Економіка з Олександром Бондаренком @economikabond Channel on Telegram

Економіка з Олександром Бондаренком

@economikabond


про економіку, бізнес, державні фінанси та інвестиції простими словами від Олександра Бондаренка

Facebook: https://www.facebook.com/olexbondarenko/

Економіка з Олександром Бондаренком (Ukrainian)

Дозвольте представити вам канал 'Економіка з Олександром Бондаренком'! Як саме Олександр Бондаренко, відомий експерт у галузі економіки, бізнесу, державних фінансів та інвестицій, пропонує можливість ознайомитися з цими складними темами у простих словах. На каналі ви знайдете цікаві та актуальні матеріали, які допоможуть вам розібратися у світі економіки та фінансів. Виступи Олександра Бондаренка стануть для вас надійним джерелом інформації та порад з цих питань. Щоб слідкувати за всіма новинами, переходьте за посиланням на Facebook: https://www.facebook.com/olexbondarenko/

Економіка з Олександром Бондаренком

11 Feb, 15:10


Керуючий партнер Bureau of Investment Programs та співзасновник ІП #NOVO Олександр Бондаренко відвідав індустріальні парки В’єтнаму та Малайзії в рамках бізнес-туру. Розповідаємо про завод Swarovski у В’єтнамі 👏🇻🇳

▪️Цей сучасний завод прикрас на території індустріального парку недалеко від Сайгону працює вже більше 10 років та виготовляє 70% всіх прикрас Swarovski у світі.

Цим відео ми починаємо серію історій і відкриємо завісу азійської економіки та секретів їх швидкого зростання, а також елементів суспільного життя☝️

Більше про ІП - у відео 😉

#Swarovski #завод #індустріальнийпарк

Економіка з Олександром Бондаренком

11 Feb, 15:10


Підписуйтесь на канал нашого Бюро та слідкуйте за історіями з В’єтнаму та Сингапуру. В чому секрет їхнього економічного дива?
Я наводжу багато прикладів, висновків й паралелей з Україною.

Економіка з Олександром Бондаренком

10 Feb, 17:21


⚠️ MIND EXPORT SUMMIT вже на цьому тижні, 13 лютого! Подія, яка стане однозначно цікавим нетворкінгом та корисною на кейси для всіх, хто хоче експортувати та заробляти більше 💵

👥 Буду модерувати панель про досвід державних та грантових проєктів підтримки та успішного лобіювання українського бізнесу.

🤝 Тож, зустрінемося на саміті за кілька днів.

👉 Як потрапити на саміт

Економіка з Олександром Бондаренком

07 Feb, 13:35


👥 Ділимося враженнями від навчання в Берклі, акселераторі для фуд-бізнесів від Berkeley Haas Business School у США, де ми були у грудні 2024.

🙌 Дякуємо за можливість навчатися та розвиватися організаторам, а саме фуд-ком’юніті для підприємців та небайдужих до їжі Ukraine Food Nation

Економіка з Олександром Бондаренком

06 Feb, 17:40


🤝 Разом з ключовими бізнес-асоціаціями України зустрілися з голової Державної податкової служби України Русланом Кравченко.

▫️ Говорили про проблемні моменти адміністрування податків та проблеми експортерів та імпортерів.

▫️ Багато разів піднімали питання тіньової економіки та незаконного обігу тютюну, тиску на бізнес від БЕБ тощо.

▫️ Всю систему податкового адміністрування треба максимально спрощувати і переводити бездокументарний діджитал формат. А не створювати додаткового бюрократичного "головняка", перепрошую, бізнесу та інвесторам.

Економіка з Олександром Бондаренком

05 Feb, 17:31


⚠️ Поки одна половина спільноти радіє, що нарешті у грантожерів забрали інструмент USAID, а друга - думає, що ж робити без грантових грошей, і закриває проєкти, поспілкувався з 👉 Deutsche Welle на цю тему.

🔺 Скажу чесно, аудит - це іноді добре і потрібно. Після нього має залишитися близько 70 проєктів (замість 115), які дійсно приносять користь людям, родинам та МСБ. Якщо, в принципі, фінансування збережеться у 2025, то воно буде здійснюватися через інші структури та за іншими правилами.

Економіка з Олександром Бондаренком

04 Feb, 17:38


⚠️ Продовжуємо втрачати людей, а з ними інновації, продуктивність і податкові надходження. 500 000 українців виїхало з країни за 2024 рік - говориться в офіційному звіті НБУ.

🔺 Така демографічна ситуація уповільнює відновлення ВВП. В цьому році ріст очікується на рівні 3.5%. І це катострафічно мало для динамічного відновлення української економіки.

⚠️ Тож, сьогодні вкрай важливо зупинити війну та вирішити основну демографічну проблему з від’їздом людей, щоб ми відновили економіку за 5-6 років. А не за 10-15, якщо цього не зробити.

Економіка з Олександром Бондаренком

03 Feb, 18:06


1️⃣0️⃣0️⃣+ індустріальних парків у реєстрі Мінекономіки - це вже не просто абсолютний рекорд, а навіть занадто багато для сьогоднішньої України.

⚠️ Вже час переходити від кількості до якості. У всіх елементах побудови промислової еко-системи держави.

👉 У колонці для Економічної правди пояснив, як це зробити

Економіка з Олександром Бондаренком

31 Jan, 11:33


🤝 Зустрівся з представниками Мінекономіки, KSE та першим заступником Міністра аграрної політики та продовольства України Тарасом Висоцьким і групою підприємців фуд-сектору.

🔺 Говорили про інвестиції в агрофуд та умови кредитування - які наразі є умови фінасування від банків та МФО для підприємців агрофуд галузі та нових проєктів. А також про greenfield інвестиційні проєкти в наших компаніях.

🔺 До речі, під час мого навчання разом з українськими агрофуд-виробниками в акселераторі Haas Business School у Берклі вкотре переконався у неабиякому інвестиційному потенціалі українських проєктів.

🔺 Важливо налаштувати проектне фінансування виробничих інвестпроектів силами банків та IFI. Наразі ця можливість для українських бізнесів по факту відсутня.

Економіка з Олександром Бондаренком

30 Jan, 18:13


https://t.me/bf_horobrogo_ua/569

Економіка з Олександром Бондаренком

30 Jan, 13:17


⚠️ Паніка навколо призупинення фінансування грантових проєктів USAID не вчухає.

💵 Тож пояснив, які проєкти, ймовірно, залишаться після аудиту в ТБ-ефірі 👆

Економіка з Олександром Бондаренком

29 Jan, 17:43


🤝 Зустрівся в наших індустріальних парках NOVO з очільником Волинської області Іваном Рудницьким, депутатами обласної ради, мером Нововолинська Борисом Карпусом та місцевими депутатами.

🏭 Показав парк та його інвестиційний потенціал й плани розвитку. Тож домовилися працювати разом над розвитком інфраструктури наших індустріальних парків на Волині задля залучення інвесторів.

⚠️ Без інвестицій у промисловість економіці України не вистояти, кажу як є, без страшилок та перебільшень.

Економіка з Олександром Бондаренком

28 Jan, 17:44


⚠️ Призупинення фінансування від US AID: від початку повномасштабної війни уряд США через агенцію US AID виділяв від $2 до $4 мільярдів на рік різним українським організаціям, NGO, МСБ і т.п.

▪️ Чи вплине призупинення грантових коштів від US AID на державний бюджет?

▪️ Як вплине на малий та середній бізнес й соціальні проєкти?

▪️ Чи відновиться фінансування?

Про все детальніше розповів 👉 в ефірі Громадського радіо.

Економіка з Олександром Бондаренком

27 Jan, 17:38


⚠️Впровадження корпоративного управління в держсекторі поки не дуже ефективне, особливо у підприємствах оборонного сектору. Нещодавні скандали з АОЗ тому підтвердження.

