По той бік новин @behindtheukrainiannews Channel on Telegram

По той бік новин

@behindtheukrainiannews


Канал для тих, хто хоче знати більше про те, як протистояти маніпуляціям у ЗМІ, як відрізнити правду від вигадки та зрозуміти, для чого роблять інформаційні «вкиди» https://behindthenews.ua/

По той бік новин (Ukrainian)

Запрошуємо вас приєднатися до нашого Telegram каналу "По той бік новин"! Це місце для тих, хто бажає дізнатися більше про те, як протистояти маніпуляціям у ЗМІ, як розрізнити правду від вигадки та зрозуміти, для чого роблять інформаційні «вкиди». На каналі ви знайдете актуальні новини з оглядом та аналітикою, які допоможуть вам бути краще підготовленими до інформації, яку ви споживаєте. Наша мета - зробити процес отримання новин більш об'єктивним та освіченим. Приєднуйтесь до нас за посиланням: https://behindthenews.ua/ і станьте частиною нашої спільноти, яка прагне боротися з дезінформацією та підвищувати рівень медіаграмотності в суспільстві. Долучайтесь до "По той бік новин" уже сьогодні!

По той бік новин

23 Nov, 13:49


​Дві з трьох світлин не мають стосунку ні до території України, ні до періоду 1932-33 років.

***
Якийсь тиждень циклічних фейків, їй-богу. Одного разу опубліковані побрехеньки, фейсбук щороку показує людям у “Спогадах”. Вони їх знову коментують і поширюють, відтак навіть раніше спростована дезінформація отримує друге дихання. Саме тому так важливо визнавати і виправляти свої хиби.

Сьогодні, у День пам'яті жертв голодоморів (до речі, його відзначають кожної четвертої суботи листопада, а не третьої, як помилково повідомляє Укрінформ та деякі інші медії), знову завірусився фотофейк із дітьми та дорослими, яких видають за жертв Голодомору.

Авторка неправдивого допису — лікарка й громадська діячка Ольга Богомолець. У неї 117 тисяч читачів, тому не дивно, що вже за годину її пост отримав близько пів тисячі лайків і понад 160 поширень.
Дві з трьох опублікованих нею світлин не мають стосунку ні до території України, ні до періоду 1932-33 років.

🔴 1. Елементарний пошук за зображеннями показує, що перше фото (де діти сидять на лавці) датується 1921 ріком. Воно зняте на території сучасного Башкортостану (завойована так званою росією республіка).

Того року там почався голод, спричинений широкомасштабним терором і грабежами з боку російської влади, конфіскаціями майна, вилученням продовольства у башкирського населення [1].

🟡 2. На другому зображенні (де маля на руках) — сім’я, що голодує в період Голоду в Надволжі 1921-1922. Регіон прилеглий до річки Волґа, РРФСР [2].

Встановити достовірно точне місто чи село не вдається, хоча на деяких ресурсах зазначається, що це Оренбурзька область. До речі, чорний квадрат на нашому скрині не випадковий — ми ним закрили оголенну дитину, бо інакше фейсбук заблокує наш допис за “педофілію" (таке блокування вже траплялося раніше).

На сайті «Радіо Свобода» опублікували це фото з підписом "Голодуюча сім'я в селі Асекеєво, що в сучасному Татарстані, 1921 рік" [3].

В англомовній Вікіпедії світлину описують так: "Голод, місцевість Бузулук (на річці Самарі) в Оренбурзькій області (РРФСР). Цією світлиною часто зловживають (переважно без жодних підписів чи посилань на джерела) для змалювання Голодомору 1932—1933 рр. в Україні" [4].

У фотоархіві Міжнародного комітету Червоного Хреста стверджують, що фотографія, мабуть, зроблена російським Червоним Хрестом в 1922 році [5]. Пишуть, що на ній зображена голодуюча родина на так званій росії, але без уточнення регіону.

🟢 3. І лише на третьому фото ми бачимо справжню жертву Голодомору в Україні - дівчинку з Харкова у 1933 році.
Як зазначено на сайті Музею Голодомору-Геноциду [6], ця світлина з колекції кардинала Теодора Інніцера (Архів Віденської єпархії). Фото зроблено інженером Вінербергер. Фотодокументи надав професор Василь Марочко (Інститут історії України НАН України).

🦉 І не сумнівайтеся, що на так званій росії такі неперевірені публікації використовують, аби заперечити геноцид і те, що Голодомор був створений штучно для цілеспрямованого винищення українців.

❤️ Посилання на згадані джерела [1-6] ви знайдете на нашій сторінці в фейсбуці. Будь ласка, підтримайте нас вподобайками і поширеннями. Це важливо, щоб донести правду до якнайбільшої кількости людей.
Дякуємо за довіру!

По той бік новин

22 Nov, 16:05


Так званий "День сина" має британське походження, але в світі він не прижився. Його святкують переважно в країнах, що входять до російського впливу.

***
Ну що, привітали вже сина? А тепер бігом забирайте привітання назад!;-) Ми не знайшли жодних підтверджень, що сьогодні День сина. Хіба що є згадка в російських виданнях — інколи з посиланням на ООН. Але це фейк.

Насправді ми спростували його ще рік тому [1], але він, як бачите, має властивість повторюватися. Типовий циклічний фейк, або, як дехто ще каже — вічний. Але нічого, вода камінь точить, рано чи пізно ми його викорчуємо.

Хоча такі медії, як ТСН, УНІАН, РБК-Україна, Факти ICTV та багато інших знову повелися на фейкове свято, є й позитивні зміни.
Наприклад, торік 24 канал опублікував “добірку привітань у картинках” до так званого дня сина. Цьогоріч вони вже пояснюють, “чому в Україні не варто відзначати це свято 22 листопада”:

🗣 “Річ у тім, що росіяни це свято використовують як інструмент пропаганди, закликаючи хлопчиків вступати до лав армії. До того ж офіційного підтвердження Міжнародного дня сина немає. Повідомляє 24 Канал з посиланням на фактчекінговий паблік "По той бік новин" [2].

🦉 Так, це наші слова. Приємно, коли твоя робота корисна й помітна.

📌 Роз'яснення

На українськомовній Вікіпедії досі є стаття про “Міжнародний день сина”, але в тексті уточнюють, що це “неофіційне свято, що відзначається в Україні, а також в Росії, Білорусі та Казахстані” [3]. Чи хочеться нам бути у такій “компанії”? Питання риторичне. До слова, перше посилання, яким редактори підтверджують існування такого свята, веде на російський сайт-сміттярку “detsadmir”.

👉 Далі у статті йдеться:

🗣 Приводом до свята нібито стала громадська ініціатива в Великій Британії у 2014 році".

Це правда. Ми перевірили наведені там джерела і вони відповідають дійсності.

19 листопада 2014 року у газеті The Guardian у контексті Міжнародного чоловічого дня журналістом була висловлена ідея проводити International Son Day в якусь неділю щороку [4, 5].

Метою такого дня було проведення сімейних заходів, під час яких хлопчики можуть навчитися практичних навичок, які неминуче знадобляться їм у дорослому житті.

Тоді ініціатива була підтримана лише деякими англомовними блогерами, але загалом пройшла непомітно для широкої авдиторії.

🇷🇺 Російський душок

У неділю, 22 листопада 2015 року її підхопили російськомовні інтернет-видання в Україні, Казахстані, Росії. Наступного року 22 листопада стало "фіксованою" датою, як день сина чи синів.

З 2016 року "Міжнародний день синів (сина)" став популяризуватися за активної участи ЗМІ й в Україні. Наприклад, каналом 1+1 [6]. У той же час на росії "Всесвітній день синів" почали використовувати як елемент пропаганди "русскава міра", закликаючи хлопчиків до служби в російській армії.

🦉Посилання на згадані джерела [1, 2, 3, 4, 5, 6] знайдете на нашій сторінці в фейсбуці. Ви завжди можете підтримати нас лайками та поширеннями. Дякуємо за довіру!

По той бік новин

22 Nov, 06:41


До України ця фото не має жодного відношення. Це сталося шість років тому в Туреччині.

До нас звернулася читачка, яка повідомила, що чернігівці активно поширюють у соцмережах фото отруєних собак. На її запитання, де це сталося, ніхто не знає відповіді. Головні аргументи - тварин дуже шкода.

На фото ми бачимо вісім собак і два коти без ознак життя. Навколо трупів зібралося чимало людей, зокрема і поліція. У супровідному тексті жодної конкретики — лише жаліслива історія про “жорстокий світ зі сльозами на очах та піною в роті…” При чому сам текст — це явно поганий автопереклад із невідомої мови.

🤯 І хоча в дописах не стверджують, що це сталося зараз і в Україні, тисячі читачів сприйняли це саме так. І, сюрприз-сюрприз — кинулися масово поширювати й коментувати. Переважно обурливо, виливаючи свій гнів і прокльони (дивіться скрини під цим дописом).

Власне, на це й розраховували ті, хто це запостив — спровокувати користувачів на емоції. У такому стані людина не здатна до критичного мислення і, відповідно, на перевірку інформації. Єдине, що вона робить — це поширює і коментує, поширює і коментує.
Завдяки такому доїнню емоцій популярність допису і його автора зростає — а це означає рекламу і гроші.

Де собака зарита

Насправді ця світлина не має жодного відношення до України. Ба більше — це сталося дуже давно.

Поверхневий пошук за фото знаходить аналогічні дописи, але різними мовами. Останній спалах уваги до цієї світлини був у квітні минулого року. Так, наприклад, користувачка Тетяна Петракова із Києва змогла тоді зібрати 6,6 тисяч уподобайок, 4719 коментарів і 15 тисяч поширень! Текст допису й фото у неї ті самі.

Нам вдалося знайти одне з першоджерел цієї світлини — на сайті турецької щоденної газети “Хюррієт” (Hürriyet — “Свобода”). Новина датована 31 грудня 2018 року.

