Наука Куншт @kunshtmagazine Channel on Telegram

Наука Куншт

@kunshtmagazine


Наука як мистецтво. Освітня спільнота про науку та технології від науково-популярного медіа Куншт > https://kunsht.com.ua

Наука Куншт (Ukrainian)

Наука Куншт - це освітня спільнота, яка об'єднує любителів науки та технологій. Цей канал створено науково-популярним медіа Куншт з метою поглиблення знань у галузі наукових досліджень та технологій. Тут ви знайдете цікаві статті, новини та розповіді про найактуальніші відкриття та досягнення у світі науки. Канал культивує інтерес до науки, розвиває креативне мислення та стимулює обмін думками та ідеями серед спільноти. Приєднуйтесь до нас за посиланням: https://kunsht.com.ua і станьте частиною захоплюючого світу науки та мистецтва!

Наука Куншт

01 Oct, 06:47


Найкраще, що ми можемо зробити у День захисників та захисниць — подякувати за те, що вони обороняють нас щодня 🙏

Як правильно дякувати та чим ще можемо допомогти військовим, ми розпитали психотерапевтку Людмилу Новіцьку 👉 https://bit.ly/podyakuvati

Наука Куншт

25 Aug, 09:02


У Європі та США виліковують 80% онкохворих дітей, тоді як у країнах із меншим рівнем доходів та витрат на охорону здоров’я — лише 30%.

В Україні до повномасштабної війни цей показник сягав 60%.

Джерело

Наука Куншт

22 Aug, 09:01


Як винайшли крем для автозасмаги?

Все почалося з дигідроксиацетону. Це простий трикарбоновий цукор, відкритий ще в 1920-х роках. Його розглядали як можливий замінник цукру в діабетичному харчуванні. Проте солодкий замінник зафарбовував ясна в помаранчевий колір. Цей побічний ефект зробив сполуку непридатною для використання в харчовій індустрії.
 
Про неї заговорили лише через 30 років завдяки докторці медичних наук та лікарці дитячої лікарні Єві Вітґенштейн. Разом з командою вона вивчала вплив дигідроксиацетону на перебіг хвороби накопичення глікогену в дітей та помітила, що в місцях, де карапузи відригнули сироп на шкіру, шкіра темніла.

Після тривалих досліджень команда підтвердила, що активний інгредієнт дигідроксиацетон реагує з аміногрупами білків верхнього шару шкіри, провокуючи реакцію Маяра.

Продукт комерціалізували, і в 1959 році світ побачив перші креми для автозасмаги.

Джерело

Наука Куншт

21 Aug, 09:00


Якщо не повторювати вивчене, то через пів години ми пригадаємо 60% інформації, через годину – 45 %, за добу – 34%, а через місяць – близько 15 %.

То як довго і з якими інтервалами треба повторювати матеріал, щоби він надійно засів у пам’яті?

Пол Пімслер, один з авторів методу розподілених повторень, пропонує алгоритм відтворення інформації за спеціальним графіком повторень: через 5 секунд, 25 секунд, 2 хвилини, 10 хвилин, 1 годину, 5 годин, 1 день, 5 днів, 25 днів, 4 місяці та 2 роки.

Головне – щоразу збільшувати паузи між повтореннями й не лінуватися переглядати матеріал, навіть якщо він уже добре засвоєний. У винагороду за системний підхід ваші знання автоматично виринуть у свідомості під час напруженої ситуації – що міцніший зв’язок між нейронами, то ймовірніший перехід інформації в режим автоматичного відтворення.

ПРОТЕ

Варто пам'ятати, що механічні повтори не сприяють зміцненню сліду в пам’яті, оскільки кожне наступне прочитання того самого фрагменту «вимикає» увагу. Тоді ж до нашого мозку й навідується підступна гостя – ілюзія компетентності.

👉 Як позбутись ілюзії компетентності?
👉 Куншт у Whatsapp

Наука Куншт

19 Aug, 09:01


ЛОНГРІД. Що можна підчепити, купаючись у природних водоймах

Cryptosporidium — одноклітинний паразит. У воду він потрапляє з фекаліями попереднього господаря і чекає на наступний рот, що його випадково проковтне.

Неприємні симптоми у вигляді дуже водянистої діареї з’являються протягом 2–10 днів після проникнення паразита в організм. Оскільки симптоми з’являються не одразу, то дуже важко поєднати події «були на озері» та «від туалету далеко не відходимо».

Giardia intestinalis — кишкова лямблія, одноклітинний паразит. Лямбліоз може проходити взагалі безсимптомно або спричинити гастроентерит та мальабсорбцію (порушене всмоктування поживних речовин у кишківнику).

В обох випадках хвора людина стає «заводом» з вироблення нових паразитів, тому, якщо ви захворіли, треба як ніколи ретельно мити руки й утриматись від відвідувань громадських басейнів та інших водойм.

Escherichia coli O157:H7 — ентерогеморагічна кишкова паличка.