👥Ефективність роботи наглядових рад наразі досить болюча проблема, яка несе багато ризиків для бізнесу та інвесторів. Тож я із задовленням приєднався до воркшопу з корпоративного управління Enabling Effective Boards and Committees у рамках проєкту Good Governance Fund «The City-Ukraine Hub».

🔺Говорили про те, що під час залучення значних інвестицій у приватний бізнес потрібно налаштувати корпоративне управління та створити незалежну та професійну наглядову раду. На це звертають увагу інвестори. Адже борд та прозорі процедури ухвалення рішень - запорука безпеки інвестицій та бізнесу.

🔺У самому процесі створення й функціонуванні наглядової ради є свої нюанси, які треба врахувати, особливо в Україні.

⚠️ Тож, не боїмося та впроваджуємо корпоративне управління в МСБ в Україні, адже тут вже є експертиза в створенні ефективних наглядових рад.

Економіка з Олександром Бондаренком

24 Jan, 13:34


⚠️ НБУ підняв облікову ставку до 14.5%, як я і прогнозував кілька місяців тому.

🔺 Це означає, що інфляція у 2024 й наразі далеко не 10.7%, як звітують офіційно в НБУ, і таким чином дещо дезінформують українців про реальну ситуацію в економіці. Насправді зростання цін пришвидшується вже 6 місяців поспіль.

В річному вимірі індекс споживчих цін ближче до 18-20%, за нашими оцінками.

🤔 Що буде далі?

▫️ Вартість кредитів зростатиме, в тому числі на енергопроєкти. Наша команда Бюро інвестиційних програм багато спілкується з банками щодо кредитування енергопроєктів. І реальна кредитна ставка - 17-17.5%.
Після рішення НБУ, ймовірно, вона зросте до 18-18.5%. Це з'їдає більшість прибутку у подібних проєктах.

▫️ Брати кредит під такі відсотки (й залоги!) в ситуації воєнного стану власники бізнесу в чергу не вишукуються.

⚠️ Без суттєвих змін у кредитній, монетарній, інвестиційній, фіскальній політиках розвивати бізнес в Україні стає дедалі все складніше.

Економіка з Олександром Бондаренком

23 Jan, 17:36


💬 У Давосі вчора багато говорили про відновлювальну енергетику, як одну з перспективних галузей для інвестицій в України. А також про найбільший за останні роки інвестиційний проєкт - 450 млн євро ДТЕК вкладає у будівництво Тилігульської ВЕС у Миколаївський області.

🔺 Окупність інвестицій у вітрові електростанції наразі близько 4.5-5 років із урахуванням поточної ціни на е/е. Галузь, дійсно, досить приваблива і для іноземних, і для українських інвесторів.

🔺 За аналітикою рози вітрів, Волинська область, де знаходяться наші індустріальні парки NOVO, - один з найкращих регіонів для будівництва вітряків.

🤝 Тож запрошуємо інвесторів, яким цікава зелена енергетика, в тому числі ВЕС, будувати їх поруч з нашими парками.

👉 Детальніше про можливості для інвестицій дізнавайтеся у мене та в Бюро інвестиційних програм.

Економіка з Олександром Бондаренком

22 Jan, 15:44


👥 На форумі Digital.Davos 2025 я серед спікерів панелі Community and Inclusion: Building the Next Web.

💼  Бізнес-влада-заклади освіти - говорили про ефективність взаємодії цих трьох складових, які є драйверами для економічного зростання громад та стійких спільнот.

🤝 Економічний форум у Давосі об'єднав провідних експертів у галузі АІ, квантових технологій, економіки та сталого розвитку.

🤝 Радий долучитися до світових економічних експертів.

Економіка з Олександром Бондаренком

21 Jan, 10:26


⚠️ Як вивести країну з кризи? Книга політика та першого прем'єр-міністра Республіки Сінгапур Лі Куан Ю "З третього світу - в перший. Історія Сінгапуру 1965-2000" - справжній посібник по виведенню країн з криз.

🇸🇬 Саме за його керівництва маленький Сінгапур став однією з найбагатших країн світу!

💵 Просто задумайтесь - тільки за 1 рік ця маленька країна залучає прямих іноземних інвестицій близько $50-60 млрд. Україна стільки НЕ залучила за 34 роки незалежності!

Всім раджу цю чудову книгу. Адже саме час вже починати працювати інтелектуальній еліті над виведенням країни з економічної кризи.

Чому Сінгапур 🇸🇬 актуальний як ніколи ? Чекайте скоро новий випуск відео 😌😉

Економіка з Олександром Бондаренком

20 Jan, 17:42


🇺🇸 Дочекалися інавгурації Президента Трампа. Тож, очікуємо до кінця 2025 року закінчення війни і мирного договору з підтвердженими гарантіями безпеки.

Що для економіки?

🔺 Після того, як Трамп переміг у виборах, я писав про те, що інвестори відчувають більшу впевненість у розвитку економіки Америки та світових активів. Тоді українські суверенні єврооблігації та акції американських компаній зросли в ціні.

🔺 Стабільність для інвесторів та їх впевненість у розвитку економіки має вплинути позитивно на вартість українських суверенних єврооблігацій - тобто їх ціна зросте.

🔺 Це у свою чергу сприятиме збільшенню прямих іноземних інвестицій в Україну! І як наслідок - покращення добробуту українців.

👌 Сподіваємося на позитивні зміні

Економіка з Олександром Бондаренком

16 Jan, 17:30


⚠️ Більше 400 тис. українців виїхало з України і не повернулося у 2024 р. за офіційними даними. І це величезні втрати для економіки держави.

☝️ Скільки грошей втратила країна через еміграцію 400 000 громадян?

🔺 Близько 20 млрд грн прямих та непрямих податків, які сплачували би в середньому на рік ці люди - податкові втрати економіки.

🔺 Плюс близько 60 млрд грн/ рік - на стільки знизилося споживання товарів й послуг через від’їзд такої кількості людей.

🔺 Тобто сумарно 80 млрд грн - загальні збитки для економіки України через відтік більше 400 тис українців за минулий 2024 рік. І це ще досить скромна оцінка нашого Бюро.

⚠️ Наразі критично зупинити виїзд українців, але не силовими методами. Потрібно створити умови для добровільного повернення додому. В першу чергу, звісно, люди очікують  закінчення воєнного стану саме у 2025 році, а згодом початок проєктів реконструкції та відновлення нашої економіки.

Економіка з Олександром Бондаренком

14 Jan, 17:44


⚠️ Мобільний оператор "Київстар" готується до виходу на біржу Nasdaq. Що не так з цією новиною?

▫️ Як на мене, вихід на IPO, тим більш американську фондову біржу, - це чудові новини для українського бізнесу. Тим більше під час війни. Вже 4-5 років не було значущих ІРО компаній з України. Але. Нам здається, це такий елегантний спосіб обійти санкції. Адже серед акціонерів компанії до сих пір є російські інвестори.

⁉️ І тут виникає справедливе питання - чому решту активів цієї групи націоналізували, і зараз готують до приватизації, наприклад, той самий Sense Bank. IDS Group з мінеральними водами віддали вже давно під державну АРМУ.
А Київстару дозволяють у такий спосіб обійти санкції?

▫️ Тоді це вибірковість застосування санкцій: якісь активи російських інвесторів відібрали та приватизують, а на інших активах - дають заробити на публічному розміщенні?!
Правила мають бути єдині для всіх компаній та ситуацій.

Економіка з Олександром Бондаренком

10 Jan, 12:41


🇱🇺🇺🇦 Продовжуємо співпрацювати з нідерландськими урядовими та NGO організаціями.

👥 Сьогодні наша команда Бюро інвестиційних програм на форумі за підтримки посольства Нідерландів "Вода в України-2025: під призмою зміни клімату, війни та продовольчої безпеки"

Багато говоримо про:

▫️ відновлення водної інфраструктури;

▫️продовольчу безпеку;

▫️ розвиток фуд-індустрії України;

▫️ зміну клімату та на цьому фоні розвитку агро-сфери.

