Історія України @ukraine_history Channel on Telegram

Історія України

@ukraine_history


Історично-політичні статті, світлини й опитування.

Наші соціальні мережі:
https://linktr.ee/ukraine_history_

Підтримати нас: https://linktr.ee/ukraine_history_support

Щодо співпраці: @Oleksandr_Prokopiv

Історія України (Ukrainian)

Долучайтесь до каналу "Історія України" на Telegram під ніком @ukraine_history, де ви знайдете цікаві історично-політичні статті, захоплюючі світлини та цікаві опитування. Цей канал є відмінним ресурсом для тих, хто цікавиться історією України та хоче більше дізнатися про минуле нашої країни

У нас також є активна присутність на інших соціальних мережах, де ми публікуємо додатковий контент. Долучайтесь до нас на нашому Linktree: https://linktr.ee/ukraine_history_nnЯкщо ви хочете підтримати наш канал, ви можете зробити це за посиланням: https://linktr.ee/ukraine_history_support. Ваша підтримка допоможе нам продовжувати збирати та публікувати цікаву інформацію про історію України

Якщо у вас є ідеї для співпраці або ви бажаєте надіслати нам свої статті, будь ласка, звертайтеся до нашого адміністратора @Oleksandr_Prokopiv. Ми завжди відкриті до нових співпраці та цікавих проектів. Приєднуйтеся до каналу "Історія України" за посиланням @ukraine_history і розширюйте свої знання про історію нашої країни!

Історія України

21 Feb, 16:31


80-тонний кран у Миколаївському порту. Липень 1900 р.

Історія України

21 Feb, 13:04


​​Мамонт із Гатного.

Мамонти були дуже поширені на території сучасної України в період плейстоцену (2,6 млн – 11,7 тис. років тому). Вони стали важливою частиною не лише екосистем, але й людської культури, зокрема первісного мисливства.

Одним із найбільш відомих випадків виявлення мамонтових решток є знахідка поблизу села Гатне, що в Київській області. У 1949 році було знайдено майже повний скелет цієї тварини, який сьогодні експонується в Київському зоологічному музеї. Дослідники визначили, що скелет належав старому самцю, який жив близько 7 тисяч років тому. Враховуючи його стан, науковці припускають, що ця тварина могла загинути з природних причин.

Мамонти стали важливим об’єктом полювання для первісних людей. Відомо, що рештки мамонта, знайдені Вікентієм Хвойкою та Володимиром Антоновичем на території України, мали сліди обробки: кістки були обпалені на вогнищі, потрощені, ймовірно, для добування кісткового мозку — цінного джерела поживних речовин у часи льодовикового періоду. Це свідчить про високий рівень адаптації первісних людей до природних умов. Мамонтова кістка також використовувалася для виготовлення знарядь праці, прикрас і навіть будівельних елементів жител.

Україна багата на археологічні та палеонтологічні знахідки мамонтів. Харківський музей природи, наприклад, також має повний скелет мамонта в своїй експозиції. Це свідчить про широке поширення цих тварин на території України. Мамонти були травоїдними тваринами, що харчувалися травами, чагарниками та деревами. Вони мали товстий шар жиру і густу шерсть, що дозволяло їм виживати в умовах суворого клімату. Зникнення мамонтів, яке відбулося близько 10 тисяч років тому, ймовірно, було спричинене поєднанням кліматичних змін та впливу людської діяльності.

Історія України

21 Feb, 07:52


Вхід до галантерейного магазину в Житомирі Волинської губернії. 1911 р.

Історія України

20 Feb, 15:49


Життя Волинської губернії ❤️

1. Збирання хмелю в селі Городок Ровенського повіту Волинської губернії. 1902–1913 рр.

2. Подружжя з дитиною в полі під час жнив в одному із сіл Волинської губернії. Початок ХХ ст.

3. Чоловіки складають солому на віз в одному із сіл Волинської губернії.

4. Весілля в селі Городок Ровенського повіту Волинської губернії. 1902–1913 рр.

Історія України

20 Feb, 13:28


Рекомендація корисного контенту

Сьогодні ми б хотіли з метою популяризації українського контенту порекомендувати канал «Чудово», у якому щоденно розповідається про безліч українських місць в Україні: замки з давніми легендами, гірські озера та краєвиди, від яких перехоплює дух. На каналі є цікаві вікторини, що допоможуть зрозуміти історію України краще

Посилання на канал

Історія України

20 Feb, 10:06


Як Росія окуповувала Крим: кадри прихованої агресії

20 лютого 2014 року — офіційна дата початку окупації Криму, яку закріпила Верховна Рада у вересні 2015 року. За основу взято перші зафіксовані випадки порушення порядку перетину українського кордону в районі Керченської протоки й використання російських військових підрозділів, розташованих у Криму.

З 20 по 22 лютого 2014 року Росія розпочала агресивні дії, що пізніше переросли в окупацію Кримського півострова. Саме 23 лютого система управління Південного військового округу ЗС РФ перевела угруповання в Криму в повну бойову готовність. Підрозділи, залучені для посилення Чорноморського флоту, вийшли з постійних позицій.

Сьогодні ми покажемо вам кадри прихованої агресії, що назавжди змінила історію України.

Історія України

20 Feb, 07:42


Селяни Харківської губернії біля хати. Початок ХХ ст.

Історія України

19 Feb, 09:06


Ветерани УГА -Української Галицької Армії (1932, США, Нью-Джерсі, НьюАрк, Елізабет, Український парк) ❤️

Історія України

18 Feb, 15:44


Базар у м. Знамʼянка Харківської губернії. Початок ХХ ст.

Історія України

18 Feb, 10:03


«Коротка історія довгої війни» — перша графічна оповідь про історію війни в Україні від українських авторів на міжнародному ринку

Сценарій мальопису написала відома культорологиня Маріам Найем, ілюстрації намалювали знані ілюстратори — Юлія Вус та Іван Кипібіда.

«Коротка історія довгої війни» виходитиме одразу двома мовами — українською та англійською. Передзамовити його можна на сайті або в інстаграм-сторінці Видавництва.

Історія України

18 Feb, 07:41


Дзвіниця Успенського собору в Харкові. Початок ХХ століття.

Історія України

17 Feb, 10:42


💡 Маловідомий факт про Степана Бандеру:

Багато людей знають Степана Бандеру як одного з головних провідників ОУН та борця за незалежність України, але мало хто знає, що в молодості він був захоплений екологічними ідеями! 🌱

▪️Степан Бандера, ще до того як стати політичним діячем, активно цікавився сільським господарством, і навіть займався агрономією. Він вірив, що Україна повинна бути не лише незалежною, але й самодостатньою в економічному та сільському плані.

