МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій @mcscukraine Channel on Telegram

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

@mcscukraine


Офіційний канал Міністерства культури та стратегічних комунікацій України

Сайт: https://mcsc.gov.ua

Наші сторінки в соціальних мережах:
https://www.facebook.com/MCSCUkraine
https://www.instagram.com/mcsc_ukraine/
https://twitter.com/MCSCUkraine

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій (Ukrainian)

Ласкаво просимо до офіційного каналу Міністерства культури та стратегічних комунікацій України - МКСК! Наш канал призначений для тих, хто цікавиться культурою, мистецтвом та стратегічними комунікаціями. Тут ви знайдете оновлення щодо подій, проєктів та ініціатив, які реалізує наше міністерство.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій відіграє важливу роль у збереженні та розвитку культурної спадщини України, підтримці творчих індустрій та просуванні української культури на міжнародному рівні. Ми прагнемо забезпечити доступність та прозорість у культурній сфері, сприяти розвитку культурного синтезу та взаєморозуміння серед громадян України.

Не пропустіть жодного важливого оголошення чи новини - підписуйтесь на наш канал та долучайтесь до нашої спільноти! Більше інформації про Міністерство культури та стратегічних комунікацій можна знайти на нашому сайті: https://mcsc.gov.uannТакож ми активно ведемо публікації на сторінках у соціальних мережах, тож не забувайте переглядати наші аккаунти:nFacebook: https://www.facebook.com/MCIPUkrainenInstagram: https://www.instagram.com/mkip_ukraine/nTwitter: https://twitter.com/MCIPUkrainennПриєднуйтесь до нашого каналу, щоб бути в курсі всіх новин, акцій та подій, які підтримує та організовує Міністерство культури та стратегічних комунікацій Украыни - МКСК!

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

23 Jan, 13:22


🇺🇦До Дня Соборності у Києві відбулося відкриття виставки «В єдності сила». Організатором виступило Міністерство культури та стратегічних комунікацій України у співпраці з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Українським інститутом національної пам’яті та Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні — Музеєм Революції Гідності.

Експозиція висвітлює історичний шлях українського народу до об’єднання і незалежності. Вона присвячена подіям, що привели до проголошення Акту Злуки, а також видатним постатям, які зробили вагомий внесок у боротьбу за соборність України.

Виставка працює до 31 січня. Відвідувачі зможуть не лише згадати ключові моменти нашої історії, але й провести паралелі з сучасністю.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

22 Jan, 10:39


22 січня ми відзначаємо День Соборності України, який символізує силу єдності та значення спільної боротьби за свободу.
106 років тому на Софійському майдані в Києві було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.
«Однині народ український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну самостійну державу Україну на благо і щастя всього її трудового люду», — зазначалося в тексті Універсалу Директорії від 22 січня 1919 року.
Соборність — це не лише про об’єднання територій, а й про духовну єдність усіх українців світу. У цей день, як і тоді, ми закликаємо кожного боротися за незалежну, сильну та вільну Україну.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

21 Jan, 12:51


🇺🇦 До Дня Соборності України, який щороку відзначається 22 січня, в Україні відбудеться низка культурно-мистецьких та просвітницьких подій. Виставки, лекції, майстер-класи та інші тематичні заходи покликані нагадати про важливість духовної єдності українців у боротьбі за свою незалежність.

Детальніше читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

18 Jan, 19:38


🇺🇦 У Львові відбулося обговорення проєкту Стратегії розвитку культури України на 2025-2030 роки

17 січня у Національному драматичному театрі імені Марії Заньковецької відбулося обговорення проєкту Стратегії розвитку культури в Україні на 2025-2030 роки. Захід став другою регіональною сесією, організованою Міністерством культури та стратегічних комунікацій України.

🗣«Минулого тижня ми почали регіональні сесії в Харкові, продовжуємо сьогодні у Львові, далі будемо в Одесі й Вінниці. Для нас важливо почути людей, які працюють у цій сфері, оскільки підхід може бути різним. Те, що є пріоритетним, важливим, болючим для Харківщини, буде абсолютно іншим для Одеської області. Те, на що є першочерговий запит в Одесі, де під постійною загрозою знаходяться заклади та пам’ятки культури, може бути абсолютно іншим для Вінниці», – зазначила під час брифінгу перша заступниця Міністра культури та інформаційної політики Галина Григоренко.

Вона також висловила сподівання, що після обговорення МКСК отримає суттєві пропозиції з покращення офіційного документу та закликала громадськість долучатися до його формування через сайт Міністерства.

Детальніше читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

18 Jan, 12:29


🕯18 січня Україна вшановує памʼять жертв авіакатастрофи в Броварах

18 січня 2023 року у Броварах гелікоптер впав на територію дитячого садочка. Внаслідок катастрофи загинуло керівництво та працівники МВС, серед них міністр Денис Монастирський та фотограф Микола Анацький.

Микола Анацький народився у Бахмуті, брав участь в АТО у складі батальйону «Донбас» та у батальйоні оперативного призначення Нацгвардії України імені Сергія Кульчицького. Пізніше працював у Департаменті комунікації МВС України.

У лютому 2024 року Уряд започаткував нову премію у сфері фотомистецтва на честь військового фотографа.

Премією відзначатимуть фотохудожників та фотожурналістів за визначні твори, що відзначаються високим професіоналізмом.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

17 Jan, 15:12


🧑‍⚖Завершено реєстрацію Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

17 січня Міністерство культури та стратегічних комунікацій України завершило процес реєстрації Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки як державної установи.

Створення Центру закладає основу для системної роботи у сфері державних стратегічних комунікацій, здійснення заходів із захисту національного інформаційного простору та ефективної протидії дезінформації, що відповідає новим завданням Міністерства.

Центр збереже найкращі напрацьовані за багато років практики, колектив та унікальний досвід, що посилить його інституційні спроможності в майбутньому.

Детальніше читайте на сайті МКСК 🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

17 Jan, 08:29


🇺🇦🇦🇹 Україна та Австрія домовилися про спільні проєкти в сфері культури на 2025–2030 роки

15 січня у рамках робочого візиту до Відня відбулася зустріч першої заступниці Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галини Григоренко та Федерального міністра з питань мистецтва, культури, державної служби та спорту Австрії Вернера Коглера.

Під час перемовин сторони підписали Лист про наміри до Програми співробітництва у галузях освіти, науки та культури між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Австрія на 2025–2030 роки.

Лист про наміри визначає стратегічні напрями майбутньої співпраці в сфері культури, зокрема передбачає:

обмін резидентами-митцями;
програму стажування у сфері культури;
Проведення Київської бієнале;
обмін знаннями у сфері культурної спадщини та Baukultur (Культура будівництва);
співпрацю на європейському рівні, зокрема у межах програми «Креативна Європа»;
розширення української присутності на фестивалях перформативного мистецтва (музики, театру тощо), що проводяться в Республіці Австрія;
співпрацю між музеями.

🗣Галина Григоренко також запросила Вернера Коглера на конференцію міністрів культури, яка відбудеться на початку лютого в Україні. За її словами, «Важливість координації зусиль наших партнерів складно переоцінити. Саме тому ми започаткували регулярний формат обміну інформацією та знаннями на рівні країн — Конференцію з питань культури. Захід стане платформою для обговорення спільних викликів та перспектив у сфері культури, а також можливостей для відновлення культурної спадщини та підтримки митців в Україні».

Детальніше читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 15:15


Україна та Австрія підписали Програму співробітництва у галузях освіти, науки та культури на 2025–2030 роки

14–15 січня у Відні відбулося перше засідання Спільного комітету в межах Угоди про співробітництво у сферах освіти, науки та культури між Кабінетом Міністрів України та Урядом Австрії від 14 березня 2018 року.

До складу української делегації увійшли перший заступник Міністра освіти і науки Євген Кудрявцев, перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко, в.о. Голови Державного агентства з питань мистецтв та мистецької освіти Ольга Россошанська.

🤝 Під час першого засідання Спільного комітету сторони підписали Програму співробітництва у галузях освіти, науки та культури між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Австрія на 2025–2030 роки.

Програма сприятиме безпосередній співпраці між Україною та Республікою Австрія в міжнародних організаціях, що займаються питаннями культури, науки та освіти, обмін експертами тощо.

🗣 «Ми вдячні Австрії за підтримку, що була надана українським митцям з самого початку повномасштабного вторгнення, де особливо важливу роль мав Office Ukraine. А сьогодні ми відкрили нову главу довгострокової співпраці на 5 років, плануючи тісну взаємодію в сферах освіти, науки та культури. Для розбудови майбутнього демократичних суспільств та сталого розвитку немає важливіших сфер. Підписання Програми співробітництва відкриє нові можливості для побудови професійних звʼязків та взаєморозуміння між нашими країнами», — прокоментувала перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко.

Більше читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 15:00


🫂 В університеті ім. І.К. Карпенка-Карого запрацювала Психологічна служба

Основною метою діяльності Психологічної служби є надання психологічної підтримки всім учасникам освітнього процесу університету, захисту їхнього психологічного здоров’я та розвитку культури піклування про ментальне здоров’я.

Серед головних принципів діяльності Психологічної служби університету:
конфіденційність — збереження приватності звернень і інформації, з винятками, пов’язаними з безпекою;
доступність — легкий доступ до психологічної підтримки для всіх студентів;
індивідуальний підхід — створення індивідуальних стратегій взаємодії, враховуючи потреби кожного студента.

Це є важливим кроком до створення безбар’єрного освітнього середовища, де кожен студент може отримати підтримку для збереження ментального здоров’я.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 14:35


📚 У Києві відбудеться презентація мобільної станції для порятунку та консервації бібліотечних фондів ARCHA1

👉 Захід відбудеться 27 січня о 10:30 у Національній бібліотеці України ім. Я. Мудрого за підтримки МКСК, ВГО Української бібліотечної асоціації та завдяки співпраці з Міністерством культури Чеської Республіки, Чеським комітетом ІСОМ, Фондом родини Карела Комарека та численними донорами.

Мобільна станція ARCHA1 — це перший проєкт, що реалізується в межах співпраці Національної бібліотеки Чеської Республіки та українських партнерів. Станція обладнана сучасними технологіями для порятунку, очищення, дезінфекції, осушування та реставрації документів, пошкоджених внаслідок пожеж, затоплень чи неналежних умов зберігання. Вона дозволяє працювати без підключення до зовнішніх джерел енергії.

Також з 28 до 31 січня чеські спеціалісти проведуть тренінг для українських бібліотекарів, де учасники отримають практичні навички роботи з обладнанням станції.

Більше про подію та акредитація — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 12:14


🙋‍♀️🙋‍♂️Засідання Молодіжної ради: підсумки роботи, стратегія та плани на майбутнє

Члени Молодіжної ради долучились до публічних обговорень проєкту «Стратегія розвитку культури в Україні на 2025–2030 роки» та надали свої пропозиції.

Окрему увагу придiлили розробці плану роботи Молодіжної ради на 2025 рік. Вони визначили прiоритетнi цiлi та окреслили шляхи їх досягнення. Серед основних завдань — посилення ролі молоді у культурних iнiцiативах, підтримка проєктів МКСК.

Окрім цього, Молодіжна рада розробляє рекомендації щодо промоції видатних постатей в історії України, опрацьовує напрями роботи зі стратегічних комунікацій і співпраці з державними та громадськими інституціями.

Більше про діяльність Молодіжної ради читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 11:47


🧑‍⚖️Верховний Суд підтвердив позицію МКСК: УПЦ не має права користуватись Єлецьким монастирем у Чернігові

16 січня 2025 року Верховний Суд України у складі Касаційного господарського суду відмовив у задоволенні позову управління Чернігівської єпархії УПЦ щодо права користування Єлецьким монастирем XII-XVII століття.

☝️Справу розглядали суди різних інстанцій, провадження тривало майже два роки. Фінальне рішення на користь Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» підтвердило позицію МКСК щодо необхідності дотримання вимог чинного законодавства України.

Нагадаємо, у листопаді 2024 року Верховний Суд підтвердив, що УПЦ не має права користуватись Спасо-Преображенським собором у Чернігові.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 11:15


🙌 Відкриті вакансії райтера та SMM в Управлінні комунікацій Міністерства культури та стратегічних комунікацій

Умови:
☑️ офіційне працевлаштування;
☑️ гнучкий робочий графік;
☑️ можливості кар’єрного росту;
☑️ участь в реалізації масштабних державних комунікаційних проєктів та кампаній, співпраця з лідерами думок;
☑️ дружня команда професіоналів.

Вимоги:
🔹 досвід роботи в комунікаціях громадського або державного сектору буде перевагою;
🔹 відмінне володіння українською мовою;
🔹 вміння писати тексти різних форматів;
🔹 навички роботи з графічними редакторами;
🔹 розуміння алгоритмів роботи і специфіки просування в соцмережах;
🔹 базове розуміння процесів законотворчості, формування та реалізації державних політик.

