Plato’s Cave | Печера Платона

@platoscaveua


Філософський освітній лекторій, незалежна книгарня та видавництво.

Зв'язок: @Filos0ff
Все про нас: https://bit.ly/45F05Oh

Plato’s Cave | Печера Платона

22 Oct, 11:35


Буття автором. Лекція Володимира Шелухіна

Лекція відбудеться у суботу, 23 листопада 2024 року о 17:00!
Місце проведення: офлайн у просторі «Печера Платона» та онлайн у Zoom.
Запис зустрічі: так, для учасників.
Мова лекції: українська.

Запрошуємо вас помислити разом з Володимиром Шелухіним, що таке «буття автором» зараз в Україні.
Війна приносить багато страждань. Чи варто про них говорити? Есеїстика та дописи – емоційні та рефлексивні в еру піднесення науки про великі дані, можуть стати зручним матеріалом для узагальненого розуміння наших настроїв і переживань, а отже і слабких місць нашої стійкості. Відвертістю ми робимо послугу нашому вбивці, відкриваємо йому двері у простір нашого буття. Одна із найнепомітніших трагедій війни – небезпека нашкодити красою слова й щирістю тексту, що прирікає автора на мовчання. Будучи щирими ми можемо допомогти ворогу й стати співучасниками його злочинів.
Як самовизначатися автору за цих обставин? Чи мовчання – золото? Це будуть центральні теми лекції, коли буття автором опиняється у тіні вимушеного мовчання.

Лектор:
Володимир Шелухін – кандидат соціологічних наук, викладач кафедри соціальних структур та соціальних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, visiting professor Києво-Могилянської Бізнес-Школи (kmbs), лектор освітніх програм ГО «Локус».

Після реєстрації вас буде перенаправлено до чату телеграм-групи, де міститиметься вся необхідна інформація. Також напередодні зустрічі надійде нагадування на вашу електронну пошту.

Реєстрація доступна за посиланням

Печера Платона

Plato’s Cave | Печера Платона

18 Oct, 11:08


Курси з вивчення класичної латини (з філософським ухилом)

Курс відбуватиметься по неділях з 24 листопада 2024 року о 17:00!
Місце проведення: Офлайн у приміщенні Печери Платона та Online у Zoom.
Формат: один раз на тиждень до 1,5 годин.
Кількість зустрічей: 25.
Запис зустрічей: так, для учасників.

Латинська мова – це одна з класичних мов, на основі якої виросли та розквітли сучасні європейські мови. У свій наймогутніший період розвитку латиною говорили і спілкувались такі визначні діячі та автори, як Цезар, Цицерон, Овідій, Горацій, Вергілій. Потім на цей золотий стандарт I ст. до н.е. – I ст. н.е. орієнтувались всі наступні покоління, які вивчали латинську мову та використовували її у своїх творах.

Вивчення класичної латини, її фонетики, граматики та синтаксису, передбаченої у межах пропонованого курсу, відкриває двері до більше ніж тисячолітньої історії науки та філософії, дає можливість особисто познайомитись із надбаннями людства, написаними мовою науки – латиною.

У межах курсу будуть опановані теми:
- Алфавіт та фонетика.
- Граматика (Іменник, Прикметник, Дієслово, Займенник, Числівник, Прислівник, Прийменник, Сполучник)
- Синтаксис (Підрядні та сурядні речення, синтаксичні конструкції, синтаксис відмінків)

На практичних заняттях під час вивчення граматики буде напрацьований лексичний мінімум, необхідний для аналізу та перекладу простих текстів та сентенцій (латинських крилатих висловів). По завершенню курсу студенти володітимуть глибокими базовими знаннями з латини, необхідними для перекладу оригінальних латинських текстів.

Після успішного завершення курсу ви отримаєте сертифікат від Печери Платона про проходження курсу «Основи клачисної латини».

