Захист прав споживачів @zahust_prav Channel on Telegram

Захист прав споживачів

@zahust_prav


Права споживачів

Захист прав споживачів (Ukrainian)

Захист прав споживачів - це Telegram канал, який присвячений захисту прав споживачів в Україні. Як відомо, права споживачів є важливою складовою сучасного суспільства, тому цей канал є надійним джерелом інформації для всіх, хто бажає бути освіченим у цій сфері. На каналі ви знайдете актуальні новини, поради щодо захисту своїх прав під час покупок, а також корисну інформацію про законодавство в галузі захисту прав споживачів. Захист прав споживачів - це не просто канал, а спільнота активних громадян, які об’єднуються задля захисту своїх прав та поширення свідомості про важливість цієї теми. Приєднуйтесь до нашого каналу і станьте частиною руху за захист прав споживачів в Україні!

Захист прав споживачів

14 Feb, 12:24


11 лютого 2025 року Уряд ухвалив постанову "Про затвердження Правил торговельного обслуговування", яка набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України “Про захист прав споживачів”, тобто після скасування воєнного стану в Україні.

☝️Нові Правила торговельного обслуговування відповідають сучасним вимогам торгівлі і передбачають, зокрема, посилення захисту споживачів та забезпечення безбар’єрності.

🌐 Детальніше: https://surl.li/ajgogg

Захист прав споживачів

13 Feb, 11:04


​#знай_свої_права

😎⛱️ Будь-який відпочинок, як родинний, так і дитячий, варто планувати заздалегідь, враховуючи низку факторів. При замовлені туристичних послуг Держпродспоживслужба радить споживачам робити вибір свідомо, на підставі досконального вивчення інформації.

🔎 Перш за все потрібно вивчити договір на туристичне обслуговування. Виконавець (туроператор) повинен мити чинні ліцензію та фінансове забезпечення. Перевірити цю інформацію можна в Ліцензійному реєстрі суб’єктів туроператорської діяльності.

☝️Варто зазначити, що:
✔️ туристичні оператори - це юридичні особи, що мають виняткові права на діяльність з реалізації та надання туристичних послуг, забезпеченню створення та організації туристичного продукту, а також діяльність посередника з надання супровідних і характерних послуг. Туроператор може здійснювати як туроператорську, так і турагентську діяльність.
✔️ туристичні агенти займаються виключно реалізацією туристичних послуг і їх діяльність ліцензуванню не підлягає.

☝️ Отже якщо ви замовляєте послуги у туристичного агента, варто звернути увагу не тільки на його дані, а й на дані туроператора, послуги якого турагент пропонує.

📃 Статтею 20 Закону України «Про туризм» визначено, що у договорі на туристичне обслуговування зазначаються істотні умови договору, а саме:
▫️строк перебування у місці надання туристичних послуг із зазначенням дат початку та закінчення туристичного обслуговування;
▫️характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення, зокрема їх вид і категорія, а також дата, час і місце відправлення та повернення (якщо перевезення входить до складу туристичного продукту);
▫️готелі та інші засоби тимчасового розміщення, їх місце розташування, категорія, а також строк і порядок оплати готельного обслуговування;
▫️види і способи забезпечення харчування;
▫️мінімальна кількість туристів у групі (у разі потреби) та у зв'язку з цим триденний строк інформування туриста про те, що туристична подорож не відбудеться через недобір групи;
▫️програма туристичного обслуговування;
▫️види екскурсійного обслуговування та інші послуги, включені до вартості туристичного продукту;
▫️інші суб'єкти туристичної діяльності (їх місцезнаходження та реквізити), які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту;
▫️страховик, що здійснює страхування туристів за бажанням туриста, інших ризиків, пов’язаних з наданням туристичних послуг;
▫️правила в'їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там;
▫️вартість туристичного обслуговування і порядок оплати;
▫️форма розрахунку.

🫶 Будьте уважні при замовленні туристичних послуг! А якщо ваші права споживача порушено – звертайтесь в Держпродспоживслужбу та її територіальні органи.

Захист прав споживачів

11 Feb, 11:51


​#безпечність_харчових_продуктів

🍴🎉 Відвідування кафе та ресторанів асоціюється зі святом, приємною подією та смачною їжею. І дуже шкода, якщо такі приємні моменти зіпсовані через недотримання простих правил.

☝️ Нагадуємо споживачам та суб’єктам господарювання, що Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства є обов’язковими до виконання.

🔏 Зокрема, меню ресторанного закладу має містити перелік страв кулінарних, борошняних кондитерських, булочних виробів та напоїв власного виробництва, вихід і ціна однієї порції.

Споживачі мають право:
▫️ ознайомитися з меню, прейскурантами алкогольних і безалкогольних напоїв, кондитерських виробів, фруктів, додаткових послуг, що надаються, до початку обслуговування.
▫️ перевірити об'єм, вагу та ціну продукції, що підлягає продажу (послуги, що надається), відповідність її якості вимогам нормативно-правових актів.

🔎 При виявленні недоліків у якості продукції та наданні послуг, недоважування або обрахунку суб'єкти господарської діяльності на вибір споживача зобов'язані:
📌 безкоштовно усунути виявлені недоліки;
📌 зменшити розмір оплати за продукцію або послугу;
📌 замінити на аналогічну продукцію належної якості або вдруге
надати послугу;
📌 повністю відшкодувати витрати споживача, пов'язані з придбанням неякісної продукції або наданої послуги.

🙅‍♀️Забороняється встановлювати мінімум вартості замовлення й пропонувати споживачу обов'язковий асортимент продукції.

✍️ У випадку, якщо ваші права порушено і адміністрація закладу відмовляється задовольнити справедливі вимоги - звертайтесь до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем розташування закладу.

Захист прав споживачів

06 Feb, 09:21


​#знай_свої_права

🌞 За вікном останній місяць зими і саме час готуватись до посівної. Насіння овочів, квітів та інших сільськогосподарських рослин представлені у багатьох супермаркетах, спеціалізованих магазинах, ринках тощо. Як же обрати посівний матеріал? Від цього багато в чому залежить успішність майбутнього врожаю.

🔎 Держпродспоживслужба радить споживачам ретельно ознайомитися із супровідними документами, які реалізатори повинні пред’явити на вимогу покупця. Зазначені документі засвідчують сортові та посівні якості насіння і мають містити таку інформацію:
✔️ назва підприємства;
✔️ адреса де придбано насіння;
✔️ культура;
✔️ сорт (гібрид);
✔️ рік врожаю;
✔️ номер партії;
✔️ схожість;
✔️ чистота;
✔️ вологість;
✔️ походження насіння;
✔️ термін дії сертифікату, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння.

📃 Ці документи повинні зберігатись за місцем торгівлі протягом строку чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей та пред’являтися за вимогою.

☝️ Пакетик з насінням має бути виготовлений з міцного якісного паперу та охайно склеєним. При розкритті пакетика намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії.

🎟️ Обов’язково зберігайте квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар та пакети на яких зазначено номер партії використаного насіння.

🫶 Бажаємо щедрого врожаю!

Захист прав споживачів

04 Feb, 10:45


​#безпечність_харчових_продуктів

🍱 Послуга доставки харчових продуктів і готових страв із закладів харчування сьогодні користується великим попитом серед українців. Іноді виникають ситуації, в яких продукт при транспортуванні пошкоджено, особливо коли доставка здійснюється не пристосованим для цього транспортом.

☝️ З огляду на те, що до Держпродспоживслужби надходять звернення від споживачів на таку тему, нагадуємо громадянам та суб’єктам господарювання - транспорт для перевезення та упаковка для харчових продуктів повинні відповідати вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.

🚚 Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» визначено, що оператори ринку використовують лише транспортні засоби, що відповідають таким вимогам:
📌 транспортні засоби та/або контейнери, що використовуються для перевезення харчових продуктів, є чистими, утримуються у належному стані, що забезпечує захист харчових продуктів від забруднення, та мають таку конструкцію, що забезпечує результативне чищення та/або дезінфекцію;
📌 якщо використання транспортних засобів та/або контейнерів для перевезення нехарчових продуктів може призвести до забруднення харчового продукту, для перевезення якого вони можуть потім застосовуватися, вони використовуються тільки для перевезення харчових продуктів;
📌 у разі одночасного використання транспортних засобів та/або контейнерів для перевезення харчових та нехарчових продуктів або у разі одночасного перевезення різних харчових продуктів забезпечується таке розділення продуктів, що унеможливлює їх забруднення. Для уникнення ризику забруднення забезпечується результативне очищення зазначених транспортних засобів та/або контейнерів перед кожним наступним завантаженням;
📌 перевезення рідких, гранульованих, порошкових харчових продуктів здійснюється в ємностях та/або контейнерах/танкерах, передбачених для перевезення тільки харчових продуктів. Зазначені ємності та/або контейнери/танкери чітко промарковані державною мовою, що вказує на їх використання виключно для перевезення харчових продуктів, або мають маркування "тільки для харчових продуктів";
📌 харчові продукти розміщуються у транспортних засобах та/або контейнерах таким чином, щоб мінімізувати ризик їх забруднення.

🙏 Закликаємо операторів ринку сумлінно дотримувались вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, а споживачів бути уважними та обережними.

Захист прав споживачів

30 Jan, 09:57


​#знай_свої_права:

💇 Плануєте відвідати перукарню чи салон краси? На що потрібно звернути увагу в такому разі?

☝️ Держпродспоживслужба нагадує, що відповідно до Правил побутового обслуговування населення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.2023 № 614 «Про затвердження Правил побутового обслуговування населення», в кожній перукарні або салоні краси має бути куточок споживача, в якому повинна бути така інформація:
✔️ загальні відомості про виконавця:
1️⃣ для юридичних осіб: найменування юридичної особи (відокремленого підрозділу), місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ, номер телефону;
2️⃣ для фізичних осіб - підприємців: прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), фактична адреса об’єкта надання побутових послуг, номер телефону;
✔️ офіційні веб-сайти державних органів та органів місцевого самоврядування, що забезпечують захист прав споживачів;
✔️ відомості про працівників, які обслуговують споживача (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності);
✔️ перелік побутових послуг, що надаються;
✔️ зразки матеріалів та виробів (у каталогах, буклетах, проспектах тощо);
✔️ ціни і тарифи на побутові послуги, матеріали та вироби, затверджені виконавцем;
✔️ перелік категорій громадян, яким законодавчими актами установлені пільги.

🇺🇦 Інформація надається споживачу відповідно до Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

👨‍🔧 Також нагадуємо, що Державні санітарні правила та норми для перукарень різних типів ДСПІН 2.2.2.022-99, є обов’язковими до виконання, а їх порушення приводить до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності у відповідності з чинним законодавством.

☝️ У випадку порушення суб’єктом господарювання, що надає перукарські послуги, законодавства про захист прав споживачів або санітарного законодавства споживач може захистити свої права таким чином:
▶️ звернутись з письмовою заявою до адміністрації перукарні з пропозицією виправити недолік;
▶️ у разі невирішення питання адміністрацією закладу звернутись зі скаргою до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем розташування суб’єкта господарювання.

Захист прав споживачів

28 Jan, 08:39


​#безпечність_харчових_продуктів

🥛🧀 Молоко і молочні продукти є джерелом великої кількості поживних речовин. Особливо часто такі продукти купують дітям, тому до їх складу та маркування існують особливі вимоги.