Обов’язки:
🔘 підготовка пресрелізів, анонсів, новин, постів та інших інформаційних повідомлень на ресурсах Міністерства;
🔘 написання тез, меседж-боксів та інших матеріалів в межах інформаційно-комунікаційних проєктів;
🔘 участь у актуалізації комунікаційної стратегії Міністерства.

Відгукнутися на вакансію можна, надіславши резюме на електронну скриньку:
📩[email protected]

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 10:03


🇺🇦 У Литві відбудеться відкриття виставки «Старі майстри з українського музею»

30 січня у литовському місті Клайпеда в Музеї годинників відбудеться відкриття виставки «Старі майстри з українського музею». Відвідувачі зможуть побачити 37 шедеврів із фондової колекції Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького.

🤝 Цей культурний захід є частиною співпраці між Україною та Литвою, спрямованої на популяризацію народного мистецтва та збереження культурної спадщини.

Експозиція також міститиме роботи видатних європейських митців, таких як Ян Матейко, Яцек Мальчевський, Йозеф Мегоффер, Маріо Тоцці, Франсіско Гойя, Корнесіо Баба, Даніель Шульц та інші.

📆 Виставка триватиме до 1 грудня 2025 року.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 09:18


📚 Україна буде представлена на Лондонському книжковому ярмарку 2025

Україна буде представлена на Лондонському книжковому ярмарку 2025. Цьогоріч він проходитиме з 11 по 13 березня у Лондоні і традиційно об’єднає понад тисячі професіоналів книжкової галузі з усього світу. Організатором національного стенду є Український інститут книги.

Для українських видавців участь у ярмарку в межах національного стенду є безкоштовною. Серед основних умов:

на стенді можуть бути представлені виключно книги українських авторів;
видавці мають забезпечити присутність своїх представників протягом усіх днів ярмарку, включно з днем забудови для викладки книг;
обов’язкова наявність запланованих бізнес-зустрічей;
участь представників видавництв, а також доставка книжок до Лондона фінансується самостійно.

Дедлайн подачі заявок — 22 січня 2025 року. Для реєстрації також необхідно заповнити заявку за посиланням.

Реєстрація за посиланням на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

16 Jan, 09:15


УКФ надає гранти для музикантів задля підтримки української музичної творчості

👉 Грантова підтримка надається для запису синглів або музичних альбомів. Ця ініціатива спрямована на розвиток української музичної індустрії, посилення її потенціалу та культурної ідентичності країни.

Гранти на створення музичних проєктів доступні в межах програм:

«Культура під час війни» – розмір фінансування на один проєкт становить від 500 000 до 2 000 000 грн.
«Культура. Регіони» – передбачене фінансування від 300 000 до 1 000 000 грн.

На 2025 рік від УКФ передбачено п’ять грантових програм: «Культура під час війни», «Стійкість суспільства через культуру», «Культурна спадщина», «Культура. Регіони», «Стипендії».

За підтримки УКФ митці можуть реалізовувати найрізноманітніші культурно-мистецькі проєкти: від запису музики до створення вистав, артоб’єктів, цифрових копій пам’яток, подкастів чи телепередач.

Дізнатися більше про грантові програми можна на сайті УКФ🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

15 Jan, 16:28


🎼 У Києві відбудеться концерт, що присвячений 115 річниці від дня народження Арсенія Котляревського

👉 16 січня о 19:00 у колонній залі ім. М. Лисенка Національної філармонії України відбудеться концерт-присвята, приурочений до 115-ої річниці від дня народження Арсенія Котляревського, засновника української органної школи.

Завдяки наполегливій праці Арсенія Котляревського у Києві створений Республіканський будинок органної та камерної музики, першим керівником якого він став. Внесок у розвиток української органної школи важко переоцінити, а цей концерт стане можливістю віддати шану великому митцеві.

Гості зможуть послухати органну музику у виконанні провідних українських органістів: Валерії Балаховської, Ганни Бубнової, Максима Сидоренка, Ірини Харечко.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

15 Jan, 15:37


🎶 Свято пісні, танцю та музики: У Києві відбудеться концерт Національного хору ім. Г. Г. Верьовки

16 січня 2025 року о 18:00 у Жовтневому палаці відбудеться концерт «Свято пісні, танцю та музики» Національного заслуженого академічного народного хору України ім. Г. Г. Верьовки.

На сцені виступатиме понад 100 артистів. Фантастичний хор, віртуозний оркестр і витончений балет подарують глядачам справжнє свято. До програми входять нові та улюблені народні пісні, танці, оркестрові твори та вокально-хореографічні композиції: «Несе Галя воду», «Туман яром», «Ой, хмелю», «Козачок з бубнами», «Святковий гопак», «Запорожці», «Аркан» та інші.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

09 Jan, 16:40


🎭 У Львові відбудеться прем’єра вистави «Сірано де Бержерак»

11 та 12 січня 2025 року на основній сцені Національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької відбудеться прем’єра вистави «Сірано де Бержерак» за всесвітньо відомою п’єсою Едмона Ростана.

Ця постановка буде здійснена одним із провідних українських режисерів Давидом Петросяном разом з художницею Даниїлою Колот. Команда театру створила сучасне бачення класичної історії про честь, кохання та гідність.

Сюжет розповідає про Сірано — образ, який кидає виклик часопростору. Гострий на слово, пристрасний у коханні та безкомпромісний захисник правди, він володіє величезною душею, яка є великою, як і його ніс. Через своє нещасливе кохання до прекрасної Роксани він готовий пожертвувати всім, навіть прикритися ім’ям іншого, щоб хоч через слова завоювати її серце. Це історія про боротьбу, про шлях до мети, який ніколи не буває легким, і про силу слова, яка здатна змінювати долі.

Детальніше про виставу на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

09 Jan, 15:31


🕯На фронті загинув переможець шоу «Танцюють всі» Володимир Раков

6 січня 2025 року на під час виконання бойового завдання загинув хореограф, переможець шоу «Танцюють всі» Володимир Раков. Йому назавжди 30.

Володимир Раков народився 24 листопада 1995 року в Євпаторії. Ще у підлітковому віці він захопився акробатичним рок-н-ролом. У 2013 році Володимир здобув перемогу у 6-му сезоні шоу «Танцюють всі», після чого повернувся до проєкту як хореограф у наступних сезонах. Також він працював асистентом хореографа на шоу «Танці із зірками».

Його талант вийшов далеко за межі України. Раков виступав у театрі «Kozar Dance Theatre», знімався у рекламі таких світових брендів, як «Lexus», «Apple», «Nike», і співпрацював із відомими українськими виконавцями, зокрема Віталієм Козловським, NK і Златою Огнєвіч.

З початком повномасштабного вторгнення Володимир не залишився осторонь і приєднався до лав Збройних Сил України. Він проходив службу у 2-му стрілецькому батальйоні 24-ої ОМБр імені короля Данила.

Висловлюємо щирі співчуття рідним, друзям та близьким Володимира. Слава та вічна памʼять герою!

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

09 Jan, 14:11


«Хата під стріхою»: У «Софії Київській» відбулася презентація мистецького проєкту Володимира Козюка

👉 8 січня у Києві, у Національному заповіднику «Софія Київська», відбулася презентація мистецького проєкту Народного художника України Володимира Козюка «Енциклопедія української душі — Хата під стріхою». Видання надруковане за сприяння родини українського політика Олександра Домбровського.

Любов до рідної української хати та повага до свого народу спонукали Володимира Козюка до відповідальної двадцятирічної праці — створення колекції, яка містить понад 450 фотографій традиційного українського житла, зроблених власноруч. У творчому доробку митця також багато картин, написаних з натури, із зображенням українських хатинок.

🗣 «Дуже приємно, що ми продовжуємо започатковувати та реалізовувати нові проєкти, малювати, писати й творити. Це надзвичайно важливо для нашої боротьби, стійкості нашого народу, який розуміє, що культура, історія та мистецтво це є опора і продовження нашого життя», — наголосила у своєму вітальному слові заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій Анастасія Бондар.

Більше про подію читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

09 Jan, 13:35


Никанор Онацький народився 9 січня 1875 року і став одним із найвпливовіших культурних діячів свого часу. Він не лише створював унікальні полотна, а й сприяв формуванню української національної ідентичності через мистецтво.

Як педагог, він виховав ціле покоління митців, передаючи їм не лише технічні навички, а й любов до української культури. Його поетичні твори, глибокі та ліричні, додають ще одну грань до багатогранної особистості Онацького.

Никанор Онацький був ініціатором і першим директором Сумського художнього музею, нині названого його іменем. Його внесок в організацію експозицій та популяризацію культури був колосальним. Музей став осередком національного мистецтва, що не лише демонстрував досягнення культури, а й підтримував її розвиток.

Він особисто займався пошуком і збором експонатів, співпрацював із художниками та колекціонерами, залучаючи до музейного фонду унікальні твори українського та світового мистецтва. Уже за 5 років після відкриття музею, у 1925 році, у музеї налічувалось 10279 експонатів. Серед них стародруки, полотна Іллі Рєпіна, старовинні козацькі портрети Полуботків, Апостолів, офорт Тараса Шевченка «У шинку», «Кобзар» з дарчим написом поета та інші унікальні пам'ятки.

Однак доля великого митця була трагічною. У 1937 році, під час сталінських репресій, Никанора Онацького було заарештовано за звинуваченням у «контрреволюційній діяльності». 23 листопада того ж року він був розстріляний. Лише в 1958 році його було реабілітовано посмертно.

Та попри спроби радянської влади стерти його ім’я, його справа продовжила жити. Сумський художній музей і сьогодні є символом його самовідданої праці, залишаючи незгасиму пам'ять про людину, яка все своє життя присвятила служінню мистецтву й Україні.

Пропонуємо ознайомитись з полотнами Никанора Онацького в каруселі 👉

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

09 Jan, 09:26


🎵 Національна філармонія України відкриває Молодіжну академію для майбутніх зірок музики

Національна філармонія України оголосила про запуск Молодіжної академії – унікальної освітньої програми для молодих музикантів віком від 16 до 25 років. Ця ініціатива покликана створити місток між талановитою молоддю та професійним світом музики, пропонуючи співпрацю з двома провідними оркестрами:

Симфонічним оркестром Національної філармонії України,
Київським камерним оркестром.

Переваги Молодіжної академії:

наставництво професіоналів: молоді музиканти отримають підтримку досвідчених артистів, які допоможуть опанувати оркестровий репертуар на найвищому рівні;
унікальний досвід гри: учасники матимуть змогу перейняти традиції, манеру виконання та інтерпретації провідних музикантів;
співпраця з майстрами: робота з відомими диригентами та солістами світового рівня;
різноманітність підходів до навчання: інтенсивна підготовка включає групові репетиції, репетиції tutti та за можливості індивідуальні заняття.

Як долучитись до Молодіжної академії читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

08 Jan, 15:50


🎨 Національний заповідник «Гетьманська столиця» оголошує про старт конкурсу дитячої творчості «РОЗУМфест»

Національний заповідник «Гетьманська столиця» спільно з благодійним фондом Надії Вовк «Берегиня» оголошує конкурс дитячої творчості «РОЗУМфест».

Брати участь у конкурсі можуть діти віком від 6 до 18 років. Тематика конкурсу цього року присвячена трьом визначним історичним датам: 400-річчю заснування міста Батурина, 315-річчю Конституції Пилипа Орлика, 275-річчю обрання гетьманом Кирила Розумовського.

Дедлайн подачі роботи до 10 березня 2025 року.

Дізнатися більше про конкурс можна на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

08 Jan, 14:55


8 січня 2025 року минає 90 років від дня народження Василя Симоненка – поета, журналіста та дисидента. Його життя було коротким, але сповненим глибокого змісту та незламної віри в свою Батьківщину.

Писати Василь Симоненко почав у студентські роки. Однак за життя було видано лише одну збірку лірики «Тиша і грім» і казку для дітей «Цар Плаксій та Лоскотон». Визнання до поета прийшло посмертно. Про свій поетичний стиль сам письменник говорив: «Є в мені щось від діда Тараса і прадіда Сковороди».

У одному зі своїх найзнаковіших творів, «Лебеді материнства», Симоненко пише:

«Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину»

Ці слова стали заповітом для багатьох поколінь українців. Вони нагадують, що любов до рідної землі – це не лише право, а й обов’язок кожного.

Василь Симоненко став частиною покоління шістдесятників – тих, хто наважився говорити правду в епоху тоталітарного мовчання. Його поезія викривала несправедливість, критикувала радянську систему, але завжди була наповнена глибокою вірою у свій народ і його силу.

Симоненка неодноразово переслідували за його творчість. У 1962 році його піддавали жорстоким репресіям, а в 1963-му, у віці лише 28 років, він помер через хворобу, яка ускладнилась травмами, отриманими під час допиту.

