Deep Dark UA @deepdarkua Channel on Telegram

Deep Dark UA

@deepdarkua


Всесвіт глибокий і темний. Заглядати разом - не так страшно. Легкий дайджест розділом astro-ph українською

Deep Dark UA (Ukrainian)

Deep Dark UA - це канал, який запрошує вас у всесвіт глибокий і темний. Тут ви зможете знайти цікаві матеріали про космос, астрономію та фізику. Цей канал створений для всіх, хто цікавиться найглибшими та найтемнішими таємницями Всесвіту. Всі матеріали представлені українською мовою, що робить їх доступними для широкого кола читачів. Незалежно від вашого рівня знань у цій області, ви знайдете тут щось цікаве та корисне. Заглядайте на канал Deep Dark UA та дізнайтеся більше про дивовижний світ космосу разом з нами!

Deep Dark UA

21 Nov, 12:21


Висловлюємо співчуття родині, друзям та колегам Ігора Ярославовича.
Світла йому пам'ять!

Deep Dark UA

21 Nov, 12:21


Нестало Ігоря Підстригача, найкращого інженера нашої обсерваторії і можливо, кращого, серед тих які я мав радість знати.
Так вмів чаклувати над нашою допотопною технікою, як тепер наші всі спостереження...ех.. ніби ще недостатньо темні часи.

Колектив Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка з глибоким сумом повідомляє, що 20 листопада 2024 року на 68-му році життя відійшов у вічність

Ігор Ярославович Підстригач
– науковий співробітник, завідувач відділу технічного обслуговування телескопів Астрономічної обсерваторії університету.

Ігор Підстригач закінчив факультет прикладної математики та механіки Львівського університету у 1979 році. У 1979 – 2007 рр. працював асистентом, інженером кафедри механіки, а з 2007 року молодшим науковим співробітником та завідувачем відділу технічного обслуговування телескопів Астрономічної обсерваторії. Колом його наукових та технічних інтересів були питання метрологічного забезпечення тензометрії, вимірювання механічних та оптичних величин, удосконалення астрономічних інструментів, програмного забезпечення для обробки астрономічних зображень, оптичних спостережень Сонця та змінних зір, він є автором наукових праць, патентів, авторських прав.

Deep Dark UA

20 Nov, 12:19


На фото - Чумацький шлях на фоні Піп Івана чорногірського і звісно обсерваторії "Білий слон". Автор - ArinaPienko, 2016

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Г._Піп_Іван_Чорногі́рський.jpg

фото із конкурсу 2016ого року.

Deep Dark UA

20 Nov, 12:17


У Вікіпедії стартує черговий конкурс наукових зображень!

https://blog.wikimedia.org.ua/2024/11/13/science-competition-2024/

Стартує прямо сьогодні - і у вас буде цілий місяць щоб завантажити у вікісховище щось наукове (фото, відео, зображення, рисунки-схеми та навіть графіки функцій якісь), - звісно якщо це щось буде корисне людям що цікавляться наукою і цього ще нема у вікі. Звичайно всіх закликаю! На жаль окремої астрокатегорії вже давно нема (завантажуйте в загальну), але астро-зображення регулярно отримують на цьому конкурсі призові місця! Ну а цього року точно було що фоткати - хоча б ту ж саму бембану комету. Але не тільки її, перемогти може і щось банальніше, як ось те що відбувалось під час бембаної комети і я навіть встиг побачити - як Сатурн плавно ховався за Місяць (адже Місяць трохи повільніше повзе по небу, ніж все решта) - такий контент звісно теж зайде!

Так що, діліться всім чим маєте. Навіть фотки того як ви там щось паяєте чи 3д-друкуєте теж підійдуть ) все наука! но тільки кантору там не паліть дуже), ми ж тут чергову свинособачу атаку знов очікуємо.

А завтра в 19-00 буде веб-семінар що допоможе новакам, деталі за посиланням.

Deep Dark UA

14 Nov, 10:28


Ну що, продовжимо тему з цікавими неймінгами в астрофізиці? 

