За традицією ділимось з вами головними підсумками інвесткомітету iPlan.ua
🌍Макро
▪️ Річна інфляція в США в жовтні показала 2,6%, що було очікувано для ринків.
▪️ Базова інфляція, яка не включає нестабільні ціни на продукти харчування та енергоносії, у жовтні склала 3,3%.
▪️ 7 листопада ФРС знизив ставку на 25 б.п. до 4,75%. На наступному засіданні прогнозується зниження відсоткової ставки ще на 25 б.п.. Наступного року можливе зниження ставки до 4%.
▪️ Відсоткові ставки знижуються майже на всіх розвинених ринках. В Єврозоні зниження відбулося з 3,65% до 3,4%.
▪️ В третьому кварталі ВВП США зріс на 2,8%.
▪️ Безробіття на рівні 4%.
▪️ В жовтні МВФ опублікував “Огляд світової економіки”. Світове зростання у 2025 році прогнозується на рівні 3,2%. В Британії, Японії та Німеччині прогнозується вищий темп росту ВВП в порівнянні з 2024 роком.
МВФ також попереджає про майбутні ризики - нові потенційні стрибки цін на сировинні товари на тлі поточних геополітичних конфліктів.
🔹Прогнозований вплив від результатів виборів в США.
▪️ Економічна політика:
- Зниження податків для корпорацій і фізичних осіб.
- Послаблення регуляцій, особливо в енергетичному секторі, що стимулюватиме бізнес.
▪️ Фондові ринки:
- Очікується зростання акцій в секторах, які виграють від політики республіканців, а саме енергетичний (завдяки зниженню екологічних обмежень), промисловий (через інвестиції в інфраструктуру), фінансовий (завдяки менш суворому регулюванню)
- Прибутки компаній зростуть із-за податкових стимулів, що буде потенційним рушієм фондових ринків.
▪️ Облігаційні ринки:
Зростання дохідності облігацій, яке може відбутися через збільшення бюджетного дефіциту, який фінансуватиметься за рахунок державних запозичень.
▪️ Ризики інфляції:
Збільшення витрат на інфраструктуру та скорочення податків можуть розігнати інфляцію. Це може змусити Федеральну резервну систему підвищити ставки, що в свою чергу вплине на ринки капіталу.
🇺🇦Україна
▪️ Курс долара в порівнянні з попереднім місяцем залишається стабільним та знаходиться на рівні 41,65 грн. Курс євро знизився до рівня 44,15 грн.
▪️ Інфляція зросла до рівня 9,7%. Згідно з новим інфляційним звітом інфляція досягне 11% на початку 2025 року, зниження до таргетованого рівня в 5% відбудеться лише у 2026 році.
▪️ Облікова ставка залишається на рівні 13%. На цьому рівні ставка залишатиметься щонайменше до літа 2025 року. Є ймовірність підвищення ставки до 14% в грудні.
▪️ Зростання ВВП 3,7%.
▪️ МВФ переглянув політику додаткових стягнень. Це зменшить платежі на 130 млн дол. у 2025 році, а загалом впродовж наступних п'яти років – близько 650-700 млн дол.
▪️ Очікується отримання кредитних коштів від G7 в обсязі 50 млрд дол. протягом 2025-2026 рр.
▪️ До кінця 2024 очікується надходження понад 15 млрд дол., з яких 4.8 млрд дол. - за програмою зі Світовим банком.
▪️ Прийнято закон про державний бюджет. Курс долара, закладений в бюджет дорівнює 45 грн.
▪️ Очікується, що Закон про податки буде прийнято до кінця року.
🌱Земля
▪️ Протягом останнього року середньозважена ціна на землю зросла на 9,4% у доларі.
▪️ Водночас за весь час існування ринку в гривні зростання не перевищило темпи девальвації.
▪️ Номінальна ціна на землю знизилася на 6,1% в доларі за 3 роки.
▪️ За весь час існування ринку земель, в обіг потрапили 1,53% від усіх сільгоспземель України, або 1,87% - для територій, де ринок землі не ускладнений бойовими діями. Україна відстає за цим показником від розвинутих ринків більш ніж удвічі.
▪️ Показники у регіонах із найліквіднішим ринком в цілому відповідають показникам розвинутих економік. Так, у Полтавській області за три роки існування ринку перебуває в обігу 3,24% від загальної кількості сільгоспземель.
▪️ Частка юридичних осіб на ринку станом на кінець вересня становила 20,5%. Обсяги придбання юрособами землі зростають швидше за обсяги зростання ринку.
Прочитати повну версію👉 тут
Євдокимова Альона, фінансова планерка iPlan.ua