Сама подія сталася днем раніше в Сьогютлю (Söğütlü) — муніципалітет і район у провінції Сакар'я, Туреччина. Вісім собак і два коти загинули після того, як з’їли отруєне м’ясо, залишене біля сміття.

Того ж дня неподалік звідти, в турецькій провінції Гюмюшхане́ (Gümüşhane), активісти, які прийшли на сміттєзвалище нагодувати безпритульних тварин, знайшли трупи шести собак у калюжі крові.

Два співробітники, які працювали на смітнику, розповіли, що бачили, як пізно увечері двоє людей із рушницями в руках стріляли в собак. Проте описати їх не змогли, оскільки було темно.

🦉 Якщо ви вважаєте нашу роботу важливою, підтримайте нас лайками і поширеннями. Зокрема й у фейсбуці. Так ми зможемо донести правду до якнайбільшої кількости людей.

По той бік новин

21 Nov, 08:18


​Умови служби військових можуть бути різними, але на фото НЕ українські військові. Цьому знимку вже понад 10 років.

Варто були в Києві випасти снігу, як фейкороби дістали з загашника запилений фейк — фото українського солдата в окопі, засипаного снігом.

Це фотофейк. При чому циклічний, який з року в рік з легкої руки російських пропагандистів поширюють співчутливі українці.

На війні буває що завгодно, часом доводиться спати в снігу, але прикро, коли за українських захисників видають російських окупантів.

На світлині не український військовий. Це фото зняли ще до російсько-української війни — понад десять років тому. На ньому зображене тренування так званого російського спецназу на виживання.

👉 Раніше це фото поширювали разом із іншими знимками з цієї події. Як тільки українці їх не використовували: ними ілюстрували сльозливу українську поезію, дописи зі збором коштів на теплі речі для українських військових, патріотичні дописи грузинською мовою “про ціну миру”. І навіть новини за грудень 2014 року про те, що “бійці АТО ночують в окопах під “ковдрою” зі снігу” http://bit.ly/3GtjxVl.

По той бік новин

19 Nov, 13:42


​Гортала Сова ютуб і залипла на канал Team404 “для розумних спортсменів та тренерів”, який обіцяє науковий підхід до тренувань і харчування. Нещодавно там з’явилася рубрика “Спортивний біогакинґ”. Автори обіцяють розповісти про вплив біологічно активних добавок (БАДів), вітамінів і гелів на здоров’я та спортивні результати.

Сову мишами не годуй — дай перевірити. Тож ми переглянули перше відео рубрики про Омега-3 і, м’яко кажучи, жахнулися – замість обіцяного наукового підходу — одні небилиці.

👉 Спочатку трохи загальної інформації про Омега-3 від нас.
Омега-3 – це поліненасичені жирні кислоти. Три основні: альфа-ліноленова кислота (АЛК), ейкозапентаєнова кислота (ЕПК) і докозагексаєнова кислота (ДГК). Ссавці, тобто і люди, не можуть синтезувати АЛК. Ми отримуємо її разом із їжею.

АЛК може перетворюватися в нашому організмі на ЕПК та ДГК (довголанцюгові Омега-3), хоч і в дуже незначній кількості. Саме тому важливо їсти продукти, до яких входять ці кислоти. Наприклад, АЛК є у рослинній олії (лляна, соєва та ріпакова), насінні чіа та волоських горіхах.

ЕПК і ДГК є в риб'ячому жирі (лосось, оселедець, скумбрія, сардина, тріска тощо) та інших морепродуктах. Спочатку жирні кислоти синтезуються мікроводоростями. Коли риба з’їдає або самі водорості, або фітопланктон, який їх спожив, вона накопичує Омега-3 у своїх тканинах.

В організмі людини Омега-3 відіграють важливу роль у роботі багатьох фізіологічних функцій. Наголошуємо, що це дуже спрощена загальна інформація. Для повного ознайомлення з різними нюансами, переходьте за посиланнями.

Омега-3 можуть надходити в людський організм не лише з їжею, а й у вигляді бурштинових капсул біологічно активних добавок. Саме про них розповідають у відео на каналі “Team404”.

❗️ БАДи — це не ліки. Ліки виготовляють за суворими стандартами, вони проходять ретельну перевірку, а реклама про їхню дію повинна ґрунтуватися на надійних доказах безпеки та ефективности. Для БАДів усе це непритаманне.

Виготовлення біологічно активних добавок не вимагає таких суворих підходів. Це, в свою чергу, впливає на їхню якість. Наприклад, в дослідженні 2023 року аналізували дані про наявні на ринку США 2819 добавок Омега-3. Науковці виявили, що багато етикеток містили заяви про нібито корисні ефекти для здоров'я. І це незважаючи на відсутність наукових доказів.

Також відомо, що капсули з Омега-3 бувають забруднені іншими речовинами і часто-густо кількість довголанцюгових Омега-3 у капсулах сильно різниться та не відповідає заявленій на етикетці інформації.

📌 Потезово заяви ведучого і наші роз'яснення - читайте на нашій сторінці в фейсбуці.
❤️ За можливости, будь ласка, вподобайте та поширте наш допис.

По той бік новин

19 Nov, 08:00


​Кілька останніх днів медії жваво обговорюють дозвіл Україні бити ракетами ATACMS по території так званої росії.
У своїх текстах журналісти пишуть, що йдеться про ракети ВЕЛИКОЇ дальности.

Але це не так.

ATACMS – ракета малої (тактичної) дальности.

На цю плутанину звернув увагу історик Тімоті Снайдер.

🗣 "Примітка для журналістів, редакторів і авторів заголовків, які пишуть про росію та Україну: ATACMS – це ракета малої (тактичної) дальности, а не великої дальности. Ця постійна помилка створює оманливе враження і має бути виправлена", – написав Снайдер у своїй обліковці Bluesky.

Балістичні ракети малої дальности летять на відстань до 1000 кілометрів. За даними західних медій, Україна зможе застосовувати ракети на відстань приблизно 300 кілометрів. Балістичні ракети великої дальності називаються стратегічними балістичними ракетами.

🦉 Коректність формулювань важлива, оскільки така помилка формує викривлену громадську думку та створює хибне уявлення про потенціал і масштаб можливого ураження. Також це грає на руку росії, яка веде інформаційну війну з повісткою "агресивний захід озброює до зубів Україну" (якби ж то).

По той бік новин

17 Nov, 06:25


​1000 днів від початку повномасштабної війни росії проти України. Це буде вже післязавтра, 19 листопада. З цієї нагоди Європейський парламент проведе спеціальну позачергову сесію, щоб “вшанувати 1000 днів хоробрости та відваги українського народу”. Президент України Володимир Зеленський звернеться до євродепутатів через відеозв'язок. А українці за кордоном організовують заходи, щоб нагадати про тривалу війну та висловити вдячність тим, хто підтримує Україну.

На цьому тлі російська “опозиція” теж вирішили нагадати про себе. На сьогодні, 17 листопада, вона оголосила “великий марш за мир”. Забагато лапок, як для одного абзацу, але така вже сутність російської “душі”, інакше про них не напишеш.

Цей марш організують Юлія Навальна, Владімір Кара-Мурза та Ілля Яшин – за їх власним визначенням, представники “мирної, цивілізованої й демократичної росії”. Складно повірити в існування такої, хоча би тому, що мітинг проводять не на росії, а в Берліні.

☝️ Це не вперше, коли так звані “хороші росіяни” “перетягують” увагу з українців на себе. Наприклад, з 19 по 21 січня 2024 року в 12 різних містах України родини військовополонених провели акції-нагадування в рамках ініціативи “Не мовчи! Полон вбиває! Єднаймося заради життя Героїв”. Проте інформаційний простір західних медій був здебільшого заповнений новинами про акцію “росія без путіна” на підтримку ув'язненого і на той час ще живого Алєксєя Навального.

Попри невелику кількість учасників, інформаційний ефект було досягнуто. Якщо судити за фото, в Празі вийшло близько 50 осіб, у Тбілісі – не більше 20 (хоча росіяни масово тікали до Сакартвело). Але західні медії підхопили подію та подали її як масштабну — завдяки кількости фото. Хоча масової підтримки, по суті, не було.

Навіщо так звана російська опозиція “перетягує ковдру” на себе?

Це виглядає як спроба переконати західних партнерів у власній важливості й необхідності підтримки саме їх. Вони створюють ілюзію існування опозиції на росії та можливости побудови там демократичного суспільства — от щойно піде путін. При цьому вони не збираються його скидати, тому це “піде”, схоже, повинно настати з природних причин.

🦉 Будь ласка, читайте продовження на нашій сторінці в фейсбуці. Телеграм такі довгочити не приймає.

Якщо ви вважаєте нашу роботу важливою, вподобайте та поширте цей допис. Дякуємо за довіру!

По той бік новин

14 Nov, 16:15


👉 Чекайте, цей текст — не чергова рецензія на фільм. Ми розкажемо про щось цікавіше й обурливіше — як у російському дубляжі перебріхують оригінальні сюжети: https://www.facebook.com/share/p/1EQN8DzYGR/

🦉 Основні тези читайте та слухайте у відеопрезентації.

По той бік новин

13 Nov, 06:53


​У соцмережах завірусилося відео з нового серіалу Sweetpea (“Горошинка”), де розповідається про життя дівчини на ім'я Ріаннон Льюїс. Після пережитого булінгу в дитинстві вона веде тихе життя, працює помічницею адміністратора в місцевій газеті та живе з батьком і собакою.

Але смерть батька і випадкова зустріч із колишньою мучителькою Джулією штовхають її на шлях помсти. Вона створює “чорний список” кривдників і починає жорстоко мститися кожному, хто колись образив її.

🦉 Чекайте, цей текст — не чергова рецензія на фільм. Ми розкажемо про щось цікавіше й обурливіше — як у російському дубляжі перебріхують оригінальні сюжети.

🔴 Так от, у четвертому епізоді Ріаннон зіштовхується з Джулією і порівнює її з небезпечною раковою пухлиною та…путіним:

Ти руйнуєш життя, Джуліє. Ти як рак. Або зміна клімату. Або росія. Так, без тебе світ був би кращим. Ось тільки з росією всі хоча би знають, який путін псих. А про тебе навіть ніхто не знає”.