Сьогодні це ще й тема про малокаліберну космічну телескопію, адже йдеться про MANTIS  (Monitoring Activity from Nearby sTars with UV Imaging and Spectroscopy). Це кубсатовий телескоп, що розробляється університетом Колорадо і планується до запуску в 2026.

https://www.colorado.edu/today/2023/06/08/new-keen-sighted-satellite-will-view-distant-stars-assist-webb-telescope

Як і ротоногі жителі морів в честь якого він названий (Mantis shrimp), цей телескоп буде спостерігати за найближчими зорями в близькому і далекому (екстремальному) ультрафіолеті. І не за будь-якими, а саме за тими, за якими дивиться Джеймс Вебб, найкрутіший космічний телескоп на сьогодні. А нащо? Щоб більше дізнатись про найближчі екзопланетні системи! Адже зорі цих систем, як і наше Сонце, люблять побушувати - по плюватись плазмою в космос, поактивнічати, поспалахувати. Все це найкраще видно саме в ультрафіолеті (ну і в рентгені). Але якщо, як видно з недавнього допису, рентгенових місій вже вдоста було в найближчий час, то ультрафіолетових успішних - катма. І справді, як написано на сайті проєкту,

“No spacecraft has observed the full EUV (extreme ultra violet) spectrum from stars other than the sun since about 2001,” said Briana Indahl, a research scientist at LASP and principal investigator for the MANTIS mission.

Милим цей телескоп робить його розмір, це буде, мабуть якийсь 6U чи 12U кубсатік, з відповідним цінником - всього 8.5 млн доларів. Команда, що його розробляє вже має один успішний кубсатовий телескоп на орбіті, CUTE (Colorado Ultraviolet Transit Experiment) який працює в ультрафіолеті, тільки в іншому діапазоні і він дивиться саме на транзити екзопланет. Так що Мантіс майже напевно теж буде успішним!


P.s. З неймінгом гарно з одного боку обіграли. АЛЕ

- Mantis це також проєкт супутника ДЗЗ від ESA 

https://incubed.esa.int/portfolio/mantis/


- а також Mantis це концепт міжпланетного зонда, що має досліджувати астероїди від NASA. 

https://en.wikipedia.org/wiki/MANTIS_(spacecraft)

На щастя, перший тільки пройшов етап попереднього дизайну, а другий дійсно поки лише концепт. Тобто полетять не скоро, і може наш малий ротоногий герой вже й закінчить свою місію до цього. Ну бо нашо нам кілька залізяк з однаковою назвою на орбіті, правда?

Deep Dark UA

31 Oct, 19:15


Шо там сьодні, Хеловін? Ну то ловіть на ніч історію про космічного Ктулху.

Отже, така сітуейшн. Уявіть собі, ви - сурйозні вчені-астрономи. Ви вивчаєте екзопланети, а точніше - їхні атмосфери. Ви займаєтесь моделюваннями цих атмосфер за спостереженнями їх спектрів, пишете для цього дуже крутий програмний пакет. Запитання - як назвати цей проект? Він зможе видавати багато цікавих характеристик, властивостей. Ним будуть користуватись повно людей, які вивчають екзопланет. Serious business. Ну звісно! Звісно ви назвете його КТУЛХУ

https://arxiv.org/abs/2410.14751

Курчч.. Чесне слово, здається що це якісь діти дорвались до науки) Це навіть не акронім, не абревіатура. Просто Ктулху, на рівному місці!

Трохи про сам пакет. Написаний на чистому пітоні. Призначений для розрахунку атмосфер екзопланет, і навіть коричневих карликів. Може працювати як на лептопі, достатньо CPU, так і на суперкластерах для детальніших розрахунків. На вхід приймає спостережні спектральні лінії (тобто враховує їх силу), на вихід - модель атмосфери, розподіл температури, тиску, порахована хімія. І в зворотну сторону: код моделює спектр пропускання екзопланети використовуючи перерізи реакцій між молекулами атмосфери для розв’язку рівняння переносу випромінювання шляхом обчислення оптичної глибини. Остаточним результатом такого розрахунку спектру пропускання є ефективна площа співвідношення планети-зірки (тобто глибина проходження) як функція довжини хвилі, видимої віддаленим спостерігачем. Все це - відкритий вільний код. Отака штука від американських астрофізиків.

