«Історія та археологія» @historical2024 Channel on Telegram

«Історія та археологія»

@historical2024


"History and Archaeology."

«Історія та археологія» (Ukrainian)

Ласкаво просимо до каналу «Історія та археологія»!
Хто ми? Ми - спільнота істориків, археологів та всіх, хто захоплюється минулим. Наша мета - вивчення та поширення знань про минуле людства через призму історії та археології.

Що ми робимо? На нашому каналі ви знайдете цікаві факти, унікальні знахідки, аналіз подій минулого та багато іншого. Ми публікуємо новини зі світу історії та археології, ділимося цікавими статтями та відео, обговорюємо головні події у сфері наукових досліджень.

Чому обирати нас? Наш канал створений для тих, хто любить історію та археологію, хто цікавиться давніми цивілізаціями та подіями, що сформували наш світ. Ми надаємо доступ до достовірної інформації, цікавого контенту та можливості обговорити свої думки з однодумцями.

Приєднуйтесь до нас, щоб крок за кроком розгадувати та осмислювати таємниці минулого разом з каналом «Історія та археологія»! 🌍🏛️

«Історія та археологія»

13 Jan, 23:51


КОВЕЛЬСЬКИЙ (СОШИЧНЕНСЬКИЙ) СПИС – АРТЕФАКТ РУНІЧНОГО ПИСЬМА
Надзвичайно рідкісним артефактом старшорунічного письма є так званий «ковельський спис», "Der Speer von Kowel". Саме так нерідко іменують цей об’єкт археологічній літературі. Література, присвячена цій пам'ятці, дуже велика і складає в даний час близько 100 спеціальних робіт. Більшість дослідників відносять напис до однієї з східнонімецьких мов, можливо готської. Датування наконечника списа лежить в межах першої половини - середини III в. На даний момент місцезнаходження наконечника невідоме.
Всього у світі знайдено біля 5000 рунічних написів (значна частина - в Скандинавії). Декілька написів були знайдені в Росії, Литві, Німеччині, Австрії та в Україні, серед них і вищезгаданий наконечник списа. Причому, кількість рунічних написів саме на зброї, відомих до нашого часу, є відносно невеликою - біля півсотні.
Десь наприкінці ІІ ст. н.е. племена вельбарської культури проникли на територію Волині, потіснивши попередніх мешканців регіону.

«Історія та археологія»

13 Jan, 23:11


"Магічні" ритуальні бронзові цвяхи з написами та зображеннями римського періоду історії, 3-4 століття
Ритуал вбивання священного цвяха був відомий у Римі ще за часів республіканського періоду. Цвяхи вбивали щороку в храмі ЮпітераНайвеличнішого Капітолійського, але робили це з того боку, де була частина храму, присвячена Мінерві, адже вважалося, що саме Мінерва дала італікам числа. Щороку вищий магістрат (Консул, або призначений спеціально диктатор) вбивав у стіну цвях, який називали річним цвяхом. Також римляни вважали, що коли закінчиться місце для вбивання цвяха в стіні целли Мінерви, тоді перестане існувати Римська держава. Цей ритуал був забутий але відновлений першим принцепсом Римської Імперії Августом. З часу відновлення, цвях забивав цензор наприкінці складання своїх повноважень і не в стіну частини Мінерви, а в Храм Марса Месника.
Магічні цвяхи із заклинаннями застосовувалися в Римі, за словами археологів, приблизно з II ст. н. е. Їх виготовляли з бронзи, а деколи вони були посрібленими

«Історія та археологія»

13 Jan, 23:08


Ленінградський кодекс (лат. Codex Leningradensis, сигла L) - найстаріший повністю збережений манускрипт масоретського тексту Танаха, датований за колофоном 1008 роком. Був виготовлений у Каїрі за рукописами Моше бен Ашера. Виявлений (імовірно, у Криму) Авраамом Фірковичем, який 1838 року вивіз його до Одеси. Після смерті вченого, 1865 року кодекс надійшов до Імператорської публічної бібліотеки в Санкт-Петербурзі, де перебуває дотепер (каталожне позначення Firkovich B 19 A). За Ленінградським кодексом було підготовлено багато авторитетних видань Танаха, зокрема Biblia Hebraica (BHK) (1937), Biblia Hebraica Stuttgartensia (BHS) (1977) і Вестмінстерський Ленінградський Кодекс. У 1970 і 1998 роках здійснено факсимільне видання. Після перейменування Ленінграда на Санкт-Петербург назву кодексу не стали змінювати, щоб уникнути плутанини.