Викладачка:
Марія Остапенко - доктор філософії у галузі знань 035 «Філологія», молодша наукова співробітниця відділу загального мовознавства Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, керівниця та модератора «Потебнянського колегіуму», стипендіатка НАН України, викладачка латинської мови Українського медичного ліцею НМУ ім. О.О. Богомольця з десятирічним досвідом, випускниця магістратури класичної філології КНУ ім. Тараса Шевченка.

Зареєструватись можна за посиланням

подія у Facebook

Київська школа давніх мов

Plato’s Cave | Печера Платона

17 Oct, 08:19


Перші київські авторські курси середньоєгипетської мови

Курс відбуватиметься по понеділках з 11 листопада 2024 року о 19:00!
Місце проведення: Офлайн у приміщенні Печери Платона та Online у Zoom.
Формат: один раз на тиждень до 2 годин.
Кількість зустрічей: 24 зустрічі.
Запис зустрічей: так, для учасників.

Лектор:
Микита Самсоненко — кваліфікований викладач, лінгвіст та перекладач. Серед його здобутків переклад з папірусу «Казки про потерпілого від кораблетрощі». Володіючи понад десятьма мовами, Микита знає як вивчати та навчати мов швидко та ефективно

Посилання на реєстрацію

Київська школа давніх мов

Plato’s Cave | Печера Платона

16 Oct, 09:53


Вже цієї суботи розпочинається мій новий курс на 8 зустрічей під назвою “Дослідження Людяності, Свідомості та Штучного Інтелекту: від гуманізму до постцифрової ери”.

Цей курс особливий тим, що ми будемо обговорювати теми, які тісно переплітаються та взаємодоповнюються. Наші пригоди стартують з двох важливих вступних тем: взаємоперетин природного та штучного, а також розуміння гуманізму. Ці основи допоможуть нам зрозуміти контексти, в яких ми можемо говорити про трансгуманізм, постгуманізм, філософію техніки та свідомості, а також глибше осмислити поняття штучного інтелекту, зокрема такі системи, як ChatGPT.

На наступних зустрічах ми прослідкуємо, як ці теми проявляються в сучасній культурі, включаючи відсилання до літератури та кіно. Це допоможе нам побачити філософські концепції в реальному житті та їх вплив на наше сприйняття технологій.

Особливу увагу буде приділено філософії техніки. Я планую розглянути не лише гуманітарні аспекти, але й деякі інженерні проблеми, що виникають у цій сфері. Ми прослідкуємо перехід від наукової революції та нейтральності технологій до сучасного стану справ, а також розглянемо, що філософи пропонують для осмислення цих змін. Обговоримо різні типи взаємозв’язку технологій з людиною.

У лекції про трансгуманізм та постгуманізм ми поговоримо про їхні межі та чи можемо ми їх чітко окреслити. Ми побачимо, наскільки ці напрямки проникли у різні сфери людського життя і як вони впливають на сучасний світ.

Велика увага буде приділена проблемі свідомості та її атрибутам. Ми розглянемо складну проблему свідомості, її передумови та контекст. У наступних лекціях обговоримо свободу волі: чи вона існує, що про неї думають філософи, а також порушимо питання тотожності особистості та розглянемо деякі мисленнєві експерименти, що демонструють складність цієї концепції.

На завершення курсу я проведу лекцію-діалог з учасниками про штучний інтелект. Обговоримо, чи можемо ми говорити про AGI (сильний або загальний штучний інтелект), проаналізуємо суперечності та ідеї, що формують його образ, базуючись на вже пройденому матеріалі.

Посилання на реєстрацію знаходиться тут

Plato’s Cave | Печера Платона

15 Oct, 13:18


Автобіографія у творчості художника: Альбрехт Дюрер

Лекція відбудеться у суботу, 9 листопада 2024 року о 17:00!
Місце проведення: офлайн у просторі «Печера Платона» та онлайн у Zoom.
Запис зустрічі: так, для учасників.
Мова лекції: українська.

У лекції «Дюрер: народження творця» ми намагатимемося розкрити роль автобіографічного принципу у мистецтві на прикладі творчості Альбрехта Дюрера. Автобіографічний підхід у творчості художника полягає не лише у тому, що він обирав певні життєві події та досвід, спогади, емоції та настрої як основу для своїх робіт.