Через 1–10 днів (найчастіше 3–4) з’являються гострі спазми в животі та діарея. Це починає серйозно лякати, адже в калі з’являється кров, іноді дуже багато. Якщо немає ускладнень, то все зазвичай закінчується до 8 днів. Проте у 5–15% випадків зараження розвивається гемолітико-уремічний синдром: знижений рівень еритроцитів, гостре ураження нирок та знижений рівень тромбоцитів. У ці 5–15% випадків найчастіше потрапляють маленькі діти та старші люди.

У водоймі ще й можна підчепити церкаріальний дерматит. Його спричиняють декілька видів трематод родів Trichobilharzia, Gigantobilharzia або Austrobilharzia. Це вже багатоклітинні паразитичні черви.

Вони для свого розвитку використовують водоплавних птахів та равликів. Личинки, які розмножились у равликах, плавають у воді в пошуках нового пернатого господаря та можуть атакувати ваше тіло. Оскільки людина не дуже підходить для розмноження церкарій, то вони лише дрібно шкодять перед тим як померти: проникають у шкіру, чим спричиняють свербіж та висип у вигляді прищиків.

Як знати, де можна купатись?

Наука Куншт

19 Aug, 06:30


Наукова новина тижня 

⚖️ 16 серпня в Україні почав діяти закон про регулювання вжитку рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних і промислових цілях, для наукової та науково-технічної діяльності. 

Головною зміною є дозвіл на використання канабісу, його смоли, екстрактів і настоянок у медичних цілях 💊

Придбати такі ліки можна буде за електронним рецептом. Така електронна звітність і запровадження ліцензій мають забезпечити прозорість використання канабісу. 

☝️ Про потенційну користь марихуани й можливі ризики, радимо почитати в нашому інтерв'ю з Дмитром Ісаєвим — нейрофізіологом і епілептологом.

Ілюстрація: Каталіна Маєвська

Наука Куншт

09 Aug, 09:02


Від 17% до 65% жінок, які зазнали сексуального насильства, виявляють симптоми посттравматичного стресового розладу.

Крім того, у січні 2019 року в науковому журналі JAMA Internal Medicine вийшла стаття про дослідження, яке виявило: жінки, що постраждали від секcуальних домагань чи насильства, втричі частіше мали депресію, вдвічі частіше відчували підвищену тривожність та мали проблеми зі сном, ніж ті жінки, що такого досвіду не мали.

Джерело

Наука Куншт

08 Aug, 09:02


За даними ВООЗ, близько 780 мільйонів людей у світі хочуть кинути курити, але вдається це далеко не всім: лише 3% людей успішно позбуваються цієї залежності.

Джерело

Наука Куншт

07 Aug, 09:02


Чи правда, що олімпійські спортсмени здоровіші за нас? Спойлер — так!

У великому дослідженні, опублікованому у 2012 році, проаналізували очікувану тривалість життя 15 174 олімпійських спортсменів із понад 9 груп країн, які виграли медалі між 1896 і 2010 роками на Олімпійських іграх, що проходили в цих роках.

Дослідники виявили, що олімпійські медалісти у восьми з дев’яти груп країн (крім Канади) мали значні переваги щодо уникнення появи багатьох хвороб порівняно з відповідними когортами в загальній популяції та жили в середньому на 2,8 року довше.

При цьому, медалісти у видах спорту на витривалість і змішаних видах спорту мали менші ризики смертності порівняно з контрольною групою, ніж медалісти у силових видах спорту. Дослідження також показало, що спортсмени мали менший ризик смертності від серцево-судинних захворювань і раку, які є двома основними причинами смертності в усьому світі.

👉 Читати продовження

Наука Куншт

06 Aug, 09:01


Мускатний горіх може викликати ейфорію: ще 100 років тому порошок мацису подекуди вживали замість кокаїну 😲

Алкалоїд міристицин, що міститься в плодах мускатника, не має нічого спільного з нейромедіаторами. Однак йому властиво деякою мірою пригнічувати активність ферменту монооксидази, яка, своєю чергою, відповідає за розщеплення вже знайомих нам дофаміну, серотоніну, гістаміну та деяких інших біоактивних амінів. Таким чином, міристицин підтримує вищу концентрацію цих медіаторів і посилює Їхню дію.

👉 Як прянощі впливають на наш мозок
👉 Куншт у Whatsapp

Наука Куншт

05 Aug, 06:48


Наукова новина тижня

Американські науковці з'ясували, завдяки чому самиці, що годують малюків грудьми й втрачають кальцій через молоко, зберігають міцність своїх кісток.

🦴 Виявляється гормон cellular communication network factor 3 (CCN3) відповідальний за міцність кісток і може сприяти загоєнню переломів кісток. У перспективі це дасть нові відповіді у боротьбі з остеопорозом (захворювання скелета, при якому підвищується крихкість кісток). 

Вчені планують дослідити перспективи використання цього гормону для лікування захворювань кісток.

Наука Куншт

31 Jul, 09:01


Вчені визначили, що джерелом ВІЛ-інфекції у людей були шимпанзе в Центральній Африці. Вірус імунодефіциту мавп (BIM), найімовірніше, передався людям, коли ті полювали на шимпанзе і контактували з інфікованою кров'ю. Згодом він мутував у ВІЛ.

