Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС) @legalpositiondata Channel on Telegram

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

@legalpositiondata


База правових позицій Верховного Суду на основі офіційних позицій, опублікованих Верховним Судом, а також вебінарів, проведених Верховним Судом з метою більш оперативного інформування та мобільного доступу для правників

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС) (Ukrainian)

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС) - це канал, який надає доступ до бази правових позицій Верховного Суду. Тут ви знайдете офіційні позиції, опубліковані самим Верховним Судом, а також вебінари, проведені установою з метою забезпечення більш оперативного інформування та мобільного доступу для правників. Цей канал стане невичерпним джерелом інформації для тих, хто цікавиться правовою сферою України. Він дозволяє отримувати свіжі дані, аналізи та інші корисні матеріали від самого Верховного Суду. Підписавшись на канал "Правові позиції Верховного Суду", ви завжди будете в курсі актуальних подій та рішень української правосудної системи.

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

19 Nov, 18:59


Право одного з подружжя на утримання в контексті Рішення Конституційного Суду України від 29 жовтня 2024 року № 1-р/2024

Із такою темою виступила суддя Конституційного Суду України Галина Юровська. Участь у заході також узяв суддя Конституційного Суду України Олександр Петришин.

Під час лекції доповідачка зосередила увагу на ключових аспектах рішення, яке Суд ухвалив за конституційним поданням Верховного Суду і яким визнав неконституційними приписи частини четвертої статті 75 Сімейного кодексу України.

Суддя розповіла про суть рішення, навела аргументи, на які посилався Верховний Суд, позиції Президента України, Голови Верховної Ради України у цьому питанні, а також висловилася про низку юридичних позицій, які були сформовані в цьому рішенні та викладені в попередніх рішеннях Суду.

Зокрема, у рішенні Суд зазначає таке:
прожитковий мінімум у контексті частини четвертої статті 75 Сімейного кодексу визначено у спосіб, що не враховує повною мірою і не може враховувати потреби непрацездатних осіб, а тому й не може бути універсальним для визначення рівня витрат на підтримання життєзабезпечення всіх без винятку людей;
прожитковий мінімум не відображає фактичного стану потреби особи в матеріальній допомозі, а навпаки, як убачається зі змісту частини четвертої статті 75 Сімейного кодексу, обмежує право одного з подружжя на утримання (аліменти).
оскільки особа пенсійного віку або особа з інвалідністю I, II чи III групи має пенсію чи соціальні виплати в розмірі, що можуть перевищити прожитковий мінімум, установлений законом, частина четверта статті 75 Сімейного кодексу не може бути застосована, а право на утримання не може бути реалізоване;
Конституційний Суд України вбачає невиправданим законодавчо обмежувати розміром прожиткового мінімуму межу, у разі недосягнення якої особу вважають такою, що потребує матеріальної допомоги іншого з подружжя, оскільки таке обмеження не може вважатися об’єктивно оціненим, обумовленим індивідуальними потребами одного з подружжя, що потребує матеріальної допомоги, та є надмірним утручанням (регулюванням) держави у право на отримання матеріальної допомоги та забезпечення її в більшому розмірі, оскільки полягає в обмеженні реалізації такого права (звужує його реалізацію до кола осіб, що потребують матеріальної допомоги).

Галина Юровська зазначила, що в рішенні Суд урахував результати діяльності Комісії з європейського сімейного права та наголосила на ключових аспектах „Принципів європейського сімейного права“ 2004 року, які є модельними законами, слугують рекомендаціями щодо вдосконалення та стандартизації сімейного права.

Принцип „утримання в подружжі“ має ґрунтуватися на потребі у фінансовій підтримці. Його присуджують, коли один із подружжя значно економічно слабший за іншого і не має змоги підтримувати достатній рівень життя після розлучення.
Щодо тривалості підтримання та сфери застосування, то ці принципи рекомендують, щоб утримання в подружжі не було довічним зобов’язанням. Тривалість виплат, пов’язана із тривалістю шлюбу і здатністю чоловіка/дружини, що отримує аліменти, досягти фінансової незалежності.

