Наслідки ЧМТ vs ПТСР
Департамент у справах ветеранів США наводить рекомендації щодо
▫️диференціальної діагностики,
▫️визначення коморбідності наслідків ЧМТ та ПТСР,
▫️підходів у терапії таких коморбідних станів.
▪️Наслідки, пов’язані з посттравматичним стресовим розладом і ЧМТ, можуть збільшити загальний стрес, що знижує загальну стійкість, таким чином зменшуючи здатність справлятися із сукупністю симптомів.
▪️Амнезія, пов’язана з ЧМТ, може призвести до поганого кодування пам’яті про травму, що, у свою чергу, може призвести до повторного переживання симптомів і труднощів з обробкою спогадів.
▪️ПТСР і симптоми після лЧМТ можуть бути двонаправлено пов’язані. Наприклад, підвищена настороженість до ризику, характерна для ПТСР, також може провокувати тривожність щодо соматичних симптомів.
▪️Деякі з неспецифічних симптомів лЧМТ та ПТСР значно збігаються, зокрема, дратівливість, проблеми з концентрацією, труднощі зі сном, тривога або смуток.
▪️Когнітивні функції можна оцінити за допомогою нейропсихологічних тестів, але нейропсихологічний дефіцит не є специфічним для наслідків ЧМТ — ПТСР і будь-які пов’язані з ним труднощі зі сном також часто пов’язані з нейрокогнітивним дефіцитом.
📌 Структуроване клінічне інтерв’ю має бути першим інструментом, який допоможе відрізнити ПТСР від проявів симптомів, пов’язаних із наслідками ЧМТ. Бесіда також повинна бути зосереджена на часі появи симптомів: симптоми, пов’язані з ЧМТ, як правило, є найбільш помітними незабаром після події та поступово зменшуються з часом. Навпаки, симптоми ПТСР можуть мати пізній початок і залишатися стабільними або погіршуватися з часом.
▪️Може бути неможливо точно визначити, чи деякі з неспецифічних симптомів пов’язані з ЧМТ, чи з ПТСР. Крім того, це може не мати клінічного значення для створення плану терапії, адже втручання , які ефективні при ПТСР, справляються з багатьма неспецифічними симптомами ЧМТ.
▪️Важливо спільно з пацієнтами визначати, коли ПТСР є частиною клінічної картини, оскільки ПТСР навряд чи покращиться без терапії та може загострюватись або маскуватися.
▪️Дослідження щодо лікування пацієнтів із ПТСР і симптомами лЧМТ обмежені. Рекомендації включають головним чином терапію когнітивної обробки і тривалу експозицію, як і для тих, хто не має ЧМТ в анамнезі.
▪️В одному дослідженні вивчали SMART-CPT — підхід, що поєднує терапію когнітивної обробки і компенсаторне когнітивне тренування. Метод мав порівняно кращі результати поліпшення уваги, навчання та навичок вирішення проблем, але не додаткового зменшення симптомів ПТСР.
📌 Адаптація стандартних протоколів терапії ПТСР з урахуванням когнітивних труднощів внаслідок ЧМТ може включати:
▪️письмові нотатки або нагадування на смартфоні для підказок про виконання домашнього завдання або відвідування сесії
▪️спрощення робочих аркушів, використання візуальних або письмових описів концепцій, заохочення запису сеансів, збільшення часу сеансу — особливо для когнітивно складної роботи — або використання методів оцінки розуміння
▪️зміну сесій за допомогою повторення, посилення структурування сесій або перерви в сесіях.
▪️застосування методів вирішення проблем для когнітивних дефіцитів
▪️залучення близьких для підтримки. Якщо сім’я чи близькі зможуть більше дізнатися про ПТСР і ЧМТ, вони зможуть краще розуміти та мати більше можливостей допомогти
▪️використання під час ПЕ наявних фрагментів пам’яті, організованих у максимально цілісну пам’ять, навіть якщо немає повної пам’яті про травмуючу подію
▪️співпрацю з іншими членами команди, включаючи логопедів/терапевтів мови та мовлення, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, кейс-менеджерів, а також заохочення позитивних очікувань щодо змін та одужання.
🧠🩶 З повагою, RecoWARy — Фахівцям/-чиням