Мало зрозуміли в останніх реченнях? Та я насправді теж не дуже, це ж не моя сфера. Я це притягнув сюди просто через назву яку вони дали своєму проекту. TRICK or TREAT, - каже вам Ктулху! Веселого Хеловіну!

P.s. Сьогодні бачив на вулицях міста кількох вампірів, пару чортяк і навіть одну ельфичку. Здається традиція святкувати Хеловін вкоренилась остаточно, і це прекрасно. А з тими в кого традиція нити що це не наше свято - розмовляти не треба, треба зразу зацідити межи зуби) цьом)

Deep Dark UA

28 Oct, 15:30


Добривечір. О, дивіться, домучив - простиня про запуски космічних телескопів у 2024 готова. Рік дещо специфічний в цьому плані - Азія рветься в космічні спостереження! А ще всі три телескопи - рентгенівські (ну ок, один багатохвильовий). І ще багато деталей, приємного ознайомлення!

https://thealphacentauri.net/149852/

п.с. щось так холодно і все так пожовкло навколо. ще й темно. хтось пояснить що відбувається?

Deep Dark UA

19 Oct, 09:12


В коментарях до допису про ядерні випробовування були праві.

Пару годин після того як в мене з'явився цей допис мені написав представник спецслужб росії з пропозицією... палити коралі бусікі тцк. З одного боку - з якими ж довбограями Україна воює. З іншого - який же Дуров моральний виродок. Та й Маск і Цукер теж недалеко втекли. ККкккурва. Світ захопили дегенерати. І звісно нагадування - телєга - абсолютно уйобіщна платформа, яку прочісують спецслужби і де у ви можете на 100% бути певні що ваша персональна інформація не в безпеці. Треба думати як звідси звалити.

Deep Dark UA

18 Oct, 15:43


Друзі, кому цікаві одночасно фізика і математика - запрошуємо на подію наживо у Львові 🤓.

Про зміст доповіді від лектора, астрофізика Максима Ціжа:

В лайтовому форматі розкажу про те, чого нема, але фізики користуються: квазічастинки. Теорія поля - настільки потужний інструмент, що її тягають до вирішення задач, де і поля нема, але є схожі взаємодії. В самій же квантовій теорії поля частинками деколи нарікають складні математичні конструкти, що ніби й скорочуються в кінці обчислень, але часом, бува, проламують незримий бар'єр між існуванням і математичною абстракцією.

Де: Львів, пл. Франка, 78
(для деталей напишіть нам на @fliegekunst)
Коли: 19 жовтня, 15:00
Участь безкоштовна, після доповіді - питання і дискусія.

Deep Dark UA

18 Oct, 15:43


окрім дурки, я деколи можу розказати щось цікаве. Приходьте завтра послухати, як маєте як

Deep Dark UA

18 Oct, 15:03


#дуркадня
До речі, знаєте, де вони ту ядерку будуть випробовувати? Найменш проблемний спосіб - підземні ядерні вибухи. Тим більше, в Україні (ок, в УРСР) такі вже робили, досвід є. Та тільки на Донбасі якось зараз не до того, трохи шумно там. Та в нас є ще один мікро-шахтарський-край, знаєте. Ось жителі Червоногр... ее Шептицького обурювались на те, що їм негарну назву міста вліпили. Ну то скоро, шептята, у вас буде трохи інший привід для обурення)

Сигнатуру підземного ядерного вибуху не сплутаєш з землетрусом, вона унікальна (див. посилання в коменті). Так що всі кому треба - це "почують".
А жителям поверхні насправді нічого буде боятись. Можливо створити бімбу навіть дуже малої потужності (10-20 тон, НЕ КІЛОтон), правда для цього потрібен плутоній, а не уран який тут вже всією країною збагачують. В нас це буде землетрус на 2-3 бали в районі Соснівки.

