Холодова травма - це вид травми, при якій низька температура зовнішнього середовища є основним ушкоджуючим фактором. Може виникнути навіть при незначно зниженій температурі повітря, за умови контакту з промерзлою поверхнею (метали, бетон, мокрий одяг).
Найчастіше при холодовій травмі уражаються руки.
Відмороження - це патологічний стан тканин, що виникає на обмеженій ділянці тіла під впливом низьких температур зовнішнього середовища.
Тобто, попередній стан ми можемо поміряти градусником, відчути на дотик, побачити тремтіння або його відсутність, а ось відмороження це критичний стан охолодження частини тіла, про ступінь якого ми можемо судити лише коли відігріємо людину до нормальної температури тіла ↑36°С.
І саме ознаки почервоніння, болю, втрати чутливості, незмінна блідість шкіри, ішемічно/некротичні зміни (демаркаційна лінія сухого некрозу), контрактура, трупні плями, можуть виникнути лише згодом після зігрівання. Чому так?
Під впливом холодової травми патологічні процеси починають розвиватися при зниженні тканинної температури до 35-33 °С.
Важливу роль відіграють обтяжуючі чинники - підвищена вологість, вітер, тривалість впливу.
При відмороженні структура уражених тканин в перший час залишається в нормі. В охолодженій ділянці під дією низьких температур після виснаження місцевої терморегуляції сповільнюються біохімічні і біологічні процеси. У цих умовах не можуть адекватно функціонувати фізіологічні системи, що забезпечують тканинне дихання, обмін речовин, нервову регуляцію. В першу чергу страждає судинна іннервація, відбувається спазм судин, що викликає ішемію тканин. При триваючому впливі холоду обмінні процеси все більше порушуються, що в кінцевому підсумку призводить до некрозу з подальшим розвитком реактивного запалення в оточуючих тканинах.
І це має дві стадії: прихований період та реактивний.
У прихованому періоді суб'єктивні відчуття зводяться до специфічного відчуття холоду, поколювання і печіння в ділянці ураження. Потім настає повна втрата чутливості. Гіперемія відморожених ділянок змінюється різкою блідістю. Цими ознаками і вичерпується мізерна симптоматика прихованого періоду. Ні глибини некрозу, ні його поширення в цьому періоді визначити не можна. Допоки наш постраждалий не буде відігрітий повністю.
Наш постраждалий має обмороження усіх кінцівок без турнікету 2 ступеня (постфактум після відігріву на стабі), тобто потім з'явились пухирі з різним вмістом.
Крім цього травматично індуковану гіпотермію та за 50 хв евакуації "в броні" просякнуті свіжою кров'ю штани стали крижаним картоном.
І постфактом відморожену кінцівку нижче турнікету до 4 ст. Чому так? Тому що накладений 5 годин тому турнікет був не конвертований, а послаблений.
І того, маємо 4 години венозного джгута і 1 годину ефективного турнікету на відмороженій кінцівці.
Чи можна швидко гріти таких поранених редіхітами чи радіаторними пушками? Ні, тому що реперфузійні пошкодження, які відбудуться у відмороженних кінцівках після швидкого відігрівання, викличуть адський біль та запалення.
І тому електроковдра під тілом, 30°С в салоні, теплі розчини в/в та звичайні термоковдри, що почнуть відбивати тепло тіла, як тільки воно зможе його генерувати тремтінням, достатня кількість засобів, щоб транспортувати пораненого.
В наступній частині поговоримо, про лікування та профілактику переохолодження на ранніх ланках.
На варті🔱
#evac_PS