☝️ Нагадуємо, що Законом України «Про молоко та молочні продукти» заборонено використання назв молочних продуктів у власних назвах продуктів та торговельних марках, якщо ці продукти виробляються з використанням сировини немолочного походження.

🙅‍♀️ Також варто зазначити, що статтею 6 цього закону заборонено використовувати жири та білки немолочного походження, будь-які стабілізатори і консерванти у виробництві традиційних молочних продуктів (масло, сир, сметана, ряжанка, кефір, сир кисломолочний).

🔎 Купуючи молоко і молочні продукти, споживач має можливість зробити свій вибір на основі отримання відповідної інформації про харчовий продукт, що зазначена на маркуванні, відповідно до Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».

🙏 Держпродспоживслужба наголошує – купуючи молоко чи молочні продукти, завжди перевіряйте маркування, цілісність пакування, дату виготовлення та зберігайте розрахунковий документ. Утримайтесь від купівлі молочних продуктів в місцях несанкціонованої торгівлі або з рук, сумнівної якості, зі строком реалізації, що минув, адже це може становити загрозу вашому здоров’ю!

Захист прав споживачів

23 Jan, 15:08


​#знай_свої_права

🎛️ Частина звернень, що надходять до Держпродспоживслужби стосується спірних ситуацій стосовно показників витрати газу побутовими споживачами. Дані, внесені в особовий кабінет або в рахунок не співпадають з фактичними показниками і це призводить до збільшення суми оплати за газ.

☝️ Варто зазначити, що в Україні розподілено функції з постачання та розподілу газу між:
📌 постачальником газу (Постачальник) - який здійснює постачання (продаж) природного газу споживачеві;
📌 оператором газорозподільної мережі (Оператор ГРМ) – який здійснює послугу з розподілу (доставки) придбаного природного газу.

👀 Звертаємо увагу споживачів, що главою 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу:
✔️ зобов’язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п’яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу (в електронному кабінеті споживача, через електронні засоби комунікації або в телефонному режимі).
✔️ у разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об’єм розподілу та споживання природного газу по об’єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об’єму споживання на відповідний період
✔️ побутовий споживач має право не частіше одного разу на три місяці звернутись до оператора ГРМ із заявою про проведення звіряння фактично використаних об’ємів природного газу та сплачених коштів за послуги розподілу природного газу.

🙏 Закликаємо споживачів природного газу своєчасно передавати показники лічильників Оператору ГРМ. Якщо виникають суперечності стосовно показників і вартості спожитого газу - звертатися з офіційною заявою про звіряння до Оператора ГРМ якомога швидше та повідомити про це Постачальника газу.

✍️ Нагадуємо, якщо ваші права, як споживача порушено та суб’єкт господарювання відмовляється задовольнити справедливі вимоги відповідно до чинного законодавства про захист прав споживачів – звертайтесь до Держпродспоживслужби та її територіальних органів.

Захист прав споживачів

21 Jan, 16:34


​#безпечність_харчових_продуктів

☝️ Нагадуємо споживачам, що не варто споживати харчові продукти після закінчення терміну їх придатності, навіть якщо мова іде про продукти тривалого зберігання, зокрема м’ясні, рибні та плодово-овочеві консерви.

🥫 Такі консерви мають зберігатися в темному прохолодному місці, проте після закінчення терміну придатності від них краще відмовитись. Це пов’язано з тим, що сама тара (бляшана банка або кришка) можуть почати виділяти шкідливі речовини, а також є ризик накопичення ботулотоксину у самому харчовому продукті.

🍲 А у випадку, якщо консерву вже відкрили і рештки залишили в холодильнику – її вміст варто спожити якомога раніше!

🔎 Звертаємо увагу, що Законом України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» визначено:
1️⃣ Якщо харчові продукти потребують спеціальних умов зберігання та/або умов використання, такі умови мають бути зазначені в інформації про харчовий продукт.
2️⃣ Для забезпечення належного зберігання та використання харчових продуктів після відкриття упаковки в інформації про харчовий продукт може зазначатися інформація про умови зберігання та/або строк споживання після відкриття упаковки.

☝️ Тому вкотре нагадуємо - при придбанні харчових продуктів, у тому м’ясних, рибних і плодово-овочевих консервів, споживачеві слід звертати увагу на інформацію, зазначену на етикетці, зокрема на їх термін придатності, а також на умови споживання після відкриття харчового продукту.

🙏 Будьте уважні і обережні, бережіть своє здоров’я і здоров’я своїх близьких!

Захист прав споживачів

16 Jan, 12:24


​#знай_свої_права

🧸🪅 Обираєте нову іграшку дитині? Будьте пильні при виборі. Важливо ознайомтесь з обов’язковою інформацією про товар, щоб впевнитись в його безпечності. До того ж пам’ятайте, що дитячі іграшки м'які та дитячі іграшки гумові надувні, внесені до переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну або поверненню.

🔎 При купівлі іграшки в магазині або на ринку рекомендуємо звернути увагу на наявність такої інформації:
📌 артикул / штрих-код іграшки (або інший елемент для відстеження);
📌 знак відповідності технічним регламентам;
📌 назва та адреса виробника (у тому числі – дозволяється англійською мовою на пакуванні);
📌 назва та адреса імпортера / уповноваженого представника; дата виготовлення (у форматі «місяць-рік»);
📌 термін придатності;
📌 графічний попереджувальний символ позначення віку у вигляді кола, в якому намальований контур обличчя та вказана вікова група. Цей символ являє собою окружність та перехресну риску, що мають бути червоними на білому фоні, а віковий діапазон (0-3) та обличчя повинні – чорними. Розмір символу не повинен бути меншим у діаметрі за 10 мм. Наявність символу попередження щодо віку є недостатньою - він повинен супроводжуватися короткою вказівкою на конкретну небезпеку, якщо така іграшка використовується дітьми віком молодше 36 місяців.
📌 фраза «Детальну тех. інформацію див. на диспенсері (дисплеї) / в інструкції».

📎 До іграшки обов’язково додається інструкція з експлуатації, схема користування, які надруковані на упаковці, на окремому листі або у вигляді брошури. В інструкції, схемі по користуванню іграшками, іграми або на споживчій упаковці повинні бути вказані правила та види обробки іграшок - (миття, чищення, дезінфекція та їх утилізація в разі потреби).

Захист прав споживачів

14 Jan, 09:16


​#безпечність_харчових_продуктів

❄️🍓 Заморожені продукти давно уже стали невід’ємною частиною асортименту не тільки великих супермаркетів, але й маленьких магазинів. В замороженому вигляді продається м'ясо, риба, морепродукти, напівфабрикати, овочі, фрукти, тощо. Сьогодні ми нагадаємо споживачам деякі законодавчі вимоги для маркування таких товарів.

☝️ На маркуванні заморожених продуктів обов’язково має бути вказана інформація, що передбачена статтею 6 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».

👀 Звертаємо увагу, що частиною 6 статті 17 зазначеного Закону передбачено, що у випадку, якщо харчовий продукт вкритий крижаною глазур’ю (для заморожених продуктів) кінцевому споживачу надається інформація про загальну кількість харчового продукту (з урахуванням кількості глазурі) та кількість або відсотковий вміст крижаної глазурі у такому харчовому продукті.

🧾 Крім того, відповідно до Гігієнічних вимог до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною, затверджених наказом Мінагрополітики від 14.09.2022 року № 682 маркування швидкозаморожених харчових продуктів має також містити зазначену нижче інформацію:
📎 назва харчових продуктів повинна включати слово «швидкозаморожений»;
📎 період зберігання швидкозаморожених харчових продуктів кінцевим споживачем або закладом громадського харчування;
📎 температура зберігання та/або тип необхідного обладнання для зберігання;
📎 позначення, що ідентифікує партію, до якої належать швидкозаморожені харчові продукти;
📎 надпис «Не заморожувати повторно після розморожування».

🙏 Будьте уважними – купуйте харчові продукти тільки в спеціально відведених для цього місцях та уважно читайте інформацію на етикетці. Бережіть своє здоров’я і здоров’я своїх близьких!

Захист прав споживачів

10 Jan, 06:35


​#знай_свої_права

📲 На сьогодні майже кожен громадянин України є користувачем послуг мобільного зв’язку та інтернету. Без цих послуг важко уявити життя сучасної людини, проте для досить часто виникають ситуації, коли «нарахування/списання» коштів стає несподіванкою для абонентів.

☝️ Держпродспоживслужба нагадує деякі пункти із переліку прав споживачів під час замовлення та/або отримання електронних комунікаційних послуг, що передбачені статтею 107 Закону України «Про електронні комунікації», а саме про права споживача на:
✔️ безоплатне отримання від постачальника електронних комунікаційних послуг вичерпної інформації щодо змісту, якості, вартості та порядку надання електронних комунікаційних послуг;
✔️ отримання від постачальника електронних комунікацій послуг наявних відомостей щодо наданих електронних комунікаційних послуг у порядку, визначеному законодавством;
✔️ скорочення постачальником електронних комунікаційних послуг доступу кінцевого користувача до окремих видів електронних комунікаційних послуг на підставі його заяви;
✔️ повернення від постачальника електронних комунікаційних послуг невикористаної частки коштів у разі відмови від передплачених електронних комунікаційних послуг у випадках і порядку, визначених правилами надання і отримання цих послуг та договором про надання електронних комунікаційних послуг;
✔️ відмову від телекомунікаційних послуг у порядку, встановленому договором про надання телекомунікаційних послуг;
✔️ відмову від електронних комунікаційних послуг у порядку, встановленому договором про надання електронних комунікаційних послуг;
✔️ отримання інформації щодо можливості та порядку відмови від замовленої електронної комунікаційної послуги;
✔️ оскарження неправомірних дій постачальників електронних комунікаційних послуг шляхом звернення до суду або уповноважених державних органів;

✍️ Якщо у вас є підстави вважати, що списання коштів сталося неправомірно, а претензії ігноруються надавачем послуг – звертайтеся до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем проживання.

Захист прав споживачів

08 Jan, 15:58


​#безпечність_харчових_продуктів

💁🏼‍♀️ Держпродспоживслужба нагадує споживачам харчових продуктів, що наразі в Україні діють певні спрощення для виробників харчових продуктів стосовно маркування продукції власного виробництва внаслідок вимушених змін рецептури, які пов’язані з відсутністю або недостатністю відповідної сировини, на період дії воєнного стану.

☝️ В березні 2022 року Урядом ухвалено Постанову від 03.03.2022 №186 «Деякі питання маркування харчових продуктів в умовах воєнного стану» для забезпечення продовольчої безпеки держави та застосування ризик-орієнтованого підходу при здійсненні заходів державного контролю за харчовими продуктами, кормами та іншими товарами

🔎 Звертаємо увагу, що наразі обов’язковою інформацією на маркуванні харчового продукту має бути:
📌 назва харчового продукту;
📌 кількість харчового продукту в установлених одиницях вимірювання;
📌 мінімальний термін придатності або дата "вжити до";
📌 інформація про будь-які інгредієнти або допоміжні матеріали для переробки, які спричиняють алергічні реакції або непереносимість.

Захист прав споживачів

03 Jan, 05:46


​#знай_своЇ_права
🧑‍🦰Сьогодні розглянемо питання, чи споживач має права вимагати від продавця оплату за товар чи послуги безготівковим рахунком?

