Звездани путник @zvezdani_putnik2021 Channel on Telegram

Звездани путник

@zvezdani_putnik2021


Специјалност: соларни систем, космичке мисије, млечни пут, интрегалактички простор, галаксије, црне рупе, егзопланете, супернове, квазари, интра/интер универзумске "црвоточине".....

Звездани путник (Serbian)

Dobrodošli na Telegram kanal pod nazivom "Звездани путник"! Ako ste zaljubljenik u svemir, solarni sistem, kozmičke misije, Mlečni put, galaksije, crne rupe, egzoplanete, supernove, kvazare i sve što se tiče intra/inter univerzuma i "crvotočine", onda je ovo pravo mesto za vas. Kanal nudi fascinantne informacije, vesti i diskusije o najnovijim otkrićima u svemiru. Pratite nas kako biste saznali više o tajnama koje krije beskrajnost svemira, upoznali se sa najnovijim misijama istraživanja svemira i podelili svoje strastveno interesovanje za astronomiju sa istomišljenicima. Pridružite nam se na ovom putovanju kroz prostore nepreglednih galaksija i otkrijte beskonačne mogućnosti koje nam svemir pruža!

Звездани путник

17 Nov, 21:08


https://youtu.be/Rc7OHXJtWco?si=KLEvDyHjJT7IxdQb

Овонедељна препорука предавања: мало другачија емисија. Џо Роган подкаст са Брајаном Коксом

Уживајте!!!

Звездани путник

16 Nov, 15:41


#космонаутика #космос #фото #дијаграм
... Почетак путовања: 1 јануар 2025.године
https://t.me/borbeni_efektivi

Звездани путник

13 Nov, 20:35


🔭Лепота из свемира 🪨 Метеорит гвожђе-камен, који се састоји од кристала гвожђа, никла и оливина.

Звездани путник

06 Nov, 22:25


🇨🇳 Кина на корак од новог космичког оружја: научници раде на ласерском оружју чији би сноп могао да достигне гигаватску снагу
#новитети #технологија #кина #космонаутика #будућност
Кинески научници (*China Electronics Technology Group) изјавили да су успели значајно да напредују у развоју новог космичког оружја, превазилазећи старе изазове повезане са ласерским технологијама. Како тврде стручњаци, ускоро би Кина могла поседовати футуристичку инсталацију која би омогућила да се са Земље обарају ракете и сателити, користећи сличан принцип дејства виђен у жанру научне фантастике Ратови звезда, какав је поседовала „Звезда смрти“.
✖️Прецизност-кључни изазов
Деценијама је тачност навођења била највећи изазов у развоју ласерског оружја. Свака микроскопска померања између излучивача ласерског снопа и мете, затим атмосферске турбуленције, па чак и деловање гравитационе силе, утицали су на прецизност дејства ласерског оружја.
✖️Комбинација ласерских и микроталасних технологија
Кинески тим је решио овај проблем кроз иновацију, комбинујући предности ласерских и микроталасних технологија. Два кључна решења која су им донела успех укључују технологију изузетно прецизног израчунавања времена, и синхронизовану дистрибуцију извора зрачења.
✖️Како функционише ново оружје
Ново оружје се састоји од седам покретних микроталасних инсталација које усмеравају своје зраке у једну тачку. У тој тачки зраци се сливају у један моћан сноп који се усмерава према мети. Овај процес захтева невероватну прецизност у временској синхронизацији, јер било какво одступање од само неколико милиметара или закашњење од 170 пикосекунди (триллионити део секунде) чини овај процес практично неупотребљивим.
✖️Невероватна технолошка прецизност
Захваљујући посебно развијеном оптичком влакну, кинески научници су смањили грешку у мерењима времена на само 10 пикосекунди, чак и када се циљају мете на удаљености од 1800+ километара. Оваква прецизност, постигнута на свемирској станици „Тјангун“, сматра се најбољим резултатом у историји развоја перспективних технологија на новим принципима када је у питању наоружање.
✖️Тестирања и потенцијалне примене
Према извештајима, ова микроталасна инсталација већ је успешно тестирана и показала је способност да омета сигнале америчких сателита, попут GPS система. У будућности, технологија би могла бити довољно снажна да директно уништава сателите, јер резонантни ефекат омогућава да формирани сноп буде знатно моћнији од збирне снаге свих извора. Циљ је достићи снагу од 1 гигавата, чиме би обарање сателита постало реалност.
https://t.me/borbeni_efektivi

Звездани путник

06 Nov, 21:35


Опсерваторија Гаиа помогла је у откривању сателита око 352 астероида 🔭

На основу трећег скупа података које је прикупио телескоп Гаиа, астрономи су успели да открију 352 кандидата бинарних астероидних система. Ако се сви они потврде, то ће скоро одмах удвостручити број познатих двоструких астероида у Сунчевом систему.

