Да ли је нови талас „исламофобије“ у Великој Британији јединствена појава у савременим кретањима човечанства?
У време глобализма и масовних миграција, британско друштво суочава се са дубоким изазовима у погледу идентитета, друштвене кохезије и безбедности. Савремена исламофобија, као феномен дубоко укорењен у историјским, културним и политичким наративима, добија нове облике, који су често дефинисани кроз тероризам, имиграционе кризе и културолошке тензије.
Велика Британија, која је вековима градила свој идентитет као либерална, космополитска и мултикултурна држава, сада се налази у парадоксалној позицији – између декларисаних вредности и растућег осећаја ксенофобије и културолошког неповерења.
ЦЕНТРАЛНО ПИТАЊЕ БРИТАНСКОГ ИДЕНТИТЕТА
Током последњих неколико деценија, ислам је постао озбиљан изазов за Велику Британију. С једне стране, број муслимана у Британији значајно је порастао, чинећи ислам другом највећом религијом у држави. С друге стране, терористички напади попут оних у Лондону 2005. године, овогодишњи масакар у Саутпорту, али и шире кампање исламског екстремизма појачали су страхове и поставили Енглезе у дефанзивном положају.
Брегзит, као израз дубоких културних и економских тензија, додатно је нагласио питање имиграције и мултикултурализма. С тим у вези, у светлу ових промена, савремена исламофобија није само одраз религијског неповерења, већ и ширег незадовољства економским, политичким и друштвеним условима, о чему ћемо детаљније говорити у наставку текст.
Према томе, покушаћемо да истражимо специфичност савремене исламофобије у Британији, а непосредно и у Европи, ослањајући се на филозофске и историјске перспективе и схватања, јер се само тако на најбољи могући начин могу схватити дубљи узроци и импликације овог феномена. Почев од њене историјске генезе, преко савремених изазова мултикултурализма, до политичких и медијских утицаја, анализираћемо како је исламофобија постала централно питање савременог британског идентитета.
CEO ČLANAK NA LINKU