Щоправда, треба ще буде трохи покопати, там найглибша шахта - 500 м, а підземний вибух наймілкіше робили на 900 м, на тому ж Донбасі. Ну покличуть Нафтогаз, чи Київметробуд чи кого там)

І я звісно це цілком підтримую. Я знаєте, ще Brotherhood of Steel грав, оте древнє. Сподобалось.
ps. Зброєю погрожувати, а від факту проведення будь-яких випробувань відхаращуватись.

Deep Dark UA

14 Oct, 16:46


Бембена комета задетекчена. Досі досить високо над горизонтом, видно навіть без бінокля, понад годину після заходу Сонця. Дуже добра новина. Не треба чекати ще 40 000 років

Deep Dark UA

12 Oct, 08:53


Сьогодні маємо вихідні, між серединою вересня і серединою жовтня, найближчі до першої чверті Місяця (місяць росте) - отже день астрономії (осінній). А ще маємо другі вихідні жовтня - отже день перелітних птахів (якого фіга, всі ж вже давно звалили!) Отаке бінґо, святкую подвійно!

Deep Dark UA

11 Oct, 19:19


завтра і післязавтра - пік бембаної комети.
для любителів гострих відчуттів - її можна побачити ще зранку, не тільки ввечері.
Але вона зійде ПІСЛЯ сонця. То ж можна використати якийсь бінокль.. якщо у вас крепкі нерви) бо можна без зору лишитись. Ну хіба шкельця маєте)

Deep Dark UA

11 Oct, 09:14


#роздумидня
Осіння осінь спонукає ще до роздумів. Ви знаєте яку найближчу космічну катастрофу спостерігала наша планета в осяжному минулому? Це вибух наднової Вела. Це була саме наднова - спахал фантастичної потужності, яким закінчила своє життя дуже масивна зоря - тобто це була наднова ІІ типу. Вона знаходилась всього лиш за 900 світлових років звідси, і це сталось близько 11 000 років тому. І зараз ми бачимо лише вистигаючий газ що яскраво фігачить в Х діапазоні, та ще яскравий пульсар, який світить в радіо, видимому, Х та ще й гама-діапазоні. Це й пульсар - це і є нейтронна зоря що утворилась з цього катаклізму.

І ось подумалось - ця ж катастрофа співпала в часі з важливою віхою в житті нашої цивілізації, власне з її початком. Адже саме приблизно тоді відбулась агро-революція: люди розумні почали здогадуватись що тут можна ростити бурачки, бульбочку, ну а якщо серйонзо - то перші злаки. Так ми стали агро-ельфами. Тобто ви уявили собі цю картину, так? Немита, небрита мавписько задерла голову догори, бо там десь ЗАПАЛАЛО, і вирішила - все, так далі жити не можна. Треба копати. Садити. Збирати. І відкладати в комору. І понеслось. Чи це всього лиш співпадіння? I want to believe! Дякуємо, зорі. Тепер ми маємо все, бо ви колись нас на це надихнули. Тільки б ще орків винищити, і ми полетимо до вас!..

Deep Dark UA

11 Oct, 09:11


ок, якщо ви як і я нічого не побачив, то ось вам трохи осінніх роздумів про космос)

Deep Dark UA

10 Oct, 10:35


Сьогодні очікуються полярні сяйва в наших широтах (після найбільшого то спалаху на Сонці в цьому циклі) + та бембана комета нарешті має бути видна - одразу після заходу Сонця над горизонтом, біля самого Сонця + трішки на південь - в неї буде десь 20-30 хв. Пишуть шо вже друга величина - тобто як у Венери.

Львів такий: шось у тебе 2 дні підряд гарна погода, нннна тобі хмар.
Дякую, дуже дякую.