🗣️Згідно чинного законодавства, забороняється у будь-який спосіб обмежувати можливість здійснення споживачем безготівкових розрахунків, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов’язаний забезпечити таку можливість.

👉Постанова Кабінету Міністрів України від 29 липня 2022 р. № 894 встановлює які саме торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків.

👩‍🌾З 1 січня 2025 року цей список розширився. Натепер всі торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах повинні забезпечувати безготівковий розрахунок.

☝️Але це не стосується торговців - фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої групи, торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції. Дана категорія торговців повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків з 1 січня 2026 року, тобто майже через рік.

Важливим моментом є що, на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації або оточенні (блокуванні), торговці можуть не забезпечувати оплату за товари чи послуги за допомоги безготівкового рахунку.

Захист прав споживачів

01 Jan, 16:36


Державна програма реімбурсації продовжує розширюватися в 2025 році

🗣️Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів повідомляє, що від сьогодні набирає чинності наказ МОЗ від 25.12.2024 № 2148, яким затверджено новий Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 23 грудня 2024 року.

💊До Переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення включено 52 нових препарати, в тому числі 23 позиції комбінованих лікарських засобів. При цьому, 21 препарат із зазначеного Переліку є безкоштовним.

Захист прав споживачів

31 Dec, 08:33


🍊🌲 Мандарини – смачний і ароматний атрибут новорічних свят, водночас є джерелом низки корисних вітамінів та мікроелементів. Проте виникають випадки, коли цей фрукт приносить не тільки радість. Щоб цього уникнути, пропонуємо споживачам дотримуватись таких простих правил:
🔸 звертайте увагу на зовнішній вигляд фрукту – він має бути пружним, не деформованим, рівного помаранчевого кольору, з непошкодженою шкіркою. Інакше – краще відмовитись від покупки;
🔸 у мандарина свій характерний приємний аромат, а якщо чуєте у запаху неприємні, не притаманні йому домішки – не купуйте такий фрукт;
🔸 обов’язково ретельно мийте мандарини перед вживанням. На його шкірці можуть бути бруд та шкідливі мікроорганізми, які можуть потрапити в організм через руки;
🔸 не купуйте мандарини в місцях стихійної торгівлі або у неофіційних продавців в мережі інтернет.

🙏 Ці правила, до речі, актуальні для всіх фруктів і овочів. Тому будьте уважні і обережні, бережіть своє здоров’я і здоров’я своїх близьких!

Захист прав споживачів

30 Dec, 08:47


☝️Ботулізм: прості правила, які допоможуть уникнути харчове отруєння

🗣️Останнім часом збільшилась кількість випадків захворювання на ботулізм і переважна кількість зафіксованих випадків пов’язана із вживанням в’яленої риби.

👉Вкотре нагадуємо про небезпеку стихійної торгівлі! Не купуйте м’ясні вироби, консервацію, а також копчену, солону та в’ялену рибу на стихійних ринках.

👩‍💻Якщо ви робите закупи у інтернет-магазинах або на платформах спільного доступу - переконайтесь в наявності обов’язкової інформації про харчовий продукт, зокрема:
📍повне найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - підприємця;
📍місцезнаходження юридичної особи або місце реєстрації та місце фактичного проживання фізичної особи - підприємця;
📍ідентифікаційний код для юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичної особи - підприємця, або серія та номер паспорта для фізичної особи - підприємця, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний податковий орган і має відмітку в паспорті.

Захист прав споживачів

26 Dec, 17:42


​#знай_свої_права

🛡️ Законодавство України захищає права споживачів, а куди саме потрібно звертатися за захистом своїх прав у різних випадках – розповімо сьогодні.
✔️ У випадках, якщо продавець не використовує касовий апарат та/або не забезпечено можливість здійснення безготівкових розрахунків відповідно до чинного законодавства, то споживач може скаржитися до Державної податкової служби.
✔️ Повідомити про маркування товару іноземною мовою, а не державною, як того вимагає законодавство, можна Уповноваженого із захисту державної мови. Для цього на сайті Уповноваженого є спеціальна форма - https://mova-ombudsman.gov.ua/povidomiti-pro-porushennya .
✔️ Порушення у сфері надання фінансових послуг оскаржують до Національного банку України, а саме до Управління захисту прав споживачів фінансових послуг - https://bank.gov.ua/ua/about/structure/department/division-of-the-rights-of-the-sponsors-of-financial-services .
✔️ Для надання консультацій і роз’яснень з приводу порушення прав споживачів при купівлі товарів, гарантійному ремонті та гарантійному обслуговуванні, наданні послуг - звертайтесь до Держпродспоживслужби та її територіальних органів - https://dpss.gov.ua/sluzhba/teritorialniorgani .

☝️ Водночас зазначаємо, що для захисту свої законних прав Ви можете звернутись до суду. Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав, Зараз це розповсюджений досвід в європейських країнах.

Суди працюють без обмеження їх функцій в умовах воєнного стану задля недопущення обмеження конституційного права особи на судовий захист.

Захист прав споживачів

20 Dec, 07:06


🛍️ Ніколи не доводилося повертати несправну побутову техніку продавцю? Ми вам, по-доброму, заздримо! Але що робити, якщо така потреба все ж виникне? Розповідаємо, як діяти.

Ваші права:

1️⃣ Гарантійний ремонт чи заміна (у випадках, передбачених законодавством):
✔️ безкоштовно для вас (з доставкою великогабаритної техніки до сервісу та поверненням споживачеві за рахунок продавця);
✔️ має виконуватись протягом 14 днів або за домовленістю сторін

2️⃣ Повернення товару:
✔️ якщо виявили протягом гарантійного терміну недоліки у придбаному товарі ви маєте право на зниження ціни або безоплатний гарантійний ремонт або відшкодування вартості проведеного ремонту;
✔️ якщо виявлений недолік є істотним - ви маєте право розірвати договір купівлі-продажу або замінити товар на справний.

📩 Якщо продавець ігнорує ваші вимоги - зверніться зі скаргою до Держпродспоживслужби:
✔️ оформіть офіційне звернення за посиланням https://consumer.dpss.gov.ua/e-form/;
✔️ телефонуйте на Гарячу лінію за номерами (050) 230 04 28 або (044) 364 77 80.

💁‍♀️ Фахівці Держпродспоживслужби зроблять все можливе для захисту ваших прав споживача.

☝️ Варто нагадати, що на сьогодні згідно з постановою Уряду діють обмеження на планові та позапланові перевірки суб’єктів господарювання, у випадках, коли відсутня загроза, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини.

⚖️ Також споживачі можуть захистити свої права в судовому порядку у відповідності до ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів».

📲 Всі ці процеси ми плануємо цифровізувати, щоб споживач міг легко та без зайвої бюрократії захистити свої права. Адже одне із стратегічних завдань Держпродспоживслужби на 2025 рік — це комплексне реформування відомства, цифровізація його сервісів та послуг.

🤝 Реформа реалізується спільно з Мінцифри, проєктом «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev та імплементується за участі Фонду Східна Європа та Офісу ефективного регулювання.

Захист прав споживачів

17 Dec, 11:00


​#безпечність_харчових_продуктів

🎄🛒 Новорічний стіл у будь які часи для українців символізує свято і добробут, тому вибір страв і закупівля харчових продуктів для них подекуди триває не один тиждень. Торговельні заклади для залучення більшої кількості покупців використовують різноманітні заходи, одним із найбільш дієвих з яких є застосування рекламних знижок.

☝️ Держпродспоживслужба нагадує, що відповідно до норм Закону України «Про рекламу», реклама про зниження цін на та про розпродаж обов’язково повинна містити наступні відомості:
📎 місце проведення розпродажу;
📎 дата початку;
📎 дата закінчення;
📎 співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або розмір знижки.

🤷‍♀️ Також часто виникає ситуація, коли цінники на товар на полицях магазину «акційні», зі знижкою, а вже на касі покупець чує зовсім іншу цифру. Варто знати, що покупець має право оплатити саме ту ціну, яка є на ціннику, адже саме на основі такої інформації було прийняте рішення про покупку.

🙏 Ще раз нагадуємо споживачам про важливість уважного вивчення обов’язкової інформації про товар, яка вказана на його маркуванні! Особливо, коли ціну значно знижено, варто звернути особливу увагу на термін придатності харчового продукту.

Якщо ваші права споживача порушено, а суб’єкт господарювання відмовляється задовольнити справедливі вимоги відповідно до чинного законодавства – звертайтесь до територіального органу Держпродспоживслужби у вашому регіоні.

Захист прав споживачів

12 Dec, 10:16


​#знай_свої_права

🎄🎉 Новорічні свята, попри всі складнощі, чекають усі. Електричні гірлянди – традиційний атрибут новорічного декору, сьогодні використовують не тільки як прикрасу, але і як додаткове джерело світла.

🤔Що варто враховувати при виборі гірлянди? Звичайно, наявність обов’язкової інформації про товар, а саме:
✏️ назва продукції;
✏️ тип гірлянди (ялинкова, для домашнього інтер’єра, вулична та ін.);
✏️ вид лампочок;
✏️ інформація щодо напруги, потужність та ін.;
✏️ інструкція з експлуатації та інформацією про безпечність;
✏️ реквізити виробника;
✏️ реквізити імпортера (якщо продукція іноземного походження);
✏️ дата виробництва;
✏️ знак відповідності вимогам Технічних регламентів.

☀️❄️ Обов’язково звертайте увагу на призначення продукції - для внутрішнього чи для зовнішнього застосування, оскільки новорічні гірлянди, які пристосовані для приміщень, не можна використовувати на вулиці - пластик, із якого виготовлена гірлянда, може луснути від низької температури повітря, у ліхтарики потрапить волога, тим самим це може призвести до закорочення дротів. Гірлянди, які пристосовані для використання на вулиці, не можна використовувати у приміщенні - у теплому приміщенні матеріал гірлянди може виділяти токсичні та отруйні речовини.

Варто пам'ятати, що гірлянди повинні мати якісну вилку і адаптер, інакше через поганий контакт із розеткою вони будуть грітися і можуть навіть зайнятися та спровокувати пожежу.

✔️ Наразі існує велика кількість гірлянд на батарейках, які є непоганою альтернативою електричним. Вони також бувають вуличними та для домашнього інтер’єру. Через низьку напругу і нездатність світлодіодів до нагріву – така ілюмінація практично не може спричинити займання і виручить при вимкненні електроенергії.

🙏 Будьте уважні і обережні при виборі новорічної гірлянди і нехай ваше свято буде мирним і щасливим!

Захист прав споживачів

10 Dec, 15:33


​#безпечність_харчових_продуктів

🥂🎄 Бій новорічних курантів в більшості українських родин зазвичай лунає під двін келихів. Ігристе вино – ще один традиційний атрибут свята, до вибору якого потрібно поставитись відповідально.

1️⃣ По перше, нагадуємо, що купувати алкогольні напої варто тільки в офіційних місцях продажу, попередньо ознайомившись з повною інформацією про продавця.