Дюрер один з перших європейських художників, який почав регулярно створювати автопортрети, вивчаючи власну ідентичність, поєднуючи самовираження з фіксацією етапів професійного шляху. А той факт, що Альбрехт Дюрер перший серед німецьких художників написав свою автобіографію, ставить цілу низку питань стосовно того, наскільки ця майже містична практика внутрішнього занурення визначала напрями як наукових досліджень, так і художньої діяльності.

Під час зустрічі ми обговоримо наступні питання:
- Яким був соціокультурний контекст епохи, в якій сформувався Альбрехт Дюрер як митець?
- Які основні віхи його творчості та як саме вони відобразилися в його ключових художніх творах?
- Як відбувалося формування ідентичності художника?
- Як здійснився перехід від майстра-ремісника до творця, та як це відображено в автопортретах та картинах Альбрехта Дюрера?

Запрошуємо поміркувати над цими питаннями та дослідити, як відбувалася еволюція митця та як особисті переживання, втілені у художній творчості, та професійний досвід художника визначили напрям його діяльності.

Лекторка:
Ганна Бежнар – кандидат філософських наук, доцент кафедри української філософії та культури Київського університету імені Тараса Шевченка.

Після реєстрації вас буде перенаправлено до чату телеграм-групи, де міститиметься вся необхідна інформація. Також напередодні зустрічі надійде нагадування на вашу електронну пошту.

Реєстрація доступна за посиланням

Печера Платона

Plato’s Cave | Печера Платона

14 Oct, 13:54


Книга Workbook. Початковий курс середньоєгипетської мови

Автор: Микита Самсоненко
Видавець: Руслан Мироненко
Мова: українська
Формат: обкладинка тверда; 128 с.
Рік видання: 2024 (4 квартал)

Середньоєгипетська відома як класична єгипетська мова. Це форма єгипетської мови, якою користувались в Єгипті, починаючи з 2100 року до н.е. Вона залишалась літературною мовою аж до IV ст. н.е.

Даний воркбук створений як для студентів курсу середньоєгипетської мови на базі гуманітарно-освітньої платформи Plato`s Cave, які вивчатимуть цю мову з нуля, так і для всіх охочих, у якості допоміжного навчального матеріалу, хто самостійно буде її опановувати.

Автор:
Микита Самсоненко — автор перших в Україні курсів з вивчення середньоегипетської мови та класичної мови чольті (мови мая), має філологічну освіту та володіє понад 10 мовами.

Орієнтовна дата відправки передзамовлень: грудень 2024/січень 2025 року.

#ПечерніКнижки
Посилання на книжку

Plato’s Cave | Печера Платона

13 Oct, 12:12


Дослідження Людяності, Свідомості та Штучного Інтелекту: від гуманізму до постцифрової Ери

Курс відбуватиметься щосуботи з 19 жовтня 2024 року о 14:00!
Місце проведення: Офлайн у приміщенні Печери Платона та Online у Zoom.
Формат: один раз на тиждень до 2 годин.
Кількість зустрічей: 8 зустрічі.
Запис зустрічей: так, для учасників.

Лекція 2. Розуміння людяності (гуманізму) у різні історичні епохи

Лекція охоплює основні етапи розвитку концепції гуманізму, починаючи від античності до сучасності. Буде розглянуто, як змінювалося розуміння людяності в залежності від культурних та філософських контекстів. Особлива увага приділяється тому, як гуманізм став основою для подальших дискусій про людську природу.

Долучитись можна за посиланням (можлива оплата частинами від монобанку та приватбанку)

Лектор:
Руслан Мироненко — засновник Печери Платона, викладач курсів з логіки та теорії аргументації, магістр філософії

Plato’s Cave | Печера Платона

11 Oct, 13:12


Перші київські авторські курси середньоєгипетської мови

Курс відбуватиметься по понеділках з 11 листопада 2024 року о 19:00!
Місце проведення: Офлайн у приміщенні Печери Платона та Online у Zoom.
Формат: один раз на тиждень до 2 годин.
Кількість зустрічей: 24 зустрічі.
Запис зустрічей: так, для учасників.

