MojaPolska @mojapolskaszkola Channel on Telegram

MojaPolska

@mojapolskaszkola


Школа польської 🇵🇱 мови.
Польська мова від професіоналів.
Ми вміємо ідеально пояснити. Це те, що нас відрізняє.

📔 Класичний підхід
🔥 Сучасні методики
Чітко і доступно
Цікаво і ефективно

Перепости наших текстів виключно з посиланням на канал!

MojaPolska (Ukrainian)

Канал 'Моя Польська Школа' - це школа польської мови, де професіонали вчать цю мову з різних підходів. Вони вміють ідеально пояснити матеріал, що відрізняє їх від інших. Тут використовуються класичні підходи, а також сучасні методики, що робить навчання цікавим та ефективним. Всі уроки надаються чітко та доступно для кожного слухача. Якщо ви хочете вивчити польську мову від справжніх професіоналів, то канал 'Моя Польська Школа' - це саме те, що вам потрібно. Приєднуйтеся до нас і отримуйте корисні знання про польську мову!

MojaPolska

21 Nov, 09:55


І до речі :) А вам треба відпочити?

MojaPolska

20 Nov, 14:02


Michał Korybut Wiśniowiecki

MojaPolska

20 Nov, 14:00


Але, як не дивно, у масштабі королівства - якщо дивитися з історичної перспективи - все, що робиться, робиться на краще 🫣. Бо на зміну "проблемному" Wiśniowieckiemu прийшов Lew Lechistanu 🦁. Хто-хто? - спитаєте ви мене. А не скажу. Тобто скажу, але через тиждень. Дочекайтеся, бо будуть там війна і кохання, зради і таємниці, подвиги та femme fatale.
Дочекаєтеся?

MojaPolska

20 Nov, 14:00


У середу мені навіть не потрібно спеціально вітатися, адже той, хто з нами давно, той добре знає, що середа у нас завжди присвячена історіям з історії - розповідям про найважливіші для Польщі історичні події та постаті. Але не переживайте, у нас це завжди цікаво. І точно корисно, якщо ви раптом плануєте здавати на Карту Поляка чи громадянство.
#historia_polski #karta_polaka_obywatelstwo #історична_санта_барбара

Сьоднішня історія буде присвячена черговому польському королю, доля якого була щедра на несподіванки. Однією з яких і стала, власне, перемога у wolnej elekcji. Це вам не Трамп, який тричі балотувався. Це...

❗️Michał Korybut Wiśniowiecki ❗️-

син того самого Яреми Вишневецького, чорного характеру української історіографії, але національного всіма любленого героя Польщі.
Але ми про Michała.

Народження у знаменитій, багатій магнатській сімʼї мало бути ідеальним стартом ідеального життя польського аристократа. Але, як кажуть поляки, niedługo potem zaczęły się schody.

Велика частина земель, що належали роду нашого героя, відійшли до росії, батько помер, а мати переїжджала з місця на місце. У результаті Michałek потрапив на виховання до брата короля Яна Казимира, а невдовзі і на двір самого króla. Не те, щоб йому там було недобре. Його батько вважався героєм, сина героя всі любили. Освіту майбутній монарх отримав дуже добру, навчався у Празькому університеті, потім жив при королівських дворах у Дрездені та Відні. Живи і радій, nie?

Але Ян Казимир втомлюється від тої вашої влади, у 1668 зрікається престолу (а разом з ним усіх стресотворчих факторів), згадує своє кардинальске минуле і ... таки тим разом іде в монастир (французький) на посаду абата. Там його і залишимо.
Ну а у Польщі що? Нове bezkrólewie і нагальна потреба обрати нового короля.

Michał Korybut Wiśniowiecki їхав собі на сейм, аби голосувати за короля, і ні слухом, ні духом про те, що ... шляхта проголосує за нього самого! Так буває. Його кандидатуру висунули на противагу двом іншим - французу та німцю. І виборці рекордною кількістю голосів проголосували за Piasta, тобто свого земляка. Важко сказати, яким Пястом був напівукраїнець Вишневецький. Але зате не француз. І не німець. Такий собі "противсіх" із впливовим, хоч померлим, батьком.

Поки молодому уже майже королю щелепу зводило від несподіваного повороту подій, розкажу, що королем він був таким собі. Не те, щоб не старався, але... Як згадували пізніше історики: Pierwszy spadkobierca Wazów mówił ośmioma językami, ale w żadnym z nich nie miał nic ciekawego do powiedzenia.

"Батя, я стараюсь!" - це могло би бути гаслом Вишневецького-короля.
Однак все було проти нього:
👉 жорстке протистояння двох потужних політичних партій всередині країни (аж до збройних сутичок), а відповідно обливання болотом короля уже за саме його існування
👉державотворчі прагення України самоствердитися як суверенній, незалежній від Польщі країні (на чолі з Дорошенком, тим самим, який веде своє військо хорошенько)
👉турки, які вирішили, що час уже із Речі Посполитої зробити провінцію Великої османської імперії і для початку зарейдерили собі Камʼянець-Подільський.