2️⃣ По друге, радимо уважно вивчити інформацію на етикетці алкогольного напою, яка має містити:
📌 загальна назва алкогольного напою або офіційна назва спиртного напою, власна назва товару (продукції);
📌 найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за надання інформації про алкогольний напій, а для алкогольних напоїв, ввезених на митну територію України, - найменування та місцезнаходження імпортера;
📌 торговельна марка (за рішенням оператора ринку харчових продуктів (виробника);
📌 країна походження або місце походження - у випадках, передбачених Законом України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів";
📌 вміст спирту (% об. спирту етилового);
📌 місткість посуду;
📌 вміст цукру (для алкогольних напоїв, вироблених в Україні для внутрішнього споживання, вимога щодо зазначення вмісту цукру в яких передбачена спеціальною нормативною та технологічною документацією виробника);
📌 наявність ароматизаторів, барвників (у разі їх використання);
📌 рік врожаю винограду, з якого вироблено марочне вино (крім алкогольних напоїв, ввезених на митну територію України).

☝️ Варто зазначити, що згідно з Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями не дозволяється продаж алкогольних напоїв у пляшках (іншій тарі) без етикеток або чіткого маркування, з наявними ознаками бою (тріщини, скол шийки, зіпсованість закупорки тощо), у негерметично закупорених пляшках, з наявністю сторонніх і завислих частинок або каламуті, осадка (крім колекційних та марочних вин), простроченим терміном придатності.

🙏 Будьте уважні і обережні при виборі напоїв, щоб уберегти себе від неприємних несподіванок.

Захист прав споживачів

06 Dec, 07:52


​#знай_свої_права

🍽️ Всі відвідувачі ресторанів, кафе та інших закладів громадського харчування – є споживачами, права і обов’язки яких регламентуються, зокрема Законом України «Про захист прав споживачів».

☝️ Також нагадуємо, в Україні діють Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, якими встановлено основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства.

🔎 Держпродспоживслужба звертає Вашу увагу на деякі вимоги з цих правил:
📍 заборонено встановлювати суму мінімального замовлення і пропонувати споживачу обов’язковий асортимент продукції. Ніхто не має права обмежувати споживачів у виборі;
📍 у разі попереднього замовлення банкету, заклад ресторанного господарства зобов’язується гарантувати виконання замовлення в обумовлені із замовником терміни або повідомити замовника не пізніше ніж за п’ять днів про неможливість його виконання. Проте якщо споживач відмовився від обслуговування в день проведення заходу, тоді він зобов’язаний викупити замовлену продукцію, яка не може бути продана іншим споживачам;
📍 за збереження речей споживачів в гардеробі закладу харчування відповідальність несе суб’єкт господарської діяльності;
📍 плату за супутні послуги, наприклад за музичне оформлення або обслуговування офіціантом Вашого столика, необхідно здійснювати тільки в тому випадку, якщо про це було повідомлено відвідувачу до того, як він вирішив скористатися послугами ресторану, кафе. Цю умову має бути розміщено на видному місці біля входу, або на перших сторінках меню. У разі, коли в рахунок автоматично включається вартість певних послуг (без попередження) і клієнтів просто позбавляють можливості вибирати відвідувати заклад за даних умов чи ні – споживач має право не оплачувати такі послуги, тому ще це є порушенням прав споживача;
📍 також в меню має бути інформація стосовно розцінок за розбитий посуд. Оскільки коли клієнт приходить у заклад громадського харчування, то автоматично укладає публічний договір із власником, приймає правила цього закладу і ці правила мають бути до нього донесені. В іншому випадку - власник не може вимагати від клієнтів відшкодування збитків, наприклад, за розбиту склянку чи тарілку.

📝 В разі порушення Ваших прав споживача при відвідуванні закладу ресторанного господарства, проблемні питання вирішуються на місці шляхом перемовин із керівником (адміністратором) такого закладу або, якщо питання не вирішено на місці – шляхом надіслання відповідного письмового звернення суб’єкту господарювання, який провадить підприємницьку діяльність у закладі, інформація про якого наведена в куточку покупця.

📩 В разі незадоволення суб’єктом господарювання законних письмових вимог відвідувача закладу, звертайтесь до територіального органу Держпродспоживслужби у вашому регіоні.

Захист прав споживачів

05 Dec, 18:09


​#безпечність_харчових_продуктів

😖 Значна частка скарг та звернень громадян до Держпродспоживслужби стосується придбання харчових продуктів неналежної якості у місцях стихійної торгівлі.

☝️ Вкотре наголошуємо, що продукти, які продаються в непризначених для цього місцях, із необладнаного належним чином автотранспорту в антисанітарних умовах, які не пройшли ветеринарно-санітарної експертизи – це потенційна небезпека для здоров’я споживачів!

🗣️ Держпродспоживслужба нагадує, що єдиними офіційними місцями для торгівлі харчовими продуктами є продовольчі магазини та агропродовольчі ринки.

💁‍♀️ Нагадуємо споживачам та суб’єктам господарювання, що в Україні з 05.12.2024 діятимуть Гігієнічні вимоги до агропродовольчих ринків, якими зокрема визначено, що харчові продукти, які перебувають в обігу на агропродовольчих ринках, повинні:
✔️ відповідати вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів;
✔️ зберігатися або пропонуватися до реалізації з дотриманням температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів;
✔️ супроводжуватися документами відповідно до вимог законодавства;
✔️ відповідати параметрам безпечності;
✔️ бути належним чином марковані або позначені згідно з документацією чи супроводжуватися інформацією відповідно до вимог законодавства.

☝️ Відповідно до законів України «Про національну поліцію» та «Про місцеве самоврядування в Україні» недопущення торгівлі у невстановлених місцях відноситься до компетенції органів внутрішніх справ та місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення торгівля «з рук» на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах і в інших невстановлених місцях тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

🙏 Пам’ятаємо, що стихійна торгівля існує доти, доки на неї є попит. Тож будьмо свідомими та обираймо безпечне харчування!

Захист прав споживачів

28 Nov, 15:24


​#знай_свої_права

♨️ Акції та рекламні знижки – ці безпрограшні методи залучення покупців завжди активно застосовують крамниці, особливо напередодні новорічних свят.

🛒 Покупці вже встигли звикнути до подібних заходів і активно роблять покупки, не зважаючи на звичний напис "Акційний товар поверненню й обміну не підлягає". Проте варто зазначити, що така позначка суперечить нормам чинного законодавства.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.

Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.

☝️ Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.

🔎 Однак, це не стосується переліку товарів, які не підлягають обміну (поверненню) з підстав, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 р. №172.

💁‍♂️ Нагадуємо, якщо ваші права, як споживача порушено та суб’єкт господарювання відмовляється задовольнити справедливі вимоги відповідно до чинного законодавства про захист прав споживачів – звертайтесь до Держпродспоживсужби та її територіальних органів.

Захист прав споживачів

26 Nov, 11:30


​#безпечність_харчових_продуктів

🌲🥂 Наближаються новорічні свята і українці починають готуватися до них, заздалегідь купуючи щось особливе і смачненьке. Червона ікра - дорогий, але такий бажаний продукт на новорічному столі!

📲🖥️ Сьогодні багато покупок, в тому числі і харчових продуктів, українці роблять в мережі Інтернет на платформах спільного доступу (в соціальних мережах) або на торговельних майданчиках (дошки оголошень).

☝️ Держпродспоживслужба звертає увагу споживачів, що платформи спільного доступу і дошки оголошень в мережі Інтернет є сторінками для розміщення оголошень, у тому числі і оголошень фізичних осіб (громадян), які не є суб’єктами господарювання.

У випадку виникнення неприємних ситуацій через придбання громадянином товару у іншої фізичної особи - у Держпродспоживслужби відсутні правові підстави для вжиття будь-яких заходів до таких продавців, оскільки Держпродспоживслужба наділена повноваженнями перевіряти додержання вимог законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів тільки щодо суб’єктів господарювання.

Тому, якщо купуєте ікру через інтернет, радимо уважно ознайомитись зі сторінкою інтернет-магазину, яка повинна містити обов’язкову інформацію про продавця товару, відповідно до статті 7 Закону України «Про електронну комерцію», зокрема повне найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – підприємця, його місцезнаходження, а також ідентифікаційний код для юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичної особи – підприємця.

Захист прав споживачів

21 Nov, 16:35


☝️Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння — і це той самий момент, щоб привернути увагу громадськості й влади до загроз тютюнової епідемії, заявити про свої права на бездимне середовище та назавжди попрощатися із залежністю, яка вбиває.

👉Методів відмови від куріння існує багато. Кожна людина, яка хоче позбутися залежності, повинна обрати той метод, який вважає прийнятним для себе. Однак важливо, щоб цей метод був науково-обґрунтованим та мав доведену ефективність. Саме такий метод дозволить зробити процес відмови від куріння структурованим, легким та ефективним.

👨🏻‍💻Пропонуємо переглянути сервіс з надання допомоги у припиненні куріння “stopsmoking.org.ua”. Це професійний ресурс Центру громадського здоров’я МОЗ України, який присвячений питанням відмови від куріння.


☝️Крім того пам’ятайте, що ваше право на бездимне повітря захищене законодавством України. Ви можете зробити наступні дії:
📍викликати поліцію за номером 102;
📍скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми бездимного законодавства (https://consumer.dpss.gov.ua/e-form/);
📍повідомити про порушення через онлайн-сервіс Центру громадського здоров’я (https://nosmoking.phc.org.ua/).

Захист прав споживачів

21 Nov, 11:13


​#знай_свої_права

📆 Щороку, в останню п’ятницю листопада, відбувається всесвітній день розпродажу – #Black_Friday, або #Чорна_п'ятниця, який зазвичай продовжується і на вихідних. Кожен затятий шопоголік в її очікуванні, адже цей день дає можливість придбати улюблені речі з величезною знижкою.

Варто пам’ятати, що «Чорна п’ятниця», як й інші великі розпродажі, змушує людей купувати все більше речей. Але після розпродажу значна кількість покупців починає усвідомлювати, що частина товарів їм насправді не потрібна, і починають розмірковувати над тим, як їх повернути.

☝️ Характерною рисою «Чорної п’ятниці» є збільшення потоку покупців в магазинах, а відтак надає можливість не зовсім чесним підприємцям отримати прибуток за рахунок імпульсивних покупок споживачів, несправжніх знижок та банальної неуважності людей.

🫶 Рекомендуємо дотримуватись наступних порад:
1️⃣ Перш за все, потрібно запланувати покупку заздалегідь та починати завчасно моніторити ціни. Здійснюючи покупку в магазинах, звертайте увагу не лише на ціну, а й на якість товару. Адже часто покупці в метушні складають у кошики товари з великою знижкою, а продавці збувають неякісні товари з вигодою для себе.
2️⃣ Споживачу необхідно звернути увагу на наявність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товар, щоб не потрапити на фальсифікований товар. Інформація про товари повинна бути зазначена на державній мові, а товари, які мають гарантійні терміни експлуатації, повинні супроводжуватися гарантійними талонами. Варто зазначити, що на товари, придбані зі знижкою, поширюються вимоги передбачені ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» щодо здійснення гарантійного ремонту товару, обміну або розірвання договору купівлі-продажу та повернення сплачених коштів за товар.
3️⃣ Важливо знати, що покупці не позбавлені й права обміну чи повернення товару зі знижкою протягом 14 днів. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про захист прав споживачів»,якщо придбаний товар не підходить за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин, то споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, а в разі відсутності товару – повернути сплачені кошти.
4️⃣ При покупці товарів необхідно отримати від продавця розрахунковий документ. Адже, лише за його наявності в разі придбання неякісного товару або товару, який не підходить, споживач може повернути його в магазин.