Середньоєгипетська відома як класична єгипетська мова. Це форма єгипетської мови, якою користувались в Єгипті, починаючи з 2100 року до н.е. Вона залишалась літературною мовою аж до IV ст. н.е.

Науковці вважають середньоєгипетську необхідною основою для розуміння культури Стародавнього Єгипту. Неймовірна кількість текстів, в основному епіграфічних (написи на стелах, гробницях, саркофагах) та папірусних (повчання та «казки»), була створена саме середньоєгипетською мовою.

На курсі ви:
- навчитесь читати та озвучувати, писати та перекладати тексти, написані ієрогліфікою;
- вивчите правила читання ієрогліфів та транслітерації, одноприголосні знаки «алфавіту», ідеограми, детермінативи, двоприголосні та деякі триприголосні ієрогліфи;
- засвоїте основи граматичної будови та синтаксису середньоєгипетської мови;
- дізнаєтесь про структуру календарних дат та титулів фараонів.

В результаті навчання ви зможете читати та розбирати написи на стелах та стінах усипальниць. Навчання відбувається на матеріалах фрагментів оригінальної епіграфіки Середнього Царства.

Після успішного завершення усього курсу ви отримаєте сертифікат від Печери Платона про проходження курсу.

Оплата за модуль зроблена для того, щоб було зручніше оплачувати курс.

Після реєстрації вас буде перенаправлено до чату телеграм-групи, де міститиметься вся необхідна інформація.

Лектор:
Микита Самсоненко — кваліфікований викладач, лінгвіст та перекладач. Серед його здобутків переклад з папірусу «Казки про потерпілого від кораблетрощі». Володіючи понад десятьма мовами, Микита знає як вивчати та навчати мов швидко та ефективно

Посилання на реєстрацію

Київська школа давніх мов

Plato’s Cave | Печера Платона

11 Oct, 13:12


Тепер у нас є окремий проєкт, який займається мовними курсами!

Можете підписуватись, адже там буде багато цікавого про мови та культуру!

Ну і відразу з анонсом нового набору на очікуваний курс з середньоєгипетської мови!

Plato’s Cave | Печера Платона

10 Oct, 16:22


Щось я давно нічого вам не писав, але на це були причини

Одну з причин зараз ви можете побачити на фото) трошки привідкрию завісу з книговидавничого процесу

Окрім цієї книжки, скоро вийде ще дві дуже цікаві!

Вгадайте, про що вони будуть?

Передзамовлення на усі нові книжки видавництва «Печери Платона» чекайте незабаром)

Plato’s Cave | Печера Платона

10 Oct, 16:22


А ось тут цікаві новини! майже інсайти)

Plato’s Cave | Печера Платона

07 Oct, 16:26


Помисли Імперію. Частина 1. Курс Ксенії Зборовської

Курс "Помисли Імперію" пропонує слухачам поглянути на історичні та філософські ідеї, які формували найбільші імперії світу. Починаючи з Античності, ми прослідкуємо, як ідеї про справедливість, розум і гуманізм сприяли становленню великих держав і цивілізацій. Розглянемо концепції свободи і влади, що дозволили імперіям розширювати свої кордони і впливати на розвиток людства. У фокусі курсу також етичні дилеми та моральні обов’язки, що постали перед великими державами в різні історичні періоди. Обговоримо, як філософські ідеї допомагали вирішувати соціальні та політичні проблеми, та які уроки можна винести для сучасного світу. Курс не лише занурить вас у захоплюючі дискусії, а й допоможе зрозуміти сучасні виклики через призму великих ідей минулого.