Однак сцена стала вірусною не через згадку путіна. А навпаки – у російському дубляжі згадку про нього прибрали. В одній озвучці – росію замінили на фашизм, а путіна – на Гітлера, в іншій – на Північну Корею і путін відповідно став Кім Чен Ином. У третій взагалі вирішили не гратися з іменами світових диктаторів, а просто переклали путіна як “шизофреніка”.

👉 Про інші приклади брехні в російському дубляжі читайте на нашій сторінці в фейсбуці. Телеграм таких довгочитів не терпить.

❤️ Сподобався наш розбір? Хочете, щоб й інші українці його прочитали, особливо ті, що й досі дивляться російську озвучку? Кожна ваша вподобайка й поширення допомагають нам у цьому, роблять текст популярнішим. Дякуємо вам за довіру!

По той бік новин

11 Nov, 07:42


​У соцмережах знову поширюють фейкову цитату, яку приписують нардепу Гетманцеву, про податок на домашніх і свійських тварин. При чому, мовляв, не важливо, яку саме тварину тримає українець (кота, собаку чи папугу), він усе одно повинен платити.

Данило Гетманцев, голова податкового комітету Верховної Ради України, дійсно відомий малопопулярними ініціативами.

Однак, цитата, яку йому приписують, повністю вигадана, він такого не казав.

Цей фейк з’явився не вперше, раніше його активно поширювали в серпні та жовтні цього року. Користувачів соцмереж ця інформація дуже обурила, про це свідчать десятки гнівних коментарів, тисячі поширень і лайків.

Тобто це класичний приклад циклічного фейку. Напевно його й далі поширюватимуть, але ви вже застережені і завжди зможете залишати під такими неправдивими дописами посилання на наше спростування.

🦉 Ймовірно цей фейк зародився після чергової малопопулярної ініціативи Гетманцева — введення обов’язкового придбання державних облігацій. Того ж дня в соціальній мережі "Х" з’явилася фейкова цитата про податок на тварин.

Якщо про ініціативу щодо облігацій написали всі провідні українські медіа, то на вкид про податки на тварин не повелося жодне серйозне видання. Зазвичай такі фейки створюють, щоб підірвати довіру українців до влади.

❤️ Підтримати нас ви можете лайками та поширеннями. Зокрема на нашій сторінці в фейсбуці. Дякуємо вам за довіру!

По той бік новин

08 Nov, 18:08


​Не думайте, що прийшли до вас вихвалятися (а, може, й так – і відкорковуємо пляшку святкового елю 😉)

Учора презентували дослідження USAID-Internews “Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році” і згадали про “По той бік новин”. Звісно, цифри щодо перевірки фактів загалом не вражають, бо про такі ініціативи, як наша та колег зі @Stop Fake, @Детектор Медіа, @БезБрехні та @VoxCheck, досі не знають 58% респондентів. 2023-го цей показник був іще вищим і складав 64%.

Але цей допис – нагода подякувати іншим 36%, тобто вам, наші постійні читачі та читачки! Адже персонального зростання “По той бік новин” без вас просто не було би. Серед тих, кому відомі конкретні ініціативи, наша впізнаваність зросла втричі: із 2% у 2022-му до 6% цього року.

Ось іще цікаві факти із дослідження:
🔸 83% опитаних знають про існування неправдивих матеріалів
🔸 72% гадають, що навіть можуть їх відрізнити
🔸 47% авдиторії вважають дезінформацію критичною проблемою

А ось такі дезінформаційні наративи респонденти назвали найпопулярнішими та найправдоподібнішими:
🔸 “ТЦК порушують права людини”.
🔸 “Гроші, які міжнародні партнери виділяють на зброю та боєприпаси, влада розкрадає”.

Понад 80% опитаних стикалися з ними, а близько 80% обізнаних мають їх за правдиві.

👉 Дослідження шукайте ось тут.

🦉 Уже прочитали? Що вас здивувало, засмутило чи навпаки підбадьорило?

По той бік новин

07 Nov, 12:53


Усі бачили неоковирну творчість штучного інтелекту, яка заполонила соцмережі: іменинники-військовослужбовці, молодята у мілітарі, матері і діти на тлі розбомблених міст. Одні кажуть, що легкий доступ до нейромереж відкрив нові шляхи для самовираження та розваг, інші застерігають про ризики поширення дезінформації.

Ті, хто грає на людських емоціях із корисливою метою, як правило, мають на це більші фінанси і доступ до останніх моделей штучного інтелекту. Як правило, це політтехнологи, шахраї, маркетологи. Хоч їхні картинки й виглядають, на перший погляд, якісними та правдоподібними, але і в них можна розгледіти артефакти (дефекти, відхилення), що свідчать про підробку.

📌 Сьогодні поговоримо про те, на що слід звертати увагу, щоб розгледіти ознаки згенерованих зображень. З нас - корисні поради, з вас - вподобайки та поширення!) Текст за цим посиланням: https://www.facebook.com/share/p/14Xq41yJtG/
Для тих, хто поспішає, пропонуємо відеопрезентацію з найголовнішим.

По той бік новин

03 Nov, 17:10


​Останні два дні в соцмережах віруситься картинка, на якій нібито зображено першого вбитого військового з Північної Кореї на російсько-українській війні. На доказ також показують його паспорт, підписаний корейською мовою.

Це фото зокрема поширив громадський діяч і військовослужбовець Олександр Аронець:

🗣 “Схоже, є перші втрати північно-корейської армії в російсько-українській війні”, — написав він. Ще й продублював англійською мовою. Допис зібрав майже тисячу вподобайок і понад сімсот поширень.

Але це фотофейк.

☝️ Якщо придивитися до картинки, можна неозброєним оком помітити ознаки монтажу:
▪️ контур вказівного пальця на паспорті кострубато виглядає, по краям видніються пікселі;
▪️ також чужорідні пікселі можна помітити на контурах документа.

👉 Докладніше дивіться на інфографіці під цим дописом.

Україні вигідно розповідати про участь у бойових діях з боку росії військових із Північної Кореї. Тому немає сенсу дискредитувати таку важливу інформацію однією відредагованою світлиною.

Імовірно, обличчя перших загиблих (якщо їх будуть фотографувати) покажуть повністю, а не наполовину. Їхні документи сфотографують на кожній сторінці. А потім ще й назвуть справжні імені та особисті дані, а також інші обставини.

Натомість зараз нічого цього немає. Зокрема невідоме джерело інформації. Очевидно, що це видавання бажаного за дійсне. Можливо це чийсь жарт, який інші користувачі сприйняли буквально і почали поширювати, як правду.

Нині важко сказати, хто перший опублікував цю картинку. Можливо, що це зробили самі ж росіяни, вони мають на те багато причин.

Такими діями окупанти розмивають реальність. Коли від українців з’являться перші докази загиблих північнокорейців, їх уже можуть не сприймати всерйоз. Мовляв, минулого разу збрехали, тож і цього разу віри немає.

Звісно, нам байдуже, що будуть знову брехати росіяни, але в інших країнах до них усе ще можуть дослухатися. Також поміж великої кількости фейків важче докопатися до правди (а це вже далеко не перший вкид про війська КНДР).

🦉 Нагадуємо, за даними Головного управління розвідки України, так звана росія перекинула до кордону з Україною сім тисяч солдатів КНДР. Наразі достовірно невідомо, чи є серед них перші загиблі. Те саме стосується і перших полонених.

Враховуючи, що українська розвідка прискіпливо відслідковує дії північнокорейців, про перші бойові зіткнення та загиблих ми, швидше за все, дізнаємося з офіційних джерел. З полоненими, ймовірно, відразу запишуть інтерв'ю, як це було, коли в полон брали перших російських строковиків на Курщині.

Тож прислухаймося до офіційних повідомлень, будьмо уважними до деталей та ставімо під сумнів анонімні публікації без джерел. Поготів, якщо ці матеріали стосуються резонансних подій на кшталт перших загиблих північнокорейців.

По той бік новин

30 Oct, 18:22


🦉 Які українські видання всупереч Постанові Верховної Ради України досі не визнають незалежність Чеченської Республіки Ічкерія? Допис, який вас здивує. Будь ласка, дочитайте до кінця та поширте. Так ми разом зможем виправити цю проблему:
https://www.facebook.com/behindtheukrainenews/posts/pfbid02XeByr3TTT6FDh7EMVb3HpyW5mJPJFodGejL9sTnFnU1Y4upYdysZM7yEpQ98aFfHl

По той бік новин

29 Oct, 10:05


​Відео з трьома тантамаресками, на яких зображенні українські військові, обурило користувачів соцмереж. Тантамарески — це стенди для фотографування з отворами для голови. За задумом, людина встромляє у них свою голову й в результаті має світлину, на якій її обличчя поєднується із зображенням на тантамаресці. Такі фотостенди ви могли бачити на пляжах, у цирках, зоопарках та інших розважальних місцях.

У цьому випадку звичайні перехожі мали би відчути себе в образі...українських військових. Принаймні так це хотіли бачити організатори.

🗣 “Який жах! Не очікувала, що вони таке вчинять! Ганьба, — пишуть під роликом українці, — цинічно і тупо!”.

Ми уважно переглянули відео та з’ясували: хто, де та для чого встановив ці стенди. Далі ділимося з вами нашими знахідками.

📌 Про відео

На тантамаресках, окрім світлин військових, є також QR-коди та написи: “SŁAWA BOHATEROM” (Слава героям), “ZOSTAŃ BOHATERKĄ” (Стань героїнею), “ZOSTAŃ BOHATERЕM” (Стань героєм). Поруч із кожним портретом вказані дати нібито народження й смерти військових.

На одному зі стендів організатори інсталяції використали зображення жінки, а на двох інших — чоловіків. Нам вдалося знайти оригінальну фотографію лише жінки. Це світлина блогерки Євгенії Емеральд [1]. Вона жива й нині себе позиціонує, як громадська діячка. Її справжнє фото додаємо в коментарі.