Документована історія рукопису починається з XIX століття, після складання колекції А. Фірковича. Фірковича. Перший його опис зробив Мозес Пінер 1845 року.

«Історія та археологія»

13 Jan, 23:04


Ювелірна бронзова матриця, знайдена в Румунії, 3 століття до н.е. https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

08 Jan, 09:36


Деякі з вражаючих бронзових знарядь, які використовували мікенці між 3600 і 3100 роками тому. Багато з них мають складні інкрустації золотом, черню та сріблом, що зображують геометричні мотиви, фігури тварин або сцени полювання та бою.

https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

08 Jan, 09:34


Бронзовий шолом - кінець 7 століття до н.е.
Бронзовий шолом із зображеними двома крилатими юнаками з боків, що стискають пару переплетених змій. Вони одягнені в короткі кілти, носять крилаті сандалі, а на спині у них є крила, які, здається, застібаються ременями.
Хоча деякі вчені ідентифікували ці фігури як легендарного критського ремісника Дайдалоса і його сина Ікара, вони, ймовірно, представляють місцевих демонічних істот.
Серед них дві пантери зі спільною головою.
Культура: грецька, критська
Висота 20,96 см
Матеріал: бронза.Джерело:
www. Метмузей. org
(Музей Метрополітен у Нью-Йорку, Нью-Йорк)

https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

07 Jan, 16:10


Срібна з позолотою статуетка валькірії з Tjørnehøj у Данії. Епоха вікінгів.

«Історія та археологія»

07 Jan, 16:09


Позолочена срібна чаша із "Заревської могили", кургану поблизу Шипки Казанликського району, III ст. до н.е.
Болгарська академія наук.

«Історія та археологія»

07 Jan, 16:08


Канфар - посудина для пиття з двома вертикальними ручками. Канфар нерідко використовувався як предмет культу для жертвоприношень і ритуалів. З такими посудинами часто зображувалися давньогрецькі боги, наприклад, Діоніс - бог виноградарства і виноробства, а також натхнення і рослинності.
Канфар.Кубанська обл., Катеринодарський відділ, ст. Сіверська. Сіверський курган. II - перша половина I ст. до н.е.

https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

07 Jan, 14:06


Золота гривня з Лох-Фойла, Північна Ірландія, датована I століттям до нашої ери, на виставці в Національному музеї Ірландії-археології в Дубліні.
Прикраса на представленій гривні зображує дуже стилізованого коня, тварину, яка особливо асоціюється з Мананнаном мак Ліром.

https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

04 Jan, 12:56


Два чудових браслета римського періоду ,золото,у вигляді змії.
Єгипет 1 століття н.е.

«Історія та археологія»

04 Jan, 12:55


Срібна ваза із зображенням хижого птаха.Період Ахеменідів
VI-IV століття до н.е.

«Історія та археологія»

04 Jan, 12:46


Римська срібна посудина, 1-е століття до н. е., рання римська срібна посудина, прикрашена зображеннями крилатих постатей еротів зі смолоскипами, винними судинами й собаками, зі слідами оригінальної позолоти. Ероти - це крилаті боги, пов'язані з коханням і сексом у грецькій міфології. Вони є частиною оточення Афродіти.

https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

04 Jan, 12:46


Шолом Коцофенешті (середина V ст. до н.е.), князівський гето-дакійський головний убір, можливо, царя-священика.
Національний музей історії Румунії MNIR в Бухаресті
Знайдений у 1929 році в однойменному населеному пункті в Румунії, цей предмет, мабуть, мав не практичну функцію, а декоративну або релігійну: він прикрашений, власне, на парагузі зображенням ритуального жертвоприношення ягняти, а на парануці - фантастичними тваринами, типовими для східного та грецького мистецтва, такими як грифони та сфінкси. На лобі викарбувані два ока, які, ймовірно, мали апотропеїчну функцію - захищати власника від зла і водночас відлякувати ворога.