У першій лекції курсу «Помисли імперію» розглядаємо сучасне розуміння імперій та імперіалізму. Відео присвячене аналізу досліджень з 20-х років ХХ століття до наших днів, акцентуючи увагу на тому, як поняття імперії еволюціонувало в умовах глобалізації. Ми обговорюємо суверенітет, контроль, домінування та їх різні форми – від культурного до економічного. Розбираємо ключові праці сучасних дослідників і їх погляди на вплив імперій на політичні системи та глобальні відносини. Долучайтесь до обговорення викликів сучасного світу та того, як імперії продовжують впливати на сучасні політичні процеси.

Лекторка:
Ксенія Зборовська — кандидатка філософських наук, історикиня філософії, медієвістка

Посилання на відео

Печера Платона

Plato’s Cave | Печера Платона

05 Oct, 16:46


Як можлива «его-історія» філософії? Зустріч з Вадимом Менжуліним

80% від вартості зустрічі піде на підтримку історика філософії та перекладача Миколи Бакаєва, який вступив до лав ЗСУ

Зустріч відбудеться у суботу, 26 жовтня 2024 року о 17:00!
Місце проведення: офлайн у просторі «Печера Платона» та онлайн у Zoom.
Запис зустрічі: так, для учасників.
Мова лекції: українська.

Як особистий досвід впливає на формування філософських ідей? Чи може історія філософії бути переписана з урахуванням особистостей її творців?
Вадим Менжулін запрошує до глибокого роздуму над питаннями, що стосуються особистості філософа та її ролі у формуванні філософських ідей. У сучасній філософській дискусії все частіше постає питання про те, наскільки суб’єктивний досвід мислителя впливає на його концепції та теорії.

Его-історія філософії — це спроба поглянути на історію філософських ідей через призму особистих переживань та досвіду самих філософів. Чи можемо ми зрозуміти глибину їхніх ідей, не враховуючи контекст їхнього життя? Чи є автобіографія філософа ключем до розкриття прихованих змістів його творів?

Під час зустрічі ми обговоримо:
* Чи є у філософа «его» і чи є воно суб’єктом філософування?
* Як можлива, якщо можлива взагалі, автобіографія філософа?
* Хто і як має право писати його біографію?

Ця зустріч буде цікавою для всіх, хто захоплюється філософією, історією ідей та питаннями самопізнання. Разом ми спробуємо знайти відповіді на складні питання про взаємозв’язок між особистістю філософа та його творчістю.

Лектор:
Вадим Менжулін — український філософ, доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії та релігієзнавства Національного університету «Києво-Могилянська академія». Автор численних наукових праць.

Після реєстрації вас буде перенаправлено до чату телеграм-групи, де міститиметься вся необхідна інформація. Також напередодні зустрічі надійде нагадування на вашу електронну пошту.
Реєстрація доступна за посиланням

Печера Платона

Plato’s Cave | Печера Платона

04 Oct, 13:11


Дослідження Людяності, Свідомості та Штучного Інтелекту: від гуманізму до постцифрової Ери

Курс відбуватиметься щосуботи з 19 жовтня 2024 року о 14:00!
Місце проведення: Офлайн у приміщенні Печери Платона та Online у Zoom.
Формат: один раз на тиждень до 2 годин.
Кількість зустрічей: 8 зустрічі.
Запис зустрічей: так, для учасників.

Філософське осмислення питань свідомості, технологій і людської ідентичності є надзвичайно актуальним у сучасному світі, де технологічний прогрес випереджає осмислення його наслідків. Курс пропонує учасникам не лише ознайомитися з ключовими філософськими концепціями, але й активно залучитися до дискусій про майбутнє людства в епоху штучного інтелекту і постгуманістичних викликів.

Список лекцій:

Лекція 1. Природне VS артефакт: від Античності до сучасності

Лекція 2. Розуміння людяності (гуманізму) у різні історичні епохи

Лекція 3. Трансгуманізм та постгуманізм — нові виклики та розширення перспектив

Лекція 4. Філософія техніки — формування моральної поведінки, цінностей людей та формування сприйняття реальності

Лекція 5. Постання питання про складну проблему свідомості та її передумови

Лекція 6. Свобода волі — корисна ілюзія, філософська проблема чи артефакт минулого?