▪️Цікавий факт: у роки навчання в університеті Бандера відвідував курси з агрономії та планував використати свої знання для розвитку сільського господарства на волі України. 🌾

▪️Таким чином, навіть у роки боротьби за незалежність, Бандера мав бачення України, де важливими були не лише політичні права, а й розвиток її природних ресурсів та економіки.

Історія України

14 Feb, 08:16


Жінки в національному одязі. Полтавщина, 1908 рік ❤️

Історія України

13 Feb, 16:15


Селяни на базарі в одному з населених пунктів Полтавщини. Початок ХХ ст.

Історія України

13 Feb, 09:13


Дівчата з Полтавщини, місто Лубни, початок ХХ століття ❤️

Історія України

12 Feb, 15:03


Бандитський Донбас? Міфи і реальність шахтарського регіону

Донбас — шахтарський край, де терикони стоять поруч з покинутими заводами. Колись це був індустріальний центр, сьогодні його часто згадують у контексті війни, сепаратизму й невизначеності. Цей багатонаціональний регіон — своєрідний плавильний котел. Тут перемішалися культури, звичаї та характери, створивши унікальний світогляд. Робітники, які працювали до знемоги, звикли до труднощів і навчилися сприймати світ просто: праця — основа життя, влада — джерело проблем. Злочинні угруповання і робітничі містечка співіснували поруч. У цьому поєднанні сформувалась особлива культура.

Про кримінал, пусті обіцянки й роздмухування сепаратизму в одному з найбільш працьовитих регіонів України в сьогоднішньому дописі.

Історія України

12 Feb, 08:11


Хата в селі Чутово Полтавської губернії. 1896 рік

Історія України

11 Feb, 16:12


Кафедральний собор у Катеринославі. До
1917 року ❤️

Історія України

11 Feb, 12:31


«Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга» — книга, що змінить ваш погляд на історію

Сьогодні спільно з видавництвом Vivat рекомендуємо до уваги книгу «Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга». Це мовознавчий нонфікшн від докторки філологічних наук Орисі Демської. Авторка оповідає про перше затвердження української мови як державної (УНР, 20-ті роки XX століття).

Історія України

11 Feb, 08:06


Двовісний паровоз-танк, виготовлений на паровозобудівному заводі Гартмана. Луганськ, 1912 р.

Історія України

10 Feb, 13:49


Перші керамічні знахідки України

Сьогодні разом з проєктом «артефакт»розповідаємо вам про перші знайдені памʼятки в Україні ❤️

☑️ Перші керамічні знахідки датуються періодом неоліту (V-III тисячоліття до нашої ери). Це були вироби так званої культури лінійно-стрічкової кераміки, представники якої мігрували на терени сучасної України з Дунайського регіону. Перші зразки кераміки культури лінійно-стрічкової кераміки знайдені на заході України, зокрема у поселеннях сіл Незвисько та Баїв.

🍯 Кераміка цього періоду характеризується особливим орнаментом у вигляді ліній, звідки й походить назва культури. Лінії наносилися на поверхню посуду за допомогою гострого предмета, утворюючи різноманітні візерунки.

📌 З часом технологія виготовлення кераміки вдосконалювалася, з'являлися нові види виробів, такі як глиняний посуд, прикраси та статуетки. Кераміка відігравала важливу роль у житті давніх людей, служачи не тільки для практичних потреб, але й для духовних та культурних цілей.

Підписатись на Артефакт

Історія України

10 Feb, 08:02


Житлова кімната шахтарів в одному з селищ Донбасу. Катеринославська губернія, початок ХХ ст.

Історія України

09 Feb, 07:56


Водяний млин у с. Черкаському Словʼяносербського повіту
Катеринославської губернії (нині -м. Зимогірʼя Луганської області). 1910 р.

Історія України

08 Feb, 15:54


Леоніла Заглада. Знищена совєтами за українські дослідження

Українська етнографиня, дослідниця народної культури, праці і розвідки якої використовуються й зараз. Жінка, яка була сповнена науковою продуктивністю, інтелектом і чесністю, зробила великий внесок у вивчення українського побуту. Вона обожнювала традиційну українську культуру й присвятила їй своє життя, щоб ми, наступне покоління, берегли її надбання.

Працьовитість і патріотичність Леоніли Заглади не залишилися непоміченими радянською владою, тому вона потрапила під репресивну машину і була забута на половину століття.

Сьогодні в дописі ми відновлюємо памʼять про талановиту вчену і її діяльність.

Історія України

08 Feb, 07:56


Аматорський гурток міста Бахмута, який брав участь у постановці вистави за пʼєсою Тараса Шевченка «Назар Стодоля». Катеринославська губернія, 1911 р. ❤️

Історія України

07 Feb, 15:58


Сестри Черненки — Марія (зліва) і Катерина із села Спиридонова Буда Чернігівської губернії. Київ, 1910-1912 рр.

Історія України

07 Feb, 14:22


🇺🇦 Історія України без прикрас
📜 Цікаві факти, маловідомі події, великі особистості
⚔️ Військові битви, культура, традиції
📅 Історія день за днем

☑️ https://t.me/ukrrrainehistory

Історія України

07 Feb, 07:51


Вітряк у селі Трипілля Чернігівської губернії. Початок ХХ ст.

Історія України

06 Feb, 15:53


Зразкова пасіка Василівського єпархіального жіночого училища в селі Орлівка Новгород-Сіверського повіту Чернігівської губернії. 1915 рік.

Історія України

06 Feb, 10:47


🇺🇦 Цікавий факт про УНР: Україна – одна з перших країн, яка ввела жінкам виборчі права!

У 1917 році Українська Народна Республіка стала однією з перших держав у світі, де жінки отримали право голосу та можливість балотуватися на виборні посади.

🗳️ На виборах до Українських Установчих Зборів у 1918 році жінки не лише голосували, а й були серед кандидатів. Наприклад, Софія Русова та Марія Грушевська відігравали активну роль у політичному житті молодої української держави.

Для порівняння: у США жінки отримали виборчі права лише у 1920 році, у Франції – в 1944 році, а в Швейцарії – аж у 1971-му!

💙💛 Україна завжди була попереду в питаннях рівноправності! Як тобі такий факт? Пиши в коментарях!

Історія України

06 Feb, 07:52


Волейбольна команда випускників Вінницької чоловічої гімназії перед грою на спартакіаді у м. Вінниці. Подільська губернія, 1908-1914 рр. ❤️

Історія України

05 Feb, 15:29


Звідки не пішли українці: розвінчуємо міфи про українське коріння

Кожен народ прагне відчути свою неповторність і пишатися глибоким корінням. Не виняток й українці. Історія України — багата й цікава. Але інколи її намагаються зробити ще більш захопливою, додаючи фантастичні деталі. Звідси й беруться псевдонаукові теорії, які малюють українців як «богообраний народ», що винайшов усе на світі — від колеса до пірамід.

