(Не)випадковий прибуток
Себастьян Пельцер був посереднім гравцем. Він мав шанс заграти в АПЛ, але провалився у Блекберні, після чого повернувся до Німеччини, де й провів всю свою невиразну кар'єру.
Айнтрахт Трієр, Саарбрюкен, Динамо Дрезден, Рот-Вайсс, Ганза... Нічого не звичайного, лише у Ганзі він став більш менш помітною фігурою. Але при цьому він мав інші якості, які дозволяли йому добре розуміти гру, розуміти глибші сенси, ніж просто вдало грати на лівому фланзі чи центрі оборони.
Пельцер бездоганно володів англійською, чудово вмів пояснювати та мав величезне бажання компенсувати роки у посередніх клубах якісною роботою в іншому амплуа. Спочатку Себастьян став відомим у Німеччині та Англії експертом, який простими словами пояснював складні моменти великого футболу.
А у 2019-му році його запросили у США, до Чікаго Файр, де він отримав роль "технічного директора".
---
У Пельцера був чіткий план, основа якого полягала у тому, що MLS в цілому, та Чікаго Файр зокрема, може стати чи не найкращим полігоном для молодих гравців, які надалі можуть прогресувати, вивести команду на інший якісний рівень та принести гроші після продажу у заможні європейські клуби.
"Чи не план, таке може кожен", - це ж ваша думка прямо зараз, не треба заперечувати :). Але у відмінності від багатьох подібних планів у його основі була фундаментальна фігура головного ідеолога та менеджера проекту.
Пельцер та його команда провела неймовірну роботу з пошуку молодих талантів у десятках ліг. Критерії відбору, мабуть, відрізнялись від звичайних. Це був такий собі мікст статистичного підходу Майкла Едвардса у Ліверпулі та класичного, зі скаутами на трибунах, які слідкують не за цифрами, а за тим, як гравці рухаються без м'яча.
---
Ідеї Пельцера та спортивного директора Чикаго Георга Хейтца настільки вразили власника клубу Джозефа Мансуето, що він придбав швейцарський клуб Лугано, який почав працювати на основі підходів технічного та спортивного директорів Файр.
"Ми лише на зв'язку з координатором Лугано Карлоса да Сілвою", - стверджує Пельцер, але вектор трансферної політики клуба зрозумілий. Якщо раніше Лугано орієнтувався на італійський ринок, то після приходу Мансуето та Пельцера дещо змінилося. Вже три гравці з MLS, купівля виконавців з клубів Алжира та Марокко.
Енергії та ідей Пельцера вистачає не тільки на скаутинг для Чикаго та Лугано, але й для роботи дитячої Академії у Штатах. Він перебудував принципи діяльності дитячої та юнацької шкіл Чикаго Файр, запросив декількох нових тренерів, які запровадили нові методики виховання юних гравців.
---
У 2020-му році Пельцер перебував у Колумбії, де у нього був конкретний скаутинговий інтерес до одного з гравців. Як це досить часто буває, він дивився на одного, але після матчу команди Енвігадо зателефонував керівництву Чикаго та попросив приготувати гроші на 17-річного форварда Джона Дурана.
Техдир Чикаго провів блискучу операцію - 2 мільйони доларів та ще рік оренди у тому ж Енвігадо. У американців були певні сумніви, але Пельцер наполягав на такому варіанті. Дуран залишився на рік у рідній команді, морально та ментально приготувався до важливого кроку вперед.
Дуран не став зіркою Чикаго з перших матчів, але дуже швидко продемонстрував свій величезний потенціал. Він став кращим бомбардиром команди, забив 8 голів, а скаути європейських клубів були майже на кожному матчі Файр.
---
...Астон Вілла заплатила за Джона Дурана більше 17-ти мільйонів доларів. За один сезон у Чикаго він подорожчав у 8 разів. Так, Пельцер приїхав дивитись на іншого гравця, а знайшов Дурана.
Це був щасливий випадок. Але чи був це випадковий прибуток?