Олександр Петришин підкреслив, що Конституційний Суд України розглядає різні категорії справ, зокрема пов’язані із трудовими і соціальними правами, пенсіями, соціальним страхуванням, митними стягненнями, доступом до суду. Він зазначив, що в рішенні, ухваленому саме у справі щодо права одного з подружжя на утримання, визначені критерії і підходи, які є важливими для суспільства і держави, та наголосив на практичній і доктринальній значимості цього рішення.

https://youtu.be/-obqEIDgI1Q?si=xl_yFPDvNOOEXF5P

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

18 Nov, 09:22


Відеотрансляція Верховним Судом аналітичного звіту на тему "Дистанційні слухання в цивільному, господарському та адміністративному процесах"

https://www.youtube.com/live/0plGEjReGjo?si=OigE5H75mSaSusw7

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

18 Nov, 08:49


Про мораторій на проведення податкових перевірок на період карантину

Постанова Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» прийнята не на підставі та не на виконання Податкового кодексу України і законів з питань митної справи, у зв'язку з чим не може вважатися складовою податкового законодавства, а тому не підлягає застосуванню в питаннях, пов'язаних з оподаткуванням.

📄 Постанова, 21/12/2022, 160/14976/21, адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них, Касаційний адміністративний суд

Правові позиції ВС:
📲 на iPhone | 📲 на Android

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

18 Nov, 08:49


Про відсутність об`єкта права інтелектуальної власності

Послуги з надання платником клінічних спостережень за пацієнтами, які приймали лікарські препарати, з метою оцінки безпечності та ефективності останніх, із занесенням зібраних даних до індивідуальних реєстраційних карток (індивідуальних реєстраційних форм) пацієнтів, хоч і є результатом аналітичної роботи, але не відповідають визначенню компіляції даних (бази даних) як об’єкта права інтелектуальної власності відповідно до пункту 3 частини першої статті 433 Цивільного кодексу України. Такі послуги є об’єктом оподаткування податком на додану вартість, коли надаються на митній території України.

📄 Постанова, 08/12/2022, 160/8533/20, зупинення реєстрації податкових накладних, Касаційний адміністративний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

18 Nov, 08:49


Про перевагу окремої товарної позиції, де товар описаний конкретнійше відповідно до УКТ ЗЕД

Товарна підкатегорія 2309 90 96 90 УКТ ЗЕД не містить покликання ні на первинну сировину, з якої одержано кінцевий продукт, ні на технологію обробки сировини, ні на кінцевий вигляд товару. Тому залишки переробки сої винесені в окрему товарну позицію 2304, де товар описаний конкретніше і яка має перевагу порівняно з товарною позицією 2309, де подано більш узагальнений опис. Товарна позиція 2304 містить вказівку на рослину, з якої одержано продукт (соя), на технологію переробки продукту (шляхом вилучення соєвої олії), на спосіб подрібнення продукту (мелений або немелений) та на кінцевий вигляд продукту (негранульований або гранульований).

📄 Постанова, 25/11/2022, 810/2759/17, визначення коду товару за УКТЗЕД, Касаційний адміністративний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

18 Nov, 08:49


Про формування рахунку 90 «Собівартість реалізації»

Рахунок 90 «Собівартість реалізації» показує розмір витрат, понесених для створення товарно-матеріальних цінностей, які реалізуються. Цей рахунок формується підприємством саме в момент отримання доходу від такої реалізації, а не в момент створення нових товарно-матеріальних цінностей. Зменшення прямих матеріальних витрат на вартість зворотних відходів має відбуватися саме в процесі виробництва.

📄 Постанова, 22/11/2022, 817/998/16, податку на прибуток підприємств, Касаційний адміністративний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

13 Nov, 10:32


Офіційний телеграм канал українського розробника мобільних додатків для юристів - SITEbuy.pro

SITEbuy.pro більше 8 років займається розробкою якісного програмного забезпечення для правників України, а саме мобільних додатків та веб програм, які спрощують роботу та дозволяють оптимізувати робочі процеси юристів

Серед популярних розробок компанії мобільні додатки: Судові засідання та реєстр, Юридичний калькулятор, Правові позиції Верховного Суду, програми для підготовки до тестування на суддю першої інстанції, апеляційної інстанції, на когнітивні здібності, на державну службу та інші

Тут буде публікуватися інформація про нові додатки для юристів, оновлення та ексклюзивні пропозиції, тому запрошуємо підписатися на канал - SITEbuy.pro