(зате дружина у нього була хороша, мудра і вірна 👩‍❤️‍👨)

Може, все могло закінчитися цілком добре, може наш Michał відкрив би у собі воєнні таланти, може ... Але, на жаль, блискучої карʼєри наш король на троні так і не зробив. Оскільки після 4 років та 5-ти місяців панування... умер ☠️.
Довгий час ходили плітки, що вмер, бо задавився огірком на трапезі або ж помер від переїдання... Звісно, про короля ходило багато негарних чуток (у більшості своїй спеціально творених опозиційною партією - чорний пі-ар тих часів). Але Michał Wiśniowiecki дійсно мав розлади харчової поведінки, був ... скажімо, заважкий для бойового коня і помер, швидше за все, від шлункової хвороби.

MojaPolska

19 Nov, 13:44


Ну і ілюстрація 😃

MojaPolska

19 Nov, 13:30


#słowniczek_polski
Слово bowiem у польській мові - це те ж саме, що просте, звичайне bo. 🤓 Але трішки більш книжне. Ми рідко почуємо його у звичайній розмовній мові, натомість часто побачимо у різного роду статтях, книгах, дослідженнях - тобто текстах офіційного стилю. Таким чином bowiem - це elegancka версія bo 🧐.

Але є одне "але":
❗️bowiem не може стояти першим словом у реченні❗️. Зазвичай пересуваємо його на друге-третє місце:

BO
👉Nie idę na spacer, bo pada deszcz.
👉Zjem ciastko, bo jestem głodna.

BOWIEM
👉 Dzisiaj jednak zrezygnuję ze spaceru, pogoda bowiem wcale nie dopisuje.
👉 Przed wyjściem do szkoły dziecko musi zjeść śniadanie, głód bowiem źle wpływa na działalność umysłową.

MojaPolska

19 Nov, 13:28


От і замовлення прилетіло. Розповідаю
👇👇👇

MojaPolska

19 Nov, 09:44


Маю до вас також питання: чи потрібен вам вебінар-практикум про читання?
Навчитися читати польською за 1.5 години. Якщо це потрібно вам чи вашим друзям - ставте лайк цьому посту. Якщо лайків буде більше 100 - я проведу цей вебінар. І той, хто не міг розібратися з читанням, обовʼязково розбереться. Ви ж мене знаєте? 👼

MojaPolska

19 Nov, 09:40


Witam serdecznie!
Для тих, хто з нами недавно, нагадую, що у закріплених повідомленнях є перелік усіх граматичних тем, які ми обговорювали тут на каналі. А їх за два роки нашої роботит назбиралося немало. Тому, як тільки у вас виникають якісь незрозумілості чи сумніви - обовʼязково загляньте у закріплені. Якщо ви не знайшли там відповіді на ваше запитання - у нас є рубрика #граматика_на_замовлення - питайте, ми маємо відповідь на кожне ваше питання, як початкового рівня, так і рівня С1.

MojaPolska

18 Nov, 12:22


При нагоді #słowniczek_polski

7:00 – Zaprzeczenie – Заперечення
8:00 – Zdezorientowanie – Дезорієнтація
9:00 – Gniew – Гнів
10:00 – Bezsilność – Безсилля
11:00 – Negacja – Негація
12:00 – Nadzieja – Надія
13:00 – Depresja – Депресія
14:00 – Rezygnacja – Відмова
15:00 – Szał kawowy – Кавове божевілля
16:00 – Akceptacja – Прийняття
17:00 – Ekscytacja (bo koniec pracy) – Захоплення (бо кінець роботи)
18:00 – Głód – Голод 🍴
19:00 – Leniwość – Лінощі
20:00 – Śmiech przez łzy – Сміх крізь сльози
22:00 – Ostateczna akceptacja losu – Остаточне прийняття долі

Додасте щось?

MojaPolska

18 Nov, 12:07


А ваш?

MojaPolska

18 Nov, 12:07


Ну що, poniedziałek, як завжди, підкрався непомітно?

MojaPolska

15 Nov, 08:05


Як вам сподобався наш розігрівчик? Все відгадали?

MojaPolska

15 Nov, 07:39


Dzień dobry! Почнемо piątek з burzy mózgu?

MojaPolska

14 Nov, 08:58


Dzień dobry!
А давайте повернемося до розмови про oka i oczy і в рамках нашої рубрички #відмінюю_все_марафон та #граматика_на_замовлення подивимося, як відміняється слово oko в однині та множині (в обидвох значеннях).

❗️Зверніть увагу❗️, що w liczbie pojedynczej це слово змінюється однаково, незалежно від значення. Натомість w liczbie mnogiej є два типи відмінювання: oka, ok, okom, okami, okach - якщо це про діру або жир, АЛЕ oczy, oczu, oczom, oczyma, oczach (таке якесь нам ближче до серденька) - якщо це про орган зору 👀.

MojaPolska

13 Nov, 13:22


January Suchodolski, Obrona Jasnej Góry

MojaPolska

13 Nov, 12:32


Сьогодні середа, час історій з історії, а минулого тижня я обіцяла вам розповісти про облогу Ченстохови підчас potopu szwedzkiego. Отож, komu w drogę, temu czas - читайте.
#karta_polaka_obywatelstwo #historia_polski #ciekawa_polska

А знаєте, звідки походить назва міста Częstochowa?
Розповім укінці 🤐 А поки що ліричний відступ.

Częstochowa уже протягом багатьох століть вважається duchową stolicą Polski. А все тому, що саме тут, на узгірʼї, яке так і називається Jasna Góra, розміщене найбільше centrum maryjne у Польщі - Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, яким опікуються отці пауліни. Саме тут знаходиться найзнаменитіша ікона Божої Матері у Польщі - Czarna Madonna. Образ Matki Boskiej Częstochowskiej вважається чудотворною, а у серпні - особливо близько свята Wniebowzięcia Maryi Panny - кількість pielgrzymów (паломників) рахується на десятки тисяч.