🔥🥹 Це особливо актуально на фоні посухи та пожеж в Лос-Анджелесі, що також є наслідком зміни клімату.

🤝 Нагадаю, що Нідерланди - одна з найактивніших країн, яка підтримує розвиток та реконструкцію економіки України, та є нашим стратегічним партнером!

Економіка з Олександром Бондаренком

09 Jan, 14:50


⚠️ Українським чоловікам, що перебувають за кордоном, влада збирається пропонувати роботу на оборонних підприємствах із бронюванням. Але поки що це виглядає, як чергова медійна заява, а не реальний проєкт.

🔺Очікувати масового повернення людей нереалістично на сьогодні. Близько 8 млн українців, які вже виїхали, більш-менш облаштували своє життя за кордоном. Більшість вже має роботу. У Німеччині багато українців мають соціальне житло від держави та фінансову підтримку.

🏘️Наразі рекомендував би зайнятися активно житловими програмами для ВПО та людей, у яких квартири не придатні для житла. Адже людям просто нікуди повертатися - домівки або зруйновані ракетами, або знаходяться на окупованій території. Далеко не всі можуть потягнути оренду житла, тим більше ціни підскочили за 2023-2024 рр. на 40% у гривні.

⚠️Тож, потрібна, в першу чергу, програма соціального житла не в масштабах 200-500 квартир на рік, а десятки тисяч безкоштовних квартир на рік. Ось це буде непогана мотивація для українців повертатися додому.

Економіка з Олександром Бондаренком

08 Jan, 17:33


☝️До системи освіти буде включено волонтерство. Верховна Рада ухвалила відповідний законопроєкт. Чого ще не вистачає у волонтерській діяльності?

▫️Коли волонтерство стане частиною освітньої системи, це тільки сприятиме залученню українців до важливих соціальних проєктів. У Стенфорді та Берклі, де був нещодавно, волонтерство та соціальні проєкти є обов'язковою частиною освіти.

🔺 Але у нас немає економічного підґрунтя для волонтерської діяльності.
Наприклад, у США волонтерство та гуманітарні проекти базуються на донорстві середнього та великого бізнесу. Прийнято щомісячно/щорічно виділяти десятки, а то й сотні тисяч доларів на волонтерські та благодійні проєкти.

🔺Витрати компаній на них враховуються (до певної межі) у загальних витратах, тобто зменшують податок на прибуток.

⚠️Тож, для розвитку волонтерства корисно прийняти закон, що буде стимулювати бізнес та українців донатити: до 15% прибутку (або ПДФО фізособи) не підлягає оподаткуванню, якщо це пожертви фондам та ГО. Tax-deductible благодійні внески.

Економіка з Олександром Бондаренком

07 Jan, 17:14


⚠️ Початок 2025 року. Гривня продовжує знецінюватися - 42.23 грн по відношенню до долара.

💵 43.5-44 грн за 1 долар - очікуємо курс у 2025 році, про це я вже говорив. І цей курс закладено у бюджет.

☝️ Ймовірно, він дійде і до позначки 44.5 грн за долар. Девальвація гривні наразі вигідна НБУ та Мінфіну для обміну коштів міжнародної допомоги на гривню.

🤔 Що робити з заощадженнями в цій ситуації? Розумно інвестувати.

🫰💶 Варіанти розумних інвестицій у 2025 році скоро обговоримо детальніше. Слідкуйте.

Економіка з Олександром Бондаренком

06 Jan, 17:32


🔍Чому питання економіки, себто добробуту українців, майже не піднімається під час публічних виступів?

Питання війни та безпеки важливі. Але життя людей - це й добробут. Який теж забезпечує уряд та економічна політика країни.

⚠️Давайте вже засвоємо просту аксіому:
розвиток економіки = зростання добробуту українських домогосподарств.

Без виробництва, без інвестицій, без МСБ економіка не буде розвиватися. А значить - добробут людей під загрозою.

Що маємо на початку 2025

підвищення податків, яке не всі підприємці витримають.

11,5% офіційна інфляція на кінець 2024 р. Хоча реальніше говорити про 16-18%

реляції про збільшення експорту у 2024, хоча насправді це зовсім не так: у офіційних звітах говорять виключно про товарний експорт, забуваючи про послуги! А IT-експорт впав за 2024 рік.

⚠️ Можу годинами говорити цифрами і фактами. Але вже час зрозуміти: промови на «пробиття сльози» пересічному українцю вже трішки набридли! Треба щоденно працювати як над безпекою, так і над добробутом людей!

Економіка з Олександром Бондаренком

04 Jan, 12:57


💻🍔 Як працює штучний інтелект у фуд-індустрії: кейс ШІ-стартапа вартістю в $500 млн.

👥 Навчаючись у акселераторі для фуд-бізнесів від Haas Business School у Берклі, познайомився з Кевіном Брауном, співзасновником й віце-президентом ШІ-стартапу, який працює з великими світовими рітейлерами.

⚠️ Штучний інтелект на платформі видає рецепти, аналізуючи продукти, які є в наявності супермаркетів біля вас. Причому це, як правило, не просто рецепти смачних страв, а ще й корисних, белактозних, веганських і так далі.

⚠️ Також ШІ формує персоналізовані рецепти для покупців залежно від їх споживчих смаків та історії покупок.

💵 Десь у $500 млн наразі оцінюється цей ШІ-стартап.

Економіка з Олександром Бондаренком

02 Jan, 17:34


⚠️ Малий та середній бізнес зараз і після війни: як його стимулювати та підтримувати? Чи потрібно?

🤔 Є багато складних програм, недіючих процедур і ще складніших гіпотез.

☝️ Але, можливо, потрібно всього 3 основні речі.

Які саме, розповів про цей простий рецепт 👉 у короткій статті на 3 хв прочитання

Економіка з Олександром Бондаренком

31 Dec, 13:15


☝️ Вартість продуктового кошика українців зросла в середньому на 24% за останні півтора роки.

✔️ Тож, в мене прості економічні побажання напередодні Нового 2025 року:

🎁 Інфляція 5% на рік.


🎁 Стабільна гривня (до 44 грн/ USD) до 2026 р.!

🎁 Приплив інвестицій (FDI) по $6-8 млрд на рік та будівництво нових заводів з гідними робочими місцями.

🎄 З прийдешнім, друзі. Затишку та миру у ваших родинах та в нашій Україні! 🇺🇦🌟

Економіка з Олександром Бондаренком

29 Dec, 09:28


🎄 Коли ще про щастя, як не напередодні нового року.

🙌 Нехай у всіх і нашої країни буде якнайбільше щасливих моментів!

💼 Діалоги про advisory board.

#advisory_board #дорадча_рада #корпоративне_управління

Економіка з Олександром Бондаренком

28 Dec, 10:09


☝️ Що є всесвітньо відомою візитівкою Stanford University?

Показую і розповідаю про неї у відео прямо зі Стенфорду

Економіка з Олександром Бондаренком

26 Dec, 11:41


▫️ На скільки місяців вистачить золотовалютних резервів НБУ?

▫️ Який дефіцит держбюджету очікувати в 2025 році?

▫️ Скільки потрібно міжнародної фінансової допомоги для нормального функціонування держави?

Про економіку за 1,5 хвилини☝️

Економіка з Олександром Бондаренком

24 Dec, 09:39


💵 Що буде з інфляцією у 2025 році?
Як зміниться вартість «борщового набору»?

Мій прогноз у ТБ-ефірі ☝️

Економіка з Олександром Бондаренком

23 Dec, 13:49


Війна закінчиться наприкінці 2025 року чи у 2026 році - прогнозує МВФ. Ми ж у своїх прогнозах схиляємося до кінця 2025 року. Що буде з економікою?