Звездани путник

05 Nov, 16:18


🤖🦾 ЧЕКАМО ВАС ПОНОВО У РУСКОМ ДОМУ НА „ДАНИМА РОБОТИКЕ И ИНОВАЦИЈА“!

Датум, време и место одржавања:
Четвртак, 6. новембар, 12.00 часова,
Руски дом (Краљице Наталије 33, Београд)
Радни језик: руски

Пријављивање је на сајту vr-rs.ru, а учешће је бесплатно. Свим учесницима биће уручени сертификати, сувенири и вредни поклони.

Програм:

- Интерактивни квиз „Повратак Тесеракта“: стручно вођење кроз мултиверзум са задацима о вештачкој интелигенцији, програмирању и развоју игара.

- Практичне вежбе „Развијање игре у виртуелној реалности“ о креирању средине у VR технологији уз представљање могућности стицања знања у овој области.

- Радионица „Састављање лунарног ровера“: конструисање и програмирање модела лунарног ровера, основе роботике и програмског окружења.

- Изложба експоната роботике и технолошких иновација: упознавање са иновативним машинама и светом техничких иновација.

Пројекат се реализује уз подршку Россотрудничества, Руског дома у Београду, и у сарадњи са водећим руским образовним и технолошким компанијама. Организатор пројекта је СП „Содружество“ д.о.о.


📸 А ево како се одржало отварање Дана роботике 31. октобра👆

Звездани путник

29 Oct, 20:58


🔭Месец се заиста полако удаљава од Земље брзином од око 3,78 цм (1,48 инча) годишње. Овај постепени дрифт је узрокован плимским силама између Земље и Месеца, које стварају трење и преносе енергију. Ево како то функционише:

1. Силе плиме и осеке и пренос енергије: Месечева гравитациона сила ствара плиму и осеку на Земљи. Ово узрокује да се Земљина ротација постепено успорава, преносећи део Земљине ротационе енергије на Месец, што заузврат гура Месец мало даље у својој орбити.

2. Успорена ротација Земље: Као резултат ове размене енергије, Земљин дан се продужава за око 1,7 милисекунди по веку, како се Месец све више удаљава.

Што се тиче будућег утицаја, Земља би и даље преживела без Месеца, али би доживела велике промене:

Плима: Без Месеца, плиме би биле знатно слабије, утичући на морске екосистеме који се ослањају на циклусе плиме и осеке за репродукцију .

Звездани путник

27 Oct, 21:26


https://youtu.be/G3Zh-F6cqmg?si=3HUtY1aNJ-C1oPy0

Овонедељна препорука предавања: идеја репулсивне гравитације као узрок Великог Праска

Уживајте!!!

Звездани путник

24 Oct, 19:51


Брзина ветра на Јупитеру: 620 км/х
Брзина ветра на Сатурну: 1800 км/х
Брзина ветра на Нептуну: 2400 км/х

Звездани путник

15 Oct, 19:32


Комета C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) је комета коју су независно открили два астрономска пројекта: опсерваторија Цићеншан (Tsuchinshan) у Кини и ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) у Сједињеним Америчким Државама. Откривена је у јануару 2023. године и због свог орбиталног пута привукла је пажњу астронома, зато је постала видљива голим оком са Земљине јужне хемисфере.

🔭Комета се тренутно креће у правцу Сунца, а њен најближи пролаз поред наше планете се управо догодио. Комете попут C/2023 A3 су од интереса због свог порекла из Оортовог облака, који је извор многих дугопериодичних комета.

🔭Ако се буде понашала као неке претходне комете које су постале веома сјајне, могла би да понуди спектакуларан приказ на ноћном небу у време њеног најближег пролаза поред Земље. Међутим, као и код свих комета, тешко је прецизно предвидети како ће се њен сјај развијати како се буде приближавала Сунцу, јер то зависи од многих фактора, укључујући њен састав и активност.

Звездани путник

07 Oct, 19:37


😍Прва фотографија икада даље стране Месеца коју је снимила совјетска сонда Луна 3, на данашњи дан,7.10.1959. године.

🔭 Иначе због синхроне ротације месец нам увек показује Исто лице то јест, Месец за период једне ротације око Земље направи једну ротацију око своје осе.

П.С. Украдено од госин Чеде 😁

Звездани путник

06 Oct, 19:55


https://youtu.be/UjDxk9ZnYJQ?si=_LrOe5QVlydZYPXV

Овонедељна препорука предавања: О теорији струна са феноменалном поставом гостију. Панел води већ уобичајно Брајан Грин

Уживајте!!!

Звездани путник

02 Oct, 18:55


😍Небо на Марсу.

Звездани путник

26 Sep, 19:29


🔭На овоој слици види се један од прелепих примера кугластих звезданих јата. Ова слика приказује густу, сферну формацију која се састоји од десетина хиљада, па чак и милиона звезда. Кугласта звездана јата су међу најстаријим објектима у свемиру и обично се налазе у халоима галаксија, далеко од њихових главних дискова.

