Ми любимо українську літературу, а ще більше ми любимо гроші
Припускаю, більшість з вас чули альбом "Ти [Романтика]" від проєкту МУР.
Я теж збірку слухав, сподобалися кілька треків.
Звісно, як людина з профдеформацією, я знаю, що там є неточності й фантазійні допущення. Наприклад, головний герой альбому Павло Тичина, а назва альбому є відсилкою до твору Миколи Хвильового "Я(Романтика)".
Але мене цей альбом потішив самою своєю появою, бо в дитинстві у мене не було такого. Я слухав як російські репери читають під біт вірші російських письменників. Українською такого не існувало, хіба що Кашляючий Ед читав "на суді" Івана Франка. Та це одиничний випадок. Тож появі такого популярного проєкту можна було лише радіти.
Я не дуже цікавився людьми, які роблять МУР. Але вийшло так, що я подивився відео за участі Олександра Хоменка, одного з лідерів гурту.
Це відео з Книжкового Арсеналу, де Олександр разом з професоркою Вірою Агєєвою та філософом Тарасом Лютим говорять про стійкість у контексті літератури. Відео отут, рекомендую подивитися. Під час перегляду офігів від того, як Олександр себе поводив. Стільки високомірності й упевненості в тому, що він тут найкраще розуміється на літературі, я не бачив давно. І те, що він так себе поводив щодо фахівчині Віри Агєєвої, яке все своє життя присвятила дослідженню української літератури... Після перегляду на проєкт МУР я подивився ще скептичніше.
А потім МУР вирішили, що заробляти на концертах — замало. І почали активно продавати трагедію українського народу. Я люблю пафосні промови й вислови, але у даному разі жодного пафосу нема: хлопці вирішили продавати каву з цитатами митців "Розстріляного відродження". На сайті проєкту пише "Ми, Розстріляне відродження і МУР — митці. А «Кава українських натхненників» наш спосіб показати, що навіть буденне має силу надихати."
Точніше, поміж букв можна написати так: "Ці письменники жили у буремні часи, і були знищені по-різному. А тепер ми на них заробимо грошей. Бо самі написати щось обабіч великих, на творчості яких ми побудували своє ім'я, не можемо. Вони ж недарма вчиняли самогубства, боролися за радянську владу й кланялися Сталіну?"
Після того, як ця кава потрапила на очі притомним людям, розгорівся скандал. Проєкт МУР вибачився, каву зняли з продажу.
Після цього з'ясовується, що МУР співпрацює з брендом, який продає "розстріляний одяг". Тобто береться худі, по ньому стріляють вояки Української Добровольчої Армії, а ви як споживач можете його купити. На думку засновників бренду це символізує "Можливість вдягнути не тільки гарну річ, а і частину української культури, цінностей та важливих сенсів."
Я хрін знає, в чому тут українська культура — ходити в дірявому від куль одязі? Припускаю, що логіка така: от митці постраждали, то в їхню честь будемо носити рваний одяг. Мені здається, єдиний сенс цього дійства — спроба продати страждання реальних людей. Я не знаю, чия це була ідея: МУР чи лише бренду, але мені вона видається вкрай невдалою. З інстаграму бренду очевидно, що МУР з ними співпрацюють й досі.
І от кілька днів тому у твітері я натрапив на скрін допису проєкту МУР в інсті, у якому продається вінілова платівка з їхнім альбомом "Ти [Романтика]". Вартість: 1933 гривні.
Я маркетолог, і знаю, як робляться ціни. 1933 гривні — це ціна не калькуляції витрат на створення платівки+ націнка, чи красива цифра. Бо тоді б ставили 1950 або 1990 гривень.
1933 — це рік, коли від Голодомору загинуло дуже багато людей. І рік, коли Микола Хвильовий вчинив самогубство. І проєкт МУР мусив про це знати не згірш від мене (згадайте назву альбому). Але обрав саме таку суму. Цікаво, як проєкт, який хотів зробити українську літературу популярною, у підсумку почав продавати трагедію українського народу й червоного Ренесансу. Цей допис з платівкою уже прихований, я додам скріншот.