💭 «Сьогодні підтримав / підтримала ти, завтра — підтримають тебе. Усе в цьому світі циклічно»
Народна мудрість
Підтримувальної середи, товариство! 🌤⭐️
📗 Авторка — Ольга Гурська
Сьогодні кожен і кожна з нас потребує підтримки й розуміння. Особливо діти, на долю яких випали такі випробування на стійкість. Як підтримати дітей у цей непростий час війни? Ділимося з вами порадами від спеціалістів/-ок Інституту психічного здоров’я Українського Католицького Університету.
1️⃣ Бути поруч. Ваша присутність є головним джерелом підтримки для дітей. Вона допомагає дитині відчути себе в безпеці. Бути поруч — це про дотик і обійми, про співдіяльність і про спілкування разом, де б ми не були — у ліжку чи в бомбосховищі. Це про добрий погляд, розуміння, про уважність і любов. І це теж про чутливість до того, коли дитина цього потребує, а коли хоче побути наодинці.
2️⃣ Бути прикладом. Більшість способів, як давати собі раду з викликами та труднощами, передаються дітям через те, що вони дивляться і наслідують, як це робимо ми. Тож нам важливо бути свідомими цього. І ділитися, говорити з ними про те, що нам допомагає, звідки ми черпаємо позитивні емоції та відчуття опори. І звісно це не означає, що ми маємо бути «ідеальним» прикладом, бо стійкість — це не про те, щоби ніколи не падати, а про те, щоб вставати після кожного падіння.
3️⃣ Спілкуватися. Дітям дуже важливо, щоб ми допомагали їм розуміти, що відбувається і як нам вистояти у цій війні — на макрорівні як народу і на мікрорівні як сім’ї. Це означає говорити з дітьми з повагою до їхньої внутрішньої мудрості, бажання і потреби розуміти. Це означає теж слухати, що говорять вони, і розуміти те, про що вони мовчать. Чути їхні тривоги і хвилювання. І відповідати, як можемо, бо не завжди знаємо відповіді і в цьому теж важливо бути чесними. Це аж ніяк не означає втішати дітей «псевдооптимістичними» сценаріями, бо ми свідомі, що дорога до ПЕРЕМОГИ може бути довгою і на ній може бути багато болю і втрат. Але це означає передати їм віру, що з правдою ми обов’язково і неминуче переможемо і наша країна буде вільною і щасливою!
4️⃣ Залучати. Ми не знаємо, наскільки довгими будуть випробування війни, але час життя неоціненний, і ми не можемо поставити його на паузу. Важливе розуміння того, на що ми впливаємо, а на що — ні. Тому потрібно зосередитися на корисній дії, бо це саме те, на що ми можемо впливати. Для дітей, звісно, ці дії дуже різні і залежать від того, де ви зараз: вдома, у бомбосховищі чи в іншому місці. Це — вчитися, малювати, читати/слухати казки, гратися (у різні способи, і не лише в телефоні), допомагати в хатніх справах, молитися, робити добрі справи, займатися спортом чи іншими корисними заняттями. Корисна діяльність приносить хороші результати, вона зосереджує увагу і допомагає інтегрувати енергію стресу. І вона важлива не лише дітям, але й нам, дорослим.
5️⃣ Відновлюватися. Це випробування може бути тривалим, а тому забиратиме чимало вашої енергії. Тож вміння відновлювати сили та повертатися в ресурсний стан необхідні усім нам: і дорослим, і дітям. А тому так важливо мати в режимі дня ті активності, які поповнюють сили, сприяють відновленню. Це як заряджання телефона — що частіше користуєтеся, то частіше заряджати або носити при собі «повербанк», щоб підзарядити у потрібний момент. Так і зі стресом: що більшим він є, то більше ми потребуємо часу для відновлення. І про «додатковий повербанк», тобто власні ресурси для відновлення, теж потрібно подбати. Важливо, щоб у режимі дня дітей обов’язково були сон, добра їжа, час на гру, на домашніх улюбленців, на рухову активність. Обов’язковий щоденний дотик до чогось, що є добрим і світлим (казки, історії, краса, сповнені світла люди тощо) і що нагадує дітям, що у ці темні часи світло неминуче переможе. А ще варто володіти інструментами для миттєвої самодопомоги.
Наша підтримка додає дітям впевненості, психологічної стійкості, мудрості, вдячності, здатності будувати глибокі стосунки. Тож нехай вони виростуть саме такими! 💚