Тому (несподівано переносимося на пару сотень років wstecz), коли шведи заполонили Польщу, питання взяття ними монастиря на Ясній Горі було не тільки питанням якогось одного монастиря із сотень подібних, а питанням виживання нації та релігії.

Памʼятаєте початкову слабку заангажованість поляків до боротьби зі шведами (типу яка різниця, який Ваза на троні)?. Десь так, мабуть, і роздумував спочатку настоятель монастиря o. Augustyn Kordecki, коли у 1655 році, на початку війни, надіслав Карлу Густаву вірнопідданського листа, у якому визнав його королем та віддав монастир під його опіку. Взамін за це святий отець отримав від шведів обіцянку не нападати на монастир. Історики ще досі роздумують над тим, що це було. Оскільки, як показали подальші події, слова з обидвох сторін не були варті навіть паперу, на якому були написані.

Отець Августин, поправляючи рясу, робив щоденний обхід монастиря і тяжко думав, час від часу хрестячи сиве чоло. Кроки лунко відбивалися від потужних камʼяних стін... Так, 24 гармати вчора приїхали - може мало? Але хай так, ніж ніяк. Добре, що гармаш мізковитий трапився. Цьому хлопцю можна довіритись. Мушкети. 60 штук зовсім нових. Пристріляти би їх, але коли там. Розвідники доносять, що пруться уже до нас басурмани невмивані. Слава Богу, королю Зигмунту і сину його Владиславу, що не пожаліли каменю на дім сей Божий. Маленька наша обитель, але міцна, ой яка міцна. А хто бʼється за праве діло, тому Бог помагає...

Може і не так думав настоятель (і точно польською 😁), але розумів, що такий ласий шматок, як багатий, хоч невеличкий монастир, загарбники точно не пропустять - обіцянка цяцянка... І ця невелика групка монахів (плюс жменька професійних солдатів) влаштувала шведам такий дикий захід, що мало не показалося. У діло йшло все - потужні гарматні залпи і прицільна стрілянина з-за товстих мурів, роваки залиті водою і нічні вилазки для знищення ворожої техніки. Навіть коли хитрий ворог змінив тактику і вирішив, що якщо не через стіни, то під стінами - силою приведені люди рили тунелі під монастир і мінували їх - відважні оборонці "курника" (так шведи погордливо назвали невеличкий монастир) вночі тихенько підкралися і вирізали мінерів вщент. Курник стояв, а шведські лиси лише облизувалися.

Легенди переказують, що навіть кулі ворогів не долітали до фортеці, а поверталися на них самих, адже за оборонців заступилася сама Matka Boska. Як би там не було, але Jasna Góra встояла, а славетна шведська армія, яка хвилею затопила мало не всю територію Rzeczypospolitej, обламала зуби об kurnik.

Ця перемога мала не тільки тактичне, але і стратегічне значення, оскільки стала символом того, як польський народ перемагає ворога. Це великою мірою вплинуло на подальший перебіг подій і мало величезне значення для підняття бойового духу поляків.

І до речі, чудотворної ікони на той час у монастирі не було, бо настоятель перестрахувався і заховав її в іншому містечку. Чи був порятунок Ченстохови чудом? Можливо і так. Але чудом, дуже добре продуманим та спланованим.

MojaPolska

13 Nov, 12:32


А один і варіантів походження назви Częstochowa звучить так: місцевість у цій частині Польщі така горбиста, що коли паломники ідуть до монастиря na pielgrzymkę, то місто від них często się chowa між горбаками. Отак 🤭.

Як вам історія?

MojaPolska

12 Nov, 08:33


А ще - чекаємо на ваші тести, щоб підібрати ідеальний для вас курс. (Хто не в темі - якщо ви не можете визначити зі свої рівнем - ми зараз безкоштовно тестуємо. Тільки до кінця цього тижня!)

MojaPolska

12 Nov, 08:32


Як вам сподобався тренінг? Знали про ці різниці? Пишіть враження у коментах!
А ми формуємо групи, тому маєте ще до кінця цього тижня можливість стати учнем нашої чудової Школи! Пишіть мені у приват @natalialobas

MojaPolska

12 Nov, 08:26


Річ у тім, що у польській мові від слова oko можна утворити... дві форми множини: oka і oczy. Чим вони будуть відрізнятися? Абсолютно всім! По-перше, значенням

👉 oczy - це те, чим ми дивимося 👀

👉 oka - це:
🔣дірки у сітці чи у тому числі колготах-сіточках (які, до речі, називаються kabaretki)
🔣плями жиру на бульйоні (oka tłuszczu na rosole)

Щоправда, частіше зустрічаємо цю форму у множині - oczka 🤓

По-друге, у залежності від значення, відмінювати у множині також будемо по-різному. А як - покажу обовʼязково.
А, і до речі. Ucho теж має дві форми множини: uszy i ucha.  І -як ви безсумнівно здогадалися - теж залежно від значення.
Ось так 😁

MojaPolska

12 Nov, 08:16


Отож, давайте розбиратися!