💛💙 Приємних покупок і задоволення від них!

Захист прав споживачів

21 Nov, 08:37


☝️Побудуйте особистий план відмови від тютюну, користуючись нашими підказками:
1️⃣ Виберіть день для старту: призначте конкретну дату, наприклад, 21 листопада – ідеальний день, щоб зробити перший крок.
2️⃣ Залучіть підтримку: розкажіть друзям та рідним про своє рішення. Їхня підтримка допоможе залишатися на шляху без тютюну.
3️⃣ Сформулюйте мотивацію: напишіть кілька причин, чому хочете відмовитися від куріння. Нагадування про них стане вашим натхненням у моменти, коли хочеться закурити.
4️⃣ Аналізуйте тригери: з’ясуйте, в яких ситуаціях курите, і плануйте альтернативи для уникнення таких спокус.
5️⃣ Заздалегідь підготуйтеся до боротьби з бажанням закурити: сильні пориви тривають лише кілька хвилин. Спробуйте дихальні вправи, фізичну активність чи прості прогулянки на свіжому повітрі.

👉Ви можете скористатись безоплатною професійною підтримкою на сервісі ""Я кидаю курити"" https://stopsmoking.org.ua/
https://www.youtube.com/watch ?v=y5N-N8yo75A

Захист прав споживачів

19 Nov, 16:57


Вторинний тютюновий дим та нікотинові викиди можуть шкодити не менше, ніж активне куріння.
🇺🇦За останній час в Україні зроблено впевнені та важливі кроки для захисту здоров’я населення від тютюнового диму. На сьогоднішній день в країні:
📍заборонено рекламу, стимулювання продажу та спонсорство тютюнових виробів, пристроїв для нагрівання тютюну та рідин для електронних сигарет;
📍заборонено продаж ароматизованих сигарет та рідин до електронних сигарет;
📍зникли привабливі маркування пачок сигарет.
👉Кожен з нас має право на чисте повітря. Якщо бачиш порушення — легко повідомляй Держпродспоживслужбі (https://consumer.dpss.gov.ua/e-form/) або через сервіс Центру громадського здоров’я (https://nosmoking.phc.org.ua/), де можна поскаржитися на куріння в заборонених місцях, незаконну рекламу, порушення правил маркування тютюнової продукції.

Захист прав споживачів

18 Nov, 15:06


⁉️Чому куріння небезпечне?

1️⃣зниження когнітивних функцій;
2️⃣фізична витривалість;
3️⃣захворювання серцево-судинної системи;
4️⃣респіраторні захворювання;
5️⃣онкологічні захворювання;
6️⃣вплив на імунну систему.

☝️Усвідомлення цих ризиків – перший крок до відмови від тютюнових і нікотинових виробів. Відмовитися від куріння можливо!

🗣️Якщо Ви курите, рекомендуємо пройти тест на визначення фізичної залежності від нікотину (тест Фагерстрома) за посиланням https://stopsmoking.org.ua/section/testna-fizicnu-zaleznist-vid-nikotinu-test-fagerstroma.

Захист прав споживачів

14 Nov, 16:23


​#знай_свої_права: на що звернути увагу, коли здаємо в ремонт взуття

🥾Ремонт взуття – важливий процес, який допомагає продовжити термін експлуатації взуття. Ця послуга ніколи не втрачає своєї актуальності, адже завдяки ремонту людина може заощадити свої кошти і зберегти свою улюблену пару взуття.

👨🏻‍🦱Під час приймання замовлення на ремонт взуття виконавець визначає ступінь його зносу за наявності вад та повідомляє споживачу про ступінь зносу взуття до приймання його в ремонт.

👉Взагалі розглядаються наступні вади:
1️⃣незначний (20-30%) - знос набойок, часткове відставання підборів і підошов від верху взуття, знос підошви в носковій частині, незначний знос підошов, зруйнування ниткових швів, пошкодження застібки-блискавки та інший незначний знос;
2️⃣середній (40-60%):
📍40% - частковий знос підборів, відставання підошов і підборів від верха взуття, знос підкладки у п’ятковій частині, зруйнування швів;
📍50% - знос підборів, що потребує їх заміни, пошкодження обтяжки підборів, перелом геленки, повторне пошкодження застібки-блискавки;
📍60% - деформація форми носково-пучкової або п’яткової частини взуття, знос підошов і підборів, що потребує їх заміни, розрив верху взуття тощо;
3️⃣значний (80%) - знос деталей верху та низу взуття, що потребує перетяжки із заміною деталей низу, з союзок і задинок, знос верху, що потребує заміни.

☝️Наголошуємо, що у ремонт приймається взуття тільки в чистому вигляді. Так як це вказано у Правилах побутового обслуговування населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2023 р. № 614.

Захист прав споживачів

12 Nov, 15:29


​#безпечність_харчових_продуктів

🥐Непридатний харчовий продукт – це продукт, який містить сторонні речовини та/або предмети, пошкоджений в інший спосіб та/або зіпсований у результаті механічних, та/або хімічних, та/або біологічних факторів.

☝️Виявили сторонній предмет в щойно придбаному харчовому продукті? Зверніться до продавця, який згідно чинного законодавства має замінити його на аналогічний продукт належної якості або повернути сплачені кошти.

👉Суб’єкт господарювання, до якого ви звернулись відмовляється задовольнити ваші законні вимоги - звертаєтесь до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем проживання із офіційним зверненням, яке є підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду.

‼️Зазначаємо, що відповідальність за пропонування до реалізації або реалізація харчових продуктів, які є шкідливими для здоров’я людини – тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі сорока мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі двадцяти п’яти мінімальних заробітних плат.

Щодо компенсації (моральної, фізичної, майнової) – такі питання вирішуються між споживачем і продавцем/виробником самостійно або в судовому порядку.

Захист прав споживачів

12 Nov, 10:48


Держпродспоживслужба інформує, що постановою Кабінету Міністрів України від 01.11. 2024 № 1243 оновлено ПЕРЕЛІК товарів, що не підлягають обміну (поверненню), до якого увійшли:
📌 харчові продукти;
📌 лікарські засоби;
📌 засоби особистої гігієни (зубні щітки, щітки для волосся, пензлики для вій чи нігтів, помазки для гоління, щітки для особистої гігієни, манікюрні, педикюрні інструменти та інші подібні товари), косметична продукція та мийні засоби без захисної упаковки, яка перешкоджає вільному доступу до таких товарів;
📌 товари, нарізані або розкроєні під розмір, визначений споживачем.

☝️ Варто зауважити, що зазначена постанова набуває чинності одночасно з набранням чинності Закону України від 10 червня 2023 р. № 3153-ІХ «Про захист прав споживачів», що відбудеться не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Захист прав споживачів

07 Nov, 10:50


🚫🚬Протягом перших 9 місяців 2024 року на підставі звернень громадян Держпродспоживслужба провела 199 позапланових перевірок суб’єктів господарювання щодо дотримання антитютюнового законодавства. Виявлено порушення у 135 суб’єктів господарювання, що становить 69% від усіх перевірених.

💬Заступник Голови Держпродспоживслужби Андрій Крейтор: «Наразі в Україні заборонено продаж сигарет та інших тютюнових виробів з добавками, такими як вітаміни, кофеїн, таурин, а також іншими речовинами, які асоціюються з енергійністю чи життєвою силою. Забороняються добавки до тютюнових виробів, що змінюють колір викидів або полегшують вдихання диму та засвоєння нікотину. Це стосується й тютюну для самокруток. Також заборонено продаж сигарет з високими рівнями нікотину, смоли та монооксиду вуглецю. Забороняється реалізація тютюну для перорального вживання».

🌐Детальніше: https://bit.ly/3Aj8kq0

Захист прав споживачів

07 Nov, 08:47


#знай_свої_права

📩 Останнім часом на адресу Держпродспоживслужби все частіше надходять звернення споживачів щодо ненарахування так званого кешбеку за купівлю товарів українського виробництва. У зв’язку з чим Держпродспоживслужба вважає за доцільне проінформувати про таке.

📑 Питання надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва (кешбек), а також порядок та умови участі українських виробників та продавців в експериментальному проекті щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» визначається Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 № 952 (далі – Порядок).

🔎 Пунктом 22 Порядку на Держпродспоживслужбу покладені повноваження виключно з проведення перевірки інформації про товар українського виробництва на предмет її відповідності інформації, зазначеній виробником під час включення до переліку товарів українського виробництва.

☝️ Згідно з Порядком Держпродспоживслужба не наділена повноваженнями розглядати питання правильності, повноти та своєчасності нарахування кешбеку споживачам за купівлю товарів українського виробництва.

Також звертаємо увагу, що кешбек нараховується за купівлю не усіх товарів українського виробництва, а лише за купівлю товарів тих продавців та виробників, які приєдналися до експериментального проекту згідно з Порядком.

🔎 Також довідково інформуємо, що відповідно до пункту 22 Порядку покупці товарів українського виробництва можуть перевірити включення товару до переліку товарів українського виробництва з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) шляхом зчитування (сканування) штрихового коду ЕАN13 товару згідно з міжнародною класифікацією GS1 міжнародного або внутрішньодержавного коду товару за допомогою електронного пристрою, критерії якого підтримують використання мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

📲 У мобільному додатку Порталу Дія (Дія) відображається відкрита інформація з інформаційної системи щодо включення товару до переліку товарів українського виробництва.

☝️ У разі виявлення після отримання результатів зчитування (сканування) штрихового коду ЕАN13 товару згідно з міжнародною класифікацією GS1 міжнародного або внутрішньодержавного коду товару у продажу товарів, які не включено до переліку товарів українського виробництва, покупець товарів українського виробництва може створити відповідне повідомлення про можливе порушення обігу таких товарів засобами інформаційної системи Дія.

Захист прав споживачів

06 Nov, 10:55


🧪🐕‍🦺 Вакцина проти сказу є безкоштовною у державних закладах ветеринарної медицини.

🌐 Посилання на перелік таких закладів (QR-код) та інформація щодо інших способів здійснення щеплення домашнього улюбленця - у спільній з європейським проєктом EU4SaferFood інфографіці.

#EndRabies #сказ #ПокладемоКрайСказу #endrabiestogether #ПокладемоКрайСказуРазом #сказ #ЩорічнеЩеплення_ПротиСказуТварин #вакцинація_проти_сказу #ЩорічнеЩепленняТварин

Захист прав споживачів

05 Nov, 12:46


​#безпечність_харчових_продуктів

💁‍♂️ Здоровий спосіб життя – це, перш за все, здорове харчування. Багато українців прискіпливо ставляться до вибору харчових продуктів. І тому напис на етикетці «Виготовлено із натуральних інгредієнтів» привертає увагу більшості людей.

А який саме продукт може називатися натуральним згідно чинного законодавства? Це визначено законом України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».

Інгредієнт харчового продукту може називатися натуральним, якщо він відповідає всім таким вимогам:
1️⃣ вироблений лише з рослин, водоростей, грибів, харчових продуктів тваринного походження, мікроорганізмів, води природної мінеральної, морських мінеральних відкладень, морської води;
2️⃣ вироблений виключно із застосуванням одного або декількох процесів:
✔️ фізичний (у тому числі екструзія, пастеризація, стерилізація), мікробіологічний, ферментативний. Ферментативний та мікробіологічний процеси заборонено використовувати для виробництва речовин, які не зустрічаються в природі;
✔️ використання та/або додавання води питної;
✔️ видалення одного або декількох компонентів;
✔️ коригування рівня pH.