На стенді з чоловіком є спотворена дата — 01.0411.2023. Незрозуміло чи це який таємничий задум, чи проста помилка.
Тантамарески, як можна було здогадатися за мовою написів, були встановлені в столиці Польщі — Варшаві. Авторка відео — користувачка інстаграм Daria Vasiutina. Вона завантажила його на свою обліковку 27 жовтня [2].

🗣 “В центрі Варшави от така інсталяція чи як це можна назвати… Люди підходять із щасливими обличчями фотографуются там. Це наче якийсь сюр… Поки не знаю який великий смисл вкладали «митці» в оце, але який би він не був, виглядає це просто жахливо.”, — написала обурено Daria.

📌 Про авторів

Інсталяція належить ініціативі “Pracownia Otwartych Kryzys” [3]. На їхню обліковку в інстаграм ведуть вказані на стендах QR-коди. Свій проєкт автори назвали “Алеєю героїв” та закликали до нього долучитися всіх небайдужих.

🦉 За нашими спостереженнями, (спів)засновник цієї ініціативи — польський фотограф Janek Zamoyski. Наприклад, 24 жовтня він проводив ще одну подію, пов’язану з війною росії проти Україні [4]. Напевно, “Алея героїв” з тантамаресками це саме його задум, або він один із її авторів. Також до акції причетна мисткиня Zhanna Kadyrova [5].

👉 Про те, як ціль акції пояснюють її організатори та посилання на джерела [n...] - читайте на нашій сторінці в фейсбуці ❤️

По той бік новин

25 Oct, 08:15


​Уже незабаром почнеться Всеукраїнський радіодиктант національної єдности. Сова писатиме і ви долучайтеся;-) І обов'язково повертайтеся на сторінку улюбленого По той бік новин ділитися враженнями!

По той бік новин

24 Oct, 20:03


🦉Друзі, у нас до вас велике прохання. Коли ваша ласка, поширте цей текст у всіх соцмережах, де ви зареєстровані. Через алгоритми нам усе важче пробивати інформаційну загорожу. А цей текст хочеться донести до якнайбільшої кількости українців. Щоб показати, як росіяни крадуть не лише чужу історію та культуру. Вони навіть наші кпини з них (на кшталт "москалі") калькують. Незабаром ми перекладемо цей текст ще й англійською.

👉 Ото ж, з вас вподобайки та поширення, а з нас - більше спростувань фейків і маніпуляцій. Ось тутечки ми у фейсбуці - тицяй сміливо!

***
Ви попросили нас перевірити TikTok-відео в якому розповідають, мовляв, українці крадуть історичні світлини росіян з російських спільнот. А тоді нібито публікують їх у себе під виглядом української культури.

Авторка відео заявляє, що росіяни завжди славилися багатою культурою, землею та народом. Це, на її думку, не подобається сусіднім країнам, які хочуть росію "оббрехати, очорнити та завоювати". Особливо українці, яких вона чомусь називає "києвітами" (ймовірно, це її відповідь на “москалів”).

Так от, вона стверджує, що українці займаються "підміною національної ідентичности" та привласнюють собі багату російську культуру, тоді як культуру росіян зображують як "лапті і бідність".

На підтвердження своїх слів авторка демонструє скриншоти буцімто з українських соцмереж. А саме: чорно-білі фотографії, датовані кінцем 19-го – початком 20-го століття. На знімках зображені жінки в одязі, що дуже нагадує традиційний український.

Проукраїнські обліковки в Pinterest зберігають ці фото з підписами та гештегами “українські дівчата” чи “українські жінки” (саме звідти робила скриншоти росіянка для підтвердження “крадіжки” російської культури).

Її звинувачення безпідставні

Насправді на фото зображені українські переселенці, або мешканці регіонів теперішньої росії, які історично були пов’язані з Україною.

🔴 1. Наприклад, на одній зі світлин зображено жінку у вишитій сорочці з рослинними орнаментами, корсетці та плахті. У дописі українського облікового запису був підпис, що це українка з міста Ромни. Натомість авторка відео каже, що це мешканка села Ново-Полтавка в Красноярському краї.

Ми провели зворотний пошук фото через гугл та яндекс (за допомогою VPN) і знайшли цю світлину серед інших знімків про історію заснування села Успенка в Казахстані. Це село засноване переселенцями в 1909 році, а перші селяни, які отримали свободу після столипінської реформи, прибули туди ще в 1907 році з Полтавської та Чернігівської “губерній” України.

🦉 Розбір решти трьох фото читайте на нашій сторінці в фейсбуці. Бо тут кількість знаків обмежена. Ще раз нагадуємо про важливість ваших поширень і вподобайок❤️🖤

По той бік новин

23 Oct, 05:28


​У соцмережах завзято поширюють нову “зраду”. Учням шостої кляси в школі задали вивчити вірш “Ще не вмерла Україна” Павла Чубинського. Це спричинило сум’яття в однієї з мам, якій здалося, що це нова версія українського славня.

🗣Ой Богдане, Богдане, славний наш гетьмане! Нащо віддав Україну мocкалям поганим?! — що це, скажіть мені?! Це я одна не знаю, що у нас є продовження гімну України чи це вже придумали зараз?” — обурюється вона 🤷

Відео з її здивуванням зібрало тисячі переглядів, сотні лайків і коментарів. Думки читачів розділилися: одні вказують на те, що це НЕ гімн України, інші шукають 10 відмінностей між справжнім гімном і надрукованим.

👉 Ми відшукали підручник з Української літератури, який цитує ця пані — його написали Валентина Архіпова, Світлана Січкар і Світлана Шило, а видали в 2023 році. На 42-й сторінці дійсно є згаданий вірш.

Але він НЕ є офіційним гімном України. Це першодрук у львівському часописі “Мета” 1863 року. По-суті — це літературна канонічна пам’ятка, яка лягла в основу пізніших модифікацій тексту і зрештою офіційного гімну країни.

🦉 Історію українського славня не соромтеся читати у Вікіпедії, там усе більше-менше коректно розписано з посиланнями на джерела.

Цікаво, що в підручнику ніде не вказано, що вірш “Ще не вмерла Україна” є гімном України. Ба більше — на попередній сторінці розкривається тема про “пісні літературного походження”. Зокрема там ідеться про те, що серед таких пісень є і гімн України.

🗣Офіційним Гімном України є пісня “Ще не вмерла України і слава, і воля…”. Основою гімну став вірш “Ще не вмерла Україна”. Написав його поет Павло Чубинський 1862 року, а на музику поклав Михайло Вербицький. Сьогодні існує кілька редакцій вірша”.

❤️ Ви також можете підтримати нас лайками та поширеннями на нашій сторінці в фейсбуці 🖤

По той бік новин

22 Oct, 07:16


​На телеграм-каналі "Джокер", який журналісти пов’язують з Офісом президента, опублікували світлини з вельми неапетитною їжею, якою нібито годують дітей в школах міста Дніпра. На фотографіях видно каші, салати та пиріжки, недбало складені в пластикові відра.

"Ви просто подивіться, що ці мародери в Дніпрі творять. Відра * їжі". … Ви * виродки дітей чим годуєте в Дніпрі? * ну як же самим не соромно * перед власними друзями таким годувати дітей і заробляти на дитячому харчуванні", — йдеться в дописі.

Імовірно, автори допису розраховують на те, що читачі швидко скролитимуть і нічого не помітять. Відтак у них складеться негативне емоційне враження й думка про те, що адміністрація отримала ці світлини від стурбованих батьків чи дітей.

Утім, якщо уважно придивитися до світлин, можна побачити, що вони підроблені - це звичайнісінький фотомонтаж.

👉 Дивіться нашу ілюстрацію, на ній ми позначили найпоказовіші приклади цифрового втручання.

Оскільки в дописі згадується мер міста Дніпра Борис Філатов, допис телеграм-каналу "Джокер" можна розглядати, як політичне замовлення проти опонента. Поготів на каналі останніми днями активно критикують владу міста. Дописи зі змонтованими ілюстраціями, швидше за все, є частиною цієї кампанії.

🦉 Нагадуємо: не довіряйте публікаціям на анонімних телеграм-каналах (навіть якщо завдяки рослідуванням журналістів ім’я власника відоме). Не довіряйте новинам, у яких не вказують, звідки отримали інформацію, а також не повідомляють важливі деталі. У цьому випадку - де і коли це сталося, коментарі батьків, адміністрації школи.

Ще один дзвіночок для сумнівів - якщо про це не повідомляє жодне авторитетне медія. Журналісти моніторять інформаційний простір, якщо вони не підхопили важливу новину, це означає, що її просто не змогли підтвердити. А тому вона не заслуговує на довіру.

По той бік новин

17 Oct, 12:03


🦉 Сова пройшла тест від "Фільтр. Національний проєкт з медіаграмотності". Результат — можемо й далі посилювати інформаційну стійкість країни та піднімати рівень критичного мислення своїх читачів і читачок. Немає межі досконалости!*

👉 А у вас є нагода перевершити професійних фактчекерів. Діліться своїми результатами та враженнями в коментарях під цим дописом!

Нагадуємо, що пройти тест можна до кінця доби за посиланням.

Ті, хто найшвидше правильно відповість на найбільшу кількість запитань — отримає подарунки, обіцяють у “Фільтрі”. Станом на зараз тест пройшли близько ста тисяч українців. Через велику кількість охочих сайт може відкриватися не одразу.

* Або ж вважайте, що Сова трішки піддалася, щоб подарунки дісталися її любим підписникам😜

По той бік новин

16 Oct, 17:48


​Видихніть. Можете й далі збирати собі ягоди, гриби та горіхи. Ніхто вам цього не забороняє. Новий закон лише підвищує штрафи за НЕзаконний збір.