Чи дійсно Київська Русь — нащадок Великої Скіфії? Чи був Христос українцем? І чи справді всі народи світу походять із Карпат?

Намагаємося зрозуміти, звідки з’явилися ці питання — в сьогоднішньому дописі.

Історія України

05 Feb, 07:47


Брама кафедрального костьолу в Камʼянець-Подільському. До 1917 р.

Історія України

04 Feb, 07:47


Вулиця Олександрівська у м. Проскурів, Подільської губернії (нині - м.
Хмельницький). Початок ХХ століття ❤️

Історія України

04 Feb, 07:47


Вхід у парк «Софіївка» в м. Умані Київської губернії (нині - Черкаська обл.). Початок ХХ століття 📜

Історія України

03 Feb, 15:49


Таємниці дозвілля українських діячів

Чи знали ви, що Степан Бандера міг одночасно грати кілька шахових партій, а Іван Франко розумівся на грибах не гірше за досвідченого міколога? Що Симон Петлюра диригував хором і організовував театральні постановки, а Іван Мазепа грав на торбані й створив мелодію, яку потім назвали народною? Історичні постаті — це не лише суворі рішення та великі битви. Це люди, які, як і ми, жили щоденним життям, мали улюблені заняття, раділи й надихалися своїми хобі. Ці захоплення відкривають несподівані грані тих, кого ми звикли сприймати лише як героїв підручників.

У сьогоднішньому дописі поговоримо про те, як українські історичні діячі проводили вільний час і що надихало їх на великі справи.

Історія України

03 Feb, 07:41


Ринкова площа у м. Переяславі Київської губернії. 1911 рік 🫶

Історія України

02 Feb, 07:41


Сінокіс у одному з сіл Київської губернії.
Початок 1900-х років ❤️

Історія України

01 Feb, 15:47


Темна історія: Суди над відьмами в Україні в XVII–XVIII століттях

За останні десятиліття образ відьми став значно популярнішим порівняно з минулими роками. Спочатку їх вважали злими прислужницями Сатани, потім вони переродилися в романтичних героїнь на кшталт гоголівської Панночки, а сьогодні — стали майже взірцем. Телевізійні продукти «Сабріна — юна відьма» й культовий серіал «Усі жінки — відьми» остаточно затьмарили в суспільній свідомості жахи «використання магічних сил» минулого.

У сьогоднішньому дописі — про темні часи полювання на відьом в Україні.

Історія України

31 Jan, 07:21


Пасіка в Пологівському районі Запорізької області. 11 липня 1949 року ❤️

Історія України

30 Jan, 15:53


Знаний гончар артілі «Керамік»
Е. Конитко під час роботи. м. Полонне Хмельницької обл., 1945 рік ❤️

Історія України

30 Jan, 07:18


Електромонтер колгоспу
ім. Г. Димитрова І. Городецький (ліворуч) проводить електролінію в будинок колгоспника
Ф. Сікорського. Смотрицький р-н Камʼянець-Подільської обл., серпень 1946 року 💡

Історія України

29 Jan, 09:37


Бій під Крутами: героїчна боротьба, яка триває до сьогодні

29 січня 1918 р. відбувся бій під Крутами. Крути 107 років тому відіграли значну роль не тільки в обороні станції, і навіть не в захисті Києва, а в майбутньому України.

Це один із найжорстокіших боїв в історії української революції, що підтверджує існування паралелей між минулим та сьогоденням. Повномасштабне вторгнення, 2022 рік, 1 березня: відбувся бій ЗСУ з російськими окупантами. Останні поцілили в магазин, обстріляли та знущалися з меморіалу пам'яті Героїв Крут. Проте солдати сьогодення помстилися за жорстокі вчинки, скоєні 100 років тому. Тіла 200 загиблих російських солдатів та офіцерів на двох КАМАЗах повезли у бік Сумщини через село Плиски.

Сьогодні детальніше про Бої під Крутами.

Історія України

28 Jan, 07:42


Жителька села Малий Бейкуш Очаківського району Миколаївської області Л.Стрижакова готує рибу до відправлення на Очаківський рибзавод. 26 липня 1947 рік.

Історія України

27 Jan, 07:36


Садівник Ботанічного саду Чернівецького державного університету Г. Тащук в оранжереї. 1946 р. зйомки В. Карлов ❤️

Історія України

23 Jan, 15:58


Розкопки на місці масових страт євреїв 6-8 листопада 1941 р. в урочищі Сосонки на околиці м. Рівне. 1944 рік 💔

Історія України

23 Jan, 07:55


Н. Дарограй, доярка колгоспу розливає молоко у бідони. Ружичнянський р-н Камʼянець-Подільської обл., 8 жовтня 1946 року ❤️

Історія України

22 Jan, 14:09


День Соборності України. Визначні сторінки єдності

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві проголосили Акт злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в єдину незалежну державу. Документ підписали Володимир Винниченко (від УНР) та Євген Петрушевич (від ЗУНР). Пізніше цей день буде називатися Днем Соборності України.

Сьогодні разом із «Мрією» пригадуємо, якою єдність була тоді та зараз.

Історія України

22 Jan, 06:53


У цей день, 22 січня, Україна відзначає День Соборності. Сьогодні вирішили поділитися цікавими архівними кадрами ухвалення Акту злуки в 1919 році ❤️🇺🇦

Історія України

21 Jan, 15:24


Історія кохання Бориса Лятошинського й Маргарити Царевич: Великий Котя і Котічка

Він — основоположник українського симфонізму, диригент і педагог. Вона — чарівна вокалістка. Ці двоє творчих і талановитих людей зустрілися на уроках, коли він, на пів року молодший за неї, навчав її музики. Кохання спалахнуло одразу, хоча чоловік довго не наважувався про нього сказати, а лише писав зізнання в довгий ящик.

Борис Лятошинський і Маргарита Царевич жили в епоху репресій та контролю, однак змогли зберегти щире й віддане кохання, яке тривало 51 рік — аж до смерті композитора. Сповнені ніжності та турботи, вони складали чудовий тандем, хоча й були такими різними.

Казкова історія кохання та листи, які Борис, Великий Котя, писав Маргариті, Котічці, далі в дописі.

Історія України

21 Jan, 07:46


Робітник судноремонтних майстерень Херсонського торгового порту
М.Гавриленко за роботою. 1944 рік
.

Історія України

20 Jan, 15:52


Олешківські піски в Херсонській області 26 березня 1949 року. Автор зйомки — Т. Овчаренко ❤️

Історія України

20 Jan, 07:50


Сьогодні День ушанування захисників Донецького аеропорту 💔

Українські захисники мужньо боронили його 244 дні. Початкові плани «російської весни» не вдалися: окупаційні війська побачили міць українського спротиву. Через незламний дух воїнів їх прозвали кіборгами. У цьому дописі ми оприлюднимо добірку вражаючих та унікальних світлин, зроблених Сергієм Лойком. Він єдиний іноземний кореспондент, що провів чотири дні та три ночі в оточеному аеропорті разом з українськими героями.