☝️ Якщо всі інгредієнти харчового продукту відповідають зазначеним вимогам, у назві такого продукту може міститися визначення "виготовлений з натуральних інгредієнтів" або інші похідні від нього.

📑 Вимоги до процесів, із застосуванням яких здійснюється виробництво натуральних харчових інгредієнтів, натуральних харчових продуктів та/або їх окремих видів затверджує Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я за зверненням заінтересованих осіб (на основі наукового обґрунтування та/або відповідних положень законодавства Європейського Союзу, документів відповідних міжнародних організацій).

Захист прав споживачів

05 Nov, 08:30


https://bit.ly/4fnEjUK

Захист прав споживачів

31 Oct, 09:48


​#знай_свої_права

💁‍♀️ Держпродспоживслужба нагадує - Законом України «Про захист прав споживачів» передбачено, що продавець (виконавець) зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та форм її оплати. Забороняється у будь-який спосіб обмежувати можливість здійснення ним безготівкових розрахунків, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов’язаний забезпечити таку можливість.

🏪 На сьогодні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно, повинні суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 5 тис. осіб (крім фізичних осіб-підприємців –платників єдиного податку першої групи та торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції).

📆 З 01.01.2025 можливість здійснення безготівкових розрахунків мають забезпечити суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 5 тис. осіб (крім фізичних осіб-підприємців –платників єдиного податку першої групи та торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції)

📅 Фізичні особи-підприємці – платників єдиного податку першої групи, торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків з 01.01.2026.

☝️ Контроль за забезпеченням захисту прав споживачів при здійсненні розрахунків за продані товари та надані послуги здійснює Держпродспоживслужба, а контроль за дотриманням зазначених вище термінів - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Захист прав споживачів

29 Oct, 16:48


🍄 В розпалі сезон «тихого полювання» на дикорослі гриби. І попри те, що грибів в цьому році дуже мало з огляду на посушливу погоду – є багато випадків побутового отруєння грибами. Як правило, причинами отруєнь стають дикорослі гриби, які вживаються у сирому, смаженому, варено-смаженому вигляді, зібрані самостійно або придбані на стихійних ринках.

☝️ Держпродспоживслужба вкотре нагадує про небезпеку вживання в їжу дикорослих грибів. Пам'ятка - у спільній з європейським проєктом EU4SaferFood інфографіці.

🌐 Детальніше: http://surl.li/eiuekw

Захист прав споживачів

29 Oct, 13:56


Держпродспоживслужба підбила підсумки моніторингу рекламної діяльності за 9 місяців 2024 року. За цей період фахівці дослідили понад 15,2 тисячі рекламоносіїв та виявили низку порушень.

💬“У сучасному інформаційному просторі реклама виконує важливу роль у формуванні вибору споживачів. На жаль, не весь рекламний контент є чесним та прозорим. Деякі рекламодавці нехтують вимогами законодавства, створюючи та поширюючи недобросовісну рекламу. Держпродспоживслужба закликаємо всіх учасників ринку відповідально ставитися до створення рекламного контенту. Дотримання законодавства допоможе уникнути санкцій та забезпечити належний рівень інформування споживачів,- підкреслив заступник Голови Держпродспоживслужби Андрій Крейтор

🌐Детальніше про основні порушення: https://bit.ly/4fefXwM

Захист прав споживачів

29 Oct, 12:35


​#безпечність_харчових_продуктів

🍜🍕 Послугами доставки їжі, а саме готових страв із ресторанних закладів, користуються мільйони українців. Це швидко, зручно, смачно. А от чи завжди безпечно?

☝️ Для уникнення неприємних ситуацій, пов’язаних із замовленням готових страв радимо споживачам звертати увагу на таке:
📌 на сайті, де замовляєте їжу має бути зазначена обов’язкова інформація про продавця, відповідно до статті 7 Закону України «Про електронну комерцію», зокрема його найменування, місцезнаходження, відомості про ліцензію, тощо;
📌 Правилами роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства визначено, що кожна партія продукції, яка продається поза торговельною залою, повинна супроводжуватись інформацією, зокрема, про найменування підприємства-виробника, його адреси, найменування продукції, дати виготовлення, терміну придатності до споживання чи дати закінчення його, умов реалізації і зберігання, маси одиниці розфасування (упаковки) і ціни за одиницю розфасування або ваги продукції.

🔎 Також варто звернути увагу на те, у кого саме ви робите замовлення:
🟡 напряму в закладі харчування, який надає, в тому числі і послугу доставки?
🟡 чи в службі доставки – яка може привезти замовлення з будь-якого ресторану?

📍 У випадку, коли це служба доставки – то радимо вивчати інформацію не тільки на сайті цієї служби, а також переглянути обов’язкову інформацію на сайті саме виробника страв.

✍️ Якщо ви вважаєте, що ваші права споживача порушено і суб’єкт господарювання відмовляється задовольнити ваші вимоги відповідно до чинного законодавства - звертайтесь до Держпродспоживслужби або до її територіальних органів.

Захист прав споживачів

24 Oct, 09:34


​#знай_свої_права

Електричні прилади – чайники, праски, фени, блендери, холодильники, мікрохвильові печі, тощо, давно вже стали невід’ємною частиною нашого домашнього побуту.

☝️ Варто знати, що все електрообладнання, яке реалізується в України має попередньо пройти оцінку відповідності таким технічним регламентам:
✔️ Технічний регламент низьковольтного електричного обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1067;
✔️ Технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1077;
✔️ Технічний регламент обмеження використання деяких небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 139.

👨‍🔬 Якщо відповідність електрообладнання встановленим вимогам доведена, на електричне обладнання (етикетку (ярлик), пакування, супровідні документи, тощо) наносять знак відповідності технічним регламентам затвердженої форми (на фото).

📑 Зазначеними регламентами передбачено, що на електрообладнанні його пакуванні або в документі, що супроводжує таке електрообладнання має бути нанесено:
📌 знак відповідності технічним регламентам;
📌 тип, номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу його ідентифікувати;
📌 найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника та імпортера;
📌 електрообладнання повинно супроводжуватися інструкціями та інформацією про безпечність, складеними згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов.

🙏 Шановні споживачі, будьте уважні при купівлі побутової техніки - ретельно вивчайте супровідну інформацію про продукцію та звертайте увагу на наявність знаку відповідності затвердженої форми.

Захист прав споживачів

17 Oct, 09:43


​#знай_свої_права

🕑 Гарантійний строк – це термін, протягом якого виробник (продавець, виконавець або будь-яка третя особа) бере на себе зобов’язання про здійснення безоплатного ремонту або заміни відповідної продукції.

👠🥾 Тривалість гарантійного строку на взуття в середньому становить не менше 30 днів та визначається продавцем або виробником.

☝️ Варто пам’ятати, що на сезонні товари, зокрема на взуття, гарантійний термін (строк) обчислюється з початку відповідного сезону:
❄️ зимового асортименту - з 15 листопада по 15 березня;
🌦️ весняно-осіннього асортименту - з 15 березня по 15 травня та з 15 вересня по 15 листопада;
☀️ літнього асортименту - з 15 травня по 15 вересня.

✍️ Таким чином, заяву щодо якості зимового взуття, придбаного влітку, споживач може подати продавцеві протягом гарантійного строку з початку зимового сезону, тобто з 15 листопада, а продавець зобов`язаний її прийняти.

🙏 Звертаємо увагу споживачів, що гарантія НЕ поширюються у випадках:
✔️ якщо покупець порушив правила експлуатації, догляду, зберігання взуття і за наявності механічних пошкоджень (опіки, порізи, здири, проколи);
✔️ при деформації взуття внаслідок неправильного носіння, сушіння, а також дій хімічних та інших речовин.

📧 У випадку, якщо Ваші права споживача порушено та суб’єкт господарювання відмовляється задовольнити висунуті вимоги відповідно до чинного законодавства про захист прав споживачів - звертайтесь до територіального органу Держпродспоживслужби.

Захист прав споживачів

16 Oct, 11:31


​#безпечність_харчових_продуктів

🫗 Якість води, що вживає людина, має значний вплив на її здоров’я. Питна вода, повинна бути безпечною, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

☝️ При купівлі/замовленні бутильованої питної води варто звернути увагу на етикетку, де має бути обов’язково зазначена така інформація:
💧 "Вода питна", її назва, вид (оброблена, необроблена (природна), штучно-мінералізована, штучно-фторована, штучно-йодована, з оптимальним вмістом мінеральних речовин, газована (сильно-, середньо-, слабо-) чи негазована тощо);
💧 склад ("вода питна" та перелік уведених речовин, зокрема консервантів, макро- та мікроелементів);
💧 фактичні значення показників фізіологічної повноцінності мінерального складу питної води згідно з додатком 4 до ДСанПіН 2.2.4-171-10;
💧 умови зберігання;
💧 об'єм тари;
💧 дата виготовлення та дата закінчення строку придатності до споживання;
💧 найменування, місцезнаходження та телефони виробника;
💧 місце виготовлення води;
💧 вид вихідної води, місцезнаходження підземного джерела питного водопостачання та номер і глибина свердловини;
💧 номер партії виробництва;
💧 назва нормативного документа, який визначає вимоги щодо якості питної води.

☝️ Якщо ж ви купуєте або берете воду в пунктах розливу, зазначена вище інформація повинна бути викладена на інформаційному листі, що має бути розміщений на видному місці.

Захист прав споживачів

11 Oct, 06:10


​#знай_свої_права

📤📦 Послугами поштових операторів по пересилці великих та маленьких вантажів масово користуються українці. І тому виникають ситуації, коли посилку пошкоджено або втрачено.

Як споживачу отримати компенсацію в такому випадку?

1️⃣ По-перше, важливо мати докази – це може бути квитанція про оплату послуги, договір, укладений з кур’єрськими службами, із зазначенням ваги, оціночної вартості та ін.

2️⃣ По-друге, перед вибором оператора поштового зв’язку варто уважно ознайомитися з умовами надання послуг, що розміщені для ознайомлення на офіційному вебпорталі цієї компанії і розуміти, який механізм відшкодування збитків передбачено публічним договором.

3️⃣ По-третє, будь-яке відправлення повинно бути здійснено з описом вкладення та оголошеною цінністю — це дає можливість компенсувати збитки в разі втрати або пошкодження відправлення.

🙏 Шановні споживачі, будьте уважні і завбачливі! Чітко зазначайте опис вкладення і обов’язково вказуйте реальну оголошену вартість вантажу.

🔎 Крім того звертаємо вашу увагу, що відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» виконавець зобов'язаний протягом місяця відшкодувати збитки, що виникли у зв'язку з втратою, псуванням чи пошкодженням речі, прийнятої ним від споживача для виконання робіт (надання послуг).

☝️ У разі виникнення претензій у споживача стосовно якості послуг та відмови суб’єкта господарювання задовольнити висунуті ним вимоги відповідно до чинного законодавства про захист прав споживачів - звертайтесь до територіального органу Держпродспоживслужби.

Захист прав споживачів

10 Oct, 09:10


☝️ Відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки (далі – ЗВТ), що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

📃 Перелік категорій законодавчо регульованих ЗВТ, що підлягають періодичній повірці, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 374.