MojaPolska

12 Nov, 08:16


А ми продовжуємо наш owocny (nie owocowy 😉) тиждень. І сьогодні почну із відповіді на ваше питання - тим більше, що це дійсно цікаво👇👇👇

MojaPolska

11 Nov, 13:06


Ну і по друге - ми якраз формуємо групи, щоб якнайшвидше запустити черговий навчальний сезон. Тому застрибуйте в останній вагон, обирайте для себе відповідний курс - і не відкладайте на наступні півроку те, що можна зробити легко, цікаво і з результатом! Наші викладачі - професіонали своєї справи. Ми віримо, що вивчення польської може приносити задоволення не тільки від результату, але і від процесу!
Пишіть мені @natalialobas
098 233 55 62
098 32 32 332

MojaPolska

11 Nov, 12:37


Усім привіт!
По перше, про сьогоднішній день. Усім відомо, що

🇵🇱11 listopada Polska obchodzi Narodowe Święto Niepodległości 🇵🇱

Składamy najlepsze życzenia wszystkim Polakom z okazji Dnia Niepodległości! Nie ma radości bez niepodległości! Teraz jak nigdy przedtem każdy z nas to rozumie.

Але не кожен знає, що 11 листопада - це зовсім не дата проголошення незалежності Польщею. Насправді ... чекайте, поставлю тег і продовжу

#ciekawa_polska #historia_polski #karta_polaka_obywatelstwo

... отож насправді, deklaracja niepodległości Królestwa Polskiego була видана 7 października 1918 roku. Тогочасні діячі пропонували кільканадцять варіантів, коли ж відзначати день незалежності. І 11 листопада вибрано як зручний компроміс. Саме у цей день Józef Piłsudzki, один із ojców polskiej niepodległości, у Варшаві перейняв на себе керівництво новопроголошеною незалежною державою. Але крім того - і це також немаловажно - саме 11 листопада є офіційним закінченням Першої світової війни, яка - хоч і принесла багато руїни та горя - виявилася справжнім політичним джек-потом для Речіпосполитої. Але про це ми поговоримо трішки згодом, в одній із наших історій з історії. Дочекайтеся 👼

MojaPolska

09 Nov, 10:17


Як відбувається навчання?
💻 Працюємо у форматі класичних живих занять на googlemeet чи zoom.

📽Кожне заняття записуємо, щоб можна було передивитися або опрацювати у разі відсутності.

❤️ Наш підхід - робота не з підручником, а з учнем. Підбираємо матеріали з різних джерел відповідно до теми, яка опрацьовується. Матеріали викладач скидає у вайбергрупу.

🔥ВАЖЛИВО! Письмові домашні завдання перевіряються. Якщо це завдання на створення власного тексту, учень отримує перевірену роботу з коментарями.

🎓 Наші викладачі компетентні, мають правильну вимову, мають досвід групових занять.

🔣Перше заняття в групі ми розглядаємо як пробне. Якщо Вам не підійде з різних причин, Ви можете не продовжувати навчання. Можливий також перехід між рівнями, якщо Ви відчуєте, що Вам залегко чи заважко.

📝Щоб записатися на курс, напишіть нам, будь ласка, Ваше  прізвище та імʼя, номер вайбера. Ми вписуємо у реєстр групи.

📌За тиждень до початку навчання Ви отримаєте повідомлення про додавання Вас у навчальну вайбер групу, там буде вся інформація щодо курсу.

Ми маємо 10 років досвіду. І нам просто бракує часу, щоб хвалитися усіма тими позитивними відгуками, які нам надсилають наші учні 😇

MojaPolska

09 Nov, 10:09


Для курсів від А1 до В2 ми передбачили для Вас безкоштовне тестування!
Пишіть мені у приват. Я скину діагностичний тест, який перевірить викладач групи.

MojaPolska

09 Nov, 10:08


Усім привіт. Доповнена інформація про наші курси
👇👇👇
Старт - на третій тиждень листопада 🍁.

#наші_курси #навчання
Отож, запрошуємо на навчання за напрямками:

🔥🔥🔥 Курс "Підготовка до вступу" з нуля

Тривалість: 10 місяців
Інтенсивність: 3 рази на тиждень
Формат роботи: група, живі заняття онлайн / оффлайн у Тернополі
Вік: 14-18 р.
Ваш результат: В1 (добре читаю тексти різної складності, розумію на слух, вільно спілкуюся на побутові теми, можу писати тексти різного плану (у т.ч. лист, оповідання, опис), володію базовими знаннями з польської граматики)
Вартість: 2340 грн на місяць (12 занять по годині)

✏️РОЗКЛАД
💻ОНЛАЙН:
вівторок 20.00
середа 19.30
субота 19.30
Викладач: Діана Бійчук

📖ОФФЛАЙН (Тернопіль, вул.Бандери 32.а):
понеділок 18.00
середа 18.00
пʼятниця 18.00
Викладач: Тетяна Шлега

🔥🔥🔥Курс для дорослих з нуля "Швидкий розмовний інтенсив"

Тривалість: 4 місяці
Інтенсивність: 2 рази на тиждень
Формат роботи: група, живі заняття онлайн
Вік: дорослі (19+)
Ваш результат: А2 (добре читаю, розумію на слух майже все, даю собі ради в основних розмовних ситуаціях, можу написати смску, повідомлення, нескладний лист)
Вартість: 1840 грн за місяць (8 занять по годині)

✏️РОЗКЛАД
вівторок 20.00
субота 20.00
Викладач: Марʼяна Кацан

🔥🔥🔥 Курс "Polski z A1 na А2"