Посилання на матеріал 🔗

Історія України

19 Jan, 20:07


1 травня 1941 р., Москва, парад на Красній площі за присутності офіцерів дружньої для СРСР Німеччини (хроніка)

Історія України

19 Jan, 07:46


Вид вулиці Херсонської в
Миколаєві. 14 серпня 1948 року ❤️

Історія України

18 Jan, 09:10


Переяславська рада: союз із подвійним дном

18 січня 1654 року відбулася одна з найважливіших військових рад часів козацтва — українські козаки присягнули на вірність московському царю, та стали автономією у складі тодішнього Московського царства.

Сьогодні спільно зі «Справді» у матеріалі.

Історія України

18 Jan, 08:06


«Бо лише знання мови обʼєднує народ», —Левко Лукʼяненко ❤️

Історія України

17 Jan, 15:43


Весняний книжковий ярмарок у Луганську. Травень 1949 року 📚

Історія України

17 Jan, 10:33


Братська «Могила гетьманців», де було поховано понад 900 козаків-мазепинців, жорстоко закатованих протягом 25 листопада – 26 грудня 1708 року в центрі міста Лебедина.
Місцеві мешканці насипали в пам’ять про полеглих високу могилу – більше 20 метрів у довжину і ширину та 4 метри у висоту. Козацьку могилу доглядали лебединці, правили тут панахиди, саджали квіти. У дореволюційний час на могилі були хрест і огорожа. В радянські часи вона була зруйнована.
Фото Таранушенко 1910 рік.

Історія України

17 Jan, 07:02


Одна з центральних вулиць
м. Луганська. Червень, 1948 рік ❤️

Історія України

16 Jan, 10:57


Донеччина в 1940-х роках минулого століття ❤️

Це, зокрема, світлини, що стосуються міського та сільського побуту, промисловості, освіти, торгівлі, спорту, культури. Джерело: Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів.

Історія України

14 Jan, 07:35


Мати з дитинкою, Володимир, Волинь, березень 1918 року, Перша світова війна. Фото з Австрійського архіву 🫶

Історія України

13 Jan, 11:06


Заколот, який змінив усе: як путч ДКНС призвів до незалежності України

Путчі бувають різні. Криваві, безкровні, миттєві й затяжні, а ще успішні та невдалі. Піночет у Чилі захопив владу й перетворив країну на одну з найбільш економічно стабільних і розвинених у регіоні. Пак Чон Хі в Південній Кореї зміг підняти державу з післявоєнних руїн і забезпечити їй економічне зростання. Державний комітет із надзвичайного стану в СРСР навпаки поставив останню крапку в історії країни. Спроба зупинити перебудову й відновити радянську систему стала каталізатором для змін, яких не можна було зупинити. Тоді, коли одні намагалися зберегти імперію, інші скористалися можливістю проголосити незалежність.

У сьогоднішньому дописі про те, як путч став останнім акордом для СРСР, а для України — переломним моментом на шляху до самостійності.

Історія України

13 Jan, 07:11


Як відбувалась колективізація у 1932 році? Спогади мешканця Київщини 💔

Історія України

12 Jan, 16:27


Діти, які несуть обід у поле женцям. Чернігівщина. Фотографка Наталія Семплікевич. 1910-ті роки

Історія України

12 Jan, 08:26


Школярка з села Хоробичі, що на Городнянщині. Фотографка Наталія Семплікевич. 1910-ті роки 🫶

Історія України

11 Jan, 15:44


Російський вплив в Україні після касетного скандалу 2000 року

Після касетного скандалу 2000–2001-го років Росія значно посилила свій вплив на Україну. Політична криза, з якою стикнулися вищі ешелони влади внаслідок опублікування плівок, що компрометували всю систему, побудовану Кучмою, а також міжнародна ізоляція української верхівки дали Москві можливість активніше просувати свої інтереси в нашій країні.

У цій статті ми розглянемо з вами, як Росія намагалася впливати на керівництво України в політичному плані й прослідкуємо, які ж наслідки приніс касетний скандал.

Історія України

11 Jan, 07:56


Рідкісні види Києва з книги 1897 року 🇺🇦

ілюстрації взяті з великого фундаментального видання 1897 року у двох частинах: «Малоросія» та «Новоросія».

Історія України

10 Jan, 16:39


Спогади бійця під Гурбами — унікальний архівний запис ❤️

Історія України

10 Jan, 07:56


Миколаївські поштові листівки ❤️

У 1900–1912 роках Я. Поповський випустив у світ кілька серій листівок, які продавались дуже швидко та мали велику популярність. На зображеннях можна побачити центральні регіони Миколаєва.

Історія України

09 Jan, 07:27


Василь Сухомлинський читає дітям казку на природі 🫶

Історія України

08 Jan, 17:08


Завітайте на інстаграм проєкт «Козацька доба»

Тут оживає славетна історія українського козацтва – від героїчних битв до яскравих традицій. Мета проєкту поширювати знання про багатий спадок України та розповідати про ті події, що формували нашу націю.

Якщо вам цікаво дізнатися більше про козацькі звичаї, легендарних постатей та маловідомі факти, підписуйтесь на «Козацьку добу».

Пориньмо разом у минуле, щоб краще розуміти наше сьогодення!

Історія України

08 Jan, 16:00


Віктор Фреліх. Убитий дослідник «Чернівецької хвороби»

Журналіст, екологічний активіст, історик і краєзнавець, позаштатний кореспондент харківського правозахисного бюлетеня «Права людини», колишній директор музею історії Чернівецького університету імені Юрія Федьковича і голова чернівецького екологічного клубу «Зелене відродження Буковини». Усе це про людину честі, борця за правду Віктора Фреліха.

У попередніх двох дописах про «Чернівецьку хворобу» ми говорили з вами про перебіг подій, свідчення очевидців і теорії щодо можливої причини випадіння волосся в дітей. Дописи, присвячені цій темі, знайшли свого масового читача, і на очі нашому медіа потрапила така особистість, як журналіст Віктор Фреліх. Саме він у далеких 90-х проводив власне розслідування, щоб знайти винуватців зламаних життів українців. Його так тихо усунули, що правоохоронці навіть не стали шукати причини його смерті.

Сьогодні пропонуємо зібрати факти й свідчення інших журналістів докупи і зрозуміти, чим цей громадський діяч так завадив владі і які матеріали він зібрав.

Історія України

08 Jan, 08:14


На цих фотографіях зафіксовані урочисті події, які відбулися в розкішному маєтку графів Лянцкоронських у Львові. Ці знімки є важливим джерелом з австрійського архіву і сьогодні є необхідним для вивчення історії та культури того часу ❤️

Історія України

05 Jan, 15:57


Сьогодні пропонуємо вам цікаву добірку світлин історичного Поділля.