Попри коротке життя, Василь Симоненко залишив по собі безсмертний спадок. Його вірші й сьогодні звучать як молитва за Україну, як нагадування про нашу історію, як заклик до любові та боротьби за правду.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

08 Jan, 09:45


У Національному музеї народної архітектури та побуту України відбудеться фестиваль «Різдвяна феєрія»

11 січня 2025 року у Національному музеї народної архітектури та побуту України відбудеться фестиваль «Різдвяна феєрія», присвячений завершенню новорічно-різдвяного циклу свят.

Фестиваль покликаний відтворити багатогранність українських різдвяних обрядів, демонструючи їхні локальні особливості. Гості зможуть дізнатися більше про традиції окремих регіонів.

На відвідувачів чекає: традиційне колядування і щедрування у виконанні фольклорних колективів з різних куточків України; водіння Кози, що супроводжується піснями та іграми; зустріч із колоритною буковинською Маланкою та оригінальний Вертеп, що розкриє різдвяну історію через народний театр.

Окрім того, на території музею майстри народного мистецтва представлять унікальні рукотвори, наповнені теплом і магією свят: різдвяні іграшки, обереги, прикраси.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

08 Jan, 09:13


📚УІК розпочав прийом заявок до Програми Translate Ukraine 2025

Метою ініціативи є популяризація української літератури за кордоном та зміцнення позицій України у світовому культурному просторі.

Брати участь можуть українські та іноземні видавці, які планують перекладати, видавати та розповсюджувати твори сучасної української літератури.

У рамках підтримки переможця УІК відшкодує витрати на:

придбання прав на переклад твору української літератури на іншу мову або сплату грошової винагороди за користування ними (роялті);
створення об’єкта права інтелектуальної власності — перекладу твору української літератури на іншу мову;
видання твору української літератури іншими мовами — редакційне опрацювання, підготовка оригінал-макету, створення електронного видання.

💰Гранична сума витрат, що відшкодовується УІК видавцю, становить 8000 євро або еквівалент у національній валюті України — гривні.

Дедлайн подачі документів 10 лютого 2025 року.

Дізнатися більше про Програму можна на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

08 Jan, 07:57


📚Європейський Союз оголошує конкурс для підтримки літературних проєктів

Європейський Союз оголошує конкурс «Поширення європейських літературних творів» із загальним бюджетом у 5 мільйонів євро для підтримки 40 літературних проєктів. Подавати заявку можуть як окремі організації, так і консорціуми.

🇺🇦 У рамках виняткового сприяння Україні з боку ЄС, будуть підтримані проєкти, спрямовані на поширення літературних творів українською мовою серед українських біженців та переміщених осіб. Передбачена можливість друку українських літературних творів (не перекладених) українською мовою.

Кінцевий термін подачі заявок — 11 лютого 2025 року.

Більше про участь у конкурсі читайте на сайті Креативної Європи🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

07 Jan, 15:05


📌 Український центр культурних досліджень створив електронний каталог можливостей для представників сфери культури

У каталозі зібрано стислий огляд закладів, організацій, міжнародних програм і проєктів, які пропонують підтримку фахівцям культури. Кожен розділ містить посилання для отримання додаткової інформації, подання грантових заявок або участі у конкурсах.

Також у довіднику представлено посилання на актуальні дослідження, присвячені культурній галузі.

Ознайомитись з Інформаційним каталогом можна за посиланням🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

07 Jan, 14:46


2156 об’єктів культурної інфраструктури зазнали пошкоджень чи руйнувань через російську агресію

Станом на 25 грудня 2024 року збитків зазнали 2156 об’єктів культурної інфраструктури. З них 382 — знищені (17,7 %).

Загально найбільших втрат і збитків культурна інфраструктура зазнала у Донецькій, Харківській, Херсонській, Київській, Миколаївській, Запорізькій, Луганській областях.

Загалом постраждали:
клубні заклади – 1042;
бібліотеки – 770;
заклади мистецької освіти – 165;
музеї та галереї – 120;
театри, кінотеатри та філармонії – 39;
заповідники – 7;
парки, зоопарки – 9;
цирки – 4.

Детальніше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

06 Jan, 19:32


👏Новий рекорд у Львівській опері: інклюзія та мистецтво об’єднують серця

У Львівській національній опері встановили унікальний рекорд. 41 дитина з особливими освітніми потребами та 12 артистів разом здійснили наймасштабніше в Україні виконання пісні «Україні Слава».

☝️Досягнення було зафіксовано під час ІІІ Благодійного фестивалю «Різдво з зірками», який відбувся у стінах театру. Цьогорічний захід зібрав талановиту молодь і дітей з особливими освітніми потребами, що представляли Львівщину, Миколаївщину, Черкащину та Волинь.

Подія стала справжнім святом мистецтва та інклюзії, а серед її гостей були зірки української сцени: Петро Чорний, Victoria Niro, YAROMIA, М’ята, Христина Охітва, Роман Скорпіон, Ніколас Карма, SVOYA Music, Сергій Скулинець, Оксана Білозір та гурт «DUBKY».

Мета фестивалю – не лише підтримка талановитих дітей, але й збір коштів на розвиток Центру раннього розвитку для дітей з особливими потребами.

Детальніше про подію на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

06 Jan, 17:34


🇺🇦🇯🇵 Національна опера України успішно представляє українське мистецтво в Японії

З 30 грудня по 22 січня найкращі сцени Японії приймають колектив Національної опери України. У рамках традиційного зимового гастрольного туру японська публіка має унікальну можливість насолодитися шедеврами світової класики у виконанні провідних українських артистів.

Провідні партії виконують: Анастасія Шевченко, Еліна Бідна, Ілона Кравченко, Катерина Миклуха, Олександра Панченко, Каріна Тельвар, Ян Ваня, Микита Сухоруков, Володимир Кутузов, Даниїл Пащук, а також запрошений соліст театру Олександр Омельченко.

Гастролі розпочав «оперний десант» у складі симфонічного оркестру Національної опери України під керівництвом Миколи Дядюри, а також солістів: Лілії Гревцової, Анжеліни Швачки, Дмитра Кузьміна та Сергія Магери.

👏Японська публіка приймає артистів з неймовірним теплом. Гастролі є важливим кроком у розвитку культурних зв’язків між Україною та Японією. Крім того, вони підтверджують високий рівень українського виконавського мистецтва.

Більше читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

06 Jan, 16:53


🕯️На фронті загинув музичний редактор проєкту «МастерШеф» Антон Вовк

28 грудня 2024 року на фронті загинув військовий Антон Вовк – музичний редактор, відомий за роботою над проєктами Starlight Media, зокрема «МастерШеф».

З початком повномасштабної війни чоловік долучився до Сил оборони України. Він служив у 95-й окремій десантно-штурмовій бригаді, отримав звання молодшого сержанта. За свою мужність і успішне виконання бойових завдань Антон був удостоєний понад десяти нагород, зокрема почесного «Золотого Хреста».

У воїна залишилась дружина та дві доньки.

Висловлюємо щирі співчуття рідним, друзям та близьким Антона. Слава та вічна памʼять герою!

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

06 Jan, 15:23


❄️Національний народний хор ім. Г. Г. Верьовки продовжує гастрольний тур містами України

Програма Національного народного хору ім. Г. Г. Верьовки «Від Миколая до Йордана» об’єднує традиції українського народного співу, обрядової лірики та сучасної культури.

У концерті братимуть участь усі творчі підрозділи хору: хорова, балетна, оркестрова групи. Звучатимуть історичні думи, чумацькі та козацькі пісні, обрядова лірика, хорові жартівливі сценки, композиції сучасних українських композиторів.

Концерти відбудуться:
▪️9 січня у Чернівцях;
▪️10 січня у Вінниці;
▪️11 січня у Хмельницькому;
▪️12 січня у Кам’янці-Подільському;
▪️16 січня у Києві;
▪️18 січня у Житомирі.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

06 Jan, 14:55


Сьогодні, 6 січня 2025 року, поету, літературному критику та правозахиснику Василю Стусу могло би виповнитися 87 років. Він є однією з найяскравіших постатей в історії української культури та боротьби за свободу.

Стус народився 1938 року в селі Рахнівка на Вінниччині. Його життя пройшло під знаком постійної боротьби — спершу за право писати українською, а згодом за людські права в умовах тоталітарного режиму. За свої переконання та творчість, яка викривала систему, Стус був переслідуваний радянською владою, ув’язнений, а потім засланий. Його відвага та вірність принципам коштували йому життя — 1985 року Василь Стус загинув у таборі суворого режиму на території Пермської області.

У 2016 році Донецький національний університет отримав ім’я Василя Стуса, що стало визнанням його вагомого внеску в українську культуру та боротьбу за незалежність. Сьогодні університет виховує нові покоління вчених, митців та громадських діячів, однак його історія водночас сповнена випробувань.

У 2014 році, після початку російської агресії та окупації Донецька, університет став одним із символів незламності українського академічного духу. Заклад було евакуйовано до Вінниці, де він продовжив свою діяльність попри всі труднощі.

Сьогодні постать Василя Стуса є натхненням для всіх, хто бореться за свободу та справедливість. Його приклад показує — кожен може стати носієм змін, навіть у найважчі часи.

🔊 Аудіосупровід — вірш Василя Стуса «Незграбно ворон кружеля» зі збірки аудіозаписів читання поезії Василя Стуса, надиктованих самим автором і записаних наприкінці 1960-х років — «Живий голос Василя Стуса».

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Jan, 17:23


🎼Сьогодні виповнюється 130 років від дня народження видатного українського композитора, диригента та педагога Бориса Лятошинського!

Маестро народився 3 січня 1895 року в Житомирі. Навчався у Київській консерваторії під керівництвом Рейнгольда Глієра.

Його життя та творчість припали на дві світові війни, більшовицький переворот, національно-визвольні змагання, сталінський терор і хрущовську відлигу.

Лятошинський поєднував європейські модерністські тенденції з українським мелосом. Серед його видатних творів — симфонічна балада «Гражина», Симфонія № 3, Слов’янський концерт, Український квінтет, «Поема возз'єднання», поема «На берегах Вісли», Концерт для фортепіано з оркестром.

Борис Лятошинський був не лише видатним композитором, а й педагогом, який виховав багатьох українських музикантів, серед яких Валентин Сильвестров та Іван Карабиць.

Сьогодні його музика звучить у найкращих залах світу та є невід'ємною частиною української культурної ідентичності.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Jan, 16:39


⚡️На «Дія.Освіта» доступний освітній серіал «Ґендерна рівність та соціальна інклюзія в комунікаціях»

Серіал розроблений Міністерством культури та стратегічних комунікацій України у співпраці з Міністерством цифрової трансформації.

Курс містить 12 відеосерій, кожна з яких присвячена окремій темі інклюзивності та ґендерної рівності. Після його перегляду на платформі буде доступний симулятор, який допоможе на практиці випробувати себе та зрозуміти, чи достатньо емпатично ви спілкуєтеся та чи не нехтуєте потребами вразливих груп населення.

Новий освітній серіал «Ґендерна рівність та соціальна інклюзія в комунікаціях» буде корисний фахівцям, які працюють з медіа та залучені в зовнішні комунікації, а також усім, хто прагне бути частиною свідомого суспільства.

Більше – на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Jan, 16:34


📚Понад 50 тисяч українців вже отримали кошти на купівлю книжок

Понад 50 тисяч вісімнадцятирічних українців подали заявки на участь у програмі «єКнига». Сьогодні перші заявники отримали виплати у розмірі 908 гривень. Ці кошти можна буде використати на придбання паперових, електронних чи аудіокниг українською мовою.

Виплати можна витратити упродовж трьох місяців із дня нарахування у книгарнях або на сайтах, які приєдналися до проєкту.

Як скористатися програмою?

🔸встановити застосунок Дія на смартфон;
🔸відкрити спеціальний рахунок Дія.Картки для єКниги в одному з банків-учасників програми;
🔸подати заяву в застосунку Дія.

Деталі – на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Jan, 12:49


📚Український культурний фонд надає гранти на створення інклюзивних видань

Книги, зокрема видані шрифтом Брайля, відповідають одному з Пріоритетних напрямів діяльності УКФ «Інклюзивність культури». У восьмому грантовому сезоні Фонду цей напрямок підтримки закладений в програму «Стійкість суспільства через культуру», яка вже відкрита для подачі конкурсних заявок.

Програма «Стійкість суспільства через культуру» містить декілька ЛОТів:

🔸гранти на створення інклюзивних видання, виставки, відеоконтенту, радіоконтенту, телепередачі, колекції/показу мод або артоб’єкту можна отримати в межах ЛОТу «Підтримка митців з інвалідністю» (запланований розмір фінансування на проєкт від 300 000 до 800 000 ₴),
🔸натомість створення інклюзивного культурно-мистецького проєкту, включно з інклюзивним виданням, що передбачає ментальне відновлення через культуру можливе в межах ЛОТу «Безбар’єрне суспільство» (запланований розмір фінансування на проєкт від 500 000 до 1 000 000 ₴).

