Першоджерела. Ігор Фріс @igorfris Channel on Telegram

Першоджерела. Ігор Фріс

@igorfris


Все з перших рук. Думки. Аналітика. Законотворчість.

Першоджерела. Ігор Фріс (Ukrainian)

Долучайтесь до нашого Telegram каналу "Першоджерела. Ігор Фріс" під псевдонімом @igorfris, щоб бути в курсі всіх важливих подій та новин. Цей канал пропонує вам першоручну інформацію, думки, аналітику та законотворчість з різних сфер життя. Якщо ви цікавитеся політикою, економікою, соціальними питаннями або маєте бажання дізнатися більше про події, які відбуваються у світі, то цей канал стане для вас невід'ємним джерелом інформації. Долучайтесь до нашої спільноти, де ви знайдете не лише актуальні новини, але й глибокі аналітичні матеріали, які допоможуть вам краще розібратися у ситуації. Будьте в курсі, будьте знаючими, приєднуйтесь до нас в Telegram каналі "Першоджерела. Ігор Фріс"!

Першоджерела. Ігор Фріс

19 Nov, 04:57


Шановні колеги вітання.

Сьогодні на розгляді проект 12089.

Проект розроблений робочою групою яка була створена на базі комітету правової політики для опрацювання трьох проектів поданих нардепами.

В робочій групі приймали участь як народні депутати так і судді верховного суду, асоціації адвокатів, Мінюсту, офісу Президента, апарату ВРУ.

Проект було розроблено на виконання указу Президента щодо захисту бізнесу під час дії ВС від січня цього року та рішення РНБО.

Він має на меті покласти край вакханалії та бєспрєдєлу по відбиранню майна в добросовісного титульного власника через застосування так званих вендикаційних та негаторних позовів, якими не оскаржується право власності, а хитрим чином припиняється право володіння майном, як складовою права власності і майно забирається в титульного власника, який його купив в третіх- десятих рук за реальні гроші десятки років назад.

Замість 3 років як зараз, вводиться більший - 10 річний термін на право оскарження державними органами незаконного вибуття з власності держави або громади майна.

Тобто не термін не зменшується а навпаки збільшується!

Але з тим, якщо пройшло 10 років з моменту вибуття з власності майна то незаконність такого вибуття потрібно доводити не в цивільному а в кримінальному процесі, в якому строки притягнення до кримінальної відповідальності з заявленням цивільного позову - значно більші.

Тобто з одного боку
проект, гарантуватиме інвестору недоторканність права власності.

З іншого боку.

Проект збільшує до 10 років термін, коли державні органи зобовʼязані захистити інтереси держави в цивільному процесі а після цього повинні робити це лише в кримінальному з доведенням вини за незаконність вибуття майна з власності держави.

Увага!
Проект гарантує що держава будь-коли без будь яких термінів давності може повернути у власність українського народу стратегічні обʼєкти, критичну інфраструктуру, природньо-заповідний фонд та обʼєкти культурної спадщини.
До цих обʼєктів не застосовується жодне право добросовісності. Цього сьогодні не існує.

Таким чином цей проект не про легалізацію вкраденого (до речі варто вже припиняти говорити про крадіжку коли відсутні реальні вироки за неї) а про баланс, згідно якого власник який купив майно повинен бути впевнений що після 10 років перебування його в приватній власності довести незаконність потрібно лише через норми кримінального судочинства.

З притягненням винного до відповідальності і можливості власнику регресом отримати відшкодування.

Думаю що пояснив все.

Тримаймося!

Першоджерела. Ігор Фріс

14 Nov, 11:01


Сказати, що я задоволений - мало.
Робота, яка була зумовлена тиском на бізнес, перейшла на чергову стадію.
Комітет правової політики підтримав мій та колег з робочої групи законопроект про захист прав добросовісного набувача та рекомендував прийняти його за основу.
Звісно в юристів багато думок та ідей.
Впевнений разом ми знайдемо ідеальний баланс забезпечення права власності та гарантування його непорушності.
І гарно сказано було сьогодні Сергій Власенко «….друга поправка в Конституції США - правка про право на зброю. Саме кольт був для захисту права власності.».

А ми наразі це можемо зробити нормами права!

Рухаємося далі….