🔭Најсветлији део у центру представља језгро јата, где су звезде најгушће распоређене. Како се удаљавамо од центра, густина звезда се смањује, али звезде су и даље распоређене у готово савршеној сферној форми.

🔭Позната кугласта јата у нашој галаксији су М13 у сазвежђу Херкул, као и М5 и 47 Tucanae у другим деловима неба. Ова јата су важна за проучавање еволуције звезда, јер нам омогућавају да видимо звезде различите старости и састава у релативно изолованом окружењу.

🔭Светле тачке око јата на слици су звезде које су ближе нама или припадају другој галаксији, док су магловити објекти могуће удаљеније галаксије.

Звездани путник

24 Sep, 15:14


https://youtu.be/1ruqela9YDY?si=k9FtdX97N_Qzn99g

Напкон имам задовољство да поделим једно предавање са АК Летенка 2024. Предавање је одржао Зоран Кнежевић председник САНУ. Тема опасност од астероида по човечанство

Звездани путник

19 Sep, 20:28


🔭Симулација Јупитеровог сателита Европе. Какав диван, али смртоносан, пејзаж

Звездани путник

18 Sep, 20:22


🔭Мало звукова свемира за лаку ноћ

Звездани путник

17 Sep, 20:48


🔭Мало да зумирамо галаксијуНГЦ 2525 која је добила супернову

Звездани путник

15 Sep, 20:50


https://youtu.be/NQX50JLs_4g?si=vrzYob63TNZgLbHl

Овонедељна препорука предавања: прича о тамној материји. Тема која, по мени, може да има пресудан значај за наше разумевање свега

Уживајте!!!

Звездани путник

10 Sep, 19:55


🔭Мало да ставимо ствари у перспективу

Звездани путник

09 Sep, 21:37


🔭Метеор је снимљен на астрофотографији галаксије Троугао (М 33) 🔭

🔭„Магловита” подручја дуж метеорске стазе су због чињенице да је ветар у Земљиној атмосфери успео да надува честице. Метеор је снимљен у једном кадру, који је затим комбинован са другим кадровима да би се боље приказала много слабија галаксија.

Звездани путник

08 Sep, 20:26


https://youtu.be/arzr4KWhamU?si=aVbRB6gfP5vQmYhx

🔭Овонедељна препорука предавања:мало о Анштајну и проблемима у физици

Уживајте!!!

Звездани путник

07 Sep, 19:09


🔭Ова слика приказује групу галаксија познату као Хиксонова компактна група (HCG) 44, једну од многобројних галактичких група у свемиру. На слици се могу видети четири главне галаксије које међусобно комуницирају: две спиралне галаксије, једна елиптична и једна неправилна галаксија.

🔭Једна од доминантних галаксија на десној страни је спирална галаксија НГЦ 3190, која има јасно дефинисане спиралне рукавце. Око ње се види прашина и гас који формирају занимљиве форме услед гравитационе интеракције са другим галаксијама у групи.

🔭У центру слике, налази се галаксија НГЦ 3187, која изгледа као нагнута дискова галаксија са искривљеним обликом. Ова искривљења су последица гравитационих сила које делују на галаксију.

🔭Ове галаксије су део веће структуре у свемиру, а њихове интеракције могу довести до спајања или промене њихових облика током времена.

Звездани путник

05 Sep, 20:35


🔭Ова слика приказује један део маглине под називом NGC 1333, коју је снимио свемирски телескоп Џејмс Веб (JWST). Ова маглина је део области у сазвежђу Персеја, удаљена око 960 светлосних година од Земље, и налази се у великом молекуларном облаку. Маглина NGC 1333 је позната по томе што је веома активан регион рађања звезда.

🔭На слици су видљиве густе облачне структуре гаса и прашине, које су осветљене сјајем младе, вруће звезде, што ствара дивне нијансе наранџасте и плаве боје. У овом региону, младим звездама треба милионима година да се формирају, а током тог процеса, интеракције са околним материјалом стварају ударне таласе и струје, што такође утиче на изглед маглине.

🔭Маглина NGC 1333 је такође занимљива због тога што је дом многим протозвездама, које се још увек формирају, окружене густим дисковима гаса и прашине из којих могу настати нови планетарни системи. Због своје релативне близине Земљи, ова маглина је била предмет бројних студија у астрономији.

Звездани путник

03 Sep, 20:15


Ако сте се икада питали како се одређују даљине у свемиру представљамо вам:Црвени помак или Доплеров ефекат 🧐

Како се Универзум шири, таласне дужине светлости се протежу заједно са њим. И што је талас дужи, то је „црвенији“.

Како се објекат удаљава, светлост постаје све више растегнута, а када стигне до нас, прелази у други спектар.