Проясень: Маленьке село у північно-східному куточку Черкащини – Мойсівка. Колись то був Пирятинський повіт Полтавської губернії, нині – Драбівський р-н, Черкаської обл. Зараз мало що нагадує про гучне минуле цих місць. Хіба що озеро, більше подібне на ставок, та Петропавлівська церква, збудована на самому початку 19 ст. (1808), і вже майже зруйнована.
...Тарас Шевченко з Яготина, де гостював у Рєпніних, подався з Євгеном Гребінкою на пару днів до володарки поселення Тетяни Густавівни Волховської (уродженої Гампф; 1763-1853) на бал, що традиційно влаштовувався на свято Петра й Павла. Для Шевченка поїздка в Мойсівку знакова - це перший «вихід» художника на «панську» аудиторію. в Мойсівці Тарас Шевченко познайомився і з тією, від якої «здригнулося серце» - Ганною Закревською.
Збудований палац вражав сучасників вишуканістью. Навколо маєтку закладений парк, який прикрашали численні статуї, фонтани, альтанки. Тарасів товариш Олександр Афанасьєв - Чужбинський називав цю пишноту «малоросійським Версалем». А письменник Олександр Кониський розповідав про ті «розкоші» так: «В оцьому Версалі... був, властиво кажучи, вертеп панської деморалізації. Тут пани [не] тільки проїдали та пропивали піт і працю кріпаків, але й не гидували обігрувати в карти стару, сліпу, бездітну Вільхівську і, коли в неї нічим було платити, брали в неї векселі».
Цього дня за традицією поміщиця відзначала іменини покійного чоловіка - Петро Степанович Волховський (р. н. н. - 1815), чернігівський пошт - директор; дійсний статський радник. Перше враження від зустрічі з поетом О. Афанасьєв-Чужбинський записав: «Звістка про приїзд Шевченка миттю розлетілася по всьому дому, і моя кімната незабаром наповнилася шанувальниками, що приходили познайомитися з рідним поетом».
Серед знайомств, які в Тараса зав’язалися за два дні перебування в Мойсівці, прикметними стали такі: з підполковником Олексієм Капністом (1796-1869), сином поета Василя Капніста (1758-1823), комедію якого «Ябеда» Тарас Григорович цінував, з завсідником Платоном Лукашевичем (1806-1887); з істориком Миколою Маркевичем (1804-1860); з родиною Закревських - Ганною Іванівною Закревською (уродженою Заславською, 1822-1857), її чоловіком, поміщиком Платоном Олексійовичем, та його братами Михайлом (1818 - р.с.н.) і Віктором (1807-1858).
Цікавою була зустріч із членами так званого товариства «мочимордія» - тими, хто не просто пив, а «мочив морду». Гурт «мочимордів» - це своєрідний «орден», заснований у червні 1843 року на мойсівському балу. Він засвідчував типове незадоволення інтелігентів духовною убогістю, нещирістю провінційного панського життя. Його організатор і «генеральний старшина», або «высокопьянейшество» - Віктор Закревський мав прізвисько «Мочиморденко».
Жартівники обрали Шевченка «гетьманом», а його заступником, тобто - «генеральним обозним», став історик, автор п’ятитомної «Історії Малоросії» Микола Маркевич (1804-1860), «військовим осаулом» - граф, офіцер, художник Яків де Бальмен («Дибайло», 1813-1845). До речі, Яків із свояком, художником Михайлом Башиловим (1821-1870), виконали в першій половині 1844 року кожний по тридцять дев’ять ілюстрацій до рукописного «Кобзаря».
Яка ж доля «малоросійського Версаля»? Надмірні витрати на влаштовування свят, різке зростання боргів під заставу маеєтностей, а також відсутність інтересу в поміщиці Волховської до ведення господарства призвели до збанкрутіння. Після смерті Тетяни Густавівни в 1853 році, «малоросійський Версаль» занепав. Щоб розрахуватися з боргами, родичам довелося продати частину земель.
1912 року маєток перейшов у власність земства, яке переобладнало під телефонну станцію й квартири для вчителів земської школи. Розкішну будівлю спіткала доля сотень інших: у роки революції та громадянської війни пограбовано й зруйновано. Показово, що нині на території величного «Версаля» розміщується смітник...