Першоджерела. Ігор Фріс

28 Oct, 09:11


Найближчим часом в нас зʼявляється шанс прибрати господарський кодекс срср.

І нарешті жити і працювати за єдиними правилами цивільного кодексу.

І юридичним особам теж.

Тримаю кулаки Ruslan Stefanchuk!

Першоджерела. Ігор Фріс

26 Oct, 08:26


ПРО ВЕТО.

Коли я кажу, що приймати закони і голосувати за певні норми треба з всією увагою та відповідалтністю, це досить часто сприймається колегами як вибрики з мого боку.

За ці 5 з гаком років багато таких проектів, за які я принципово не голосував, стали законами і потім були розвалені конституційним судом.

Багато були заветовані або потім переголосовані і виправлені новими проектами.

І коли я казав з трибуни, що вилучати майно десь окремо в Закарпатті незаконно і право громадян звертатися до суду за захистом - є конституційним гарантованим правом, мене не чули.

Результат - вето Президента на закон, який це впроваджує.

Безальтернативне вето гаранта Конституції.

Тепер мені цікаво, як ті що мене переконували що іноді можна відійти від гарантії права власності і гарантій судового захисту, будуть голосувати пропозиції Президента.

Чекаю погляди в землю.
Хоча ні. Певно і цього не буде.

Першоджерела. Ігор Фріс

11 Oct, 15:17


Достукались. Дякую.

Першоджерела. Ігор Фріс

08 Oct, 18:35


У всіх нотаріусів і далі є опція постукати свому нардепу і пояснити, що нотаріус не є податковим агентом.

І варто вашому нардепу не виходити із зали коли ці правки поставлять на голосування.

Все залежить, як завжди саме від кожного з вас шановні нотаріуси.

Голосування завтра.
Або післязавтра.
Включайтесь.

ПС. Нардепи як ніхто вам знайомі. Знаю не з книжок.

Першоджерела. Ігор Фріс

08 Oct, 17:15


УВАГА!!!

Шановні колеги народні депутати.

Нотаріальна палата України провела правову експертизу (https://npu.ua/wp-content/uploads/2024/10/pp-11416d.pdf) законопроекту № 11416-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», розробила правки (https://npu.ua/wp-content/uploads/2024/10/11416d-tbl.pdf)

та звернулася (https://npu.ua/wp-content/uploads/2024/10/npu11416d.pdf) до

Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, Голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева та усіх народних депутатів України із закликом врахувати пропозиції змін до законопроекту.

❗️Законопроект № 11416-д передбачає зміни до статей 172, 173, 174 ПКУ, якими пропонується передбачити необхідність щомісячного подання нотаріусам податкового розрахунку – як податкової звітності щодо посвідчених правочинів та виданих свідоцтв про право на спадщину.

‼️Зауважую, що це може призвести до виникнення негативної практики неправомірного поширення податковими органами на нотаріусів статусу податкового агента, що спричинить велику кількість судових спорів.

✍️ Також зазначено, що підвищення ставки військового збору з операцій купівлі-продажу нерухомого та рухомого майна з 1,5% до 5% поглибить тіньовізацію операцій відчуження нерухомого/рухомого майна, а також через неплатоспроможність обумовить ряд малозабезпечених соціальних груп, внутрішньо-переміщених осіб, сільське населення тощо оформляти низку операцій розписками та через суди.

❗️Через тіньовізацію операцій держава не отримає очікуване поповнення бюджетів за рахунок збільшеного військового збору, а втратить ПДФО 5% та ВЗ 1,5%, а також 1% збору на державне пенсійне страхування, які сплачуються на сьогодні.

❗️Звертаю вашу увагу, що законопроєкт № 11416-д не може бути прийнятий із зворотною дією в часі з 01 жовтня 2024 року, а у разі прийняття та набрання чинності така норма є неконституційною (порушує статтю 58 Конституції України) та не підлягає застосуванню.

🤝 За умови прийняття правок, розроблених НПУ, нотаріуси зможуть продовжити щоквартально або щомісячно подавати ДПС необхідну та чітко визначену законом інформацію про посвідчені правочини та видані свідоцтва про право на спадщину.

Наголошую на цьому колеги та прошу приймати рішення щодо підтримки цього проекту виключно з урахуванням цієї інформації.