Захист прав споживачів

08 Oct, 08:07


💨Пасивне куріння — вдихання вторинного тютюнового диму — небезпечне.

🫀За тривалого впливу вторинного тютюнового диму у дорослих можуть виникати серцево-судинні та респіраторні захворювання (зокрема ішемічна хвороба серця і рак легень), у дітей — астма та хвороби органів дихання, захворювання вух, онкологічні захворювання, серцеві хвороби, діабет 2-го типу, у немовлят — синдром раптової смерті.

👶Крім того, вторинний тютюновий дим впливає на зниження продуктивності й когнітивних навичок у дітей. Діти, чиї батьки курять, у сім разів частіше починають курити.

🚭Зображення реальних хвороб на пачках покликані нагадати курцям про шкоду для їхнього здоров’я та здоров’я їхніх близьких. Крім того, ці попередження ефективно працюють на те, щоб діти не починали курити.

👉Безпечного куріння не існує. Подбайте про своїх близьких — шукайте рекомендації на сервісі щодо надання допомоги з відмови від куріння «Я кидаю курити» stopsmoking.org.ua

#МедичніПопередження
#КинутиКурити
#StopSmoking
#ЯКидаюКурити
#БезпечногоКурінняНеІснує

Захист прав споживачів

03 Oct, 14:57


💊Завдяки Урядовій програмі «Доступні ліки» українці з серцево-судинними захворюваннями можуть отримувати ліки безоплатно або з частковою доплатою.

☝️Держпродспоживслужба нагадує, що в межах програми медичних гарантій Національна служба здоров’я України здійснює реімбурсацію таких лікарських засобів (міжнародних непатентованих назв) для лікування в амбулаторних умовах, зокрема, серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань, у тому числі з первинною та вторинною профілактикою інфарктів та інсультів

Захист прав споживачів

03 Oct, 10:23


​#знай_свої_права
💡 Сьогодні на полицях магазинів представлений великий асортимент ламп побутового використання з різними характеристиками і по різній ціні. Енергоефективність – одна із самих важливих характеристик, на яку варто звернути увагу при виборі.

Коли лампа чи світильник споживають мало енергії, а світла виробляють багато, то вони вважаються енергоефективними високого класу.

🔆 Кожна електрична лампа та світильник повинні мати енергетичну етикетку. Відповідно до вимог Технічного регламенту енергетичного маркування електричних ламп та світильників на енергетичній етикетці для електричної лампи зазначається така інформація:
🔹 найменування або торговельна марка постачальника електричної лампи;
🔹 ідентифікаційна ознака типу виробу постачальника у вигляді коду, зазвичай літерно-цифрового, за яким певний тип лампи відрізняється від інших типів того самого найменування або торговельної марки постачальника;
🔹 клас енергоефективності електричної лампи. Літера, що позначає клас енергоефективності лампи, розміщується на тому самому рівні, що і відповідна стрілка;
🔹 питоме значення показника енергоспоживання (Ес) в кВт на 1000 годин.

На малюнку до публікації зображено відповідне маркування. Чим вище смужка з буквою розташована на енергетичній етикетці, тим вища енергоефективність лампи чи світильника.

☝️ На сьогодні найбільш енергоефективними є світлодіодні лампи, які споживають в 8-15 разів менше енергії ніж лампи розжарювання і в 2-5 разів менше ніж за люмінесцентні лампи.

🙏 Будьте уважні при виборі ламп, уважно читайте інформацію на маркуванні і робіть відповідні покупки тільки у визначених для цього місцях.

Захист прав споживачів

01 Oct, 16:09


​#безпечність_харчових_продуктів

🍃 Органічна продукція – це продукція сільського господарства та харчової промисловості, виготовлена відповідно до затверджених правил (стандартів), які передбачають мінімізацію використання пестицидів, синтетичних мінеральних добрив, регуляторів росту, штучних харчових добавок, а також забороняють використання ГМО.

🇺🇦 В Україні на маркуванні органічних харчових продуктів вітчизняного виробництва нанесено державний логотип для органічної продукції (зображено на картинці до публікації).

А чи може бути використаний державний логотип органічної продукції для маркування імпортованих продуктів?

☝️ Ні. Варто зазначити, що сфера дії органічного законодавства України поширюється лише на процеси виробництва та обігу на території України.

📝 Водночас Законом України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції визначено, що сертифікат, який засвідчує виробництво та/або обіг органічної продукції згідно з законодавством іншим, ніж законодавство України, визнається в Україні з метою імпорту або експорту такої продукції у разі, якщо він виданий органом іноземної сертифікації, внесеним до Переліку органів іноземної сертифікації».

Отже, якщо підприємство отримує органічні продукти, інгредієнти від іноземного постачальника сертифікованого за іншими органічними стандартами і планує використовувати його для потреб власного виробництва, то сертифікаційний орган такого постачальника (в даному випадку орган іноземної сертифікації) повинен бути внесений до Переліку органів іноземної сертифікації, що оприлюднений на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби. При цьому наносити державний логотип на таку імпортовану продукцію не потрібно.

Захист прав споживачів

01 Oct, 08:52


🚬Тютюновий дим, крім того, що має неприємний запах, містить понад 700 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є токсичними, а 69 — викликають онкологічні захворювання.

🫁Складники сигаретного диму потрапляють у дихальні шляхи. А що ж далі?
Подразнення слизових оболонок: кашель, задишка, утруднене дихання.

☝️Запалення легень: серйозне захворювання, яке може призвести до летального результату.
Бронхіальна астма: хронічне захворювання, що супроводжується нападами ядухи, кашлю та задишки.
Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ): повільно прогресуюче захворювання, яке руйнує легені.
Туберкульоз легень: інфекційне захворювання, яке може бути смертельним для курців.
Крім того, 90 % випадків раку легень спричинені курінням. Вражає. Чи не так?

👀Тому коли ви бачите на упаковці сигарет попередження «Куріння руйнує ваші легені», чи «Куріння викликає 9 з 10 випадків раку легень» знайте, що це не просто слова. Це реальність, яка чекає на тих, хто продовжує курити.

👉Щоб не стати героєм для зображення на упаковці сигарет, кидайте курити вже зараз. Дізнайтеся більше рекомендацій з відмови від куріння на безоплатному сервісі «Я кидаю курити» stopsmoking.org.ua

#МедичніПопередження
#КинутиКурити
#StopSmoking
#ЯКидаюКурити
#БезпечногоКурінняНеІснує

Захист прав споживачів

26 Sep, 11:43


​#знай_свої_права

Які права має споживач при купівлі автомобільного палива на автозаправній станції? Такі ж, як і відвідувачі магазинів.

📝 Чим регламентується робота АЗС? Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами встановлено порядок роздрібної торгівлі пальним, оливами, мастилами, вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров’я споживачів і рівня торговельного обслуговування визначений.

☝️ Держпродспоживслужба звертає увагу споживачів:
📌 суб’єкт господарювання, що здійснює торгівлю нафтопродуктами, зобов’язаний надати споживачеві необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про нафтопродукти, а також на вимогу споживача – копію документа про якість (паспорт якості) пального та копію декларації про відповідність;
📌 оператор АЗС при розрахунку за придбані нафтопродукти зобов’язаний видати розрахунковий документ, який підтверджує факт купівлі товару;
📌 перед початком кожного відпуску нафтопродуктів дані об'єму та вартості на табло колонки повинні обов'язково встановлюватися на нульову позначку;
📌 якщо при заправці автомобіля виникли сумніви щодо точності вимірювань колонкою, є підозра у недоливі під час відпуску пального, необхідно звернутися до оператора автозаправної станції. Оператор зобов'язаний негайно провести контроль точності під час відпуску дози за допомогою еталонного мірника. Згідно з пунктом 15 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, відхилення об’єму відпущеної у еталонний мірник дози рідкого пального з динамічною в'язкістю до 1000 мПа не повинно перевищувати 0,5 відсотка, оливи – 1 відсоток, газу нафтового скрапленого – 1 відсоток. Еталонні мірники підлягають калібруванню.
📌 якщо виявлено недолив, споживачу відшкодовуються фактичні збитки, визначені за допомогою еталонного мірника. Подальше використання цієї колонки припиняється до проведення ремонту та повірки після ремонту.

✍️ У разі виникнення претензій у споживача стосовно якості послуг, що були надані на автозаправній станції та відмови суб’єкта господарювання задовольнити висунуті ним вимоги відповідно до чинного законодавства про захист прав споживачів, він має право звернутися із заявою до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем розташування АЗС.

Захист прав споживачів

25 Sep, 05:43


​#безпечність_харчових_продуктів

✳️ Вартість харчового продукту – важливий фактор, який враховують споживачі при його виборі. Тому інформація на ціннику товару повинна бути точною, зрозумілою, лаконічною і не вводити в оману покупця.

☝️ Держпродспоживслужба нагадує - Інструкцією про порядок позначення роздрібних цін в підприємствах роздрібної торгівлі та закладах ресторанного господарства визначено, що ярлики цін (цінники) та покажчики цін для продовольчих товарів повинні мати такі реквізити:
📍 для вагових товарів - назва товару, сорт, ціна за один кілограм або за сто грамів;
📍 для товарів чи напоїв, що продаються на розлив, - назва товару чи напою, сорт, ціна за одиницю місткості або одиницю ваги;
📍 для штучних товарів та напоїв в пляшках - назва товару чи напою, вага або місткість, сорт, ціна за штуку;
📍 для товарів, що розфасовані, - назва товару, сорт, ціна за один кілограм або за сто грамів, вага одиниці розфасовки, ціна за одиницю розфасовки.

🙏 Дуже важливо дотримуватись цих простих правил задля уникнення неприємних ситуацій, коли споживач ціну за 100 грам приймає за ціну за 1 кілограм.

Важливо! Оформлення засобів інформування про ціни проводиться до надходження товару до торговельного залу. До початку роботи співробітники магазину повинні перевірити наявність і правильність оформлення (цінників).

✍️ Якщо ви вважаєте, що ваші права споживача порушено і суб’єкт господарювання відмовляється задовольнити ваші вимоги відповідно до чинного законодавства - звертайтесь до Держпродспоживслужби або до її територіальних органів.

Захист прав споживачів

24 Sep, 07:44


👄Перше, куди потрапляє тютюновий дим — порожнина рота. Звісно, що шкідливі речовини, які містяться у димі, уражають усе на своєму шляху.

🦷Звідси й виникають проблеми з зубами: куріння сприяє накопиченню зубного нальоту, що створює ідеальне середовище для розвитку бактерій та спричиняє карієс і запалення ясен. 🚬Куріння призводить до розвитку пародонтиту — захворювання, яке виникає внаслідок запалення ясен. Поступово пародонтит може призвести до втрати зубів. Крім того, складники тютюнового диму перешкоджають достатньому кровопостачанню ясен, що ускладнює їх здатність до зцілення й регенерації та навіть може призвести до втрати зубів.

☝️Водночас канцерогени, що містить тютюновий дим, можуть викликати рак порожнини рота та горла.

👉Безпечного куріння не існує. Шукайте рекомендації на сервісі щодо надання допомоги з відмови від куріння «Я кидаю курити».

#МедичніПопередження
#КинутиКурити
#StopSmoking
#ЯКидаюКурити
#БезпечногоКурінняНеІснує

Захист прав споживачів

19 Sep, 07:59


​#знай_свої_права

🛋️🪑 Послуги по ремонту, виготовленню або збірці меблів регламентуються, зокрема, Правилами побутового обслуговування населення, що затверджені постановою Кабміну від 16.06.2023 № 614.

