Освітні практики від ІТ: навчай сміливо @navchai_smilyvo Channel on Telegram

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

@navchai_smilyvo


Освітні практики від ІТ — майданчик, створений ІТ-компанією Genesis для обміну досвідом між викладачами та ІТ-бізнесом.


Питання та пропозиції — @Genesis_education_team.

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо (Ukrainian)

Освітні практики від ІТ — це освітній проєкт, створений компанією Genesis з метою сприяти обміну досвідом між викладачами і представниками ІТ-бізнесу. Ця платформа надає унікальну можливість вчителям та фахівцям з інформаційних технологій поширювати свої знання, ділитися кращими практиками та взаємно вдосконалюватися.


На каналі "navchai_smilyvo" ви знайдете корисні матеріали, цікаві лекції, рекомендації від професіоналів галузі, а також найсвіжіші новини зі світу освіти та технологій. Будьте впевнені, що підписавшись на цей канал, ви будете в курсі всіх інновацій та досягнень у галузі інформаційних технологій та освіти.


Якщо у вас виникли питання або у вас є пропозиції щодо вдосконалення проєкту, звертайтеся до команди Genesis за контактами @Genesis_education_team. Приєднуйтесь до нас сьогодні та навчайтеся сміливо з найкращими в галузі!

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

24 Dec, 18:00


Спільното освітян, вітаємо з прийдешніми святами! 🎄

Цей рік був сповнений викликів, але завдяки вашій відданій праці, терпінню та креативності студенти продовжували отримувати знання, надихатися і відкривати для себе нові можливості.
Ми знаємо, як важливо мати хорошу базу знань і підтримку наставників. Тому ми вдячні за те, що ви щодня запалюєте в серцях молоді вогонь допитливості та прагнення до нового.

Нехай свята будуть тихими та принесуть вам теплі моменти з близькими, сповнять оселю радістю і затишком. Нехай новий рік стане часом великих можливостей і досягнень попри всі складнощі, з якими доводиться зіштовхуватися. Нехай ваша сила, віра та наполегливість допоможуть здолати будь-які перепони 🙌🏻

Ми цінуємо вашу відданість справі та щиро віримо, що спільними зусиллями ми робимо освіту ще кращою. Дякуємо за вашу відкритість і сміливість вивчати нове та навчати. Разом ми створюємо світ, у якому знання — це сила, а технології — інструмент для кращого майбутнього.

Дякуємо Силам безпеки й оборони за те, що маємо змогу жити, працювати далі та робити освітні проєкти!

З теплими побажаннями
команда Genesis 🧡

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

19 Dec, 16:01


​#навички

Сьогодні хочемо порушити завжди актуальну тему — оцінювання рівня знань студентів.

🔍 Зрозуміти, наскільки студенти засвоїли матеріал чи опанували навичку — ключовий елемент навчального процесу, який допомагає адаптувати та підсилити освітню діяльність. Для цього існує декілька основних типів оцінювань, кожен з яких слугує своїй меті та дає змогу ефективно вимірювати та підтримувати розвиток студентів. Розгляньмо кожен з них докладніше ⬇️

📌Діагностичне. Цей тип оцінювання можна використовувати, щоб визначити попередній рівень знань і навичок студентів із певної теми. Його найчастіше проводять у форматі тестів або вхідних квитків (формат, коли на початку пари студенти отримують кілька коротких питань на тему і мають на них відповісти усно або письмово). Наприклад, ви можете оцінювати знання студентів на початку навчальної дисципліни, нового модулю або семестру.

Таке оцінювання не підходить для виставлення балів із дисципліни, але є чудовою можливістю адаптувати навчання під потреби студентів.

📌Формативне. Цей тип оцінювання зосереджений на моніторингу рівня знань студентів у процесі вивчення певного курсу або теми. Формативне оцінювання використовується, щоб визначити, як студенти зрозуміли тему й що можна зробити, щоб покращити засвоєння цього матеріалу. Таке оцінювання можна проводити у форматі вікторин, обговорень та вихідних квитків (короткі роботи, які студенти здають наприкінці заняття, наприклад, кілька тестових або відкритих питань).

Якщо ви плануєте використовувати цей тип оцінювання під час виставлення балів за курс, то радимо виділяти на нього невелику кількість балів або робити ці бали додатковими.

📌Підсумкове. Такий тип оцінювання зазвичай використовується для оцінювання рівня знань і навичок студентів наприкінці певного навчального періоду — модулю, курсу, семестру тощо. Саме з цим типом оцінювання ви працюєте найчастіше, коли йдеться про виставлення балів студентам.

Це можуть бути тести з варіантами відповіді, відкриті питання, розвʼязування задач, написання письмової дослідницької роботи — проєкту, статті, курсової, реферату, дослідження, наукової роботи тощо.

🔶Під час вибору формату та створення завдань для підсумкового оцінювання важливо пам‘ятати, що кожне завдання має перевіряти, як виконуються навчальні цілі, які ви закладали в цей курс чи тему.

🔶Радимо диференціювати підсумкове оцінювання на кілька частин — так підсумкове оцінювання можна зробити більш комплексним і менш стресовим для ваших студентів.

🔶Для кожного підсумкового завдання пропрацюйте й поділіться зі своїми студентами критеріями оцінювання завдання — що саме ви будете оцінювати в роботі і яку кількість балів даватимете за кожним із критеріїв. Розпишіть оцінювальну шкалу для кожного з критеріїв — як виглядатиме робота від мінімального до максимального балу за кожним критерієм.

📌Самооцінювання. Цей тип оцінювання вимагає від студентів оцінювати власний прогрес, навички та розуміння предмета. Зазвичай це відбувається у форматі рефлексії, постановки цілей або через тести й чеклісти з пропрацьованими критеріями для самооцінювання. У межах такого оцінювання ви також можете заохочувати студентів приходити до вас, як викладача, за зворотним зв’язком. Інтеграція самооцінювання підкріпить навчальні цілі та надасть студентам можливість брати активну в цьому процесі.