***
На сайтах-сміттярках і в соцмережах останніми днями українців почали лякати новими штрафами за збір ягід, грибів та горіхів. Фейкова новина набула такого розголосу, що на неї повелися навіть журналісти з відомих телеканалів. При цьому всі посилаються на ухвалений 10 жовтня “закон №9665”.

Такий закон, чи точніше поки що законопроєкт, дійсно існує [1]. Але він геть про інше.

📌 Розберімося, що тут до чого

Ухвалений закон доповнює Адміністративний кодекс новою статтею 65-2. Тепер за незаконну вирубку лісу та продаж деревини без документів передбачені штрафи. Розміри залежать від того, хто порушив закон – звичайна людина (від 510 до 15300 гривень) чи посадовець (від 3400 до 15300 гривен). За незаконне перевезення, зберігання та збут деревини можуть навіть посадити до в'язниці [2].

🤷‍♀️ Як бачите, ані слова про ягоди, гриби чи горіхи.

👉 Про них йдеться в геть іншій статті 70 Адміністративного кодеку "Про самовільне сінокосіння і пасіння худоби, заготівля очерету, самовільне збирання дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід”.

Але вона там вже давно є, в ній лише посилили штрафи. Якщо коротко, збирати дикорослі плоди можна. Просто якщо у промислових масштабах, то для цього потрібні "лісові квитки", і робити це можна тільки там, де дозволено [3].

🦉 Ще на початку 2022 року поширювали схожий фейк, мовляв, за кожен зірваний гриб, за кожну зрізану квітку та самовільний випас худоби українців штрафуватимуть. Хоча насправді жодних нових обмежень тоді не впроваджували [4].

Як є насправді

🆓 У межах національних природних парків та біосферних заповідників можна й надалі збирати гриби та ягоди для власних потреб. Для промислових зборів потрібен дозвіл (лісовий квиток).

🚫 Як і раніше, забороняється збирати гриби, зривати рослини чи проводити будь-які інші дії на території суворого заповідання — там є спеціальні таблички, які нагадують про це. У випадку порушення доведеться сплатити штраф.

Після того, як законопроєкт №9665 підпише президент України і він набуде чинности, порушникам доведеться сплатити від 425 до 850 гривень (зараз це 17-51 гривень).

☝️ Але знову ж таки — це НЕ за збір грибів та ягід, як про це встигли повідомити деякі всеукраїнські медії. Штраф є лише за НЕзаконний збір. Ймовірно, журналісти заплуталися в цих нюансах, тому й поширили дезінформацію.

🦉 Посилання на згадані джерела [n] знайдете на нашій сторінці в фейсбуці.

По той бік новин

16 Oct, 14:10


👉 Не мобілізували, а корейці виявили бажання вступити до армії.

Низка українських видань повідомили, що “Північна Корея мобілізувала 1,4 мільйон добровольців". Заголовки можуть різнитися, але в кожному разі всі пишуть про доконаний факт.

Серед цих медій є, на жаль, як сумнівні, так і гідні довіри: Радіо Свобода, Новинарня, Прямий канал, Фокус, Уніан, портал Militarnyi та багато інших.

Дехто прикривається авторитетом західних ЗМІ. Хоча навіть якщо взяти той же Reuters, який масово цитують, то ми побачимо, що вони пишуть дещо про інше:

🗣 "Північна Корея повідомляє про 1,4 мільйона бажаючих вступити до армії на тлі напруженості з Півднем" [1].

🤷‍♀️ Як бачите, ніякої мобілізації в заголовку немає.

❗️ Хай там як, єдине джерело цієї інформації — це Корейська центральна інформаційна аґенція.

Уже самого цього факту достатньо, щоб поставити під сумнів всі публікації про це. А якщо вже й цитувати, то саме аґенцію (бо більше ніхто про це не повідомляв). І робити це слід вкрай обережно.

То про що ж вони пишуть

Якщо перекласти з корейської через Google Translate, то отримаємо такий заголовок:

🗣 “Приблизно 1,4 мільйона молодих студентів по всій країні подають петиції про вступ до Народної армії або звільнення з військової служби” [2].

🤷‍♀️ Знову ж таки — про мобілізацію не йдеться.

Хтось скаже — труднощі перекладу. Гаразд, є офіційна російськомовна версія аґенції.

І там у заголовку теж про інше
:

🗣 “У загальнодержавному мірилі понад 1.4 млн. молодих людей виявили бажання вступити та повернутися до Народної Армії” (тут і далі переклад з рос. — ПТБН) [3].

У самому тексті заяви трішки деталізували інформацію:

🗣 “За зведеними даними, за два дні, 14 та 15 жовтня, у загальнодержавному мірилі понад 1,4 млн. керівних працівників Спілки молоді та молодих людей виявили палке бажання вступити та повернутися до Народної Армії.”

Як бачите, заголовки український видань в абсолютній більшості — некоректні, оскільки про проведену мобілізацію не йдеться. Погодьтеся, що “виявили бажання піти добровольцями” — це дещо інше.
Навіть з точки зору логіки повідомлення про те, що за такий короткий строк “північнокорейську армію поповнили 1,4 мільйона осіб” видається сумнівним. Згадаймо, як така ж авторитарна росія ледве впоралася з мобілізацією 300 тисяч громадян.
Крім того, в Північній Кореї не вперше роблять такі заяви. Торік державні ЗМІ повідомляли, що 800 тисяч її громадян добровільно приєдналися до армії для боротьби проти Сполучених Штатів [4].

Також у 2017 році писали, що майже 3,5 мільйонів робітників, членів партії та солдатів добровільно зголосилися служити.

За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень Північна Корея має 1,28 мільйона активних солдатів і близько 600 000 резервістів, а також 5,7 мільйонів резервістів Робітничо-селянської Червоної гвардії серед багатьох неозброєних підрозділів.

🦉 Цікавий факт:

Під заявою північнокорейської аґенції стоїть примітка: “(주체113.10.16.)”, що в перекладі означає “(Чучхе 113.10.16.)”. Чучхе тут — це літочислення від дня народження Кім Ір Сена. Зараз іде 113-й рік.

Корейці зробили ту ж помилку, що й перші християни, які не знали цифри нуль. Корейці вважають, що Кім Ір Сен народився в першому році своєї ери (хоча мало би бути в нульовом), тому ера Чучхе на рік випереджає вік “великого вождя”.

📖: посилання на згадані джерела [n] знайдете в коментарях під нашим дописом у фейсбуці.

❤️ Дякуємо за лайки й поширення! Дякуємо за довіру!

По той бік новин

14 Oct, 06:27


​Нещодавно ми розповідали про гігантський репортаж американської журналістки Сари Тополь, який вийшов у журнальному додатку до видання The New York Times. У ньому йдеться про російського військового, “який вирішує втекти з країни разом зі своєю родиною після того, як воював у війні путіна проти України”.

Фактчекерка По той бік новин Альона Маліченко прочитала всі 38 розділів на 30 тисяч слів (по суті мініроман) статті. Її висновок – це пропаганда. Завуальована, добре написана, але все одно пропаганда.

Репортаж є прикладом маніпуляцій та виправдання злочинів російських військових, оскільки створює у свідомості читачів викривлений погляд на агресора.

Така риторика підкріплює міт, що вся відповідальність лежить виключно на путіні. Ці публікації відвертають увагу від злочинів росіян і схиляють до того, щоб їх ніколи не було притягнуто до відповідальности за участь у війні, мовляв, вони ж там “не за своєю волею”.

Що цікаво, автори таких публікацій завжди мають схожий бекграунд. Сара Тополь, авторка репортажу, багато років пише про постсовіцький простір, володіє російською мовою та робила репортажі з москви. Не здивовані.

І найприкріше, що The New York Times далеко не єдине видання, яке займається олюдненням російських убивць. Так, видиння The New Yorker анонсувало обкладинку і головну тему майбутнього випуску за жовтень.

На титульній сторінці зображено портрет російського імперіаліста та прихильника окупації України Алєксєя Навального. А в номері опубліковано уривок із його тюремних щоденників.

У них Навальний розповідає про останні роки свого життя, проведені в ув'язненні, і закликає російський народ протистояти режиму Путіна. "Треба робити те, чого вони бояться — говорити правду, поширювати правду", — пише Навальний. "Це найпотужніша зброя".

🦉 До ваших роздумів

Порівняйте, як The New Yorker ілюстрував номер про прeзидента України Володимира Зеленського у 2022 році та як ілюструє нинішній номер про Навального.

По той бік новин

12 Oct, 12:29


​У мережі активно поширюють фейковий коментар, який приписують лідеру гурту Океан Ельзи Святославу Вакарчуку. “Дякую ТЦК, що вивели цих негідників із Палацу Спорту”, — йдеться в публікаціях.

Нагадаємо, що вчора, одразу після концерту, поліція разом із працівниками ТЦК перевіряли документи у відвідувачів заходу. Кількох людей затримали.

Сфабриковану цитату про ці події одразу підхопили блогери, які вже давно помічені в роботі на підрив мобілізації. Зокрема, допис з фейковим коментарем Вакарчука опублікував популярний блогер Андрій Луганський (також відомий, як Серебрянський). І зібрав понад 33 тисячі охоплення.

👉 Насправді він не є автором фейку. Ймовірно Луганський його підібрав на російському розважальному сайті “Пікабу”. З однією тільки різницею: якщо там написано, що це жарт та прикол, то сам блогер видав цитату за щире золото.

Уже від нього цей жарт розлетівся як правда по соцмережах. Наприклад, його опублікували на фейсбук-спільноті “Військовий адвокат”, де зібрали ще кілька десятків репостів та сотні коментарів.

Щодо реакції Святослава Вакарчука на ці події, то свій коментар він надав “ТСН”. У нього запитали, якої він думки про перевірки під час концерту.

🗣 "У нас сьогодні день народження, я сподіваюсь, що ви нас теж вітаєте. Ми дуже щасливі, що стільки людей прийшли і приходять нас підтримати, слухають нашу музику. Взагалі для нас це велике свято. Ці 30 років для нас були дуже важливими. Ми дуже вдячні людям за ці 30 років. В тому числі за те, що вони зараз продовжують приходити підтримувати нас. Для нас це просто радість і свято. Це все, що я хочу сказати, єдиний мій коментар. Крапка", - відповів Святослав Вакарчук.