Тривалість: 3 місяці
Інтенсивність: 2 рази на тиждень
Формат роботи: група, живі заняття онлайн
Вік: 18+ р.
Стартовий рівень: А1
Ваш результат: А2 (добре читаю  нескладні тексти на базові теми, розумію на слух, можу підтримувати розмову на побутові теми, можу писати невеликі ужиткові тексти (емейл, смс, привітання), володію мінімально необхідними знаннями з польської граматики), можу здавати сертифікаційний екзамен на А2
Вартість: 1840 грн на місяць (8 занять по годині)

✏️РОЗКЛАД
понеділок 18.30
пʼятниця 18.30
Викладач: Вікторія Шумська

🔥🔥🔥 Курс "Polski z A2 na B1"

Тривалість: 6 місяців
Інтенсивність: 2 рази на тиждень
Формат роботи: група, живі заняття онлайн
Вік: 18+ р.
Стартовий рівень: А2❗️ За потреби перед початком курсу пропонуємо Вам діагностичний тест.
Ваш результат: В1 (добре читаю тексти різної складності, розумію на слух, вільно спілкуюся на побутові теми, можу писати тексти різного плану (у т.ч. лист, оповідання, опис), володію базовими знаннями з польської граматики), можу здавати сертифікаційний екзамен на В1
Вартість: 1840 грн на місяць (8 занять по годині)
РОЗКЛАД
вівторок 18.30
четвер 18.30
ВИКЛАДАЧ: Уляна Гарас

🔥🔥🔥 Курс "Polski z В1 na B2"

Тривалість: 6 місяців
Інтенсивність: 2 рази на тиждень
Формат роботи: група, живі заняття онлайн
Вік: 18+ р.
Стартовий рівень: В1❗️Перед початком курсу пропонуємо Вам діагностичний тест.
Ваш результат: В2(вільно читаю тексти різної складності, у тому числі і на важкі теми, без проблем розумію на слух природне мовлення різних типів та жанрів, вільно спілкуюся на різні  теми, використовуючи фразеологію та лексику ріхних жанрів, можу писати тексти різного плану (у т.ч. лист, оповідання, опис, есе, аргументаційний текст), володію знаннями з усіх тем польської граматики), можу здавати сертифікаційний екзамен на В2
Вартість: 1840 грн на місяць (8 занять по годині)

✏️РОЗКЛАД
вівторок 18.30
четвер 18.30
Викладач: Вікторія Шумська

Пишіть мені сюди @natalialobas або на viber 098 32 32 332 / 098 233 55 62

MojaPolska

08 Nov, 06:22


Доброї п'ятниці! Miłego piątku!
#граматика_на_замоволення

Хто не впильнував - на ТікТоці я дала відповідь на питання щодо dwaj, trzej, czterej. А щоби далеко не ходити - дублюю тут
👇👇👇

MojaPolska

07 Nov, 09:48


Те відчуття, коли ти став королем, щоб просто собі керувати найбільшим королівством Європи, а на твою долю випадає кілька воєн (у тому числі одночасно), нелюбов підданих, повстання власної ж шляхти, втеча, повернення на розорену батьківщину, практично втрата держави, а вкінці ще й зречення від престолу. Так собі варіант - але ж ви памʼятете, як починалася біографія одного з najbardziej pechowych польських королів Jana II Kazimierza Wazy. Так що нічого дивуватися, що те, що буремно розпочалося, мало не менш адреналінове продовження. Але сьогодні ми поговоримо лише про один епізод з цієї епопеї. Отож, запрошую на чергову історію з історії.
#karta_polaka_obywatelstwo #historia_polski

Які асоціації у вас викликає слово potop?
В історичній памʼяті польського народу potop асоціюється зовсім не з Ноєм та його ковчегом, а зі Швецією та Яном Казимиром.

❗️Potop szwedzki ❗️-

одна із найтрагічніших сторінок польської історії. Пʼятилітня війна, яка винищила половину країни. Руйнування, яких зазнала Rzeczpospolita під час наїзду Карла Густава, порівнювані лише із ІІ світовою війною. Шведи, як ураган "Мілтон", змітали все - від костельних цінностей, бібліотек, золота та мармурових статуй до килимів, меблів та унітазів.
От здавалося би - де Польща, де Швеція. Які могли бути реальні причини цього нападу? Хах, причин насправді було багато і досить реальних. Як наприклад:
бідність тогочасної Швеції, у тому числі королівського дому, що спонукало до хижих поглядів (і не тільки) у бік багатшого і слабшого сусіда
апетити шведів щодо панування над усім Балтійським узбережжям, скандинави люблять море, то чого б не завести собі персональне, внутрішнє море?
реальна слабкість Речі Посполитої, яка вже ледве дихала, виснажена як внутрішніми конфліктами, так і зовнішіми війнами
ну і не на останньому місці у цьому рейтингу - зазіхання польськів Вазів на шведський престол (Ян Казимир, так само, як його попередники, послідовно у своєму титулі зазначав, що він також і король Шведський. Не думаю, що реальний шведський король страшно цьому тішився).