📌Взаємооцінювання. Цей тип оцінювання передбачає, що студенти оцінюють та надають зворотний зв’язок щодо роботи своїх одногрупників. Взаємооцінювання допоможе студентам виявити сильні сторони та зони для покращення, а також допомогти навчитися сприймати та надавати зворотний зв’язок іншим людям.
Регламентуйте, як саме студенти мають оцінювати роботи своїх колег. Заохочуйте зосереджуватися як на сильних сторонах, так і на зонах для покращення, та підкреслюйте важливість конструктивного зворотного зв’язку.

Цей тип оцінювання менш керований, ніж формативне та підсумкове оцінювання, але в невеликих обсягах так само може бути частиною загальних балів студентів.

А як ви оцінюєте знання студентів? Діліться своїми порадами в коментарях ⬇️

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

05 Dec, 08:33


Як університетам вибудувати співпрацю з бізнесом: алгоритм підготовки до партнерства 📝

Раніше ми розповідали про різні формати співпраці між ЗВО та бізнесом і пояснювали, чому важливо будувати такі партнерства. Сьогодні ж розберімо, як крок за кроком підготувати ваш ЗВО до ефективного партнерства.

1️⃣Аналіз можливостей та потреб

🔍 Оцініть внутрішні ресурси:
які у вас є дослідження, проєкти чи програми, які можуть бути цікавими бізнесу?
🔍 Визначте ніші: оберіть сфери, у яких ваша експертиза буде найбільш цінною (наприклад, IT, медицина, зелена енергетика, робототехніка).
🔍 Проаналізуйте тренди: дослідіть актуальні виклики в галузях, пов'язаних із вашими дослідженнями, щоб адаптувати пропозицію до реальних потреб компаній.

2️⃣ Підготовка ціннісної пропозиції

💡 Сформулюйте результати досліджень у бізнес-контексті:
опишіть, як ваші напрацювання розвʼязують реальні бізнес-проблеми (оптимізація витрат, підвищення ефективності, впровадження інновацій).
💡 Виберіть формат співпраці: спільний проєкт, курс, стажування тощо.
💡 Підкресліть переваги для бізнесу, наприклад, доступ до досліджень, залучення талановитих студентів, підвищення бренду роботодавця.

3️⃣ Пошук потенційних партнерів

📋Складіть список компаній:
на основі аналізу ринку визначте компанії, які можуть бути зацікавлені у вашій пропозиції.
📋Визначте ключових осіб: знайдіть відповідальних осіб у компаніях та зберіть їхні контакти (наприклад, керівників відділів R&D, HR, маркетингу).
📋Підготуйте персоналізовані пропозиції: адаптуйте вашу пропозицію для кожного потенційного партнера, адже всі мають різні цілі та потреби.

4️⃣ Підготовка презентаційних матеріалів

🎯Розробіть презентацію потенційного проєкту:
створіть коротку та чітку презентацію (one pager), яка демонструє суть потенційного проєкту, його результати.
🎯Готуйтеся до питань: продумайте можливі питання від бізнесу (про витрати, тривалість проєкту, ресурси) та заздалегідь підготуйте відповіді.

5️⃣ Налагодження комунікації

📩 Надішліть персоналізовані листи:
звертайтеся до ключових осіб у компаніях з чіткою пропозицією партнерства, наголошуючи на перевагах співпраці.
📩 Запропонуйте зустріч: запросіть компанію на зустріч для обговорення можливостей співпраці.
📩 Продовжуйте діалог: якщо відповідь відсутня, надішліть ввічливе нагадування через 1-2 тижні з уточненням, чи компанію зацікавила ваша пропозиція.

6️⃣Переговори та домовленості

🤝🏻Проведіть зустріч:
презентуйте вашу пропозицію. Підкресліть можливі переваги для бізнесу та готовність до гнучких умов співпраці.
🤝🏻Обговоріть умови співпраці: узгодьте основні деталі проєкту (фінансування, строки тощо).
🤝🏻Оформіть співпрацю: після досягнення згоди підготуйте меморандум або будь-який інший документ, щоб фіналізувати співпрацю (цей крок є необов'язковим, зазвичай компанії не вимагають договору).

Ефективне партнерство між ЗВО та бізнесом — це спільна праця, яка потребує чіткого плану та взаємного бажання досягати результатів. Використовуйте цей алгоритм як основу для планування і створюйте спільні проєкти, що змінюють майбутнє!

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

29 Nov, 10:40


#освітнізаходи

Запрошуємо ваших студентів і знайомих долучитися до навчальної програми про digital-маркетинг у продуктовому IT — Genesis Marketing Winter Camp ❄️

Програма охоплює базу, необхідну для роботи маркетологом у продуктовій ІТ компанії:

🔸Аналіз ринку: пошук конкурентів, способи визначення сегментів цільової аудиторії.
🔸Визначення місця продукту на ринку. Побудова стратегії в маркетингу. Розробка GTM-стратегії за основними її складниками.
🔸Performance Marketing: SEO, ASO, Affiliate Marketing та Media Buying.
🔸Brand Marketing: SMM, PR & Partnerships, Influence Marketing.
🔸Product Marketing: Content Marketing, E-mail & Push Marketing.

Програма підійде для:
🔹студентів, яким цікавий маркетинг і які прагнуть розпочати кар’єру у продуктовому ІТ;
🔹спеціалістів, які прагнуть поглибити знання з просування ІТ-продуктів;
🔹світчерів, які хочуть опанувати нову професію.

Курс складатиметься з теоретичного онлайн-навчання та роботи над практичними бізнес-кейсами.

Теоретична частина триватиме 4 тижні та проходитиме на інтерактивній LMS-платформі.

Практична частина триватиме до 8 тижнів:
✔️Кейс-стаді у live форматі (онлайн та/або офлайн)
✔️Робота над реальними кейсами бізнесів Genesis

Навчання на курсі безоплатне, проте кількість місць обмежена. Для участі потрібно пройти відбір.