Лекція 7. Тотожність особистості — що дає підстави вважати, що учора і сьогодні я одна і та ж сама особистість?

Лекція 8. Штучний інтелект — наші уявлення, викривлення та проблема визначення

Долучитись можна за посиланням (можлива оплата частинами від монобанку та приватбанку)

Лектор:
Руслан Мироненко — засновник Печери Платона, викладач курсів з логіки та теорії аргументації, магістр філософії, докторант кафедри логіки філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, співробітник Інститута Філософії імені Григорія Сковороди НАН України

Plato’s Cave | Печера Платона

01 Oct, 13:56


Дякуємо нашим Захисникам і Захисницям!

У Печери Платона є кілька людей, які ми б хотіли підтримати:

Юрій Павлович Чорноморець (теолог-снайпер-волонтер) допомагає дуже великій кількості снайперських груп.

🔗Посилання на банку
Реквізити:
💳Приват 4731219647256100
💳моно 4441111400318691

Вероніка Пугач та Микола Бакаєв. Микола з червня у лавах ЗСУ, вони разом з дружиною чудові історики філософії та перекладачі. Дуже скоро їхня перекладацька робота побачить світ у нашому видавництві.

🔗Посилання на банку
💳Номер картки банки
5375 4112 2262 2578

Plato’s Cave | Печера Платона

27 Sep, 15:32


Вони про нас: як уявляє собі Україну актуальна література, написана не в Україні
 
Лекція відбуватиметься у неділю 29 вересня 2024 року о 16:00!
Місце проведення: Offline у просторі «Печера Платона» та Online у Zoom.
Запис зустрічей: так, для учасників.
Мова лекції: українська.

В літературній компаративістиці, зокрема, є спеціальна галузь, яка зветься імагологією. Вона вивчає способи, у які в одній культурі формуються образ, репрезентація, представлення про іншу культуру. Й імагології як науковій сфері не так багато років, десь сімдесят, не більше. Але цікавість до того, як же «вони нас бачать» була завжди. Та коли підслуховуєш чужі розмови про себе – як всі ми знаємо, – є шанс почути щось вкрай неприємне. Виробництво образу однієї культури в межах іншої культури починається з продукування стереотипу. На цьому часто і закінчується. Але можливий і цікавіший сценарій. Будь-який культурний стереотип розвивається у двох напрямках: він нарощується, поки а) не вибухне зсередини і б) не реорганізується на свою протилежність… Де в цих процесах ми перебуваємо зараз? Уявні іншими мовами українці готові до реорганізації?
Нумо послухаємо, що там про нас пліткують за парканом. І зробимо прагматичні з того висновки.
 
Лекторка:
Ганна Улюра — українська літературознавиця, кандидатка філологічних наук, літературна критикиня. Авторка близько 200 наукових розвідок із ґендерних студій, трьох наукових монографій, літературознавчого нон-фікшн та науково-популярної прози.
 
Після реєстації вас перекине у чат телеграм-групи, де знаходитиметься уся потрібна інформація. Також напередодні зустрічі буде нагадування на пошту.

Реєстація можлива за посиланням

Печера Платона

Plato’s Cave | Печера Платона

25 Sep, 14:51


Завдяки слухачам лекції "Проблема Іншого в сучасній соціальній філософії" надіслали невеличкий донат до фонду "Повернись живим"

Віримо у Перемогу!

Plato’s Cave | Печера Платона

25 Sep, 08:51


Наклад «Казка про потерпілого від кораблетрощі» на складі!

Перші замовлення вже поїхали!

До кінця тижня залишемо стару ціну на книжку, тому мерщій робити замовлення! :)

Книга має два типи перекладу: підрядковий та поетичний.

Чудове видання для тих, хто хоче читати тексти мовою оригіналу! Адже це видання білінгва — має египетські ієрогліфи та транслітерацію!

Перекладач Микита Самсоненко — автор перших в Україні курсів з вивчення середньоегипетської мови та класичної мови чольті (мови мая), має філологічну освіту та володіє понад 10 мовами.

Передзамовити можна за посиланням

Печера Платона