1. Загальний вид Вінниці, кінець XIX - початок XX ст.
2. Вид на Вінницю зі старого міста, кінець XIX - початок XX ст.
3. Поштова вулиця Вінниці, кінець XIX - початок XX ст.
4. Спасо-Преображенський собор м. Вінниця, кінець XIX - початок XX ст.
5. Психіатрична лікарня м. Вінниця, кінець XIX - початок XX ст.
6. Сільська хата, село Оринін, 1930 р.
7. Вулиця Старої Ушиці, початок XX ст.
8. Головна вулиця у місті Бершадь, 1906-1907 рр.

Підписатись на Суспільний Вектор

Історія України

05 Jan, 08:26


Українська родина. Початок ХХ століття ❤️

Історія України

04 Jan, 15:24


Воєнні спогади польської графині про Другу світову війну на західноукраїнських територіях

Цю книжку, написану 1945 року, впродовж десятиліть європейські видавці відкидали — то як надто антиросійську, то як надто антинімецьку. Сьогодні спогади відомої польської діячки, науковиці, львів’янки Кароліни Лянцкоронської про події Другої світової війни звучать особливо гостро і суголосно з воєнним досвідом українців у ХХІ столітті.

Кароліна Лянцкоронська описала те, що бачила на власні очі й учасницею чого їй довелося стати: прихід перших совітів до Львова 1939-го, допити НКВС, утечу до окупованого німцями Кракова, діяльність у польському русі опору, перебування у станиславівській в’язниці та конфронтацію з начальником станиславівського гестапо Крюґером, вирок смерті, ув’язнення у львівській та берлінських в’язницях, понад 2 страшні роки в Равенсбрюку. Але передусім ці спогади — про людяність у нелюдських обставинах, внутрішню силу й гідність і те, що війна — це не тільки про смерть, а й про шалену любов до життя.

Історія України

04 Jan, 08:27


Плетіння дідуха по закінченню жнив. Україна. 1930 рік.

Історія України

03 Jan, 16:45


Людина з Житомирщини, що пережила Голодомор — архівні спогади 💔

Історія України

03 Jan, 11:17


Діти в обряді «Водіння кози». Хоробичі, Чернігівщина. Фотографка Наталія Семплікевич. 1910 рік ❤️

Історія України

01 Jan, 16:13


Українська родина на Далекому Сході. Громадський діяч Зеленого Клину Дмитро Кисільов з дітьми. Владивосток, 1917 рік 🫶

Історія України

01 Jan, 13:41


Степан Бандера: правда і міфи про життя українського символу боротьби

Бандера — борець за свободу нашої держави, про якого ходить безліч пропагандистських міфів. Найбільше тут постаралася росія: після 2022 більшість з нас вона вже називає бандерівцями за відчайдушний опір окупантам, особливо тих, хто зацікавлений в історії свого народу.

У сьогоднішній статті поговоримо про міфи навколо життя й поглядів Степана Бандери.

Підписуйтеся на Patreon та Buy Me a Coffee, і будете мати змогу не тільки підтримати нашу діяльність фінансово, а й читати унікальні статті, які не виходять тут❤️

Історія України

01 Jan, 07:35


116-річчя Степана Бандери. Вислови лідера ОУН про українську боротьбу

Сьогодні команда нашого медіа вітає всіх із першим днем 2025 року, проте ще й — з днем народження лідера боротьби за українську соборність Степана Андрійовича Бандеру. Невтомний борець, який на слуху в кожного українця і не тільки, людина, що зробила величезний внесок в українську історію. Сьогодні наше завдання — популяризовувати відомих і маловідомих постатей із нашого минулого.

Читайте вислови Степана Бандери у дописі.

Історія України

31 Dec, 16:32


с. Ясіня на Рахівщині. Закарпаття. Колядники. 1935 р.

Історія України

31 Dec, 07:25


Бучач (тепер Тернопільщина). Ринок. 1908 р.

Історія України

30 Dec, 16:16


Як шістдесятники святкували Різдво в таборах: 12 страв і коляда за колючим дротом

Різдво — це одне з найдавніших і найулюбленіших свят українців. Воно миле та затишне, навіює гарний настрій та це й не дивно — яскраві костюми, чудовий стіл, чарівні пісні. Наразі ми святкуємо Різдво в родинному колі й в теплих домівках завдяки Збройним силам України, які захищають нас і бережуть усе українське.

Та я пропоную відмотати час назад і поговорити про це свято під час панування тоталітарного совка.

Сьогодні ми вестимемо мову про дисидентів, які, попри заборони й атеїстичні настрої більшовиків, почали святкувати Різдво в таборах на знак опору радянській системі. Ми згадаємо про колядки й 12 страв за колючим дротом, спираючися на свідчення очевидців і матеріали дослідниці цієї теми.

Історія України

30 Dec, 07:10


Еліта української нації ❤️

На знімку бачимо Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника, Лесю Українку, Олену Пчілку, Михайла Старицького, Володимира Самійленка, Гната Хоткевича. Того ж 1903 року фото було видане як поштова картка.

Історія України

29 Dec, 16:02


110-річна гуцулка. Верховина, 1926 рік. Фото Миколи Сеньковського ❤️

Історія України

29 Dec, 08:00


Знесення пам'ятника Леніну в маленькому містечку в Україні влітку 1941 року, після німецького вторгнення ❤️‍🔥

Історія України

28 Dec, 16:16


Павло Скоропадський у Києві, 1918 рік — архівні хроніки 🎥🪄

Історія України

28 Dec, 07:57


25 грудня 1922 рік. Рівно 102 роки тому ❤️

Колядники, Березне (зараз Рівненська область). Світлину зробив дяк цього храму Митрофан Янцевич. Фото з фондів Березнівського краєзнавчого музею.

Історія України

27 Dec, 10:30


Любов Володимира Івасюка: музи композитора й фінальна «чорна фея»

Легенда української музики XX століття. Батько української естради, митець, якому обрізали крила й автор понад 100 хітів, що посідали перші місця в тюрмі народів. Його пісні зробили відомими Ротару, Зінкевича, Яремчука й багатьох інших співаків. Душа цього композитора поєднувала неймовірний талант і працелюбність, віру в українське мистецтво та ідентичність.

Звичайно, ми говоримо про Володимира Івасюка, пісні якого обʼєднують українців. Однак усі ми знаємо його як беззаперечного генія, чудового митця, турботливого сина, вірного друга. А якщо говорити про особисте життя, то яким він був? Як і кого любив?

Кому присвячував пісні, а з ким мав постійні драми? У сьогоднішньому дописі ми відкриємо завісу таємниць і покажемо невідомого досі Володимира Івасюка.