В іншому випадку існує реальна загроза колапсу в системі нотаріату України.

П. С. РЕПОСТ вітається‼️

Першоджерела. Ігор Фріс

04 Oct, 08:01


Подані правки до проекту закону про особливості оподаткування в воєнний час.
Стосуються категоричного несприйняття форми податкового агента для нотаріусів при посвідчені договорів купівлі продажу нерухомості.
Категоричного.
Історія вже мала цей приклад.
Тоді був загальноукраїнський страйк нотаріальної спільноти.
Не хочу прогнозувати це знову.
Нотаріуси повідомляють і будуть повідомляти податкову про договори і суми для обчислення податку.
Але не повинні його нараховувати і нести відповідальність за нарахування.
Це принципова позиція.
Звертаюсь до членів податкового комітету.
Не грайте з вогнем.

Першоджерела. Ігор Фріс

01 Oct, 05:33


Вчора і сьогодні подаю правки до бюджету в розрізі гарантування місцевим бюджетам відповідних субвенцій та гарантій розподілу податків.
Також підготували і додали правки до закону яким намагаються збільшити податки вже цього року та протягнути їх заднім числом порушуючи при цьому всі можливі норми закону.
Кожного разу хтось за це голосує. І кожного разу дивується як же так сталося.
Але нам своє робити…

На календарі 1 жовтня.
Всім захисникам та захисницям - бережіть себе, повертайтесь до рідних цілими і здоровими. З святом!

Першоджерела. Ігор Фріс

16 Jul, 07:19


Цього тижня в порядку денному знову зʼявився проект 10242.

Наголошую спроби окремих депутатів (три рази писав матюки і три рази затирав) завалити систему реєстрації прав, санкцій, відновлення та відшкодування збитків - НЕ ПРОЙДУТЬ.

Норми, які встановлюють санкції в розмірі 6-8 років тюрми за «несанкціонований» доступ до реєстрів, при тому що відсутня норма, що таке санкціонований доступ - зупинить систему реєстрації, реєстр санкцій, є-вілновлення та всі процеси де є доступ до реєстрів.

Комітет підтримав дві мої правки які це виправляють, але є інфа що їх будуть збивати.

Тому надзвичайна увага до цього процесу колеги.

Будемо або тримати правки або валити цей закон.

ПС. От мені цікаво, кому це потрібно, щоб і так при повному піпіпі, (знову матюки) відсутності світла, проблем з інетом та маневрами реєстраторів і нотаріусів, щоб втримати цю систему - вирубити весь процес який сьогодні гарантує права і право?

Першоджерела. Ігор Фріс

27 Jun, 21:31


Останнім часом дуже часто згадую окремі її норми.

Зазвичай це зворотня сила закону.

І я радий, що вона захищена від свавілля тих, хто намагається заглибити нас в хаос.

З днем Конституцііі друзі.

З днем Закону!

Першоджерела. Ігор Фріс

26 Jun, 05:13


Кількість звернень від громадян України, які мають статус осіб, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, живуть там 5,10,20 років і зараз постановою КМУ обмежені у правах щодо реєстрації, як військовозобовʼязаних - переповнює вхідну скриню.

Тому сьогодні направляю звернення на комітет ВРУ з нацбезпеки та оборони щодо термінового розгляду на комітеті за участю МО та ГШ питання постановки на військовий облік та оновлення даних в реєстрі військовозобовʼязаних громадян України, які мають ПМП за межами держави.

Зміни в 563 постанову КМУ щодо надання їм можливості здійснити постановку на облік в консульстві країни проживання - не підкріплені підзаконними актами МЗС та МО та фактично унеможливлюють виконання постанови консульськими установами та особами, які перебувають за межами України, особами які мають статус ПМП та фізично перебувають в Україні і не можуть повернутися в країну проживання (закрили кордони для них), особами які не є резидентами і у яких відсутні податкові коди та банківська ідентифікація для отримання доступу в резерв+ і які не стояли на військовому обліку та іншими особами які мають статус ПМП.