📌 Реєстрацію відкрито до 4 грудня за посиланням — https://bit.ly/3Ze5Stj

Запрошуємо ділитися освітніми можливостями з тими, хто прагне розвитку та нових професійних можливостей 🙌🏻

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

27 Nov, 15:26


📩Канали комунікації зі студентами

Нині ЗВО та інші державні установи масово переходять від Telegram до інших каналів комунікації.

Як обрати новий канал комунікації?

Комусь це питання стане актуальним вже зараз, комусь із початком наступного семестру. Ділимося декількома альтернативами Telegram, які можуть стати вам у пригоді!

➡️WhatsApp. У ньому можна створювати канали, чати та навіть цілі спільноти. Чати дозволяють додавати до 1024 учасників, що робить їх зручним інструментом навіть для великих потоків студентів. Спільноти в WhatsApp дають змогу створити окремі простори для практик та лекцій. Це зручно, коли на курсі декілька викладачів або коли практичні заняття проходять у різних групах в інший час.

У WhatsApp можна закріплювати важливу інформацію, створювати опитування, надсилати голосові повідомлення та ділитися файлами. Крім того, цей інструмент використовує наскрізне шифрування для своїх повідомлень, що робить його надійним сховищем інформації.

➡️Slack. Хоча платформа спершу розроблялася для командної взаємодії в бізнесі, вона чудово підходить і для освітніх потреб. У Slack легко організовувати комунікацію за допомогою тематичних каналів, наприклад: один канал для питань щодо лекцій, інший — для організації групових завдань. Крім того, сервіс підтримує інтеграцію з популярними інструментами, такими як Google Drive чи Zoom, що спрощує обмін файлами та проведення зустрічей.

➡️Discord. Платформа здебільшого асоціюється з комп’ютерними іграми, проте вона активно використовується і в освіті. У Discord можна створити простір (так званий сервер) для курсу, розділити його на канали для різних тем і організувати голосові чати.

Це зручно, якщо студенти готуються до презентацій чи працюють у групах. Також у Discord є функція демонстрації екрана, яка стане в пригоді для проведення занять або складання іспитів. Цей застосунок не такий інтуїтивно зрозумілий, як приклади вище, тож потрібно витратити трохи більше часу, щоб розібратися в ньому й навчити цього студентів.

➡️Microsoft Teams. Однією з головних переваг Teams є можливість створення окремих команд для кожного курсу чи групи студентів. У межах кожної команди можна організувати канали для обговорення різних тем, наприклад, лекцій, практичних занять чи групових завдань. Кожен канал може мати власну структуру, що допомагає впорядковувати навчальний процес. Наприклад, ви можете створити канал для кожної теми чи модулю курсу.

Microsoft Teams інтегрується з Office 365, що забезпечує доступ до інструментів для спільної роботи над документами, таблицями чи презентаціями в реальному часі. Викладачі можуть завантажувати навчальні матеріали безпосередньо на платформу, створювати завдання для студентів, а також переглядати й оцінювати виконані роботи. Крім того, Teams автоматично зберігає всі файли в хмарному сховищі. Це робить їх доступними для всіх учасників у будь-який час.

➡️Viber. Цей інструмент пропонує широкий спектр корисних для викладачів функцій. Тут ви теж можете створити групові чати, канали та спільноти для роботи зі студентами. Viber дає змогу обмінюватися текстовими повідомленнями, зображеннями, документами та презентаціями. Голосові повідомлення та дзвінки дозволяють швидко з’ясовувати нагальні питання або надавати консультації студентам.

Ви можете закріплювати повідомлення, додавати боти для автоматизації якихось процесів (як-от нагадування про дедлайн) та створювати опитування серед ваших студентів.

➡️Google Chat. У цьому месенджері від Google ви можете створювати групові чати та розділяти їх на окремі простори для роботи над певною темою, ділити між собою лекційні та практичні заняття.

Цей інструмент дозволяє інтегрувати у ваші чати інші сервіси Google, зокрема Google Drive, Google Meet, Google Calendar та Gmail. Так само ви можете обмінюватися зі вашими студентами різними документами, файлами та медіа, і вони будуть автоматично зберігатися на Google Drive, що полегшить подальшу роботу з ними.

При виборі каналу комунікації не забувайте враховувати звички своїх студентів, потреби вашого курсу та функціонал кожного з інструментів 💫

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

27 Nov, 08:54


Освітні практики від ІТ: навчай сміливо pinned «💫 Встигніть зареєструватися на навчання для викладачів всеукраїнського курсу від IT-компанії Genesis! Відкрита реєстрація на навчання викладачів курсу «Створення та розвиток ІТ-продуктів» для подальшої інтеграції в заклади вищої освіти! Що це за курс? …»

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

26 Nov, 11:00


💫 Встигніть зареєструватися на навчання для викладачів всеукраїнського курсу від IT-компанії Genesis!

Відкрита реєстрація на навчання викладачів курсу «Створення та розвиток ІТ-продуктів» для подальшої інтеграції в заклади вищої освіти!

Що це за курс?

📌«Створення та розвиток ІТ-продуктів» — перший із всеукраїнських освітніх курсів-стажувань від команди Genesis на LMS-платформі. Курс створено у форматі змішаного навчання для студентів українських ЗВО.

👥 Спікерами онлайн-частини курсу є представники топменеджменту продуктових команд Genesis та партнерських компаній, запрошені експерти-лідери галузі, а також:

Михайло Федоров — Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації України.

📙Серед готових методичних матеріалів курсу: передзаписані відеолекції, конспекти, тестування, словники термінів, інфографіки.

Що чекає на викладачів під час 2-тижневого навчання з викладання курсу?

✔️ Лекційні дні із представниками IT-компанії Genesis про напрями продуктового менеджменту та особливості викладання курсу.
✔️ Проходження 10 інтерактивних модулів на інтерактивній платформі, перевернуті класи, проміжні та фінальні тестування, сесії запитань та відповідей.
✔️ Доступ до всіх додаткових матеріалів курсу.
✔️ Спільнота викладачів для швидкої комунікації та відповідей на запитання.
✔️ Сертифікація та дозвіл на викладання всеукраїнського курсу.