🦉 Російська пропаганда активно працює на зрив мобілізації в Україні та створює панічні настрої в нашому суспільстві. Не завжди коректні дії представників ТЦК також створюють напругу в суспільстві та грають на руку російським пропагандистам. Тож не варто ще більше підіймати градус поширенням відвертих фейків.

По той бік новин

11 Oct, 19:06


​Російські пропагандисти поширюють неправдиву інформацію, буцімто “в одеському слідчому ізоляторі померла жінка, яка сьомого жовтня на Європейській площі міста намагалася повісити російський прапор”. При цьому посилаються на…“деякі українські телеграм-канали”.

В одному з фейкових дописів стверджують, що жінка померла від “проблем із серцем”, інші “джерела” пишуть, що її вбили.

Але це фейк

Його мета - відвернути увагу від злочинів росії та дискредитувати Україну. Особливо в контексті загибелі української журналістки Вікторії Рощиної, яку росіяни тримали в заручницях.

📌 Що фактично відомо:

Жінка перебуває під домашнім арештом, а не в СІЗО;
Українські офіційні джерела і медія НЕ підтверджують інформацію про її смерть;
Фейк поширюють лише російські джерела, при цьому не надають жодних доказів і посилаються на анонімні українські телеграм канали.

📌 Спростування

В українськомовних виданнях немає жодної інформації про смерть проросійської мешканки Одеси. Є лише згадки про сам інцидент, який трапився кілька днів тому.

Тоді правоохоронці розпочали кримінальне провадження проти неї за “виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників”. За це їй загрожує до трьох років позбавлення волі.

“По той бік новин” зв’язалися з Управлінням поліції в Одеській області. За даними правоохоронців, суд призначив жінці домашній арешт, а НЕ тримання під вартою в слідчому ізоляторі.

Тобто з цього робимо висновок, що жінка НЕ перебуває в СІЗО. А це означає, що і померти там, як про це пишуть російські пропагандисти, вона НЕ могла.

Важливо!

Фейковий вкид російських пропагандистів про смерть проросійської активістки в Одесі збіглося в часі з правдивою інформацією про загибель української журналістки Вікторії Рощиної, яку росіяни тримали в заручницях.

Імовірно, що за допомогою цього фейку пропагандисти намагаються заглушити інформаційний негатив від повідомлень про загибель Рощиної. А для іноземної авдиторії показати, мовляв, бачте, не лише на росії гинуть затримані люди, Україна вчиняє так само.

🦉 Українські журналісти та медійники закликають міжнародну спільноту до рішучих і негайних дій у зв’язку з убивством української журналістки Вікторії Рощиної. Для того, щоб підписати заяву, заповніть Google-форму.

Ознайомитися з заявою та знайти реквізити для перерахування коштів на підтримку родини Вікторії можете за посиланням.

По той бік новин

11 Oct, 13:54


​Низка українських видань повідомили, що ураган "Мілтон" затопив Діснейленд у Флориді. Зокрема про це написав тижневик Фокус, 24-й канал, РБК-Україна, низка регіональних видань та інші.

Новину ілюструють зображенням найупізнаванішого замку “Попелюшки” в парку розваг, звідусіль оточеного водою.

❗️ Але це фотофейк, створений за допомогою штучних нейромереж.

Автора підробки встановити не вдалося. В різних джерелах згадують користувача “X” Mario Nawfal, який нібито вже видалив картинку. Хай там як, але фейку активно допомагають поширюватися російські державні сайти-сміттярки (те ж "РИА") та російські соцмережі.

📌 Спростування

Архітектура на фотофейку геть інша. Якщо уважно придивитися до деталей справжнього замку з різних ракурсів, то відразу помітимо суттєві відмінності від того, що зображено на підробці.

За детального розгляду башт стає очевидно, що їхня форма та розташування не відповідають реальним об’єктам. Аналогічна ситуація й з ліхтарями — вони спотворені. Усі ці ознаки характерні для зображень, створених за допомогою штучного інтелекту.
👉 Фотопорівняння додаємо в коментарі.

Колеги з Newsweek звертають увагу на те, що на підробленій світлині бракує кількох веж на замку та поруч із ним. А кілька з них мають неправильну форму. Вежа з лівого боку здається похилою.

Територія за межами замку також є неточною. Наприклад, відсутня статуя Міккі Мауса з Волтом Діснеєм безпосередньо біля замку.

🦉 Читайте нас також у фейсбуці. Дякуємо за довіру.

По той бік новин

11 Oct, 09:14


​Що це таке і як воно працює? Такі питання могли поставити собі любителі легкої атлетики, а особливо бігу. Дивні на вигляд пов’язки помітили на головах учасників Олімпійського маратону-2024, зокрема в багаторазового чемпіона Еліуда Кіпчоге (на світлині по центру).

Ми з’ясували, що це — пов’язка для охолодження. Як стверджують на сайті компанії-виробника Omius, ефект охолодження відбувається завдяки тому, що вода поглинається спеціальними елементами (“графітовими кубиками”, — ПТБН), де вона має в п’ять разів більшу площу поверхні для випаровування.

🗣 “Перетворення води з рідини на газ на поверхні графіту забирає тепло зсередини охолоджуючих частин, які контактують зі шкірою, і таким чином охолоджує шкіру. Оскільки ефект зумовлений виключно випаровуванням води, він триватиме необмежений час, доки надходитиме повітря”, — пояснюють на сайті компанії.

По-суті, принцип роботи, за задумом, ідентичний до того, як працює радіатор в машині. Розробка належить Густаво Кадені, який почав цим займатися ще в 2013 році. Виріб коштує близько 200 доларів.

Але наскільки він ефективний не на словах, а на практиці?

На жаль, наукових даних практично немає. Нам вдалося знайти тільки одне невеличке дослідження (лише 10 спортсменів брали участь) за серпень цього року. А тому його результати варто трактувати обережно.

Науковці намагалися перевірити ефективність виробу під час “70-хвилинного субмаксимального бігу (коли серцебиття досягає високих показників для конкретного віку і статі. — ПТБН) з подальшим випробуванням на час на п’яти кілометрах у жарких/вологих умовах”.

Їхній висновок — пов'язка на голову Omius дійсно трохи знижує температуру чола, про це свідчать також суб’єктивні відгуки самих бігунів (учасники не були засліплені).

❗️ Проте, якщо порівняти дві групи піддослідних — ті, що були в пов’язках Omius і ті, що були в бутафорських пов’язках, ми побачимо, що жодної значущої різниці в об’єктивних показниках немає.

🦉 “Високотехнологічна” пов’язка не здатна знизити температуру тіла (ректальний спосіб) та вплинути на частоту серцевих скорочень. Також вона не покращує результати 5-кілометрового забігу. По-суті, що “високотехнологічна” пов’язка за декілька сотень доларів, що її імітація — дають однаковий ефект.

❤️ Читайте нас також у фейсбуці. Дякуємо за довіру!

По той бік новин

08 Oct, 15:57


🦉 Хто пропустив, запрошуємо ознайомитися з нашим учорашнім текстом про маркетинговий підхід гурту "МУР" до трагічних сторінок нашої історії. Короткий виклад - у відеопрезентації.

По той бік новин

07 Oct, 19:49


Чи доречно використовувати геноцид як інструмент для маркетингу та заробітку?

Відучора в соцмережах несеться – під шквал коментарів потрапив “МУР”. Гурт випустив платівку “Ти [Романтика]”, присвячену митцям Розстріляного відродження на вінілі. Ціну поставили символічну – 1933 гривень. Одразу зауважимо, що претензія була не до вартости – вінілові платівки коштують приблизно в такому діапазоні. Обурення викликало те, що для символічности вартости обрали рік Голодомору.

Маркетинговий хід викликав шквал емоцій у соцмережах: від обурення до підтримки. Прихильники проєкту проблеми не бачать, мовляв, він допомагає молоді відкрити для себе українських класиків та історію, роблячи це креативно та сучасно. Вони також вважають, що так популяризуються складні теми, навіть якщо не відбувається через комерційний підхід.

📌 Інші, і таких більшість, називають хід музикантів “маркетингом на кістках”. Ось кілька прикладів:

🗣 “Я з великою повагою ставився до проєктів МУРу. Ми рекламували їхній перший, на тоді невідомий проєкт. Але перетворення геноциду на маркетинґ – гидота без розумних виправдань”, – письменник і військовослужбовець Остап Українець.

🗣 “Хто ще має назвати їх трупоїдами, щоб мені нарешті повірили” – поет і військовослужбовець Ігор Мітров.

🗣 “З одного боку, такий потужний платоспроможний потік не часто звертається саме в галузь літератури, це був очевидний плюс їхнього маркетингу. З іншого боку, відсутність будь-якої чутливості, відсутність хоча б когось із нащадків авторів, які б оскаржили ці речі, та відсутність єдності галузі (яка ще й показує себе максимально епічно в абсолютно потрєбітєльському ставленні до загиблих сучасних ветеранів) рано чи пізно мала б призвести до чогось такого. Просто Мур зробили це найголосніше й одразу почали з червоних ліній)” – пише поетка, письменниця, парамедикиня Олена Герасим’юк.

🗣 “Цікаво, як проєкт, який хотів зробити українську літературу популярною, у підсумку почав продавати трагедію українського народу й червоного Ренесансу… Я дуже сподіваюся, що проєкт МУР робитиме класні речі, але поки це виглядає як бажання заробити на творчості й трагічних смертях українських радянських письменників…”, – історик Іван Міщук.

🦉 Такі “маркетингові ходи” “МУР” використовують уже не вперше. Оскільки ми в “По той бік новин” любимо не тільки спростовувати фейки, а й хороші дискусії, пропонуємо нашим читачам долучитись до обговорення: наскільки доречне використання історичних трагедій в комерційних проєктах?