https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

03 Jan, 18:59


Діоніс на колісниці, запряженій Психаєм - Камея з сардоніксового агату, приписувана Состратосу - Коштовне каміння Лоренцо Медичі - Інв. 25840.
Національний археологічний музей Неаполя
Колекція коштовного каміння MANN налічує понад дві тисячі зразків, як античних, так і сучасних, що свідчать про витонченість, досягнуту древніми в гліптики, а також про колекціонування, яке оживило італійські та європейські двори, починаючи з епохи Відродження. Бажані та затребувані об'єкти, від захоплення якими не втекли навіть папи римські, дорогоцінні камені були предметом купівлі, обміну, заповітів і стали зразком для наслідування.

«Історія та археологія»

03 Jan, 18:58


Срібний Скіфос зі скарбу Боскореале, прикрашений діонісійськими сценами - Діоніс з Амуром на леві - 1 ст. н.е. Музей Лувр, Париж, F

«Історія та археологія»

03 Jan, 18:57


Камея Діоніса та Аріадни з сардоніксового агату - 2х2,1 см ,початок 1 століття до н.е. Національний археологічний музей, Неаполь

«Історія та археологія»

03 Jan, 18:55


https://t.me/WhalemapBot?start=_tgr_0CCoecZlMGVi

«Історія та археологія»

03 Jan, 17:35


Муррина ваза-символ статусу імператорського Риму
Потир абата Сугерія з Сен-Дені - римського виробництва. - I століття до н.е. - I століття н.е. - У
скарбниці абатства Сен-Дені з 1137 по 1791 рр.

«Історія та археологія»

03 Jan, 17:21


Англосаксонські королівські персні.
Дата: 828-858 рр.
Місце походження: Лавершток.
Пізній англосаксонський період історії, золото, чернь.
https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

03 Jan, 17:21


У 1859 році фермер знайшов шматок металу, коли садив картоплю в яру. Він подумав, що це мідь, і продав його вчителеві за чотири шилінги.
Через рік учитель показав його офіцеру, який одразу побачив, що це золото. Фермер і землевласник обшукали яр і після кількох днів напруженої роботи знайшли понад 30 золотих предметів доримського залізного віку.
Знахідка є однією з найбільших відомих "золотих скарбів" у Норвегії, вагою майже півкілограма. Серед предметів було чотири підвіски, інкрустовані гранатами та прикрашені детальною філігранною роботою.

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:15


Гравірований самоцвіт з Кассандрою.
Культура: Римська
Дата: четверта чверть 1 століття до н.е.
Аметист

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:13


Кручена каблучка печатка.
Музей археології в Афінах

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:12


Спіральний браслет другого століття н.е., майстрами використані техніки - лиття, кування та інкрустація.

https://www.rferl.org/a/crimean-scythian-gold/30058582.html

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:10


Браслет золотий, Римський період історії. Музей археології в Афінах

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:09


Гривна, прикрашена кільцевими поясами, зі скульптурними сценами (лев терзає кабана) на обох кінцях. Греко-скіфський стиль, кін. 4 ст. до н.е.

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:08


Браслет золотий, римський період, зображений бог Серапіс. Музей археології в Афінах

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:07


Камея з Геркулесом і Немейським левом: бл. 220-240 рр., південно-італійська культура

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:06


Грецькі золоті сережки IV століття до нашої ери
Пара золотих сережок з центральним щитком, прикрашеним по краях бісерним дротом; всередині кожного екрана низка петель, облямованих бортовим дротом; до центру - розетка, що складається з чотирьох шарів пелюсток з увігнутими центрами і з краями з бортового дроту, з центральною намистиною; до краю кожного щита низка серцеподібного листя і двошарових розеток з орнаментом із листя аканта до центру; з кожної меншої розетки - мініатюрна фігурка богині з руками до грудей у сукні-футлярі; від центрального листка аканта - кулон у вигляді перевернутої піраміди з мініатюрними розетками по кутах і краєм з бісерного дроту з петлями внизу; на кожній грані піраміди мотив пальмети в бісерному дроті; гранули до основи кожної піраміди; від кожного серцеподібного листка на щиті петля в петлеподібному ланцюжку, з'єднаному внизу розеткою, з якої звисає ребриста підвіска у вигляді насіння; дротяну петлю до спини. 29,93 грама, 65 мм.