Прийом заявок на програму «Стійкість суспільства через культуру» триватиме до 31 січня, 18:00.

Більше про участь — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Jan, 12:30


❗️1255 пам'яток української культурної спадщини постраждали через агресію росії

За інформацією, наданою обласними та Київською міською військовими адміністраціями, у грудні пошкоджено 33 пам’ятки культурної спадщини в Запорізькій, Кіровоградській, Сумській, Миколаївській, Харківській областях та в місті Києві.

Загальна чисельність пошкоджених пам’яток культурної спадщини в Україні станом на кінець грудня 2024 року складає 1255 об’єктів. З них національного значення — 125, місцевого — 1055, щойно виявлених — 75.

Пошкоджень зазнали пам’ятки культури у 18 областях та Києві, зокрема:
▪️Харківській області — 324,
▪️Херсонській — 180,
▪️Донецькій — 164,
▪️Одеській — 137,
▪️Чернігівській — 65,
▪️Київській області та м. Києві — 83,
▪️Запорізькій — 57,
▪️Миколаївській — 44,
▪️Дніпропетровській — 49,
▪️Львівській — 60,
▪️Сумській — 33,
▪️Луганській — 32,
▪️Хмельницькій — 10,
▪️Полтавській — 6,
▪️Вінницькій та Житомирській — по 4,
▪️Кіровоградській — 2,
▪️Черкаській — 1.

Детальніше на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Jan, 11:17


🗣МКСК проведе регіональні зустрічі щодо обговорення Стратегії розвитку культури в Україні на 2025-2030 роки

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України запрошує представників культурної сфери, громадськості та зацікавлених сторін долучитися до регіональних зустрічей для обговорення Стратегії розвитку культури в Україні на 2025-2030 роки.

Графік зустрічей: січень – початок лютого 2025 року.

Міста проведення:
м. Харків (10.01.2025) – реєстрація відкрита до 08.01.2025 включно;
м. Львів (17.01.2025) – реєстрація відкрита до 15.01.2025 включно;
м. Одеса (21.01.2025) – реєстрація відкрита до 19.01.2025 включно;
м. Вінниця (03.02.2025) – реєстрація відкрита до 30.01.2025 включно.

Більше - на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Jan, 09:07


Український інститут книги оголосив мистецький конкурс на випуск книжкової продукції

📚Український інститут книги проводить конкурс культурно-мистецьких проєктів для підготовки, видання та доставки книжок. Мета — підтримка книговидавництва, промоція читання та популяризація української літератури у світі. До участі запрошуються юридичні особи та фізичні особи-підприємці, зареєстровані в Україні.

Пріоритетні напрямки:

🔸Художні та науково-популярні книги про історію України для різних вікових груп.

🔸Книги для дітей та юнацтва, які сприяють національно-патріотичному вихованню, демократичним цінностям, культурному розмаїттю, міжкультурному діалогу, гендерній рівності, неприпустимості насильства, розвитку лідерства, екологічній свідомості, відповідальності за навколишній світ та критичному мисленню.

🔸Художні твори про подвиги ветеранів війни, які захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України.

🔸Книги про культуру, історію, мову та мистецтво національних меншин і корінних народів України, а також їх роль у розвитку української культури та державності.

Детальніше - на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

02 Jan, 19:38


⚡️ МКСК звернеться до ЮНЕСКО з проханням створити механізм збереження та захисту архітектурної цілісності вулиць історичного центру столиці

У перший ранок нового 2025 року ворог вразив будівлю Національної спілки письменників України (НСПУ). Вона є однією зі знакових пам’яток Липок та урядового кварталу. Її збудували наприкінці 19-го століття не одразу, а в кілька етапів.

Київський архітектор Володимир Ніколаєв, окрім будівлі НСПУ, опікувався і спорудженням в Києві Володимирського собору, Оперного театру та загалом 27-ми громадських будівель.

Одним з господарів будівлі був мільйонер-цукрозаводчик Сімха Ліберман, який добудовував будинок, надавши йому не тільки сьогоднішнього вигляду, а й своє ім’я — Маєток Лібермана. 

1989 року тут проходили перші збори, на яких організовувався Народний рух України, — будівля стала першим штабом Народного руху, де кувалась наша незалежність.

Росіяни взяли нашу ідентичність за мішень, намагаючись усіма можливими способами її знищити, а разом із нею — і нашу культурну спадщину. Однак їхні зусилля марні. Можна  знищити будівлю, проте неможливо вбити українське слово. 

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України має намір звернутися до Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) з проханням сприяти створенню механізму збереження та захисту архітектурної цілісності вулиць історичного центру столиці, незалежно від статусу будівель або форми їх власності.

Системний підхід допоможе захистити культурну спадщину як невіддільну частину національної ідентичності та, найважливіше, створить базу даних для відновлення історичних будівель та споруд.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

01 Jan, 16:11


Микола Точицький обговорив з представниками громадськості питання збереження Китаївського археологічного комплексу в Києві від забудови

Міністр культури та стратегічних комунікацій України обговорив з представниками громадської ініціативи «Захистимо Китаїв» важливі питання, що стосуються збереження історичного місця в Києві поблизу Національного парку «Голосіївський» — Китаїв.

У зустрічі взяли участь представники громадської Ініціативи «Захистимо Китаїв», а також археолог Інституту Археології НАНУ, дослідник Китаєва Іван Зоценко та історик, керівник проєкту «Музей відкрито на ремонт» Леонід Марущак.

Сторони обговорили актуальну проблематику збереження пам'ятки, а також спільні кроки для вирішення питань збереження історичної місцевості Китаїв.

Міністр відзначив, що збереження культурної спадщини є об'єктом національної безпеки. Максимальна співпраця та пряме партнерство МКСК з громадськістю, це запорука збереження культурної спадщини.

Нагадаємо, унікальна пам'ятка археології «Китаївське городище і курганний могильник» занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

01 Jan, 11:47


📃Експертно-фондова комісія МКСК внесла 11 унікальних музейних предметів до Держреєстру національного культурного надбання

Після тривалої перерви відновила свою роботу Експертно-фондова комісія Міністерства культури та стратегічних комунікацій України. На її першому засіданні, яке відбулося 30 грудня, 11 унікальних музейних предметів зі збірок чотирьох вітчизняних музеїв внесли до Державного реєстру національного культурного надбання.

🎨Серед них твори двох видатних українських художників — Казимира Малевича та Іллі Репіна.

Зокрема, картина Казимира Малевича «Суперматизм-65» з колекції Харківського художнього музею, що є яскравим прикладом художнього стилю супрематизму, який Малевич започаткував у 1915 році.

Також з колекції Харківського художнього музею до Держреєстру занесено картину Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Захопившись історією Запорозької Січі митець писав: «ніхто в усьому світі не відчував такої свободи, рівності й братерства, як запорожці».

Ще один важливий артефакт, який занесли до Держреєстру, — Євангеліє Апракос 1707 року (друк Києво-Печерської Лаври) зі збірки Харківського історичного музею імені М.Ф. Сумцова. Євангеліє є унікальним поліграфічним шедевром, примірником-оригіналом рідкісного ілюстрованого українського кириличного стародруку великого формату та одним з найвидатніших проєктів в історії українського книговидання до ХІХ ст.

Більше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

31 Dec, 17:51


Привітання Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького з Новим роком

Кажуть, у час війни час іде інакше. Дні здаються довшими, місяці — важчими, а роки — викликом, який потрібно здолати. Проте кожна така хвилина стає частиною нашої історії. І сьогодні ця історія пишеться як зброєю, так і словом, піснею, мистецтвом.

Новий рік для українців — це не про диво. Це про нашу силу й наполегливість, про віру в Перемогу, яку ми несемо в серцях. Кожен українець знає, що таке відчувати гордість: за свою країну, за нашу культуру, яка надихає світ, об’єднує і зберігає найцінніше — нашу ідентичність. Саме культура стає тим фундаментом, на якому ми будуємо майбутнє, готуючись до відновлення й діалогу про це на ключових міжнародних майданчиках, зокрема наступного року в Італії.

Нехай прийдешні свята наповнять вас теплом та силою творити майбутнє. Бо навіть у найтемнішу ніч ми залишаємося тими, хто запалює світло. З Новим роком!

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

28 Dec, 17:19


Кобзарсько-лірницька традиція — уособлення свободи, моральності та нескореності. У ХХ столітті радянський режим намагався знищити цю унікальну частину української культури. Та попри переслідування, традиція не згасла, а сьогодні визнана ЮНЕСКО частиною світової нематеріальної культурної спадщини.

У війні проти російської агресії ми втрачаємо не лише воїнів, але й зберігачів нашої культурної пам’яті. Їхні імена та подвиги назавжди вписані в історію боротьби за нашу незалежність.

Сьогодні розповідаємо історії кобзарів, лірників, бандуристів та майстрів народних інструментів, які загинули на війні. росія забрала їхні життя, але не змогла знищити їхню спадщину.

Вічна слава та пам'ять героям!

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

28 Dec, 14:02


У МКСК вручили мистецькі премії лауреатам 2024 року

У МКСК відбулася урочиста церемонія нагородження лауреатів галузевих премій у 2024 році. Участь у нагородженні взяли також голови та заступники голів комітетів галузевих премій.

🗣️«Сьогодні, коли Україна проходить через найважчі випробування в своїй історії, голос української культури звучить сильніше, ніж будь-коли. Культура стала нашою опорою, джерелом єдності та незламності. Сучасні митці не лише зберігають і захищають традиції, а й створюють нові сенси, які відповідають викликам сьогодення, підкреслюючи її роль у формуванні нашої ідентичності та майбутнього», — сказав Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Від імені Міністерства та всієї творчої спільноти Міністр привітав українську композиторку, викладачку, народну артистку України, лауреатку Національної премії України імені Тараса Шевченка, члена-кореспондента Національної академії мистецтв України Лесю Дичко з 85-річчям.

🗣️«Попри ті обставини, в яких ми живемо сьогодні, активність подачі заявок на отримання премій вражає. Вона зростає кожного року», — зазначила в. о. Голови Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти Ольга Россошанська.

Ознайомитись зі списком лауреатів можна на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

27 Dec, 19:21


До Міністерства культури та стратегічних комунікацій України завітали колядники Орелі з Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара». Їхні голоси створили святкову атмосферу, нагадуючи про красу й багатство українського народного мистецтва.

Колядування — це не лише давня традиція, а жива частина нашої культурної спадщини. Вона об’єднує покоління, зміцнює національну ідентичність і дарує надію на краще.

Щиро дякуємо Музею Івана Гончара за цю чудову ініціативу! Хай дзвенить коляда у кожному куточку України, наповнюючи наші серця світлом, радістю і вірою в найкраще.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

27 Dec, 12:30


🎶 У Києві відбудеться відкриття фестивалю «Lyatoshynsky Space», що присвячений видатному українському композитору Борису Лятошинському

👉 3 січня о 19:00 у Національній філармонії України у колонній залі ім. М. Лисенка відбудеться відкриття фестивалю «Lyatoshynsky Space».

Організатори «Lyatoshynsky Space» пропонують слухачам поміркувати над концептом пам’яті через музику: особистої — спогади композитора про своє життя та творчість, і суспільної — спільної пам’яті про минуле, яке передане через твори видатного митця.

Фестиваль розпочнеться з концерту камерної музики у виконанні «NotaBene Chamber Group». Також гості зможуть послухати добірку творів, які сам Борис Лятошинський представив на ювілейному концерті 3 січня 1965 року.

Борис Лятошинський, який є одним із найвидатніших композиторів ХХ століття, залишається символом української музичної ідентичності. Його творчість дедалі більше звучить на міжнародних сценах. Саме тому фестиваль підкреслить значущість української культурної спадщини у світовому мистецькому просторі.

Детальніше про подію — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

27 Dec, 11:05


🗣Уряд схвалив зміни до законів України у зв’язку з оновленням офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов

Кабінет Міністрів України схвалив проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з оновленням офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов», розроблений МКСК.

👉 Пропонується привести назву та положення Закону України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин», а також положення законів України «Про національні меншини (спільноти) України» та «Про медіа» у відповідність до оновленого офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов, який здійснило МЗС України.

Законопроєктом пропонується положення Хартії застосовувати до кримськотатарської, гагаузької, новогрецької, німецької, болгарської, польської, румунської, словацької, угорської, чеської, білоруської мов та івриту.

☝️Таке рішення Уряду є важливим кроком, що дасть можливість забезпечити належне застосування передбаченого Хартією режиму підтримки та особливого захисту мов, які цього потребують, у визначених сферах суспільного життя та з урахуванням становища кожної з них.