🔺 На швидке закінчення війни розраховувати не варто. Багато інерційних та дипломатичних процесів.
Ймовірні 3 сценарії 👇

▫️ Позитивний - це літо 2025 року.

▪️ Негативний - 2026-2027 роки.

▫️ Консервативний та найбільш ймовірний - кінець 2025 року. І до нього я схиляюся найбільше. Вбачаю мінімальне зростання ВВП (2-3%) та значний дефіцит держбюджету - на рівні 35-40% у 2025 р.

⚠️ А тепер давайте уявимо, що наші міжнародні партнери після закінчення війни взагалі не будуть надавати фінансову допомогу або даватимуть гроші по мінімуму ($5-10 млрд на рік, як раніше). Наскільки буде стійкою наша економіка? Чи зможемо повноцінно нести витрати на пенсії та соціальну сферу? Чи зможемо закривати міжнародні борги та ОВДП? Ці всі питання риторичні.

Економіка з Олександром Бондаренком

21 Dec, 23:32


💪🇺🇦 Перемога нашого абсолютного чемпіона світу Олександра Усика!! Перемога України в історичному двобої Усик– Ф'юрі! Олександр просто супер !

💡 А за кілька годин до своєї перемоги наш чемпіон записав гімн на підтримку борців з енерготерором - "Битва за світло". У цій битві ми теж переможемо!

👏 Браво, Олександр Усик. Співати не буду, але до битви за світло в прямому та переносному сенсі приєднуюся! 🥊🇺🇦🥊

Економіка з Олександром Бондаренком

21 Dec, 15:16


⚠️ Крокуємо зі мною кампусом одного з найінноваційніших університетів світу - Stanford University!

💵 Який endowment-фонд університету, і куди його витрачають?

Розповідаю про освіту світового рівня прямо зі Стенфорда ☝️

Економіка з Олександром Бондаренком

20 Dec, 09:10


💵 Курс долара у 2025 році і поточні тенденції: що буде далі?

💵 Які фактори впливають на курс?

Мої економічні прогнози у ТБ-ефірі

Економіка з Олександром Бондаренком

19 Dec, 18:10


👥Приємно зустрітися у Берклі із земляком та випускником моєї рідної Києво-Могилянської Академії, одним з топових економістів світу, професором Університету Берклі Юрієм Городніченком!

🔺Поговорили про можливості перейняти більш ніж 100-річниий досвід американських вишів у створенні інноваційних кампусів. По суті, це наукові центри, де створюються нові концепції та продукти на основі спільних інтересів науки, бізнесу та держави. Держава або бізнес стають замовниками досліджень та розробок

🔺Головне питання - де знайти фінансування та хто має бути залученим до створення таких інноваційних кампусів при вишах.

🔺 До речі, приємно дізнатися, що Лев Жиденко, співзасновник «Аврори», частину власних статків інвестує в освіту. І навіть будує новий кампус для Києво-Могилянської Бізнес-Школи (kmbs). Це амбіційний старт до створення моделі інноваційних кампусів при провідних університетах України.

🤝 Домовилися з Юрієм про співпрацю в залученні інвестицій в українські університети та створення інноваційних центрів

Економіка з Олександром Бондаренком

18 Dec, 09:41


▫️ Хто з Нобелівських лауреатів з економіки викладав та працював у Haas Business School у Берклі?

▫️ Скільки коштує навчання на програмі MBA?

👥 Віртуально можете просто зараз пройтися зі мною кампусом та дізнатися про executive-освіту у Haas Business School, де я навчаюся в рамках фуд-акселератора від Haas Business School у Берклі 👆

Економіка з Олександром Бондаренком

17 Dec, 10:10


☝️Із 2025 року банки планують обмежити перекази до 50 000-150 000 грн на місяць. Як це вплине на бізнес?

8️⃣банків (Ощадбанк, ОТП Банк, ПриватБанк, Правекс Банк, ПУМБ, Райффайзен Банк, Монобанк і Таскомбанк) вже підписали меморандум про прозорість банківських послуг. По суті це заява про наміри запровадити обмеження по переказам IBAN та Р2Р по клієнтах високого рівня ризику - до 50 тисяч гривень на місяць; середнього ризику: до 100 тисяч грн на місяць; та низького ризику: до 150 тисяч грн. Додатково з 1 червня 2025 року ці ліміти, ймовірно знизять (думаю, буде уніфіковано - до 50/100 тис грн всім).
Але остаточно рішення ще не прийнято.

▫️Ідея перевірки фінансових операцій не нова. Контроль джерел доходів ніхто не відміняв. Додаткові регуляції точно не додадуть комфорту в роботі бізнесу.

⚠️ ВАЖЛИВО, щоб ці нові правила не торкнулися волонтерів, які постійно щось купують для ЗСУ. Та мікро- і малого бізнесу.

⚠️У новому році хочеться побільше рішень, які допомагають бізнесу розвиватися, а не обмежують.

Економіка з Олександром Бондаренком

16 Dec, 11:05


👥 Пітчинг українських фуд-проєктів у Haas Business School у Берклі перед експертами food-індустрії та баєрами американських мереж.

Що сказати, питання та коментарі до всіх учасників від жюрі були жорсткими та дуже прагматичними. Ми отримали велике задоволення 😌🇺🇸🇺🇦

👀 Запрошую за лаштунки Haas Business School ☝️

Економіка з Олександром Бондаренком

15 Dec, 09:17


☝️ 2 години треба, щоб обійти всю територію Berkeley University!

💵 Скільки коштує навчання в університеті. І для яких студентів навчання дешевше?

👥 Продовжуємо нашу віртуальну екскурсію університетом Берклі, де я навчаюся в рамках фуд-акселератора від Haas Business School у Берклі

Економіка з Олександром Бондаренком

14 Dec, 10:48


▫️ Який річний бюджет Berkeley University?

▫️ Скільки Нобелівських лауреатів з економіки вчилися у Берклі та Haas Business School?

Запрошую вас на віртуальну екскурсію університетом, де я зараз навчаюся в рамках world-class food-акселератора від Haas Business School у Берклі

Економіка з Олександром Бондаренком

13 Dec, 08:40


👥 Ми вже на екваторі програми у Haas Business School у Берклі.

⚠️ Готуємося до пітчінгу наших інвестиційних проєктів перед підприємцями Долини та баєрами американських мереж.

Ділюся враженнями від викладачів Берклі ☝️

Економіка з Олександром Бондаренком

04 Dec, 14:47


Продажі житлової нерухомості у столиці впали у 3-5 разів у порівнянні з 2021 роком. Що відбувається з інвестиціями у житлову нерухомість в Україні та Києві?

🔺 У першу чергу падіння попиту пов'язано із міграцією платоспроможного населення в інші країни, та суттєвими військовими ризиками.

🔺 Другий фактор: люди вбачають ймовірним довготривалу війну, адже країна-агресор закладає у бюджет кошти на продовження війни до 2027 року. Тож, не бажають масово інвестувати у нерухомість в Україні, а перекладають інвестиції в інші країни ЄС, Туреччину, ОАЕ, тощо.

🔺По суті, більше половини забудовників (особливо маленьких та середніх) наразі де-факто банкрути, просто ще не оголосили про це / немає судових рішень. Особливо погані справи у державного забудовника - Укрбуд (👉 ефір про непорядних забудовників)

🔺Прогноз поки що невтішний: з такою демографічною ситуацією як зараз - країна втрачає на рік 300-400 тис. людей - попит на житлову нерухомість буде знижатися й надалі за умов воєнного стану.

Економіка з Олександром Бондаренком

02 Dec, 14:04


Нові правила бронювання для бізнесу спрощено, але тільки для підприємств критичної інфраструктури. Для таких можна бронювати 50% співробітників через Дію. Як це вплине на економіку?

👥 На днях долучився до обговорення із заступником міністра Мінекономіки та головою Торгово-промислової палати України нових правил бронювання співробітників через портал "Дія".

