Те відчуття, коли ти став королем, щоб просто собі керувати найбільшим королівством Європи, а на твою долю випадає кілька воєн (у тому числі одночасно), нелюбов підданих, повстання власної ж шляхти, втеча, повернення на розорену батьківщину, практично втрата держави, а вкінці ще й зречення від престолу. Так собі варіант - але ж ви памʼятете, як починалася біографія одного з najbardziej pechowych польських королів Jana II Kazimierza Wazy. Так що нічого дивуватися, що те, що буремно розпочалося, мало не менш адреналінове продовження. Але сьогодні ми поговоримо лише про один епізод з цієї епопеї. Отож, запрошую на чергову історію з історії.
#karta_polaka_obywatelstwo #historia_polski
Які асоціації у вас викликає слово potop?
В історичній памʼяті польського народу potop асоціюється зовсім не з Ноєм та його ковчегом, а зі Швецією та Яном Казимиром.
❗️Potop szwedzki ❗️-
одна із найтрагічніших сторінок польської історії. Пʼятилітня війна, яка винищила половину країни. Руйнування, яких зазнала Rzeczpospolita під час наїзду Карла Густава, порівнювані лише із ІІ світовою війною. Шведи, як ураган "Мілтон", змітали все - від костельних цінностей, бібліотек, золота та мармурових статуй до килимів, меблів та унітазів.
От здавалося би - де Польща, де Швеція. Які могли бути реальні причини цього нападу? Хах, причин насправді було багато і досить реальних. Як наприклад:
✅бідність тогочасної Швеції, у тому числі королівського дому, що спонукало до хижих поглядів (і не тільки) у бік багатшого і слабшого сусіда
✅апетити шведів щодо панування над усім Балтійським узбережжям, скандинави люблять море, то чого б не завести собі персональне, внутрішнє море?
✅реальна слабкість Речі Посполитої, яка вже ледве дихала, виснажена як внутрішніми конфліктами, так і зовнішіми війнами
✅ну і не на останньому місці у цьому рейтингу - зазіхання польськів Вазів на шведський престол (Ян Казимир, так само, як його попередники, послідовно у своєму титулі зазначав, що він також і король Шведський. Не думаю, що реальний шведський король страшно цьому тішився).
Все це і не тільки призвело до того, що 21 lipca 1655 roku війська Karola X Gustawa перетнули польський кордон. На початку це була гра в одні ворота. Ослаблені польські війська не те, що не могли перемогти ворога, а навіть не сильно старалися. Багато містечок та більших міст здавалися шведам без бою. І за дуже короткий час potop затопив мало не всю країну, а Jan Kazimierz був змушений утікати за кордон і вже подумував про зречення від престолу. Чому так? Знову ж, причин багато. Але цікаво, що величезна кількість мешканців Rzeczypospolitej вважали цю війну... внутрішніми розборками Вазів, а оскільки Jan Kazimierz не був улюбленцем публіки, то навіть ходили думки, що може Karol Gustaw не такий уже і поганий варіант... Яка різниця, яка який Ваза на троні. Аби людям добре було. От річ тільки в тому, що людям під час потопу не те, щоб було не дуже добре, їм було катастрофічно погано. Шведи поводили себе як варвари, вирізали населення, грабували все, що могли, а що не могли - руйнували, залишаючи після себе пустки. Багато замків, зруйнованих підчас цієї війни, ніколи не були відновлені (наприклад, знамениті Orle Gniazda, будовані Казимиром Великим).
На щастя, війна - пані примхлива, і військове щастя таки повернулося до поляків обличчям. Військо зібралося на силі, люди зрозуміли, що дім таки треба рятувати, а шведи почали знесилюватися і нести поразку за поразкою.
Чи Польща виграла у цій війні? Швидше потрібно розуміти, що у цьому випадку не було переможців. Хоч Річпосполита зберегла своє існування, однак втратила:
- 40 % населення
- 50% економіки
- 188 міст, 186 сіл, 81 замок
- величезну кількість предметів культури, які не були повернені ніколи.
Ось така сумна історія. Але матиму для вас також і надихаючу - і це буде історія про облогу та захист найбільшої польської святині - монастиря на Jasnej Górze у Ченстохові. Вам сподобається 😁