Більше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

27 Dec, 09:47


🗣️У Києві відбудеться дискусія «Українська культура під час світової кризи: шляхи порятунку і самозбереження»

3 січня о 17:30 у рамках фестивалю музики Бориса Лятошинського «Lyatoshynsky Space» у Національній філармонії України відбудеться дискусія на тему «Українська культура під час світової кризи: шляхи порятунку і самозбереження».

Участь у заході братимуть:
▪️перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко;
▪️арт-менеджерка, директорка державного підприємства Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал» Олеся Островська-Люта;
▪️український композитор, заслужений діяч мистецтв України, в.о. генерального директора Національної філармонії України Михайло Швед.

Модератором події виступить журналіст і телеведучий Юрій Макаров.

Під час дискусії учасники порушуватимуть питання розвитку та промоції української культури як в Україні, так і за кордоном. Вони зосередяться на викликах, що постали в умовах війни, а також на перспективах відновлення культури.

Більше про подію — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

26 Dec, 15:52


🕯️«Мусі від Володі»: пішла з життя подруга Володимира Івасюка Марія Марчук, яка надихнула його на написання «Червоної рути»

Марія Марчук була особливою людиною в житті Івасюка. Вони ділили спільні інтереси до музики й медицини, а також любов до рідної землі. Композитор радився з нею, ділився сокровенним та запрошував грати у своєму ансамблі. Саме їй він наспівав перші рядки «Червоної рути», а пізніше передав текст пісні з підписом: «Мусі від Володі. III пара по дермі».

«1969 року під час перерви між репетиціями оркестру Володя наспівав мені свою композицію. А потім була звичайна лекція, на якій він простягнув мені аркуш із текстом «Червоної рути». Цей аркуш паперу зберігаю й досі. Дорогі серцю слова, написані рукою Володі», — розповідала Марія.

Жінка завжди берегла пам’ять про композитора, захищала його чесне ім’я та підтримувала його спадщину. Вона була однією з небагатьох, хто наважився поїхати на похорон Івасюка до Львова, навіть попри складні обставини того часу.

Вічна пам’ять жінці, яка стала музою для створення одного з найбільших шедеврів української музики.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

26 Dec, 07:04


Реалізація політики безбарʼєрності — один із пріоритетів діяльності Міністерства культури та стратегічних комунікацій України

👉Відбулося підсумкове засідання Ради безбар’єрності під головуванням Віцепрем’єр-міністра – Міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби та за участі першої леді України Олени Зеленської.

Учасники засідання, а це — представники Уряду, голови профільних комітетів Верховної ради, представники посольств Франції, Швейцарії та Японії,  офіційні представники ВООЗ, ЮНІСЕФ, Програми розвитку ООН, Ради Європи, U-Lead та інших міжнародних організацій в Україні, начальники обласних військових адміністрацій; представники територіальних громад і організацій громадянського суспільства — проаналізували результати, яких вдалося досягти цього року, та обговорили плани на наступний.

🗣️За словами Першої леді України Олени Зеленської, «унікальність оборони України в тому, що ми намагаємося при цьому розвиватися, не відкладаючи на після війни. Цього року, навесні, у дослідженні ЮНІСЕФ 83 % українців уперше назвали безбар’єрність новою цінністю. А в другій хвилі дослідження, восени, ця цифра становила вже 87 %».

☝️Своєю чергою Радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна зазначила, що одним із пріоритетів на наступний рік є просування доступності в громадах.

Варто зазначити, що реалізація політики безбарʼєрності є одним із пріоритетів МКСК. Діяльність Міністерства у сфері безбар’єрності спрямована на забезпечення доступності та рівних можливостей для всіх груп населення. 

МКСК реалізує Національну стратегію із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року та, водночас, має власні флагманські проєкти: інформаційну кампанію «Україна без бар’єрів», «Інформація без бар’єрів» та планує впровадження нового — «Культура без бар’єрів».

Більше про результати реалізації безбарʼєрності в Україні читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Dec, 18:24


🇺🇦Українську кобзарсько-лірницьку традицію визнали на світовому рівні!

Сьогодні на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини нашу «Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції» включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Особливо важливим цей здобуток є сьогодні, коли наші сучасні кобзарі, як і їхні предки за часів козацтва, підтримують бойовий дух українських захисників та надихають на боротьбу за свободу й незалежність. Їхня музика і слово, як і раніше, пробуджують в людях віру, силу та незламність.

Це досягнення стало можливим завдяки тісній співпраці Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства закордонних справ України, Постійного представництва України при UNESCO, Національної комісії України у справах UNESCO, Кобзарських цехів Києва, Львова та Харкова, а також усіх заінтересованих організацій у розвитку цієї програми.

Поки ворог намагається знищити нашу ідентичність, руйнуючи заклади культури та вбиваючи митців, ми продовжуємо боротися.

Ми вистоїмо. Ми збережемо своє. І ми переможемо.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Dec, 17:57


🇷🇴 🇺🇦 МКСК забезпечує культурні та інформаційні права румунської національної меншини України

5 грудня заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції Андрій Наджос взяв участь у Форумі «Розвиток румунської національної меншини (спільноти) України: громадський, культурний і освітній вимір».

🗣«Діяльність МКСК тісно пов’язана з підтримкою національних спільнот. Міністерство реалізує проєкти для збереження і розвитку культурної спадщини національних меншин. Серед пріоритетів — удосконалення законодавства, що забезпечує рівні права та можливості для всіх громадян України, незалежно від їхньої національної приналежності. Міністерство долучалося до розробки Державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» на період до 2034 року, спрямованих на захист прав національних меншин. Ці кроки повною мірою забезпечують культурні та інформаційні права румунської громади в Україні», — сказав Андрій Наджос.

Окремо він зазначив, що внесення змін до Закону «Про медіа» стало важливим кроком для підтримки національних меншин. Згідно з новими нормами, для телеканалів, які ведуть мовлення мовами національних спільнот, встановлено вимогу, аби щонайменше 30% ефіру займали програми українською мовою. Це сприяє розширенню доступу румунської громади до контенту рідною мовою.

Також було створено умови для розвитку бібліотек: державний бібліотечний фонд налічує понад 301 млн примірників, зокрема майже 2 млн румунською мовою.

Більше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Dec, 17:02


Цьогоріч премію імені Михайла Дерегуса отримає художниця Любов Яцків

👉 У день 120-річчя від дня народження видатного українського художника Михайла Дерегуса Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти оприлюднило результати засідання Комітету з присудження премії його імені.

Члени Комітету шляхом відкритого голосування обрали лауреата премії в номінації «Живопис». Цього року перемогу здобула художниця Любов Яцків за визначний внесок у мистецтво та високу професійну майстерність.

Пані Любов відзначена за створення іконостаса у храмі Святої Софії – Премудрості Божої при Українському католицькому університеті, який отримав високу оцінку експертів.

Більше – на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Dec, 16:27


Сьогодні відбудеться розгляд Програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції для включення до Списку ЮНЕСКО

👉 Сьогодні на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини українська делегація представить номінацію від України «Програма з охорони кобзарсько-лірницької традиції», яку пропонують включити до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Україна вперше подала номінацію до цього Списку.

Кобзарство — явище української культури, що з’явилося в ранньомодерну добу і поширилося на всіх теренах, населених українцями. Воно виникло як усний переказ сліпих мандрівних співаків, які супроводжували свій спів грою на кобзі, бандурі та колісній лірі. У своїй діяльності вони створили власний світогляд і стиль життя. У народі їх називали «старцями», «дідами», а більш шанобливо — «божими людьми». Із середини ХІХ століття з ласки Тараса Шевченка їх стали називати кобзарями.

Успішний розгляд номінації означатиме, що світ визнає і підтримує важливу для України традицію, яка упродовж століть неодмінно супроводжує боротьбу українського народу за незалежність, зберігаючи героїчну епіку, історію, духовність. Це особливо важливо сьогодні, коли, так само як і за часів козацтва, носії цієї традиції стоять пліч-о-пліч з воїнами, надихають на боротьбу цивільних.

Долучайтеся до перегляду трансляції 19-ї сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини. Розгляд номінації від України заплановано після 19:30 за київським часом.

Посилання на трансляцію на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Dec, 15:00


Програма «єКнига»: Уряд схвалив рішення, завдяки якому 18-річні українці зможуть отримати гроші на книжки

МКСК спільно з Мінцифри та Українським інститутом книги запускають програму «єКнига». Вона допоможе стимулювати читацьку активність, а також підтримати українське книговидання. Участь у програмі можуть взяти громадяни України, яким у 2024 році виповнилось 18 років, вони отримають від держави 908 гривень на книжки. Ці кошти можна витратити на паперові, електронні чи аудіокниги українською мовою.

Як можна буде скористатися перевагами програми після запуску єКниги?

1⃣встановити застосунок Дія на смартфон;
2⃣обрати послугу «єКнига»;
3⃣перейти за посиланням, відкрити спеціальну віртуальну банківську картку «єКнига» в одному із банків України;
4⃣подати заявку.

Якщо заявку схвалено, гроші зарахують на картку «єКнига». Використати їх потрібно протягом 3 місяців.

Купувати книги можна лише українською мовою, у книгарнях, які беруть участь у програмі. Список книгарень буде опубліковано на сайтах ДІЯ та Українського інституту книги.

🧑‍🍼Крім того, через рік після закінчення воєнного стану при народженні дитини таку допомогу зможе отримати один із батьків чи її законний представник.

Держава обрала саме ці категорії, щоб заохотити молодь читати книги та підтримати сім’ї з маленькими дітьми, сприяючи розвитку любові до читання з самого дитинства.

Програма «єКнига» фінансується з державного бюджету та є кроком до популяризації української книги.

Детальніше на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Dec, 09:59


Щойно підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції. Це санкції проти тієї частини влади зараз у Грузії, яка здає Грузію Путіну.

Так буває в міжнародних справах: якщо вчасно не відреагувати або якщо відреагувати непринципово, то далі – втрачені десятиліття і країни, позбавлені свободи.

Не можна втратити нікого в цьому регіоні: ані Грузію, ані Молдову, ані Україну. Разом треба захищатись проти Москви.

Ми закликаємо Європу, Америку, всіх у світі діяти так само – діяти принципово.
Слава Україні!

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

04 Dec, 19:36


🇺🇦MyPompeii: відтепер італійський
додаток про місто Помпеї доступний українською мовою


У актовій залі Археологічного парку Помпеї презентували україномовну версію додатка MyPompeii для відвідування Археологічного парку Помпеї в рамках заходу «Відчуй Помпеї українською». 

🗣️«На світі багато пам’яток, які треба побачити. Але Помпеї — дійсно особливе місце. Бо це пам’ятник цілому місту, цивілізації, яку знищила страшна катастрофа. Це не той музей, який асоціюється зі словом «розвага». Бо це про загибель людей, як би давно вони не жили. Але доки зберігається пам’ять — і міста, і люди живуть. Тому цей аудіогід для нас особливо цінний — хоч він за ліком в цьому проєкті вже 94-й. Дякую генконсульству України у Неаполі, керівництву музею, що драматична історія Помпеїв тепер буде розказана й українською мовою», — зазначила перша леді Олена Зеленська. 

Створення україномовної версії додатка MyPompeii підкреслює роль української громади в Італії, що зростає, особливо в Кампанії та Неаполі. Щодня розкопки в середньому відвідує близько 30 українських туристів.

🗣️«Помпеї є частиною світової спадщини ЮНЕСКО. Вони нагадують нам про силу культури й історії та одночасно про її крихкість. Тож попри загрози, ми маємо берегти наші надбання», — сказав Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький у відеозверненні.

Завдяки україномовній версії MyPompeii відвідувачі зможуть краще зрозуміти історію, відкрити таємниці стародавнього міста та повною мірою відчути унікальну атмосферу Помпеї.

Запуск україномовної версії мобільного додатку вдалося реалізувати завдяки співпраці Генерального Консульства України в Неаполі та Археологічного парку Помпеї.

Детальніше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

04 Dec, 18:58


Культура як основа національної стійкості: стратегія збереження та розвитку

👉У межах спеціальної події відбулося представлення плану МКСК в розрізі пункту 9. Культурний суверенітет України, що є важливою складовою  Внутрішнього плану стійкості України, який складається з десяти пунктів. Його представив Президент України у Верховній Раді України 19 листопада 2024 року. 

🗣️Під час відеозвернення Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак зазначив: «Україна веде війну за свою ідентичність. Росія намагається стерти нашу культуру, як це було зроблено в Маріуполі, коли ворог знищив театр, де ховалися діти. Вони руйнують наші церкви, музеї. Для Кремля це теж об’єкти критичної інфраструктури».

Керівник ОПУ наголосив, що сьогодні Україна відстоює не тільки свої права, а й спільні цінності всієї демократичної спільноти. 

☝️На спеціальній події МКСК було представлено ключові аспекти зміцнення стійкості України через культуру. Зокрема, Міністр  культури та  стратегічних  комунікацій України Микола  Точицький зробив акцент на тому, що культура є невіддільною частиною політики безпеки України.

