Транспортування пораненого між стабілізаційними пунктами, передовими хірургічними відділеннями (групами), шпиталями, лікарнями тощо.
Виходячи з попереднього посту, тема перевезення викликала неабияку зацікавленість колег і саме тому - цим дописом - пропоную її розкрити.
Визначимося з термінологією:
ПЕРЕВЕЗЕННЯ - можна охарактеризувати як поєднаний процес, що складається з декількох факторів:
1. Безпосередньо перевезення,
2. Надання допомоги потерпілому під час руху (підтримання його стабільного стану в процесі переміщення).
Інтенсивна допомога - це медична допомога людям, які мають небезпечні для життя травми та захворювання.
Зазвичай це відбувається у відділенні інтенсивної терапії (ВІТ). Для постійного моніторингу вітальних показників пацієнта також використовується спеціалізоване обладнання.
Тож виходячи з вищевказаних визначень можна зробити наступні висновки:
1. Висуваються вимоги стосовно транспортного засобу який здійснює перевезення;
2. Висуваються вимоги стосовно команди, що здійснює таке перевезення.
Отже, почнемо з транспортного засобу.
У відповідності до стандарту EN 1789:2007 Medical vehicles and their equipment. Road ambulances, транспортний засіб повинен відповідати вимогам, які висуваються до реанімобілю класу "С" - транспортного засобу, який підготовлено для здійснення ускладненого догляду за пацієнтами.
Повинно бути наявне медичне обладнання, таке як: кардіограф, дефібрилятор, аспіратор, пульсоксиметр, шприцевий насос, апарат штучної вентиляції легень (ШВЛ), капнометр, інструменти для інтубації та забезпечення прохідності дихальних шляхів, апарат для вимірювання артеріального тиску, медична сумка-укладка та інші інструменти.
Лікарські засоби: медикаменти для невідкладної допомоги, включно з антибіотиками, анальгетиками, антигістамінними засобами, препаратами седації та релаксації і тд.
Засоби для транспортування та іммобілізації, ноші-каталка,
спінальна дошка, шийно -комірцеві набори,
шини для іммобілізації.
+ Сигнально-гучномовні пристрої: обладнання для екстреного сигналу та звукової комунікації, що допомагає швидко сповіщати про надзвичайні ситуації та забезпечуе безпечне пересування реанімобіля.
Бачимо, що вимоги суттєві і військові медеваки можуть не відповідати їм.
Але, розглянемо другий аспект: команда. На реанімаційному обладнанні має працювати кваліфікований персонал.
Виходячи з сучасних реалії воєнного стану, не всі підрозділи укомплектовані кваліфікованими медичними кадрами, саме тому перевезення пацієнтів часто відбувається силами бойових медиків, що працюють на етапі медичної евакуації, зазвичай бусом, який в минулому житті був швидкою.
Тому, при не важких пораненнях і стабільному стані пораненого можливе спрощення як кваліфікації супроводу так і наявності забезпечення.
В рідких і складних випадках, можливо направлення пацієнтів до наступного етапу з командою лікарів зі стабпункту чи виклик реанімобілю з Військово-медичного клінічного центру.
Хочу звернути Вашу увагу, що надання допомоги на даному етапі - вищий пілотаж, важка робота, яка потребує спеціальних знань в роботі як з пораненим, так і з наявним обладнанням. А також не менш важливе сортування, планування і розподілення потрібних пацієнтів на потрібні бригади.
На варті🇺🇦