☝️З 01.12.24 процедура бронювання відбувається тільки через портал «Дія».

⚠️Забронювати 50% від загальної кількості військовозобов’язаних на підприємстві можуть тільки компанії, які відносяться до критичної інфраструктури. Цей статус треба оновлювати вже за новими обов’язковими критеріями. Вже видані раніше бронювання діятимуть до кінця лютого 2025.

☝️Зазначу: нові правила бронювання та спрощений процес допоможе бізнесу зберігати хоча б половину спеціалістів для роботи підприємства.

☝️ Але все одно для нашої держави необхідно запровадити систему економічного бронювання. Без неї ми можемо втратити у 2025 році ще 200 тисяч кваліфікованих спеціалістів.

Економіка з Олександром Бондаренком

30 Nov, 10:53


💥 Після підвищення податків виживуть не всі бізнеси, на жаль.

✔️ Шукаємо можливості вижити та розвиватися

💼 Діалоги про advisory board.

#advisory_board #дорадча_рада #корпоративне_управління #податки

Економіка з Олександром Бондаренком

29 Nov, 13:10


⚠️ З 1 грудня живемо з найвищими податками за всю історію незалежної України.

🔺 Закон про підвищення податків вступає в силу. І я вже багато писав про сумні наслідки для економіки. 5% військового збору та 1% з обороту ФОП та ТОВ 3 групи - це основні новели наших законодавців.

🔺 Суттєво закрити дефіцит бюджету нам це не допоможе. Без фінансової допомоги партнерів, в першу чергу США і ЄС, який планує виділити близько $15 млрд у 2025, Україна залишиться з дефіцитом і на додаток: із суттєвим збільшенням тіньової економіки, закриттям бізнесів, почнуться проблеми з соціальними виплатами, в першу чергу заробітних плат військовим!

Що казали, дефіцит держбюджету 2025 планується на рівні 42% або $38 млрд.

Економіка з Олександром Бондаренком

28 Nov, 15:17


⚠️$36 трильйонів держборг США. Що це означає для України?

💥Найбільший держборг в історії економіки - складає 125% по відношенню до ВВП США. Тільки за 1 день він виріс на $59 млрд! (це 80% річних видатків української влади)

👥 Ще влітку обговорював наслідки цього з Нобелівськими лауреатами з економіки М. Спенсером, Р. Енглом. Зійшлися на думці: цим питанням серйозно ніхто не займався останні 3-4 роки. І за цей час борг виріс на $3 трильйони (15 ВВП України!) Це означає, що політика публічних витрат та інвестицій у США працює неефективно.

💥Така ситуація веде до банкрутства країни. Але це ж Америка - стелю держборга постійно збільшують. А ось якщо Сенат знов не проголосує за збільшення ліміту держборгу, всіх чекає світова економічна рецесія.

💥Адміністрація Трампа має наміри урізати держвидатки. Створили спеціальний департамент ефективності уряду в Держдепі, який перевірить усі неефективні державні видатки на чолі з Ілоном Маском та Вівеком Рамасвамі.

💥На рік обіцяють скорочувати держборг до $500 млрд.

Економіка з Олександром Бондаренком

26 Nov, 11:03


💵💶Укріплення долара до 1.05 по відношенню до євро. Що це означає і чому важливо для бізнесу?

▫️Це важливий тренд для прогнозування в експорто-імпортному бізнесі. Він говорить про позитивні очікування інвесторів щодо американської економіки та не дуже позитивні - по щодо економіки країн ЄС, в першу чергу Німеччини, на тлі політичної кризи та рецесії.

▫️Я б назвав це "ефектом Трампа". Після його перемоги та економічних обіцянок інвестори мають позитивні настрої щодо зростання американської економіки. Адже президент Трамп обіцяє розвивати виробництва та створення робочих місць всередині Америки. Тобто, впровадити політику релокації назад у США великих виробничих компаній, в першу чергу з Китаю. Крім того, він обіцяє активно розбудовувати нафтову галузь США та наростити експорт нафти до рекордних світових обсягів. Все це, безумовно, сприятиме експорту та посиленню економіки США.

▫️Такі перспективи впливають на настрої інвесторів, які вірять в американську економіку і не дуже не вірять у європейську.

Економіка з Олександром Бондаренком

20 Nov, 08:04


Держбюджет-2025 ухвалено. І судячи з видатків, повномасштабна війна триватиме до кінця 2025 року

Тож основні цифри бюджету👇

🔺56% від усіх державних видатків (всього майже $92 млрд) підуть на потребу оборонного сектору, закупівлю зброї та зарплату військовим. Тобто уряд закладає сценарій продовження повномасштабної війни до грудня 2025 року. Звісно, ми сподіваємося на припинення активних військових дій вже в першому півріччі.

🔺$38.5 млрд (тобто 42% від всіх видатків) - це дефіцит бюджету 2025. Знову покладаємося на фінансову допомогу міжнародних партнерів. Поки що підтверджено від донорів близько $20 млрд. З цих грошей 2/3 - це кредити і тільки 1/3 - безповоротні грантові кошти.

🔺Решту допомоги у $18.5 млрд чекаємо здебільшого від США. Очікуємо, що у наступні 3 місяці це рішення мають ухвалити в Конгресі та Сенаті. Якщо ж питання по фінансовій допомозі від Америки буде вирішуватися із запізненням, то вже у 1-му кварталі 2025 р. побачимо девальвацію гривні на фоні прихованої емісії через державні ОВДП для покриття дефіциту.

Економіка з Олександром Бондаренком

18 Nov, 12:20


🇺🇦💪 Обіди в бомбосховища та метро, більше 15 автівок, 10 млн грн на допомогу - це якщо коротко в одному реченні про волонтерську діяльність команди нашого БФ Св. Хороброго.

▫️ За майже 3 роки, як почали допомагати воїнам та цивільним, відбулося стількі історій, несподіванок та викликів!

▫️ Тож трішки про залаштунки нашої волонтерської роботи розповів 👉 у колонці

Економіка з Олександром Бондаренком

15 Nov, 14:39


😅🤔 "Ціни підвищуються через збільшення заробітних плат" - кажуть деякі економічні експерти.

⚠️ Дозволю собі не погодитися з цим твердженням. Реальні доходи (купівельна спроможність) громадян наразі суттєво не зростають. А спроможне населення продовжує виїзжати за кордон - 200 тис. за півроку.

Насправді причини збільшення цін інші

У першу чергу зростання інфляції ми пов’язуємо зі зростанням цін на енергоносії для бізнесу (в першу чергу е/е), як це було в ЄС у 2022 та 2023 (тоді інфляція склала 8-10%).

Другий інфляційний фактор - йде прихована емісія грошей через випуск мінфіном ОВДП - і моментальний викуп цих облігацій держбанками. Вже 0.5 трильона гривень (!) таким чином випущено на ринок за січень-жовтень 2024 року. При цьому більше виробництва в Україні не стало (обсяги в тоннах/ літрах продукції падають). Пропозиція грошей зросла, а товару більше не стало. Що відбудеться? Правильно - ціни зростають.

Економіка з Олександром Бондаренком

14 Nov, 14:51


☝️Експорт суттєво не зростатиме у 2025 році, а торгівельний баланс буде погіршуватися!

🔺 Наразі розрив між експортом та імпортом - близько $40 млрд на рік: експорт $57,7 млрд, імпорт - $95.6 млрд. У 2025 році він буде тільки зростати. Це говорить в першу чергу про скорочення промислових підприємств.

🔺Величезне від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі створюватиме тиск на гривню. Звідти такий прогноз по курсу гривня/ долар.

🔺Натомість імпортуємо ми продукцію з високою доданою вартістю. Це все створює тиск на нашу економіку та окремі підприємства, робить їх неконкурентноздатними у певній мірі. Цей тренд, на жаль, не зникне у 2025 році.