Історія України

26 Dec, 15:50


Наталя Сумська в фільмі «Наталка Полтавка» (1978 року) 🎥

Історія України

26 Dec, 07:45


Жінки, дівчинка й дитина в колисці. Буковина. Село Заставна (Чернівецька область). 1932 рік. Фотографи Жаклін і Рене Бенезеш ❤️

Історія України

25 Dec, 15:45


Як українці святкували Різдво в радянських таборах? Підбірка світлин

Яка ціна свободи? На це питання кожен українець уже знає свою відповідь. Збройні сили України успадкували важке завдання — боротись із зовнішнім ворогом. Услід за кількасотрічними визвольними змаганнями ми перейняли й традицію святкування в нелегких умовах.

Сьогодні ми хочемо показати фотографії тих українців, яким у скрутні часи все ж вдавалося святкувати. Як наші предки відзначали Різдво в концтаборах? Дивіться на сайті.

Історія України

25 Dec, 07:00


Українці святкують Різдво в засланні 🙏

1956 рік. Магадан. Українці святкують Різдво в засланні, у табірному бараці. На фото, окрім сірого бараку, можна побачити вишиванки, вертеп та ялинку.
На чужині вони не забули, хто вони й звідки 🇺🇦

Історія України

24 Dec, 15:21


В’ячеслав Чорновіл: лідер, який кинув виклик системі

«Зеківський генерал», безстрашний правозахисник, голос українського спротиву. Він був лідером, який не боявся відкрито протистояти тоталітарній системі. Його слово ставало зброєю, а ідеї — натхненням для тисяч.

Його життя обірвалося раптово й трагічно, але спадщина живе далі.

Сьогодні, у річницю народження В’ячеслава Чорновола ми поговоримо про цю неймовірну людину, яка своїм прикладом показала, що навіть одна особистість може боротися, надихати й змінювати систему.

Історія України

24 Dec, 09:54


Рідкісні історичні фото Черкас: який вигляд мало місто в ХІХ й на початку ХХ століття

Історія України

23 Dec, 17:52


Спільний парад нацистів і комуністів в Бресті — 22 вересня 1939 року. Висновки робіть самі 💔

Історія України

23 Dec, 08:38


Хустка — це наша традиція і наша історія

Фото 1920–1940-х рр. Світлини з фондової колекції Березнівського музею ❤️

Історія України

22 Dec, 16:15


Проголошення Карпатської України. Хуст, 14 березня 1939 року 🇺🇦

Історія України

22 Dec, 07:01


Богдан Ступка та Іван Миколайчук.
Богдан Ступка дебютував у фільмі Юрія Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою» (1971 рік) про життя сім'ї з Буковини❤️‍🔥

Історія України

21 Dec, 15:39


КДБ проти УПА: смертельна гра в кота й мишу

Спротив УПА КДБ став прикладом війни без правил: повстанці ховалися в криївках, друкували листівки, а агенти КДБ створювали фальшиві загони, підкидали отруту й фальшували документи. Це була смертельна гра, де правда ставала зброєю, а обидві сторони використовували хитрощі, щоби перемогти. Боротьба УПА лишається дзеркалом національного болю і відваги.

У сьогоднішньому дописі поговоримо про те, як КДБ стало головним противником УПА.

Історія України

04 Dec, 10:08


Українська школа в колонії Фрам, Парагвай. Друга половина 1940-х роки

Історія України

03 Dec, 16:58


Історія, яку ми не маємо права забути: 6 лекцій про Голодомор

Відкрийте для себе незнані сторінки правди минулого й дізнайтесь про події, що не висвітлені в підручниках і на YouTube. Ми зняли 6 лекцій про історію Голодомору, якщо ви бажаєте отримати доступ — реєструйтеся за посиланням

Історія України

03 Dec, 09:36


Харків 1960-х на фотографіях Юрія Бокова ❤️‍🔥

Історія України

02 Dec, 08:15


Королева Єлизавета ІІ із українськими ансамблем «Шумка»🇺🇦
1982 рік, Оттава.

Історія України

01 Dec, 16:05


Скоропадський і кіно: цікава історія

15 листопада 1918 розпочалося повстання Директорії проти Павла Скоропадського, яке призвело до його офіційної відмови від влади. Але до цього гетьман встиг добре попрацювати над культурною складовою Української Держави. Тож читайте, як останній гетьман країни заснував кінокомпанію, пробувши на посаді менше року.

Історія України

01 Dec, 08:35


До вашої уваги кадри засніжених доріг і залізниць. Кадри підписані, як ті, що були зроблені на дорозі із Львова до Тернополя. Кучугури снігу та їхні розміри вражають ❤️

Історія України

30 Nov, 08:35


Лірник із поводирем. 1930-ті роки 🫶

Історія України

29 Nov, 16:35


💙💛 Мешканці Заліщиків на фото ХІХ століття. «Новини Тернопільщини».

Історія України

29 Nov, 15:13


Убивство Гонгадзе — опубліковані свідчення в Касетному скандалі

Касетний скандал став однією з найрезонансніших подій, яка сколихнула Україну на межі двох тисячоліть. Цей скандал спалахнув 24 роки тому, після того, як були опубліковані записи нібито з кабінету тодішнього президента України Леоніда Кучми. Записи містили розмови, що свідчили про можливу причетність влади до тиску на опозицію, цензури й навіть викрадення і вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. У цій статті ми з вами розберемо частину записів, які збурили українське суспільство найбільше, а саме обставини справи про вбивство Георгія Гонгадзе — і з'ясуємо, до яких наслідків це призвело.

Історія України

29 Nov, 08:30


Сорочинський ярмарок, 1920 роки ❤️

Світлини серії «Сорочинський ярмарок», зроблені Борисом Косаревим у 1920-ті рр., є документальним скарбом для дослідників культурної спадщини України, художнім документом українського буття 1920-х років.

Історія України

28 Nov, 10:20


Жінка біля ткацького верстату, Полісся, 1930-ті роки ❤️‍🔥

Історія України

27 Nov, 08:57


Лубни — найстаріше місто Полтавщини ❤️

Добірка світлин із рідкісного фонду бібліотеки із зображенням старого міста Лубни

Історія України

26 Nov, 10:47


Кузьма Скрябін після гала-концерту на львівському стадіоні «Україна», 1996 рік. Справа від музиканта 16-річна майбутня телеведуча Соломія Вітвицька ❤️‍🔥

Історія України

25 Nov, 18:09


Особисте життя Майка Йогансена: дві дружини й розбите серце

Письменник, перекладач, критик, лінгвіст, представник Червоного ренесансу й один із засновників літературних обʼєднань «Гарт» і ВАПЛІТЕ. Майк Йогансен був не просто талановитим автором, але й усебічно розвиненою особистістю — мав енциклопедичні знання про все на світі, гарно вправлявся з математикою, вивчав мови, захоплювався мандрівками, тенісом, фотографією та полюванням.