📌 Навчання для викладачів стартує вже 9 грудня.

▫️ Тривалість — 2 тижні.
▫️ Вартість — безоплатно.
▫️ Сертифікат на 2 кредити ЄКТС.

📌 Реєструйтесь на навчання за посиланням: https://bit.ly/4eNL80U

📌 Більше про курси-стажування «Створення та розвиток ІТ-продуктів»: https://www.genesis-for-univ.com/product-course

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

21 Nov, 15:20


Ділимося можливостями для освітян!

Онлайн-курс «Викладання в часи війни» — результат дослідження, що відбувалося взимку 2023-2024 років за участі 43 викладачів ЗВО з різних регіонів України, а також тих, хто викладає з-за кордону.

Під час цього проєкту було зібрано знання і практичні рекомендації, покликані допомогти викладачам зберігати якість освітнього процесу та підтримувати власні сили в умовах війни.

💡 Мета курсу

Надати підтримку викладачам університетів, аби зробити викладання під час війни ефективним і змістовним. Курс складається з 5 основних модулів, кожен з яких спрямований на критичні аспекти викладання:

👉дизайн курсу
👉залучення студентів
👉оцінювання та зворотний зв’язок
👉травмочутливе викладання
👉гібридні моделі викладання

Окрім того, курс містить додатковий модуль, присвячений фасилітації навчальних груп і сприяє побудові зв'язків між викладачами-учасниками курсу.

👩‍🎓 Для кого проєкт?

Викладачі ЗВО, які розробляють нові курси або оновлюють вже наявні.

📌Курс є безоплатною ініціативою з можливістю навчання в асинхронному форматі. Учасники також зможуть отримати сертифікат після завершення курсу.

Докладніше про курс та реєстрація на платформі SKVRD 👉https://bit.ly/40Z44qA

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

20 Nov, 10:52


Як і навіщо ЗВО співпрацювати з бізнесом? 🤝🏻

Співпраця між університетами та бізнесом стає все більш актуальною, адже саме студенти — це майбутні фахівці, які створюватимуть нові продукти й розвиватимуть технології.
Однак, сучасні виклики, як-от війна, економічна криза, стрімкий розвиток технологій і дистанційне навчання, значно ускладнюють навчальний процес і підготовку фахівців до реалій сучасного ринку.

Для покращення ситуації бізнес має бути відкритим до співпраці, а освітяни — готовими враховувати потреби компаній, зокрема швидкі зміни у технологіях і актуальність знань.

То ж як бізнес і ЗВО можуть працювати разом, щоб зробити освіту більш прикладною та ефективною?

Формати партнерства можуть бути різними. Наприклад:

🔶Спільні дисципліни: курси з практичними кейсами від компаній.
🔶Лекції практиків: запрошення експертів із компаній для виступів перед студентами.
🔶Практичні завдання: використання кейсів із реального бізнесу у курсових та дипломних роботах.
🔶Навчальні матеріали: інтеграція готових програм і курсів від компаній.

🌎Світові приклади партнерств:

📍Кембридзький університет і Google
Google підтримує Центр людино-орієнтованого штучного інтелекту (CHIA). Партнерство охоплює фінансування PhD-програм, розробку курсів, гранти для студентів.

📍Університет Вашингтона та Amazon
Science Hub від Amazon фінансує дослідження у сфері робототехніки та штучного інтелекту. Студенти отримують можливість працювати з передовими технологіями та брати участь у міжнародних проєктах.

Що важливо для бізнесу?
🔸Чіткі завдання. Бізнесу важливо розуміти, що саме потрібно зробити, для кого і з якою метою.
🔸Відповідність домену (галузі). Теми співпраці мають відповідати спеціалізації компанії.
🔸Планування. Запити варто формулювати чітко та завчасно, щоб компанія могла виділити ресурси та підготуватися.

Докладніше про оформлення письмових пропозицій партнерств і підготовку ЗВО до співпраці розповімо в наступному дописі.
Будуймо якісну та прикладну освіту разом 🌟

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

18 Nov, 16:08


Тиждень цифрової грамотності з Дія.Освіта: прості кроки до онлайн-безпеки 🔒

Міністерство цифрової трансформації розпочинає Тиждень цифрової грамотності — щорічну кампанію з розвитку та покращення діджитал-навичок українців та українок.

Долучайтеся, щоб нагадати собі, рідним і студентам, як безпечніше користуватися перевагами гаджетів та інтернету.

На сторінках Дія.Освіта ви знайдете:

💡освітні серіали про кібергігієну;
💡інтерактивні завдання для перевірки знань із цифрової безпеки;
💡поради щодо захисту персональних даних та інші цінні матеріали на тему цифрової грамотності.

Ви також можете стати амбасадором кібергігієни! Завантажуйте Open Pack із простими кроками для вдосконалення цифрових навичок за посилання — https://bit.ly/3ZbCq8f 👈🏻

Діліться цими матеріалами в соцмережах, чатах зі студентами й колегами та своїми близькими!

Будуймо сильну цифрову спільноту разом! 🌟

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

13 Nov, 11:49


➡️Навчатися граючи: гейміфікація в навчанні

#методики

Що може бути спільного між вашим заняттям і відеогрою Minecraft? І ви, і творці цієї відеогри можете використовувати у своїй роботі різні ігрові елементи, щоб залучати людей споживати ваш контент.

📌Процес використання ігрових елементів у неігровому середовищі, як-от у бізнесі чи навчальному процесі, називають гейміфікацією. Гейміфікація в освіті існує вже досить давно, але сам термін «гейміфікація» та різні навчальні підходи, побудовані на гейміфікації, почали з’являтися лише з 2010 року.