Все це і не тільки призвело до того, що 21 lipca 1655 roku війська Karola X Gustawa перетнули польський кордон. На початку це була гра в одні ворота. Ослаблені польські війська не те, що не могли перемогти ворога, а навіть не сильно старалися. Багато містечок та більших міст здавалися шведам без бою. І за дуже короткий час potop затопив мало не всю країну, а Jan Kazimierz був змушений утікати за кордон і вже подумував про зречення від престолу. Чому так? Знову ж, причин багато. Але цікаво, що величезна кількість мешканців Rzeczypospolitej вважали цю війну... внутрішніми розборками Вазів, а оскільки Jan Kazimierz не був улюбленцем публіки, то навіть ходили думки, що може Karol Gustaw не такий уже і поганий варіант... Яка різниця, яка який Ваза на троні. Аби людям добре було. От річ тільки в тому, що людям під час потопу не те, щоб було не дуже добре, їм було катастрофічно погано. Шведи поводили себе як варвари, вирізали населення, грабували все, що могли, а що не могли - руйнували, залишаючи після себе пустки. Багато замків, зруйнованих підчас цієї війни, ніколи не були відновлені (наприклад, знамениті Orle Gniazda, будовані Казимиром Великим).

На щастя, війна - пані примхлива, і військове щастя таки повернулося до поляків обличчям. Військо зібралося на силі, люди зрозуміли, що дім таки треба рятувати, а шведи почали знесилюватися і нести поразку за поразкою.
Чи Польща виграла у цій війні? Швидше потрібно розуміти, що у цьому випадку не було переможців. Хоч Річпосполита зберегла своє існування, однак втратила:
- 40 % населення
- 50% економіки
- 188 міст, 186 сіл, 81 замок
- величезну кількість предметів культури, які не були повернені ніколи.

Ось така сумна історія. Але матиму для вас також і надихаючу - і це буде історія про облогу та захист найбільшої польської святині - монастиря на Jasnej Górze у Ченстохові. Вам сподобається 😁

MojaPolska

05 Nov, 17:15


co mi się przytrafiło - що зі мною трапилося
odświeżę fryzurę - освіжу зачіску
nic skomplikowanego - нічого складного
podcięcie końcówek - підрізання кінчиків
cieniowanie - профілювання
totalna masakra - повний капець
tarmosić - шарпати
więcej tam nogi nie postawię - ноги моєї там більше не буде

MojaPolska

05 Nov, 17:09


Отож, аудіодоріжка до тексту, а нижче - словничок

MojaPolska

05 Nov, 10:58


І для настрою 😄

MojaPolska

05 Nov, 10:56


Ну і щоб зашліфувати темку - як завжди - коротка історія, яка містить дуже багато слів. Ваша робота - прочитати багато разів, обрати те, що вам потрібно і ... обовʼязково використати на практиці!

Текст
„Nie uwierzysz, co mi się przytrafiło u tej fryzjerki! Poszłam z myślą, że odświeżę fryzurę przed spotkaniem, nic skomplikowanego, tylko podcięcie końcówek i lekkie cieniowanie. Opisałam jej dokładnie, co chcę, nawet zdjęcie pokazałam!

No i wyobraź sobie, że ona zrobiła po swojemu! Najpierw podcięła mi włosy znacznie krócej, niż prosiłam, a potem zaczęła cieniować... bez umiaru! Za każdym razem mówiłam: „Słuchaj, może już wystarczy?”, a ona: „Spokojnie, będzie pięknie!” No i skończyło się tak, że siedzę tam w tym fotelu zszokowana, patrzę w lustro, a tam… totalna masakra! Włosy za krótkie, wycieniowane tak mocno, że wyglądam, jakby mnie pies tarmosił!

I co ja teraz zrobię? Całe miesiące czekania, aż odrosną. Mówię ci, więcej tam nogi nie postawię!"

А ви були у такій ситуації? Пишіть обовʼязково!
А ще поставте +, якщо хочете отримати аудіоверсію та словничок до цього тексту.

MojaPolska

05 Nov, 10:51


Ось типовий діалог - запис на візит до перукаря:

Klient: Dzień dobry, chciał(a)bym umówić się na wizytę do fryzjera.
Recepcjonistka: Dzień dobry! Na kiedy chciał(a)by Pan(i) zarezerwować wizytę?
Klient: Najlepiej w piątek po południu, jeśli to możliwe.
Recepcjonistka: Oczywiście. Czy chodzi o strzyżenie, farbowanie czy inną usługę?
Klient: Strzyżenie i mycie włosów, proszę.
Recepcjonistka: W porządku, zapisuję na piątek o godzinie 15:00. Czy to pasuje?
Klient: Tak, bardzo dziękuję. Do zobaczenia!
Recepcjonistka: Dziękujemy, do zobaczenia!


Всі слова впізнали? Чи щось потрібно перекласти? Пишіть обовʼязково!