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:05


Золоті прикраси, знайдені в гробниці, датованій 3 століттям до н.е., зберігаються в Археологічному музеї "Марчелло Гіганте" в Буччіно, провінція Древній Вольцей, СА.

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:04


Це срібний хрест-підвіска зі шматочком мармурового скла в центрі під напівпрозорим скляним кільцем... ймовірно, закопаний місцевим жителем у паніці, коли до міста прийшли вікінги.
Хрест було знайдено у 1838 році разом із 429 пенні короля Мерсії Бурґреда (852-874) та кількома монетами короля Уессексу Етельреда І (старшого брата Альфреда Великого, який правив у 865-871 роках).
Важливо, що в скарбі не було монет Альфреда, і це посилює підозру, що скарб був захований до того, як він став королем - найімовірніше, у 871-2 роках, коли Велика язичницька армія зайняла зимову резиденцію в Лондоні.
Місцем схованки було обрано Грейвсенд, у гирлі Темзи - місце з добре захищеними водами і пляжами для кораблів.
Про обставини знахідки нічого не відомо, але хрест нагадує хрест, знайдений на вершині Галлоуейського скарбу, який був похований поколінням пізніше і в південній Шотландії. Можливо, хрест Галлоуея поклали на вершину скарбу, щоб привернути силу Божу і зберегти.

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:03


Дерев'яна труба 8-го століття, відома як "Річковий ріг Ерне", оскільки була знайдена в північно-ірландській річці з такою назвою в 1950-х роках (у Кулнашантоні, графство Ферманах).
Внизу: Музиканти грають на майже однакових трубах на ілюстрації з Псалтиря Веспасіана, створеного в Кентербері на півдні Англії між 720 і 730 роками.

«Історія та археологія»

01 Jan, 18:02


Скарби з острова Уайт.
Парні брошки з гранатовою інкрустацією.

«Історія та археологія»

01 Jan, 08:48


З Данії походить цей золотий перстень бл. 1100 р. з рунічним написом на звороті
"AROTA AGLAGALA LAGA
Це, ймовірно, грецьке "арете" (чеснота). "Агла" повторюється тричі, але вже переплутаними літерами. Це початок речення на івриті "attah gibbor leolam adonai" (Ти сильний навіки, Господи!).
https://samlinger.natmus.dk/dmr/asset/227572

«Історія та археологія»

01 Jan, 08:47


Коштовності Гросс Адлерфібель з 1913 року пов'язують зі свекрухою Гунхільди, Гізелою Швабською. Коштовності були знайдені в Майнці і могли належати будь-якій з німецьких імператриць кінця 10-го та 11-го століть.

https://t.me/historical2024

«Історія та археологія»

30 Dec, 18:12


Передпліччя та кисть руки з цестом бронзової статуї боксера з Геркулануму - 1 століття нашої ери. - Національний археологічний музей Неаполя

Цест - різновид обладунків, виготовлених зі смуг дуже твердої шкіри, до яких додавали шматки свинцю або заліза, якими боксери античності обмотували кисті рук і частину передпліччя, залишаючи пальці вільними; удари, завдані цестом, могли бути смертельними.

«Історія та археологія»

30 Dec, 18:10


Брісеїда, яку ведуть перед Ахіллом - срібна тарілка візантійського виробництва - діаметр 24,4 см - з села Копчики Кунгурського району Уральської області - бл. 550 р. н.е.
Ахілл сидить у центрі під аркою в обладунках, зі списом і щитом. Праворуч від нього - Брісеїс, ліворуч - воїн, також в обладунках, зі списом і щитом.
Брісеїда - це дар честі, яким греки обдаровують Ахілла, і він тримає її у великому захваті, так що коли Агамемнон, змушений повернути Хрісеїду, забирає Брісеїду натомість, Ахілл відмовляється більше брати участь у війні. Брісеїда, повернута цілою і неушкодженою Ахіллу, гірко плаче над трупом Патрокла і на його честь жертвує власне волосся. Неоптолем після смерті батька шанує Б. як рідну матір.