Гейміфікація в навчанні дає можливість:
🔸підтримувати мотивацію. Гейміфікація стимулює студентів досягати поставлених цілей, використовуючи нагороди, бали, рівні або відзнаки.
🔸підвищувати залученість. Ігрові елементи роблять процес навчання цікавим і захопливим, що допомагає студентам краще зосереджуватися на матеріалі та залишатися активними впродовж усього заняття.
🔸підвищувати рівень запам’ятовування матеріалу. Інтерактивні завдання й ігрові елементи допомагають краще засвоювати та запам’ятовувати інформацію завдяки асоціативному мисленню та повторенням.
🔸розвивати навички командної роботи. Групові ігрові завдання сприяють комунікації, співпраці та вмінню працювати в команді.

Існує багато інструментів гейміфікації освітнього процесу, які ви можете використовувати для навчання. Розгляньмо деякі з них ⬇️

☑️Бейджі. Ви можете створити картинки з різними титулами, які будуть присвоюватися вашим студентам за зроблений певний обсяг завдань. Наприклад, за найшвидше виконане завдання, за найкреативніше виконання роботи, за 5 поспіль відвіданих занять тощо. Ці титули можуть підкріплюватися додатковими балами, мемами або іншими бонусами.

◽️Інструменти, які можуть створити бейджі: Credly та OpenBadges.

☑️Jeopardy ігри. Щоби закріпити знання після заняття або підготувати студентів до проміжного тесту, підготуйте для них картки з питаннями та поділіть їх на категорії (наприклад, з різних тем), присвойте кожній категорії певну кількість балів за відповідь. Після цього, на занятті поділіть студентів на команди. Кожна команда має обрати категорію і дати відповідь на питання з верхньої картки відповідної категорії. Картки з питаннями перевертаються текстом донизу, тож студенти будуть знати лише категорію, яку вони обирають, і кількість балів за неї. Питання можуть бути як прості, так і дуже складні. Виграє та команда, яка набере найбільшу кількість балів.

◽️Інструменти, які допоможуть створити Jeopardy ігри: JeopardyLabs, Baamboozle.

☑️Ігри з дитинства. Монополія, бінго, пошук предметів, складання слів (гра «Ерудит») можуть бути чудовим доповненням до ваших занять. Наприклад, ви можете сформувати бінго з нових понять, які студенти будуть викреслювати, коли чують їхні визначення. Пошук предметів легко адаптується під пошук певних частин програмного коду або якоїсь схеми, елементів презентації або тем у підручнику. Щоб використовувати ігри типу Монополії, ви можете знайти будь-яке ігрове поле та присвоїти кожному полю певне питання або визначення. Тоді ваші студенти на занятті кидатимуть кубик і ходитимуть на полі, при цьому виконуючи підготовані для них завдання.

☑️Симуляція. Підхід, який дає змогу студентам опинитися в змодельованій ситуації, яка імітує реальне середовище чи професійну діяльність. Ваші студенти зможуть проходити навчання не лише через лекції або теоретичні завдання, але і стати частиною «гри», де потрібно розв’язувати реальні завдання, спілкуватися з іншими, ухвалювати рішення і навіть припускатися помилок. Наприклад, симуляція кризової ситуації. Ваші студенти — менеджери великої компанії, яка потрапила в кризу через витік важливих даних. Разом із командою вони вирішуватимуть, як діяти: розроблятимуть план реагування, комунікуватимуть із клієнтами, шукатимуть способи мінімізувати шкоду для репутації компанії.

Гейміфікація — це не лише про втілення стандартних підходів, але і про вашу особисту креативність. Не бійтеся експериментувати, адаптуючи під себе наявні та вигадуючи нові підходи! 💫

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

05 Nov, 15:44


🗒️Ефективне конспектування: 3 методи нотування інформації

Дослідження вказують на те, що люди забувають нову інформацію дуже швидко. Згідно з кривою забування Еббінгауза, протягом лише однієї години після засвоєння нових знань людина втрачає приблизно 50% інформації. Протягом наступних 24 годин рівень забування зростає до 70%, а через тиждень може досягти 90%. Ця тенденція підкреслює важливість підходів, які допомагають закріплювати знання в довготривалій пам'яті.

Одним із таких методів є конспектування. Ведення нотаток — це незамінна навичка, яка виходить далеко за межі навчальних аудиторій. Чи то на зустрічах і конференціях, чи під час освоєння нових навичок, ведення організованих і змістовних нотаток підвищує нашу концентрацію та покращує здатність запамʼятовувати й використовувати інформацію в майбутньому.
Спосіб, у який ми документуємо те, що чуємо, бачимо та читаємо, може суттєво вплинути на наше розуміння й пам'ять. Часто потрібно знайти персоналізовану систему конспектування, яка відповідає індивідуальним потребам і вподобанням. Тож розберімо три поширені методи ведення нотаток.

🟧Метод Корнелла

Це один із найпопулярніших способів нотування, створений професором Корнельського університету в 1950-х роках.

Принцип методу передбачає поділ аркуша на три основні зони.

1️⃣Основна колонка (справа) — займає дві третини сторінки, призначена для запису основної інформації. При конспектуванні між реченнями краще залишати місце для доповнення конспекту вдома.

2️⃣Вужча колонка (зліва) — відведена для ключових понять, питань або важливих термінів. Її заповнюють під час або наприкінці лекції. Вона допомагає швидко зорієнтуватися в матеріалі, зосереджуючи увагу на головному.

3️⃣Область внизу аркуша — місце для короткого підсумку. Її студент заповнює самостійно впродовж доби після заняття. Таке резюме допомагає краще осмислити та запам’ятати вивчене, а потім швидше повторити матеріал перед іспитами.

🟧Mind Mapping або метод ментальних карт

Це візуальне структурування інформації, що дозволяє чітко відображати зв’язки між окремими елементами. Цей метод не тільки допомагає організовувати інформацію з лекцій, але й підходить для планування проєктів, завдань або будь-якої діяльності, що потребує систематизації.

