Справді знакова зустріч як для АРМА, так і для України.
АРМА в штаб-квартирі ОЕСР (Париж, Франція)
Мали честь обговорити важливі питання з представниками Секретаріату ОЕСР: Олена Концевичюте, Директор національних проєктів, Управління з питань боротьби з корупцією та доброчесності в уряді; Оксана Гус, аналітик з питань політики, Управління з питань боротьби з корупцією та доброчесності в уряді; Аман Джохал, аналітик з питань політики, Управління з питань боротьби з корупцією та доброчесності у державному управлінні; Таня Хаванська, керівник програми ділової доброчесності ACN, Антикорупційний відділ; Іван Пресняков, керівник проектів технічної допомоги Україні, Антикорупційний відділ; Катерина Пенькова, аналітик з питань політики, Офіс зв'язку ОЕСР в Україні; Стівен Лоу, старший радник відділу України, Директорат глобальних відносин та співробітництва.
Україна активно прагне до членства в ОЕСР, розглядаючи його як стратегічний крок до зміцнення економічної стабільності. З 2022 року наша країна бере участь у численних ініціативах ОЕСР, які передбачають адаптацію законодавства та економічних стандартів.
У 2023 році в рамках П'ятого раунду моніторингу Стамбульського плану дій Антикорупційна мережа ОЕСР для Східної Європи та Центральної Азії (ACN) провела огляд антикорупційних реформ в Україні, який включав аналіз виконання АРМА функцій з виявлення, розшуку, управління та повернення незаконних активів. Агентство отримало кілька рекомендацій, зокрема щодо підвищення прозорості процесів, вдосконалення процедур управління активами та приведення електронних аукціонів у відповідність до міжнародних стандартів. Усі ці зауваження були успішно враховані та реалізовані новою командою АРМА.
Рік тому мені було соромно слухати критику на адресу попереднього керівництва АРМА. Сьогодні я з гордістю поділилася тим, чого ми досягли за останній рік, підкріпивши це конкретними прикладами та цифрами, і пояснила, що ці досягнення означають для України.
Ключові досягнення:
▶️Серпень 2023 року. Відкрито публічний доступ до Єдиного державного реєстру арештованих активів, що стало значним кроком до прозорості та зміцнення довіри суспільства. Інформація про арештовані активи тепер доступна для громадськості. Наразі реєстр містить понад 345 000 записів про арештовані активи (понад 72 000 з яких передано до АРМА)
▶️Листопад 2023 року. За ініціативи АРМА Уряд України затвердив нові чіткі та прозорі процедури продажу та управління арештованими активами через державну систему онлайн-аукціонів Прозоро.Продажі.
▶️Грудень 2023 року. Створено конкурсну комісію з відбору юридичних осіб, які здійснюватимуть реалізацію активів, до складу якої увійшли представники АРМА, Міністерства юстиції України та Міністерства економіки України.
▶️ Серед численних досягнень знаковою подією є те, що вперше економічний ефект від діяльності АРМА перевищив операційні витрати. З 2018 по 2023 рік на утримання Національного агентства було витрачено понад $46,77 млн, тоді як у 2024 році Агентство за 10 місяців забезпечило $53 млн надходжень до бюджету України. На сьогодні загальний портфель від управління арештованими активами становить вже $300 млн.
АРМА реалізує низку ініціатив:
▶️співпраця з КМЄС та реформування АРМА з метою посилення його інституційної спроможності
▶️створення Офісу реформ та залучення експертної підтримки
▶️розробка 5-річної стратегії для Агентства
▶️розробка пріоритетних законодавчих ініціатив для реформування Агентства
▶️модернізація Єдиного державного реєстру арештованих активів
▶️ухвалення спеціального закону «Про АРМА» в новій редакції в рамках Плану фінансування України, який наразі перебуває на доопрацюванні в Міністерстві юстиції
▶️ внесення змін до статті 545 Кримінального процесуального кодексу. Ці зміни мають на меті дозволити АРМА безпосередньо звертатися до іноземних органів із запитами про міжнародну правову допомогу (МПД) у сфері розшуку та управління активами. Підвищити швидкість та ефективність міжнародного співробітництва, дозволивши АРМА відігравати більш активну роль у координації зусиль з повернення активів у різних юрисдикціях.