#Підлітки_дорослі
#міфи
#знецінення
- Психолог, йому не допоможе! Треба строгіше з ним і все!
- Раніше не було телефонів і ніяких депресій у дітей не було!
- Який ще підлітковий вік?! Це все відмазки від того, щоб не допомагати батькам!
- Це лінь , а ніяка там не депресія!
- Ніхто ще не вмер від цього! Того, хай менше звертає увагу на свою тривогу!
- Зараз найважливіше - навчання, а з тією дружбою нічого не станеться….
📖Маю дуже великий список знецінюючих фраз дорослих, відносно психоемоційного стану підлітків (від 9 років ).
🔘Міфом є те, що «раніше» не було депресивних/ тривожних розладів у підлітків!
✅Були.
🔘І суїцидальні вчинки були, і агресія, і алкоголь , і навіть ранні сексуальні стосунки…. Але про це мало було інформації …. Були плітки і осуд… тому, говорити «про це» було ❌не ок.
👫👭Я працюю з підлітками з 2009 року, і можу говорити про те, що запити батьків, були звісно про агресію , не бажання навчатись , тривожність, низька самооцінка, страхи…., а останні 3 роки, все ж запитів стало значно більше про апатію, тривожність, депресивний стан, труднощі у взаємодії з однолітками, прояв соціальної тривоги…
🔖Допис про те, що є природні фізіологічні зміни організму, мозку, емоційної сфери підлітка. На які важливо звертати увагу, якщо якість життя підлітка зазнає суттєвих змін.
✅Страхи, мають місце бути, якщо вони не «керують» життям підлітка.
✅Тривога, має місце бути, але, якщо вона впливає на побудову стосунків з однолітками, підліток уникає соціальних контактів, то тут важливо підтримати підлітка.
✅Так, з 9-10 років (переважно 5-6 кл) у підлітків змінюється фокус щодо навчання, мотивація зменшується і це теж ок (фокус на стосунки, дружбу), але, якщо тут не про апатію , складність концентрації уваги, втому…
✅Лінь)). Лінь - це про відсутність інтересу) і так, звісно хатні справи чи уроки, буває лінь робити, як і нам дорослим. Але, якщо в підлітка немає сил «сповсти» з ліжка більше 3-4 тижнів , то це до лікаря психіатра для діагностики щодо депресивного стану.
✅Прояв роздратування, коли щось не виходить , так, має місце бути).
Важливо пізнати екологічну форму вираження, але, якщо агресивна поведінка є небезпечною для самого підлітка та ін., то важлива підтримка.
✅Думки про смерть, пошук сенсів життя, цінність самого життя , також має місце. Адже і правда, період про сенси , свої смисли. Якщо проявляється селфхарм, то тут про підтримку бо це часто може бути про спосіб зменшити інтенсивність певних почуттів.
✅Конфлікти з батьками. Так! Мають місце бути. Адже це про сепарацію і відокремлення. Тут підтримка батьків ❤️
✅Особисті межі! Мають місце бути, тому вчимось проявляти толерантність до меж підлітка і звісно про свої не забуваємо.
✅Не прийняття свого тіла, експерименти з їжею, тілом, інтересом до сексу, порнографії, алкоголю…, має місце бути, важливо чи не руйнує це підлітка…
📝Список можна продовжити …, тут коротко про те, що підлітковий вік є надзвичайно важливим у становленні особистості. Тому не варто знецінювати і говорити «переросте» чи «саме пройде».
❤️Бережімо себе та будьмо уважними до емоційної сфери наших дітей!
З ❤️до вас, психолог , Марія Жолтикова!
#психологія_для_житя
#консультації
#психолог
#батьки
#підлітки