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

13 Nov, 06:47


Про обставини, які не можуть бути визнанні у якості підстави для визнання службового розслідування таким, що проведено до закону, який не відповідає чинному законодавству

Відповідно до преамбули Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України дія цього Статуту поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.
Отже, Дисциплінарний статут передбачає порядок проведення службового розслідування та можливість створення комісії у службовому розслідуванні та порядок її функціонування стосовно особи рядового і начальницького складу податкової міліції.
При цьому, відсутність підзаконного нормативного акту, який врегульовує процедурні питання при проведенні службового розслідування, не може бути підставою для визнання службового розслідування, що проведено відповідно до закону (в цьому випадку Дисциплінарного статуту ОВС України) таким, що не відповідає чинному законодавству.

📄 Касаційний адміністративний суд

Правові позиції ВС:
📲 на iPhone | 📲 на Android

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

12 Nov, 14:17


Також нагадуємо, що розроблено мобільний додаток для тренування по абстрактно-логічному блоку опублікованих ВККС завдань, які стосуються етапу перевірки когнітивних здібностей кандидатів у судді

Додаток можна завантажити в App Store та в Google play

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

12 Nov, 06:47


Відступ! Застосування судом апеляційної інстанції спеціальної конфіскації не є тим «іншим випадком», передбаченим ч. 1 ст. 421 КПК, що погіршує становище обвинуваченого

Застосування згідно положень статей 96-1, 96-2 КК судом апеляційної інстанції спеціальної конфіскації не є тим «іншим випадком», передбаченим ч. 1 ст. 421 КПК, що погіршує становище обвинуваченого.
Відповідно до статей 408, 420 та 421 КПК, рішення апеляційного суду, яким застосовується спеціальна конфіскація, постановляється у формі ухвали.

📄 Касаційний кримінальний суд

Правові позиції ВС:
📲 на iPhone | 📲 на Android

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

12 Nov, 06:47


Висновок щодо правозастосування положень ч. 3 ст. 349 КПК

Суд у конкретному кримінальному провадженні на підставі ч. 3 ст. 349 КПК має право, якщо проти цього не заперечують учасники судового провадження, визнати недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються, у тому числі, у разі часткового заперечення винуватості особи у вчиненні окремого кримінального правопорушення в сукупності кримінальних правопорушень, яке має окрему кваліфікацію, або є окремим епізодом кримінального правопорушення, чи невизнання цивільного позову, та у такому випадку щодо цих оспорюваних обставин провести судовий розгляд у загальному порядку, дослідивши докази, які підтверджують або спростовують ці обставини. Такий порядок розгляду кримінального провадження не звільняє суд від обов’язку встановити обставини, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, визначені в ч. 1 ст. 91 КПК

📄 Касаційний кримінальний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

12 Nov, 06:47


Висновок про застосування ч. 6 ст. 36 та ст. 219 КПК щодо обрахування строку досудового розслідування після скасування прокурором вищого рівня постанови про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру

Прокурори вищого рівня (Генеральний прокурор, керівник обласної прокуратури, керівник окружної прокуратури, їх перші заступники та заступники) наділені повноваженнями скасувати постанову прокурора нижчого рівня про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру, у межах строків досудового розслідування, передбачених ст. 219 КПК.
Період з моменту прийняття прокурором постанови про закриття кримінального провадження, у якому особі було повідомлено про підозру, до моменту скасування такої постанови прокурором вищого рівня не зараховується до строку досудового розслідування

📄 Касаційний кримінальний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

12 Nov, 06:47


Щодо моменту, з якого кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 197-1 КК вважається закінченим

Днем початку перебігу строку давності притягнення особи до кримінальної відповідальності за вчинення триваючого кримінального правопорушення є день припинення або переривання вчинення особою відповідного триваючого суспільно небезпечного діяння.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 197-1 КК, є триваючим злочином. Склад вказаного кримінального правопорушення є закінченим з початку ведення самовільного будівництва на самовільно зайнятій земельній ділянці і з цього часу особа безперервно перебуває в злочинному стані до моменту припинення або переривання кримінального правопорушення

📄 Касаційний кримінальний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

12 Nov, 06:47


Про ключові підходи оцінки судом обставин щодо інформування сторін про ту чи іншу процесуальну дію