🔺Тенденція, яку бачу останній рік - великі українські виробники Consumer Goods починають створювати виробництва в Європі, що негативно вплине на торгівельний баланс та рівень безробіття у перспективі 1-2 роки.

🔺У 2025 році важлива підтримка індустріальних кластерів в Україні всіма інструментами, які є. Інакше залишимося без виробництва та експорту.

індустріальні парки NOVO
BIP

Економіка з Олександром Бондаренком

13 Nov, 13:59


💵 44-44.5 грн за долар - такий прогнозуємо курс на 2025 рік! Базовий сценарій.

▫️ Але все залежить від дефіциту бюджету (він складе близько $39 млрд) та військовий дій ворога: чи дадуть нам гроші міжнародні партнери на покриття дефіциту, чи буде їх достатньо / вчасно ?

▫️ Якщо грантових чи кредитних грошей не буде або буде недостатньо, доведеться вмикати «друкарський» станок. Це призведе до прискорення інфляції та девальвації гривні.

▫️ За умов, що дефіцит бюджету міжнародні партнери повністю покриють, інфляція у 2025 році складе 9-11%, а облікова ставка - 13-14%. Це наш базовий прогноз. Тобто НБУ і далі стримуватиме інфляцію збільшенням облікової ставки.

▫️ Що сказати, жити суттєво легше українцям не стане у 2025 році. Реальні доходи збільшуватися не будуть. А за умов прискорення інфляції та погіршення військової ситуації можуть тільки зменшитися. Адже втрата територій - це і втрата підприємств та економічно активного населення, що напряму впливає на ВВП України.

Економіка з Олександром Бондаренком

12 Nov, 18:07


$200 млрд ВВП у 2025 році, зростання економіки на 3.5% і шалений дефіцит держбюджету - що чекає нашу економіку у 2025 році?

▫️ НБУ та інвесткомпанії оновили свої макроекономічні прогнози, ми їх проаналізували. За нашими оцінками, на 3.5% зростатиме економіка України у 2025 році. Скажу, що це недостатньо для зростання добробуту та реальних доходів українців. Це рівень номінального ВВП 2021 року. І це вже непогано.

▫️ Дефіцит держбюджету-2025 на жаль не зникне - це близько $39 млрд. Податків не вистачатиме на покриття всіх витрат, в пріоритеті як завжди - армія, закупівлі по лінії ВПК, пенсії, зарплата бюджетникам. І поки що велике питання, чи покриють цей дефіцит наші міжнародні фінансові партнери - поки є підтвердження тільки на $20 млрд на 2025 (тобто половина).

💵 Який чекати курс долара в 2025 році, та чи буде увімкнено друкарський станок, - розповім у наступному пості...

Економіка з Олександром Бондаренком

11 Nov, 12:46


💵МСБ може залучити $1-3 млн від західного інвестора! Ukraine-Moldova American Enterprise Fund.

☝️Увага. Це не грантові гроші! Нова програма залучення прямих інвестицій для українських, в першу чергу виробничих підприємств, - це саме інвестиції в капітал за долю в компанії.
Логіка наступна. UMAEF фонд  (США) вкладає гроші в перспективні підприємства, отримує частку в бізнесі (👉лінк на програму) і далі спільно з основними власниками розвиває компанію для її подальшої капіталізації.

🔺Ці інвестиції використовуються на розвиток бізнеса: закупку нового обладнання, зміцнення та розширення команд з продажу та маркетингу, тощо.

🔺Але щоб залучити такого системного інвестора, треба ретельно підготувати бізнес, звітність, процеси та виконати всі умови.

☝️Доречі, наша команда Бюро інвестиційних програм як раз займається подібними проєктами і може допомогти підготувати компанію до такої угоди💼

🔺Тож, не зволікайте, щоб скористатися можливістю отримати smart-гроші на стратегічний розвиток бізнесу.

Економіка з Олександром Бондаренком

09 Nov, 15:31


💵 Створюйте дорадчу раду у компанії, і ризикувати буде не страшно. А можливості - монетизуватимуться!

💼 Діалоги про advisory board.

#advisory_board #дорадча_рада #корпоративне_управління

Економіка з Олександром Бондаренком

07 Nov, 08:39


☝️ Як економічне бронювання може втримати економіку України?

❗️Питання за останній рік, як я про це говорю, стало не просто актуальним, а кричуще важливим.

Моя думка про бронювання співробітників 👉 на meta.ua

Економіка з Олександром Бондаренком

06 Nov, 10:11


📈 Українські суверенні єврооблігації та акції американських компаній зросли в ціні, інвестори радіють перемозі Трампа. Що це означає для економіки України?

Розбираємося 👇

🔺 Зростання вартості українських «євробондів» означає, що інвестори очікують покращення економіки України в наступні 2-3 роки. І в першу чергу через сподівання швидкого закінчення війни. Для нас це досить позитивний сигнал. Адже сьогодні інвестори показують більшу довіру до української економіки.

🔺 Також є очікування більш агресивної економічної політики Америки, яка через міжнародну економічну політику, митні та тарифні обмеження буде вигравати торгівельну війну проти Китаю. На це інвестори і сподіваються. Тому акції американських компаній ростуть на фоні перемоги Трампа. І долар теж укріплюється.

🔺 Наступні 3-4 місяці очікуємо позитивних макроекономічних новин та міжнародних домовленостей щодо війни. 🤞🤞🤞

Економіка з Олександром Бондаренком

05 Nov, 08:31


📈 НБУ покращив прогноз зростання ВВП з 3,7% до 4% до кінця 2024 року. Але це аж ніяк не говорить про зміцнення економіки і ось чому

"Здорових" факторів для зростання ВВП, а саме - пожвавлення економічної активності МСБ або значного припливу прямих іноземних інвестицій поки що не бачимо. Облікова ставка залишається до кінця року на рівні 13%.

✔️ Тож це зростання ВВП пояснюю виключно зі збільшенням державних витрат, пов'язаних з війною і оборонним сектором.

✔️ Частково таке зростання ВВП пов'язано з фінансовою (в першу чергу грантовою) допомогою міжнародних партнерів.

✔️ Так що радіти таким прогнозам, і тим більше очікувати покращення добробуту українців поки не варто.

Економіка з Олександром Бондаренком

03 Nov, 13:06


🤝 Вистачить вже розмов. Час діяти!

💼 Діалоги про advisory board.

#advisory_board #дорадча_рада #корпоративне_управління #Walt_Disney

Економіка з Олександром Бондаренком

01 Nov, 17:23


💶 5,1 млрд євро заробив европейський кліринговий банк за 9 місяців на замороженних російських активах, які зберігаються у Euroclear!

☝️Ще влітку я говорив про близько 10 млрд євро прибутку щорічно від заморожених російських активів. І ось ця цифра підтверджується. Адже ці гроші постійно вкладаються у цінні папери, і таким чином накопичується купонний прибуток.

☝️ Причому Україна отримує з цих 10 млрд євро прибутку від заморожених російських активів поки що тільки маленьку частину! А саме 1,5 млрд євро. Хоча цими коштами ми можемо профінансувати третину потреб нашої армії.

🤔 Відкрите питання - чому не передають всі зароблені прибутки Україні? Адже війна на нашій території, і гибнуть наші українськи солдати.

Економіка з Олександром Бондаренком

31 Oct, 17:24


💵 Інвестиційна привабливість держави, регіонів та ОТГ: що повинні робити громади, щоб зацікавити інвесторів будувати бізнеси у них. Мав нагоду взяти участь сьогодні у такій дискусії на Інвестиційному Конгресі.

✔️ Розповів про привабливі енергетичні, фуд та будівельні проєкти для інвестицій.

✔️ Перемовини вести з інвесторами дужне складно наразі - про це теж говорив з власного досвіду. Адже постійно спілкуюся з потенційними резидентами для наших індустріальних парків NOVO.