Deep Dark UA

04 Oct, 07:55


Тому що може.
Коротка замітка про те, що зараз може сучасна астрономія.
Так. Монету 5 копійок бачили? Ну ок, їх вже вивели з обігу, але уявити все ще собі можете. Так от, берете ті 5 копійок і поміщаєте їх десь трохи вище ніж літає МКС - десь на 1000 км над Землею. Добре. Ось вони там валандаються, і можуть в якусь мить затулити вам якусь зірку. Змогли б маючи повний каталог зірок передбачити де, коли й наскільки ця монета затулить якусь зірку, по якій траєкторії пройде тінь від неї на Землі і з якою швидкістю? А от астрономи таке можуть) Ось тут

Physical properties of trans-Neptunian object (143707) 2003 UY117 derived from stellar occultation and photometric observations

https://arxiv.org/abs/2410.00561

Тільки замість 5 копійок в них був транснептуновий (бляха, я такий старий, що пам'ятаю як таких ще називали трансплутоновими, лол) об’єкт (143707) 2003 UY₁₁₇ - але кутовий розмір із Землі в нього такий же. Тобто просто одна з десятків тисяч каменюк які там літають. І ось в жовтні 2020 року відбулась ОКУЛЬТАЦІЯ - тобто каменюка заступила собою світло одної слабенької зірочки (зоряна видима величина 14.5) нашої галактики. Мало того, що люди (в основному - іспанці) встановили з точністю до хвилини коли це станеться - ще й порахували де й коли пройде тінь і побачили, що це можна буде зловити на кілька непоганих телескопів. А це велика удача, адже ширина напівтіні від крихітної каменюки - всього 200 км на Землі.

Із спостережень цієї події вдалось багато що дізнатись і про саму каменюку: розміром вона приблизно 332x216x180 км, має альбедо в 12% (це як в нашого Місяця) і обертається навколо своєї осі за 12 годин. Я чьорт його знаю навіщо ця інформація майбутнім колонізаторам сонячної системи. Орбіта в тої каменюки має великий ексцентриситет, її носить від 32 а.о. в перигелії до 78 а.о. апогелії (орбіта Плутона - приблизно 30 а.о.), різниця потоку енергії від Сонця буде велика, та й взагалі ефективна температура на поверхні не більше 40 К, Сонця точно не напасешся. Що там робити?) Хіба в гості до Ктулху їздити) А таких каменюк відкрили вже майже 6000 - невдахи Сонячної системи)

Та в будь-якому разі, кіт лиже яйка бо може! А земні астрономи майстерно спостерігають таку тонку окультація, бо вони найкрутіші в Галактиці!!!111 Надіюсь ви теж все зможете що запланували на цей тиждень. Це ж вже п'ятниця, ще трошки)

Deep Dark UA

27 Sep, 07:18


#роздумидня
Одного разу в Маска чи ще в якогось дурбецла все вийде і люди відправляться колонізувати Марс. І вони візьмуть з собою все своє - всякі кактуси, бульбу та інші рослини, мабуть колорадського жука теж, і якусь Білку і стрілку - бо вони вже в літали в космос. А знаєте хто не літав? Птахи. Я хз як птахові пережити багато місяців невагомості. Він же повинен літати, а як це зробити коли гравітації нема? Навіть бембаних риб возили на орбіту, хоч я хз як вони там орієнтувались. Хоча, на орбіті були курячі яйця, а ще перепілкові теж, які навіть вилупились (станція “Мір”, 1990 р.) Корочч., треба якусь петицію щоб пернатих теж взяли, бо інакше на марсіанських вишнях не буде шпаків! Ну пінгвіни і страуси будуть, але як воно на вишнях виглядатами? Це не то.

А поки, вже скоро, в жовтні з України відлітають найпізніші перелітні птахи - чаплі сірі. Але щоб всі мені повернулись, чули?..

Deep Dark UA

26 Sep, 09:08


Потрохи наша конференція добігає кінця. Почув багато цікавого і зокрема про проекти нових українських обсерваторії. І знаєте де наші астрономи пропонують їх розмістити? В якій області України, хехех?))

одну на Місяці, а одну - на орбіті.

І що цікаво - в обох проектів є ненульові шанси бути зреалізованими.

З іншого цікавого - професійного вченого-астронома що розказував про спостереження НЛО ніхто не закидав помідорами (але як це зробити онлайн?). Чемно послухали. Але толку не буде. Спостереження в нього випадкові (десь щось біля Києва, звісно), він просто за супутниками дивився, а воно прилетіло. Повтори їх не можливо, спалахи тривали менше третини секунди. А Пентагон скриває (не жартую, так і казав). Ну таке)