Надсилання рішення рекомендованим листом з повідомлення про вручення є способом забезпечення права учасника справи знати про ухвалене судом рішення. Через відсутність фінансування суди не надсилають судові рішення рекомендованими листами, а повідомляють учасника про ухвалення рішень і можливість їх отримання альтернативними засобами комунікації - телефоном, електронною поштою, месенджерами. Такі дії, хоч і не передбачені процесуальним законом, але мають ту ж саму мету - проінформувати учасника справи. Отже, правова мета досягається, але в інший спосіб, який не передбачений законом.
Ключовим для оцінки правомірності цих дій суду має бути не спосіб їх вчинення (надсилання чи не надсилання рекомендованого листа), а їх здатність забезпечити досягнення мети - інформування особи про судове рішення. Якщо особа знає або не може не знати про судове рішення, саме лише ненадсилання їй тексту рішення рекомендованим листом є формальним порушенням і не повинно мати правового значення, адже правову мету досягнуто.
Для вручення повісток закон передбачає альтернативні способи комунікації. Однак їх не передбачено для вручення судових рішень. Водночас, як вручення повісток, так і вручення судових рішень, є гарантіями забезпечення одного й того самого права - права на справедливий суд, елементом якого є право знати про суд (як про процес - засідання, так і про результат - рішення).

📄 Касаційний адміністративний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

12 Nov, 06:47


Про обставини, які необхідно суду з’ясувати для визначення дати ознайомлення особи з наказами про застосування до неї дисциплінарного стягнення

Для визначення дати ознайомлення з наказами про застосування до особи дисциплінарного стягнення недостатньо лише факту вчинення відповідачем дій, спрямованих на ознайомлення поліцейського з таким наказом, так як суди зобов`язані повно та всебічно з`ясувати усі обставини справи, у тому числі з`ясувати адресу поліцейського, указану в його особовій справі, установити керівника та номери телефонів, що безпосередньо були у його розпорядженні, перевірити та надати оцінку цим фактам у судовому рішенні.

📄 Касаційний адміністративний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

11 Nov, 06:47


Кваліфікація. Участь екс-депутата Верховної Ради АР Крим у незаконних виборах до міської ради на тимчасово окупованій території України утворює закінчений замах на вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК, а не ст. 111 КК

Участь екс-депутата Верховної Ради АР Крим у незаконних виборах до Феодосійської міської ради на тимчасово окупованій території України, однак не набрання ним необхідної кількості голосів для обрання депутатом, утворює закінчений замах на вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК

📄 Касаційний кримінальний суд

Правові позиції ВС:
📲 на iPhone | 📲 на Android

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

11 Nov, 06:47


1. Щодо застосування покарання у виді штрафу до неповнолітніх (ст. 99 КК). 2. Про правові наслідки проведення огляду місця події за участю неповнолітнього без залучення законного представника

1. Штраф застосовується лише до неповнолітніх, які мають самостійний дохід, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення

2. Проведення огляду місця події за участю неповнолітнього без залучення законного представника та з’ясовування слідчим у останнього обставин вчинення кримінального правопорушення та його позиції щодо вчиненого, є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону

📄 Касаційний кримінальний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

11 Nov, 06:47


Щодо підстав для звернення військовослужбовця, засудженого до покарання у виді позбалення волі, до суду із клопотанням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання (ст. 81-1 КК)

Бажання військовослужбовця, засудженого до покарання у виді позбавлення волі, надалі продовжувати військову службу в ЗСУ, є підставою для його звернення до суду за місцем відбування покарання із клопотанням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання

📄 Касаційний кримінальний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

11 Nov, 06:47


Щодо можливості зарахування у строк відбування покарання періоду утримання обвинуваченого у таборі для тримання військовополонених

Період утримання обвинуваченого у таборі для тримання військовополонених не є попереднім ув’язненням і не зараховується у строк відбування покарання

📄 Касаційний кримінальний суд

Правові позиції Верховного Суду (ПП-ВС)

11 Nov, 06:47


Щодо підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям

Підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям є повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди, а не лише тих суспільно-небезпечних наслідків, які передбачені як обов’язкова ознака об’єктивної сторони відповідного кримінального правопорушення

📄 Касаційний кримінальний суд