Учасникам презентували законодавчі ініціативи, які визначають культуру як пріоритет національних інтересів. Також обговорили питання гармонізації українського законодавства у сфері культури з європейськими нормами в рамках інтеграції України до ЄС.

👉 Ключовими напрямами внутрішнього плану стійкості міністерства є: захист культурної спадщини, стійкість сфери культури та згуртованість суспільства, а також голос української культури у світі. Стратегічні комунікації, як частина інформаційної стійкості держави, також є у сфері відповідальності МКСК. 

🗣️«Культурна ідентичність дорівнює безпеці держави. Ми маємо не лише протидіяти дезінформації, а й створювати наративи про те, ким ми є і проти кого ми боремося», — підсумував Микола Точицький.

ℹ️Захід відбувся за сприяння Офісу підтримки відновлення, що реалізується у партнерстві з ЮНЕСКО Ukraine за фінансової підтримки Японії, імплементується Громадською спілкою «Фонд підтримки реформ в Україні».

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

04 Dec, 11:27


Музей війни презентує видання «Історичний портрет Слобідської України: Курщина»

6 грудня о 14:00 Музей війни презентує видання «Історичний портрет Слобідської України: Курщина», присвячене українським Захисникам – учасникам Курської оборонної операції.

Видання є каталогом виставки «…за межею свого рідного краю», що задокументувала події операції Сил оборони України на Курщині. Експозиція представлена в Головному корпусі Музею війни.

Каталог, як і виставка, має три розділи:

перший охоплює XVII–XІX ст. та знайомить з історією української колонізації теренів Курщини, Білгородщини та Вороніжчини від другої половини XVII ст., коли українські слободи виникали на безлюдних полях і татарських стежках, а рушійною силою цього процесу було козацтво;

у другому висвітлено формування кордонів між двома радянськими республіками — УСРР та РСФРР. Із 72 унікальних документів, що ввійшли до каталога, помітну більшість представлено в публічному просторі вперше. Вони свідчать про волевиявлення місцевих громад, яке було проігноровано;

окрема частина проєкту має назву «Рубіж». Це вибірка 26 світлин музейного фотографа Романа Пупенка, доповнена предметами, зібраними в експедиції, що тривала від 15 до 18 серпня 2024 р. на підконтрольних Силам оборони України територіях Курщини.

Партнери проєкту: Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, Центральний державний історичний архів України у м. Києві, Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова.

Вхід на презентацію видання вільний.

Детальніше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Dec, 22:00


🇺🇦 Українську писанку визнали культурним надбанням людства!

Кожна перемога України у культурному полі — це наш спільний успіх. Поки агресор руйнує наші заклади культури, вбиває наших митців, намагається стерти нашу ідентичність — ми продовжуємо боротися за своє. У цьому наша єдність і незламність.

Дякуємо нашим партнерам з Естонії у підтримці на цьому непростому шляху, а також нашим українським колегам.

Це досягнення стало можливим завдяки тісній співпраці Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства закордонних справ України, Постійного представництва України при UNESCO, Національної комісії України у справах UNESCO, носіїв практиків та представників громадянського суспільства.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Dec, 12:50


🧏‍♀️МКСК впроваджує зміни для створення безбар’єрного простору

Щороку 3 грудня Україна разом зі світовою спільнотою відзначає День людей з інвалідністю. Ця дата нагадує нам про важливість інклюзивності, рівності прав і гідності для всіх. В умовах війни потреба в підтримці людей з інвалідністю стала ще актуальнішою, і створення безбар’єрного простору — це пріоритет для нашої держави.

☝️МКСК активно працює над втіленням Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору до 2030 року та має власні проєкти: інформаційну кампанію «Україна без бар’єрів», «Інформація без бар’єрів» та планує впровадження нового проєкту «Культура без бар’єрів».

Ключові досягнення МКСК в рамках проекту «Інформація без бар’єрів» :

▪️Кабінет Міністрів України затвердив Рекомендації з доступності інформації для органів влади щодо подання інформації у форматах, доступних для сприйняття.

▪️Створено Експертну раду з комунікацій безбар’єрності, яка покращує доступність інформації для всіх груп населення.

▪️Проведено тренінг «Простою про складне» для працівників комунікаційних підрозділів органів влади у співпраці з ПРООН, ЮНІСЕФ та Офісом Першої Леді України.

▪️Спільно з Експертною радою з комунікацій безбар’єрності при МКСК напрацьовано Комунікаційну стратегію щодо створення безбар’єрного простору в Україні та Типові рішення щодо використання кольорів та дизайну оформлення комунікації в рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

▪️Понад 1000 представників культури та медіа долучилися до онлайн-вебінарів «Довідник безбар’єрності та як ним користуватися».

▪️Затверджено Методичні рекомендації для забезпечення безбар’єрності у сфері медіа.

▪️Організовано зустрічі з керівниками департаментів культури та інформаційної політики ОДА, присвячені темі «Безбар’єрність як суспільна норма».

▪️Затверджено Рекомендації з питань безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я для 110 закладів культури.

▪️Проведено тренінг у Ризі (Латвія) для представників міністерств щодо доступності інформації в рамках ініціативи Першої Леді України «Без бар’єрів».

▪️Організовано навчання «Проста мова в музеях» для 105 представників музеїв.

▪️Спільно з Українським інститутом культурних досліджень проаналізовано доступність інформації для маломобільних груп населення.

▪️Опубліковано результати опитування щодо доступності культурних послуг за участю понад 6 тисяч респондентів.

▪️У планах — запуск нового проекту «Культура без бар’єрів», що сприятиме покращенню доступу до культури та культурних послуг для всіх громадян.

ℹ️Проект Міністерства культури та стратегічних комунікацій «Інформація без бар’єрів» у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи Першої Леді України Олени Зеленської”.

Для використання коректної лексики та підходів радимо ознайомитися з «Довідником безбар’єрності» — ключовим ресурсом для побудови інклюзивного середовища.

Разом будуємо суспільство без обмежень!

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

15 Nov, 17:38


🕯У Національній філармонії України відбудеться концерт пам’яті жертв голодоморів з українсько-американською програмою

23 листопада о 19:00 у Колонній залі Національної філармонії України відбудеться концерт пам’яті жертв голодоморів.

Українсько-американська програма продемонструє потужну синергію трьох провідних виконавських колективів країни — Національного ансамблю солістів «Київська камерата», Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України та Національної заслуженої академічної капели України «Думка».

Знаковий концерт з найтрагічніших творів світової класики відбудеться під баттутою головної диригентки «Київської камерати» Кері-Лінн Вілсон. В імпрезі також візьме участь відома українська скрипалька Богдана Півненко — генеральна директорка – художня керівниця «Київської камерати», яка упродовж багатьох років активно пропагує новітню українську академічну музику.

Більше про концерт читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

15 Nov, 16:55


«Коли письменники мають ховати рукописи по городах, коли письменників розстрілюють окупанти, то це, певно, саме той випадок, для якого люди й винайшли слово "трагедія"», — Вікторія Амеліна.

15 листопада світ відзначає День порожніх стільців. Цього дня порожні стільці на правозахисних акціях символізують письменників, медійників та митців, які не можуть бути з нами через ув'язнення, переслідування, зникнення або вбивство.

Сьогодні відомі імена 99 медійників та 132 митців — цілого покоління розстріляних українців, які не можуть бути з нами, адже їх вбила росія. Серед них — Вікторія Амеліна та Володимир Вакуленко. Вони не були знайомі при житті, але мали надзвичайний зв’язок. 

Збереження пам’яті про загиблих — це продовження їхньої справи.

Читайте історії Вікторії та Володимира у картках. 

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

15 Nov, 16:21


російські ракети поцілили в Одесі у пам’ятки культурної спадщини, які знаходяться під захистом ЮНЕСКО

Ввечері 14 листопада Одеса зазнала масованого комбінованого ворожого удару. Внаслідок атаки загинула 35-річна жінка, постраждали люди. Пошкоджені житлові будинки, навчальні заклади, приміщення СТО, церква, торгівельні об’єкти, магістральний трубопровід теплопостачання, приватні гаражі та транспортні засоби. Також ворог поцілив по припортовій інфраструктурі Одеси.

російські ракети пошкодили пам’ятки культурної спадщини, розташовані в межах об’єкта всесвітньої спадщини під загрозою «Історичний центр Одеси» та його буферної зони:

Прокурори у взаємодії з іншими правоохоронцями документують наслідки збройної агресії рф, аби жоден злочин не залишився без покарання.

Ознайомитись зі списком пошкоджених пам’яток культурної спадщини можна на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

15 Nov, 13:46


Молодіжна рада при МКСК провела стратегічну сесію для визначення ключових напрямів діяльності

🗣 З вітальним словом до членів Молодіжної ради звернувся народний депутат України Олександр Санченко: «Приємно бачити, що молоді люди із величезним запалом включилися у процес спільнотворення такої молодіжної політики, яка максимально відповідатиме запитам і викликам сучасності».

Під час зустрічі учасники сформували стратегічні напрями своєї діяльності, обговорили ресурси та партнерську підтримку, необхідну для втілення запланованого. Також розглянули три ключові завдання, визначені Міністром, і шляхи їх реалізації.

🗣«Ми розуміємо, що робота буде плідною лише тоді, коли вона підкріплена конкретними результатами. Важливим для Молодіжної ради при МКСК є співпраця з державними інституціями, громадськими організаціями, міжнародними партнерами. Вірю, що разом ми створимо простір, де кожен молодий українець відчуватиме себе частиною важливих змін», — зазначила начальниця відділу політики безбар’єрності, ґендерної рівності та ментального здоров’я МКСК Леся Хемраєва.

Цей захід було проведено ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.

Детальніше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

14 Nov, 15:49


Регіональна політика та людський капітал: за ініціативи Офісу підтримки відновлення науковці обговорили пропозиції до Стратегії розвитку культури

👉 12 листопада у Києві обговорили пропозиції до Стратегії розвитку української культури до 2030 року в контексті тематики регіональної політики, відновлення та людського капіталу. Захід ініційовано та проведено Офісом підтримки відновлення при МКСК спільно з Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв.

Директорка Департаменту відновлення та культурної реінтеграції деокупованих територій МКСК Діана Трима наголосила, що Стратегія охоплює період війни та планування повоєнного відновлення. Тому необхідно врахувати специфічні виклики, з якими наразі стикається сфера.

🗣«Дуже важливо, щоб усі зміни спиралися на наукове підґрунтя. Цей досвід буде унікальним, адже наразі жодна інша країна Європи не переживає такої великої війни, як наша. Це вимагає особливих підходів і глибоких досліджень, які дадуть змогу віднайти нові шляхи до відбудови та сталого розвитку», — підкреслив керівник Офісу підтримки відновлення Дмитро Турчак.

👉 Академія готова взяти на себе лідерство у фаховій підготовці кадрового резерву працівників сфери культури на деокупованих територіях, а також впроваджувати проєкти з відновлення людського капіталу мистецтвом.

Захід став початком серії круглих столів за участі науковців, головна мета яких — напрацювати наукове підґрунтя та збір пропозицій до Стратегії розвитку української культури до 2030 року.

Детальніше про хід зустрічі читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

14 Nov, 10:20


Київська міська державна адміністрація планує збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі, в місці, яке є частиною української культури й історії.

Паркінг на 320 машиномісць планують створити за адресою провулок Киянівський, 13–21, в межах кількох археологічних памʼяток: «Культурний шар міста Ярослава», «Копирів кінець», «Поселення та могильник на горі Дитинка» та «Історичний ландшафт київських гір».

Ця земельна ділянка розташована в Центральному історичному ареалі міста Києва (наказ МКІП від 02 серпня 2021 року № 599 «Про затвердження меж та режимів використання території історичних ареалів м. Києва»), впритул до буферної зони об’єкту всесвітньої спадщини «Київ: Собор Святої Софії і прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра» (наказ Міністерства культури, молоді та спорту України від 31.01.2020 № 412), в межах Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ», в межах охоронної (буферної) зони I, ІІ, V категорій пам’ятки архітектури національного значення «Андріївська церква» (постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 659, охоронний № 26071-Н; наказ Міністерства культури України від 10.02.2014 № 65), на території пам’ятки археології національного значення «Культурний шар «Міста Ярослава» (постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 928, охоронний № 260028-Н).

Збереження культурної спадщини є елементом національної безпеки. Знищення пам’ятки археології національного значення заради побудови підземного паркінгу на Старокиївській горі є неприпустимим.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

14 Nov, 08:57


Соня Делоне — французька художниця та дизайнерка українського походження, яка змінила історію світової моди. Вона була першою жінкою, чиї роботи виставляли в Луврі ще при житті та викладала в Сорбонні. Нею надихаються такі бренди, як Chloé, Hermes, Miu Miu. А найбільша колекція творів художниці зберігається у Центрі Жоржа Помпіду в Парижі. 