👉 Які ще проєкти від “МУР” критикували і за що - читайте в короткій ретроспективі Сови 🦉

По той бік новин

06 Oct, 05:07


Соцмережами ширяться чутки, буцімто відтепер для нарахування пенсій братимуть до уваги вік людини, а не її “стаж роботи”. Щоб дізнатися, хто скільки отримає, пропонують перейти за посиланням.

🦉 Ми перевірили, кому і навіщо знадобилися ці побрехеньки. Подробиці — далі.

Про “нову пенсійну систему” серед інших повідомив телеграм-канал “Хмельницький Info”. При цьому там посилаються не на кого-небудь, а на сам Пенсійний фонд України. Фейковий допис переглянуло понад шість тисяч людей.

📌 Спростування

Ніякої нової системи розрахунку пенсій в Україні не вводили.

🔴 По-перше, про це немає згадок ні на офіційному сайті Пенсійного Фонду України, ні на сайті Кабінету міністрів. Ще одна важлива деталь — про “нову систему” не писали в жодному профільному або авторитетному виданні. Хоча журналісти, що спеціалізубться на цій темі, уважно відслідковують усі зміни.

🟡 По-друге, малоймовірно, що під час Великої війни дефіцитний бюджет пенсійного фонду отримає додаткове фінансування для виплат пенсій залежно від віку (саме на це натякають фейкороби).

🟢 По-третє, в Україні так званий “стаж роботи” людини ніяк не впливає на її пенсію. До уваги беруть страховий стаж — термін за який роботодавець або громадянин сплатив ЄСВ — єдиний соціальний внесок.

📌 Мотиви

Ми, звісно, не могли втриматися, щоб не перейти за посиланням та дізнатися для вас, що там приховують. Спойлер — нічого корисного. Щойно ви тицьнете на кнопку, вас автоматично перекине на канал “Пенсійна мудрість”. Але не кажіть гоп! Щоб побачити дописи, вам ще потрібно буде надіслати запит.

Основна мета недоброчесної схеми — збільшити кількість підписників на іншому каналі, який активно розкручують. Чим більша авдиторія, тим, як ви розумієте, дорожча на ньому реклама.

☝️ До речі, це вже не вперше ми ловимо телеграм-канал “Хмельницький Info” на такому шахрайстві. У січні цього року вони писали, мовляв, в Україні набув чинности закон про іноземні мови, щоб “підготувати населення до вступу в ЄС шляхом вивчення мов”. Тоді теж пропонували обрати одну з бажаних мов і перейти за посиланнями. І що би ви думали там було? Курси іноземних мов. Буде інший замовник, вигадають ще якусь іншу побрехеньку.

📌 А тепер щодо пенсій

У законі дійсно є вимоги необхідного страхового стажу для виходу на пенсію після досягнення 60, 63 або 65 років.

Так, для виходу на пенсію в 60 цьогоріч треба мати не менше 31 року страхового стажу. При цьому він щороку збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років.

Тобто якщо людина, якій виповнилося 60 років у 2024 році, має менше 31 року страхового стажу, вона отримає право на призначення пенсії лише в 63 роки у 2027 році (за наявності не менше 24 років страхового стажу).

Мінімально необхідний страховий стаж, який дає право на призначення пенсії у 65 років, – 15 років. Страховий стаж, що дає право виходу на пенсію, визначається на дату досягнення особою віку 60, 63, або 65 років.

По той бік новин

05 Oct, 15:40


​Ні, серед українських дітей НЕ шириться мода вдихати випари побутової хімії. Ні, в 🇺🇦-сегменті інтернету НЕ зростає популярність цього “челенджу”. Ажіотаж викликали публікації в закордонних медіях, бездумно підхоплені українськими журналістами.

Про що йдеться

Нещодавно в англомовних медіях журналісти написали про небезпечне явище, яке називається "гаффінґ" (huffing) чи "хромінґ" (chroming). Ці терміни дещо нові, а от практика – ні.

За хитромудрим словом стоїть звичайне вдихання токсичних випарів побутової хімії: клею, перманентних маркерів, розчинників для фарби, лаку для нігтів, бензину тощо. Це викликає короткочасну ейфорію.

Роблять такі “інгаляції” напряму з торбинки або через тканину. Це може призвести до запаморочення, порушення серцевого ритму, розвитку залежности (токсикоманії), пошкодження мозку, легенів та навіть смерти.

📈 Дослідження

Так от, усі ці публікації в західних ЗМІ почали з’явилися після презентації відповідного дослідження на цьогорічній конференції Американської академії педіатрії, що проходила 28 вересня.

Якщо коротко, науковці проаналізували 109 відео з Тік-Ток про гаффінґ. При цьому вони визначили вік та стать авторів роликів, подачу відео, тип використаної хімії та частоту її використання. Усі відео в сумі зібрали 25 705 679 переглядів.

У своїй доповіді науковці наголошують на потенційній небезпеці таких відео — через їх масове поширення молодь починає сприймати цю практику як норму.

"Тривожить те, що для хромінґу використовують повсякденні предмети, легкодоступні для підлітків. Це означає, що батьки та вчителі мають менше шансів виявити таку поведінку, а отже може зростати ризик формування залежности", – сказала авторка дослідження Кірті Крішна.

Дослідники закликали педіатрів розмовляти про цю проблему з доглядачами за дітьми, а соціяльні мережі — докладати більше зусиль для модерації такого контенту.

Оскільки дослідження поки не опублікували, наразі це все, що відомо. Решта інформації недоступна.

🇺🇦 В Україні

На цю проблему вже відреагував Омбудсмен України Дмитро Лубінець.

"Новий смертельний флешмоб шириться серед дітей у соціальних мережах. Діти на камеру вдихають пари побутових токсичних речовин, що може мати серйозні наслідки для здоров’я і життя. Я, як Омбудсман, з метою захисту права дитини на життя та охорону здоров’я звернувся до Національної поліції з проханням відреагувати на ситуацію та вжити всіх необхідних заходів для запобігання поширенню цієї небезпечної тенденції", – написав Лубінець.

Звернімо увагу, що Лубінець цю практику назвав флешмобом, що не відповідає дійсності. Слово "флешмоб" не згадувалось у короткому викладі дослідження.

Велика частина українських медій підхопили слова Омбудсмена та розбили їх на гучні заголовки на кшталт: "В Україні поширюється небезпечний для підлітків флешмоб".

Ймовірно, через те, що Лубінець звернувся до поліції, журналісти зробили хибний висновок, мовляв, Лубінець пише про явище в Україні.

Через деякий час у поліції відреагували на такі спотворені заголовки.

"У дописах, які були нещодавно поширені в українських медіа, уся викладена інформація спирається на думку іноземних дослідників, взята з джерела іноземного медіа, та описує таку проблематику підлітків за кордоном. В Україні підрозділами Національної поліції випадків "хромінгу" не зафіксовано, та в українському сегменті інтернету зростання популярності цього челенджу не зафіксовано", – написали на офіційному сайті Національної поліції України.

🦉 Дякуємо вам за вподобайки й поширення. Підтримати нас ще й на фейсбуці можна тут ❤️

По той бік новин

02 Oct, 15:40


Хто пропустив, нагадуємо, що вчора у нас вийшов важливий матеріал про те, як поважні західні видання відкрито підіграють російській пропаганді. Чому цей текст важливо прочитати - дивіться в короткій відеопрезентації.
👉 А сама стаття за посиланням: https://www.facebook.com/share/p/JF1GnfSBPHBouvzq/
🦉 Кожен ваш лайк та поширення допомагають нам донести правду до більшої кількости людей.

По той бік новин

02 Oct, 12:47


​“ТСН Новини” перепостили на свій телеграм-канал російський фейк про використання агресором надпотужної бомби у Вовчанську.

У дописі повідомляють, буцімто росіяни скинули потужну бомбу на Вовчанськ на Харківщині.

“Дехто з Z-воєнкорів пише, що це перше застосування вакуумної бомбу ОДАБ-9000, яку називають "Кузькіним батьком" і "батьком усіх бомб" і вважають найпотужнішим неядерним боєприпасом у світі - еквівалентом 44000кг тротилу.

Однак інші заявляють, що це термобарична бомба "ОДАБ-1500", яку скинули після невдалого "м’ясного штурма" росіян”, - йдеться в тексті.

Цей допис на каналі ТСН охопив близько ста тисяч користувачів!

Інформацію про нібито застосування російськими окупаційними військами авіабомби ОДАБ-9000 у Вовчанську оперативно спростували в ОТУ “Харків”.

🗣 "Для застосування цього боєприпасу потрібен відповідний носій, яким теоретично може бути, наприклад, стратегічний бомбардувальник Ту-160, однак переміщення таких літаків не було зафіксовано. Був використаний боєприпас меншої ваги і потужності, вибух якого пропагандисти використали для створення "ефектної" картинки" — зазначив речник оперативно-тактичного угруповання "Харків", полковник Віталій Саранцев.

Він додав, що подібні повідомлення можуть бути частиною інформаційної війни, спрямованої на деморалізацію військовослужбовців Сил оборони України, залякування місцевого населення та дестабілізацію регіону.

Попри офіційне спростування, на каналі ТСН станом на зараз досі висить припис "Очікуємо офіційної інформації щодо автентичності цього відео.".

🦉 Цей випадок - ще один аргумент на користь того, що до російських джерел інформації варто застосовувати принцип "презумпції брехні". В іншому разі українські журналісти стають інструментом російських пропагандистів.

По той бік новин

01 Oct, 17:37


​Українцям часто закидають, що вони кенселять “російську культуру”, хоча самі навіть не дивляться їхні фільми, не читають книжки, не слухають музику. А тому, мовляв, і судити не можуть. І хоча ми дійсно радимо уникати всього російського, на експертному рівні, вважаємо, воно варте аналізу.

Фактчекерка По той бік новин Альона Маліченко прочитала всі 38 розділів на 30 тисяч слів (по суті мініроман) статті американської журналістки Сари Тополь в The New York Times Magazin. Її висновок – це пропаганда. Завуальована, добре написана, але все одно пропаганда.