MojaPolska

05 Nov, 10:49


Відповідаємо на ваші запити. І якщо минулого тижня ми з вами ходили na pazy, то сьогодні добре підготуємося до wizyty u fryzjera. Готові?
#słowniczek_polski

Почнемо, як завжди, зі словничка

👉 fryzjer - перукар
👉 fryzjerka - перукарка
👉 salon fryzjerski - перукарня
👉 wizyta - візит

👉 strzyżenie - стрижка
👉 farbowanie - фарбування
👉 mycie włosów - миття волосся
👉 stylizacja - укладка
👉 suszenie - сушка
👉 grzywka - гривка
👉 końcówki - кінчики
👉 pielęgnacja włosów - догляд за волоссям

👉 podciąć - підстригти
👉 wycieniować - профілювати
👉 uczesać włosy - зачісати волосся
👉 obcinać - обрізати
👉 przycinać / przyciąć - підстригати / підстригти
👉 myć - мити
👉 farbować - фарбувати
👉 cieniować - профілювати
👉 prostować - випрямляти
👉 suszyć - сушити
👉 rozczesywać - розчісувати
👉 tapirować - начісувати
👉 odżywiać - живити
👉 podcinać końcówki - підстригати кінчики

👉 lakier do włosów - лак для волосся
👉 prostownica - випрямляч для волосся
👉 lokówka - плойка

MojaPolska

04 Nov, 10:12


А ми разом із тим плануємо тиждень. На початок, як завжди нагадую про рубрику #граматика_на_замовлення - замовляйте, яку тему вам пояснити так, щоб раз і назавжди (доступні пояснення - те, що відрізняє нашу школу від усіх інших, тому запрошуємо на навчання). А я цього тижня представлю вам нову граматичну темку у #gramatyka_bez_stresu, розповім нову історію з історії, розкажу про відомого польського режисера, який має власну памʼятну таблицю у моєму рідному місці, але ... з помилкою у прізвищі 🫣 Розберемо якийсь душевний польський хіт для холодних осінніх вечорів і ще багато всього, реально корисного та цікавого - як завжди. А ви поділіться цим каналом із друзями, яким потрібна польська мова з толком і іскринкою, але без стресу.
Buziaki для кожного із вас 💋💋💋

MojaPolska

04 Nov, 07:38


А в кого ще сьогодні zespół ziemniaka?

MojaPolska

04 Nov, 07:38


Zespół - синдром

MojaPolska

04 Nov, 07:37


Dzień dobry!

MojaPolska

02 Nov, 12:50


Цікавий факт:
👉 у Польщі на Zaduszki влаштовуються різноманітні imprezy kulturalne, які так і називаються: Zaduszki muzyczne, Zaduszki literackie, Zaduszki jazzowe i навіть Zaduszki cyrkowe! Суть таких заходів зазвичай полягає у тому, щоб згадати померлих митців, відзначити їх памʼять через їхню творчість. Як вам ідея? А нижче - приклад таких Zaduszek 👇

MojaPolska

02 Nov, 12:43


І щоб завершити тріаду свят початку листопада, розкажу кілька цікавих фактів про Zaduszki - адже саме так називається 2 listopada у Польщі.
#ciekawa_polska #karta_polaka_obywatelstwo

❗️Zaduszki❗️

На відміну від Wszystkich Świętych, Zaduszki - це свято з глибоким дохристиянським корінням. У багатьох культурах світу ці дні повʼязуються із культом померлих. Так і у Польщі християнське свято наклалося на pogańskie, тобто язичницькі, вірування і традиції.

Колись вірилося, що у цей час duchy zmarłych приходять у наш світ. Це були як добрі духи - душі предків, так і злі духи та демони. Щоб ця взаємодія відбулася максимально спокійно, існував цілий ряд zwyczajów i tradycji.

🔥 Паління вогнів
Вогонь віддавна наділявся особливою силою. У Задушні дні палилися вогні на могилах, щоб освітлювати духам шлях, але також запалювалися вогнища на rozstajach dróg (роздоріжжях), які вважалися нечистим місцем, а також там, де хтось помер страшною смертю. Такі ogniska мали відлякувати демонів та нечисть.

🥂Ритуальні учти
На могилах померлих предків влаштовувалися учти, де їлося та пилося, а решки їжі та питва (у тому числі алкоголь) залишалися, аби душі померлих також могли posilić się.

😐Dziady
Також спеціально пекли хліби та готували страви для dziadów - жебраків. Адже вважалося, що жебраки, у силу свого специфічного способу життя, були набагато ближчі до Бога, а отже їх молитва мала більшу силу. Тому жебракам "замовляли" молитви за близьких, а платили за це їжею. Тому і збереглася стара назва цих обрядів - Dziady. І саме їх беруть на озброєння противники Хеловіну - мовляв, чуже хвалимо, свого не памʼятаємо.

⛔️Заборони
У ці дні було багато речей, яких не можна було робити. Приміром, заборонялося голосно кричати чи сміятися, щоб не налякати духів, які були у цей час у світі людей. Заборонялося навіть... шити, щоб випадково не пришити якусь душу або використовувати гострі предмети, аби жодної 👻 не поранити.

Бачите, скільки всього переплелося у цих давніх віруваннях. До сьогодні дійшло небагато: вогонь на grobach у вигляді zniczy, прикрашання могил та родинні обіди, там, де вони ще залишилися.

Чи знали ви про це? Пишіть у коментарях, який давній польських звичай вас найбільше здивував. А я розповім вам ще багато цікавого. Адже з листопада польський святковий календар тільки починається...

MojaPolska

25 Oct, 09:25


Маю надію, що ця серія марафону вам трішки щось прояснила. А по більше гарно поясненої інформації запрошую до нас на курси - з нуля і до В2. Обирайте те, що вам підійде.