«Історія та археологія»

30 Dec, 18:07


Тринога з бронзи та заліза. Три ніжки у вигляді плінф підтримують триногу, на яку спирається лебеда. На точці опори, піднятій на пластинах, стоять дві протилежні собаки, передні лапи яких проникають у стінку басейну; натомість на вершині триноги спочивають дві фігури, прикриті лише поясом на талії, з головами і руками, що спираються на край басейну, однаково протилежні - h. 57 см - з артефактів з гробниці Бернардіні в Палестрині - 7 ст. до н.е. (675/650 рр. до н.е.) - вілла Понятовського, Національний етруський музей вілли Джулія, Рим

«Історія та археологія»

30 Dec, 12:31


Золота рукавичка (фольга для покриття рук), золотий перстень і меч із чоловічого поховання в Пелла (560-550 до н. е.). Археологічний музей Пелла.

«Історія та археологія»

30 Dec, 11:51


Хрест із зображенням Ісуса Христа між Дівою Марією та Іоанном Хрестителем / Болгарія; 12 століття.З колекції Лувру

«Історія та археологія»

30 Dec, 11:41


Чудовий маленький римський келих, створений на початку першого століття з зеленувато-прозорого скла. Грецький напис говорить "радійте і веселіться", що вказує на святкову функцію келиха.
https://www.getty.edu/art/collection/object/109628

«Історія та археологія»

30 Dec, 11:38


Золотий скляний медальйон з матір'ю і дитиною, початок 4 століття.
Зроблено, ймовірно, в Олександрії, Єгипет
Скло, сусальне золото
Розміри:4,8 x 0,5 см
на виставці в The Met у галереї 302, спасибі Justin Anteak

«Історія та археологія»

30 Dec, 11:37


Золоте намисто, 4 століття до н.е., давньогрецька культура

«Історія та археологія»

30 Dec, 11:37


Цікаве листя римського лавра (аквілея), вирізане з бурштину, з написом: АН (num) Н (овум) F (austum) F (elicem)
Бажання щасливого та процвітаючого нового року.

«Історія та археологія»

30 Dec, 11:35


Золота каблучка зі скарабей зі Старого Єгипту

«Історія та археологія»

30 Dec, 11:16


Підвіска золота з епохи вікінгів, знайдений у період з 1872 по 1873 рік на острові Хіддензе

«Історія та археологія»

30 Dec, 08:11


Бронзовий гібрид коня і змії зі скарбу, 1200-1000 рр. до н.е. Каллеруп, Тай, Ютландія, Данія. Національний музей Данії / Музей Офрета.

«Історія та археологія»

30 Dec, 08:10


Римська амфора з гірського кришталю в золотій оправі, 1-3 століття нашої ери
Посудина з гірського кришталю з гранчастою стінкою, скошеним плечем, конічним навершям, двома бічними прямокутними ручками і з накладним золотим обідком. 138 г, 82 мм.
Пліній Старший у своїй "Природничій історії" згадує низку місцерозташувань родовищ гірського кришталю, таких як Мала Азія, Кіпр, Португалія та Альпи, хоча він стверджує, що найкращі з них в Індії. З каменю виготовляли посудини в Греції бронзового століття, а також на Кіпрі, в Малій Азії, Єгипті та Месопотамії. Використання гірського кришталю для виготовлення посудин вийшло з моди в класичній Греції, але відродилося в елліністичний період, і було поширене серед багатої еліти таких міст, як Олександрія та Антіохія.
У Римській імперії гірський кришталь цінувався дуже високо, і, за словами Плінія, Лівія, дружина Августа, присвятила Капітолію блок вагою в сто п'ятдесят фунтів; він також згадує багату римлянку, яка заплатила сто п'ятдесят тисяч сестерціїв за єдиний ківш.

«Історія та археологія»

30 Dec, 08:09


Шолом Амфревілля. Виявлено в сухому березі Сени, Амфревіль-су-ле-Монтс, Нормандія 1841 року.
Середина 4-го століття, всього 16 см висота