Принцип: у центрі аркуша розміщується ключове поняття, від нього розходяться «гілки», кожна з яких позначає певний аспект чи характеристику теми. Кожна гілка може містити підгілки, що представляють ідеї, поняття чи деталі, пов’язані з центральним елементом. Завдяки цьому легко побачити структуру та взаємозв'язки між частинами матеріалу.
Ментальні карти ідеальні для тем, що мають багато пов’язаних елементів і вимагають детального роз’яснення. Вони дозволяють структурувати інформацію лінійно чи навіть у формі історії.

🟧Метод речень

Це один із лінійних підходів до нотування, що дозволяє чітко фіксувати кожну думку або факт у вигляді окремого речення. На відміну від традиційного конспектування, цей метод дає змогу встановлювати зв'язки між реченнями за допомогою номерів, що робить його більш гнучким для структурованого перегляду.

Основний принцип полягає в тому, щоб кожне нове речення або ідею записувати з нового рядка та присвоювати їм окремий номер. Це полегшує процес перегляду та дозволяє відразу звертати увагу на окремі частини інформації. Якщо потрібно встановити зв'язок між окремими елементами, можна просто додати номери пов'язаних речень, що робить матеріал більш зрозумілим та систематизованим.

Метод речень особливо корисний, коли лекція має багато інформації, але недостатньо структури або зв'язків між темами. Використання цього методу дозволяє записати всі деталі, навіть якщо вони подаються не систематизовано. Проте для поліпшення наочності рекомендується використовувати різні кольори для нумерації та тексту. Це допомагає потім швидко орієнтуватися в нотатках.

А як ви підходите до конспектування та які поради даєте
студентам? Діліться в коментарях 🌟

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

29 Oct, 16:42


📚Навчитися вчитися: 5 цікавих думок із лекції Барбари Оклі 📚

#навички

Нещодавно ми відвідали лекцію "Learning How To Learn" від Барбари Оклі, яка розповідала про принципи ефективного навчання.

Барбара Оклі — відома освітянка та письменниця, американська професорка інженерії Оклендського університету. Лекторка всесвітньо відомого онлайн-курсу «Навчаймося вчитися: Потужні розумові інструменти для опанування складних предметів», доступного на Coursera та Prometheus. А також авторка книг «Навчитися вчитися. Як запустити свій мозок на повну» та «Уроки без мороки. Хороші оцінки без зайвих страждань».

Ділимося 5 цікавими думками, які ми почули під час цієї лекції:

🔸Нейробіологія — наше все. Шлях, який інформація проходить крізь штучний інтелект, дуже схожа на те, як інформація проходить крізь людський мозок. Якщо ми будемо розуміти, як працює людський мозок, то зможемо ефективніше навчатися й ефективніше використовувати штучний інтелект у своїй роботі. Один із прикладів, який описувала Барбара, — це аналогія мозку та штучного інтелекту під час виникнення так званих «галюцинацій», ситуацій, коли штучний інтелект оперує вигаданою інформацією.

🔸Прокрастинація — найбільший ворог навчання. Але з нею можна боротися різними методами — наприклад, дуже дієвою є техніка Pomodoro. Ця техніка передбачає, що ви виконуєте роботу інтервалами 25 хвилин. На цей час ви усуваєте все, що вас відриває від завдань, ставите таймер і працюєте. Після того, як згаданий проміжок часу закінчиться, ви 5 хвилин відпочиваєте та запускаєте цикл заново.

🔸 Людина має дві моделі мислення — сфокусоване та розсіяне. Це два протилежні підходи до розв’язання проблем і навчання. Барбара Оклі описує сфокусоване мислення як таке, що залежить від усталених нейронних шляхів і вже наявних шаблонів мислення. На противагу йому, розсіяне мислення є розслабленим, відбувається переважно підсвідомо. Замість зосередження на визначеному шляху, розсіяне мислення дає змогу вашій підсвідомості будувати несподівані зв’язки між різнорідними ідеями. Саме воно допомагає вам розвивати інноваційні рішення і навчатися, поєднуючи нові та незнайомі концепти з уже наявними.

🔸Метафори — дуже ефективний інструмент для навчання студентів. Чи то гуманітарні, чи то технічні науки, метаформи максимально спрощують контент заняття, що, на думку Барбари, є основним завданням будь-якого викладача. Це можна легко робити з допомогою ChatGPT.

🔸 Запам’ятовування — частина критичного мислення. Генеруючи контент із допомогою штучного інтелекту, ви не зможете позбутися потреби запам’ятовувати матеріал, з яким працюєте. Найбільш ефективні техніки, які можна використовувати для запам’ятовування матеріалу — це перечитування, підкреслювання, виділення та повторення важливого матеріалу, використовування діаграм, на яких зображені елементи та зв’язки між ними (concept map). Також ви можете використовувати картки з коротко описаними ключовими поняттями (flashcards). Їх можна зробити з допомогою інструменту iDoRecall.

Запис цієї лекції можна переглянути за посиланням💫

Дякуємо Барбарі за змістовну лекцію та підтримку України, а Київській школі економіки за організацію та можливість долучитися до цієї події!

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

22 Oct, 15:00


Як мотивувати студентів під час асинхронного навчання?🌟

Зацікавити та втримати увагу слухачів не завжди просто офлайн, а асинхронне навчання, зокрема інтеграція онлайн-курсів в навчальний процес, створює ще більше викликів.

Ми не можемо змусити когось навчатися, проте можемо створити середовище, яке підтримуватиме мотивацію студентів до, під час і навіть після завершення онлайн-курсу. Розгляньмо рекомендації, які допоможуть підтримувати мотивацію студентів на всіх етапах — від підготовки до завершення курсу.

🔶 До початку курсу

1️⃣ Підготуйте студентів через комунікацію про очікування та цілі

Заздалегідь повідомте студентам структуру курсу, ключові теми й очікуван
і результати. Це допоможе знизити невпевненість і налаштувати студентів на роботу. Використовуйте:
Силабус або план із чітко визначеними дедлайнами.
Вітальні відеозвернення або презентації з поясненням, як онлайн-курс вписується в загальну програму.