Ми продовжуємо знайомити вас з видатними українками. Сьогодні — це історія Соні Делоне. На жаль, в Україні художниця і дизайнерка є маловідомою. 

«У той час, коли її слава гриміла у Європі, у Радянському Союзі авангард був заборонений, ім’я Соні Делоне не змогло проникнути через залізну завісу», — пояснює мистецтвознавиця Валентина Клименко. 

Як спогади про українське село та традиційне весілля змінили світову моду — читайте у картках. 

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

13 Nov, 15:33


Бібліотеки – простори психосоціальної підтримки: у Львові пройшли тренінги для бібліотекарів

👉 З 4 по 8 листопада у Львові відбулася друга сесія очних тренінгів у рамках проєкту «Бібліотеки як простір психосоціальної підтримки». У них взяли участь 30 бібліотекарок з 16 бібліотек з Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей.

Тренінги фокусувались на методах психосоціальної підтримки, інструментах самодопомоги, першій психологічній допомозі, профілактиці професійного вигорання, психоемоційному розвантаженню через творчість та читання, моделі співпраці в громаді для підтримки психічного здоров’я населення з урахуванням основних принципів травмо-інформованого підходу, створенні комфортного психосоціального простору в бібліотеці.

🗣«Бібліотеки мають стати важливими точками опори для людей, які шукають допомоги, зокрема у сфері психосоціальної підтримки. Важливо, щоб ми підтримували один одного, адже тільки разом можемо подолати будь-які труднощі. Бібліотеки – це не просто місце для читання, це простір для спілкування, підтримки та, найголовніше, для відновлення», — сказала Леся Хемраєва, начальниця відділу політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я МКСК.

По завершенню тренінгів учасниці отримали відповідні сертифікати та за умовами проєкту в наступні два місяці повинні організувати тематичні локації та оформити комфортний психосоціальний простір у своїх бібліотеках. Також провести два тематичні заходи з психосоціальної підтримки для колег та для відвідувачів бібліотек з використанням наданих інструментів, вправ і методик; інтегрувати психосоціальну підтримку в річний план роботи бібліотеки на 2025 рік як рутинну діяльність та регулярні заходи.

Команда проєкту підтримуватиме учасниць упродовж наступних двох місяців, а також проведе 2 групові вебінари на тематику психосоціальної підтримки в бібліотеках з урахуванням запиту від учасників.

Детальніше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Nov, 20:04


Графіті Бенксі в Лаврі: унікальний фрагмент з Гостомеля став частиною української святині

👉 У Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» відсьогодні зберігається фрагмент стіни з графіті Бенксі. Цю роботу демонтовано зі зруйнованого російськими ракетами будинку в Гостомелі, що на Київщині, де цей фрагмент став символом спротиву та надії на відродження після деокупації.

На графіті зображена жінка в халаті, з бігуді на голові та в протигазі, яка стоїть на стільці перед обгорілим вікном. Вона ніби готова загасити полум’я — метафора боротьби українців із вогнем війни, розпаленим російською агресією. Це зображення стало одним із найбільш впізнаваних символів міжнародної підтримки України.

Особливого значення цей експонат набуває завдяки сусідству з давньоруським графіті XI століття — жартівливим шаржем на одного з будівничих Успенського собору. Цей стародавній малюнок виявили під час розбору руїн собору в 1950-х роках, нагадуючи про те, що мистецтво відображає життя і висловлює позицію, що залишається актуальною навіть через тисячоліття.

Детальніше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Nov, 19:31


💻 Фонд Східна Європа запустили серію сертифікованих онлайн-курсів на платформі «Зрозуміло!»

Добірка курсів спрямована на зміцнення національної та громадянської ідентичності народу, підвищення рівня знань про історію боротьби за незалежність України та волонтерські рухи, формування критичного мислення.

Доступні курси:
Історія українського громадянського суспільства
Єдина Україна: становлення національної ідентичності
ProKrym
Мова меморіалів

Долучайтеся до навчання та відкрийте нові знання про нашу історію та суспільство! 🇺🇦

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Nov, 14:19


🎭 Про виживання та людяність: У Києві відбудеться прем’єра вистави Луганського театру «Лавина»

25 листопада о 18:00 в Києві на основній сцені Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка пройде прем’єра вистави «Лавина». Вона буде поставлена заслуженим діячем мистецтв України Володимиром Московченком за п’єсою відомого драматурга Тунджера Джюдженоглу.

👉 «Лавина» — це іронічна притча про життя в гірському селищі, де люди змушені дотримуватися суворих правил задля виживання. Протягом 9 місяців на рік мешканці живуть «пошепки», щоб не зрушити лавину, і тільки 3 місяці мають змогу говорити на повний голос. Напруга досягає піку, коли молода жінка, яка чекає на дитину, має народжувати в час, коли лавинна загроза є найбільшою.

Детальніше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Nov, 13:53


2109 об’єктів культурної інфраструктури зазнали пошкоджень чи руйнувань через російську агресію

Cтаном на 25 жовтня 2024 року збитків зазнали 2109 об’єктів культурної інфраструктури без урахування пам’яток культурної спадщини. З них 368 – знищені (17,45%).

Загально найбільших втрат і збитків культурна інфраструктура зазнала у Донецькій, Харківській, Херсонській, Київській, Миколаївській, Запорізькій, Луганській областях.

Загалом постраждали:

▪️клубні заклади – 1018;
▪️бібліотеки – 750;
▪️заклади мистецької освіти – 163;
▪️музеї та галереї – 120;
▪️театри, кінотеатри та філармонії – 38;
▪️заповідники – 7;
▪️парки, зоопарки – 9;
▪️цирки – 4.

Детальніше на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Nov, 12:17


Кращі твори літератури та мистецтва на військову тематику: визначено лауреатів премії імені Богдана Хмельницького 2024 року

👉 У Києві підбили підсумки щорічного конкурсу на отримання премії імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва у 2024 році.

Комітет з присудження премії, до складу якого увійшли представники національних творчих спілок України, розглянув майже пів сотні поданих робіт. За результатами його засідання лауреатами 2024 року стали:

▪️у номінації «Літературні твори військової тематики» — військовослужбовиця ЗСУ, поетеса Оксана Рубаняк за збірки поезій «Дорога життя» та «Назустріч Смерті»;

▪️у номінації «Музичні твори військової тематики» — композитор Євген Станкович за симфонічно-хоровий твір «Україна. Музика війни» у трьох частинах. Його виконавцями виступили Національний симфонічний оркестр України (художній керівник і головний диригент Володимир Сіренко та Євген Савчук) і Національна хорова капела «Думка»;

▪️у номінації «Твори театрального мистецтва військової тематики» — моновистава Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки в особі акторки Ірини Дорошевської (Бучко) «Обережно, міна» (за п’єсою Юлії Гудошник);

▪️у номінації «Твори кіномистецтва військової тематики» — режисер-постановник та співавтор сценарію повнометражного ігрового фільму «Снайпер. Білий Ворон» Мар’ян Бушан;

▪️у номінації «Твори образотворчого мистецтва військової тематики» — художник Сергій Сметанкін за серію живописних робіт «Завдяки», які автор намалював на дошках від ящиків для патронів і на уламках ракет.

Кожен із творів-переможців — це окрема історія про мужність, біль та любов до України. Вітаємо лауреатів і висловлюємо вдячність за їхню відданість творчій справі й державі.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Nov, 11:16


📝 Проста мова в комунікаціях уряду: МКСК разом з латвійськими партнерами організувало навчання для представників міністерств

З 28 жовтня по 1 листопада 2024 року в Ризі відбувся тренінг для представників 8 українських міністерств, присвячений використанню простої та зрозумілої мови в державній комунікації. Учасники не тільки отримали практичні навички, але й сформували наступні кроки з впровадження простої мови для українського уряду. Це підвищить доступність інформації та сприятиме кращій комунікації з громадськістю.

🗣️ «Державні установи мають розмовляти з громадянами мовою, яку всі розуміють. І йдеться не про національну мову, а про мову, не забруднену термінами, непотрібними відступами та складними реченнями. Кожен громадянин, незалежно від його рівня освіти, інтелектуального розвитку та інших особливих потреб, має право розуміти мову державних установ», — сказала голова правління Vieglãs Valodas Agentura, Віце-президент European Disability Forum Гунта Анча.

Навчання фокусувалося на критичних аспектах простої мови та доступності. Учасники дізналися про міжнародні стандарти доступності, обговорили практичні приклади впровадження простих текстів в різних сферах життя та ознайомилися з досвідом латвійських партнерів. Також йшлося про універсальний дизайн, аби зробити канали комунікації, такі як вебсайти та мобільні додатки, більш зручними для людей з інвалідністю.

Учасники тренінгу отримали сертифікати та за умовами проєкту мають впровадити внутрішню політику міністерств щодо застосування простої мови.

Організатори:
▪️МКСК
▪️ SUSTENTO – організація, яка представляє неурядовий сектор Латвії в політиці інвалідності в Європейському Союзі;
▪️Vieglãs Valodas Agentura – асоціація експертів та спеціалістів, які вміють готувати доступну інформацію для кожного легкою та простою мовою
▪️European Disability Forum: Homepage – головна організація людей з обмеженими можливостями, яка захищає інтереси понад 100 мільйонів людей з обмеженими можливостями в Європі.

Детальніше про впровадження простої мови в комунікаціях Уряді — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Nov, 10:46


🎭 Новий погляд на античну трагедію: У Києві відбудеться прем’єра вистави «Прометей закутий»

12 листопада в Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка відбудеться прем’єра вистави «Прометей закутий» за мотивами класичної трагедії давньогрецького драматурга Есхіла. Цю постановку втілить литовський режисер Йокубас Бразіс, який уже здобув визнання на багатьох міжнародних фестивалях. Режисер привіз свою литовську команду для співпраці з українськими артистами.

Основною темою вистави стане аналіз концепту «вогню» та відповідальності, яку несе Прометей, що особливо актуально в умовах сьогодення.

Режисер наголошує, що створення театру в умовах сучасної України — це справжнє випробування, яке нагадує іспит на професійну майстерність. Бразіс описує процес театрального творення як ритуалу, що «звертає артиста до його коренів і змушує замислитись над значенням мистецтва».

Переклад п’єси «Прометей закутий» для постановки здійснив Борис Тен, забезпечуючи автентичність тексту і його відповідність сучасній аудиторії.

Детальніше про виставу на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

05 Nov, 10:24


🫂 Бібліотеки як простір психосоціальної підтримки: у Києві пройшли тренінги для бібліотекарів

З 21 по 25 жовтня в Києві відбулася перша сесія очних тренінгів у рамках проєкту «Бібліотеки як простір психосоціальної підтримки», участь у яких взяли 30 бібліотекарок із 17 книгозбірень Житомирської, Київської та Одеської областей.

Тренінги охоплювали низку важливих тем, серед яких: методи психосоціальної підтримки, інструменти самодопомоги, перша психологічна допомога, профілактика професійного вигорання, психоемоційне розвантаження через творчість та читання, моделі співпраці в громаді для підтримки психічного здоров’я населення з урахуванням основних принципів травмо-інформованого підходу, створення комфортного психосоціального простору в бібліотеці.

🗣️ «Через виклики війни, зростає потреба у психосоціальній підтримці. І бібліотеки можуть допомогти громадянам подолати тривогу і стрес, переживати втрати та надавати інформацію щодо психосоціальної підтримки. Цей проєкт має на меті забезпечити якісну підтримку один одного як серед працівників бібліотек, так і відвідувачів бібліотек», — сказала Леся Хемраєва, начальниця відділу політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я МКСК.

За умовами проєкту, в наступні два місяці бібліотекарі повинні організувати тематичні локації та оформити комфортний психосоціальний простір у своїх бібліотеках. Також провести два тематичні заходи з психосоціальної підтримки для колег та для відвідувачів бібліотек з використанням наданих інструментів, вправ і методик; інтегрувати психосоціальну підтримку в річний план роботи бібліотеки на 2025 рік як рутинну діяльність та регулярні заходи.

Команда проєкту підтримуватиме учасниць упродовж наступних двох місяців, а також проведе 2 групові вебінари на тематику психосоціальної підтримки в бібліотеках з урахуванням запиту від учасників.

Навчальна програма розроблена та реалізовується ЮНЕСКО спільно з МКСК за фінансової підтримки Японії у співпраці з Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України.

Детальніше — на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

04 Nov, 21:08


1179 об’єктів культурної спадщини постраждали в Україні через російську агресію

У жовтні 2024 року постраждало 10 пам’яток культурної спадщини. Загалом з початку повномасштабного вторгнення пошкоджено та зруйновано 1179 об’єктів. З них національного значення — 120, місцевого — 990, щойно виявлених — 69.