Дивна ситуація в одному прикладі.
Громадяни України виїхав на ПМП до Німеччини в 1995 році.
Йому було 5 років в той час.
Живе в Німеччині майже 30 років.
Стоїть на консульському обліку.
Не має ідентифікаційного коду, рахунків в банку, внутрішнього паспорту, прописки.
Зараз перебуває в Україні.
В ТЦК відмовляють в постановці на облік.
В Консульство звернутися не може - кордон закритий.
В резерв+ не виходить - це оновлення даних а він не стоїть на обліку. Та й банк айді відсутній - нерезидент.

Що робити?
Додому повернутися не може.
Встати на облік - не може.
І таких випадків, різних - сотні.

Треба втручатися….

Першоджерела. Ігор Фріс

20 Jun, 11:08


Нові можливості для малих виробників крафту.
Законопроект 10346 прийнято Верховною Радою України!🇺🇦

Вперше за понад 30 років нові засади для розвитку Великої (Малої) Крафтової Четвірки — Малих виноробів🍷, Малих дистилерів🥃, Малих медоварів🍹 і Малих пивоварів🍺‼️
- Для Малих пивоварів:
1 000 000 ‼️ літрів дозволеного обсягу виробництва;
декларація МТБ замість обтяжливої й витратної атестації виробництва❗️ тощо!

- Для всіх уніфікували й перезакріпили в законі:
10 днів на отримання ліцензії в електронному вигляді;
звіт за обсягами виробництва та обігу продукції 1 раз на рік;
в 10 раз ‼️ зменшені штрафи за неподання чи несвоєчасне подання звітів з недостовірними відомостями про обсяги виробництва й обігу тощо!

Вже є домовленість про опрацювання можливості для малих виноробів права виробляти напівігристі вина «петнати» в рамках «малої ліцензії» та інші корисні 🍩 про які згодом!

Топчик цей можливий дякуючи мотору колезі Ігору Марчуку.

Тримаймося!🇺🇦

Першоджерела. Ігор Фріс

16 Jun, 07:59


Коли я казав колегам на комітеті, що виносити на обговорення законопроект про цивільні партнерства, передавати його іншому комітету, або взагалі згадувати про нього не природньо, а під час війни - небезпечно, мене не чули.
Те що я наполягав, що тоді ми маємо його винести на розгляд і відхилити - наразі теж не почули.
Я не ліберал.
Я консерватор по природі.
Цивіліст по знанням і духу.
Впевнений сьогодні ми маємо всі інструменти для вирішення питань партнерів будь яких статей на базі римського права.
Без підміни понять і з дотриманням норми що шлюб це союз чоловіка і жінки, а не бінарних особистостей.
Інакше буде прайд і марш традиціоналістів.

Першоджерела. Ігор Фріс

21 May, 05:52


Увага всім.

Завтра в порядку денному ВРУ славнозвісний закон 10242.

Авторства депутата від ОПЗЖ Мамки.

Ідея закону встановити тюремний строк до 6 років увʼязнення за «несанкціонований доступ» до публічних реєстрів.

При цьому що таке «санкціонований доступ» - законом не передбачено.

Таким чином під загрозою робота в реєстрах ВСІХ осіб які відповідно до закону мають обовʼязок заходити в реєстр та отримувати інформацію для надання публічних послуг.

Нотаріуси. Виконавці. Реєстратори.

Всі.

Комітет підтримав більшістю голосів мої правки до закону, які це виправляють.

Номер 3 та 17.

Вони визначають, що якщо особа діє відповідно до закону і працює в реєстрах не підлягає кримінальній відповідальності за такий доступ, він є санкціонованим і це не злочин.

Але є інформацію, що правки хотять збити.

І повернути первинну редакцію з тюремними строками для всіх хто працює в реєстрах згідно вимог закону.

І тоді це буде відбуватися в ручному режимі. Закон будуть трактувати як хто хоче.

Прошу підтримки.
Всіх і всюди.

Інакше завтра ми отримаємо неможливість оформити спадщину, продаж і купівлю майна, є-оселя і реєстрація нерухомості будуть в минулому, відшкодування за знищене майно зупиниться, стягнення за виконавчими провадженнями буде заблоковано.

Це реально важливо.

Мінʼюст та уповноважений ВРУ з прав людини категорично проти закону без врахування правок.

Працюйте з депутатами.
Це ТЕРМІНОВО!!!!