2️⃣ Поясніть користь курсу

Розкажіть, як курс допоможе студентам у майбутній професійній діяльності. Зробіть акцент на зв’язку матеріалів із реальними практиками. Наприклад:
Обговоріть можливість використання знань для стажування чи роботи.
Поясніть, як сертифікат з курсу може бути корисним у резюме.

3️⃣ Заохотьте активний старт через мотиваційне завдання

Ще до початку курсу запропонуйте студентам підготовче завдання або опитування, яке налаштує їх на навчання. Це може бути невелика вікторина або інтерактив, який пробудить інтерес до теми курсу.

🔶 Під час курсу

1️⃣ Заохочуйте активність та взаємодію

Підтримуйте зв’язок зі студентами через регулярні повідомлення або короткі нагадування про прогрес. Використовуйте форуми або чати для обговорення ідей. Це допоможе створити навчальну спільноту, де студенти відчуватимуть підтримку одне одного.

2️⃣ Надавайте зворотний зв’язок

Регулярний фідбек після виконання завдань підвищить мотивацію до продовження роботи. Раніше ми писали про принципи якісного зворотного звʼязку 🗣️

3️⃣ Створюйте можливості для практичного застосування знань


Доповніть онлайн-курс завданнями на застосування теоретичних знань у практичних ситуаціях. Наприклад, запропонуйте студентам вирішити реальний кейс або провести власне дослідження за темою курсу.

🔶 Після завершення курсу

1️⃣ Відзначте досягнення студентів

Після завершення курсу організуйте невелике святкування або нагородження. Це може бути повідомлення з подякою, сертифікат або електронна «відзнака», що визнає зусилля студентів.

2️⃣ Надайте додаткові матеріали та ресурси для подальшого навчання

Поділіться зі студентами посиланнями на додаткові ресурси, статті або курси для поглибленого вивчення теми. Це мотивуватиме їх продовжувати самостійне навчання та застосовувати отримані знання на практиці.

Інтеграція онлайн-курсів — це чудова можливість для розширення навчальних програм, але підтримання мотивації студентів вимагає активної участі викладача. Залучайте студентів ще до початку курсу, підтримуйте їхній інтерес протягом усього процесу навчання та допомагайте використовувати знання після завершення курсу. Такий підхід допоможе створити більш продуктивне й ефективне навчальне середовище навіть у форматі асинхронного навчання ❤️‍🔥

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

15 Oct, 15:26


Що таке теорія когнітивного навантаження та як використовувати її в навчанні? 💭

📝Теорія когнітивного навантаження — це концепція, яка підкреслює, що робоча пам'ять людини має обмежену місткість.

🧠Робоча пам'ять — це система, яка дозволяє зберігати та обробляти певну кількість інформації протягом короткого періоду. Вона використовується для виконання різних завдань, як-от розуміння мовлення, утримання ідей з початку речення для їх поєднання з ідеями в кінці, розв'язання проблем, зокрема математичних задач.

Робоча памʼять в середньому обмежується 3-5 фрагментами інформації, тимчасом як довготривала пам'ять має майже необмежену місткість, зберігаючи інформацію у вигляді схем. Під час навчання відбувається взаємодія між робочою і довготривалою пам’яттю: нові знання інтегруються в наявні структури, а старі допомагають краще сприймати нову інформацію.

Коли студент отримує забагато інформації одночасно, його мозок зазнає когнітивного перевантаження (з англ. — congitive overload). Це призводить до уповільнення або навіть зупинки процесу навчання, бо мозок більше не може обробляти всю представлену інформацію.

Запобігати когнітивному перевантаженню можна наступними способами:

🔸Мінімізувати навантаження, підбираючи складність завдання відповідно до рівня підготовки студента.
🔸Представляти інформацію, яку можуть обробляти різні компоненти робочої пам'яті: використовувати аудіо, візуалізації, розташування елементів у просторі тощо.
🔸Обмежити присутність зовнішніх стимулів, які не сприяють навчальним цілям, як-от фоновий шум або музика.
🔸Уникати ситуацій, в яких студентам треба виконувати кілька завдань одночасно під час засвоєння нової навички.
🔸Давати підказки, визначати ключові слова та сценарії.
🔸Озвучувати зображення або анімації.
🔸Вводити одну нову навичку за раз для новачків.

Тож пробуйте нові методи подачі інформації й уважно стежте за рівнем складності завдань. Це допоможе вашим студентам краще засвоювати матеріал і досягати своїх навчальних цілей! 🌟

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

14 Oct, 12:42


🚨Відкриваємо реєстрацію на одноденний карʼєрний фестиваль для студентів Києва — Open Day for Students by Genesis!

Це шанс для ваших студентів познайомитися ближче з ІТ-компанією Genesis і партнерськими компаніями та отримати омріяну роботу у сфері продуктового ІТ.

Діліться цією можливістю в чатах зі студентами, щоб вони її не пропустили 🌟

Для кого подія? Для студентів 3-6 років навчання ЗВО Києва.

Що чекає на учасників?
📌 кар’єрні консультації;
📌 нетворкінг із топфахівцями Genesis та партнерських компаній;
📌 призи за участь в активностях.

Також у програмі:

Панельна дискусія про тренди продуктового IT.
Інтерактивний квест.
Ярмарок вакансій та знайомство з IT-компаніями.
Презентація спеціальної пропозиції, яка допоможе тобі у пошуку компанії мрії.

🗓️Коли: 3 листопада (неділя) об 11:00
🏢Де: в офісі Genesis, що знаходиться у Києві.

❗️ Кількість учасників — обмежена. Щоб стати учасником фестивалю, необхідно пройти відбір, який відбуватиметься за анкетою та мотиваційним листом.