✔️ І якщо коротко - то більшість перемовин зводиться до порівняння інвестрежимів країн: України з Польщею, Румунією, Литвою - які існують умови та преференції для ведення бізнесу на території: кількість грантових програм, умови пільгових кредитів, економічних стимулів від влади як на національному, так і місцевому рівнях.

🤝 Плідна вийшла розмова. Впевнений, що у очільників українських громад та міст з'явиться розуміння, що інвестор - це «свята корова», і як себе вести для комфортної роботи підприємців у своєму регіоні.

Економіка з Олександром Бондаренком

30 Oct, 17:45


💪🇺🇦Наші індустріальні парки NOVO стали учасником фуд-акселератора світового рівня. І тепер маємо шанс презентувати себе інвесторам Кремнієвої долини!

👥Занняття в одному з найкращих у світі акселераторів для бізнесів сфери харчування від Haas Business School у Берклі вже почалося.

✔️Онлайн-навчання нашої команди топ-менеджерів NOVO триватиме 7 тижнів з викладачами бізнес-школи University of California, Berkeley.

✔️Після навчання ІП NOVO отримають верифікацію та визнання продукту (в рамках інвестиційного фуд-проєкту) від The Berkeley Food Accelerator. Це допоможе нам налагодити міжнародні партнерства.

✔️Та реалізувати нашу місію - створити сучасний фуд-кластер українськими виробниками-експортерами та освітнім хабом в 20 хвилинах від кордону з ЄС.

💼У фіналі акселератора 20 учасників-переможців відбору разом зі своїми проектами відправляться у поїздку у США до кампусу університету Berkeley та Haas Business School. І презентують свої інвестпроєкти потенційним байєрам мереж та інвесторам Кремнієвої долини.

Економіка з Олександром Бондаренком

29 Oct, 17:35


💪 Відтепер я "свій" у потужному середовищі провідних економістів ЄС. Став повноправним членом Європейської Економічної Асоціації (The European Economic Association) 🇪🇺🇺🇦

🔺 Це найпотужніша в ЄС професійна інституція, яка об'єднує економістів, науковців, професорів університетів зі всієї Європи. Близько 4000 членів Асоціації по всій Європі постійно обмінюються думками не тільки про розвиток економіки як науки, а й розвиток національних економік, роблять макропрогнози, моделюють сценарії зростання.

🔺 Залучення у таку потужну економічну спільноту дає не тільки можливість розвиватись професійно особисто, але і мати нетворкінг у середовищі європейських економістів і дослідників.

🔺 Нові знання та зв'язки в рамках членства в Європейській Економічній Асоціації я буду використовивати для розвитку економічних проєктів в Україні, наших індустріальних парків NOVO, освітніх проєктів з економіки.

🔺 Обов'язково розповідатиму про найцікавіші економічні події в рамках Європейської Економічної Асоціації.

Економіка з Олександром Бондаренком

28 Oct, 08:33


▫️ Як війна вплинула на інвестиційний клімат України, і що цікавить потенційних інвесторів?

▫️ Поділився своїм економічним баченням 👉 з виданням Property times

Економіка з Олександром Бондаренком

27 Oct, 10:14


☝️ Шукайте розумних людей, щоб створити дорадчу раду в своєму бізнесі.

Тільки шукайте не в уряді 😅

💼 Діалоги про advisory board.

#advisory_board #дорадча_рада #корпоративне_управління

Економіка з Олександром Бондаренком

25 Oct, 12:12


👥 Фінансування малого бізнесу, 8 млрд євро на підтримку МСБ в рамках програми Ukraine Facility - основні теми саміту про фінансування МСБ від USAID, на якому ми були з командою Bureau of Investment Programs Підсумовую:

🔺 Гранти для виробників поки що не у пріоритеті навіть для таких потужних донорів, як USAID. За рік вони надали гранти 810 компаніям на суму 73 млн USD. І тільки 6% з цих грантів - для виробничих/переробних підприємств. У пріоритеті - поки що агро.

🔺Мінекономіки пообіцяло більше програм фінансування для малого, середнього та мікро-бізнесу в рамках програми Ukraine Facility у 2025 р. Конкретики поки що було мало. Але озвучили сумму в 8 млрд євро для фінансування програм для МСБ на 2025-2027 рр.

🔺Але що саме це будуть за програми: гранти, пільгові кредити, або інші інструменти підтримки - поки не говорять. Наразі розробляють механіку надання цієї фінансової підтримки.

🔺 І тут я вбачаю ризик: зроблять саму процедуру отримання фінансування складною, в усіх традиціях бюрократії.

Економіка з Олександром Бондаренком

24 Oct, 16:32


👥 Проблеми експортерів, нові можливості розвитку та перспективні проєкти Bureau of Investment Programs обговорював на заході "Діалог влади з бізнесом", організованим Волинською ОДА.

🔺 Серед основних проблем українських підприємців, які займаються експортно-імпортними операціями в умовах війни - черги на кордонах, прозора митна вартість товарів, дефіцит прикордонної інфраструктури і контрольно-пропускних пунктів на кордоні з країнами ЄС.

🔺 В котре підняв пітання реалізації проєкту КПП "Млинище-Сліпче", до якого залучене Бюро інвестиційних програм.

🔺 Очевидно - для успішної імплементації таких великих інфраструктурних проєктів потрібна політична воля на міжнародному рівні: як мінімум Міністерств інфраструктури та Міністерства закордонних справ України та Польщі.

🤝 Звісно, запросив підприємців у наші індустріальні парки NOVO у Нововолинську та Володимирі.

Економіка з Олександром Бондаренком

23 Oct, 14:05


План перемоги: готується його продовження. Нарешті там планують передбачити ряд економічних програм та стимули для ВПК. На 3-й рік війни.

☝️У плані перемоги економічна й промислова складова мають бути в пріоритеті. Адже війна - процес дуже ресурсоємний та витратний. Від кількості та якості ресурсів, які використовуються, як-то зброя, фінансовий капітал, наявні виробництва - напряму залежить результат війни.

☝️ А сам сценарій економічної перемоги залишається незмінним, як я писав рік тому. Нагадаю: головна складова наразі - це економічна безпека і свобода для бізнесу, а також цілеспрямовані підтримуючі стимули галузей ВПК та виробництв. В першу чергу треба позбутися ситуацій зазіхань «правоохоронних» органів, які все частіше "кошмарять" підприємців. Де тут охорона прав?

☝️ Будь-які агресивні дії по відношенню до бізнесу, «маски-шоу» точно не ведуть до економічної перемоги та не додають балів для залучення інвестицій.

☝️ Тож, подивимось на економічну програму та перспективу. Продовження...

Економіка з Олександром Бондаренком

22 Oct, 11:32


☝️ Знову про підвищення податків у 2024:

📌 які ризики для добробуту українців;
📌 економічні наслідки для держави та підприємців.

Розповідаю на meta.ua

Економіка з Олександром Бондаренком

19 Oct, 08:30


😵‍💫 У бізнесі без падінь не буває. Але їх може бути значно менше і без неприємних фінансових наслідків, коли є підтримка.

💼 Діалоги про advisory board.

#advisory_board #дорадча_рад

Економіка з Олександром Бондаренком

18 Oct, 14:27


☝️ Наші food-виробники/експортери у певних нішах дуже конкурентні та системні. Це факт.

👏 І ще одне підтвердження - українські компанії з виробництва птиці та яєць потрапили на перші сходинки європейського рейтингу! 🇺🇦

☝️ Тому ми об'єднуємо наших виробників-експортерів їжі у food-кластер в індустріальному парку NOVO. Віримо, що цей стратегічний проєкт приречений на успіх! Адже має бути в країні простір для виробників, де є місце для освіти, експериментів та фінансування.