Він жив у будинку «Слово» й був убитий радянською владою за свою тверду позицію і унікальність, однак сьогодні ми згадаємо про інший бік письменника — особисте життя. Чоловік був одружений двічі, мав дітей, проте пережив особисту драму й тяжко її переніс. Детальніше — далі в дописі.

Історія України

25 Nov, 12:11


Кадр із минулого, 1910-ті роки 🫶

Прогулянка дітей на підводі, запряженій волами. Десь на Київщині.

Історія України

24 Nov, 11:05


Як уперше звучав Гімн України. Запис 1910 року ❤️‍🔥

Перший запис гімну «Ще не вмерла Україна» відбувся за участі визначного українського оперного співака Модеста Менцинського в жовтні 1910 році в Кельні (Німеччина) на фірмі Gramophon.

Історія України

24 Nov, 08:00


Коли ви востаннє читали гарну книжку?

В українському перекладі є тисячі цікавих книжок. Але про більшість з них ви навіть не чули.

📚 Впоратись з цією проблемою допомагає книжкове медіа БУКС, де цілодобово слідкують за новинками українських видавництв, пишуть власні відгуки на улюблені книжки та публікують захопливі навколокнижкові статті.

📖 Підписуйтесь – і ми гарантуємо, що ви подвоїте список ваших улюблених книг.

Історія України

23 Nov, 07:20


Контрактова площа, Київ. 1930-ті роки ❤️‍🔥

Історія України

15 Nov, 09:40


Чи знали ви, що українською віз - гарба, а гімн - також можуть називати славнем?😱

Українська мова, культура та повсякденна історія розкривається у кожній деталі нашого життя: від побутових речей - до національних символів.

Нехай культура збагатить вас і стане найкращим другом 🇺🇦

Історія України

14 Nov, 10:07


Фото із сімейного архіву
Крюченко І. О., село Малинівка,
Донецька область, 1930 рік 🫶

Історія України

13 Nov, 13:52


Варшавський договір: союз, який поховав УНР

Часто держави опиняються перед важкою дилемою: обирати між двома поганими варіантами. Минуле рясніє прикладами, де угода здавалася єдиним шансом, але мала свою високу ціну. Це історії про те, як країни в складні моменти змушені ухвалювати непопулярні рішення, жертвуючи частиною своїх інтересів заради того, щоб зберегти хоча б щось. Урешті-решт вони втрачають усе. Варшавський договір 1920 року був саме таким вибором для УНР. Історія показала: компроміс із сильнішим партнером — небезпечна гра. Особливо коли той дбає лише про власні інтереси.

У сьогоднішньому дописі поговоримо про те, як Варшавський договір дав надію УНР на збереження державності.

Історія України

12 Nov, 08:41


Полтавщина в 1909 році. Підбірка світлин українського фотографа Анатолія Павловича. Частина І ❤️‍🔥

1. Дві жінки, 1909 рік. Село Шилівка Хорольського повіту Полтавської губерніїї (тепер Решетилівського району Полтавської області).

2. Група жінок, 1909 рік. Містечко Яреськи Миргородського повіту Полтавської губерніїї (тепер село у Шишацькому районі Полтавської області).

3. Літня жінка й дівчина, 1909 рік. Містечко Опішня Зіньківського повіту Полтавської губерніїї (тепер смт Полтавського району Полтавської області).

4. Селянка з дітьми, 1909 рік. Містечко Нові Санжари Кобеляцького повіту Полтавської губерніїї (тепер смт Полтавського району Полтавської області).

5. Група дівчат і заміжніх жінок, 1909 рік. Містечко Сорочинці Миргородського повіту Полтавської губерніїї (тепер село Великі Сорочинці. Миргородського району Полтавської області).

6. Молоді, свати й гості на весіллі, 1909 рік. Село Шилівка Хорольського повіту Полтавської губерніїї (тепер Решетилівського району Полтавської області).

Історія України

11 Nov, 15:34


Херсон 2 роки по тому. Хроніка подій

11 листопада назавжди увійде в новітню українську історію, як один із найважливіших днів. Саме цього дня в 2022 році був звільнений Херсон, а разом із ним й уся правобережна частина Херсонської області. Мільйони людей раділи цієї миті й сподівалися, що невдовзі вдасться дедалі більше розвинути успіх і повністю звільнити Україну від російських загарбників. У сьогоднішній статті ми згадаємо з вами події 2022 року, з лютого по листопад, які відбувались у цьому місті на півдні України.

Історія України

11 Nov, 09:06


Коваль, село Гречишкіно, Новоайдарський район, Луганська область. Вересень 1984 року ❤️‍🔥

Історія України

10 Nov, 15:28


Як російська пропаганда впливає на дітей

Пропаганда є одним із найважливіших інструментів для поширення власного впливу кремлівської влади як на російське суспільство, так і на міжнародну спільноту. Проте особливу увагу російська пропаганда приділяє дітям і підліткам, намагаючись зробити з них вірних супутників режиму на довгі роки. У цій статті ми розглянемо, які інструменти рашистська пропаганда використовує для впливу на дітей з окупованих територій України, оскільки саме вони піддаються найбільшій ідеологічній обробці.

Історія України

10 Nov, 11:08


Леонід Кравчук про передачу ядерної зброї — інтервʼю 1990-х років 💔

Історія України

09 Nov, 13:37


Харизматичний гуцул з Ясіня, на світлині 1916 року. Світлину відшукав Михайло Маркович 🤍

Історія України

09 Nov, 09:05


Не секрет, що впродовж нашої історії, безліч сімей загубили своє сімейне дерево вже на рівні прадідів та прабабусь.
Сталося це зокрема і в період Другої Світової Війни. Одною з причин було примусове вивезення жінок та дівчат в Німеччину, їх називали остарбайтери.
Там вони слугували для...читати далі

Історія України

08 Nov, 08:31


Олександра Буйницька з портретом Тараса Шевченка, 1930-ті роки ❤️‍🔥

Історія України

07 Nov, 15:31


Як зайшли радянські війська в західну частину України в 1939 році? Спогади очевидця подій 💔

Історія України

07 Nov, 07:54


Тернопіль після заходу совєтських військ, 1944 рік 💔

Історія України

06 Nov, 13:55


5 книг про злочини радянської влади

Спільно з «Видавництвом Старого Лева» ми підготували добірку книг, що проливають світло на темні сторінки радянського минулого. Ці книги розповідають про незламність духу, втрати й біль, а також про надію і людяність в умовах жахливих випробувань.

Історія України

06 Nov, 09:51


Дівчинка з Волині, з села поблизу міста Ковеля ❤️‍🔥

Фото 1917 року. Одягнена в традиційний одяг початку XХ століття. Фото зробив австрійський фотограф під час Першої світової війни. Його колекція нараховує кілька тисяч світлин.

