТНИЙ - НАМ ТАК МАЛО ПРО НЬОГО ВІДОМО...

Вовче тіло болотне (або перстач болотний) дуже цікава і корисна рослина. Не дарма його порівнюють з женьшенем, бо його застосовують при лікуванні багатьох хвороб. І наші пращури про це чудово знали. Препарати з нього володіють кровоспинними, знеболювальними, протизапальними, ранозагоювальними, протираковими властивостями. При необхідності, можна знайти багато перевіреної літератури.

Біологія рослини також цікава. Зустрічається на вологих місцях в широкій кліматичній зоні - від субтропіків до тундри. Кореневища проникають в глибину до трьох метрів.

Фітохімія вже давно "розшифрована" і не містить унікальних сполук, але поєднання в рослині описаних вище речовин дає дійсно унікальний ефект!

#вовче тіло #перстач