💪 Разом вони стануть ще прибутковішими. Адже в рамках індустріальних парків серед резидентів завжди спрацьовує синергія закупок, продажів та створення нових проєктів/нарямків. Бачив не в одному індустріальному парку Європи та США, як виробники об'єднували зусилля і отримували нових клієнтів та запускали масштабні проєкти.

Економіка з Олександром Бондаренком

17 Oct, 14:50


☝️ $300 млн отримала Україна від Канади. Ці кошти підуть на фінансування бюджетних невійськових видатків. Просто нагадую, що вся фінансова допомога від міжнародних партнерів на 75% - це кредити з відсотками, які будемо віддавати своїми податками ми та наші діти.

☝️ За нашими оцінками, до кінця року в бюджеті не вистачає близько 200-250 млрд грн. Навіть з урахуванням підняття податків.
І насправді це підйомна сума для України, враховуючи недавні корупційні скандали у Хмельницькій області, коли від конфіскованого майна двух-трьох родин чиновників-корупціонерів можна отримати пару мільярдів у бюджет. А скільки такого «потенціалу» по всій Україні, не кажучи вже про Київ 🤔

Економіка з Олександром Бондаренком

16 Oct, 12:35


🙌 World Food Day. Уся міжнародна спільнота сьогодні відзначає Всесвітній день продовольства. А вся бізнес-спільнота української food-індустрії працює на New Food Summit 💼

👥 Партнер індустріальних парків NOVO, член СЕО-клубу і Асоціації українського бізнесу в Польщі Павло Вержбицький теж там. Знайомиться/спілкується з новими фуд-технологіями та проєктами, виробниками продуктів харчування, експортерами. Маємо реалізувати наш стратегічний план - створити системний фуд-кластер на території індустріальних парків #NOVO 💪

🤝 Адже коли виробники об'єднуються у фуд-кластери, то відбувається магія синергії виробництв, закупівель і продажів, експортних проєктів. З'являється більше можливостей для масштабування бізнесу.

Економіка з Олександром Бондаренком

15 Oct, 12:28


☝️Знову про нобелівських лауреатів з економіки. Цього літа я особисто спілкувався відразу з трьома -
Майклом Спенсом, Джошуа Ангрістом, Робертом Енглом.

🔺 А сьогодні про тих, хто у 2024 році отримав нобелівську премію з економіки - Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон та Джеймс А. Робінсон. Якщо дуже спрощено - вони у своїх дослідженнях довели прямий зв'язок між добробутом нації та роботою інституцій, і як формування інституцій сприяє процвітанню та економічному розвитку держав.

🔺Люблю кейс з книги
Д.Аджемоглу і Д.Робінсона про місто на кордоні Мексики та Америки - Ногалес. Кородон проходить таким чином, що половина міста знаходиться в Мексиці, а друга половина - у США.

🔺У тій частині, яка знаходиться в США працюють економічні та політичні інституції, є безпека й освіта — відповідно, рівень добробуту та життя високий.

🔺Частина міста, що у Мексиці, - бідність, наркоторгівля, повне зубожжіня. Інституції та закони не працюють.

🔺Тож, власні ефективні інституції - це основа добробуту людей та розвитку економіки.

Економіка з Олександром Бондаренком

12 Oct, 13:23


☝️ Завжди ухвалюйте зважені та системні рішення.

💼 Діалоги про advisory board.

#advisory_board #дорадча_рада #корпоративне_управління

Економіка з Олександром Бондаренком

11 Oct, 12:20


🇵🇱🇺🇦 Польща. Кілька бізнес-форумів за тиждень, великий безпековий форум та зустрічі з банками та інвестиційними фондами - done ✔️

☝️ Звісно, презентував інвестиційні проєкти у наших індустріальних парках NOVO.

💵💶 Дуже цікаво дивитися, як стрімко розвивається Польща з точки зору залучення інвестицій. Тут вже працюють практично всі світові інвестиційни та провідні гедж-фонди зі США, Канади та ЄС.

І #NOVO теж 😉💪

Економіка з Олександром Бондаренком

10 Oct, 16:35


💥 Рада ухвалила закон про підняття податків. Після підписанням президентом і публікації закон має вступити в силу.

Тепер інтрига: з 1 листопада (як би мало бути по закону), або все ж таки з 1 жовтня ?!

Ну що ж, друзі, попереду непроста зима у багатьох сенсах:
- енергетика
- ⁠податки
- ⁠інфляція
- ⁠слабкий попит населення на послуги та товари українських виробників

Тримаймося! 🇺🇦

Економіка з Олександром Бондаренком

09 Oct, 08:33


☝️ За підвищення податків Рада буде голосувати вже цього тижня!

🔺 Що буде з конкурентоздатністю українських товарів після ухвалення закону про історично високі податки?

🔺 Яка нас всіх чекає інфляція до кінця року, і скільки коштуватиме Різдвяний кошик?

🔺 Підвищення податків торкнеться не тільки підприємців, а й гаманців кожного українця.

Детальніше 👉 читайте

Економіка з Олександром Бондаренком

07 Oct, 15:23


🤔 Що буде з бізнесом після того, як ухвалять збільшення податків?

👉 Написав колонку зі своїм прогнозом для NV

Економіка з Олександром Бондаренком

04 Oct, 08:50


1️⃣ млрд грн бюджетних грошей вже почали виділяти на розбудову інфраструктури індустріальних парків. Процес видачі почався поки що тільки на папері, адже процес з ескроу-рахунками та підтвердженням витрат досить громіздкий.

✍️ Написав у колонці для mind.ua про 1 млрд грн та неочевидні причини буму появи індустріальних парків в Україні.

Економіка з Олександром Бондаренком

03 Oct, 16:37


Цікавий аналіз «блакитних фішок» в ІТ індустрії - назріває черговий bubble

Економіка з Олександром Бондаренком

03 Oct, 07:32


☝️ Інвестиції в нерухомість все частіше стають ризикованими в Україні.

🔺 Як купити квартиру і не втратити свої гроші?

🔺 Хто потрапив в атирейтинг забудовників?

Відповіді 👉 в ефірі на minfin.ua

Економіка з Олександром Бондаренком

01 Oct, 11:12


🇺🇦💪 Коли слова зайві. Наші завжди і кожен день герої ! 🫡

Економіка з Олександром Бондаренком

30 Sep, 12:16


💵💶 Скільки можна заробити на інвестиції в сонячні та вітряні електростанції?

🔺 Яка окупність інвестиційних проєктів у "зеленій" енергетиці?

🔺 Навіщо в NOVO плануємо розробляти проєкт сонячної електростанції?

🔺 Прямо у ефірі на minfin.ua прораховую ваш потенційний інвестиційний проєкт у відновлювальні джерела енергії.

👀 Дивіться та рахуйте

Економіка з Олександром Бондаренком

28 Sep, 10:06


Моя "розмова" з Генрі Фордом про дорадчі ради 🙃

💼 Ну а якщо серйозно - досить вже діалогів про advisory board. Треба їх створювати, і як випускник Ukrainian Corporate Governance Academy, знаю, як це зробити.

☝️ Раджу бізнесу не зволікати зі своренням advisory бордів - кращого часу не буде.

#advisory_board #дорадча_рада #корпоративне_управління
#governance

Економіка з Олександром Бондаренком

27 Sep, 13:54


👥 Сьогодні працювали разом з комітетом Верховної Ради з питань економічного розвитку з робочою групою, яка опікується індустріальними парками, під головуванням Дмитра Кисилевського.

👥 Обговорювали зміни до законодавства по функціонуванню індустріальних парків, адже скоро основний закон буде оновлено Парламентом. Такі зустрічі законодавчої влади з тими, хто безпосередньо розвиває індустріальні парки в Україні вкрай важливі. Адже це допомагає внести саме ті корективи у законодавство, щоб вони тільки сприяли залученню як українських, так і іноземних інвесторів в наші індустріальні парки.

індустріальні парки NOVO

3,044

subscribers

1,884

photos

379

videos