📝 Відповідно до зазначених Правил, під час приймання замовлення на ремонт та виготовлення меблів виконавець надає споживачу професійну консультацію та узгоджує з ним деталі виконання замовлення (вироби за зразками-моделями або ескізи (малюнки, креслення), матеріали, фурнітуру тощо), що підтверджується підписом споживача. Також споживач може запропонувати свій ескіз (малюнок, креслення) виробу.

☝️ У разі виконання замовлення на збірку меблів, які придбані в торговельній мережі, вдома у споживача виконавець перед початком роботи повинен перевірити наявність комплектувальних виробів згідно з документацією (паспортом, інструкцією). У разі виявлення недоліку виконавець повинен повідомити про це споживачу.

✔️ Варто зазначити, що надання побутових послуг здійснюється відповідно до договору між споживачем і виконавцем відповідної послуги. Документальним підтвердженням надання побутової послуги є договір та/або розрахунковий документ (квитанція, товарний чи касовий чек, талон, розрахунковий документ, передбачений Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”), створений в паперовій та/або електронній формі. До договору можуть додаватися специфікація, опис, ескіз або інший документ, засвідчений підписами виконавця і споживача.

🔎 Під час приймання роботи споживач повинен перевірити відремонтовані (виготовлені) меблі на відповідність конструкції, розмірам, зовнішньому вигляду, облицюванню, оббивки і оздобленню виробів ескізу (кресленню, зразку), погодженим під час оформлення договору.

☝️ Слід звернути увагу, що у разі неявки споживача за отриманням виготовлених меблів у визначений договором строк виконавець має право не раніше шести місяців після закінчення строку виконання замовлення і дворазового письмового нагадування споживачу (з повідомленням) реалізувати такі меблі в установленому законодавством порядку.

✍️ Нагадуємо, що у разі виникнення у споживача претензій стосовно якості послуг з ремонту, виготовлення або збірки меблів та відмови суб’єкта господарювання задовольнити висунуті ним вимоги відповідно до чинного законодавства про захист прав споживачів, він має право звернутися із заявою до територіального органу Держпродспоживслужби.

Захист прав споживачів

17 Sep, 15:16


​#безпечність_харчових_продуктів

📥 До Держпродспоживслужби періодично надходять звернення стосовно незадовільного стану зберігання і реалізації харчової продукції в закладах торгівлі, тому нагадуємо, що Правилами роздрібної торгівлі продовольчими товарами визначено:
📌 Суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний забезпечити стан торговельних приміщень для роздрібного продажу продовольчих товарів відповідно до вимог санітарно-гігієнічних, ехнологічних, протипожежних норм і правил щодо приймання, зберігання та реалізації харчових продуктів і продовольчої сировини, належного зберігання матеріальних цінностей, створення умов для використання реєстраторів розрахункових операцій.
📌 Торговельно-технологічне обладнання, що використовується під час роздрібного продажу продовольчих товарів, повинно забезпечувати збереження їх якості й товарного вигляду протягом усього терміну їх реалізації. Забороняється приймати, зберігати та продавати продовольчі товари, що швидко псуються, без використання холодильного обладнання.

Наголошуємо суб’єктам господарювання про важливість дотримання Гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів тваринного походження.

🙏 Шановні споживачі! Якщо ви помітили грубе порушення санітарних умов а бо умов зберігання в торговельному залі закладу торгівля харчових продуктів – закликаємо утриматись від покупок.

✍️ Для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) – звертайтесь до територіального органу Держпродспоживслужби у вашому регіоні.

Захист прав споживачів

17 Sep, 08:02


🧑Найбільша частка курців тютюнових виробів для електричного нагрівання та електронних сигарет — серед молоді 18-19 років Тютюнова індустрія майстерно використовує цю популярність — перетворює упаковку таких виробів на рекламну площу й інструмент приховування шкоди та залучення нових споживачів.

🫀Курці електронних сигарет мають у 1,79 раза більшу ймовірність розвитку інфаркту міокарда, ніж люди, які не палять. До того ж процес куріння електронної сигарети є неконтрольованим, що значно збільшує кількість нікотину, який потрапляє в організм.

🚬Результати незалежних досліджень показали, що попри те, що тютюнові вироби для нагрівання містять менше смол, до їх складу входить багато шкідливих речовин (у тому числі канцерогенних), а концентрація деяких з них у рази перевищує їх концентрацію у звичайних сигаретах.

🧑Керівниця відділу профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров’я Олена Запорожська коментує:
«Всі тютюнові та нікотинові вироби, без винятку, шкідливі, тож виробники повинні давати для населення вичерпну інформацію про вплив на здоров’я та згубні наслідки тютюнового диму, нікотину і продуктів згоряння. Українці гідні того, щоб в національне антитютюнове законодавство було повністю імплементовано вимоги статті 11 РКБТ ВООЗ. Центр громадського здоров’я підтримує впровадження на пачках ТВЕН, електронних сигарет, заправних контейнерах та рідин до них комбінованих медичних попереджень з кольоровими ілюстраціями наслідків вживання тютюну та нікотину.»

👉Безпечного куріння не існує! Дізнайтеся більше рекомендацій з відмови від куріння на безоплатному сервісі «Я кидаю курити».

#МедичніПопередження
#КинутиКурити
#StopSmoking
#ЯКидаюКурити
#БезпечногоКурінняНеІснує

Захист прав споживачів

13 Sep, 07:19


​#знай_свої_права

🏥💊 Держпродспоживслужба нагадує споживачам, що в Україні діє програма «Доступні ліки» яка передбачає реімбурсацію лікарських засобів у будь-якій аптеці, що має договір з Національною службою здоров’я України при пред’явленні електронного рецепту.

✳️ Реімбурсація ліків — це повне або часткове відшкодування суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі рецепта, за рахунок коштів Державного бюджету України.

☝️ Звертаємо увагу, що 4 вересня наказом МОЗ оновлено:
📌 Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (налічує 544 препарати, 205 з яких відшкодовується повністю).
📌 Перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (налічує 45 позицій, з них 3 відшкодовуються повністю).

📆 Вказаний наказ набирає чинності з 30 вересня 2024.

✍️ У разі виникнення сумнівів щодо правильності формування, встановлення та застосування державних регульованих цін для захисту та відновлення порушених прав, споживачі мають право звернутись до територіального органу Держпродспоживслужби в своєму регіоні.

Захист прав споживачів

11 Sep, 07:30


​#безпечність_харчових_продуктів

🔎🧃 У випадку, коли на маркуванні харчового продукту, окрім обов’язкової текстової інформації, присутнє графічне зображення компонента/інгредієнта, який не міститься в цьому продукті - це просто гарна картинка, що носить рекламний характер чи це є порушенням?

☝️ Нагадуємо, Законом України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» визначено, що інформація про харчовий продукт не повинна вводити в оману, зокрема щодо характеристик харчового продукту, у тому числі його категорії, характерних ознак, властивостей, складу, кількості, мінімального терміну придатності або дати «вжити до», країни походження або місця походження, способу виробництва (виготовлення).

Не допустиме припущення за допомогою зовнішнього вигляду продукту, опису або графічних зображень про наявність у харчовому продукті певного компонента або інгредієнта, якщо насправді компонент або інгредієнт, який зазвичай присутній або використовується у даному харчовому продукті, замінено іншим компонентом або інгредієнтом.

🙏 Тому коли купляєте товар з яскравою етикеткою, звертайте увагу не лише на картинку, алей на склад харчового продукту.

Захист прав споживачів

10 Sep, 07:19


☝️Більшість курців знають, що сигарети можуть пошкодити їхні легені, але часто вони навіть не підозрюють, що куріння також може призвести до ампутації кінцівок.

⁉️Здавалося б, як пов’язані куріння і кінцівки? Токсичні елементи, що містяться у тютюновому димі, потрапляючи в організм, призводять до звуження судин та погіршення кровообігу, зокрема в кінцівках. Це призводить до зниження притоку крові до тканин, що зменшує кількість кисню та поживних речовин, необхідних для нормального функціонування клітин. Через недостатнє кровопостачання існує високий ризик розвитку гангрени — відмирання тканин кінцівки.

🚬Куріння також послаблює імунну систему, що ускладнює боротьбу організму з інфекціями. Як результат — навіть незначні пошкодження шкіри або м’яких тканин у курців можуть призводити до розвитку серйозних інфекцій, які швидко поширюються і викликають гангрену.

👩‍⚕️Хірург-онколог Дмитро Христюк зазначає:
""Куріння може спричиняти серйозні захворювання, результатом лікування яких може стати ампутація кінцівок. До прикладу: ураження артерій та глибоких вен, тромбофлебіти, інфекційні ураження шкіри, м’яких тканин та кісток, і навіть, злоякісні пухлини. Ці патології потребують комплексного лікування, яке включає медикаментозну терапію, зміну способу життя та, у важких випадках, хірургічне втручання. Відмова від куріння є першочерговим кроком у профілактиці та лікуванні цих захворювань».

👉Кинути курити — один із найважливіших кроків для покращення вашого здоров'я! Дізнайтеся більше рекомендацій з відмови від куріння на безоплатному сервісі «Я кидаю курити».

#МедичніПопередження
#КинутиКурити
#StopSmoking
#ЯКидаюКурити
#БезпечногоКурінняНеІснує"

Захист прав споживачів

05 Sep, 07:59


​#знай_свої_права

👫 Вплив реклами на формування вподобань і звичок дорослих людей дуже вагомий. Але особливо значному впливу піддаються саме діти, тому важливо створити умови, в яких вони будуть захищені від маніпуляцій в сфері реклами і будуть отримувати інформацію, що сприятиме формуванню правильних цінностей та здорових звичок.

☝️ З цією метою статтею 20 Закону України «Про рекламу» забороняється реклама:
✔️ з використанням зображень дітей, які споживають або використовують продукцію, призначену тільки для дорослих чи заборонену законом для придбання або споживання дітьми;
✔️ з інформацією, яка може підірвати авторитет батьків, опікунів, піклувальників, інших законних представників дитини, педагогів та довіру до них дітей;
✔️ з вміщенням закликів до дітей придбати продукцію або звернутися до третіх осіб з проханням зробити покупку;
✔️ з використанням зображень (включно з графічними) застосування справжньої або іграшкової вогнепальної зброї, вибухових пристроїв, крім соціальної реклами, яка охоплює суспільно корисну інформацію, спрямовану на профілактику правопорушень, забезпечення державного суверенітету, безпеки та оборони, популяризацію патріотичного виховання (обмеження не застосовується до соціальної реклами, спрямованої на популяризацію воєнізованих та військових формувань у складі державних органів та на патріотичне виховання, а також до реклами та анонсів аудіовізуальних творів).

До того ж, реклама не повинна містити зображення дітей у небезпечних ситуаціях чи за обставин, що у разі їх імітації можуть завдавати шкоди дітям або іншим особам, а також інформації, здатної викликати зневажливе ставлення дітей до небезпечних для здоров’я і життя ситуацій.

За порушення законодавства про рекламу передбачена дисциплінарна, цивільно-правова, адміністративна та кримінальна відповідальність відповідно до статті 27 Закону України «Про рекламу».

2,378

subscribers

25

photos

1

videos