#dailyinspirations
З книги фіналістів Deutsche Borse Photography Foundation Prize 2022
Жиль Перес (нар. 1946, Франція)
Whatever You Say, Say Nothing — це експеримент у формі та візуальній мові. На понад 2000 сторінках, у двох томах із зображеннями та супровідному томі контекстуальних матеріалів, книга накопичує свідчення про „The Troubles“ (збройний конфлікт у Північній Ірландії). Вона є свідченням непохитної відданості Жиля Переса та його монументального підходу до створення візуальної історії ірландського конфлікту.
Перес народився у Франції, вивчав філософію та політологію в Парижі. Переконаний у непереборному розриві між словами та соціальною реальністю, яку вони прагнуть описати, він звернувся до фотографії. У ній Перес знайшов механізм, що виходить за межі мови, який допомагає йому посередництвом в його відносинах зі світом — і дозволяє описувати текстуру та структуру життя.
Сумніваючись у дієвості мови, Перес підозріло ставиться до спроб створити остаточну історію чи передати стабільну істину. Його чорно-білі зображення циркулюють у сірій зоні, що уникає категоризації, а натомість досліджує перетини фотографії та кінематографа, мистецтва й журналістики, фотографії та літератури. Це — „нічийна земля“, де Перес винаходить нові структури документального оповідання.
Складність і масштабність проєкту Переса проявляється в тому, що він називає Whatever You Say, Say Nothing твором „документальної художньої літератури“. Він був у Північній Ірландії під час „Кривавої неділі“ та після повторного запровадження інтернування (арештів без суду). Протягом 1980-х він неодноразово повертався туди, щоб створити світлини для книги. Завдяки подвійному погляду — „протестантському“ та „католицькому“ — Перес занурює читача в середину подій. Знаходячись у самій гущі конфлікту, він робить універсальні спостереження про життя у зонах затяжного насильства.
Фразу, якою Перес описує час у своїй роботі, можна перекласти як „спіральна“: час тут не лінійний, а спіралізується і повторюється, де „сьогодні — це не лише сьогодні, а й усі дні, схожі на нього“. Таким чином, структура книги будується на 22 „напіввигаданих днях“: Дні боротьби, Дні інтернування, Дні подвійної зради. Також є дні, коли нічого не відбувається: Ще один понеділок, Ранок після… сірі, безкінечні дні.
„Я хотів описати все“, — розповідає Перес. Він повертався на ті самі вулиці знову і знову, в сонячні дні та під дощем, удень і вночі. Він використовував множинні ракурси та візуальні стратегії, щоб зафіксувати неможливу цілісність. Whatever You Say, Say Nothing описує все, що визначає існування та досвід у просторі, що ритуально повторюється: це і пам’ять, і історія, і водночас неминучість. Життя триває на різних сторонах конфлікту, а катастрофа розгортається.
Перес — професор прав людини та фотографії у Бард-коледжі, Нью-Йорк, та старший науковий співробітник Центру досліджень прав людини Каліфорнійського університету в Берклі. Його ранні роботи були зосереджені на імміграції в Європі, а також на документуванні подій в Ірландії, Лівані, Палестині, Ірані, Балканах, Руанді, США, Афганістані та Іраку. Його виставки проходили в Музеї сучасного мистецтва (MoMA) та PS1 у Нью-Йорку, у Центрі Помпіду в Парижі, Художньому інституті Чикаго, Коронарній галереї мистецтв у Вашингтоні.
Його фотокниги включають Haines (2004), A Village Destroyed (2002), The Graves: Srebrenica and Vukovar (1998), The Silence: Rwanda (1995), Farewell to Bosnia (1994) та Telex Iran (1984/1997).
Серед його нагород — стипендії Гуггенхайма, Pollock-Krasner, гранти Нью-Йоркської ради мистецтв, премія W. Eugene Smith за гуманістичну фотографію та Infinity Award від Міжнародного центру фотографії.