🔗 Ознайомитися з деталями події та зареєструватися можна до 29 жовтня за посиланням: https://bit.ly/3Nlyrzm

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

08 Oct, 16:21


📩 Як зробити так, щоб ваші листи відкривали, читали, розуміли й виконували потрібні вам дії? Відповідь у кількох простих, але дієвих правилах ділового листування

​​#навички

📨Один лист — одна тема

Зосередьтеся на одній темі. Намагайтеся не ставити багато запитань одночасно, особливо якщо вони стосуються різних проєктів, напрямів чи зон відповідальності. Це може бути зручно для вас, але читачу буде складніше зосередитися.

Якщо ви маєте кілька важливих тем, то напишіть окремі листи. Наприклад, листи про дати іспитів і нагадування про дедлайн подачі робіт до кінця семестру з деталями. Так студентам буде простіше запамʼятати основне та за потреби пізніше знайти ці листи на пошті.

📍 Виділяйте головне у довгих листах

Розбивайте текст на розділи з підзаголовками, додавайте посилання та приклади для ілюстрації. Нумеруйте теми та запитання, щоб створити чітку структуру. Це допоможе адресату легше орієнтуватися в листі й не загубитися в довгому тексті.

📝Заповнюйте поля Кому, Копія (Cc) і Прихована копія (Bcc) належним чином

🔹Кому (To): — головний одержувач вашого листа. Тут ви додаєте того, від кого очікуєте відповіді або дії.
🔹Копія (Cc): — використовується для інформування інших, кому не обов'язково відповідати, але варто бути в курсі.
🔹Прихована копія (Bcc): — дозволяє надіслати лист комусь без відома інших отримувачів. Цей інструмент важливий для захисту конфіденційної інформації, наприклад, коли ви розсилаєте лист групі людей і не хочете розголошувати їхні електронні адреси.

🚫Уникайте емоджі та зайвих емоційних висловлювань

Хоча емоджі стали звичними в повсякденному листуванні, їх краще уникати в ділових листах. Дотримуйтеся формальної та чіткої комунікації. Наявність емоджі в ній може здаватися недоречною або непрофесійною.

🔠Використовуйте стандартні шрифти та форматування

Один із найпростіших способів підвищити читабельність листа — використовувати стандартні шрифти та форматування. Уникайте яскравих кольорів тексту та фігурних шрифтів. Не виділяйте жирним або курсивом кілька речень чи абзаців.

Якщо ви копіюєте та вставляєте текст, обов'язково виділіть його та очистіть форматування.

Як це зробити? Виділіть текст і скористайтеся комбінацією клавіш Command + \ на Mac і Ctrl + Shift + N на ПК. Інакше фрагмент сильно виділятиметься та відволікатиме від змісту.

Нижче на зображеннях ви знайдете інші принципи написання професійних електронних листів 🌟

Пам'ятайте, що важливий кожен аспект — від чіткого формулювання до грамотного форматування тексту. Користуйтеся цими принципами та діліться в коментарях, що ще ви додали би до цього переліку ⬇️

Освітні практики від ІТ: навчай сміливо

01 Oct, 14:23


Принцип Парето: що це таке та як його застосувати в роботі та житті?

#навички

Час від часу ми всі опиняємося в ситуаціях, коли кількість завдань настільки велика, що важко вирішити, з чого почати та як усе встигнути ⌛️

Тож сьогодні хочемо поділитися з вами одним з інструментів, який допоможе оптимізувати вашу роботу та особисті справи — принципом Парето, також відомим як правило 80/20.

📊 Що таке Правило «вісімдесят на двадцять»?

Цей принцип був уперше застосований італійським економістом Вільфредо Парето, коли він виявив, що 80% землі в Італії належить лише 20% населення.
Зараз принцип Парето — це підхід у плануванні завдань, який каже, що вирішення 20% найважливіших справ приносять 80% результатів.

💡Як користуватися цим принципом для планування своїх завдань?

1️⃣Сформувати загальний список завдань.
2️⃣Відсортувати їх за важливістю, датою виконання, де вгорі будуть найважливіші та найтерміновіші завдання, а знизу найменш пріоритетні та нетермінові.
3️⃣Зосередитися на перших 20% завдань і почати працювати над ними по черзі.

📚Як застосовувати цей принцип у роботі?

◽️Сконцентруйтеся на тих темах, які є ключовими для розуміння курсу студентами, а решту віддайте на самостійне опрацювання. Менша кількість підтем допоможе вам скоротити час на підготовку занять, а студентам краще засвоїти основний матеріал.
◽️ Спробуйте проаналізувати, які різновиди академічної діяльності (наприклад, певні методи викладання або оцінювання) приносять найкращі результати в навчанні студентів. Вкладаючи більше ресурсів у ці 20%, ви зможете значно підвищити ефективність навчального процесу.
◽️Спробуйте проаналізувати, які 20% комунікацій зі студентами призводять до 80% покращення їхнього розуміння та залученості. Наприклад, вичерпний силабус курсу і згадки про нього впродовж курсу зменшить кількість запитів від студентів у вашому месенджері чи на пошті та водночас покращить якість навчального процесу з боку студентів.

📱Як ще принцип Парето може допомогти в житті?

◽️Оптимізація управління фінансами. Провівши аудит своїх витрат і з‘ясувавши, які з них не є пріоритетними, ви знатимете, де можете заощадити.
◽️Покращення здоров'я. Сфокусувавшись на 20% ключових аспектів свого фізичного стану, ви зможете ефективніше запобігати можливим проблемам зі здоров'ям і значно покращити загальне самопочуття. Такий підхід дозволяє зменшити стрес і зробити процес підтримки здоров'я більш керованим і результативним.

👩‍💻Що робити з 80%, які залишилися?

Звісно, що справи не зникають самі собою. Проте ви можете відкласти цю частину завдань або делегувати колегам, асистентам, студентам або, якщо це особисті справи, комусь із друзів чи родини.

💫 Визначення ключових 20% завдань і зосередження на них не лише зробить ваше життя простішим, але й покращить якість освіти, яку ви надаєте.

А які 20% вашої роботи приносять 80% результатів? Пишіть про свій досвід і спостереження в коментарях