Повторні влучання у пошкоджені раніше пам’ятки культурної спадщини відбулися в Запорізькій, Харківській, Херсонській та Дніпропетровській областях. Нові — в Донецькій, Харківській, Херсонській та Запорізькій областях.

На сьогодні пошкоджень зазнали пам’ятки культури у 18 областях та Києві, зокрема:
Харківській — 316,
Донецькій — 163,
Херсонській — 157,
Одеській — 116,
Київській області та м. Києві — 81,
Чернігівській — 65,
Львівській — 60,
Запорізькій — 53,
Миколаївській та Дніпропетровській — по 41,
Луганській — 31,
Сумській — 29,
Хмельницькій — 10,
Полтавській — 6,
Вінницькій та Житомирській — 4,
Кіровоградській та Черкаській — 1.

Детальніше на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

04 Nov, 13:07


🎼 Держмистецтв оголошує конкурс на здобуття премії імені Л. М. Ревуцького у 2025 році

Премія присуджується щорічно до 1 лютого та є важливою відзнакою за досягнення молодих композиторів і виконавців у галузі професійного музичного мистецтва.

👉 Для участі у конкурсі за напрямом композиторська творчість приймаються завершені твори в жанрі академічної музики (оперний, балетний, кантатно-ораторіальний, симфонічний, вокально-хоровий, камерно-інструментальний тощо). Ці роботи повинні бути написані та оприлюднені протягом останніх трьох років, але не пізніше ніж за місяць до подання заявки.

За напрямом концертно-виконавського мистецтва розглядаються концертні програми, створені професійними музикантами за аналогічний трирічний період.

💰 Грошова винагорода до Премії виплачується у розмірі 20 тисяч гривень.

Детальніше – на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

03 Nov, 20:07


У 1903 році славетний український композитор Микола Лисенко святкував 35-річчя творчої діяльності. З цієї нагоди від української громади він отримав гроші на придбання дачі під Києвом. Однак, композитор мав інші плани на ці кошти.

Історичний екскурс: XIX століття — період становлення українського професійного театру. Однак в Україні на той час не було спеціальних акторських шкіл. Українські актори здобували фахову освіту безпосередньо у трупах під керівництвом антрепренерів, які й були, як правило, режисерами цих труп. У другій половині XIX століття в Україні виникає ряд приватних драматичних шкіл, однак вони були російськомовними чи польськомовними. Актори ж українського театру продовжували навчатися безпосередньо під час творчої роботи.

Тож Микола Лисенко приймає важливе рішення, яке змінило долю української театральної освіти — вкладає подаровані гроші у відкриття приватної музично-драматичної школи, яка, хоч і офіційно була російськомовною, таємно готувала україномовних акторів.

З цього і починається історія Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, якому цьогоріч вже 120 років.

А що було далі — читайте в каруселі.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

02 Nov, 16:16


🖼️Ювілейне бієнале «Море акварелі» об’єднало близько 200 робіт митців з усього світу

31 жовтня у Центральному будинку художника в Києві відкрилася п’ята ювілейна Всеукраїнська та міжнародна виставка «Море акварелі». У експозиції представлені близько 200 робіт українських та зарубіжних художників з 40 країн світу.

🗣️ Куратор бієнале, народний художник України Анатолій Кравченко, підкреслив, що експозиція має ретроспективний характер, показуючи розвиток акварельного жанру.

На виставці представлені роботи знаних митців Андрія Чебикіна, Анатолія Марчука, Миколи Прокопенка та Анатолія Горбенка, а також художників-початківців, чиї роботи вирізняються свіжістю та самобутністю.

ℹ️12 листопада виставка відкриється також в Одесі в Музеї західного та східного мистецтва.

У Центральному будинку художника експозиція буде представлена до 17 листопада.

Детальніше🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

02 Nov, 14:04


🎭 На сцені театру Лесі України відбудеться прем’єра вистави за творами Василя Стефаника

3 листопада о 16:00 на Новій сцені Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки відбудеться прем’єрний показ вистави «Стефаник. Новели» за творами Василя Стефаника, присвячений Дню писемності та української мови.

Василь Стефаник – видатний майстер соціально-психологічної новели. У своїх творах він змальовував героїв у момент розпачу і безвиході, адже саме тоді найяскравіше проявляється справжня суть людини.

Режисер Євген Храмцов, вже відомий глядачам за виставою «Украдене щастя», та сценограф Пилип Нірод у своїй новій роботі, слідуючи письменнику, також прагнуть дослідити глибини людської екзистенції та суспільного життя.

🗣️У театрі розповідають: «Це вистава, що розхитує загальноприйняті норми моралі, балансує на межі потворності й краси, сліз і сміху, добра і зла, життя та смерті… На сцені – гра світла й тіней, причому останні стають у виставі повноправними героями, взаємодіючи з акторами й породжуючи нескінченну кількість підтекстів й сюрреалістичних мотивів».

Можливо, саме сьогодні – у час великих випробувань, у вирі історичних змін – філософія Стефаника та його герої особливо відгукнеться глядачам. Світ, який він створив, допоможе нам краще зрозуміти, на перший погляд, простих, але неймовірно глибоких у своїй духовності людей.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

02 Nov, 13:30


«Нас не подолати!»: у Києві презентували програму заходів до річниць Помаранчевої революції та Революції Гідності

👉 1 листопада в «Медіацентрі Україна» представили програму заходів, що відбудуться у рамках інформаційної кампанії з нагоди 11-ї річниці Революції Гідності та 20-ї річниці Помаранчевої революції. Цьогорічне гасло відзначення пам’ятних подій — «НАС НЕ ПОДОЛАТИ! 20 років Помаранчевій революції та 11 років Євромайдану».

🗣 «Ці дати є унікальними в історії нашої країни. Оскільки Україна довгий час була в російській, а потім в радянській імперії, з Помаранчевої революції розпочалося усвідомлення того, що Україна — це дійсно велика європейська держава, яка завжди належала до європейської родини. Так, власне, в 2004 році ми усвідомили себе, як велику європейську націю. У свою чергу, коли сотні тисяч громадян по всій Україні вийшли на майдани, європейська спільнота почала розуміти, що поруч із ними існує велика держава з глибинною історією, яка має свої принципи і бажання йти своїм демократичним шляхом», — зазначив заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос.

Директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло розповів, що у рамках цьогорічної програми відбудеться щорічний науковий форум з фокус-темою «Еволюція протестних рухів в Україні новітньої доби: імперії, війни, ідентичність», а також виставкові проєкти, дискусії, фотовиставки, екскурсії тощо.

Більше про зустріч, а також Програму заходів можна знайти на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

02 Nov, 12:16


🧑‍💻Цифровізація: в Україні запрацює електронний реєстр державної підтримки у сфері культури

1 листопада на засіданні Уряду було схвалено постанову про запровадження електронного Реєстру заявок та отримувачів державної підтримки у сфері культури. Координаторами проекту є МКСК, Держкомтелерадіо та Держмистецтв.

👉Запровадження Реєстру дозволить державі перейти від паперових процесів до сучасної автоматизованої системи подачі й розгляду заявок на державну підтримку та сприятиме прозорості та відкритості конкурсного відбору.

Реєстр стане основним інструментом, що дозволяє централізовано накопичувати, обробляти та захищати дані про державну підтримку у сфері культури, а також значно полегшить доступ до інформації про можливості фінансування.

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

02 Nov, 11:54


Протягом 120 років Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Івана Карпенко-Карого випускає передових спеціалістів у своїй царині. Серед випускників університету — відомі актори, режисери, сценаристи, продюсери, які прославляють українську культуру на світовій арені. 

Однак з початком повномасштабного вторгнення багато випускників, студентів та працівників університету змінили професію і стали на захист країни.

Сьогодні ми розповідаємо про карпенківців, яких вбила росія.

Серед них ті, хто лише починав свій творчий шлях — Микола Коспа, ті, хто допомагав студентам робити перші професійні кроки — Євген Невинський, а також успішні випускники — Богдан Колесник, Євген Шумілов, Андрій Павленко, Алла Пушкарчук та Микола Коспа. 

Вічна слава та пам’ять Героям! 🇺🇦

#розстріляне_покоління

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

25 Oct, 17:33


🇺🇦Сьогодні відбулася 25-а ювілейна трансляція Радіодиктанту національної єдності 2024, присвячена Дню української писемності та мови.

Авторкою цьогорічного диктанту «Магія голосу» стала письменниця Оксана Забужко. Текст у прямому етері зі студії зачитав поет, нині військовий, Павло Вишебаба.

💔Символічно, що під час Радіодиктанту в Україні розпочалася тривога, проте це не завадило людям продовжити писати з укриттів.

Писали всюди, долучилися навіть військові з фронту. Гортайте карусель, аби побачити як українці писали радіодиктант цього року👉

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

25 Oct, 17:14


🇺🇦 🇨🇿 Україна та Чехія об’єднують зусилля для збереження культурного надбання в галузі бібліотечної справи

👉 23 жовтня у Празі відбулося підписання двох важливих угод про співпрацю України та Чехії, що спрямовані на збереження культурного надбання в галузі бібліотечної справи.

Генеральний директор Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Олег Сербін, генеральний директор Національної бібліотеки Чеської Республіки Томаш Фолтин та президентка Української бібліотечної асоціації Оксана Бруй підписали Меморандум про співпрацю. У церемонії взяли участь Посол України в Чеській Республіці Василь Зварич та Міністр культури Чеської Республіки Мартін Бакса.

🗣 «росія прагне не тільки захопити українські землі, а бажає знищити українську ідентичність, націю як таку. Саме тому її удари спрямовані, в першу чергу, на університети, школи, архіви, музеї і бібліотеки. Більше 700 бібліотек було пошкоджено унаслідок російської агресії. Близько 200 із них знищені і не підлягають відновленню. Ще близько 300 бібліотек повністю позбавлені своїх фондів, а це майже 3 млн екземплярів», — прокоментував Олег Сербін.

Крім того, між українською та чеською книгозбірнями було підписано Договір дарування двох мобільних станцій для порятунку та збереження бібліотечних документів. Перша мобільна станція АRCH 1 зі спеціальним обладнанням та матеріалами для консервації пошкоджених бібліотечних документів надійде в Україну вже в грудні цього року.

Детальніше читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

25 Oct, 15:08


Молодь та експерти обговорили роль української мови у формуванні національної ідентичності та культурній дипломатії

👉 24 жовтня в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася панельна дискусія під назвою «Українська мова. Погляд молоді», що пройшла в рамках Культурно-просвітницької платформи «Українська — мова вільних».

Учасники обговорили роль та значення української мови в житті молодого покоління, її вплив на формування ідентичності, а також виклики та перспективи у контексті сучасної мовної політики в Україні та за кордоном.

🗣 Зі вступним словом до присутніх звернувся заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції Андрій Наджос: «Мова є важливим інструментом як у зовнішній, так і внутрішній політиці. Особливо сьогодні, коли ми третій рік живемо в умовах повномасштабного вторгнення. Для кожної нації мова — це той ідентифікатор, що всіх об’єднує та вирізняє своїх серед інших. Ми маємо розуміти її цінність».

Серед спікерів заходу — Надзвичайний і Повноважний Посол України, виконавчий директор Української асоціації зовнішньої політики Валерій Цибух; засновник книгарні «СЕНС» Олексій Ерінчак; українська письменниця, перекладачка та волонтерка Тамара Горіха Зерня; голова Молодіжної ради при МКСК Володимир Юрченко та інші.

🗣 «Сьогодні українська мова виходить за межі лише національного контексту, стаючи важливою на світовій арені. Молодь може використовувати її для впливу на міжнародну аудиторію через культуру, медіа, та ІТ. І саме молодь відіграє важливу роль у підтримці української мови під час війни, виступаючи за її використання в усіх сферах життя як прояв національної стійкості та солідарності», — підсумувала начальниця відділу політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я МКСК Леся Хемраєва.

Детальніше результати дискусії читайте на сайті МКСК🔗

МКСК - Міністерство культури та стратегічних комунікацій

25 Oct, 11:25


🫂«Щоденники стійкості» — онлайн-простір для рефлексії, створений підтримувати та надихати в непрості часи.

👉 Запрошуємо вас написати власну історію стійкості та поділитися нею на сторінці «Щоденники стійкості» платформи «Ти як?». Зробити це можна впродовж місяця — до 25 листопада.

10 історій з щоденника буде обрано та адаптовано у формат коротких аудіорозповідей. Вони прозвучать в ефірі Українського Радіо вже у листопаді.

ℹ️ Спецпроєкт «Щоденники стійкості» реалізується у межах комунікаційної кампанії «Ти як? Стійкість» Всеукраїнської програми ментального здоров'я – ініціативи першої леді Олени Зеленської, у партнерстві зі Суспільним Мовленням і Українським Радіо.

Детальніше — на платформі «Ти як?» 🔗

3,762

subscribers

8,666

photos

686

videos