Дослідження показують, що вірус міг перейти від мавп до людей ще наприкінці XIX століття. Протягом десятиліть він повільно поширювався всією Африкою, а згодом — й іншими частинами світу.

Джерело

Наука Куншт

29 Jul, 09:00


Під час стресу приблизно 40% людей переїдають, 40% недоїдають, а 20% харчуються як звичайно. Вчені називають це явище парадоксом стресового вживання їжі (stress-eating paradox).

При цьому більш схильні до стресового переїдання — жінки 🤔

Джерело

Наука Куншт

29 Jul, 06:30


Наукова новина тижня 🌎

За даними щорічного звіту Департаменту ESA з космічного сміття, зафіксовано понад 35 тисяч об’єктів діаметром понад 10 сантиметрів на навколоземній орбіті. 

З них лише 9100 одиниць — це робочі супутники, решта (26 тисяч) — космічне сміття. Уламків діаметром від 1 до 10 сантиметрів ще більше. За оцінками експертів ESA, понад мільйон 😯

Основна причина такого забруднення — запуски корисного навантаження на орбіту й старі супутники, які можуть розпадатися на хмари уламків. 

Попри те, що компанії, які готують запуски космічних апаратів, вживають заходів для зменшення космічного сміття, тенденція до забруднення орбіти все ж зберігається. Адже 2023 рік став роком найчисельніших запусків супутників за весь час. А це збільшує ризики потенційно небезпечних зближень на навколоземній орбіті.

Фото: ESA

Наука Куншт

26 Jul, 09:01


😧 Гепатити В або С інфікували кожного третього у світі! Кожні 30 секунд від них помирає одна людина (1,3 млн людей на рік).

Саме вони у 80% випадків є винуватцями цирозу та гепатоцелюлярної карциноми (найпоширеніше злоякісне утворення печінки, якщо спрощувати — рак печінки).

👉 Як лікувати гепатити?

Наука Куншт

24 Jul, 09:00


Яка гучність шуму небезпечна для здоров'я?

Починаючи з 35 дБ, ризик смерті від серцево-судинних захворювань зростає на 2,9% на кожні додаткові 10 дБ шуму автомобільного трафіку. Для ризику смерті від інфаркту міокарда цей показник складав навіть більше - 4,3%.

Для розуміння: у тихій кімнаті рівень шуму становить 27 дБ, на завантаженій вулиці — 69 дБ.

👉 Більше про вплив шуму на наше здоров‘я

Наука Куншт

22 Jul, 06:30


Наукова новина тижня

Італійські вчені опублікували дослідження з доказами існування печер під поверхнею Місяця 🌕

Для цього вони проаналізували за допомогою технологій обробки сигналів зображення 2010 року, зроблені космічним апаратом Lunar Reconnaissance Orbiter NASA. Це відкриття може мати вирішальне значення для будівництва колоній на Місяці в майбутньому. 

👩‍🚀 Оскільки на Місяці сильніше космічне й сонячне випромінювання, а також постійна загроза падіння метеоритів, то така печера одного дня могла б стати домівкою для астронавтів.

Фото: NASA/GSFC/Arizona State University

Наука Куншт

19 Jul, 13:02


Як борщівник з’явився на території України?

У середині 40-х років у Радянському Союзі потужно розвивалося тваринництво. Аграрії шукали дешеві корми для тварин. І знайшли, що в Республіці Комі борщівник використовують для силосування (біологічного способу консервування кормів). Худоба його їсть, бо там невеликий вибір рослин для неї.

Ухвалили рішення засівати борщівник цілими полями і використовувати як силос, адже рослина заввишки 3 м дає багато зелені.

Але кілька років спроб не дали очікуваного результату. Більшість худоби відмовлялася від такого корму, а ті, які їли, давали настільки гірке молоко, що від нього відмовлялися навіть тварини.

Тому від цієї ідеї відмовилися, але борщівник з полів не викошували 🫠🫠🫠

Чим небезпечний борщівник?

Наука Куншт

16 Jul, 17:14


В Україні більше не буде переведення з зимового на літній час. І ось чому це хороша новина 👇

Насправді «літній час» нині ніяк не виправданий: у середньому, цей перехід економить 0,34% енерговитрат, і навіть не всюди. У субтропіках «денний час» навіть збільшує потреби в електроенергії.  

З іншого боку, переведення годинників уперед та, як наслідок, потреба прокидатися й усе робити на годину раніше виливаються не лише в small talks про час, а й в інфаркти, інсульти, аварії, додаткові проблеми в школі, розлади сну та настрою.

Джерело

Наука Куншт

16 Jul, 13:02


З питною водою в організм потрапляє від 1 до 20% загальної кількості необхідних мінералів.

Кальцій і магній мають тут найбільшу «водну» перевагу, адже вода може забезпечити аж 20% їхньої денної норми (хороша новина для людей, які не вживають молочні продукти). Середнє ж надходження для інших елементів — 5%. Звісно, все залежить від того, наскільки мінералізовану воду ви п’єте і чи багато її вживаєте.

👉 Джерело
👉 Куншт у Whatsapp