Першоджерела. Ігор Фріс

01 May, 18:31


Іноді я думаю, що глибина думок і креативності моїх колег по парламенту має межу.

А потім постукають знизу і подають законопроект про заборону відмовитись від спадщини.

Хочеш не хочеш а мусиш :))))

Мама зупиніть землю.
Я зійду….

Першоджерела. Ігор Фріс

22 Apr, 21:06


Пост про вдячність.

Вчора вже вчора, в правоохоронному комітеті розглядали законопроект про посилення кримінальної відповідальності за несанкціонований доступ та дії в публічних реєстрах.

Клюічові обговорення і найбільш дискусійні питання виникли навколо моїх правок, які вносили зміни в запропоновані норми і виключали кримінальну відповідальність для осіб, які професійно надають публічні послуги при виконанні покладених на них законом обовʼязків, отримуючи при цьому інформацію з реєстрів.

Дві правки.
Два голосування.
8 членів комітету, які почули і підтримали.

Ви мало знаєте про роботу в комітетах. Видно лише те, що в залі.

Тому тут буде моя особиста подяка Володимиру Арешонкову, Oleksandr Bakumov, Владлен Неклюдов, Колєв Олег, Володимир Захарченко, Alexander Kunitsky, Олександр Дануца, Сергію Мінько за їх роботу та підтримку декількох тисяч людей, які щодня працюють над забезпеченням наших прав.

Дякую вам колеги.

Першоджерела. Ігор Фріс

19 Apr, 19:34


SOS!!!!

В понеділок знову правоохоронний комітет збирається на розгляд проекту 10242.

Авторства депутата Мамки з ОПЗЖ, який хоче запровадити 15 років тюрми нотаріусам і реєстраторам за «несанкціонований доступ» до реєстру.

При тому, що визначення санкціонований доступ - відсутнє.

Я завжди думав, що коли держава делегувала нотаріусу право, видала печатку та електронний ключ і ЗАКОНОМ САНКЦІОНУВАЛА роботу в реєстрах - доступ завжди санкціонований.

А виходить, що хтось думає інакше, і збирається заблокувати роботу у всіх реєстрах.

Нерухомість, юрособи, санкції, будівництво, спадщина, довіреності, апостиль, земля і ще купа всього де вже роки працюють, гарантують, забезпечують права нотаріуси та реєстратори.

Одним законом можна посіяти хаос.

Мінʼюст - проти.
Нотпалата - проти.
Безліч депутатів - проти.

Але хтось намагаєтьсяі далі протягнути цей треш.

Прошу термінового перепосту, висвітлення журналістами, колегами депутатами та всіма кому не байдуже питання захисту прав.

Першоджерела. Ігор Фріс

13 Apr, 05:43


ПРО ТУРИЗМ, ГОТЕЛІ ТА ГОТЕЛЬЄРІВ

Вчора прийняв участь в засіданні комітету де розглядався новий закон про туризм.

При великій кількості зауважень, що прозвучали від депутатів, колеги всеж рекомендували його прийняти в цілому.

Правду кажучи, отримав при цьому гарантію від голови комітету і колег, що при надходженні моїх зауважень та зауважень інших депутатів та юруправління висновок переглянуть врахувавши наші позиції.

Хоча, як на мене спішити не було потреби. Краще виправити зразу.
Але є як є.

Тому прошу профільних стейкхолдерів - готельєрів, власників садиб, апартів, тур гідів, туроператорів та агентів - прочитати таблицю до 2 читання. Невдовзі буде опублікована на сайті ВРУ.

Проект 4162.

Оцінити ризики та написати мені пропозиції.

Порівняю із своїми та буду вимагати врахування!

Хтось може сказати - не на часі туризм.
Теж була така думка.

Але і сьогодні це тисячі людей, які створюють ВВП, робочі місця, релакс та відновлення для наших військових.

І точно ми повинні бути готовими до мирного життя, коли переможемо.

Тримаймося!!!

Першоджерела. Ігор Фріс

06 Apr, 07:43


На Близькому Сході закипає…
Іран готується до нападу.
Ізраїль має чим відповісти.
І його нічого і ніхто не стримає.
Але глибина проблеми це відношення США до цього виклику.
Та їх роль стримувала конфліктів та захисту партнерів.
Хочу помилятися звісно….