Історія України

26 Oct, 10:05


Дівчата із Закарпаття, 1921 рік

Історія України

25 Oct, 15:20


Галицькі переселенці в Квебеку близько 1911-го року ❤️

Історія України

25 Oct, 07:30


Українські селяни в 1950-1960-х роках ☺️

Черкаський художник Ігор Солодовніков знайшов на горищі унікальний архів фотографій свого діда Івана Литвина. 5000 знімків зберегли обличчя українських селян і ще живі народні традиції, які не потрапили в об’єктив офіційних радянських фотографів.

Історія України

24 Oct, 16:08


Надія-Анастасія Ліскевич 💔

Під час німецької окупації була станичною і зв‘язковою в підпіллі ОУН. Мала псевдо Волошка. У 1946 р. на Святвечір затримана радянськими спецслужбами. До 15 лютого 1946 р. її утримували в тюрмі НКВС м. Жовква. Восени 1947 р. під час виконання доручення підпільників була ще раз затримана військовою контррозвідкою радянської армії і вкинута в землянку в Бутинських лісах на Львівщині, звідки їй вдалося втекти.

Історія України

24 Oct, 10:21


Прикарпатський гуцул: фото радянського періоду ❤️

Історія України

23 Oct, 12:54


Придушення угорської революції: рідкісні кадри сміливого опору

23 жовтня 1956 року угорці повстали проти комуністичного режиму. Мирний протест переріс у збройні сутички. Повстанці вимагали реформ, ширших прав і виведення радянських військ. Усе обернулось інакше. 4 листопада СРСР використав силу для придушення повстання. Радянська армія жорстоко розправилась із мітингуючими й відновила контроль над країною. Тисячі загинули, десятки тисяч потрапили на лаву підсудних. 200 тисяч людей покинули країну, рятуючись від переслідування. Радянська влада замість свободи привезла на танках репресії і вбивства.

Сьогодні ми покажемо вам кадри трагічних подій, які стали символом боротьби угорців за свободу.

Історія України

23 Oct, 07:45


Гуцулка, 1938 рік. Світлина Генрика Поддембського ☺️

Історія України

22 Oct, 15:15


Весела трійця на березі Ужа в Ужгороді. Фото орієнтовно 1960-тих років із «Закарпатського альбому» 🌳

Історія України

22 Oct, 07:15


Жінка в одному з парків Києва з видом на пішохідний міст на Труханів острів. Фото вересня 1964-го року ❤️‍🔥

Історія України

21 Oct, 15:26


Сухий закон у СРСР: тверезість, дефіцит і самогоноваріння

Сухий закон не раз змінював хід історії. У США 1920-х років він породив еру гангстерів, нелегальних барів і контрабанди алкоголю. У СРСР усе було не так. Сухий закон Горбачова не створив гангстерів, але викликав купу інших проблем.

Він перетворив країну на поле битви з чергами за горілкою, спекуляцією, самогоном і масовим самогоноварінням. Як цукор став дефіцитом, а виноградники пішли під сокиру? Що змусило людей намащувати зубну пасту на хліб і чому червоне вино стало справжнім порятунком після Чорнобильської катастрофи?

Читайте в сьогоднішньому дописі про найсуперечливішу реформу СРСР.

Історія України

21 Oct, 07:10


Батько підтримує сина, який вчиться плавати. Фото із забутого сімейного альбому 1977 року

Історія України

20 Oct, 15:05


Фантастична світлина з Криму 1943 року відомого фотографа Герберта Ліста ❤️

Історія України

20 Oct, 08:16


Калуш на Івано-Франківщині. Елегантні панянки. 1940-ві рр.

Історія України

19 Oct, 17:24


Ладя Могилянська: українська поетеса, жертва Розстріляного відродження

Забута українська поетеса, авторка текстів пісень, одна з найкращих лірикинь ХХ століття. Уродженка Чернігова, яка друкувалась у багатьох часописах і журналах. Неймовірна блондинка, що чарувала своєю енергетикою та розумом. Поезією цієї жінки зачитувались, її вивчали напамʼять і декламували своїм коханим.

Бувши жертвою сталінських репресій, жінка не переставала віршувати в таборах. Ба навіть видала там свою першу збірку. Сьогодні ми говоримо про життя Ладі Могилянської, чиє імʼя сучасники ставлять між Лесею Українкою та Ліною Костенко.

Історія України

19 Oct, 08:55


Село Смодна на Косівщині, Гуцульщина. 1920–30-ті рр.
На світлині Параска Павлюк, жителька села з онуком Василем.

Історія України

18 Oct, 15:45


Діти з волинських сіл, 1916 рік, Перша світова війна ❤️

Історія України

18 Oct, 08:35


Вирізаний цензурою — святкування Великодня в Києві — фрагмент із фільму «Навесні» (1929) Михайла Кауфмана знайшов німецький дослідник Расмус Герлах у нідерландському архіві ❤️

Історія України

17 Oct, 18:40


1958, Київ. Розвантаження баржі з херсонськими кавунами 🍉

Історія України

16 Oct, 12:54


Романтика індустріалізації: як Захід зачарувався Радянським Союзом

Кінець 1920 — початок 1930-их років став епохою контрастів. Розквіт Заходу змінюється Великою депресією. Економіка руйнується, як картковий будинок. Суспільство перебуває в апатії. У цей час Радянський Союз стрімко індустріалізується. Західні інженери й інтелектуали захоплюються радянськими темпами розвитку. Преса бравадно описує масштабні будівництва й звеличує досягнення радянських людей. Прогрес у СРСР здається дивом для Заходу на фоні Депресії вдома. Та за цим успіхом приховані величезні жертви.
Про те, як Захід зачарувався розвитком СРСР і що з цього вийшло, читайте в сьогоднішньому дописі.

Історія України

16 Oct, 11:28


Леся Українка на світлині у волинському народному одязі в 7 років ❤️‍🔥

Історія України

15 Oct, 15:31


Слобожанщина. Українська родина. Початок ХХ століття

Історія України

14 Oct, 14:21


Як російська пропаганда впливає на українців за допомогою медіа

Пропаганда є однією з найважливіших складових контролю російським режимом власного населення. Вона впливає певним чином майже на всі сфери суспільного життя в цій країні. Разом із тим пропаганда стала зброєю, за допомогою якої Росія продовжує вести свою агресивну політику по відношенню до України, а також є одним з інструментів придушення непокори на окупованих нею територіях. У цій статті ми досліджуємо те, як саме російська пропаганда діє на окупованих територіях України.

Історія України

14 Oct, 10:50


Львів 1934: Через призму американської дослідниці Луїзи Арнер Бойд ❤️

Історія України

13 Oct, 11:02


Виступ Вячеслава чорновола на мітингу у Львові в 1990 році ❤️