«Чечен» із Тернопільщини
Він — чемпіон Європи, багаторазовий чемпіон України з легкої атлетики. Зараз готує «начинку» для дронів у взводі БпЛА «Барні» мотопіхотного батальйону 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс». Знайомтеся, наш захисник із Тернопільщини на псевдо «Чечен» - оператор взводу безпілотних авіаційних комплексів солдат НАЧИЧКО Володимир Валерійович.
Захищав честь України на світових змаганнях
2014 рік. Тоді збірна України тренувалася в Алушті, коли ворог почав окупацію Криму.
— Ми не виїжджали, ми евакуйовувалися, бо на півострові уже був противник, — пригадує співрозмовник те, з чого все починалося.
Із цього моменту життя змінилося: брав участь у Революції Гідності, батька мобілізували, а брат пішов на строкову службу. А коли розпочалося повномасштабне вторгнення, він був у Польщі. Негайно повернувся, аби стати до лав ЗСУ і захистити Батьківщину.
— Я захищав честь України на світових змаганнях, тому не міг лишитися осторонь, — каже.
24 лютого 2022 року, не повідомивши нікого, вирушив в Україну. Він прибув до військкомату, але йому відмовили через відсутність строкової служби. Брата мобілізували. Тож Володимир наполіг, аби взяли і його. Батьки і дружина цього не знали. Мама, звична до військових в родині, сприйняла новину спокійно, а от дружина спершу ображалася.
— Мій приїзд для них був сюрпризом, та такого «сюрпризу» не очікували, — пригадав тодішню динаміку подій Володимир.
Бойовий шлях «Чечена» розпочався на Житомирщині, згодом Київщина, де їхній підрозділ звільнив місто Іванків, далі — Донеччина: Сєвєродонецьк, Лисичанськ та найскладніший бахмутський напрямок.
Зупинили штурм «ефпівішками»
У підрозділі «Барні» кожен знає свої завдання, мовляв, «у нашого командира — все чітко». «Чечен» відповідає за підготовку боєкомплекту для FPV-дронів, які їм передають волонтери.
— Семидюймові можуть нести до 1,3 кг, восьмидюймові — до 1,4 кг, десятидюймові — до чотирьох кілограмів вибухівки, — розповідає про потужності бойових пташок. — Є ще потужніші: наприклад дрон «Вампір» та «Кажан» несе до 15 кг, «Хевішот» — до 20 кг. Дрони, за словами «Чечена», пересилають волонтери, вони роблять корпуси, а він допаковує «подарунками».
Розповів про те, як він добуває вибухівку. Тротил для дронів — із протитанкової міни: там — 7 кг чистого тротилу, каже. Із осколкових мін спрямованої дії добуває пластид, вага та ж сама, однак він ефективніший за тротил. На запитання, яким чином, відповідає коротко: з допомогою сокири і молотка!
— Ми інколи здійснюємо по 15-20 вильотів на день, всі вдалі, — веде далі «Чечен» і додає із посмішкою, — мені подобається, як вони горять.
Найвдалішою вважає операцію, коли знищили кілька десятків одиниць техніки, зокрема сім танків, стримавши ворожий наступ.
— Зупинили штурм «ефпівішками», — уточнює захоплено, — вся техніка була повністю знищена!
«Товар» підлягає поверненню
Разом із побратимами вони ведуть справжню війну нових технологій: нейтралізують ворожі безпілотники, переробляють трофейні FPV-дрони під власні потреби.
— БК розміновуємо, відправляємо на FPV в протилежний бік, — продовжує розкривати хитрощі своєї роботи, — такий «товар» підлягає поверненню.
Їхній підрозділ має потужні засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ), що часто змушують дрони безпечно приземлятися перед позиціями.
Окрім основної роботи з боєкомплектами, кожної ночі «Чечен» бере на себе роль водія, доставляючи необхідні речі на нульові позиції.
Живуть дронарі у бліндажах, споруджують їх самі, душ — на дворі, нагріли воду, залили, помилися — і влітку, і взимку. Майстерня — неподалік. Усе ретельно замасковано, адже у ворогів є засоби, які їх можуть вичислити. При потребі позиції змінюють.
Разом з військовослужбовцями живуть чотирилапі друзі: 12 котів і собака на кличку Бобік.
Двічі народився в той же день
«Чечен» пережив три поранення, одне з яких отримав на свій день народження: потрапив під танковий обстріл. Його в окопі засипало землею так, що лише голова стирчала. Розкопав побратим, який сам отримав поранення і під шоком в цей час не відчув, що йому роздробило руку.