Репортаж є прикладом маніпуляцій та виправдання злочинів російських військових, оскільки створює у свідомості читачів викривлений погляд на агресора.

🦉 Ми хочемо донести цю інформацію до якнайбільшої кількости людей. Ви можете нам у цьому допомогти своїми вподобайками та поширеннями. Також будемо разі, якщо журналісти інших видань опублікують цей текст у себе. Звісно, з гіперпосиланням на По той бік новин і згадкою авторки.

🦉Цей лонґрід читайте і поширюйте, будь ласка, на нашій сторінці в фейсбуці❤️

По той бік новин

30 Sep, 16:37


​Що це? Пилова буря, імла чи запиленість повітря? Це не спростування, а намагання розібратися в ситуації.

Не кажи гоп. Авжеж, “пилова буря” привертає значно більшу увагу, ніж якась “підвищена концентрація пилу” чи “суцільне помутніння повітря”. Тому й рясніють стрічки новин заголовками:

“На Київ насувається пилова буря з Каспію”, — ТСН.
“Пилова буря і дим з Росії накривають Україну», — BBC News Україна.
“Стало відомо, як довго триватиме пилова буря”, — Korrespondent.
“Чому Україну накрила пилова буря та коли ситуація покращиться”, — РБК-Україна.
та інші…

Хоча насправді в жодному офіційному джерелі інформації не зустрічається таке визначення, як “пилова буря” на позначення того, що зараз відбувається з погодою в Україні.

Як натомість цю ситуацію називають фахівці?

👉 Український гідрометеорологічний центр:

🗣 “У Каспійській низовині станом на ранок сьогодні (30 вересня) спостерігається пилова буря і високе запилення повітря. Оскільки вітер зараз переносить повітря з того регіону, тобто з південного сходу, то піднятий в Каспії пил у вигляді найдрібніших його частин переноситься в Україну у верхніх шарах атмосфери”.

Тобто пиловою бурею називають ситуацію, що склалася на так званій росії. В Україні ми відчуваємо лише її наслідки.

👉 Начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань:

🗣 “ІМЛА – суцільне помутніння повітря, обумовлене наявністю в ньому завислих частинок пилу, промислового диму або диму іншого походження. Під час імли віддалені предмети часто набувають сіруватого відтінку, а сонце, особливо якщо воно перебуває низько над горизонтом - червоно-жовтого”.

Як і Укргідрометцентр, Постригань згадує пилову бурю лише в контексті причини “імли”:

🗣 “Чому так відбувалося? Близькість антициклону з центром над Північно-західним Казахстаном та циклонічної депресії над Чорним морем зумовило значний горизонтальний баричний градієнт, що викликало посилення південно-схіного вітру. В результаті піднялися сильні пилові бурі і пісок з Прикаспію став поширюватися на значні території, місцями знижуючи видимість до 1-2 км”, — пояснює фахівець.

Про те, що між запиленістю повітря та пиловою бурею є різниця, свідчить і той факт, що на початку квітня цього року Укргідрометцентр уже спростовував схожі заголовки в медіях:

🗣 “Запиленість повітря пустельним пилом - це НЕ пилова буря
Для пилової бурі швидкість вітру має бути вищою за 12 м/с, а тривати це має 3 години й більше”.

Чи відповідає наразі погода цим критеріям — невідомо. Сьогодні швидкість вітру 7-12 м/с [4]. Чи дув вітер протягом трьох годин на максималці, на сайті не уточнюють. Ми звернулися за коментарем до Укргідрометцентру, щойно отримаємо відповідь, опублікуємо її в оновленні допису.

🦉 Повну версію цього тексту читайте на нашій сторінці в фейсбуці. Не забувайте про вподобайки й поширення!;-)

По той бік новин

28 Sep, 05:11


​Московитам либонь навіть сниться повсюдна русофобія.

У соцмережах поширюють неправдиву інформацію, буцімто українським першокласникам, чиї батьки воюють у лавах Збройних силах України, видали канцелярію з написами “cмpть pcнi” (ох, аби тільки нас не забанили за цей вираз, фейсбук не розуміє контексту).

Як доказ фейкороби наводять світлину, на якій зображений олівець🖍 із таким написом.

Це фотофейк! Спростувати його доволі легко. Почнімо з найочевиднішого.

По-перше, якщо наблизити напис, можна неозброєним оком побачити, що його нанесли в комп’ютерній програмі фоторедактора.

👉 На це вказують:

▪️ темніший відтінок навколо напису, ніж на тій частині олівця, яка не зазнала цифрових змін;
▪️ шуми або зернистість відредагованої частини зображення;
▪️ межі втручання можна помітити за чітким прямокутним контуром і це попри те, що він вставлений в такий самий колір;
▪️ напис нанесено на циліндрічну поверхню олівця, проте немає навіть натяку на його випуклість.

По-друге, традиційно для росіян, які намагаються грати в українську мову (привіт “розпові вчительке»), у написі є граматична помилка.

А саме у слові “pycнi” замість останньої літери “і” стоїть “є”. Навіть якщо припустити, що напис російською мовою, все одно має бути літера “е”.

По-третє, якщо проаналізувати канали поширення фейку, можна помітити, що найперше він з’явився саме в російському сегменті інтернету загалом та соцмереж зокрема. А вже звідти його підхопили поодинокі недолугі користувачі з України.

По-четверте, у фейковій новині не кажуть, у яких школах видавали такі олівці, хто їх виготовив і закупив. Одне слово — жодної конкретики. Водночас в Україні ні одне авторитетне видання чи офіційні органи влади не повідомляли про такі канцелярські набори.

По-п'яте, якщо перевірити фото через програму Forensically, яка виділяє яскравішим кольором елементи картинки, які могли відредагувати, на олівці можна помітити відповідні ознаки змін. Власне, це вже зробили колеги з VoxCheck, як це виглядає, дивіться у них на сайті або в коментарях під цим дописом.

🦉 До речі, це вже не вперше росіяни брешуть про русофобські написи на українських канцтоварах. У квітні минулого року вони повідомляли, буцімто одна зі львівських онлайнкрамниць торгує наборами “воскових крейд для школярів”, на яких нанесено написи: чорний - "Пакет з трупами російських солдатів", червоний - "Кров, у якій ми втопимо Крим", жовтогарячий - "Вогонь, коли ми спалимо Москву". Це фейк.

❤️ Підтримати нас ви можете своїми вподобаннями та поширеннями. Як тут, так і на фейсбуці 🦉

По той бік новин

27 Sep, 17:57


У соцмережах поширюють неправдиву інформацію, буцімто під час обшуку в одного з працівників Львівського ТЦК та СП* правоохоронці знайшли готівку на суму 652 мільйони гривень. Текст ілюструють світлиною з купою грошей та логотипом Державного бюро розслідувань (ДБР).

Це фейк.

Недостовірну інформацію, ймовірно, спочатку вкинули на малопомітний обліковий запис “MAX engineering Fella”, який заледве має 500 читачів. Тому й не дивно, що й сам фейк охопив лише близько 30 користувачів.

Але вже наступного дня його підхопив такий собі “Пророк Антихриста - 4”, якого читають понад три тисячі людей. Результат — фейк охопив понад 100 тисяч людей і зібрав 1,8 тисяч лайків та майже 400 репостів.

Спростування

Другий обліковий запис створили у серпні минулого року. В шапці профілю вказано, що попередні три обліковки були забанені. Якщо проаналізувати наповнення цієї сторінки, можна побачити, що критики дій ТЦК та влади є основною темою дописів. Частина з них має ознаки маніпуляцій та фейків.

Щодо 652 мільйони гривень

В оригінальному дописі на офіційній сторінці ДБР вказано, що його працівники у співпраці зі Службою Безпеки України викрили командира батальйону однієї з військових частин, який брав гроші з підлеглих військовослужбовців за можливість служити на Закарпатті.

Правоохоронці задокументували конкретний випадок, коли він взяв у одного з підлеглих $1300 за включення його до списку “тиловиків”. За оперативними даними, спільник командира отримав 300 тисяч гривень на власні банківські рахунки, а також близько $30 000 готівкою.

👉 Тобто в дописі НЕ йдеться ні про працівника ТЦК, ні про 652 мільйонів гривень готівкою.

🦉 В Україні дійсно викривають факти корупції з боку окремих працівників ТЦК. Також є факти перевищення службових повноважень його працівниками. Але при цьому російські пропагандисти роздувають проблему до неймовірних масштабів, медійно підсилюють негатив до цього органу за допомогою таких от фейків і маніпуляцій у мережі.

☝️ Наприклад, раніше “По той бік новин” писали про те, що з початку року російська пропаганда створила низку фейків про нібито вбивства працівників ТЦК цивільними в Україні.

По той бік новин

25 Sep, 19:38


​На телеграм каналі “SPRAVDI” опублікували спростування про те, що нумерологи нібито визначили дату капітуляції України. І все би нічого, але автори при цьому примудрилися ту ж нумерологію легалізувати.

Про що йдеться?

Уже кілька місяців у мережі шириться світлина клаптику паперу, на якому зроблені “розрахунки” закінчення російсько-української війни. Дата закінчення нібито випливає в результаті плюсування дат початку Першої та Другої світових воєн. Абсурдність таких маніпуляцій числами очевидна і ми на цьому зупинятися не будемо.

❗️ Проблема

Важливо те, що в дописі “SPRAVDI” наводять слова, як пишуть автори пулікації, “професійної нумерологині Людмили Владики”, яка нібито помітила неточність у розрахунках. І от тут з’являється проблема.
Акцент на “професійності” нумерологині і її “експертний коментар”, створюють враження, що існують професійні і непрофесійні представники цієї псевдонауки.

Роз’яснення, чому це проблема - читайте на нашій сторінці в фейсбуці.

❤️ Якщо ви вважаєте нашу роботу важливою, підтримайте 👍 та поширеннями. Ваша 🦉