MojaPolska

25 Oct, 09:13


Witam 😉
Запрошую на марафон #відміняювсе

Сьогодні нашим героєм буде слово jesień 🍁🍁🍁. Але ж це не одне єдине таке унікальне слово у польській мові. Що таке jesień з граматичної перспективи?
Це:
🍁rzeczownik
🍁rodzaju żeńskiego
🍁закінчується на приголосний
🍁закінчується на м'який приголосний

А слів з такими характеристиками вагон і маленький візочок:
🍁miłość, radość, baśń, czerń, zazdrość, sól і под. І що? - спитаєте ви. А то, - відповім я, - що відмінюються вони, відповідно, однаковісінько. А отже, зрозуміли одне - зрозуміли всі 🤤

Тому, коли будете проглядати наступну картинку, зверніть увагу, що:
👉 у Родовому (Dopełniaczu), Давальному (Celowniku), Місцевому (Miejscowniku) однини, а також Родовому множини закінчення будуть однакові. Ось такий подаруночок від граматики 👍

MojaPolska

24 Oct, 07:28


Ну і не забуваємо, що осінь - не лише час на красиві paznokcie, але і на навчання. А тому обирайте курс, який підходить саме вам - є з чого вибирати. Наші викладачі професійні і харизматичні, а вміння пояснювати - наша сильна сторона. Пишіть мені у приват @natalialobas
#наші_курси #навчання

MojaPolska

24 Oct, 07:20


А ще - цікава стаття про trendy na paznokcie на jesień 2024. Якщо вам залежить - прочитайте обовʼязково. А я зі свого боку попрацюю словничком, якби раптом щось було незрозуміле. Тому - proszę się nie krępować 😊 - пишіть, що для вас перекласти.
https://semilac.pl/pl/blog/jesienne-paznokcie-2024-przeglad-modnych-trendow

MojaPolska

24 Oct, 07:16


А ось вам zabawny filmik з блогу, про який я вже колись розповідала
https://www.youtube.com/watch?v=ciyQZazM4Is

MojaPolska

24 Oct, 06:57


💅 Możemy zrobić jakiś fajny wzorek? – Можемо зробити якийсь класний візерунок?
💅 Co by Pani mi poleciła do zdobienia? – Що б Ви мені порадили для дизайну?
💅 Chcę coś delikatnego. – Хочу щось ніжне.
💅 Ma Pani jakieś naklejki albo kamyczki do zdobienia? – Маєте якісь наклейки або камінці для дизайну?
💅 Możemy dodać trochę brokatu? – Можемо додати трохи блиску?
💅 Chcę coś prostego, ale żeby się wyróżniało. – Хочу щось просте, але щоб виділялося.
💅 A może zrobić ombre na paznokciach? – А може зробимо омбре на нігтях?
💅 Zrobi Pani mi french, ale z jakimś kolorem? – Зробите мені френч, але з якимось кольором?
💅 Chcę jakieś wzorki na dwóch paznokciach, reszta gładka. – Хочу візерунки на двох нігтях, а решта – гладкі.
💅 Jaki zdobienie teraz jest modne? – Який дизайн зараз в моді?
💅 Czy mogę dodać takie małe cyrkonie? – Можу додати такі маленькі цирконії?
💅 Zróbmy coś oryginalnego. – Зробімо щось оригінальне.
💅 Podoba mi się ten matowy efekt, może Pani to zrobić? – Мені подобається цей матовий ефект, можете це зробити?
💅 Czy mogłaby Pani zrobić te paznokcie trochę bardziej błyszczące? – Чи Ви могли би зробити ці нігті трохи більш блискучими?
💅 Chciałabym coś w stylu minimalistycznym. – Хотіла б щось у мінімалістичному стилі.

Дівчатка, які фразочки ви точно використаєте?

MojaPolska

24 Oct, 06:53


Dzień dobry 👋
Сьогоднішній день на каналі ми присвятимо нашим paniom ☕️та дуже практичним речам - візиту до майстра манікюру. Отож, idziemy na pazy 💅!

Почнемо зі словничка необхідних слів #słowniczek_polski

👉 нігті - paznokcie
👉 манікюр – manicure
👉 педикюр – pedicure
👉 лак для нігтів – lakier do paznokci
👉 прозорий лак – bezbarwny lakier
👉 гелеві нігті – żelowe paznokcie
👉 акрилові нігті – akrylowe paznokcie
👉 гібридні нігті – paznokcie hybrydowe
👉 форма нігтів – kształt paznokci
👉 квадратний – kwadratowy
👉 заокруглений – zaokrąglony
👉 мигдалевидний – migdałowy
👉 підпилювання нігтів – piłowanie paznokci
👉 обрізання кутикули – wycinanie/ usuwanie skórek
👉 зволоження – nawilżanie
👉 дизайн нігтів – zdobienie paznokci
👉 нарощування нігтів – przedłużanie paznokci
👉 закінчення, кінцевий ефект - wykończenie

Окрім того, нам потрібні:

pilnik – пилочка
nożyczki – ножички
cążki – кусачки
patyczki drewniane – деревʼяні палички.
baza pod lakier – база під лак
lakier do paznokci – лак для нігтів.
top - топ
lampa UV/LED – лампа УФ/LED
zmywacz do lakieru - рідина для зняття лаку
waciki – ватні диски /пафи
pędzelek – пензлик
odżywka do paznokci - засіб для зміцнення нігтів
brokaty - блискітки
naklejki - наклейки
cyrkonie - камінчики (напр.Сваровські)

А поки ви обираєте, що вам потрібно на найближчий візит до майстра, ловіть фрази, які точно пригодяться
👇👇👇

MojaPolska

23 Oct, 10:54


Zjedlibyście takie ciasteczko?🤔

10,122

subscribers

486

photos

32

videos